Binnenlanb. ITALIË. De Kamer nam den 31 bij geheime stemming het nieuwe Wetboek van Koophandel aan en ving daarop de beraadslaging aan over het wets ontwerp tot invoering van groote kiesdistricten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 31 werd in de commissie uit de hongaarsche delegatie beraadslaagd over de aanvrage der regeering om een crediet van 8 miljoen. Bij die gelegenheid werd door de ministers te kennen gegevendat de delegatiën weder bijeen geroepen zouden worden mocht een belangrijk hooger bedrag noodig zijndat de naburige Staten aan de oproerige bewegingen geheel vreemd waren en dat maatregelen genomen waren om de uitbreiding van den opstand tot naar Bosnië te voorkomen. Op vragen naar de bedoeling van de gebezigde uitdrukking, b u i- tenlandschen invloed, werd geantwoord dat de zinsnede der memoriewaarin van buitenlandschen invloed gesproken werd niet doelde op den invloed van eene regeering of een land maar wel op de op roermakers van beroep die sedert 6 jaren het geheele schiereiland van den Balkan onvei'ig maakten tot in Thessalie en tot den Donau doorgedrongen waren en thans wel uit Bosnië en de Herzegowina verdrongen warenmaar zich genesteld hadden aan de grenzen van Oostenrijk. Van de oprechte vriendschap van Rus land was de reg.ering verzekerd en de verhouding tot Turkije en de andere Staten was mede zeer goed en sedert de laatste zitting zeker verbeterd. Van het verblijf van den turkschen gezant Ali-Nizami te Weenen was gebruik gemaakt, om zekere vooroor- deelen of vermoedens van Turkije ten aanzien van Oos- tenrijk's voorgewende veroveringsplannen in zuidelijke richting uit den weg te ruimen. Als bewijs dat men hierin geslaagd was, werd aangehaald de uitdrukkelijke belofte des Sultans tot spoorwegaansluiting naar Salonika. Ook waren de vorsten van Servie en Montenegro vriend schappelijk en welwillend gestemd en bij laatstgenoemd vorstendom moesten niet uit het oog verloren worden de moeilijkhedenwelke uit het terrein voortvloeiden om de grenzen nauwkeurig af te sluiten. De tot heden gevolgde staatkunde zou na het dempen van den opstand voortgezet worden. In de commissie der oostenrijksche delegatie werden de gevraagde inlichtingen door den minister van buitenlandsehe zaken in denzelfden geest gegeven. De minister van oorlog lichtte bovendien uitvoerig toe, waarom met de invoering der legerwet in de bezette landstreken niet langer gedraald had kunnen worden. Bij eenige onbeteekenende gevechten zijn de opstan delingen hier en daar terug gedreven en volgens berich ten van oostenrijksche zijde met beduidend verlies tegen over zeer geringe verliezen van de oostenrijksche troepen. Of deze mededeelingen in alle opzichten juist zijn, mag met grond betwijfeld worden. PORTUGAL. Het handelsverdrag met Frankrijk werd met 89 tegen 2 stemmen goedgekeurd. SPANJE. Er is door den nuntius te Madrid een schrijven aan de bisschoppen openbaar gemaakt, waarin zij uitgenoodigd worden de bedevaart naar Rome, zoo veel in hun vermogen is, te bevorderen. De dagbladen dringen er op aandat de regeering zich tegenover deze openbare begunstiging eener volgens hen carlis- tiscbe beweging met nadruk zal doen gelden. De regee ring schijnt aan de italiaansche regeering medegedeeld te hebbendat zij geene bescherming vorleenen zal aan die bedevaartgangersdie te Rome aan staatkundige bewegingen mochten deel nemen. TURKIJE. Met Rusland is overeenstemming ver kregen over den grondslag der regeling van de oorlogs vergoeding. Iii hoofdzaak is het voorstel van turksche zijde om jaarlijks f 4,800,000 alleen voor aflossing te bestemmen aangenomen. Als waarborg voor die aflos sing worden verbonden de inkomsten der tienden van eenige provinciën en een deel der schapenbelasting. De nieuwe raad van beheer der aan de fondsenhouders afgestane inkomsten zal genoemde som invorderen en aan de russische bank overmaken. De onderdeelen dezer regeling zullen nader vastgesteld worden. EGYPTE. Sherif-pacha had den 29 des avonds een langdurig onderhoud met eene commissie van zeven leden uit de Kamer van Afgevaardigden waarbij een stemmigheid werd verkregen over 48 van de 52 artikelen van het ontworpen nieuwe reglement Wat de artikelen over de begrooting betreftde minister werd door die commissie gemachtigd, over eene schikking met Frank rijk en Engeland te onderhandelen. ZUIDAFRICA. De onlangs uit het ministerie der kaapkolonie getreden minister Hofmeijer schijnt een der ernstige candidaten te zijn voor president der Transvaal. Zoowel het driemanschap als de pers bevelen hem daarvoor aan en ondersteunen hem. Hij wordt gezegd voorstander te zijn van de leus Africa voor de Afri- caanders. In 1881 zijn uit Friesland naar Noord-America verhuisd 1817 personen waarvan 560 hoofden van ge zinnen of vrijgezellen (17 welgesteld, 380 mingegoed 163 behoeftig), 335 vrouwen, 909 kinderen en 13 dienstboden. Van deze personen woonden 407 in het Bildt 380 in Ferwerderadeelin 141 in Westdonge- radeel 134 in Oostdongeradeel118 in Kollumerland en Nieuw-Kruisland102 in Barradeel en 535 in 30 andere gemeenten. De commissiën, den 18 Jan. door den gemeenteraad van Akersloot benoemd om bij de ingezetenen rond te gaan om bijdragen tot werkschaffing aan behoeftigen, zijn naar wensch geslaagd. Door ruime giften of door toezegging van werk aan bepaalde personen werd in de behoefte voorzien. De gemeenteraad van Uitgeest heeft den 25 tot onderwijzer aan de gemeenteschool benoemd den heer M. Martens te Sneek tot onderwijzeres mej. P. v. d. Werff, te Veendam. Den 28 hadden zich te Scheveningen reeds 29 ploegen laten aanmonsteren en ook den 30 beeft de waterschout zich daarmede den geheelen dag bezig gehoudenzoodat men de werkstaking als geëindigd kan aanmerken. In den nacht van 2930 Januari ontdekte eene voorbijgaande vrouw een begin van brand in het stoven- hok der Oosterkerk te Hoorn. Zij waarschuwde dadelijk, en door het aanbrengen van eenige honderden emmers water gelukte het den brand te blusschen. Voor het afgraven van duingronden bij de Naald te Scheveningenden 30 door B. en W. van 's Gra- veuhage aanbesteedwas minste inschrijver de heer G. Key te Rotterdam voor 13,200. Den 30 is de korenmolen te Brielle geheel af gebrand. De rechtbank te Amsterdam heeft den 31 Jan netje Struik (de miljoenen-juflrouw) veroordeeld tot be taling der vordering van den heer D. J. v. d. Gaats firma Wamsteekerfabrikant van gouden en zilveren werken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 31 C. Vermandele, zetbaas aan de meelfabriek te Vlaardingen, ter zake van dubbel huwelijk, eerst in Belgie daarna hier te lande, veroordeeld tot eene celstraf van 2 jaren. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 31, met vernietiging van het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij hij werd ontslagen van rechtsvervolgingden stationschef van den Holl. spoorweg te Delftter zake van weigering van patronen-vervoerveroordeeld tot enee boete van f 1. De stoomtram Wageningen Ede is den 31 fees telijk geopend. Geheel Wageningen was gevlagd op de Markt werd een concert gegeven door het muziek corps der schutterij van Nijmegen en 's avonds werd de dag gevierd door concert en bal. Voor het bouwen eener kapel op de r. c. begraaf plaats te Zwolle den 31 aanbesteed was minste in schrijver de heer H. Greven voor 14,650. Te Zuidscharwoude is don 31 aanbesteed het ver bouwen en vergrooten der school in 5 localen geraamd op 16,600 welk werk gegund werd aan den laagsten inschrijver, den heer J. Bomhoff, te Helder, voor f 15995. Yoor den verkoop van het groot stedelijk bad huis te Scheveningen bleek den 1 Febr., op het uur voor de opening der biljetten bepaaldgeen enkele inschrijving te zijn ingekomen. Het schip Gertrudevan Frederiksvaern naar Papenburg is den 1 Febr. op Rottum gestrand het volk gered. Enkele bladen melden dat het ministerie den 1 zijn ontslag aangeboden heeft. Of dit bericht vertrou wen verdient zal nader blijken. half vragendhalf verwonderd over zijn onbegrijpelijk dralen, op hem gericht waren en toch streed hij nog een zwaren strijd. Dit laatste schelmstuk vernietigde al zijne plannen hij moest nu de schuldigen straffen wie kon gissen of hij niet allereerst Maggy's vader zou treffen en de geliefde was nog niet weg Doch hij had geen keus meer, hij moest zijn plicht doen. Vast besloten stond hij op en liep naar het te legraaftoestel. Eenige minuten tikte dit met zulk een heldere vroolijke metalen klank als droeg het geen berichtdat misschien het levensgeluk van twee men- schen voor altijd verstoren zou. Daarop wendde hij zich om en streek met de hand over het doodsbleeke gelaat. „Sergeant Mijerszeide hij met een vaste stem „spijkert gij voorloopig de gebroken luiken dicht en schuif er van binnen die zware kast voor, en zet de zwaarste kast met de vlagden in de nabijheid der huis deur, ook moet gij de revolvers in orde brengen en eenige raketten tot onmiddelijk gebruik klaar leggen boven in mijn kamer en in dien der mannen. Dat is alles wat wij doen kunnen. Het is nu negen uur op zijn laatst hebben wij om één uur hulp." Juist toen Mijers zich gereed maakte het bevel van zijn overste uit te voeren kraakte er een verdoovende donderslaghuilend kwam de storm aan en deed het gebouw op zijne grondvesten trillen het onweder was losgebarsten. In het dorp zelf hadden weinigen de ontploffing be merkt de vi8schers haddenin afwachting van den storm de luiken van het huis vast gesloten. Diegenen, die de glans van het vuur op de klip bemerkten ijlden naar Zeke Konks, om dezen te melden, dat er van het station uitzoo liet scheen signalen gegeven werden. Slechts twee mannen stonden aan het geopende ven ster van hun huis en keken met kloppend hart door de duisternis naar de klip. Een van hen was Bill. „Of het gewerkt heeft vroeg dezetoen boven weder alles donker geworden was. „Ik weet het niet wij moeten het afwachtenof wil je nog eens naar boven „Ik denk er niet aan „Het ziet er mal uit," meende de andere. „Ik denk, dat dat beetje vuurwerk niet veel uitgericht heeft Bill. Ik zeide het reeds dadelijker was te weinig kruit." Op Bill's gelaat verscheen een uitdrukking van vrees. „De oude zal woedend zijn wanneer hij bemerkt dat wij weder half werk gedaan hebben zeide hij met gedempte stem tot zijn makker. „Ik wil je wat vertel len Jack. liV anneer het dag wordt en het station staat nogdan ga ik naar John Raffles en laat me naar Osceola brengen. Ik heb een bloedverwant op het vastelanddie ik wel eens wil terugzien." „Juist zoo dacht ik er over," meende Jack Parrel grijnzend. „Ik heb daarginder eveneens een bloedver want en sedert gisteren voel ik scheuten in mijn lin kerbeen. Dat komt van de rheumatiek en eene ver andering van lucht zal mij goed doen. Ik zeg je Bill dat ik met je mee ga." Wordt vervolgd. Aan het departement van marine is den 1 aanbe steed het bouwen van woonhuizen op 's Rijks werf te Amsterdam waarvoor minste inschrijver was de heer M. A. J. Taverne te 's Gravenhage voor f 244,445. In den nacht van 12 Februari is het gestrande schip Kinderdijk afgebracht en vervolgens naar IJmui- den gesleept. De ontvanger der registratie te Meppel S. R. heeft zich verwijderd. Toen hij den inspecteur ter op neming zijner kas en boeken zag aankomen gelastte hij zijue dienstbode te zeggen dat hij niet tehuis was en verliet hij zijne woning door eene achterdeur. Bij den notaris T. leende hij f 1309, bij den notaris Sluis en bij den notaris S. te Dwingelo klopte hij te vergeefs aan om gelden te Beilen nam hij plaats in den spoortrein. Ruim een week geleden stierven te Rotterdam plotseling 3 personen die te zamen waren uitgeweest. De justitie heeft vermoeden gekregendat hier vergif tiging heeft plaats gehad en last gegeven een onder zoek door opgraving der lijken in te stellen. Zoowel door den heer Burlet te Rotterdam als door den heer Hillen te Grave zijn bij het gemeente bestuur van Venloo aanvragen gedaan voor het aanleg gen van een stoomtram in de gemeente in verband met de Maas- en Peeldorpen. Den 27 Dee. is de voltooide prachtige misBigit te Kotta Radja (Atchin) ingewijd waartoe velen hoofden van heinde en verre waren opgekomen. Op eene tribune in de nabijheid hield de gouverneur eene toespraak welke vervolgens in het maleisch en daarna in de lands taal vertolkt werd. De Sleutelsop een geel zijden kussen op een zilveren blad liggende werden daarop, onder het bulderen van het geschut, den hoogepriester aangeboden De bootsman G. Keyzer, die het bevel heeft ge voerd over een der behouden booten van het stoomschip Koning der Nederlanden, is door den Koning benoemd tot broeder der orde van den Ned. Leeuw. Een I6jarig dienstmeisje van den heer L. te Kra lingen dat zich aan diefstal van eenig geld had schul dig gemaaktis van schrik plotseling overleden toen zij vernam dat er proces-verbaal werd opgemaakt. Door den gemeenteraad van Wonseradeel is eene verordening vastgesteldhoudende verbodsbepalingen omtrent den veldarbeid van kinderen beneden de 12 jaren. De afdeeling van Volksonderwijs en ingezetenen van Bolsward hebben zich tot Ged. Staten van Fries land gewend, ter zake der verhooging van het schoolgeld. Dr. E. N. Gansdie in den afgeloopen zomer te 's Gravenhage vertoevende, om zoo het heette propo- ganda voor de sociaal-revolutionaire beweging te maken, te Rotterdam onder den namen van Wijprecht en Stei- mann quasi een handel in koloniale waren gedreven en daarmede verscheidene personen in Duitschlaud die hem bestellingen deden en geld toezonden opge licht heeft, is te Londen aangehouden. De justitie hier te lande heeft zijne uitlevering gevraagd. De toezegging van beroep naar Wijk aan Zee en Duin is aangenomen door den heer P. Peaux. Tot directeur van 's Rijks telegraafkantoor te Helder is benoemd de heer Westerman Holstein, thans te Tiel. Ds. Visser te Schoondijke heeft voor zijn beroep naar Oterleek bedankt. De keelziekte is te Oterleek bijna geheel geweken. Naar men verneemt is in de kas van den over leden gemeente-ontvanger van Haskerland een tekort ontdekt van ongeveer f 4700. De gemeenteraad van Hoogwoud heeft mej. Marxs benoemd tot onderwijzeres te Aartswoud. Te Wognum is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Blauw. Door den heer Jan Holland is bij den gemeente raad van Egmond aan Zee aanvraag gedaan tot het exploiteeren eener stoomtram loopende van het west- einde van het dorp, van de pomp, door de Zuiderstraat, langs den duinkant over Egmond-binnen naar Ca tri- cum tevens is door hem bij de betrokken autoriteiten vergunning aangevraagd voor eene stoomtramlijn van het spoorwegstation te Castricum over Heemskerk en Beverwijk naar Velsen tot de brug van het Noord- zee-kanaal. Te Ossendrecht is door de policie proces-verbaal opgemaakt tegen de moeder van een tienjarig kind dat herhaaldelijk door haar zoodanig werd mishandeld, dat het telkens de ouderlijke woning ontvluchtte en soms dagen en nachten in de bosschen rondliep. Aanvangende 8 April zal de stoomvaartmaatschappij „Nederland" hare booten om de 10 dagen van Amsterdam naar Indie doen vertrekken. Napels zal dan niet meer worden aangedaan maar Marseille omdat de spoorweg aansluiting tusschen Marseille en Amsterdam beter geregeld is dan die tusschen Napels en Nederland jn welke richting de brieven steeds moesten overnachten. De Koning heeft f 700 beschikbaar gesteld voor de bemanning der reddingboot Zeemeeuw van Helle- voetsluis, als belooning voor de redding der equipage van het onlangs vergane zweedsche barkschip Solide. De uitslag der verkiezing op 31 Januari j.l. van een lid voor den gemeenteraad te Schagen in plaats van dr. C. S. Timmers, die in het vorige jaar benoemd zijnde, door den Raad niet toegelaten is geworden wegens het uitoefenen der gemeente praktijk isdat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. van der Maaten en K. E. Numan. Tot pleegvader en moeder in het oude mannen- en vrouwenhuis te Schagen werden benoemd H. Zot en echtgenoote te Groetpolder nabij Kolhorn. B. en W. van Zaandam hebben den gemeenteraad voorgesteld een bereids aangekocht perceel aan de Ge dempte Gracht in te richten beneden tot waag en boven tot teekenschool. Bij de afdeeling wis- en natuurkunde der Kon. Academie van Wetenschappen is van den minister van binn. zaken een verzoek ingekomen om advies betref fende de lijkverbrandingin het bijzonder met liet oog op de mogelijkheid van het constateeren van vergiftiging.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2