BtttutnUub. in te voeren, vorkreeg 141 en de caudidaat der uiterste linkerzijde Perin 105 stemmen. Aan afgevaardigden der radicale linkerzijde is opge dragen aan Gambetta te verzoeken of hij bij de be handeling der vraag zal tot de vorming van groote kies districten overgegaan tcorden niet de kabinetskwestie wil stellen. Zoo hij geene verklaring in dien geest aflegt zal die partij tegen hem stemmen. Verder heeft die partij besloten, haar vertrouwen niet te onttrekken aan het ministerie, wat betreft het wetsontwerp tot herzie ning der grondwet. Gambetta las den 14 in de Kamer de memorie van toelichting tot het regeeringsvoorstel, om tot eene her ziening der grondwet over te gaan voor. Daarin werd aangetoond dat die herziening zich slechts be palen kan tot vooraf vastgestelde punten dat het nood zakelijk was twee Kamers te behouden en' dat eene bepaling in de grondwet opgenomen moest worden tot het vormen van groote kiesdistricten. Ten slotte ver klaarde hij niet te vragen dat de Kamer het ontwerp spoedeischend zou verklaren. De Kamer zou het in de afdeelingen onderzoeken en de te benoemen com missie zou inzien, dat het voor het land van het hoogste belang was, bij de behandeling de gewone vormen niet in acht ta nemen. Na de indiening van eenige andere ontwerpen is de zitting verdaagd. Het ontwerp betreffende de grondwetsherziening bevat in hoofdzaak deze bepalingen de Senaatsleden niet meer voor hun leven te benoemen zoodra een Senaatslidvoor het leven benoemdophoudt lid te zijn, wordt het nieuwe lid gekozen zoo door den Senaat als de Kamer bij ge heime stemming, ieder collegie in zijn eigene vergaderzaal: de stembiljetten van beide collegiën worden dooreen gemengdvoordat de gemengde commissie tot telling overgaatde aldus gekozen leden worden voor 9 jaren benoemd en nemen evenals de andere leden in volgorde hunne plaats in de 250 overige leden worden door een kiezerskorps gekozen, waarin de tegenwoordi e ge machtigden der gemeenten vervangen worden door één gevolmachtigde op 500 kiezers uitgezonderd te Parijs, waar bizondere bepalingen gemaakt zullen worden. De verkiezingen voor de Kamer zullen departementsgewijze plaats hebbenmaar tot dat de nieuwe organieke wet tot stand komtzullen de verkiezingeu van een enkel lid en bij eventuëele ontbinding der Kamer de alge- meene verkiezingen arrondissementsgewijze geschieden. De grondwetsbepalingen zullen zoodanig veranderd wor den dat voortaan geen twist meer kan rijzen over het vraagstuk van de wederzijdsche rechten der beide Ka mers in geldelijke zaken. De Senaat behoudt het recht door de Kamer toegestane credieten te verwerpen, maar verliest daarentegen het recht om credieten te openen, waartoe niet de toestemming der rechtstreeks door het volk gekozen vertegenwoordigers verkregen is. Openbare gebeden zullen bij de opening der zitting niet meer plaats hebben. Over het algemeen bestaat er op hetoogenblik onder de afgevaardigden groote ontevredenheid tegen Gam betta en zijn ministerie en of hij er in slagen zal de meerderheid voor zijne plannen te winnen, is niet boven allen twijfel verheven. De Senaat herbenoemde den 16 Leon Say tot voor zitter van den Senaat met 141 van de 233 stemmen. De rechterzijde stemde met blanco biljetten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De minister van financiën verdedigde den 14 in het hongaarsche volks huis de begrooting en verklaarde zich volkomen te ver eenigen met de staatkunde van den minister president. Een lid sprak over sommige gebeurtenissen, bij het mi nisterie van openbare werken voorgevallen en bracht ver schillende beschuldigingen in tegen den staats-secretaris Heronimi en andere ambtenaren, die door den minister van dat departement verdedigd werden. O. a. ver klaarde hij dat hij een voorstel, om een parlementair onderzoek te houdenals een daad van wantrouwen zou beschouwen. De onderwijs-commissie uit het Heerenhuis hechtte antwoordde de vrouw brommend. „Leg het daar maar op de vensterbank dan kan Bill het zelf aanpakken wanneer hij thuiskomt." Raffles deed zooals de vrouw hem zeideverliet het huis en liep regelrecht op Zeke's huis toezonder zich met visschers die hem van alle zijden aanriepen, ver der te bemoeien dan om hun een korte groet toe te roepen. Hij vond den grijsaard over de tafel gebogen, waarop een groote vlaggenkaart lagdie zeer smerig en in de vouwen op verscheidene plaatsen gebroken was. „Breng je wat nieuws vroeg Zeke opziende en den binnentredende de hand reikende. „Niets bizonders." „Wacht dan een oogenblik." Daarna ging hij weder voort met de kaart te onderzoeken. „Wat wil je eigenlijk?" vroeg Raffles ria een pause. „Ik zoek het signaaldat de „Mosquiro" van daag uitgezet heeftmaar ik kan het niet vinden. De kaart is oud ik vond haar twaalf jaren geleden in een kist, die wij, uit de gestrande Nieuw-Yorker bark gehaald hebben. Misschien is sedert dien tijd de signaalorde wel veranderd. Twysten moet een nieuwe uit Washing ton laten komen wij kunnen haar nu gebruiken." „Ik kom juist van Twysten zeide Raffles. „Zoo „Hij vreestdat de Eidechse ditmaal vroeger zal komen dan wij dachten." „Dat geloof ik ook. Wij hebben reeds sedert acht dagen een zuiden of zuidoostenwind en nog geen enkele maal stormweer gehad." „Twysten laat je bovendien nog verzoeken of je er voor wilt zorgen dat er niets meer tegen het station gebeurt, wij maken er de zaak maar erger door. Maar dat jonge volk heeft geen verstand kan zijn haat niet beteugelen en bederft zoo de voordeelen weêr, die wij behaald hebben. Bill is de opstoker." Wordt vervolgd. eenparig hare goedkeuring aan de stichting eener czechischo hoogeschool. Er bestaat vrees voor ernstige onlusten in de Her- zegowina. PORTUGAL. Den 12 werd de tentoonstelling van "oorwerpen van kunst uit vroegere eeuwen en wel van ue 12e tot de 16e eeuw, door den vader van den Ko ning van Portugal, in tegenwoordigheid van den Koning en zijnen gastgeopend de plechtigheid was geheel officiëel. De pers was uitgesloten doch men had haar den vorigen avond uitgenoodigd, ze te bezichtigen. RUSLAND. Een dezer dagen aan de Keizerin overkomen ongevalwaarover allerlei onjuiste berichten verspreid werden heeft zich als volgt toegedragen. Zij deed, vergezeld van eene hofdame, eene sledevaart in dan omtrek van het paleis van Gatschina. Op last des Keizers moest de koetsier de hoofdwegen vermijden. De slede der Keizerin sloeg derhalve een zijweg in en terwijl de paarden in snellen draf warenbevond men zich plotseling tegenover eene boerenslede, waarvan de voer man sliep. Daar uitwijken onmogelijk wastrachtte de koetsier een korten draai te maken waardoor de keizerlijke slede omsloeg, en eerst de hofdame, daarna de Keizerin, in de sneeuw vielen. Zoolang de Keizerin nog in de slede bleef, werd zij door de voortloopende paarden 15 schreden ver door de sneeuw gesleepttot dat zij eindelijk viel. De koetsier bracht nu de paarden tot staan nadat een officier toegeschoten was met wiens hulp het ook gelukte de damesdie uitwendig geen letsel bekomen hadden, weder in de slede te hel pen en naar het kasteel terug te brengen. Daar de Keizerin in gezegende omstandigheden verkeert, werd onmiddelijk de hofarts Karasowski ontboden deze ver klaarde, dat geeuerlei kwade gevolgen te vreezen waren. De bevalling wordt in Juni verwacht. TURKIJE. De Porte zond aan de mogendheden een schrijvenwaarin zij verklaart, dat de rechten van Egypte op firman's gegrond zijn. Zj betoogtdat de mogendheden geen recht hebben zich te mengen in egyptische zaken en vraagt ophelderingen omtrent het gemeenschappelijk schrijven van Erankrijk en Engeland. ALGERIE. Volgens bericht uit Oran bestaat er verdeeldheid onder de aanhangers van Boe-Amema voornamelijk wegens gebrek aan levensmiddelen. Hij werd door hen aangevallen en kon slechts met levens gevaar vluchten. Een deel zijner vroegere aanhangers wil thans Sii-Sliman volgen. EGYPTE. De engelsche consul-generaal Malet ver zekerde den 12 den minister-president Sherif-pacha dat het gemeenschappelijk schrijven alleen ten doel had te doen uitkomen, dat Erankrijk en Engeland ten aan zien der egyptische zaken naauw verbonden waren, ook na het optreden van een nieuw fransch ministerie. Men geloofde dat na deze verklaring de egyptische regee ring het schrijven niet beantwoorden zou. ZUID-AMERIKA. De verschillende republieken hebben het voorstel van den afgetreden minister van buitenl. zakeD Blaine, tot wering van den europeeschen invloed afgewezen zoolang de uitnoodiging tot het te houden congres niet door den tegenwoordigen minister van buitenl. zaken herhaald werd dat onwaarschijnlijk wordt geacht. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De regearing zegt in haar antwoord op het verslag nopens het handelstractaat met Erankrijk o a., dat waarschijnlijk de uitvoer van verschillende artikelen eenigszins zal verminderen maar dat niet de kaas het eenigste artikel is c -arvoor belangrijke verlaging is verkregen, daar zulks ook voor boter, aardewerk, oliën, wollen stoffen en andere het geval is. Wat het hand haven onzer vrijhandelspolitiek betreft zegt de regeering, dat de terugkeer tot beschermende beginselen, die zich elders openbaart, voor ons geen voldoenden grond op levert om haar te laten varen en een weg te betreden, waarop ten bate van enkele k'assen der bevolking het algemeen belang en de eigenaardige eischen van ont wikkeling, inzonderheid van een land als het onze, miskend zouden worden. „De herhaalde tariefverlagin gen onzerzijds geschiedden niet ter wille van anderen, maar uitsluitend in het belang van den nederlandschen belastingschuldige van wiens zijde nog geen klachten over dergelijke maatregelen vernomen zijn." Te Grafhorst waar in 1881 geen enkel huwe lijk voltrokken is hebben alle tappers bij het gemeen tebestuur de verklaring ingediend dat zij des zondags niet zullen tappen. Nederlandsch Mettray heeft heeft in 1881 aan legaten f 52ü00 ontvangen. De jaarlijksche bijdragen waren, vooral te Amsterdam, klimmende. De bevolking der kolonie bestond op 31 December uit 133 jongens. Terwijl in genoemd jaar in de gemeente Gorssel 1400 varkens aan de bekende ziekte stierven, bleven die van Mettrrydie eiken morgen gewasschen en van versch stroo voorzien werden allen gespaard. Door de postambtenaren te Rotterdam werden in 1881 in de bussen tusschen de gewone brieven en drukwerken gevonden 163 aangeteekende brieven en 9 met aangegeven geldswaardetot een bedrag van f 2498. Met ingang van 1 Januari 1.1. is aan S. Kam pers gewezen brugwachter aan de vlotbrug op het Noordhollandsch Kanaal te Schoorldam en brievengaar der aldaar, een pensioen toegekend ten laste van den Staat ten bedrage van 677 's jaars. De kamer van koophandel te Groningen heeft den minister van waterstaat verzochtpogingen in het werk te stellen om den slag af te wenden waardoor het bedrijf van tal van tjalken in de provincie Gronin gen bedreigd wordt, ten gevolge van de met 1 Januari in werking getreden uitsluiting der nederlandsche sche pen van de kustvaart in Duitschland. In den nacht van 910 Januari is te Hinde- loopen in bijna 84 jarigen ouderdom overleden mej. Mare Hussen, de laatste draagster van de oude eigen aardige hindelooper kleederdracht. Als een bewijsdat voor deugdelijk land bij voortduring hooge prijzen te bedingen zijn wordt ge meld dat den 11 te Oostwoldnabij den Dollard 2 boerderijenwaarvan slechts één behuisd te za- men groot bijna 76 bundersverkocht zijn voor 177,525. Deze plaatsen zijn niet in vollen eigendom verkochtmaar in beklemming d. w. z. de kooper mag ze niet in kleine perceelen van de hand doen, er geen grond van vervoeren en heeft nog eene vaste jaarlijksche huur te betalen van f 1733,77%. Aan het ministerie van marine is den 12 aan besteed het maken van een ijzeren lichtopstand en bol- baken met het stellen van beiden op het duin ten zui den van Kijkduin en het uit elkander nemen en ver voeren van den aldaar bestaanden ijzeren lichtopstand met bolbaken. Minste inschrijvers waren den heeren D. A. Sehretlen Co., te Leiden, voor f 24.0. De vroeger zoo gunstig bekende, in den laatsten tijd krankzinnig geworden tooneelspeler Morrien is den 13 in het buitengasthuis te Amsterdam overleden. Den 13 heeft zekere v .E., te Tricht, bij Gelder- malseu, onder een tegel in zijn kelder, waar de grond vermoedelijk door een muis was losgewoeldeen pot met ongeveer 2000 gouden munten gevonden. Den 14 is een metselaar, werkzaam aan een huis op het Eunen te Amsterdam, bij het opdragen van steenen, waarmede hij juist de vierde verdieping bereikt had, van de ladder gevallen en spoedig daarop overleden. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft den 14, met i2 tegen 3 stemmen, besloten een adres aan de 2e Kamer te richten, waarbij zij aanraadt het handelstractaat met Erankrijk aan te nemen. De meer derheid oordeelde dat uit eene verwerping zeker na- deeleu voor ons zouden voorspruiten terwijl daaren tegen de aanneming de gelegenheid openlaat om later nog verdere gewenschte voordeelen te bespreken. Dr. Moll heeft den 14 aaa de openbare school in de Kerkstraat te Utrecht een cursus geopend in de plantkunde waaraan 55 onderwijzers en onderwijzeres sen deelnemen. D» lijn van den stoomtram OosterhoutGeertrui- denberg is den 15 feestelijk geopend. Den 15 vierde de weduwe Lieber te Kampen nog in het bezit van hare geestvermogens en omriugd van hare talrijke kinderen en verdere betrekkingen haren honderdsten verjaardag. In de Tweede Leliedwarsstraat te Amsterdam is den 15 eene vrouw door het omvallen van eene lamp in brand geraakt. Nadat zij op straat was gevlucht, werden de vlammen met een deken gebluscht. Zij heeft ver schrikkelijke brandwonden bekomen en haar zoontje dat pogingen aanwendde om de vlam te stuitenis eveneens deerlijk gebrand. Den 16 is op het IJ, bij de Handelskade te Am sterdam ten gevolge der mist, de sleepboot Acht van Goedkoop door Havenboot 3 aangevaren en gezonken. Te Breda zal van den nieuwen schouwburg „Con cordia" tot in het midden van het Ginneken een elec- trische tram worden aangelegd. In verband hiermede wordt ook het stoomtramwet aanmerkelijk uitgebreid zoodat de geheele oude en nieuwe stad door stoomtram- lijnen zullen doorsneden worden. Concessionaris is de heer S. Brons. Een klerk der Nederl. Zuidooster-spoorwegmaat schappij te Nijmegen, die 500 in bankpapier en goud geld naar de spoorwegstation aldaar moest overbrengen, is met dit bedrag verdwenen maar in den volgenden nacht reeds te Venloo gevat, nog in het bezit van het grootste gedeelte van het geld. Namens 874 ingezetenen van het eiland de Hoek- sche Waard, 14 gemeenten ter grootte van 30000 bun ders bevattende en bevolkt met 32000 inwoners, is aan den minister van waterstaat een adres aangeboden waarbij verzocht wordt dat eiland door overbrugging van de Oude Maas te verbinden met den vasten wal, waarvoor Gedep. Staten van ZuidhollaDd zich reeds in 1878 bereid hebben verklaard een provinciaal subsidie voor te dragen. Te Tilburg zal eene stoomfabriek tot het vervaar digen van elastiek voor de schoenmakerij opgericht wor den. Het zal de eerste van dien aard in ons land zijn. Het bouwen eener nieuwe pastorie bij de r. c. kerk te Diemerbrug is aangenomen door den heer A. Helsen te Amsterdam voor f 22945. In het begin van April zal in de kunstzaal van het Panorama te Amsterdam eene internationale ten toonstelling geopend worden van schiiderijen, teekeuin- gen gravures, beeldhouwwerken enz., uitsluitend door dames vervaardigd. Door de loge te Sneek is aan den gemeenteraad bet verzoek gericht tot kostelooze verkrijging van een gebouw met vuur en licht, ten behoeve van het onder wijs aan schipperskinderen. Ook de afdeeling Sneek van Volksonderwijs heeft het onderwijs aan die kinderen tot een punt van bespreking gemaakt, en o. a. besloten om den gemeenteraad te verzoeken, het schoolgeld van die kinderen te berekenen naar den tijd, dien zij in de gemeente doorbrengen. Gedep. Staten van Noordholland hebben afwijzend beschikt op alle aanvragen, door wethouders, gemeente ontvangers en secretarissen in die provincie gedaan, om ontheffing van art. 3 nummer 9 der drankwet, krach tens welk artikel aan hen geen vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein kan worden verleend. De rechtbank te Zutfen heeft een verver uit Wijhe, die valschelijk had voorgegeven deurwaarder te zijn en zich op die wijze f 2,50 voor „kosten en deur- waardersgeld" had doen betalen ter zake van bedrie- geiijke oplichting veroordeeld tot 183 dagen celstraf en f 25 boete. De kwestie voor de rechtbank te 's Ilertogenbosch, of het O. M. de processtukken van een in der minne

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2