No. 21. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. V li IJ 1) A G 17 FEBRUARI. FEUILLETON. 45) Het rif van Kitty Hawk. Prijs der gewone Advertentiën ©{Hciccl (Sc&cclte. BS K H IJ 14 van aSle Slaten en Gewichten. öuitenlaub Tweede A.fdeeling. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondnrdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. COURANT. Van 15 regels ƒ0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien bet k.k. besluit van 24 November 1881 (Staatsblad No. 178), en het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord holland van 4 Januari 1882 No. 53 (Provinciaalblad No. 5); Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gemeenten AlkmaarAkersloot, Berqen, Heerhugowaard, Heiloo, Oterleek, Oudorp, Koedijk, Limmen, St. Pancras en Schoort voor den herijk zijn zamengevoegd dat die herijk welke kosteloos geschiedten zichblijkens aangehaald koninklijk besluitbepaalt tot de maten en gewich ten zal plaats hebben in het IJklokaal in het Victoriepark te ALKMAAR, voor de te Alkmaar wonende neringdoenden van 23 Februari tot en met 25 Maart, op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur. Voor de ingezetenen van Akersloot 29 Maart, van 9 tot 12 uur, Bergen «1*3» Heerhugowaard 30 u 9 12 Heiloo *1*3» Oterleek 4 April, 9 i 12 Oudorp «1.3. Koedijk 5 9 12 Limmen 1 3 Sint Pancras 6 9 12 Schoorl 1 3 De belanghebbenden worden tevens herinnerd 1*. dat de inaten en gewichten behoorlijk schoongemaakt en droog ten herijk moeten worden aangebodenzullende zij indien dit niet het geval mocht zijn onberijkt worden teruggegeven 2®. dat de niet juist bevonden gewichten, voor zoover zij daar voor \atbaar zijn, op verzoek van de belanghebbenden aan het kantoor kunnen worden gejusteerd tegen betaling volgens sen vast tarief, ten bate van het Rijkvastgesteld bij kon. besluit van 16 October 1869 (Staatsblad No. 160); 3». dat ieder verplicht is zijne maten en gewichten te doen herijken. Belanghebbenden worden dringend verzocht niet tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hun ter maten en gewichtenttn einde den geregelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. S Eebr. 1882. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, uitgenoodigd op te geven de namen der blinde en half blinde kinderen van 412 jaren in deze gemeente, die ten gevolge van hun gebiek noch van het voorbereidend onderwijs der bewaarscholen, noch van klassikaal onderwijs gebruik kun nen maken en wier ouders niet in staat zijn in de kosten eener afzonderlijke opleiding of voor de plaatsing op een der bestaande blinden-inrichtingen te voorzien Noodigen de ingezetenen uit, die kinderen bezitten, waarop vorenstaande omschrijving toepasselijk is, uit, daarvan vóór 1 Maart a. s. ter gemeente-secretarie kennis te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 15 Eebr. 1882. Ue Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne vergadering van 14 Eebruari 1882 gunstig hebben beschikt op het verzoek van a. J. A. BASIEcoiffeur alhier, tot het oprichten van een toe stel tot het (warm) trekken van kruiden en spiritusin het perceel aan het Payglop, wijk A, No. 20; b, G. ZEEMAN Dz., bouwkundige alhier, tot het plaatsen eener stoommachine van 4 paardenkracht, achter zijn perceel aan de Geestwijk A, No. 8a. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Eebr. 1882. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BELGIE. De luitenant-generaal Brialmont heeft korten tijd geleden in een uitvoerig geschrift7 zijne denkbeelden uiteengezet over den tegenwoordigen toe stand van Belgie uit een militair oogpunt beschouwd, welk geschrift in staatkundige kringen zeer veel op gang maakte. Zijne denkbeelden werden in alle bla den druk besproken doch lang niet algemeen goedge keurd, vooral niet door de liberale organen. Hoewel liberaal spaart hij in dat geschrift noch zijne partij- genooten noch de clericalen en spreekt hij een krachtig af keurend oordeel uit over de in Belgie toenemende onverschilligheid op militair gebied. De clencale partij meende van dit geschrift gebruik te kunnen maken om de regeering bij de behandeling der begrooting van oorloghetzij rechtstreeks betzij zijdelings te doen instemmen met de door dien schrij ver ontwikkelde plannen ten einde bij de aanstaande Juni-verkiezingen munt fe slaan uit het schrikbeeld verhooging van militaire lasten. Die vlieger is echter niet opgegaan. Van clericale zijde werd in de Kamer o. a. gevraagd of niet gedacht werd aan versterking der Maaslinie. De minister van oorlog antwoorddedat het noch noodig noch nuttig was eene verdedigingslijn aan de Maas aan te leggen; de versterkingen van Luik en Namen moesten alleen in den tegenwoordigen staat behouden blijven. Het geschrift van luitenant-generaal Brialmont droeg een geheel persoonlijk karakter de regeering wierp alle verantwoordelijkheid voor de daarin verkondigde stel lingen ver van zich af, zooals ieder onbevooroordeelde begrijpen kon die lette op de daarin gedane aanvallen tegen de openbare machten en zelfs tegen de grond wettelijke instellingen. Hij had hem dan ook berispt, niet omdat hij niet gerechtigd zou zijn onder zijne verantwoordelijkheid, zonder voorafgaande kennisgeving, zijne denkbeelden over legerhervorming uiteen te zet ten maar omdat hij zich aanrandingen tegen de ge stelde machten en Belgie's legerinstellingen veroorloofd had. Verder dat geen plan bestond de getalsterkte van het leger te vergrooten en dat de regeering haar vroeger ontwikkeld gevoelen omtrent de wijze van in richting eener nationale reserve toegedaan bleef. DUITSCHLAND. Baron de Cource!de nieuwe fransche gezant te Berlijn overhandigde den 13 zijne geloofsbrieven aan den Keizer. Bij die gelegenheid verklaarde de Keizer o. a., dat niemand meer dan hij het b;houd van den vrede wenschte. Overigens was hun onderhoud zeer vriendschappelijk. De commissie uit het Pruisische Huis van Afgevaardigden voor het onderzoek van het wetsontwerp tot wijziging der Mei- wetten heeft, na langdurige besprekingen, zich met li tegen 10 stemmen tegen het beginsel van dat ontwerp verklaard. De minister van eeredienst gaf uitdrukkelijk te kennen op den aandrang van het centrumslid Windt- liorstom tot eene volledige herziening dier wetten over te gaandat de regeering niet verder kon gaan de overige punten der wetgeving op kerkelijk gebied zouden naar gelang van omstandigheden min of meer gematigd toegepast worden. ENGELAND. Engeland en Fran rijk hebben ineen zeer vriendschappelijk schrijven aan de andere mogendhe den hunne staatkunde ten aanzien van Egypte toegelicht. Daarin wordt het verlangen uitgesproken om met de overige mogendheden in overleg te treden omtrent Egypte op den grondslag van handhaving van den tegenwoordigen staat van zaken en eerbiediging der bestaande overeen komsten. Lagerhuis. De beraadslaging over het adres van antwoord werd den 13 den geheelen avond voortgezet en ten slotte tot den volgenden dag verdaagd toen na verwerping van Ijet amendementvan het iersche lid M'Carthij strekkende tot afkeuring der iersche staatkunde van de regeering, met 98 tegen 30 st., het adres werd vastgesteld met 87 tegen 22 st. FRANKRIJK. Het programma der nieuwe demo cratische unie omvatherziening der grondwet her vorming der rechterlijke machtleger hervorming met 3jarigen diensttijd tot grondslag onverwijlde toepassing van verplicht, wereldlijk onderwijs onttrekking van den staat aan alle clericale invloeden bestendige hervor mingen op staathuishoudkundig gebied en ter verbete ring van het lot der werklieden en landbouwers. Den II werden tot onder-voorzitters der Kamer, in plaats van de heeren Goblet en Tirardministers geworden, gekozen de heeren Fallières en Boysset met 290 en 203 stemmen. Eerstgenoemde was de candidaat der democratische unie en laatstgenoemde der radicale linkerzijde, wier andere candidaat, de heer Hérisson 184 stemmen verkreeg. De heer Hérisson was gesteund door de aanhangers van Gambetta, als voorstander van bet stelsel van groote kiesdistricten en daarom juist door de democratische unie bestreden. Gambetta's orgaan de République fran9aiseacht het aantal stemmen, op dezen candidaat uitgebracht, in ieder geval eene zedelijke overwinning voor de republibeinsche unie. In diezelfde zitting werd besloten, het indertijd door den heer Barodet gedane voorstel om eene commissie Nadat Frank den brief reeds lang gelezen had staarde bij nog immer als droomend op het papier, als kon hij zijne zinnen niet vertrouwen, als was het een beeld zijner verbeelding, als moesten, bij eene nadere beschouwing, de regels een geheel anderen zin geven. Doch neen eene vergissing was niet mogelijkdat was de hand zijns vaderswel is waar, onzeker en bevend, doch duideljjk herkenbaar. Frank liet den brief zinben en steunde het hoofd zwaar op de hand. „En is dus John Raffles mijn oom en Maggy mijn nicht 't" zeide hij dof. „Ja jahet is nu alles duide lijk en die Kate, welke in dien stormachtigen nacht naar de klip geijld is, om het schip te waarschuwen, en die nimmer terugkeerde was mijne moeder." Deze laatste woorden ontsnapten als een angstschreeuw aan zijn borst. Maggy sprong op omarmde hem innig en drukte zijn hoofd aan haren boezem. Spreken kon zij niet. „En Zeke Konks mijn grootvaderIk ben de bloedverwant van strandroovers en smokkelaars ging Frank als vernietigd voort. „En de straf, die zij zullen ondergaanis niet meer af te wenden hij was opgesprongen en drukte de gebalde vuist tegen het voorhoofd. „Om Gods wilFrank, wees bedaard," vleide Maggy. „Je gelaat verschrikt mij laat je niet zoo ter neder- slaanik smeek het je mijn geliefde. Nog kan alles terecht komen nog is het niet te laat." Eer Frank antwoorden kon, klonken haastige sehie- den op den trap de deur werd met kracht openge worpen en sergeant Mijers verscheen op den drempel. „Een sein luitenantzeide hij met een blik op Maggy. „Wat is het?" riep Frank. „Ik weet nietof ik in tegenwoordigheid van de juffrouw bemerkte Mijers aarzelend. Frank begreep hem hij rukte den sergeant den kijker uit de hand en ijlde naar beneden, Maggy volgde hem in bange vrees. Een oogenblik stond hij aan den uiterste rand der klip en richtte den kijker naar het zuiden, waar op de woelige golven nu eens een groendan weder een rood licht als een mat glinsterende ster verscheen. „Zieriep hijMaggy's hand krampachtig druk kende „weet je wat dat beteekent?" Zij zag hem verschrikt in het gelaat en klemde zich sidderend aan hem vast. „Dus is het te laat stamelde zij. „Te laat Het recht moet zijn loop hebben. Het is de Mosquito." XV. Tegen de verschansing der Eidechse die voor Kitty Hawk voor anker lag leunde kapitein Giles vol ver wachting naar den naderenden sloep ziende. Het schip stampte hevig en iedere groote golf deed het schuim op het dek vliegen. De bemanning der brik bestond uit negen koppenwaarvan er echter slechts vijf aan boord waren de overige vier had de kapitein met de jol naar wal gezonden om zijne vroege aankomst waarop de smokkelaars naar zijne meening niet ver dacht konden zijn te melden en tegelijk de vier ma trozen die uit Nagshead geboortig wareneen paar uren verlof te geven. In dezen nachtdat wist de kapitein kon de lading wegens de hooge zee toch niet gelost worden hij kon dus tot de morgenschemering de lieden ontberen. Hij verwonderde zich dus niet weinigtoen hij de boot zoo vlug terugzag. „Hollawie breng je daarmede riep hijtoen de jol dichterbij gekomen was. „Geef een touw, kapitein, en haast je wat," klonk het terug. „Hoho, wat is er dan? Voor van nacht is er niets meer te vreezen op het station zijn de stormzeilen opgesteld." Een der matrozen had intusschen den lieden in de boot een touw toegeworpen en de jol lag nu aan de zijde van het schip. Twee andere matrozen uit Nags head klommen aan boord en eindelijk door de ma trozen ondersteundJohn Raffles. „Welkom, kameraden!" riep kapitein Giles. „Hoe gaat het thuis Waar heb je mijn jongens gelaten „Zij zijn thuis gebleven antwoordde Raffles, terwijl bij den kapitein een hand gaf. „Je moet toch morgen nacht weer terugkomen, en een vrije dag doet de kna pen goed. De oudjes wilden ze niet laten gaanik breng je hier hun plaatsvervangers." „All right Raffles en vrat breng je meer „Je moet dadelijk onder zeil gaan en zoover weg gaan als mogelijk is. Er is onraad." „Zoo hoe dan vroeg de kapitein zorgeloos, terwijl hij bedaard een nieuw pruimpje in den mond schoof. „Verbeuzel je tijd niet met vragen je zult later alles vernemen," zeide Raffles kort, op wiens gelaat eene doodsbleeke kleur verspreid lag. „Geef eerst de noodige bevelenhet zal toch lang genoeg duren voor de knapen het anker gelicht hebben. Denk je, dat Zeke me maar voor de grap gezonden heeft?" „Nu, nu, wees maar bedaard, wanneer Zeke je zendt, dan zal er wel reden voor zijn. Licht het anker, jongens en vlug watStuurman, wij gaan onder zeil, laat de marsra bemannen en houdt scherp bij den windzoodat wij spoedig van het land weg komen. Wij zullen naar het zuidoosten houden." „Aye Ayekapitein klonk het antwoord. „Kom in de kajuitRafflesalles is in orde." Toen beiden de kleine kajuit waren binnen getreden, haalde de kapitein een flesch wijn uit een kast en schonk een glas in.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1