fiitiuenlatib. pen in den loop der maand Februari doen aflossen maar de af te lossen troepen zouden eerst na afloop der lichting terugkeeren. Bovendien werd tegen Februari de overbrenging van twee regimenten naar Dalmatië beraamddoch ten gevolge ran den gang van zaken zag de regeering zich reeds in Januari verplicht, ver sterkingen af te zenden. Deze maatregelen zouden vol doende geweest zijn, ware het slechts om plaatselijke beroeringen te doen geweest. Nu echter in de Herze- gowina en Crivoscie de gevallen van openbaren opstand toenamenwas grootere krachtsinspanning noodig en werd besloten al het voetvolk in de Herzegowina en Dalmatië op behoorlijken voet te brengen welke ver meerdering waarschijnlijk korten tijd noodig zou zijn. De genomen militaire maatregelen worden verder in bizonderbeden toegelichten het ministerie verklaart er zich volkomen van bewust te ;ijn, dat de verlangde offers niet onbeduidend zullen wezen. Bij de berekening der kosten zijn de ten behoeve van de beraamde maat regelen voor ééns te doene uitgaven en verder de door- loopende uitgaven over drie maanden in rekening ge bracht. Na onderdrukking van den opstand zullen voor het onderhoud van sterkere garnizoenen gedurende vrij langen tijd en voor het aanleggen van voldoende ver sterkte strategische punten nog verdere uitgaven noo dig zijn waarvan het bedrag thans niet te bepalen is. Het ministerie acht zich verplichtden nu slechts op sommige punten voorkomende opstand zoo spoedig moge lijk geheel te fnuiken en de bevolking tot het inzicht te brengen van het vruchtelooze van allen tegenstand. Het voorstel werd naar eene commissie verzonden. RUSLAND. Het Dagblad van Petersburg bevat het volgende schrijven De Parlement spreekt hare verwondering uit ov?r onze stelling, dat twee mogend heden er niet aan denken konden, op eigen hand den staatkundigen toestand in Egypte te veranderenen voegt er bij datnu Oostenrijk in de Herzegowina door het Panslavisme bedreigd wordtmen als waar schijnlijk mag aannemen, dat het Kabinet te Petersburg bezwaar zou hebben, zich met Oostenrijk ter verdediging van Turkije's suzereiniteit in Egypte te vereenigen. Er bestaat evenwel volstrekt geen verband tusschen het egyptische vraagstuk en den opstand in de Herzegowina Oostenrijk steunt op het verdrag van Berlijn Engeland en Frankrijk echter zouden zich op geen verdrag voor den door hen gedanen stap kunnen beroepen. Verdra gen moeten door alle groote mogendheden gelijk geëerbiedigd worden. Een voorstel tot verande ring van den toestand in het Oosten zou door alle mogendheden moeten worden goedgekeurd. Daarin ligt ook de eenige waarborg voor eene vreedzame oplossing. Voorafgaand overleg der mogendheden zou tevens den vrede bewaren, welke voor de volkeren het dringendst noodig is. Deze behoefte aan vrede kan echter niet zoo sterk zijndat men in eene oplossing zou berusten door eene of andere mogendheid, op eigen gezag ondernomen. Het zou onverstandig zijn de alge- meene behoefte aan vrede op deze harde proef te stellen. SERVIE. Den 21 werd de Kamer geopend met eene troonrede waarin de vorst kennis geeft van de goede betrekkingen met het buitenland en van de waardeering, welke de onberispelijke houding van Servië overal vindt. Aan de regeering van Duitsehland wordt dank gebracht voor hare welwillendheid, bij het bezoek van den vorst aan Keizer Wilhelm op nieuw gebleken. Ook wordt met erkentelijkheid gewag gemaakt van het onthaal den vorst te Weenen ten deel gevallen. Wetsontwerpen worden aangekondigd tot hervorming van het staatsbestuur, tot uitbreiding der middelen van verkeer, tot uitbreiding van het onderwijs, tot regeling van 's lands weerbaarheid en de betrekkingen tusschen kerk en staatherziening van het belastingstelsel, op richting eener nationale bank en grondwetsherziening. Ook wordt gewag gemaakt van gesloten en nog te slui ten handelsverdragen en van de noodzakelijkheid om Het weder was sedert den morgen opvallend veran derd een lichte doorzichtige nevel overtrok gelijkma tig het hemelgewelf en de zee had een eigenaardige blauwachtige kleur. De wind was geKel gaan liggen, de lucht zwoelzoodat er boven op de klip nauwelijks een zuchtje te bespeuren was, zelfs de zon scheen iets van haren verblindenden glans verloren te hebben ofschoon er nog geen wolkje zichtbaar was. Een on heilspellende mist lag over zee en land zelfs het ko ken der branding onder aan den voet der klippen scheen gedemptals zeer uit de verte tot hen te ko men. Geen zeil vertoonde zich op de watervlakte zoover het oog reikte de schepen vermeden door de signalen der stations ter goeder ure gewaarschuwd de nabijheid der kusten en hadden allen het ruime sop gekozen. „Wij krijgen storm," merkte Mijers op. „De vis- schers hebben ook reeds voorzorgsmaatregelen genomen en de booten hoog op het strand getrokken. Ik geloof echter nietdat het erg zal wordende barometer is tot nu toe bijna niet gedaald." Erank stemde het toe en er ontwikkelde zich weldra een levendig gesprek dat over velerlei onderwerpen liep en eerst een einde nam, toen juist op het oogen- blik dat de zon aan den westelijken horizon onder dook, een akelige, klagende toon door de lucht galmde waarop een korte windvlaag volgde. »De storm is in aantochtzeide Frank opstaande. „Het wordt tijd, dat wij de noodige voorzorgen nemen." Een half uur later waren de luiken van het huis gesloten de lantaarns in plaats van de dagsignalen aan de signaalmast geheschen en de beambten zaten in het kleine vertrek naast de dienstkamer om de tafel. Zwarte wolken hadden intusschen den hemel bedekt en een diepe duisternis zich over zee en land uitgespreid reeds flikkerde het weerlicht en eenige windvlagen, afgewisseld door oogenblikken van volslagen stilte, volg den elkander menigvuldiger op. Nog was het onweder niet losgebarsten eerst bad het zijn voorboden gezon den, om zijne onheilspellende nadering te verkondigen. JFurdt vervolgd\ diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland te benoemen. Vooral in Oostenrijk heeft deze troonrede een zeer gunstigen indruk gemaakt. VEREENIGDE STATEN. De President deelde aan den Senaat de diplomatieke stukken medegewisseld tusschen de Vereeüigde Staten en Peru en Chili. De minister van buitenlandsche zaken Frelinghuysen, opvolger van den beer Blaineheeft bij schrijven van den 9 de door zijnen voorganger gegeven voorschriften aan den bizonderen gezant naar Chili en Peru inge trokken. Die rijken zoo luidt dat schrjjven worden als onafhankelijke mogendheden erkend, waaraan de President noch het recht, noch het voornemen heeft, be velen te geven. De Vereenigde Staten zoeken slechts op onpartijdige wijze den oorlogvoerenden hunne goede dien sten aan te bieden om den strijd te doen ophouden. De President verlangt de door den heer Blaine voorgestelde bijeenkomst der zuid-americaansche Staten nietaan gezien daaraan niet door allen zou worden deelgeno men en zij dus naijver en kwaadwilligheid zou kunnen verwekken. De chileensche gezant te Washington gaf in het begin dezer maand den minister mondeling de verzekeringdat de inhechtenisneming van den President van Peru Calderon geenzins het uitvloeisel was van eene vijandige gezindheid tegen de Vereenigde Statenwelke verklaring met genoegen ontvangen was. De schuldigverklaring van Guiteau is overal met genoegen vernomen geworden. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 28 zijn aangenomen hoofdstuk IX (waterstaat) der staatsbegrooting voor 1882 met 23 tegen 3 stem men de spoorwegbegrootiug de vestingbegrooting de begrootingen voor Suriname en Curasao, de hoofdstuk ken der begrooting VIIB (fiuanciëu) X (koloniën) en XT. (onvoorziene uitgaven), alsmede de ontwerpen tot verhooging van hoofdstuk VIIB voor 1881, tot ver booging der begrooting voor de landsdrukkerij en tot heffing eener provinciale belasting in Friesland met algemeene stemmen. De Kamer is daarna op reces ge scheiden. Bij de behandeling van het hoofdstuk justitie, den 27 heeft de minister Modderman verklaard dat het nooit zijne bedoeling is geweest met de invoering van het nieuwe strafwetboek te wachten, totdat de gevangeuisbouw is algeloopen; dat hij nog dit jaar eeu wetsvoorstel denkt in te dienen om het strafwetboek met 1°. Mei 1884 in te voeren en dat de ontwerpen, daartoe vereischt tot wijziging der verschillende wetboe ken en wetten, reeds bijna alle bij den Raad van State aanhangig gemaakt zijn. Tweede Kamer. In de avondzitting van den 27 is het handelstractaat met Fraukrijk, na nog op nieuw door den minister van financiën verdedigd te zijnverworpen met 46 tegen 32 stemmen. De Kamer is daarna tot 27 Februari uit eengegaan. Bij de Kamer zijn ingediend ontwerpen tot onteigening voor den aanleg van een kunstweg van Aalst naar Waalré; tot bekrachtiging van den koste- ioozen afstand van 7 kribben in de Maas, onder Alem, Maren, Kessel en Driel aan mevr. v. d. MortelMahie te 's Hertogenbosch onder verplichting harerzijds van behoorlijk onderhoud; en tot bekrachtiging der overeen komst van 1 Dec. 1880 met Portugalbetreffende de rechtenvoorrechten en vrijdommen van wederzijdsche consuls. Te Wijdenes zijn ia 1881 geboren 21, gevestigd 59, overleden 12 en vertrokken 78 personenzoodat de bevolking op 1 Jan. 1882 bestond uit 818 personen. In de gemeente Helder zijn in 1881 geboren 760 kinderenoverleden 330 personen, gehuwd 171 paren. De bevolking van Calandsoog is in 1881 toege nomen door 16 geboorten en 70 vestigingen en afge nomen door 20 sterfgevallen en vertrek van 66 personen, en alzoo gebleven op het cijfer van 609 zielen. De Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeni- ging heeft thans bijna 1200 leden en had op 1 Januari een batig saldo van ongeveer f 13000. Het terrein te Bussum is voor 40 jaren in erfpacht bekomen tegen betaling van f 300 's jaars. Bij het bestuur zijn aan vragen ontvangen van baron v. Brienen om te 's Gra- venbagevan den heer Bert Brouwer om te Nijmegen wedrennen te houden. Te 's Gravenhage heeft een locaal onderzoek geen resultaat opgeleverd, betreffende Nijmegen worden nog onderhandelingen gevoerd. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 25 aan de teekenschool voor kunstnijverheid een subsidie van f 500 voor een jaar toegestaan en is ten aanzien van het adres van dr. J. v. Vloten, betreffende het beheer der plantsoenen met algemeene stemmen terwijl be halve de heeren Krelage en Heshuyzenleden der commissie voor de plantsoenennog 3 andere leden zich buiten stemming hielden, overgegaan tot de orde van den dag. De heer Krelage verklaardewegens het niet stemmen van genoemde 3 ledenzijn ontslag als lid der commissie voor de plantsoenen te zullen indienen. Het nederlandach stoomschip Edam van Rotter dam met 210 passagiers naar Nieuw-York heeft by Sandy Hoock de vin gebroken en is den 21 door het stoomschip Persian Monarch op sleeptouw genomen maar den volgenden dag brak de kabel en geraakte de Edam in een sneeuwstorm uit het gezicht. Den 24 is de Persian Monarch te Nieuw-York aangekomen en den 25 van daar een tolkotter uitgezonden om de Edam op te zoeken. Deze is den 26 door de Napier te Nieuw-York binnengesleept. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee v. Alphenheeft den 26 Madeira verlaten koers stellende naar Lissabon. Te Kampen is den 26 een varken aangevoerd ter zwaarte van 608 halve ponden. Den 26 's avonds is de postkar van Coevorden tusschen Ommen en Filsterenmet de van Zwolle ko mende niet van lantarens voorziene diligence in aan raking gekomen en daardoor met conducteur en pos tiljon van den weg in eene sloot geraakt. Met behulp van het personeel der diligence werd een en ander weder op het droge gebrachtwaarna daar de postkar gebroken wasde p istiljon te paard naar Ommen reedwerwaarts de conducteur met de pakketten zich ook begaf. Nadat A. Wijker en zijn volk aan boord van de Kinderdijk den 27 een anker met ketting en tros 120 vadem ver hadden laten uitbrengen met behulp van de bomschuit Egmonds-hoop schipper D Prins, is het hem met het avondtij gelukt, het schip 25 voeten naar zee te werken zonder hulp van sleepbooten die des morgens het schip verlaten hadden. Eenige invloedrijke ingezetenen van Amsterdam hebben den 27 beraadslaagd over het vestigen eener nederlandsche handelsonderneming op Borneo en be sloten een met Iudie bekend gemachtigde uit te zen den en aan dezen toe te voegen een met den handel bekend persoon ten einde ter plaatse welke het ge- schikst wordt geacht, tot de vestiging van een handels kantoor over te gaan. Den 27 zijn op de werf der kon. maatschappij „de Schelde", te Vlissingende kielen gelegd van 2 stalen raderstoombooten, voor rekening eener engelsche firma en bestemd voor Calcutta. Te Scheveningen schijnt de stand van zaken gun stiger te worden. Wel is den 27, 's avonds, eene gelukkig tijdig ontdekte en verijdelde poging gedaan om de vieschersvloot in brand te stekenmaar dien dag en den volgenden dag hebben toch eenige vis- schers geteekenden men hoopt, dat hun voorbeeld weldra algemeen zal worden nagevolgd. De nieuwe rijschool aan de Vondelkade te Am sterdam is den 28 plechtig ingewijd door de plaatsing van een oirkonde der stichtingbesloten in metalen hulselin eene niswelke werd afgesloten door een marmeren plaat met opschrift in gouden letters. Door de cadettea-muziekvereeniging Sempre Cres cendo en de cadetten-zangvereeniging Excelsior te Breda werd den 28 een concert ten behoeve van de algemeene armen der stad gegevendat ruim f 800 opbracht. Te Leeuwarden overleed den 28 de hoofdingenieur van den waterstaat P. J. H. Hay ward, bijna 63 jaren oud. Den 29 is te Leiden op 57jarigen leeftijd over leden de kunstschilder A. H. Bakker Korff. Te Amsterdam is den 29, in 62jarigen ouderdom, overleden de oud-rector van het gymnasium dr. N. J. B. Kappeyne v. d. Coppello. Te Rotterdam worden sedert eenigen tijd door den heer Meng des zondags lezingen gehouden ter ver dediging der multatulische levensbeschouwing. Den 29 werd zijne lezing verstoord door eenige „Jezus leeft God is onze Heer" roepende personen die door de policie uit het locaal gezet werden, maar voor de deur den heer M. bleven bedreigen. De policie erger vreezendeontbood een rijtuigwaarin de heer M. onder allerlei kreteno. a. „slaat den godverzaker dood!" plaats nam. In de Wijnbrugstraat werd het paard door een met het gebeurde onbekenden policie- agent vastgehouden waarop het rijtuig door de menigte aangevallen en de portieren stuk geslagen werden, waar door de heer M. eene wonde in het aangezicht bekwam. Het gelukte de policie echter den voornaamsten belha mel te vatten en den heer M. naar het hoofdbureau te brengen. Te Amsterdam zijn den 29 's avonds 3 werklieden, naar huis gaande van een schipwaarn zij ijzererts laadden, bij het oversteken der rails in de Czaarpeter- straat, door een spoortrein getroffen. Een viel en kwam nagenoeg heelhuids vrij van den tweede werd de lin kerarm met een deel van den schouder afgereden, van den derde werd het lichaam door midden gereden. Laatstgenoemde verdiende voor zijne moeder het brood, terwijl zijn vader een der nog vermiste schipbreukelingen was van het stoomschip Koning der Nederlanden. Aan den Kinderdijk is den 30 een telegraafkan toor voor telephoondienst geopend. Zekere P. V., die meermalen misbruik maakte van sterken drank, kwam den 30 in beschonken toe stand in de herberg de Zwaan te Uitgeest, en verlangde nog meer drank. Toen de herbergier hem weigerde te geven omdat bij nog achterstallige schuld te betalen had en hem buiten de deur wilde zetten, ontstond er eene worsteling, waarbij de beschonken V. den herber gier met een mes twee wonden toebracht in de borst en eene op den arm tengevolge waarvan deze hevig bloedend bewusteloos neerzeeg. De geneesheer die terstond ontboden werd, verklaarde dat de wonden niet levensgevaarlijk waren. Tegen den dader is proces ver baal opgemaakt. - Te Waspik wordt den 1 Februari een Rijks-tele graafkantoor geopend. Tusschen Koudum en Workum zal op 1 Februari eene telephoondienst voor het publiek gebruik worden opengesteld. De inkomsten van het Roode Kruis hebben van 1 Juli 1880 tot 1 Juli 1881 bedragen 90,738, waar onder 77,339 aan (Transvaal) giften. De uitgaven be droegen 55,074, waaronder f 300 voor de gewonden in Atchin, f 25,641 voor de Transvaal en f 19,586 voor aankoop van kapitalen werkelijke schuld. Het saldo bedroeg dus op 1 Juli nog f 35,664, waarvoor later nog is aangekocht een kapitaal van f 52000 2h p.c. W. S. De koffiehuishouder S., uit Hertogenboscb, die zich heimelijk met 60000 aan effecten, eigendom van zijnen zwager, verwijderd had, is te Parijs in hechtenis genomennog in bet bezit van het meerendeel der effecten. Ds. Vinkevan Willige Langerak, heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Monnikendam. Dat naar Eenigenburg is aangenomen door den pro ponent T. Pijper. Voor de rechtbank te Amsterdam moest de procu reur der miljoenen-juffrouw haar dezer dagen verdedigen tegen de vroeger vermelde vordering van een schuld- eischer groot f 1250behoudens meerdere rechten

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2