WUcvlcu STciiujvafts-vhe üevu'hten. &tab0~&ericfiteti. JfUrki- eu fieursbetricUicu geschikte civiele procedure mag vorderen om na te gaan of er termen waren tot het instellen eener strafvervol ging is hiermede geëindigd,, dat het O. M., van een der procureurs volgens het verlangen van diens cliënt de stukken bekomen hebbende, geconcludeerd heeft tot het royeeren der ztak van de rol, en dat de rechtbank zich hiermede beeft veretmigd. Door den kerkeraad der herv. gemeente te Vlis- singen is, mede namens 10 kerkeraden van gemeenten aan de lijn Vlissingen -Eoosendaal gelegen een adres gezonden aan den raad van bestuur der Exploitatiemaat schappij, om meer zondagsrust voor de spoorwegbeambten. De vijfde tocht van de Willem Barents zal indien de bijdragen daartoe voldoende zijn, geschieden onder het bevel van den luit. ter zee Hoffman, die de vierde reis heeft medegemaakt, en ten doel hebben: op nieuw de ijsgren8 te bepalen; zich aan te sluiten bij de pogin gen om den noordpoolvaarder Leigh Smith op te sporen die ditmaal met zijn stoomschip niet is teruggekeerd Dicksonbaven aan te doen waar het nederlandsche noordpoolstation zal worden gevestigd; een gedenksteen te plaatsen waar eenmaal Willem Barents overwinterde. Uit andere gelden dan de voor de poolreizen bestemde middelen worden de officieren die 2 reizen met het poolschip gedaan hebben met een zilveren bekerde manschappen in gelijk geval met een zilveren tabaks doos beschonken. In de algemeene vergadering der vereeniging „Willem Barents", den 15 te Amsterdam gehouden werden dergelijke bekers aan de heeren de Bruyne en v. Broekhuyzen uitgereikt. Het hoogste bedrag, dat bij de landmacht voortaan als premiën en aanbrenggelden kan worden uitbetaald, is als volgtvoor a als vrijwilliger aangenomen gewe zen militair recruut of milicien die den leeftjjd van 18 jaren heeft bereiktde gevallen hierna onder d genoemd uitgezonderd premie als soldaattamboer of hoornblazer 60als Korporaal of appointe 90 als onderofficier 120 aanbrenggeld ƒ6; b als tamboer of hoornblazer aangenomen vrijwilliger beneden 18jarigen leeftijd, premie 80, aanbrenggeld ƒ3; e vrijwillig dienend militair beneden 40jarn en leeftijd, die zich op nieuw verbindt, premie als soldaat, tamboer of hoornblazer 60 als korporaal of appointé 90 als onderofficier 120, d bij infanterie of artillerie vrijwillig voor zes jaar als aspirant korporaal 80, als aspirant-onderoffLier f 110; e loteling of riummer- verwisseiaarin zijn groot verlof af met groot verlof afwezigte biijven en zich te verbinden vrijwillig volgens art. 126 der wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72, om onder de wapenen te blijven of terug te keeren voor elke zes maanden werkelijke dienst als soldaat 5, als korporaal of appointé 7,50, als onderofficier J 10. Twee 15jarige meisjes in den Houtrakpolder, ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zijn door de policie aangehouden. Zij waren bij eece buurvrouw bin nengeslopen hadden daar een paar gouden oorbellen ontvreemd en de opbrengst gedeeld nadat een harer het gestolene bij een goudsmid te Haarlem had verkocht De minister van oorlog heeft bepaald dat bij de regiment3n infanterie de miliciens der lichting 1881 op 30 April in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld wanneer zij niet zijn aangewezen voor het blijvend gedeelte dat den 15 September in de burgerlijke maatschappij terugkeert. Ds. H. Damsté, te Heemskerkheeft bedankt voor het beroep naar Oss. Onder de landbouwers in Delfland en Schieland circuleert een adres aan de 2e. Kamer, waarin er op gewezen wordtdat in het nieuvve handelsverdrag met Frankrijk gezwegen wordt van invoer van vee en granen in dat Rijk zoodat dit, zoolang het verdrag geldig is, door zijne regeering voor onzen uitvoer van die artikelen kan gesloten worden. Het nieuwe raadhuis te Murwerwoude, werwaarts de zetel van het gemeentebestuur van Dautumadeel van Rinsumageest is overgebracht, is feestelijk ingewijd met het houden eener raadsvergadering, gevolgd door muziek uitvoering door de kapel van het le. regiment infan terie en 's avonds door een vuurwerk. De abnormale toestand, waarin de herv. gemeente te Moerdijk sedert jaren heeft verkeerdis geëindigd de ringpredikanten nemen er geregeld de vacatuurdienst waar, de benoeming van kerkeraadsleden heeft plaats gehad en de kerkelijke administratie is geregeld. Indien nu nog de echtgenoot van den heer Koeken de pas torie ontruimd zal hebben is alles tot rust en orde teruggekeerd. Dr. J. v. Vloten te Haarlem heeft, nu de prach tige olm voor het proveniershuis geveld en volkomen gaaf gebleken is een adres aan het gemeentebestuur gerichtwaarin hij verzoektdat de stad zich een ander siel „deskundigen" zal aanschaffen die zich beter op gezondheid of ziekte van boomen verstaan, en dat andere personen tot de raadscommissie voor de plantsoenen verkozen zullen worden die aan de praatjes van „deskundigen" niet zoo lichtvaardig gehoor geven. De Koning en de Koningin hebben aan schip per Zegel, te Oude Schild op Texelwienv boot eenige maanden geleden verbranddeterwijl hij in de buiten gronden bezig was naphta uit een gestrand schip te bergen 100 gezonden. Helena Brunoeen meisjedat vele maanden geleden uit den Haag verdwenen is, bevindt zich sedert het begin van Juli te Grand Rapids Staat Michigan in Noord-America. Zij was, naar zij zegt, den 24 Mei den Haag ontvluchtomdat hare moeder roomsch ge worden was en haar mede daartoe wilde brengen, en zij vreesde in een klooster opgesloten te zullen worden. Door vrienden was zij voortgehclpen en te Rotterdam van geld voorzien voor haren overtocht naar Grand Rapids. Zij heeft daar al 2 diensten versleten en woont nu ergens in. De koninglijke bewilliging is verleend cp de acte van oprichting der naamlooze vennootschap „Java Ra- meh Cultuur-maatschappijgevestigd te Amsterdam ten doel hebbende de cultuur en den verkoop van ra- mehhet kapitaal bedraagt 6 ton in 600 aandeelen van 1000waarvan voorloopig 300 zijn uitgegeven. De tegenwoordige hooge barometerstand is niet voorgekomen sedert 1 December 1848. Vóór 1 Juli a. s. moeten alle brievengaarders een persoonlijken borgtocht stellen van f 250, welke strekt tot zekerheid der behoorlijke verantwoording van alle door den brievengaarder in zijne betrekking ontvangen gelden wegens porten of rechten en om daarop te verhalen alle geldelijke schade van derden die het ge volg zijn van onachtzaamheid of oneerlijke practjjken zijnerzijds. Dientengevolge zijn er brievengaarders, die 25 jaren en langer met de meeste plichtsbetrachting hunne betrekking vervulden enthans nog een borgtocht moeten stellen. Er schijnt een'g licht op te gaan over de zonder linge geschiedenis der veelbesproken miljoenen-juffrouw Janske Struik. Men verneemt dienaangaande, zoo wordt althans uit Gorkum gemeld dat wijlen hare moeder Maria van der Vliet in hare jeugd kennis had gekregen aan zekeren schipper X., die haar vurig beminde en niets meer begeerde dan haar tot zijne vrouw te mogen hebben. Ofschoon niet onverschillig voor hem, kon zij er echter niet toe besluiten met hem de levensreis te aanvaarden, dewijl zijne vooruitzichten niet zoo gunstig waren. De betrekking werd dus tot zijn grooten spijt afgebroken. Later kwam zij in kennis met een metse laar, A. Struik, wiens vooruitzichten in haar oog beter waren, en huwae zij met hem. Haar vroegere minnaar, schipper X schijnt haar echter nog wel eens bezocht te hebben en moet, naar men verhaalt, haar eens den voorslag hebben gedaan om met hem te vluchten, wat zij echter standvastig weigerde. Alle hoop verloren hebbende, is hij daarop alleen naar America vertrokken en schijnt daar zeer voorspoe dig geweest te zijn. Hoe ver ook van haar verwijderd, schijnt hij zijne genegenheid voor haar niet verloren te hebben daar hij haar vele jaren lang geregeld eene som gelds overmaakte. Hoewel hare moeder als weduwe eenvoudig leefde, trok het toch de aandacht der boeren, dat men haar bij onweder wel eens met een schotel gelds in haren schoot vond zitten. Ook kocht zij inder tijd voor haren zoon, die even als zijn vader het beroep van metselaar uitoefenteen zeer flink huis, Van hare beide dochters is de eene gehuwd, doch reeds overleden, terwijl Janske bij hare moeder bleef inwonen die nu reeds sedert eenige jaren overleden is. Ook haar vroegere minnaar en weldoener is in America overleden en schijnt aan Jan°ke op wie hij bijzondere betrekking hadzijn geheele vermogen vermaakt te hebben. Dat hij werkelijk niet onvoorspoedig geweest moet zijn blijkt daaruitdat zijne nalatenschap op 18,000,000 begroot wordt. Twee derde van de som of 12 miljoen zou bij een so lied bankiershuis te Utrecht gedeponeerd zijn, waarvan zij alleen de rente kan trek ken terwijl do overige 6 miljoen geheel ter harer be schikking zijn. Hoe zij hare levenswijze begonnen heeft, is van algemeene bekendheid. Of zij echter met al hare schatten gelukkig geworden is, blijft even twijfelachtig als de bewering dat de hier medegedeelde geruchten de volkomen waarheid behelzen. Aan het spreekgestoelte in den franscken senaat zijn twee telephonen aangebrachtwaardoor de president der republiek in zijne kamer de geheele zitting kan bijwonen. Eene proefneming slaagde uitstekend. De hertogin van Connaughtzuster van prinses Hen drik der Nederlanden beviel den 15 te Londen van eene dochter. Te Edinburg gleed een bekend leeuwentemmer uit bij het verlaten van het hok zijner leeuwen na heu einde der voorstelling en viel. Dadelijk werd hij door een der leeuwen bij den arm gegrepen doch hij had de tegenwoordigheid van geest den leeuw met de an dere hand zulk een slag te geven dat het dier hem losliet. Nadat de wonde verbonden was ging hij een uur later weder in hun hok. In America heeft weder een ernstig spoorwegonge luk plaats gehad. De trein waarmede o.a. verscheidene leden der wetgevende macht van Albany naar Nieuw- York reisden, kwam met een locaaltrein in botsing, waardoor twee wagens verbrijzeld werden en in brand geraakten. 8 a 12 personen (het juiste getal was nog onzeker) kwamen hierbij om waaronder een senaatslid. In 1848 hield de pruisische Koning Frederik Willem IV voor eenigen tijd verblijf te Charlottenburgwaar hij door een bataljon grenadiers werd bewaakt. Op zekeren avond ging de Koning zooals hij meer placht te doen omstreeks middernacht eene kleine wandeling maken. Een schildwachtdie hem ziet aankomen maakt front en presenteert het geweer. Weel gij wel mijn zoon, vraagt Frederik Wilhelm, naar den soldaat toe gaande voor wien gij het geweer hebt gepresenteerd Voor zijne Majesteitluidde het antwoord. En waaraan hebt gij mij dan herkend vroeg de Koning. „An den dicken Kopp, antwoordde de grenadier zonder aarzelen. De Koning lachte en ging heen maar ont bood den soldaat den volgenden dag op het slot, waar hij een paar thaler kreeg en in tegenwoordigheid van dé geheele koninklijke familie en het hof moest her halen dat hij zijn vorst ook al droeg Z. M. geen uniform, altijd kon herkennen „aan zijn dikken kop." Het dorp Fettonkanton Graubunderland loopt gevaar af te brokkelen en in de diepte weg te glijden. De bewoners hebben bij den kantonraad een verzoek schrift ingediendom eene bijdrage te erlangen van fr. 50,000ten einde maatregelen te nemen tot af wending van dit onheil en tot afvoer van het bron-, regen- en sneeuwwater. O Weenen, 17 Jan. Het grootste deel der dagbladen beweert, dat noch in Dalmatie noch in de Herzego- wina eenige opstand is. De troepenzending moet dus een geheim doel hebben. Voor de door Burgemeester en Wethouders tegen heden uitgeschreven aanbesteding van het onderhoud der brandspuiten van de gemeente van 17 Januari 1882 tot 16 Januari 1885 is ingeschreven door 3 gegadigden, met den uitslag dat het is gegund aan den laagsten inschrijver Koster en van Batenburg alhier tegen f 194,75 per jaar. De hoogste inschrijving was 300. Den 22 Januari herdenkt de heer P. L. Fren- kel den dagwaarop hij veertig jaren geleden als hoofdonderwijzer bij de israëlitische gemeente in tunj- tie is getreden. Naar men verneemt zal het den ju bilaris aan bl ken van belangstelling en waardeering niet ontbreken. Weldra is het prospectus te wachten eener op te richten naamlooze vennootschap „de Alkmaarsche Stoom tram-maatschappij", ten doel hebbende het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram van Alkmaar door de Scbermeer langs Schermerhorn en door de Beem- ster naar Oosthuizen het station van den geprojec- teerden spoorweg Hoorn Purmerende. Deze lijn, waar voor door den heer v. Reigersberg Versluys te Breda concessie is aangevraagd zal in de Beemster gekruist worden door de mede door hem aangevraagde lijn van Purmerende over Middelbeemster naar Avenhorn. De door de alkmaarsche vennootschap bedoelde weg heeft eene lengte van 21 mijlen en zal mag hij wat met het oog op de tegenwoordige gebrekkige communicatie tusscnen het westen en het oosten onzer provincie hoogst wenschelijk istot stand komen Alkmaar in eene spoorwegverbinding brengen met Hoorn en Purmerende, en den kring der marktbezoekers van deze steden aan merkelijk uitbreiden. Ook voor de door te snijden uit hare afzondering op te heffen gemeenten is de ont worpen lijn van het hoogste belang zoodat men ver wachten mag, dat het beuoodigde kapitaal zonder moeite zal bijeengebracht worden. Door den heer Krie- ger is concessie gevraagd voor eene lijn van Avenhorn over Obdam en Spanbroek naar Opmeer, welke een ander deel der provincie met de ontworpen lijn in verband brengen en aan die lijn nieuwen toevoer verzekeren kan. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 17 Januari. 1. E. S., te Noordscharwoude, diefstal, 183 dagen gev„ in eenzame opsluiting te ondergaan. 2. W. M., te Winkel, overtreding op de geneeskundige wet, 17 boeten, een van 10, subs. 2 dagen gev., en 16 ieder van 3, subs voor iedere boete 1 dag gev. 3. J. van E., te Helder, misbruik van vertrouwen, uitgesteld. 4. J. E. K., te Alkmaar, dietstal, 2 maanden gev., in een zame opsluiting te ondergaan. 5. J. S„ te Alkmaar, diefstal, 8 dagen gev., in eenzame op sluiting te oudergaan. 6 K. M., te Alkmaar, rebellie, 1 maand gev. en 3 boeten, een van 3 en twee ieder van ƒ8, subs, voor de eerste boete 1 dag en voor de 2 andere boeten ieder 2 dagen gev. 7. J. S., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 4 maanden gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 16 Januari. Door den Notaris GOUWE. 1. Logement en koffiehuis «het Wapen van Alkmaar," z. z. Verdronkenoord, sectie B 670. Str. H. J. Bokhorst ƒ4125 2. Pakhuis, Laat, B 2172. Str. J. J. Schouten 625 3. Heerenhuis, Limmerhoek, B 2069. Str. H. J. Bokhorst 3100 4. Huis. Keetsloot, B 2091. Str. P. G. Geufts 560 (Afslag 23 Jan.) BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 16 Jan. Bernard de Groot, le Amsterdam en Anna Veldhuizen te Alkmaar. GETROUWD. 15 Jan. Willem de Vries en Clasina Blankemeijer. Johannes Antonius Gysbertus Maria Coppens en Anna Cornelia Gottmer. GEBOREN. 14 Jan. Daniel, Z. van Hendrik Pruimboom en Wilhelmina Christina Westphal. 16 Neeltje, D. van Pieter Braak en Johanna Geertruida van Tuin. 17 Francisca, D. van Cornelia de Zeeuw en Hendrica Maria Hemme. OVERLEDEN. 14 Jan. Maria Sophia de Lange, wede. van Willem Johannes Bakker, 38 j. 15 Claas, Z. van Claas Janssen en Dieuwertje van der Sluijs Veer, 6 m. Jean Baptists Bongée, 70 j. 16 Carharina Nijssen, wed®. Pieter van der Molen, 76 j Alkmaar 16 Jan. Aangevoerd 6 Koeien en Ossen 180 a 250, 69 vette Kalveren" 35 a 105, 10 nuchtere 12 a 18, 28 Schapen 18 a 34, 109 vette Varkens 0,50 a 0,5S per P. Amsterdam 16 Jan. 616 Runderen, vette 0,62 a 0,84 per P., Melk- en Kalfkoeien f 140 a 260, 63 nucht. Kalveren f 6 a 11, 9 Schapen vette Varkens 50 a 57 ct. per P., 1 Paard. AardappelenZeeuwsche sp. jammen f 2,50 a 3, dito flak- keescbe 1,70 a 2,40, fr. jammen 2,30 a 2,50, dito eng. 1,70 a 1,90, groninger j. ƒ2,10 a 2,30, geld. 5Thom. 2,65 a 3, hamb. 2,50 a 2,60saks. f 1,80 a 2,20pr. roode 2 a 2,40. Weinig handel. Raap- en Lijnkoeken onveranderd. Peterolie loco 9,75 entr., Eebr. 8,87% entr., Maart ƒ9 entr., Sept.Dec. 10 entr. gehouden. Edam 14 Jan. Kleine kaas 24 a 32 aangevoerd 6 st., wegende 1196 P. Haarlem 16 Jan. Witte Tarwe 8,75 a 12, Rogge f 7,25 a 8 Gerst 5 a 6,65, Haver 3,75 a 4,50, Duivenboonen 7 a 7,75, Paardenboonen f 7, Capuc. ƒ12. Schiedam 16 Jan. Moutwijn J 9 50, Jenever 18 pervat.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3