No. .9 Vier en tachtigste Jaargang 1882 V R IJ A G 20 JANUARI. FEUILLETON. 33) Het rif van Kitty Hawk. Prijs der gewone Advertentiën tfDfttctëcl (Qcbcclte. De lot.elingen der Militie van dit jaar uit deze gemeentedie recht hebben op vrijstelling voor broederdienst of eenigen zoon, worden verzocht ten spoedigste ter secretarie de noodige opga ven te doen tot het in orde brengen der stukken. BuiUnlaub Tweede Afdeeling. Alk MA Ait SC HE COURANT. Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van G. ZEEMAN, om vergunning lot het «prichten van eene stoommachine van vier paardenkrachtachter zijn perceel aan de Geeststraat wijk A, No. 8a, en dat op Donderdag, 2 Eebruari 1882, 's middags ten twaalf urenten raadhuize gelegenheid wordt, gegeven om tegen het oprichten van die machine bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Jan. 1882. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der Gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenen, dat. de LANDMETER van het kadaster, Woensdag 1 Eebruari e.k., een aanvang zal maken met het opnemen der kadastrale veranderingen, dienst 1883. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 17 Jan. 1882. A. MACLAINE PONT. DU1TSCHLAND. Het nieuwe wetsontwerp tot re geling der verhouding tusschen Kerk en Staat bepaalt o. a dat de artikelen 2 3 en 4 der wet van 14 Juli 1880 weder van kracht zijn. Zij betreffen de vrij stelling van den door de bisschoppen af te leggen eed, het beheer van kerkelijke goederen door rege 'rings- eommissarissen en vernieuwde uitkeering van geschorste rijk-toelagen, Verder kunnen eigens dat ontwerp ge rechtelijk afgezette bisschoppen door den Koning weder als hoofd hunner vroegere diocesen erkend worden. Het ministerie wordt gemachtigd om van de voorgeschreven staatsexamens vrijstelling te verleenen en aan buiten- landsche geestelijken vergunning te geven ambtelijke handelingen in Pruisen uit te oefenen. Voizet van rijkswege tegen de aanstelling van geestelijken zal al leen dan geschieden wanneer de te benoemen persoon met het oog op de belangen van den Staat of de maatschappij niet geschikt voorkomt vooral wanneer hij de vereischte wetenschappelijke ontwikkeling mist. Bezwaren tegen zulk een verzet kunnen alleen inge diend worden bij den minister van eeredienst. Het ministerie kan voor bepaalde districten toestaan dat geestelijken aan de wettelijke eiscber. voldoende of daarvan vrijstelling ontvangen hebbende tot het ver leenen van hulp gebruikt worden, zonder voorafgaande aangifte volgens de wet. Het pruisische Huis der afgevaardigden herkoos den 16 den voorzitter von Köüer (conservatief) met bijna alg meene stemmen. Tot eersten onder-voorzitter werd verkozen het lid van het centrum baron von Heere man met 214 stemmen tegen 152 op den heer von Benda nationaal liberaal ten vorigen jare tot onder voorzitter benoemd. Het centrum had a .nspraak ge maakt op de benoeming van zijnen candidaat voor die betrekking en de conservatieven hadden die aanspraak billijk geacht. De vrij conservatief Stengel werd met 274 stemmen onder-voorzitter; de overige biljetten wa ren niet ingevuld. De nationaal-liberaien hadden be dankt voor het aanbod der conservatieven om hunnen candidaat te siemmen. De werkzaamheden zullen niet v or den 24 of 25 aanvangen om de gelijktijdige zitting van den rijksdag. Bij de derde lezing der staatsbegrooting is den 18 in den rijksdag een voorstel ingediend bepalende dat Duitschland met andere mogendheden in overleg zal treden over eene internationale overeenkomst be treffende den dubbelen standaard De aanneming van het voorstel-Windthorst in den Rijksdag geeft tot uitvoerige beschouwingen aanleiding. Sommigen begroeten die aanneming met vreugde als het einde van den strijd op kerkelijk gebiedals de zegepraal van recht over willekeur, ais het volbrengen der reis naar Canossa. Anderen geiooven al erkennen zij de overwinning van het centrum, dat prins Bismarck met haar volstrekt niet ingenomen zal zijn als ver sterkende den band tusschen die weinig handelbare party en de katholieke bevolking welk de regeering van haar wilde afscheiden om zich te gemakkelijker met de Kerk te kunnen verstaan ENGELAND. De Globe meldt, dat de turksche g zant den 14 aan het ministerie van buitenlandsche zaken een rebrijven der Porte deed toekomen waarin aan Engeland en Prankrijk het recht ontzegd wordt toezicht uit te oefenen op de egyptiscbe zaken, welk recht Turkije zelf aan zich voorbehoudt. Over het hierop te geven antwoord zou in een deze week te houden ministerraad beslist worden. De Times acht dit schrijven der Porte een bizonder stouten slap van den Sultan, doch hecht, even als de Daily News, meer gewicht aan de houding der nationale partij in Egj- pte, die in de Ka ner de meerderheid schijnt te hebben en gelooft, dat Frankrijk en Engeland niet te samen zullen handelen en dat andere mogenuheden zich tegen hunne tusscherikomat zullen verzetten. Zij betreuren boven dien dat die partij steun vindt in de onzekerheid of het ministerie Gambetta zal blijven want de val van dat ministerie zou Engelund's houding in dit vraagstuk zeer moeielijk doen worden. Volgens de Dai'y New3 heeft Engeland grooter belarg bij Egypte dan Frankrijk en moet het zich voorbereiden om zoo noodig zijn eigen weg te gaan. Verlangt het egyptisehe volk wer kelijk zijn eigen zaken te regelen en onafhankelijk te zijn dan moet het met dat billijk verlangen ook reke ning houden. FRANKRIJK. De Kamer besloot den 16 op voor stel van het lid Douville met 279 tegen 141 stem men dat de commissie tot onderzoek van het wets ontwerp op de grondwefsherziening uit 33 leden zal bestaan te benoemen op den 19. Iedere afdeeling zal 3 leden benoemen. In die zitting werd door den minister van oorlog de indiening van een reeks wetsontwerpen toegezegd waarvan het eerste ten doel heeftden diensttijd op 3 jaren te verminderen en de militaire lasten billijker te verdeelen. Het in Africa gebeurde bewijst de noodzakelijkheid om het leger aldaar uit betere bestanddeelen samen te stellen en steeds een goed ingericht corps beschikbaar te hebben. Verder zal de -bevordering verbeterd voor betere uit rusting gezorgd worden, enz. De République Fran- faise merkt op, dat door de indiening dezer ontwerpen een der hoofdgedeelten van het regeeringsprogratnma verwezenlijkt wordt. De memorie van toelichting tot de regeeringsvoo - stellen ter herziening der grondwet wordt op last der regeering in alle gemeenten van Frankrijk aangeplakt. De ministerraad bekrachtigde den 17 de vroegere be sluiten omtrent die herziening. Den 16, sterfdag van Keizer Napoleon III, werd de jaarlijksche mis voor de rust zijner ziel te Parijs gevierd. ITALIË. De Osservatore Romano maakt met de grootste voldoening gewag van de aanneming van Wind- hort's motie iu den Rijksdageene overwinning die aan alle geloovige Katholieken tot troost strekt te meer, omdat tot de aanneming medegewerkt is door mannen, die vastgesteld hebben de wet, welker intrek king nu wenseheiijk verklaard wordt. Den 15 heeft te Rome met groote plechtigheid plaats gehad de zaligspreking van Alfonso di Orozco, biechtvader van Keizer Karei V en Philips II ter uit voering van het reeds in 1874 door Paus Pius IX ge nomen besluit. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het bijeenroepen der delegatiën tegen den 28 maakte op het publiekin verband met de geruchten uit de Herzegowinaeen .grooten indruk. De regeering Rchijnt die bijeenroepiug noodig te hebben geacht, wegens de noodzakelijkheid van grooter uitgavenwelke op de gemeenschappelijke begrooting gebracht moeten worden. PORTUGAL. Den 12 had te Lissabon de gala voorstelling in den schouwburg ter eere van den Koning en de Koningin van Spanje plaats en den volgenden avond slaagde een afgestoken vuurwerk uitstekend. Den 14 werd eene wapenschouwing gehouden over on geveer 10000 man aan het hoofd waarvan de Koning „Twysten moest zich liever met zijn winkel en met den mooien Bob bemoeien niei met ons. Wat hier te doen is weet ik het best. Ik heb reeds ten strengste bevel gegeven alle dwaasheden achterwege te laten ten minste zoolang de kanonneerboot in de nabijheid en de luitenant op het station is. Ik zou dengene wel eens willen zien die tegen dit bevel handelde." „Wat den luitenant betreft," meende Raffles aarze lend „ik heb hem van daag naar Osceola gebracht. De geschiedenis met Bill ken je toch?" „Die heb ik wel tienmaal moeten hooren maar het is wel eens goed voor dien bluffer. Hij mag zich in acht nemen voor lieden zoo als ik en de luitenant, het kon hem anders nog wel eens slecht bekomen." „Ik en de luitenant?" herhaalde Raifles, zijne ooren niet vertrouwende, „hoe komt gij beiden bij elkander P" „John zeide Zeke met een eigenaardig optrekken der wenkbrauwen terwijl hij op den waard toetrad en hem de hand op den schouder legde „ik wil jou iets toevertrouwen wat niemand weet en ook nooit weten zal de luitenant is een flink man. Orze lieden hebben harde vuisten en sterke armen maar met mij heeft toch nog niemand gewaagd zich te meten. De eerste, die het gewaagd heeftis de luitenantdie is even sterk als ik. Sedert ik dat bemerkt heb John, schijnt het mij toe, alsof ik plotseling tien jaren ouder gewor den ben." Op Raffles' gelaat verscheen, terwijl Zeke dit zeide, eene uitdrukking van pijnlijke verbazing, gelijk aan die bij het zien van Frank in de herberg. Het was hem, alsof een steun van zijn leven, waarop hij zoo vast ge bouwd had plotseling was weggebroken. De tijden waren bij vroeger vergeleken veel veranderd een ander geslacht was opgestaan dat zich in ruwe zelf bewustheid kracht en moed niet met het voorgaande meten kon. Maar Zeke was pal op zijn vroeger standpunt blijven staan, als een rots, die de golven te vergeefs zoeken te ondermijnen hij was thans even als vroeger, het hoofd van het geheel en naar lichaam eu geest voor Ruffles altijd het ideaal van een man geweest. En nu deze bekentenis Ja, Bill's woorden bleken emst te zijn, Zeke Konks werd oud en er was geeu plaatsvervanger voor hem. Lang duurde het voor Raffles zich van zijne ontroe ring hersteld had. Het scheen hem als ontbrak er iets aan hemzelf na deze bekentenis van den trotsclien man, die vroeger diegenen zou gedood hebben die het ge waagd had zich met hem op eene lijn te stellen en die liet nu over zich kon verkrijgen gelaten te be kennen dat hij zijn meester gevonden had. Dat was het begin van bet eirgle. Raffles voelde zich tot in het diepste van zjn borst ontroerd. „Hebt gij het ook bemerkt?" vroeg hij eindelijk, midden in zijnen gedaehtengang alsof Zeke in staat wasde beteekenis van zijne vraag van het voorhoofd te lezen. „Wat bedoel je vroeg deze. „De gelijkenis van den luitenant met met mijnen broeder Dan Zeke knikte. „Het is niet zoo opvallend, als bij den eersten aan blik. Zoo iets gebeurt dikwijls." „Geloof je dat?" „Ja. natuurlijk of wat moet ik anders denken?" „Het is toch zonderling," ping Raffles met gedempte stem voort„dat wij nooit weder een spoor van Kate hebben ontdekt. Wees niet boos Zekedat ik er van spreek ik weet wel, dat je het niet gaarne hoort, maar het is mij van daag zoo zonderling te moede, ik kan er niets aan doen. Op mij heeft alles meer in vloed dan op jou ik ben dan ook sedert dien nacht nog maar een half man en ik heb dikwijls zulke dwaze gedachten. Wanneer Kate eens niet in zee gesprongen waszooals wij tot nu geloofdenwan neer „Ga naar huis, John, je droomt," viel Zeke hem in de rede. „De dooden staan niet op en spoken heeft men niet op klaar lichten dag. Ik wil er niets meer van booren ik verkies het niet." Raffles stond aarzelend op hij had zoo gaarne over dit punt eens verder willen spreken. „N ugoeden dag dan Zeke." Toen drukte bij met zijn gezonde linkerhand den grijsaard met buitenge wone hartelijkheid de band verliet het huis en ging den weg naar de herberg terug. Zeke was na zijn vertrek op de bank naast den haard gaan zitten met den rug tegen den wand ge leund de armen over de borst gekruisten keek on bewegelijk voor zich heen. Zijne gedachten zweefden naar het verleden terug en brachten hem tooneelen uit een lang vergeten tijdperk van zijn leven voor den geest, tooneelen en beelden die zich immer duidelij ker aan zijnen geest opdrongen en, zijn wilskracht niet mser gehoorzamende, zich niet lieten verdrijven. Zoo zat hij nog toen reeds het laatste rood van de ondergaande zon onder den horizon was verdwenen en een diepe duisternis over land en zee werd uitgebreid. XI. Frank was met hevige hoofdpijn van zijnen tocht terug gekomen en had zich vroegtijdig ter ruste be geven. Maar hij kon dezen nacht de droomlooze verkwik kende slaap niet vinden waarin hij zich anders steeds verheugen kon. Verwarde kwellende droombeelden verontrustten hem en meermalen rees hij verschrikt overeind, en het was hem als hoorde hij het huiien van den storm en het hulpgeschrei der verdrinkenden.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1