No. Vier en tacntigste Jaargang. 1882. ZONDAG 19 FE BR HAK I. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën fötmmtiaub. Jngtfïoubett Stukken. ALKM1ARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheole rijk 1, De 3 nummers 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs, COS TER ZOON. De algemeene noordbrabantsehe watersnoodcom- miesie beeft van 31 December 1880 tot 28 Januari j. 1. uitbetaald (in ronde sommen): voor verzendingen lö'/i-, veevoeder 2-, onderstand in geld 54'/i-, pootaardappelen 31-, zaaikoren 18-, verdronken vee 321/»-, herstel van buizen enz. 68-, levensmiddelen, dekking, kleeding, verwarming 10-, huur van schuiten en dagloon van schippers Sduizend.te zamen meer dan 235duizend guldens. Zij was daartoe in staat door de volgende middelen 200,000 van de hoofdcommissie te Amster dam, 12000 door tusschenkomst van den commissaris des Konings in Noordbrabant,, 1952 van den heer v. Zuylen, kolonel der genie in O. Indie, 22000 van openbare collecten in de meeste gemeenten der provincie. In 1880 zijn door langs de spoorwegen hier te lande vervoerd 14,587,870 reizigers en 5,429.107 tonnen goederen, langs de tramwegen 13,473,951 passagiers en 17,838 tonnen goederen. Te Andijk zijn in 1881 geboren 100 overleden 55 ingekomen 83 en vertrokken 107 personen. De bevolking is alzoo toegenomen met 21 en bedroeg op 1 Jan. 1882 2484 personen. De spaarbank te Andijk had op 31 Dec. 1881 onder haar beheer 17455,09 3850,21 meer dan op 1°. Januari), waaronder 1596,28 als kapitaal der bank zelve. -In de spaarbank te Oterleek is in het jaar 1881 ingebrachtin 459 inlagen 4207. Terugbetaald werd in 43 aanvragen ƒ3072,88. Aan rente is 1664,67 ontvangen. Bovendien werd 486,20 aan rente in de boekjes der deelhebbers ingeschrevenvan welke op 31 December 192 nommers in omloop waren. Het hoofdbestuur der Eriesche Maatschappij van Landbouw heeft besloten, de in 1881 aangevangen proef met een wandelleeraar voor de boterbereiding gedurende 5 of 6 maanden voort te zettendoch met dit onder scheid dat de aan te stellen leeraar gestationeerd zal worden op 4 of 5 punten in de provincie bij landbou wers, die genegen bevonden zullen worden hem in hun bedrijf te ontvangen te gelijk mot de personen die zich daar vervoegen om van de lessen van den leeraar gebruik te makeD. Uit het verslag van den penningmeester der spaarbank van het departement Hoogwoud der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen blijkt, dat op 31 December 1881 het credit f 20403,25 en de schuld aan de inbrengers 17266,92$ bedroeg zoodat de overwinst was gestegen tot f 3136.25$,In 1881 was er ingebracht 6891,11$ en teruggevraagd 6295,49 hadden 15 inbrengers hunne gelden teruggevorderd en waren er 46 nieuwe bijgekomenzoodat het aantal deelhebbers op 31 Dec. bedroeg 159. Bij kon. besluit van 2 Eebruari zijn tot behoor lijke inrichting van het lager onderwijsde volgende subsidiën van den Staat verleend Callantsoog 420 Ransdorp 800, Westzaan 4165. Den 10 heeft Jannetje Struik de „miljoenen-juf frouw", een uitvoerig verhoor ondergaan bij den officier van justitie te Amsterdam. Zij moet ten aanzien harer beweringen dat zij miljoenen had te vorderenhuizen aan de Keizersgracht bezat, enz., verklaard hebben, dat dit „allemaal gekheid" was. De oefenings-divisie, onder bevel van den kapitein ter zee v. Alphen, is den 13 te Lissabon aangekomen. Den 16na afloop van het concert voor de Vin- centius-vereeniging te Amsterdam, waarop het oratorium „de Heilige Elisabeth" van Liszt ten gehoore was ge bracht werd den heer G. A. Heinze en mevr. Heinze- Berg door de heeren en dames van het koor een prach tige zilveren lauwerkrans met albumaangeboden als blijk van erkentelijkheid voor de belanglooze toe wijding en den ijver, gedurende 25 jaren in de leiding van en in de medewerking tot de Yincentius-concerten aan den dag gelegd. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 16 tot leeraren aan de boogere burgerschool benoemd de heeren Teding v. Berkbout in de engelsche en M. Horn in de hoogduitsche taal. - De heer C. J. Gonnetcommies ter gemeente secretarie afdeeling burgerlijke stand en bevolking tevens adjunct-archivaris en bibliothecaris te Haarlem ontving den 16 ter gelegenheid zijner 25jarige dienst bij de gemeente, van het gemeentebestuur eene grati ficatie van 100en van den secretaris en het personeel der secretarie een fraai geschenk. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 16 besloten tot demping van den Nieuwezijds-vooirburgwal, de Martelaarsgracht en het Spuitot uitvoering van het reeds in 1874 genomen besluit betreffende de demping der Hout- en Leprozengrachten tot aan vaarding van gronden voor den aanleg eener straat in de richting der Yossiusstraaten aangenomen de voor dracht tot aankoop van gronden in de gemeente Slo ten voor 100,000. De giften, verzameld ten behoeve der 4 weduwen en 19 kinderen van den conducteur Bax, den postiljon Asmus en de schippers H. en J. Hartman, allen nood lottig omgekomen beloopen de som van 11,035,30. Ten gevolge van den toestand der waterwegen van Rotterdam naar zee, zal de Ned.-Americaansche Stoom vaartmaatschappij met hare 3 of 4 grootste stoomschepen gaan varen van Amsterdam. Aan den minister van waterstaat is een adres ge richt met verzoek om in het belang van de zondags rust der reeds zoozeer met onverpoosden en afmatten- den arbeid belaste ambtenaren der post- en spoordienst, de postkantoren des zondags voor de postpakketdienst gesloten te houden. Te Sommelsdijk, waar het schoolverzuim ruim 31 p. c. bedraagt, zijn door den arrond schoolopziener, burgemeester en wethouders en de plaatselijke school commissie maatregelen beraamd, om veldarbeid van kin deren beneden de 12 jaren van 1 November tot 1 Mei te verbieden en bet willekeurig schoolverzuim tegen te gaan. Door wijlen mej. H. de Breuk is aan het geref. weeshuis te Haarlem vermaakt een certificaat van 1000 4 p. ets. N. S. In de 4 p. ets. leening van 6 ton uitgeschreven door de Schouwburgvereeniging te Rotterdam voor het stichten van een nieuwen schouwburg is slechts voor 154 000 deel genomen. De leden hebben besloten om te trachten deze leening tot 200,000 uit te breiden, en het overigedoor de bemiddeling van eenige am- sterdamsche firma's, te bekomen door eene premieleening van een miljoen. Te Amsterdam is opgericht de naamlooze ven nootschap „Nederlandsche Biscuitfabriek", met een be- drijfkapitaal van 150,000, verdeeld in 150 aandeelen van 1000. In de door stoom gedreven fabriek zullen zoogenaamde engelsche biscuitworden vervaardigd. Het r. c. kerkbestuur te Zaltbommel heeft eene aanzienlijke woning op de Nienwstraat aangekocht, met het plan om daarvan een klooster van liefdezusters te maken. De heer A. Boomsma, directeur van het telegraaf kantoor te Edam wordt met 1°. Maart voor den tijd van een jaar geplaatst aan het ministerie van waterstaat, afdeeling telegrafie, en zoolang te Edam vervangen door den heer C. Kroon Jz., telegrafist der 2e. kl. te Am sterdam. Aan den beer B. Ordeman te Monnikendam is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsver vangend lid der commissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman voor de koop- vaardijvaart voor het jaar 1882. B. en W. van Bergen op Zoom zijn door den gemeenteraad gemachtigd tot het aankoopen van ter reinen ter stichting van 2 scholen en onderwijzerswo ningen één voor gewoon en m. u. 1. o. voor meisjes en één voor kosteloos gewoon lager onderwijs. Een aanzienlijk huis in granen te Groningen heeft zijne betalingen gestaakt. Het tekort moet omstreeks 2 ton bedragen. Te Gronsveldin Limburgheeft men bij het afgraven van een berg romeinsche oudheden grooten- deels urnen gevonden. De jachtopziener IC, te Arnbt-Yollenhoven, is door zijn collega W. aangeklaagd wegens het zetten van hazensl rikken. Het op 18 Maart door de Kon. Stoombootmaat schappij op Nieuw-York in de vaart te brengen stoom schip „President Garfield" biedt plaats aan voor 10 0 tussehendeks-passagiers, 90 tweede- en 30 eerste klasse reizigers. Aan de opleidingschool te Haarlem is tot onder, wijzer benoemd de heer G. Kempersvan Enkhuizen- Bij het badhuis te Wijk aan Zee zullen ten be hoeve van de consumptie der gasteneene boerderij aangelegd en een slachthuis gebouwd worden. De minister van justitie heeft, in een schrijven aan de procureurs-generaal, op krachtige toepassing der drankwet aangedrongen. Te Amersfoort is afkondiging gedaan van een met toestemming des Konings eerlang te voltrekken huwelijk tusscken een bruidegom van 20 en eene bruid van 15 jaren. De bouw van den nieuwen schouwburg te Gronin gen, waarvan de grondslagen gelegd zijn, is na de ramp te Weenen gestaakt, om na te gaan welke veranderin gen met het oog op brandgevaar in het plan vereischt werden. De voorgeschreven maatregelen zullen de op 160,000 geraamde bouwkosten met 20,300 verhoo- gen en aangezien de schouwburgvereeniging dit meer dere niet kan verstrekken en het gebouw bestemd is gemeente-eigendom te worden, stellen B. en W. den gemeenteraad voor, die meerdere kosten uit de gemeen tekas te bestrijden. Te Andijk is eene vereeniging opgericht tot be vordering van den landbouw en de verzending van land bouwproducten. Zij zal den leden gelegenheid aanbieden om hunne waren gemakkelijk en zoo mogelijk onge schonden per scheepsgelegenheid van Broekerhaven op de Amsterdamsche markt te brengen. Tevens stelt zij zich ten doel de veredeling van die producten waar voor Andijk steeds op de markt bekend is geweest. Het verbouwen tot vijf localen van de school te Bovencarpel is aangenomen door K. Kooiman te An dijk, voor ƒ12373. De hoogste inschrijving was ƒ19995. Ds. A. J. Onnekes van Pingjum heeft het beroep naar Koedijk aangenomen. Londen 18 Pebruari. Alle mogendheden hebben thans goedgekeurd, dat Engeland en Frankrijk, des ver eischt in Egypte handelend optreden ter verzekering van de vrije vaart op het Suezkanaal. Dinsdag j.l. had bet aangekondigde concert onzer Afdeeling van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst plaats. Ware een oogenblik van stagnatie uitgebleven, hoogstwaarschijnlijk een' gevolg van den grooten menschelijkgenotverstoorder dien men „Mis verstand" noemt, dan zon daarvan met de meeste vrijmoedigheid kunnen worden verklaard niet slechts dat het een der beste uitvoeringen van die vereeniging mocht heeten maar daarenboven een diein ieder opzichtèn het auditorium èn den executanten zeer groot genot had verschaft. Zelden heeft men hier ter stede het voorrecht van zoo uitnemend een quintet te booren samenwerken. Mevrouw de Jongde Jong uit Amsterdam, met haar zilveren ge luid en goede school;Mej. waarom maar niet frisch- weg namen te noemen die toch ieder bekend zijn Mej. M. Dirkzen met haar magistrale voordracht haar zuster, Mevr. LauDirkzen, waardig tusschen zulk een tweetal te staan een geroutineerd zanger als Rogmans, de fijnbeschaafde, zoetklinkende tenor; en het vollerondewaardig beheerschte basgeluid van Sebastiaan Smits vormden, in der Rose Pilgerfahrt, een geheel zooals wel zelden in Alkmaar is genoten. Waar om dan te spreken over zooveel dat door die allen ieder in eigen partij is ten beste gegeven soms ook in duet of solo enz., die het oor verlangen zou meer dan eenmaal in te drinken Dat laatste geldt ook van het eerste deel. Maken blijk baar stembouw en persoonlijkheid van Mevr. de Jong haar meer bepaald voor het lyrisch genre van die Rose ge schikt dat ze de heroïsche Mirjam begreep, en wist hoe die stoute figuur gezongen zou hebbenin een. oogenblik van zoo scboone zegepraalbleek uit geheel hare voordracht. En Rogmans' uitvoering van Rei- neckes .Abendlied te gaan prijzen ware zoo iets als waterdrager! naar de zee. Vergeten we daarbij niet de hoog te waardeeren welwillendheid van den heer Ides, uit Amsterdam die hoe laat verwittigd van den nood der Afd., niet geaarseld heeftmet gewenschten uitslag, de begeleiding des geheels op zich te nemen. Een flink denkbeeld van den Directeur en het Bestuur was het eenige fragmenten eener Bachcantate ten gehoore te doen brengen. Veel begrepen werd dit werk door de hoorders nog niet. Doch dit is zeer natuurlijk. Wie mint het onbekende? Of wanneer en waar heeft het wetenschappelijke, op welk gebied ook, opgang gemaakt, en ingang gevonden, eer wie het ge nieten zouden er in waren te huis geraakt Maar het is een der verdiensten van den heer Koerman dat hij een blik in die, hier onbekende, wereld wil leeren slaan. Zelf zal hij erkennen datblijkens de wijze der uitvoeringhet koor hem daarin wenscht behulpzaam te wezen. Dit heeft daar, en in vele andere nummers, ruimschoots zijn plicht gedaan; en het bewijst licht juist voor Koermans uitstekende leiding bij de kooroefeningea dat betook toen hij meende bij de uitvoeringvoor een oogenblik zich van aanwijzing te moeten onthou den in zich de kracht gevoelde omzij 't niet vlekkeloos te doen wat de Componist wilde dat het doen zou. Allergelukkigst was het van den Directeur gezien dat hij om terug te komen op de Cantatewelker soli zoo aangrijpend diepgevoeld èn door Mevr. de Jong èn door den Heer Rogmans wer den gezongende uitvoering van het koraal in haar vierde nummer dat wel bekend is door het 17de der Ev. Gezangen aan de meisjensleerlingen zijner zangklasse bad opgedragen. De Afdeeling kon, ook daaruitoordeelen over de vruchten van het onderwijs in bare school. En als zuiverevolle klokketoonen klonk dat geluid uit den schoonsten leeftijd door de gefigureerde muziek van het koor. VAN HEIJST. Mijnheer de Redacteur Het was met vreugde dat ik in uw blad van Woens dag 15 dezer las dat de Raad onzer gemeente aan den

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5