Bimmilatib zelf zich stelde. Bij het voorbijtrekken voor den Koning van Spanje werd het spaansche volkslied gespeeld. De infanteristen maakten minder gunsligen indruk, doordat zij voor hunne krachten te zwaar belast schenen en nog voorzien waren van Snider geweren. Des avonds had het door de stad Lissabon aangeboden bal plaats waarvoor 4000 personen uitgenoodigd waren en den 15 een buitengewoon luisterrijk stierengevechtdat in Portugal anders geschiedt dan in Spanje. Doordat de horens der stieren van ballen voorzien worden kunnen de paarden van de horens geen letsel bekomen terwijl de stieren niet in tegenwoordigheid van het publiek afgemaakt worden. Den 16 en 17 gingen de Vorsten op de jacht. TUKKIJE. De Sultan zal den Keizer van Oosten rijk ook de orde van verdiensten schenken. De engelsche gezant had den 14 met den Sultan een onderhoud van twee uren over de invoering van her vormingen in Armenië. Zoodra het bij den ministerraad aanhangige plan van hervormingen vastgesteld was zou hij het uitvoeren. ALGERIE. Taiebtweede broeder van den Bey van Tuniswerd den 17, des morgensop last van de ministers van oorlog en marine gevangen genomen en in het Bardo opgesloten als verdacht van samenzwe ring tegen den Bey. EGYPTE. De Kamer schijnt door het schrijven van Engeland en Frankrijk minder inschikkelijk te zijn ge worden jegens de regeering. Zij bood den minister president Sberif-pacha een tegenontwerp tot regeling der binnenlandsche zaken aan krachtens hetwelk het geheele landsbestuur naar de Kamer overgeplaatst zou worden. De minister weigerde het aan te nemen. De engelsche en fransche consul-generaal ontvingen den lastin geen geval toe te laten dat de egyptische regeering eenigermste toegaf aan het verlangen der Kamer, om over de begroot'ng te oordeeleu. YEREENIGDE STATEN. Guiteau's verdediger Scovilie hield den 16 zijn laatste pleidooi. Guileau zelf had in de vorige week eene rede willen uitspre ken maar dit was hemzooals hij met luider stem beweerde ten onrechte door den rechter geweigerd om het misbruik dat hij gemaakt had van de vrijheid om te spreken. In die thans door de dagbladen open baar gemaakte rede, tracht bij het bewijs te leveren, dat hij onder eene ingeving gehandeld heeft. ZTJID-AFRIOA. Uit Durban wordt aan de Times gemeld dat in de Transvaal adressen rondgaan waarin afschaffing gevraagd wordt van de nieuwe in voerrechten en het oppergerechtshof. Men wenscht het oude stekel van de rechtbanken der landdrosten weder in te voeren. Aan de transvaalsche regeering was vergun ning gevraagd voor den aanleg van een spoorweg tus- schen Pretoria en de Lebombo bergenaan Portugal zou her doortrekken der lijn tot de Deiagoa-baai over gelaten worden. De regeering had verder eene ver gunning verleenddie uitsluitend recht geeft op het delven in de goudveldenaan 7 pachters op dezelfde voorwaarden waaronder de eerste vergunning verleend werd. De commissie die de eiscben om schadeloosstel ling van de aan Engeland getrouw gebleven Transva- lers onderzoeken zalheeft hare taak aangevangen. ZUID-AMERIKA. De vrede tusschen Bolivia en Chili is gesloteno. a. op voorwaardedat Bolivia het kustgebied afstaat en hare betrekkingen met Peru afbreekt. Uit de friescbe gemeente Het Bildt zijn in 1880 139in 1881 407 personen meerendeels boerenarbei dersnaar Noord-America vertrokken. Te Obdam zijn in 1881 geboren 36 kinderen, overleden 25 personen en gehuwd 6 paren. In den nacht van 11 —12 Januari heeft een 15- jarig meisje van Assendeift. zich naar de woning van dr. S. begeven, en hem verzocht mede te gaan naar het huis van een landbouwer, waar men zijne hulp noudig had. De geneesheer liet inspannen nam het meisje bij zich in het rijtuig en reed naar het aangewezen huis, maar vond daar alles in rust en zijne hulp niet gevraagd. Eerst hier bleek hetdat het meisje in haren slaap gehandeld had want zij ontwaakte met schrik toen zij bij haren naam genoemd werd. J. R. Bakker, den 13 van Lutjebroek naar Hoorn gaande heeft nabij de r. c. kerk te Oosterblokker den heer A. S., die in het water was geraakt en om hulp riep, van een wissen dood gered. In den laten avond van den 14 is de metselaar H. W., te Nijmegen door den dikken mist misleid, in de gracht van het fort Kraayenhoö geloopen en ver dronken. De wachter van het fort schoot op zijn hulp geroep toe, maar zag den man onder hartverscheurende kreten wegzinken. Eene arme weduwe blijft met 7 kin deren achter. In den avond van den 14 is het postpakket, dat door den sneltrein van Rotterdam aan het station te Delft wordt uitgeworpen door den sneltrein van Am sterdam uiteengescheurddoordat de postbeambte ver zuimd had naar laatstgenoemden trein uit te zien. Den 14 zijn onder de gemeen!e Sonsbeek 2 land bouwerswoningen afgebrand. Yan de roerende goederen werd bijna niets gered. De gebouwen wa'en verzekerd. Den 14 heeft te Kampen een 4jarig jongentje een meisje van 3 weken oud een knikker in den mond g"stopt, die door het wicht werd doorgeslikt. Het kind is den volgenden dag aan de gevolgen overleden. Te Amsterdam is den 15, in den ouderdom van 77 jaren overleden de oud-hoogteeraar aan de Poly technische School te Delft dr. F. J. Stamkart Hij begon zijne loopbaan als onderwijzer in de wiskunde te Ant werpen en was later werkzaam als arr. ijker te Alkmaar en Amsterdam. Den 15 is een aanvang gemaakt met de werk zaamheden aan het fort te IJmuiden. De gunning in October 1880 door den gemeen teraad van Zwolle aan de heeren H. Boers en E. Lebaigue verleend voor een paardentrainweg door de stad, is den 16 ingetrokken omdat genoemde heeren zich niet op den gestelden termijn hebben verklaard omtrent de aan die gunning verbonden voorwaarden. Den 17 werd, onder geleide van burgemeester en Rijks-veldwachtuit Avenhorn via Oudendijk naar de Beemster verwijderd iemand die zich in hoog-t kenne- lijken staat van dronkenschap bevond naar het uiter lijke te oordeelen een arbeider van den te Avenhorn in aanleg zijnden spoorweg. Het is zeker voor de omliggende gemeenten gemakkelijk zich alzoo van lastige en gevaarlijke personen te ontdoen, maar of de beem- stenaren vooral de eenzaam jonenden, zich gevleid zullen gevoelen met dergelijke geschenken van elders mag betwijfeld worden. Door B. en W. van Winkel is den 17 aanbesteed het bouwen van eene school en onderwijzerswoning te Lutjewinkel waarvoor minste inschrijvers waren de heeren Rezelman en de Heerte Nieuwe Niedorp a 12674. Het werk werd hun gegund. Prins Christiaan v<in Sleeswijk Holstein en zijne gemalin prinses Helena van Engelandzijn den 16 Viissingen gepasseerd op hunne reis van Engeland naar Berlijn. De prinses deed deze reis voor de zesde keer met de hollandscbe mailboot. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 16 uitspraak gedaan in de procedure van den kerkeraad der herv. gemeente te Schiedam tegen het gemeente bestuur aldaar wegens het niet uitkeeren der schade loosstelling voor het gemis van begrafenisrechten. In strijd met de conclusie van het O. M heeft het hof het vonnis der rechtbank te Rotterdam waarbij het kerkbestuur in het ongelijk is geste.d bevestigd. De le. Kamer heeft den 16 hare zittingen hervat. Den 16 bij het einde van het vierde bedrijf der Hugenoten in de duitscbe opera te Rotterdam drong eene brandlucht in de zaal door waarop eene groote verwarring ontstond en men van alle kanten drong naar de uitgingen, die weldra als verstopt waren. Gelukkig waren de bovenste rangen zoo goed als onbezet, be hielden vele aanwezigen hunne bedaardheid en kwamen de directeur en regisseur spoedig voor het voetlicht berichten, dat het gevaar geweken was. In eene kamer achter de kleine koffiekamer van de loges bad men linnengoed op een kaebel te drogen gehangen en was dit in brand geraakt. De voorzorgen omtrent de nood uitgangen zijn gebleken slechts op het papier te bestaan. Zijne verbeelding die zich 's avonds onwillekeurig on ophoudelijk met het verhaal van Gritty had bezig ge houden en de enkele volzinnen uit een verschrikkelijk geheel had verbonden zette dit spel ook nadat hij van vermoeidheid ingeslapen was, met akelige nauw keurigheid en een bonte wisseling van tooneeleu voort, cn beangstigde hem telkens door nieuwe schrikbeelden. Nu eens was bet Maggy, die door vlammen besehenen, aan den uitersten rand van den klip stond en met reuzenkracht aan zijne armen wist te ontkomen om naar beneden in zee te storten dan weder bevond hij zich in eene doodelyke worsteling met Zeke Konks wiens gespierde vingers hem de keel toesuoerden terwijl buiten de bemanning van een gestrand schip door een schaar wraakgodinnen onder aanvoering van Gritty in stukken werd gescheurd en het hem onmo gelijk was de jammerende offers ter hulp te komen, eerst tegen den morgen kwamen zijne ontstelde zenu wen weder eemgszins tot rustmaar nu hield hem weder de bezorgdheid dat hij den bepaalden tijd zou laten voorbij gaaner van terugom in een vasten slaap zijn verloren rust te herwinnen. Hij was daarom maar blijde toen de zon opging en hij zijn leger verlaten kon. „De dubbele vaart over de Sond op het heetst van den dag heeft mij waarschijnlijk eene kleine zonnesteek bezorgd," dacht hij. „Om zich in een open boot uren lang aan de Julizon zonder nadeel te kunnen bloot stellen daartoe behoort de dikke schedel van een nik ker of van een visschor uit Nagshead. Ik zal er op een anderen tijd aan denken." Hij haastte zich met aaukleedenin de hoopdat de frissche morgenlucht de hoofdpijn verdrijven zou die hem als een gevolg van eenen onrustigen slaap kwelde. Nauwelijks een kwartier later bevond bij zich bene den op dat gedeelte van het strand dat zich zuid waarts van Kitty-Hawk tot aan het Loggerhead-eiland uitstrekteen naderde de plaatswaar hij op den morgen van zijn aankomst Maggy door den verrekijker ontdekt had. Onderweg kwamen allerlei bedenkingen bij hem op Kon hij zijn eens gegeven woord om het meisje op alle vragen naar waarheid te antwoorden gestand doen zonder zijn dienstplichten te verzuimen? Aan den anderen kant moest hij zich zelf toch beken nen dat bij zijn woord moest houden dat hij het als eerlijk man niet opzettelijk bekrimpen of met betrek king tot andere plichten niet gedeeltelijk schenden kon. Bovendien was hij Maggy dankbaarheid verschul digd want het was in hare macht geweest zijn be doelingen te verraden en geheel te verijdelen. Deze tweestrijd in zijn binnenste deed hem bijna de dwaasheid verwenschen waarmede hij zich in de macht van het meisje gegeven had. Wanneer zij nu zonder bedenken van haar voordeel gebruik maakte, wat dan Deze gedachte verdween echter even snel als zij gekomen was, want op den bodem van Frank's hart ontstond een gevoel dat krachtig protesteerde tegen zulk een snoode verdenking. M.'ggy die tot nog toe zoo open en grootmoedig voor hem verschenen was kon onmogelijk gemeene zaak maken met die smokke laars en Frank was maar al te zeer geneigdin dat geval zijn hart meer te vertrouwen dan zijn verstand. Wordt vervolgd. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 17 op het verzoek van 630 ingezetenen van Scheve- ningen besloten tot afschaffing der kermis aldaar. Het gerechtshof te Amsterdam heeft dtn 17 den chirurgijn dr. G. Goedkoopwegens bet verwekken van miskraam bij S. de Kok met wier toestemming hij het feit pleegde en die hem met 10 betaalde, ver oordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf De vrouw werd onder aanneming van verzachtende omstandigheden (ver leiding armoede en ziekelijken toestand) veroordeeld tot 2 jaren celstraf. Den 17 heeft bij den mond van de Noorderbaven te Rotterdam eene aanvaring plaats gehad tusschea eene duitsche reederjjboot en de stoomboot Merwede 2. Laatstgenoemde bekwam groole schade en een knecht ervan werd ernstig aan het hoofd en de beide beenen gekwetst. Den 17 zijn uit het weeshuis te Helder 3 meisjes van 15 a 19 jaren ontvlucht, wier opsporing door den commissaris van policie aldaar verzocht wordt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 18 ter zake der ongeregeldheden te Hillegomwegens de afschaffing der kermis de beschuldigden Ketel en Beu ken tot 6 en den beschuldigde Maris tot 3 maanden celstraf veroordeeld. Het aan den Maasmond onlangs gestrande stoom schip Amulet is met behulp van 4 sleepbooten en eigen stoomkracht langzamerhand losgeraakt, en den 18 vlot- gekomen en opgestoomd Te Scheveningen zijn in het dorp en op schuiten en scheepstimmerwerven gedrukte biljetten verspreid waarin de visschers worden aangespoord om niet naar zee te gaan. De .schuiten blijven daar de reeders, ge bonden door de overeenkomst van „Eendracht", ze niet naar zee kunnen zenden dan na aanmonstering der manschappen, dien ten gevolge werkeloos aan 'het strand. Bij de booge regeering bestaat het plan om de verbetering der haven van Harlingen te voltooien door den aanleg van 2 groote sluizen en het graven van een kanaal in de richting van Leeuwarden, aan de achter zijde van de nieuwe Willemshaven. - Te Nijkerk zijn bij een alleen wonend persoon on derscheidene ontvreemde voorwerpen in beslag genomen. Hij verkocht snoeperijen op crediet of leende tegen hooge renten geld aan jonge lieden en liet zich net verschuldigde opgevorderd hebbende, met gestolen voor werpen betalen. De fabriek van stoomwerktuigen der heeren Bac ker en Rueb te Breda heeft eene aanmerkelijke uit breiding verkregen uitsluitend voor de vervaardiging van stoomtram-locomotieven. Te Maastricht worden de leerlingen der hoogere burgerschool en van het gymnasiumwier ouders of voogden elders wonen, in den hoofdelijken omslag aan geslagen. In de onderwijzersvergadering te Roermonde, waar van de heer v. d. Kamp sinds 20 jaren voorzitter was, is met algemeene stemmen besloten om hem bij zijn vertrek naar Maastricht een geschenk aan te bieden. Ook de leerlingen zijner school hebben hem een geschenk vereerd. De minister van justitie heeft verklaard dat de pachters van tollen, bruggen of sluizen worden geacht te behooren tot de in art. 3 nr 9 der drankwet ge noemde tolgaarders brug- en sluiswachters aan wie vergunning tot verkoop van sterken drank moet worden geweigerd", tenzij door Gedep. Staten ontheffing van het verbod wordt verleend. Op de heide bij Venloo is door den landbouwer Th. Koenen gevonden eene groote partij valsche mark stukken met de vormen waarin zij blijkbaar vervaar digd waren De afdeeling Middelburg der Yereeniging ter be vordering van fabriek- en handwerknijverheid heeft be sloten om de door haar g-durende een jaar bij wijze van proef, gehouden huisvlijtschool, wegens gebrek aan genoegzame deelneming, niet verder voort te zetten. Ds. C. Maaste Zaandijkheelt bedankt voor het beroep naar Koedijk. Het departement Hoogwoud der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft, gesteund door eene bijdrage van f 50 van het hoofdbestuur eene floralia vereeni- ging opgericht. Aan den heer A. L v. Tienen is, op zijn verzoek, eervol ontsiag verleend als burgemeester van Diemen en Watergraafsmeer. B. en W. van Groningen hebben den gemeente raad voorgesteld, de kweekschool voor onderwijzeressen, opgericht door het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, over te nemen. De cursus zou Jan van 2 tot 4 jaren worden uitgebreid. Bij de heeren Wertheim en Gompertz te Amster dam is voor de noodlijdenden door den schouwburg brand te Weenen in bet geheel ingekomen 7373,24. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd met het doel om het initiatief te nemen tot adressen aan den minister van justitie en de le. Kamer ten einde aan te dringen op zoo spoedig mogelijke invoering van het Wetboek van Strafrecht. De burgemees'er van Rotte.dam heeft de inge zetenen aangespoord, zich te doen vaccineeren of revac- cineeren aangezien er na enkele verspreide gevallen van pokken verscheidene zijn voorgekomen in dezelfde buurt de Peperstraat bij de Zandstraatalle bij niet ingeënte personen. Voor het bouwen van een gemeentehuis met post en telegraafkantoor, door B. en W. van Doorn aan besteed was minste inschrijver, aan wien het we^k is gegund, de heer F. J. Gerritse, voor 19,900. Te Roermonde is met 1162 van de 1316 uitge brachte en 1228 geldige stemmen tot lid der 2e. Kamer verkozen de heer mr. H. Brouwers. Ben zoontje van den bouwman P. te Molenaars graaf is in een ketel kokend water gevallen en ten gevolge daarvan overleden. Te Oterieek is eene vereeniging opgericht tot wering van het schoolverzuim. De bakkersvereeniging te Breda heeft het brood 2 centen per pond afgeslagen, in navolging van de

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2