*T\tT*I,Uli:it IJ. 3e Klasse. 25 Jan. 3e lijst. Mo, 13276 en 18017 1000, No. 8840 en 18057 f 200, No. 4956, 11777, 12179, 17978 en 20915 100. Donderdag 3© Jan., 4Le lijst. Kitvjvaf lötbi; uitten. QllIcrUi. Jng^jsn^tbeu Stukken. Stad 9-fiericht en. emd die met 53 tegen 17 stemmen werd goedgekeurd. Bij de interpellatie over de maatregelen voor de kust vaart in Duitschlaud vroeg de heer Gleichman of de regeering tusschen de uitvaardiging der wet en de ver ordening in Duitschland stappen gedaan had dan wel dit nagelaten had, vertrouwende op ons goed recht met het oog op Let tractaat van 1851. Voorts of' na de uitvaardiging der verordening de regeering demarches had gedaan en met welk resultaat. De minister van buitenl. zaken antwoordde, dat aanvankelijk geen twijfel bestond, maar dat na de verordening voorschriften zijn gegeven ter bevordering van de nederl. belangen en de handhaving van ons standpunten dat de zaak nu het onderwerp eener gedachtenwisseling uitmaakt tus schen de beide regeeringen. De minister wees er op dat Duitschland bezwaar had tegen de patentplichtigheid van duitsche kustvaarders hier te lande. Over het stand punt der duitsche regeering op dit oogenblik kon de minister zich niet uitlaten maar hij constateerde dat zij steeds aan Nederland blijk gaf van meest vriend schappelijke gezindheid, d.e dt nederlaudsche regeering zeer op prijs stelde. Hij koesterde de hoop op eene bevredigende oplossing, vooral in het belang der schip perij in het noorden. Nadat de heer Gleichman hiervan acte genomen en het patentiecht als bezwaar van Duitsch land ongegrond genoemd had, werd de interpellatie ge sloten. Tegen het handelstractaat met Frankrijk werd den 24 het woord gevoerd door de heeren Keuchenius en Borgesiusdaarvoor door de heeren Roell en Mees. Nadat de heer Wintgens bet den 25 mede bestreden had, werd het breed voeri verdedigd door den minister van buit. zakendie ook de gelaakte houding onzer onderhandelaars nadrukkelijk in bescherming nam. De minister hield een krachtig pleidooi voor het vrijhan- delste'sel als in het belang der consumenten en van den arbeidenden stand ontkende de van het tractaat te wachten nadeelen of dat het sluiten ervan op den grondslag van verhooging van den wijnaccijns mogelijk zou zijn geweest, en wees op de nadeeüge gevolgen, welke uit eene verwerping zouden voortvloeien. In eene den 19 te Sehagen gehouden vergadering van aandeelhouders der Landbouwsocieteit „Ceres waarvan de aandeelen tegen 33 p.c. worden verhandeld, is besloten het locaal niet meer te verpachten maar in eigen beheer te exploiteeren. Vermoedelijk zal de „Beurs" alleen blijven bestaan als koffiehuis en het beursloraal worden ingericht tot kolfbaan Den 22 is een werkman die in beschonken toe stand verkeerde, aan de Veenenburgerlvan van de stoomtram Haarlem—Leiden gevallen en daardoor over reden. Ben kwartier daarna was hij reeds een lijk. De nieuw gebouwde kerk der herv gemeente te Obdam is den 22 ingewijd door den predikant van Span broek. De oude kerkmet pastorie vereenigd was een houten gebouw met rieten dak thans zijn kerk en pastorie afzonderlijke steenen gebouwen. In eene vergadering van houders van turksche fondsen, den 23 door het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amste'dara opgeroepen is, nadat verslag was uitgebracht van de bemoeiingen van den heer Robert Bourke van de door hem gesloten overeenkomst en de toetreding der engelsche houders eene motie aangenomenwaarbij hem oprechte dank wordt gebracht voor den ijver en bekwaamheid, waar mede hij zijne omvangrijke en moeilijke taak heeft vol bracht de door hem gemaak e schikking wijl geen betere te bedingen was goedgekeurd en het bestuur van bovengenoemde vereeniging gemachtigd wordt, alle maatregelen te nemen om aan de regeling uitvoering te geven. In den schouwburg te Rotterdam werd de be gaafde actrice Catharina Beersmans den 24 ter gele genheid van hare 20jarige tooneeldienstbij haar optreden met fanfares en luide toejuichingen begroet terwijl haar een prachtig bouquet werd aangebo den. In de pauze op het tooneel genoodigd wacht ten haar daar tal van geschenken welke met eene hartelijke toespraak door de heeren Berckenhoff en Legras werden aangeboden. De geschenken waren van het Nederlandse!) Tooneel eene prachtige statuette op piëdestal, van een aantal neaerlandsche kunstvrien den een schilderstuk hare beeltenis voorstellende in de rol van Maria Stuartvan zuidnederlandsche kunst vrienden een paar sierlijke bloemvazen van de acteurs en actrices van het rotterdamscbe tooneel een prachtige lauwerkraus. Van de zijde van hei publiek werd zij met bloemruikers en kransen als overstelpt. - Te Barsingerhorn werd den 24 aanbesteed het bouwen van eene school en onderwijzerswoning te Ha ringhuizen. Aan den laagsteD inschrijverden heer D. Kramerwerd het werk behoudens nadere goed keuringvoor de som van 11,389 gegund. Den 24 is een platboomvaartuig, beladen met machi- neriën uit de fabriek van de heeren Smulders te Utrecht en gesleept door een stoombootjebij het draaien aan de monding van de Oude Haven te Rotterdam zoodanig op zijde geraaktdat de machineriën ter waarde van f 20000, in de Maas zijn gezonken. Een der opvaren den geraakte hierbij te water, doch werd zonder bekomen letsel gered. In den schouwburg te 's Gravenhage werd den ^4, in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin en van een overtalrijk publiek, met uitstekenden bijval ten tooneele gevoerd Shakespeare's „Hamletin het hollandsch vertaald door dr. Burgersdijk. De heer Bouwmeester vervulde de rol van Hamlet, mej. Jos. de Groot die van Ophelia. Den 24 is te Utrecht, door de directie der Ex ploitatie-maatschappij voor rekening van het Rijk aan besteed het leveren van eikenhouten dwarsliggers stalen spoorstaven enz. enz. ten behoeve vaa het tweede spoor tusschen Blerick en Helenaveen. Den 25 is huizing van den landbouwer H. Vis ser, bij Meppel met den inboedel en 15 koeien eene prooi der vlammen geworden. Voor het bouwen eener school en onderwijzers woning te Heyloo, den 25 aanbesteed, zijn de vol gende 22 inschrijvingen ingeleverd: J. Smit, Slikker veer f 53400G-. DignumSehagen 49933P. Wilms, Anna Paulowna 49883; J. Slenters, Delft f 48730; P. Rings Jr., Zandpoort 48730 W. en M. Mulder, Haarlem f 48100; S. Wit, Oterleek f 48000; T. Boonstra Noordwijk-Binnen f 47850 N. Soellaart Jr., Haarlem f 46800; H. Kieviet, Haarlem f 46790; J. Schipper, Beverwijk 46555; G. Surendonk, Haar lem 46300; F. Vester Alkmaar ƒ46180; H. Schuyt, Alkmaar 46000 J. J. Tesselaar Alkmaar f 45954; F. Schiere, Rottevalle f 45770; J. Schuller Raams- donk 44953 J Nieuwstad Beets 44743; Gebroeders JanzenHelder f 43935 P. Brugman Alkmaar f 42500; fc. van der Sluis, Beverwijk f 41990 N. de Wolf, Beverwijk 40869. In 1881 zijn uit de groote vaart geraakt 13 zeil schepen en 1 stoomschip en in de vaart gebracht 4 stoomschepen. De koopvaardijvloot is steeds afnemende blijkens de volgende cijfers 31 Dec. 1881 74 zeilschepen, 18 stoomschep., 73234 last. 1880 97 16 83070 1879 114 15 87505 De minister van binn zaken heeft bezwaar gemaakt om het besluit van den gemeenteraad van Wymbritse- radeel, waarbij het schoolgeld aanmerkelijk is verhoogd, aan den Koning ter goedkeuring voor te dragen. Het oude hoewel nog in gebruik zij >de gasthuis te Bergen op Zoom is onderhands verkocht aan de r. c. zusters aldaar. Te Dordrecht is opgericht eene afdeeling „Dordrecht en omstreken" der Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde. In de te Haarlem gehouden 52ste algemeene ver gadering der Algemeene Vereeniging voor bloembollen cultuur is eene circulaire vastgesteld waarbij de kwee kers uitgenoodigd werden zich te verbinden om geen afgesneien bloemen ten verkoop naar het buitenland te zenden of te doen zenden, aangezien zoodanige verzen, ding ten nadeele strekt van den uitvoer van bloembollen- Te Beverwijk ia eene nieuwe aldeeüng der Vereeniging opgericht, welke aanvankelijk 15 leden telt. De heer H. Kuipers, te Steggerda (Friesland) heeft het plan om in April a. s. met eenige houderden werklieden naar Dakot i in Noord- America waar uit stekende grond voor f 40 per 65 bunders moet te be komen zijn te vertrekken. In een tuin te Bergen op Zoom prijkt thans een Pyrus Japoniea met volkomen open bloemen. Het bestuur der afdeeling Zaanlanc'sche gemeen ten van de Hol!. Maatschappij van Landbouw heeft aan de 2e. Kamer een aires gezonden, waarbij het de rneening uit dat bij het nieuwe handelstractaat met Frankrijk de rechten op hollandsch baas behoorden te worden afgeschaft of verminderd en is het niet mogelijk hiertoe bij eene verlenging van het bestaande tractaatdoor nieuwe samensprekingen met het fransche gouvernement te geraken de Kamer in het belang der zuivelbereiding verzoekt het nieuwe tractaat aan te nemen, omdat bij verwerping daarvan en expiratie van het bestaande de rechten op onze kaïs in Frank rijk volgens het Tarit Général zouden worden verdubbeld. Voor de 620 nog beschikbare aandeelen in het kapitaal van 6 tonverdeeld in 1200 aandeelen van 500, der naatnlooze vennootschap „Noordzeebad Wijk aan Zee", wordt den 27 ten kantore van H. J. v. Og- trop Zoon te Amsterdam de inschrijving opengesteld. Bij de ehrist.-geref. gemeente te Broek op Lan- gedijk is beroepen ds. C. Kuiperte Nieuw-Ve inip. Te Lieve-Vrouwe-parochie in Friesland is de 17- jarige dochter van den lieer G. B. door kolendamp van een stoof of pot met vuur geslikt. Met haar vrijer naar plattelandsgewoonte zondagsavonds samen geble.en, vond haar moeder 's morgens omstreeks 5 uren beiden in bewusteloozen toestand op den grond uitgestrekt. Bij onderzoek bleek het meisje reeds overleden te zijn; de jongeling kwam na eeuigen tijd in de buitenlucht gelegen te hebben weder bij. Tot de, op het initiatief van den heer H. Kroon Dz., commandant der schutterij te Hoorn opgerichte Noordhollandsche Weerbaarheidsbond zijn toegetreden 5 vereenigingen van Amsterdam1 van Alkmaar1 van Hoorn en 1 van Hilversum. Het schoenpoetsersvak te Amsterdam dreigt ook al het monopolie eener vereeniging te worden. Deze heeft daartoe jongens in uniform gestoken, die op den openbaren weg en bij de klanten aan huis het vak uitoefenen. Beroepen te Schermerhorn de heer W. Korvezee, candidaat te [Tthecnt. No. 6020 1500 's Gea.venha.ge 26 Jan. Eerste Kamer. Bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting bleef de minister van financiën tegenover de heeren Borgesius en Pické de kiesreehtwijziging binnen de perken der grondwet voorstaan en eene belastingherziening toe zeggen. De hoofdstukken Hooge collegiëu en Buiten- landsche zaken werden aangenomen. Morgen voortzetting. Tweede Kamer. Heden verwierp zij met 51 tegen 13 stemmen het voorstel van den beer van Wassenaer, de minderheid der tegen commissie voor de geloofsbrie ven om den lieer A. Burna voorloopig niet als lid der Kamer toe te laten en inmiddels de stembriefjes be- treff n :e de verkiezing niet op te vragen. Met 69 tegen 7 stemmen werd overeenkomstig het voorstel der meerderheid tot zijne toelating besloten. Op verzoek der regeering is besloten morgen de geschorste beraad slaging over het handelsverdrag met Frankrijk te her vatten nog werd besloten tot de toelating van den heer Mr. 't Hooft, als lid der Kamer voor Middelburg, na verwerping van een voorstel van den heer van Eek, tot het vragen van nadere inlichtingen omtrent die ver kiezing. Goedgekeurd werd het ontwerp tot aankoop voor f 95,000 der gebouwen der voormalige afrieaan- sche Handelsvereeniging te Rotterdamtot vestiging van het hypotheekkantoor. Nieuw-Tork, 26 Jan. Na eene rede van den rechter van 1% uur beeft de jury met algemeeue stemmen Guiteau schuldig verklaard aan moord. In het paardenspel van Kremser te Bucharest brak in den nacht van 18 op 19 een hevige brand uitdie zelfs zoo snel toenam dat binnen weinige oogenblikken het geheele houten gebouw in eene groote vuurmassa veranderd was. Van de 54 in de stallen aanwezige paarden konden slechts 34 gered worden. Een paar leden van het werkend personeel, waaronder eene vrouw, en twee werklieden kwamen mede in de vlammen om. Tegenover dit brandende paardenspel stond eene tent met leeuwen tijgers en andere wilde dieren die, ver schrikt door de vlammen en het geweld der van alle kanten saamgestroomde menigtetrachtten uit hunne hokken te ontsnappen. Het gelukte hun metzij hieven echter een oorverdoovend gebrul aan. Sara Bernhardt gaf te Warschau 13 in plaats van 8 voorstellingen. Eene buitengewone ochtendvoorstelling ten voordeele der aan de schouwburg aldaar verbonden spelers bracht f 8000 op. Zij vertrok van daar naar Weenen. Weled. Heeren In het nummer van vrijdag 20 Jan. 1882 van uw geacht blad „Alkmaarsche Courant komt een bericht voor onder de rubriek „Binnenland", waarin gemeld wordt, dat ik met behulp van de rjjksveldwacht iemand, die in beschonken toestand was, uit mijne gemeente zou verwijderd hebben naar de Beemster. Uw berichtgever heeft in dit geval zeer gedwaald en een geheel scheeve voorstelling van het geval gegeven. In den namiddag van bedoelden datum thuis geko men zijnde, werd mij meegedeeld, dat zich een beschon ken persoon op het dorp bevonddie het sommigen personen lastig maakte. Ik begaf mij naar buiten om natuurlijk de noodige maatregelen in dit geval te nemen. Op den weg van Avenborn naar de Beemsterdat is gemeente Ouden dijk zag ik bedoelden persoon zich bij eene weduwe in den winkel begeven. Oogenblikkelijk daarna verliet hij echter dat huis en vervolgde hij met spoed zijD weg naar de Beemster zoodat ik hem weldra uit het oog verloor. Nu zal niemand toch van mij vergen, dat ik bedoel den persoon tot in de Beemster achtervolgd had 1 U zoudt me dus zeer verplichten deze rectificatie naar de wijze die u het best dunktin uw geacht blad op te nemen; daar dit voor mij eene geheel andere richting aan de zaak geeften u er ook wel op gesteld zult zijn de zaken volgens de waarheid in uw blad bekend te maken. Met de meeste achting Uw. dv. dienaar, ARIE BAKKER Avenhorn, 22 Jan. 1882. Burgemeester. Door de leerlingen der Rijks hoogere burgerschool alhier is ten behoeve van het nederiandsch station te Dicksonhaveneon der posten voor eene gelijktijdige waarneming der meteorologische en andere verschijnse* len in de poolgewesten eene som van ƒ46 bijeengebracht. In de alhier te houden zitting van den militie raad ziju benoemd tot militair lid de majoor v. d. Bosch en tot zijnen plaatsvervanger de kapitein de Vrede beiden van het garnizoen te Hoorn. Maandag jongstleden trad voor de leden van den Protestantenbond te Alkmaar als spreker op Us. J A. Schultz van Krommenie. Een hoogst belangrijk onder werp had hij gekozen: het onsterfelijkbeidsgeloof. In breede trekken schetste hij dit in zijn vroegste wording en ontwikkeling tot op dezen tijdterwijl hij na de pauze de bezwaren besprak en weerlegde, die daartegen van verschillende zijden worden aangevoerd, maar krach tig het goed recht van dat geloof handhaafde en de gronden daarvoor uiteenzette. Met onverdeelde aan dacht werd de schoone lezing door de aanwezigen ge volgd. De voorzitter dr. I. C. Poolsprak dan ook aan het einde den wenseh uit dat het niet de laatste keer mocht zijn geweest, dat spreker voor de alkmaar sche afleeling was opgetreden. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 25 Januari. Door de Notarissen P.VAN LEEUW EN en P. A. DE GEL DER. 1. Huis, Bierkade,Wijk C, No. 9. Str. JJTesselaar f 5350,— Verhoogd met 825,— 2. Huis, VerdronkenoordWijk D, No. 27. Str. J. A. van der Sluijs Veer 3435, Verhoogd met 600, Perceelen 1 en 2 opgehouden. 3. Huis, Verdronkenoord, Wijk D. No. 28. Str. J. J. Tesselaar r 2935, Verhoogd door A. J. de Haas met 55, 4. Huis, Verdronkenoord, Wijk C, No. 103, Str. J. Fortuin2135, Verhoogd door J. L. van Voorst met 180, 5. Pakhuis, Verdronkenoord, Wijk C, No. 102. Str. H. J. Nieuwenkamp 1630, Verhoogd door 6. Snitger met 100, 6. Huis, Keizerstraat, Wijk C, No. 303, Str. H. Henning1200, Verhoogd door Groen met 75, 7. Pakhuis, Keizerstraat, Wijk C, No. 298. Str. J. A. van der Sluijs Veer 905, Verhoogd door N, Monsieur met n 130, 8. Huis, Laat, Wijk D, No. 401. Str. J. Wiebes u 820, Niet verhoogd. 9. Huis, Laat, Wijk D, No. 402. Str. P. J. Henneke» 825, Niet verhoogd. 8 en 9 gecombineerd, verhoogd door W. J. Henneke tot 1660, 10. Huis, Ridderstraat, Wijk A, No. 176. Str. W. O. van der Sluis Veer 1670, Verhoogd door N. v. d. Voort met 160,

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3