Binucnlanb gTetcgvafjgchie Üevtchtew- QUerlei. te benoemen tot het onderzoeken van de door de kamer leden bij de verkiezingen aangenomen programma's enz, in overweging te nemen. Het voorstelom het niet in overweging te nemenwerd verworpen met 344 tegen 57 stemmen. Het werd door sommigen nutteloos en beleedigend beschouwd, daar de eer en goede trouw der afgevaardigden behoorden vast te staan. De voorstan ders zagen daarentegen in de uitvoering van dit denk beeld het middel, om de wenschen der openbare meening te leeren kennen en een band voor de afgevaardigden, om hunne verbinten:ssen na te komen. Door sommigen werd een imperatief mandaat (bepaalde lastgeving) ver dedigd. De ministerraad besloot een onderzoek in te stellen naar de wijzigingen welke de wet van 1849 betrekke lijk de uitzetting van vreemdelingen moet ondergaan. De minister van buitenlandsche zaken en die van onder wijs werden met dat onderzoek belast. Dit besluit is een gevolg van de dezer dagen plaats gehad hebbende uit zetting van den russischen kolonel LavrolF(die in Frank rijk trachtte te vestigen eene afdeeling van de vereeni- ging liet roode kruis van den volkswilten doel hebbende in Rusland hulp te verleenen aan de slachtoffers in den strijd der nihilisten tegen de regeering), welke uitzet ting door den russischen gezant gevraagd was juist met een beroep op die wet, onder bijvoeging, dat de russische regeering daaraan gro >t gewicht hechtte. De uiterste linkerzijdedie over deze zaak de regeering wilde interpelleeren, heeft besloten aan dat plan voor- loopig geen gevolg te gevennadat haar het besluit des ministerraads was medegedeeld. ITALIË. Vindt Engeland's houding in de egyptische zaken over het algemeen goedkeuring bij de italiaansche pers in het bizonder is dit het geval bij de Opinione. Dat blad zegt, dat het engelsche ministerie aan de beschaafde wereld eene onschatbare dienst bewees toen het weigerde zich met de fransche regeering te vereenigen tot eene tusschenkomstwelke op eene herhaling der moeielijkheden in Tunis uitgeloopen zou zijnmet verstoring van het evenwicht der westerscbe macht in de Middellandsche zee. Evenzoo brengt het lof aan minister Gladstoneomdat hij vasthoudt aan de vrijzinnige beginselen aan welker toepassing hij in Egypte niet twijfelt. De Kamer keurde den 13 het door de regeering aangenomen artikel der commissie voor de nieuwe kieswet goed waarbij de vertegenwoordiging der min derheden enkel toepasselijk wordt verklaard in kiesdistric ten die 5 afgevaardigden kiezen. Het aantal dier distric ten zal niet minder dan 33 en niet meer dan 38 be dragen. Eene commissie van 6 afgevaardigden en van 6 senaatsleden zal onder voorzitterschap van minister Depretis de kiesdistricten vaststellen. Nadat het artikel betreffende de geheime stemming aangenomen was werd den 14 het geheele wetsontwerp goedgekeurd met 200 tegen 143 st. De Paus heeft de italiaansche bisschoppen bij ver trouwelijk schrijven uitgenoodigd de katholieken aan te sporenzich op de nieuwe kiezerslijsten te laten inschrijven doch zich voorbehouden de beslissing of zij bij den tegenwoordigen toestand van het pausdom aan de verkiezingen moeten deel nemen. OOSTENRIJK HON G AKI JE. Eduard Uhl tot heden onder-burgemeester en reeds 20 jaren lid van den raad van Weenen, is met 98 van de 111 uitgebrachte stemmen benoemd tot burgemeester. Het wetsontwerp betreffende de hoogeschool te Praag werd bij derde lezing aangenomen. De minister van koophandel verklaarde bij de be handeling der begrooting in het Huis van Afgevaardig den dat de beweeringals zou de concessie der Ser vische spoorwegen aan een fransch consortium op den wensch of op aanbeveling der ooatenrijksehe regeering geschied zijn een verzinsel was. De regeering had te dien aanzien noch invloed uitgeoefend noch trachten uit te oefenen. Den 15 diende die minister een alge meen toltarief voor Oostenrijk-Hongarije in. „Je gezondheid, en zeg mij nu eens, wat je op het hart ligt." Raffles nam het glas, dronk het in eenen teug ledig en gaf het terug. „Zeke heeft mij verzochtzelf naar je toe te gaan omdat ik je de zaak het best vertellen kan," begon hij. „Laat mij eerst een oogenblik zitten, ik ben niet recht wel." „Men ziet het je aan bevestigde Giles. „Duivels, man, wat zet je voor een gezicht! Als een kajuitsjon gen die voor de eerste maal in zijn leven een Noord oosten wind om zijn ooren hoort fluiten. Neem nog een glas zulk vocht maakt dooden weer levend." Raffles was uitgeput tegen den wand der kajuit ge zonken en vertelde in het kort de gebeurtenissen der laatste dagen met uitzondering van den brief. Toen hij geëindigd had, stond de kapitein op, zijn gelaat, dat tot nu toe eene uitdrukking van zorgeloosheid ge had hadwas ernstig geworden. „HeJimmy riep hij naar boven. „Klim eens naar boven en zie scherp uit. En jij Raffles," wendde hij zich weder tot dezen „kunt hier beneden blijven wanneer je je niet recht wel voelt Dus je bent mijn gast tot morgen, ik moet naar boven." „Ik ga mede het is mij hier te warm." „Zooals je wilt." Juist was het anker gelicht en de kapitein gaf de noodige bevelen om het schip onder zeil te brengen. „Wij zullen eerst een paar mijlen zuidoost loopen zeide hij tot Raffles, die naast hem stond en zich met de linkerhand aan het want van de groote mast vast hield om bij het hevige stampen van het schip het evenwicht niet te verliezen. „Van die zijde kan men de Mosquito juist verwach ten antwoordde deze. „Ik kan 't niet helpenmeende de kapiteinde schouders ophalende „wij moeten het wagen. Wij komen bij dezen wind anders niet van het land af. Zijn wij eerst tien mijlen zuidelijker dan kunnen wij het ruime sop kiezen." Wordt vervolgd. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg prijst minister Gladstone over zijne redevoering ten aanzien van de vervolging der israëlieten in Rusland. Welden- kenden in Rusland hebbeneven als in Engeland met leedwezen en verontwaardiging gesproken over de begane buitensporigheden maar in Engeland heeft de beweging een te grooten omvang gekregen en zeer te recht meende minister Gladstone er een einde aan te moeten maken door de verklaring, dat, mocht En geland zich in de biunenlandsche zaken van een ander rijk gaan mengenhet daarmede beoogde doel zeer zeker niet bereikt zou worden. Ook de Golos is van gevoelen dat de houding van minister Gladstone als een toonbeeld mag dienen voor alle ministeriëndie de handhaving van den vrede ver langen. Buitenlandsche tusschenkomst ten behoeve der in Rusland gevestigde israëlieten zou slechts nadeelig kunnen werken te meer, omdat de liberale russische pers welke het welzijn van alle russische onderdanen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, voorstaat, ge noodzaakt zou zijn het stilzwijgen te bewaren, om door de oud-russische partij niet beschuldigd te worden van hoogverraad en gebrek aan vaderlandsliefde. YEREENIGDE STATEN. De betrokken commissie heeft zich verklaard voor het opnemen van Dakotah mot 150,000 inwoners onder de staten. Het zal de 39e staat zijn. De heer G. J. v. d. Hoeve heeft den 8 zijn 25- jarig predikambt bij de herv. gemeente te Spanbroek en Opmeer gevierd. Alle protestantsche en vele r. c. inwoners hadden hunne buizen met vlaggen versierd. In de zaal der naai- en breisckool werd de jubilaris door tal van belangstellenden opgewacht en zijn hem onder hartelijke gelukwenschen, vele geschenken aange boden. De oud-hoogleeraar in de natuur- en sterrekunde aan de amsterdamsche universiteit dr. O. J. Matthes is den 8, in den ouderdom van 70 jaren, te Wiesbaden overleden. In den avond van den 12 is te Hoogezand op den publieken weg een jongmensch door een ander van het naburige Sappemeer aangevallen en met een mes aan den hals zoo hevig verwond, dat o. a. de groote bloedvaten werden doorgesneden en de verbloeding slechts met de grootste moeite kon worden tegengehou den. De dader, die door wraak gedreven schijnt te zijn geweestis gevankelijk naar Winschoten overgebracht, en de gewonde verkeert nog steeds in gevaar. De hofstede Burst, in het Eierland op Texel, die tot heden voor eene jaarlijksche pachtsom van 1800 was verhuurd, is den 13 in publieke veiling opgehouden voor f 1200. Den 13 is te 's Gravenhage een kind door den tramwagen overreden en aan de gevolgen overleden. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 14 met 16 tegen 11 stemmen besloten dat kinderen van on- en minvermogenden op de burgerscholen der eerste soort zullen worden toegelaten na voorafgaand onder zoek omtrent aanleg en geschiktheid. Een voorstel van den heer Stam om aan elke school voor on- en min vermogenden een onderwijzer met acte in de fransche taal te verbinden vond geene ondersteuning. Den 14 is door de Amsterdamsche Omnibusmaat schappij besteed de levering van ongeveer 1300 ton stalen spoorstaven846 ton getrokken ijzeren onderlig gers en bijbehoorend klein materiaalwaarvoor het minst werd ingeschreven door de heeren Geveke A Co., voor 236,188. In eene den 15 gehouden vergadering der Neder- landsch-Indische Droogdokmaatschappij is besloten tot het aangaan eener hypothecairegeldleening van ƒ100,000. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 15 aangenomen het voorstel van B. en W. om 30000 aan premiën uit te loven voor de fraaiste gebouwen, te stichten aan de de-Ruyterkadeen met 22 tegen 11 stemmen verworpen het voorstel van B. en W. om ten koste van 60000een gedeelte water rondom den Schreierstoren bij de Geldersche kade aan te plem pen en daarop, in verbinding met dien toren loca len te bouwen voor polieiebureau enz. Tegen dit voor stel waren verscheidene adressen ingekomen van de kamer van koophandel de directie der Kon. Stoom bootmaatschappij en van bewoners van perceelen in de nabijheid van den Schreierstoren. De heer Seretdie wegens zijne benoeming tot kapitein opgehouden had lid der 2e. Kamer te zijn, is te Gorinchem met 1300 van de 1364 uitgebrachte gel dige stemmen tot lid herkozen. De Kon. Stoombootmaatschappij, die een jaar ge leden eene driewekelijksche dienst op Nieuw-York open de en in den jongsten zomer eene tweewekelijksche dienst in werking bracht, zal te beginnen in Maart om de 10 dagen eene boot naar America doen vertrekken. De minister van waterstaat heeft de voorwaarden vastgesteld, waarop vóór Maart e. k. moet worden aan vaard de door de Holl. Spoorwegmaatschappij aange vraagde concessie voor een tramweg van haar station te 's Gravenhage naar Scheveningen, met een gedeelte langs het strand van Zeerust tot het gemeentebadhuis, dat alleen in de zomermaanden zal worden geëxploiteerd. Ter aanvulling van het bericht uit Melik Herken bosch wordt gemeld dat M. niet door zijnen broeder is doodgeschoten maar wel verwond dat de kogel uit de wond is gehaald, de verwonde reeds weder op straat komt en de dader nog niet gevat is. Den 1 November is te Tomahonop Celebes, eene kost- en dagschool voor inlandsche meisjes feeste lijk geopendaanvankelijk met 15 kost- en 10 dagscho lieren. Deze schoolop het initiatief van het bestuur van het Ned. Zendelinggenootschap, uit in Nederland verzamelde gelden gestichtis de eerste van dien aard in geheel Neêrlandsch Indie. Het polderbestuur van Westzaan heeft aan de heeren H. L. Geveke c. s. te Amsterdam vergunning verleend voor een stoomtram ZaandamWormerveer, met eene jaarlijksche subsidie van f 500. Eenige ingezetenen van Amerongen hebben voor 438 geteekend als waarborgsom voor de opbrengst van het op te richten telegraaf- en postkantoor. De minister van waterstaat heeft de huur voor directeurs woning op f 500 bepaald. Tot bestrijding der kosten van verbouwing van het aangekochte huis tot post- en telegraafkantoor, is door de gemeenteraad besloten eene leening van 7000 aan te gaan. De reden waarom Gedep. Staten van Overijsel hunne goedkeuring aan de gemeentebegrooting van Denekamp onthielden was gelegen in de weigering van den gemeenteraad om in het door de wet bevolen onderwijs in nuttige handwerken voor meisjes te voor zien. Gedep. Staten hebben nu 360 daarvoor op de begrooting gebracht en de post onvoorziene uitgaven met gelijk bedrag verminderd. Op de in sommige bladen geplaatste annonces ter oproeping van schuldeischers der „miljoenen juffrouw" moeten zich, naar men zegt, 7 personen aangemeld hebben waaruit men tot de zekerheid gekomen is, dat de schuldenlast thans meer dan 700,000 bedraagt. De juffrouw heeft door een deurwaarder den heer Wam- steeker doen weten dat de f 1250 met de kosten waarvoor hij voDnis heeft bekomen (zijne gebeele vor dering bedraagt ƒ68,900), ter zijner beschikking ligt. De burgemeester te Mierlo is tot 10 geldboeten, elk van 50 centsof 1 dag gevangenisstraf voor elke boete, veroordeeld, omdat hij, tevens brievengaarder zijnde, in zijn kantoor 10 niet voldoend geijkte gewich ten had. Door wijlen mej. G. Imhorst is aan het wees- oude mannen- en vrouwenhuis der christ.-geref. gemeente te Amsterdam een legaat van 1000 vermaakt. Meer dan 30 personen te Menaldum waaronder 2 leden van den gemeenteraad en de secretaris, hebben bij het classicaal bestuur van Leeuwarden eeue klacht ingediend tegen den kerkeraad, weike weigert hun een bewijs van goed gedrag te verstrekken hetwelk zij noodig hebben om door den predikant eener naburige herv. gemeente tot lidmaten te worden aangenomen. -— Nu de gemeenteraad van 's Gravenhage besloten heeft, met den heer Stoel in onderhandeling te treden over den vérkoop van het gemeente-badhuis te Scheve ningen heeft de heer Burgers zich tot B. en W. ge wend met de vraag, of de gelegenheid nog bestond het badhuis zonder de buitenbaden voor het loopende jaar in pacht te bekomen voor 30,000, met het recht om op 1 October de geheele inrichting, maar weder zonder de buitenbaden, in koop over te nemen voor de vroeger deor hem geboden som van f 500,000. Dezer dagen werd midden in den nacht te Anna Paulowna aan de vaart tusschen de Oudesluis en de Van Ewijksluis een schuitenvoerder op zijn jaagpaard naar huis terugkeerende door een onbekend mansper soon aangevallen. De aanrander eischte geld en hield het paard bij den teugeldoch de jager gaf het paard met de lijn een slag zoodat de aanvaller los moest laten en redde zich zoodoende door de vlucht. Aan de politie is van het geval kennis gegeveu. Den notaris Tjarda v. Starkenborch van Gro ningen zijn terwijl hij van Zutfen per spoor huiswaarts reisde 12 aandeelen Charkow-Azof-spoorweg ter waarde van ongeveer f 9000 ontstolen. Aan den heer J. A. de Ruyter is, op zijn ver zoek tegen 1°. Mei eervol ontslag verleend als hoofd der school te Rustenburg. Te Schagen is bij herstemming met eene meer derheid van 13 stemmen, tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer J. v. d. Maaten. Bij een tweeden wedloop in het feestgebouw te Rotterdam tusschen King en Dibbels heeft de eerste de door den laatste uitgeloofde f 100 gewonnen, daar King de bepaalde 80 toeren door de zaal spoediger af liep dan Dibbels zijne 100. De heer T. de Jongh heeft tegen 1 Juni a s. eervol ontslag gevraagd als hoofd der school te Eeni- genburg gemeente S. Maarten. De nog steeds met jeugdig vuur bezielde onderwijzer zal alsdan zijne be trekking te Eenigenburg nagenoeg 56 jaren vervuld hebben. Den Haag, 16 Feb. Volgens gerucht zal op 's Ko- nings verjaardag 's Konings schoonvader, de Vorst van Waldeck-Pyrmont, zich hier bevinden. Iemand die door honger gedreven bij een bakker een broodje of bij een slager een stuk worst steelt verdient in zekeren zin nog medelijden. Anders is het echter gesteld met iemand die over een vermogen van ongeveer 20000 beschikt en zich dan aan diefstal schuldig maakt. Dit is, thans het geval met zekeren L., een koopman te Amsterdam die in bet manufactuur- magazijn de Zon op den Nieuwendijk een pak zijde stal. Hij is reeds gearresteerd. In het vreemdelingenboek van het Thuringer woud schreef een sentimenteel dametje „Onder deze schoone boomen zou ik gaarne mijn leven willen slijten. Au gusta N." Een practicus die juist een dag later het boek in handen kreeg schreef daaronder Gekheid Augusta je moet trouwen." „Daar tal van feiten aantoonendat de Beurs in plaats vau een vereenigingspunt te zijn ter bevordering van de handelsoperatiëu, veeleer een hol van struikroo- vers is geworden en van samensweerders, die zich ver eenigen tot bemachtiging van het nationaal vermogen en de bijzondere fortuinen tot uithongering der inge zetenen, om hen tot prooi van dobbelaars te maken wordt de Beurs gesloten verklaardtotdat strenge maatregelen zijn genomen om de strafwetten die op haar betrekking hebben en haar wezenlijk karakter herstellen strikt te kunnen handhaven." Aldus luidt een besluitniet van dit jaar, maar van 23 Frimaire An IV der eerste Fransche Republiek (1796), onderteekend door Rewbelleen der leden van het Directoire.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2