STA AT» LOTERIJ. No. 19589 5000, No. 7i>51 f 15 0, No 15481 en 18098 f 10X), No. 1206, 1669, 4703, L54s7 en 15641 400, No. 9650 f 200, No 4983, 13204, 20381 en 20988 f 100. Dinsdag, S3 Jan., 3c lijst. No. 548 25,000, No. 9 54 2000, No, 152 8 1000, No. 1163 en 3935 200, No. 6204, 6288, 9003, 10860, 19343 en 20019 f 100. StttqiaftscUi: ctHcn QllerUi. Moor<l (e IKrussel. Daling op de beurs (e l'arijs. fttaös- lieriehteu De heer Seret heeft wegens rsngverhooging opge houden lid der 2e. Kamer (voor Gorincbem) te zijn. Het bero p naar Middelie ig aangenomen door ds. Steenmeijer te Berken woude. Door de Noordwijksche Stoomtraramaatac'happy is voor de lijn Noordwijk aan Zee, Noordwijk-binnen Pietgijzenbrug eene inschrijving opengesteld groot f 130,000, iu aandeelen van i000 en onder aandeelen van 500 en f 100. Een meisje van 12 jaren, dat te Utrecht herhaal delijk kinderen die uit de sehool kwamen van hunne ooraieraden ber tofde is door de rechtbank aldaar ver oordeeld tot 12 dagen celstraf. Het R tt. Nieuwsblad spreekt tegen het bericht, als zouden de maatregelen in geval van brand in den grooten schouwburg glechts op het papier bestaan. Wat bij de bestaande inrichting kan gedaan worden is ver richt maar het j ubliek der loges heeft bij bet begin van brand in ons vorig nummer vermeld niet om de nooduitgangen gedacht, De heer J. v d. Poll directeur der inrichting Bethesdabij Laag Soeren is op 57jarigen leeftijd overleden. Aan den schouwburg te Middelburg worden op last van den burgemeester, 2 nieuwe uitgangen aange bracht benevens een breede trap aan de achterzijde van het gebouw, ten dienste van de bezoekers der boven- loges in geval van brandgevaar. De lading hout van de bij Terschelling gestrande noorsche bark Tangen heeft in veiling ongeveer 5900 opgebracht. Door 24 kiezers te Neuzen is bij adres aan de 2e, K.imer verzocht de verkiezing ven 3 dezer voor een lid der Kamer in het hoofdkiesdistrict Middelburg niet goed te keuren omdat de stembiljetten niet voor zien waren van den stempel van het hoofdkiesdistrict maar van dien van het gemeentebestuur van Mindelbuip, de stembussen uit verschillende gemeenten v. n Zeeuwsch- Ylaanderen naar Middelburg zijn overgebracht door veldwachters, en aan de kiezers te Middelburg en Vli singen oproepingsbrieven zijn gezonden, waaraan het stembiljet was vastge echt. De reis van den Koning en de Koningin naar Engeland zal over Vlissingen plaats hebben, met het stoomschip „Valk", zonder begeleidend eskader. Het zuiver bedrag der door wijlen den heer A. M. Kogel aan het ned.-israë;ietisch aimbestuur te Am dam vermaa te nalatenschap is na aftrek der legalen f 24,326. Do minister van waterstaat heeft op het uit Gronin gen gezonden adres, betreflende de uitsluiting van Nederland van de kustvaart in Duitschland, geantwoord dat wel is waar de uederlanusche vlag niet genoemd is onder degenen, aan welke de kustvaart ve- oitoofd is doch dat aan de nederlaudsche schepen het recht van kustvaart s gewaarborgd bij het tractaat van 31 Dec. 1851 met Pruisen, en dat dit in de Ryksdag-ztt ting van 5 Api 1881 nog uitdrukkelijk d'or een der regee ringscommissarissen was erkend. De minister doet daar om wat mogelijk is om de nederlandsche vlag in hare rechten te handhaven De paterB-redeuijJoristen die onlangs het buiten verblijf Gueree te Berden op Zoon verlaten hebben zijn voor het meerendi ei naar Dongen vertrokken om daar eene inrichting v.m onderwijs te vestigen. De op 0 jaren door de sleepbooten Hercules, Simson en IJmuden beproefde poging om met hoog water het schip Kinderdijk vlot te krijgen is niet ge lukt. Aan de zoogenaamde Wafellaan bij den Goudschen rijweg te Rotterdam zal eene fraaie r. c. kerk gebouwd worden. Door de regeering is gunning verleend voor de dienst van een stoomtram van Groenloo naar het station LichtenvoordeGroenloo. liet aantal kinderen dat in het vorige jaar op de gemeentescholen te 's Gravenhage geeue plaatsing kon vinden beliep 1329 De Koning heelt in de tapijtfabriek te Deventer een kostbaar tapijt besteld om te dienen als geschenk aan prinses Helena van Waldeck Pyrmontdie eerst daags in het huwelijk treedt. De jaarwedde van de 3 predikanten bij de lierv. gemeente te Mep pel is van 1200 tot f 1500 ver hoogd. Bovendien heeft elk eene pastorie met tuin 3e Klasse. 23 Jan. Ie lijst Berlijn, 24 Jan. Bismarck s orgaan (die Nord- deutsche Zeitung) logenstraft krachtig het beweren van het Berliner Tageblatt, dat de verplaatsing van den duitschen gezant ie 's Gravenhage in eene verkoeling met Nederland haar aanleiding vond. Parijs, 24 Tan. Gambetta zal zijn voorstel tot den scrutin de liste intrekken. Limerick 24 Jan. Uit het arsenaal alhier is 7 0 pond dynamiet gestolen 's Gravenhage 24 Januari. Eerste Kamer De be raadslagingen over de staatsbegrooting voor 1882 is bepaald op aanstaanden donderdag, te 11 uur. Het ontwerp tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor de Rijksgestichten Ommersehans en Veenhuizen dienst 1882 is aangenomen met algemeene stemmen. Tweede Kamer. Op eene interpellatie van den heer Gleiehman over de kustvaart in Duitschland, verklaarde de minister Rochussen dat het goed recht van Neder land met het oog op bet tractaat van 1851 door hem niet betwijfeld werd dat onderhandelingen gaande zijn en dat eene vriendschappelijke verhouding, door Duitsch land steeds getoond en door ons op prijs gesteld, hoop geeft op eene beviedigende oplossing. In de zaak de Jong is nu beslistdat de Kamer de weigering van pachtveilenging door de beweegredenen, door de Re geering medegedeeld niet gerechtvaardigd acht. De discussie over het fransche landeLtractaat is aangevan gen. De heeren Keuchenius en B' rgesius bestreden bet. De heer Roëll was er voor Morgen voortzetting. Heden is besloten tot oe toelating van den heer Brouwers. De commissie adviseert tot de toelating vsd den heer 'f Hooft. De meerderheid der commissie ook tot de toelating van den heer Bnnis. De minderheid wenscht opvraging der stembriefjes of anders vernie tiging der verkiezing van den heer Burna. Discussie zal later volgeD. De Antwerpsehe advocaat Berriaijs werd volgens de aanwijzingen van een persoon, zich noemende Henry Vaughan uit Bazel in Zwitserland aan de rechterlijke macht, te Brussel in een onbewoond huis vermoord gevonden. Die berichtgever sprak van dood bij ongeluk tengevolge van een pistoolschot doch de justitie ver schilt in zijn opvatting van het gebeurde en gelooft aan moord Genoemde Vaughan heeft geschreven, dat hij gedurende een onderhoud over zaken met dien advo caat door onvoorzichtigheid een pistoolschot had d< en afgaan waardoor de advocaat doodelijk getroffen was. In wanhoop had hij daarop de kamer verlaten, op tafel een brief achterlatende, gericht aan de justitie, waarin het gebeurde nauwkeurig opgegeven werd. Hij was gevlueht, doch nu, uil de dagbladen vernemende, dat die advocaat steeds vermist werd, was hij lot de over tuiging gekomen, dat zijn brief aan de justitie in het onge reede was geraakt. Hij schreef daarom het gebeurde nog maals aan de justitie om de onzekerhe id der betrekkingen van den doode te doen ophouden, gepijnigd als hij bovendien werd door de gedachte dat hel lijk nog onbegraven lag. Hij beloofde verder zich te Brussel te zullen komen verantwoorden. Uit het onderzoek der raak is gebleken dat Vaughan onis reeks 40 jaren oud geboren te Jamaica of te Richmond zich sedert December 1881 bezig hield me het opr chten eener stoomverbinding tusschen Antwerpen en Au.-trahë. Den 4 5 en 6 December vertoef te hij o a. te Amsterdam iu het Amstel-hótel. Na eenigen tijd in een logement te Biussel verbleven te i ebben buurde hij in de Rue de la Loi let huis, waarin de veimoorde gevonden werd. Slechts ééne kamer werd van meubelen voorzien: in de andere kamers w erden alleen gU.sgot dijnen opge hangen omdat het een bewoonu aanzien moest hebben met het oog op het door hem verwachte bezoek van den advocaat Btrnai|s. Alles werd door hem vooruit betaald zelfs de huurprijs van het le halfjaar. Ook blijkt dat. hp genoemden advocaat 2f0 betaald heeft voor een advies in zake die stoomverbinding. Tot nog toe is niets bekend gewordeu wat aan moord met voorbedachten rade doet denken. Het laat zich begrij pen dat deze aan eene zeer geachte familie overkomen gebeurtenis alom de levendigste belangstelling wekt. Sedert eemge tuaanden rezen aan de Parijsehe beurs (ie aandeelen van verschillende in de iaatsie jaren op- ger chte maatschappijen en van sommige oudere instel lingen tot eei.e buitensporige hoogte, dank zij den over vloed van geld en de algemeen heerscliende gedachte dat die rij/ing steeds zou voortgaan. Alleen iu 1880 en 18c>l werden 205 nieuwe leenmgen aan die beurs geplaatst vertegenwoordigende een bedrag Van ruim 5 miljarden nederl guldens. Men kocht en kon steeds binnen weinige dagen van winst verzekerd zijn, en gevolge waarvan tal van personen in den iaatsten tijd in de beurszaken betrokken waren. In de vorige week heeft, echter een ommekeer plaats gehad waar door aan alle verwachtingen op rijzing niet alleen in eens de bodem werd ingeslagen maar waardoor eene daling in het leven werd geroepen "ie een zeer ern stigen toestand deed ontslaan Onderstaande cijfers toonen zulks duidelijker aan, dan redeneeringen kunnen doen. Aandeelen m de Panache bank na van 3480 tot 5850 francs (franc f 0 50) te zi,n gestegen, daalden in een paar dagen tot 5000de aandeelen van het Suez-kanaal na rijzing van 12/5 tot 3350 fr.-., daalden tot 1119 frs.; aandeelen der nieuwe bank l'Union gé nérale, eene stichting der clericale partij, van fr 3150 tot fr 1300. Er heerschte op de beurs de grootste ontsteltenis en er waien oogenblikken dat al es let terlijk onverkoopbaar was. De fransche schuld daalde zelfs peicenten te gelijk. De te Lyon en Bordeaux aange vangen faillissementen zijn de dire te oorzaken geweest, dat de rijzing tot staan kwam,"want de algemeene verwach ting was juist ge eest dat de belegging der aanzien lijke met Januari vrij k mende kapitalen eene nog grootere rpzing ten gevolge zou gehad hebben Van verschillende zijden wordt saamgewerktom sommige inrichtingen waarender 1'Union générale niet geheel U n gronde te richten. Den 23 werden die onderhan delingen voortgezet en was de toestand over tiet alge meen iets gunstiger. In den dit jaar alhier te houden militieraad van het iweede district zijn hij kon. besluit van den 19 benoemd: tot voorzitter de heer A. Maelaine Pont, tot zijnen plaatsvervanger de heer W. Bosbeiden leden der Provinciale Staten tot burgerlijk lid de heer J. G. A. Verhoeff', tot zijnen plaatsvervanger de heer P, Bruin vis de Lange beiden leden van den gemeenteraad van Alkmaar, De israëlieiische gemeente alhier vierde zondag gelijk bleek uit de vlaggen waarmede vele leden hunne woningen versierd hadden feesten wel ter zake der 40jarige ambtsvervulling van heer P. L. Frenkel als hoofdonderwijzer der ned.-israël. godsdienstschool. Eene commissie had in tijds maatregelen genomen tot eene waardige herdenking dezer gebeurteniswelkeeerst op 26 December bepaald, wegens een sterfgeval tot 22 Januari moest worden uitgesteld. Met zijne echt genoot in rijtuig afgehaald, vond de jubilaris de zaal van den heer Switzar gevuld met een groot aantai be langstellenden van hier en elders de schooljeugd en het orebest van den heer Otto. Met fanfares begroet en naar hunne in het groen geplaatste zetels geleid werden de heer Fretikel en echtgenoot, nadat de plechtigheid door den voorzitter der commissieden heer J. S. Manheimen op godsdienstige wijze door den heer J. M. Kalkoene geopend was en de school kinderen een lied gezongen haddenachtervolgens hartelijk toegesproken door genoemden heer Manheim door de jongejuffrouw Kalkoene namens de school jeugd en door den heer A. Prins Az., als voorzit ter van het kerkbestuur, welk alles gepaard ging met de aanbieding van fraaieten deele kostbare gesehen- ben in zilver, het eerst overhandigde vergezeld van een album met. de namen der schenkers. Getuigde de kin dermond van liefde en achting voor den onderwijzer de andere sprekers deden de groote diensten gelden door den heer Frenkel als hoofd der godsdienstschool als leeraar van het genoo'schap Gemiiath Gesed YVeë- meth als secretaris van het kerk- en armbestuur ge durende zoo lange reeks van jaren met onverminderde toewijding en ijver aan de gemeente bewezen Diep getroffen door de hem betoonde eer en aangeboden blijken van hulde en waardeering betuigde de heer F. zijnen dank en verzekerde hy al zijne krachten zoo lang mogelijk te zullen blijven wijden aan de hem toe vertrouwde belangen. Toen ook de oudste leerlinge, de jongejuffrouw T. de Jongh, een bloemruiker aange boden had hield de heer Kalkoene voorzanger der gemeente en hulponderwijzer der school, eene treffende feestredewelke gevolgd werd door begroetingen en gelukwenschen door commissiën en personen waarbij weder geschenken in zilver werden vereerd, door het genootschap Gemiiath Gesed Weëmeth en namens een niet-isiaëliet die onbekend wenscht te blijven door het aanheffen van het Volkslied door de kindcen en piano- en vit ol-solo's van de jongejuffr. H. en üen jon genheer A. Foi tuin, een en ander afgewisseld door het orchest, dat welwillend zijne medewerking verleende, 's Avonds werd de feestviering voortgezet door eene uitvoering van het jeugdige gezelschap Harmonie waarvan de heer Frenkel eerelid is, en welke hem toe gewijd werd bij n onde van den president en, op aller liefste wijze, van de jongejuffrouw C. de Leeuw, eenigst kleinkind van den jubilaris, en blijkens een verlicht chasinet dat boven het tooneel ontbloot weid. De leden van „Harmonie" voerden tot groot genoegen der aanwezigen en in vele opzichten zeer verdienstelijk ten tooneele ,,'t Lied van Moeder", toone dspel met zang, en „Papa gaf permissie", blijspel De uitvoerenden toonden vlijtig gestudeerd en zich met hunne rollen goed vereenzelvigd te hebben. Even als liet des mor gens voorgedragenegaf alies een gunstig getuigenis van de geert van samenwerking en van de intellectu- eele en artistieke krachten, welke bij onze israëlietische stadgenooten aanwezig zijn gelijk de geheele feestvie ring getuigde van de goede zorgen der commissie waaraan reeds 's morgens door den voorzitter der ge meente hulde was gebracht. De tooneelvcorstel ing werd besloten door een baldat eerst tegen den morgen eindigde. Maandag had het teekengenoolschap „Kunst zij ons doel" eene feestelijke ontvangst en eene aangename verrassing bereid aan den heer J. Schoor!te Oudorp ter gelegenheid van zijn 40jarig lidmaatschap. Met eene toespraak van den president, werd hem door de 'eden een leuningstoel en eene in lijst gevatte photo- grafisehe afbeelding van het gezelschap aangeboden Ter gelegenheid van het 15e nederlandsch natio naal zangersfeestin Augustus van het vorige jaar te Amsterdam gehouden, werd met grooten bijval ten ge- hoore gebracht eene compositie van den heer Henri F. R. Brandts Buys naar een gedicht van den heer M A. Caspers getiteld „Albrecht Beding," Het zal de be minnaars der toonkunst in onze stad en hare omstre ken zeker genoegen doen te vernemen dat zij op 12 Februari a.s. met dit kunstwerk kennis kunnen maken. De Liedertafel „Arion gesterkt door een aantal leden van „Amstels Mannenkoor", zal „Albrecht Boiling" uitvoeren onder de leiding van den componist zeiven. En samenstelling èn directie waarborgen dus eene goede vertolking van het aan ons publiek nog onbe kende concert-drama. Om het genot daarvan zoo al gemeen mogelijk en tevens het streven van „Arion" in breeder kring bekend te maken zulh-n behalve de kunstlievende leden en hunne dames ook andere be- langstelle den bij de uitvoer ng toegelaten kunnen worden. De overige nummers op het programma van 12 Februari geplaatst, zijn: Auferstehn" van Kleine „Euterpe" van Heinze en „In het Woud" van Hol a len van goedpn klank en in staat om nevens „Al brecht Beiiing" een schoonen avond te verschaffen ARRONDISSEM.ENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 24 Januari 1. J. K., te Haringkarspel, diefstal en op'ichting, Ijaargev. 2. M. O., te Anna Paulownapolder, diefstal1 maand gev. 3. K. V., te Hoorn, mishandeling, f 10 boete, subs. 3 d gev. 4. J. T, te Oostwoud, mishandeling, 3 boete, subs. 1 d. gev. 5. K. S., te Aartswouddiefstal1 maand gev., in eenzame opsluiting le ondergaan. 6. M. P., te Spanbroekdiefstal1 maand gev., in eenzame opsluiting te ondergaan. 7. R. K., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 1 maand gev. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 23 Januari. Door den Notaris GOUWE. 1. Logement en koffiehuis //het Wapen van Alkmaar," z. z. Verdronkenoord, sectie B 670. Str. H. J. Bokhorst 4125 2. Pakhuis, Laat, B 2172. Str. J J. Schouten 625 Nos. 1 en 2 niet verhoogd. Gecomb. H. J. bokhorst 5355 3. Heerenhuis, Limmerhoek, B 2069. Str. H. J. Bokhorst 3100 Verhoogd door denzelfde 700 4. Huis. Keetsloot, B 2091. Str. P. G. Geurts 560 Verhoogd door P. de Vries 50

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3