ÜfdegtafistlU titrtthfcn. QUlerlci. Stab 9-i3crie(i ten. gtoom-broodfalriek welke daarop den prijs op nieuw heeft verminderd. Te Oldenzaal is een man van 98 jaren over'eden, die met zijne thans 96jarige nog krasse vrouw bijna 76 jaren is gehuwd geweest. Eene voorstelling van bet gezelschap „Nut en Genoegen" te Anna Paulowna ten behoeve der door de diaconiën bedeelde armen heeft zuiver 81,17 op gebracht. Kennisgevingen van benoeming of eervol ontslag worden door het departement van binn. zaken tegen woordig per briefkaart ge laan waarop het bedrag ge meld wordt der leges, tegen welker storting aan de belanghebbenden afschrift van het besluit wordt toege zonden. Te Hoorn is uit het water opgehaald het lijk van een sigarenmakersgezel oud 17 jaren naar men wil zou hij zich hebben verdronken uit vrees voor zijne stiefmoeder, die hem niet vriendelijk bejegende als zijne verdiensten haar soms iets tegen vielen. Te Assendelft zijn dezer dagen uit de fabriek van de heeren Beider Co. te Amsterdam ontvangen 2 nieuwe brandspuiten van hetzelfde kaliber als de on langs aangekochte. De gemeenteraad van Landsmeer beeft den Ko ning verzocht een Rijkssubsidie te verleenen vooi het verbouwen der school te Watergang aangezien de gemeente door de kosten van het onderwijs onbillijk zou bezwaard worden. Aan J. Molenaar, gewezen postbode te Opperdoes, is een pensioen verleend van f 111 's jaars. Do gemeenteraad van Amerongen heeft besloten, aan het op te richlen postkantoor een telegraafkantoor te verbinden en de kosten door eene geldleening te dekken. Te Amsterdam is een ontslagen kolonist in hech tenis genomen, die, per aangeteekenden briefeen be woner der Plantage onder bedreiging van brandstich ting gesommeerd had 50 in een aangewezen loge ment te bezorgen. De gevangene is een behuwdneef van den geadresseerde. Van een waggon le. en 2e. klasse van den snel trein van Amsterdam naar Arnhem op 17 dezer is nabij Ede een as in brand geloopen. De reizigers ont waarden een dichten rook en hoorden dadelijk daarop een harden slag. De stations-chef te Ede waarschuwde den machinist van den trein zoodat de reizigers bij tijds uit den waggon gelaten en deze verwijderd konden worden. Het bouwen eener nieuwe pastorie voor de herv. gemeente te Houten is opgedragen aan den heer J. de Vos te Utrecht voor 10,579. 's Gravenhage 19 Jan. Tweede Kamer. De heer van Heeckeren is als lid geïnstalleerd de geloofsbrie ven van de heeren Butna en 't Hooft ~ijn commissoriaal gemaakt. Daar het eindrapport van het fransche han- delstractaat eerst morgen gereed kortit is morgen I uur aan de orde de" zaak van den heer de Jong (Su-iname) en daarna de interpellatie van den heer Gleichman over de houding onzer Regeering tegenover de maat regelen van Duitschlanil nopens de kustvaart. Berlijn, 19 Jan. Het bekende koninklijk rescript is aan de ambtenaren van Regeeringswege medegedeeld; thans zal de Fortsehrittpartij de Regeering interpelleeren. Warschau, 19 Jan. Uit het rapport van het half - comité blijkt, dat lijdens het oproer 1300 jodenhuizen vernield zijn. In bet werkbuis in de engelsche stad Devizes heeft zich in de zaaldie voor de oude mannen bestemd is, een afs.huwelijk voorbeeld van woede en wraakzucht van een grijsaard voorgedaan. Twee grijsaards van 70 en 69 jaar kregen twist over eene plaats bij bet vuur. De oudste was de wijsste gaf toe en ging elders zitten. Maar de andere was zoo verbitterd door den twist, dat hij den pook in bet vuur wit-gloeiend maakte daarmede gewapend achter den anderen kwam aan sluipen en hem den gloeiei den pook achter het linker oor legde. Ben bijna oogenblikkelijke dood was daar van het gevolg. Weinige zaken hebben in korten tijd zulk een opgang gemaakt, als de briefkaarten. Alleen in Duitschland zijn er in 1880 123 millioen verzonden. In bet Rüks- postmuseum te Berlijn zijn reeds 418 soorten brief kaarten uit verschillende landen. De kleinste zijn die van Nieuw Foundland. Tal van briefkaarten vindt men in dat museum, die in het licht stellen hoeveel wel op een briefkaart kan geschreven worden. Er is een en gelsche briefkaartwaarop 33,363 woorden geschreven zijn door een engelschen stenograaf. In ons vorig nummer werd als concessionaris van den stoomtramweg AlkmaarOosthuizen alleen genoemd de heer jr. J. H. v. Reigersberg Versluya, directeur van de ZuiderStoomtramwegmaatschappij te Breda; nevens dezen heer is ook concessionaris de heer Jos. de Kuyper, koopman te Rotterdam. In den nacht van Zondag op maandag werden de bewoners van een perceel aan den Kooltuin verschrikt door het hooren schreeuwen van een kind en bet uiten van booze woorden door een man gevolgd door een dubbelen plomp in bet water. De policie werd hiervan kennis gegeven en deze liet onruiddelijk met dreggen een onderzoek naar de vermoedelijke misdaad instellen, dat echter vruchteloos bleef. Maandag bleek het echterdat een bakkersknecht een paar mauwende katten in de gracht bad geschopt. De collecte ten behoeve van het israelitisch arm bestuur, den 18 alhier gehouden, bracht f 229,23% op. Door de policie is aangehouden F. H. die ver volgens bekend heeft eenige weken geleden een verlo ren zilveren tabaksdoos gevonden en ten eigen bate verkocht te hebben. Den 17's avonds te 6 uren is de koopman G. Wit van Schagen met negotie in het Kanaal ge reden door het openstaan der vlotbrugwaarvan de toegang niet door een boom afgi sloten en waarbij geen brugwachter aanwezig was Velen zullen met groot genoegen vernomen heb ben dat de beer Switzardoor het succes van het vorige jaar aangemoedigdook dit jaar een tweetal opera's zal doen uitvoeren „Der Postillon van Lonju- meau" en „Stradella". Dat de hooge kosten den onder nemer nopen zich door het aanbieden eener inteeken- lijst eerst eenige zekerheid te verschaffenlaat zich begrijpen wij twijfelen echter niet of deze zal hij zonder moeite verkregen. Door eenige leerlingen der hoogere burgerschool albier, is het voornemen opgevat, om ten bate der noordpoolerpeditie bij de leerlingen dier inrichting giften in te zamelen. GEMEENTERAAD. No. 1. Zitting van IVoensdag 18 Januari 1882. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 15 leden. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat a. op 28 December 1881 de uitvoering der gemeente-werken in 1882 aangenomen is voor f 21287,—, f 24-50, - beneden de raming, en voor 1103,05 aan boomen verkocht is; l. op gisteren het onderhoud der brandspuiten met. toebehoo- ren voor den tyd van 3 jaren aangenomen is door Koster en van Batenburg, voor f 194,75 per jaar. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 3. Brief ten geleide der goedgekeurde gemeente-begrooting voor 1882 4. Brief ten geleide der goedgekeurde gemeente-rekening over 1880 5. Brief ten geleide van het goedgekeurde le suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1881. 6. Brief ten geleide der goedgekeurde verordeningen op de heffing en invordering van wik- en weegloonen. De verorde ningen zijn goedgekeurd tot 31 December 1886. 7. Brief van Burg. en Weth. ten geleide van het op 10 Ja nuari 1.1. opgemaakte procesverbaal van verificatie der kas en boeken van den gemeente-ontvanger. 8. Bericht van den heer M. Prejjerdat hij de benoeming tot regent van het burgerweeshuis aanneemt Nos. 3 tot en met 7 aangenomen voor kennisgeving. 9. Verzoek van N. p. Schotvanger en 13 mede-onderteeke- narenlandbouwers en particuheren te Wimmenum gemeente Egmond-binnen om afwijzend te beschikken op het verzoek, dat door de heeren C. de Groot c.s. te Egntond aan Zee nader zal worden gedaan om vergunning tot het, leggen van een tramwt e langs den Hoeverscltelpweg, op grond dat die weg daarvoor geheel ongeschikt is daar er plaatsen zijnwaar twee rijtuigen elkander bijna niet kunnen voorbijgaan. 10. Verzoek van J. Groot, en 20 mede-onderteekenaren, in woners der gemeenten Egmond aan Zee en Egmond-binnen, particulieren en vrachtrijders, die bijna dagelijks langs den Hoeverschelpweg gaan, van dezelfde strekking als het vorige verzoek. Nos. 9 en 10 ter lezing gelegd, als in verband staande met de behandeling van een verzoek, dat bij den raad aanhangig is 11. Verzoek van P. IJ Twisk en nog 30 andere tuiniers, om beer van de gemeente-reiniging te mogen koopen. Gesteld in handen van Burg. en Weth. ter beschikking. 12. Verzoek van J. Oldenburg te Bergen, pachter voor 1725,'s jaars van de aan de gemeente Alkmaar behoorende sluis en overtoom aan de Zes Wielen, om die pachtsom tot 1200,te verminderen, of hem met I Mei a.s. ie ontslaan als pachter, op grond dat zich thans voordoet het geval, bij artikel I 8 der pachtvoorwaarden voorzien, dat de gemeente door wettelijke bepalingen verhinderd wordt de verpachting in haar geheel en, zoo als zij is aangegaan gestand te doen, daar de tapperij in dit. perceel tengevolge van de bepalingen der nieuw ingevoerde drankwet na 1 Mei a.s. niet langer mag worden uitgeoefend. Gesteld in handen van de vaste commissie van financiën om bericht en raad. 13. Verzoek van de 4 onderwijzeressen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden, om met 1 Juli 1881 ge steld te worden in het genot der nog niet ontvangen verboo ging van jaarwedde, haar toekomende krachtens raadsbesluit van 21 Januari 1880. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht, en raad, nadat de Voorzitter den heer Kraakman, die vroeg, of niet het, gevoelen der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs ingewonnen moest worden, geantwoord had. dat zulks onnoodig was, daar het een zuiver geldelijk punt was, waarom trent het overleg met Ged. Staten nog niet was afgeloopen. 14. Verzoek van 15 handelaren jn pluimgedierte en mede belanghebbenden om maatregelen te nemen, dat de handel in pluimgedierte des Zaterdags alleen gedreven worde op de daar voor aangewezen plaats, het Hof, ter voorkoming dat het markt- geld niet betaald wordedaar tegenwoordig voornamelijk door de Zaanlandsehe schippers op het Waagplein nabij de boter markt in dat pluimgedierte handel wordt gedreven, zonder dat daarvoor het marktgeld wordt voldaan. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 15. Verzoek van J. J Tesselaar, aannemer der onderhouds werken over 1881 om eene tegemoetkoming in de schade, door hem geleden aan de verschillende gemeente-eigendommen, ten gevolge van den storm op 14/15 October 1881. Gesteld in handen der vaste commissie van bijstand in be trekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen. 16. Deelt de Voorzitter mededat de thans aan de orde zijnde beëediging van den gemeente-ontvanger tot de volgende vergadering wordt uitgesteld. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 17. Rapport op het verzoek van A. Henneke, om vergunning tot afvoer van vuil- en hemelwater uit het perceel aan de noordzijde van de Laat, wijk 1), N°. 191, door middel vaneen riool naar het gemeente-riool. Het voorstel strekt, om de ver gunning tot wederopzegging toe onder de gewone voorwaarden te verleenen. Aangenomen. 18. Verzoek om machtiging tot het trdelijk naar gelang der behoeften opnemen van geld, ter voorziening in het gebrek aan kasgeld op de dienst van 1882, tot een bdl rag van ten hoogste 40000,—, af te lossen uit de gewone ontvangsten vóór 1 November 1882. Daarbij wordt de mededeeling gevoegd, dat de behoefte aan kasgeld zieh nog spoediger zal doen gevoelen dan anders door de van den minister van binnenlandsehe zaken op daartoe gedane vraag ontvangen kennisgeving, dat het ver hoogde voorschot, waarop deze gemeente volgens artikel 45 der wet op het lager onderwijs over 1881 aanspraak heeft, ten be drage van f 14332,20, niet vóór 1 Juni 1882 betaald kan wor den door de uitputting van den bet.r kkelijken begrootingspost. Het aangeboden besluit onveranderd vastgesteld. 19. Verzoek om machtiging tot het stellen van een houten schot in het lokaal der openbare burgerschool, dat het laatst gesticht is, aan de zijde der Laat, door den districts-school- opziener noodzakeiijï geacht, in verband met het goedgekeurde, op 1 Februari aanstaande in werking tredende leerplan als gevolg van de onlangs aangenomen hervorming dier school. De begrooting van kosten, door den gemeente-architect opge maakt tot een bedrag van f 763,is met eene kleine wijziging goedgekeurd. Door die wijziging, eene besparing van ongeveer 7U,gevende, ontstaat tevens de mogelijkheid om de t iang in dat lokaal hangende kleederen der leerlingen buiten dat lokaal te brengen. Na eene korte bespreking, waarbij de lieer Stoel verklaart niet ingenomen te zijn met deze verandering en met de hem medegedeelde verandering in de schooluren, die hij dacht, dat aan des raads oordeel onderworpen zou zijn geworden en de voorzitter geantwoord had, dat alles overeenkomstig de wet telijke bepalingen behandeld was, wordt met algemeene stemmen de gevraagde machtiging verleend. 20. Verzoek van Gedep. Staten, om, in overeenstemming met het gevoelen der regeering, artikel 2 der verordening op de invordering van een gemeentelijk vergunningsrecht, bedoeld bij art. 6 der drankwet, inhoudende, dat die invordering zal geschie den volgens de aangehaalde artikelen der gemeentewet, te laten vervallen Met algemeene stemmen wordt aan dat verzoek voldaan en zoow-fi de verordening op de heffing als op de invordering op nieuw vastgesteld. 21. Bedenkingen van Gedep. Staten tegen een viertal artikelen der op 14 December 1881 vastgestelde algemeene po itie-ver- ordening op de gebouwen, straten, pleinen enz met, rapport der vaste commissie voor de verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. Overeenkomstig het voorstel dier commissie ondergaan drie artikelen eene kleine wijziging en wordt het vierde artikel onveranderd behouden. Van de vaste commissie voor de verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. 22. Voorstel, om intetrekken de politieverordening op de aan kwaadaardig klaauwzeer lijdende schapen, nu den 1 Januari 11 in werking is getreden de provincial verordening tot be teugeling dier ziekte. Aangenomen. 23. Voorstel om de verordening op de herbergen en logementen te wijzigen in verband met de in werking treding der drank wet. De nieuwe verordening komt in hoofdzaak met de be staande overeende bepaling, dat alle tapperijen, herbergen enz- in gewone tijden uiterlijk des nachts 12 uren gesloten moeten zijn, blijft behouden. Met geringe wijziging de verordening vastgesteld. 24. Rapport omtrent de verordening tot regeling van bet braudwezen. De commissie beeft geen enkel bezwaar en stelt de onverauderde aanneming voor. Met geringe wijzigingen vastgesteld. De voornaamste veran deringen bes aan hierin a. aaneenomen werd art. 8 luidende Alle brandmeesters zijn voorzien van een penning, waarop het stads-wapen en het woord brandmeestei staat Zij zijn verplicht, die steeds bij zich te hebben en in geval van brand zichtbaar op de jus te dragen, nadat op voorstel van den heer Kraak man ter wegnemi g van de tegen de a schaffing van den stok bestaande bezwaren achter dragen was bijgevoegd, aan een lint, dat de kleur heelt van de spuit, waartoe zij b' hooren. Deze bijvoeging wordt ook toepasselijk op den penning van onder-brandmeesters, waarop zal staan onder-brandmeester. b. lu artikel 18 werd bepaald, na langdurige bespreking, op voor stel van den heer Bosmandat de spuitenbediend door bezoldigde vrijwilligers, alleen op last van den Burgemeester naar andere gemeenten kunnen worden gezonden. c. Aan artikel 22 werd met 12 tesen 3 stemmen van de heeren Stoel, J. C. Koorn en Vonk, op voorstel van den heer Kraakman, toegevoegd een nieuw lid, luidende: Wie binnen de afgezette ruimte (bij brand), zonder daartoe gerechtigd te zijn, aanwezig is en zich niet op de eerste waar schuwing verwijdert, wordt gestraft met eene geldboete van éen tot drie gulden. Een voorstel van datzelfde lid om die zinsnede te doen luiden Tï ie binnen de afgezette ruimte zonder daartoe ge rechtigd te zign aanwezig is wordt gestra't met eene boete van een gulden en wie zich niet op de eerste waarschuwing daaruit verwijdertbovendien met eene geldboete van een tot drie guldtn werd verworpen met 7 tegen 8 stemmen van de heeren H. J. Bruinvis, Stoel, i'.ruinvi; de Lange, Preijer, J. C. KoornBosman Vonk en A. P. de Lange. In de overgangsbepalingen werd opgenomen, dat de tegen woordig in betrekking zijnde titularissen geacht zullen wor den in denzelfden rang werkzaam te blijven. 25. Rapport van Burg. en Weth., waarbij gegeven worden de door den raad in de laatste vergadering gevraagde in.icb- tingen omtrent de voorwaarden, waaronder de heer Hoogslag, houlkooper alhier, thans gerechtigd is tot het gebruik van ge meente-water in de singelgracht tusschen oen Helderschen en den Bergerweg tot het leggen van hout en tot het vlotten van dat hout in het afgesneden kanaalvak en waarbij verder uitvoerig aangetoond wordt, hoe allerlei moeielijkheden zouden ontstaan, wanneer aan J. Ris doorloopend vergunning werd ge geven tot het vlotten van hout in dat kanaalvak. Wel kan daartoe vergunning verleend worden, wanneer de heer Hoog slag soms tijdelijk daarvan geen gebruik maakt, hetgeen dan ook wel eens geschied is. Burg. en Weth. blijven daarom van oordeel, dat op het verzoek van J. Kis afwijzend besemkt moet wrden. Met algemeene stemmen wordt afwijzend op bet verzoek van J. Ris beschikt, nadat de heer Kraakman uitdrukkelijk gecon stateerd had, dat uit de inlichtingen bleek, dat de heer Hoog slag niet uitsluitend gerechtigd was tot gebruik van het afge sneden kanaalvak en dat, al stemde hij toe, dat om de door Burg. en Weth aangevoerde redenen het. verzoek van J. Ris niet kon worden ingewilligd, Ris toch door Burg. en Weth. aan water geholpen zou worden, zoo zuiks eenigzins mogelijk was. 26. Richt de lieer Mr. J. P. Kraakman lot Burg en Weth. de vraagof door hen ook eenige inlichting kon worden ge geven en of bij hen reeds eenige mededeeling ontvangen was om trent het bij de behandeling der gemeenle-begrooting voor 1882 ter sprake gebraute punt, om te trachten, den Hoeverschelpweg met inbegrip van den tol enz. op overeen te ko .en voorwaar den in onderhoud over te dragen aan de gemeente Egmond- binnen De voorzitter antwoordt, dat bij Burg. en Weth. geen enkele mededeeling ontvangen is: dat de Wethouders van Egmond- binnen alleen een paar malen ten stadhuize geweest zijn om inliclitingen te vragen, welke inlichtingen door hem dan ook verstrekt zijn, doeh dat aan het hun gedaan verziek, om schrif telijk optegeven hetgeen zij wenschten, nimmer gevolg is gegeven. De heer Kraakman dankt voor het hem gegeven antwoord; hij had de vraag alleen gedaan omdat hij meende vernomen te hebben dat de raad van Egmond-binnen in beginsel tot het overnemen van dien weg enz besloten had. 27. Is overgegaan tot het benoemen van a. eene onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes in plaats van mej. C. W. S. Verkerk. Op de voordracht zijn geplaatst: 1°. mej. J. G. H. de Casparis te Arnhem; 2°. mej. J. E. van Emmerik t.e Dordrecht; 3°. inej. E. B. E. Rappard te Naarden. Benoemd mej J. G. H. de Casparis met 15 stemmen. b. een onderwijzer aan de openbare burgerschool. Op de voor dracht zijn geplaatst 1°. J. Poutsma te Overschie2°. B. Posthumus te Hoorn; 3°. H. Köitler Winterwerp teNieu- wolda. Benoemd J Poutsma met i5 stemmen. 28. Daar geen der leden bij de gewone rondvraag iets in het midden had te brengen, sluit de Voorzitter de vergadering.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3