Bit; cr 'aitb. geering had met die bank drie overeenkomsten be treffende 1°. de Servische loten en de conversie der oorlogsschuld; 2°. den spoorwegbouw en de uitgifte van spoorweg-obligatiën 3°. de oprichting eener Ser vische nationale bank, aan welk plan echter nog geen begin van uitvoering was gekomen. Van de loten, onder 1°. bedoeld, had de bank 16% miljoen gulden genomen en de helft daarvan aan eene bankiersveree- niging afgestaan aan het hoofd waarvan de oosten- rijksche Landerbank stond terwijl zij de voorkeur be hield op de andere helft. Maakt die vereemging daar van gebruik dan lijdt de schatkist schade en komt van de conversie niets. Bij de spoorwegzaak ontstaat grooter verlies; de regeering had 20 miljoen gulden aan obligatiën aan de bank gegeven, welke door haar reeds verkocht zijn terwijl met den spoorwegbouw die daaruit betaald zou worden nog niet eens aange- vangen is. De regeering bezit een borgtocht van 2 miljoen, en blijft dus voor 18 miljoen concurrente schuldeischer in het faillissement. Het is dus zeer de vraag of Servie aan zijne verplichtingen ten aan zien van dien spoorwegbouw zal kunnen voldoen. Men vermoedt, dat het tegenwoordige, aan Oostenrijk- Hongarije zeer gunstig gestemde ministerie zal moeten aftreden en opgevolgd worden door een ministerie Bis- tic, waardoor de opstand in de Herzegowina, die reeds in het geheim uit Servie ondersteund wordt, allicht grooter steun zou ontvangen. De minister van financiën die te Parijs een onder zoek omtrent een en ander is gaan instellen, zal onrnid- delijk na zijne aankomst aan de wetgevende macht de gevraagde inlichtingen geven. Aan de Bosnische grens zal eene legerafdeeling post vatten, om een wakend oog te houden. SPANJE. De voorgenomen bedevaart naar Bome zal niet doorgaan, omdat de Paus ingetrokken heeft de machtigingdaartoe aan den vertegenwoordiger van don Carlos, den heer Nocedal gegeven. Overeenkom stig het verlangen van den Paus zullen alle commis- siën voor het in orde brengen dier bedevaart, zoo te Madrid als in de provinciën ontbonden worden. TUKKIJE. Den 18 overhandigde het buitengewone duitsehe gezantschap den Sultan de orde van den Zwarten Adelaar met den brief van den Keizer waarin hij den Sultan van zijne vriendschap verzekert. VEBEENIGDE STATEN. Het Huis der vertegen woordigers kende aan de weduwe van president Garfield een jaargeld van f 12500 toe. De Senaat beraadslaagt over een wetsontwerp, waarbij de veelwijverij verboden wordt. Uit Midden- en Zuid-America ontving de regeering verschillende antwoorden op de uitnoodiging van den afgetreden minister Biaine om deel te nemen aan het door hem ontworpen americaansche congres. Venezuela is bereid een afgevaardigde te zenden; Guatemala, Costa Eica, Salvador en Honduras zijn met het denk- beeld minder ingenomen Brazilië houdt het plan voor- loopig in overweging en Mexico weet nog niet, wat het doen zal. Men denkt, dat van het congres mets tomen zal. met Servietot verzekering wederzijds der behandeling op den voet van meest begunstigde natie, voor zooveel betreft den in-, uit- en doorvoer van goederen enz. en de consulaire vertegenwoordiging2°. nadere tege moetkoming in de kosten van de verbetering der scheep vaartkanalen in de provincie Groningen (bijdrage van 552,500 in de kosten dier verbetering en van het maken van een beveiligingswerk buiten de sluis aan de Zoutkamp); 3<>. tot onteigening ten behoeve van een spoorweg en tramweg van Lichtenvoorde naar Groenlo. STAT J l-GENEBAAL. Bij de 2e. Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot: 1°. goedkeuring der overeenkomst van 517 October Zijt gij waanzinnig?" zeide de grijsaard, verachtelijk met het hoofd schuddende. „Ziet gij den kanonneerboot daar niet? Neemt wraak waar het kan, zonder u zelf in het verderf te storten maar tot die dwaasheid geef ik mijne toestemming niet." Zijne verstandige woorden bleven niet zonder indruk op de oudere visschers. „Zeke heeft gelijkriep een van dezemaar de hartstochten der menigte waren reeds te zeer opgewekt en niet meer te beteugelen. „Luistert niet naar den oudeWraak willen wij Laat ons gaan raasde het door elkander. „Gij gaat nietklonk Zeke's krachtige stem te mid den van het tumult, terwijl zijne fonkelende oogen over de verzamelde menigte vlogen. „Niet, zoo ang ik nog uw aanvoerder ben. Hoort gij mannen zoo lang Zeke Konks nog aan uw hoofd staat, voert de waanzin niet het hoogste woordmaar het verstand kiest Een afkeurend geschreeuw volgde op deze woorden. De vier matrozen van het smokkelaarsschip door Bill en het meerendeel der jongere lieden ondersteunddie reeds lang de regeering van den ouden Konks moede warenmaakten van de gelegenheid gebruiknu de blinde hartstocht ook van de ouderen op hunne zijde was, om zich daaraan te onttrekken. De jonge matroos, die reeds het eerst gesproken had trad naar voren. „Wij willen wraak voor onze broeders en vrienden al kruisten er tien kanonneerbooten voor Kitty Hawk!" riep hij. „Wilt gij ons aanvoeren, geef dan antwoord, anders zullen wij ook zonder u met die vervloekte non- den klaar komen." Eene uitdrukking van woesten toorn misvormde Zeke's gelaat en zijne tanden knarsten hoorbaar op elkander. „Gaat dan Loopt uwe ledige hersens te pletter. Ik ben uw aanvoerder niet „Voorwaartsbrulde de menigte, „wij zullen het zonder den oude wel klaar spelen Maakt het station met den grond gelijk haalt de bijlen En aaneen gesloten stormden de mannen door de schare van vrou wen gevolgd naar het dorp om wapenen te halen en het werk der wraak ten uitvoer te brengen. Zeke keek hen na met een blik van gloeienden haat. De ellendigen die veertig jaren lang voor zijn toorn hadden gebeefdzij waagden het nutegen zijn wil te handelen. Zij lieten hem in de steek. Zijn aanzien was weghij had de eerste nederlaag geleden, en deze was vernietigend. Dit bewustzijn vervulde de ziel van den ouden visscher met de diepste bitterheid. Wordt vervolgd. Op 31 Dec. '81 bedroeg het kapitaal der spaar bank te Grootebroek en Bovencarspel 31290,57, Aan de deelhebbers was zij verschuldigd 28966,26. Het batig saldo als reservekas bedroeg f 2324,31. De rector der „vrije" universiteit te Amsterdam heeft den 10 eene litterarische faculteituit 3 leden bestaande geïnstalleerd. De minister van waterstaat heeft op het door een aantal kamers van koophandel en vereenigingen van nijverheid aan den Koning gerichte verzoek om eene staatscommissie te benoemen ter overweging van hetgeen ons tegenover de wederinvoering van het protectiestelsel in vele Bijken van Europa te doen staatkrachtens machtiging des Konings en namens den raad van minis ters den 13 geantwoord dat de regeering het groote gewicht der kwestie erkennende, in de benoeming eener staatscommissie niet het middel ziet om de zaak tot op lossing te brengen en aangezien zij kan beschikken over de veelzijdige voorlichtinghaar steeds door de officiëele organen van handel en nijverheid en bijzondere vereenigingen gegeven, geen voldoende aanleiding heeft gevonden om aan het gedaan verzoek gevolg te geven. De heer Krelagedie, zooals wij vroeger gemeld hebben, zijn ontslag genomen had als lid der commissie voor de plantsoenen te Haarlem is den 15 door den gemeenteraad als zoodanig herbenoemd. Te Assen is den 15 voor het departement van justitieaanbesteed het verbreeden en verdiepen van een gedeelte der Kolonievaart benevens het bouwen eener nieuwe koloniesluis. Voor f 109,780 was de heer J. Kloosterman te Hemelen laagste inschrijver. Te Bolsward zijn den 16 de medaljes en prijzen uitgereikt, verworven in den door de rederijkerskamer „Gijsbert Japikx" uitgeschreven tooneelwedstrijd. „Poly hymnia", van Leeuwarden, verwierf een gouden medalje en f 200 „E. A. Borger", van Joure, een verguld-zil veren medalje en 100, en „Amicitia", van Steenwijk, een zilveren medalje en 50. Daarna werd aan de kamer „Gijsbert Japikx", door eenige dames van Bols ward een prachtig vaandel aangeboden. De hondenscheerster M C. de Leeuw te s Gra- venhage werd den 16 door het kantongerecht voor de 97ste 'maal veroordeeld wegens openbare dronkenschap, ditmaal tot 4 maal f 15 boete of 28 dagen gevangenis straf. Bovendien beliep zij 6 dagen gevangenisstraf wegens het in beschonken toestand verstoren der oide. In den gemeenteraad van Botterdam werd den 16, naar aanleiding van eene interpellatie over den ver traagden bouw van 3 scholen door den voorzitter ge- zegd^, dat het Eijks toezicht hiervan de schuld was. Thans had de bouwkundige van het Bijk weder een brief vol bedenkingen ingediend waarvan eene was, dat de localen der benedenverdieping 2 duimen hooger wa ren dan die der bovenverdieping. „Als de schoolwet verklaarde de voorzitter onder toejuiching op die wijs moet worden uitgevoerd zal er nog langen tijd over gebrek aan ruimte op de lagere scholen geklaagd worden." De gemeenteraad van Hoorn hieft den 16 tot marktmeester benoemd den heer J. Terpstra, en den prijs van het gas dat te beginnen 23 lebruari door de gemeente geleverd wordt, bepaald op 12 centen per kubieke el. Thans is de prijs 16 c. Den 17 is de uitspanningsplaats en boerderij „Valkeveen" onder Naarden, ten gevolge van het om vallen van een peterolielamp tot den grond toe afge brand. De bewoners hadden te nauwernood tijd de kinderen en het vee te redden. Den 17 vierde dr. S. Hoekstra Bz., hoogleeraar aan de am^terdarasche universiteitonder vele blijken van deelneming van medehoogleeraren in de godgeleerd heid bestuurders der Doopsgezinde Sociëteit en der doopsgez. gemeente te Amsterdam, oud-leerlingen, vrien den en studenten, zijn 25jarig professoraat aan het doopsgezind seminarium. De heeren A. en H. Kuipers van Steggerda in Friesland, waarvan de eerste voortdurend in brief- wisseling heeft gestaan met een 50tal landbouwers, die 10 jaren geleden uit Weststellingwerf naar America zijn vertrokken en de laatste persoonlijk eene reis naar het verre Westen heeft gedaan om zich van den toe stand en de vooruitzichten van landverhuizers te over tuigen en die beiden voornemens zijn om zich, in het laatst van Maart, met een van de booten der Kon. Stoombootmaatschappij, in gezelschap van andere land bouwers, voor goed naar den Staat Dakota te begeren, hebben den 17 te Amsterdam eene voordracht gehou den tot het doen van mededeeling hunner bevindingen en plannen, en tot het openstellen der gelegenheid om zich bij hen aan te sluiten. Aangaande de mogelijkheid tot het verkrijgen van landbezitden aard van den grond en de daarvan te winnen producten gaven zij de meest bevredigende inlichtingen. Goede voor bebou wing geschikte gronden waren te bekomen voor 16 dollars de 160 akkers (64 bunders), en om zich als laadbouwer in genoemden Staat of in Jowa te vestigen, was van 2000 tot f 8000 noodig, naar mate men het op goedkoope of royale wijze wilde doen. De sprekers bevolen aan mede te nemen goede bovenkleeding zadenjonge paarden en engelsche schapen en als de beste reisgelegenheid de expeditie Prins en Zwanen burg, wier hollandsche agenten te Nieuw-York de landverhuizers op de americaansche sporen terecht bren gen. Op 4 Maart zal te Zwolle eene bijeenkomst ge houden worden van personen die met de heeren Kui pers denken te vertrekken, tot het nemen van maat regelen in het gemeenschappelijk belang. Den 18 is te Nauerna een perceel, door 9 gezin nen bewoondten gevolge van onvoorzichtigheid met een peterolielamp, afgebrand. Van de roerende goederen is weinig of niets gered. Men zegtdat alles verze kerd was. In eene op 18 dezer te Amsterdam gehouden vergadering van ijsvereenigingen in Nederland is met algemeene stemmen besloten een bond op te richten en aan een comité van 5 leden aan te wijzen door vereenigingen te Amsterdam Leeuwarden Kralingen, Groningen en Leiden het ontwerpen der statuten op gedragen. Eene boerenwoning onder Schagen bewoond door de landlieden Meijers en Vriesman is Zaterdag avond aangewakkerd door den feilen windin zeer korten tijd geheel afgebrand. Niets werd gered. De inboedel van den eerste was niet verzekerd. Zaterdagavond is een goederenwagen tusschen Schagen en den Helder losgeraakt en door den sterken wind voortgestuwd tot de brug bij 't Koegraswaar hij in het noordhollandsch kanaal stortte. De scheep vaart werd er voor korten tijd door gestremd doch is nu weder geopend. In verhouding tot het niet zeer gunstige weder op 's Konings verjaardag, zijn de illuminatiën te 's Gra- venhage in het Voorhoutwaar de scbutterijmuziek zich deed hoorenmet lampions en voor de ministe- riën met gasvrij wel gelukt. Op 2 plaatsen wierpen electrische toesteden hunne heldere stralen en op het eilandje in den Vijver brandde eene electrische lamp. Da Vorst van Waldeck vader der Koningin is den 19 te 's Gravenbage aangekomen, ter gelegenheid van den verjaardag des Konings. Den 20 is de Vorst naar VlissiDgen vertrokken waar zijne dochter, prinses Helenaderwaarts met hare moeder gekomen, zich naar Engeland zou inschepen. Den 19 is te Amsterdam een beschonken man in de singelgracht bij de Nassaukade gevallen en verdronken. Den 20 is de tslephoondienst Hilversum—'s Gra- veland geopend. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 20 den door de rechtbank vrijgesproken gewezen stations-chef te Akkrum wegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein veroordeeld tot 45 dagen celstraf. Den 20 is door de Droogdokmaatschappij te Am sterdam aanbesteed het bouwen van 10 arbeiderswonin gen met uitspauningslocaal en een magazijn, op een ter rein aan de Vogelwijkslanden, waarvoor minste inschrijver was de heer P. Brugman, te Alkmaar, voor f 25252. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 20 uitspraak gedaan in het hooger beroep van de Kotter- damscbe Bank tegen de Ned. Ind. Gasmaatschappij, in zake de borgtochtkwestie. Het vonnis der rechtbank is vernietigd en de Gasmaatschappij veroordeeld tot beta ling van f 1^5,000 en de kosten. Op Vrijdag 24 Februarizal de heer van Huile, professor in de tuinbouwkunde te Genteene lezing houden over de ooftteelt in de aldeeling Enkhuizen der Maatschappij van tuinbouw en plantkunde. Binnen kort zal er eene geregelde vaart geopend worden van Wervershoof op Hoorn. Aan den gemeenteraad van Bergen is door den heer Jan H llaad concessie gevraagd voor het aanleg gen en exploiteeren van een stoomtram van „de Bus- tende Jager" te Bergen over den Doodwal langs het huis van den heer Kaandorp over den Zandweg en Hoogendijk via Koedijkervlotbrug naar Alkmaar, in directe verbinding met den stoomtramweg Alkmaar Oosthuizen aan de vlotbrug te Alkmaar. De raad der gemeente Beverwijk heeft den heer Jan Holland vergunning verleend rails te leg gen ten behoeve van een stoomtram van Egmond aan Zee over Castrieum en Beverwijk naarVelsen, in eene der bermen van den Bijks-straatweg Alkmaar Haar lem voor zooveel die straatweg loopt door de gemeente Beverwijk en zulks onder nader door den raad vast te stellen voorwaarden. De minister van marine heeft den bouw van 9 woonhuizen op 's Eijks werf te Amsterdam niet gegund aan den minsten inschrijvermaar aan den heer Ph. Verbruggen te Waddinxveen, voor f 253,350. Aan het station Schagen is dezer dagen een bon van 60 sigaren in betaling gegeven voor een bankbiljet van f 60.' De policiemet de zaak in kennis gesteld, zoekt nog steeds naar den dader. Het bouwen eener nieuwe pastorie voor de herv. gemeente te Hauwert is opgedragen aan den heer P. Mantelvoor 16000. Ds. E. J. v. d. Boemer, te Terheyden, heelt be dankt voor het beroep naar Wijdenes c. a. In eene huishoudelijke vergadering van den Mul- tapatiorsbond is besloten den naam der vereeniging te veranderen in „Volksbond Vereeniging tegen drank misbruik." De ervaring had op vele plaatsen geleerd, dat de naam „Multapat.iorsbond" door het volk niet be grepen werd en daardoor tot misverstand aanleiding gaf. Het bestuur van het Leeskabinet te Botterdam heeft beslotendat voortaan ook dames als gewone leden toegelaten en geïntroduceerd kunnen worden. Zoowel aan de 2e. Kamer als aan Gedep. Staten zijn uit Nieuweramstel adressen gezonden, het eene tot aanbeveling van het wetsontwerp tot wijziging der grens tusschen die gemeente en Amsterdam, en wel op grond dat thans in verschillende takken van openbare dienst niet behoorlijk wordt voorzien, terwijl m het tweede geklaagd wordt o*er de slechtheid van den weg, vooral op het° Janhazenpad waardoor de perceelen van adres santen niet verhuurd kunnen worden. Een brooddepóthouder in de Govert-FIinkstraat te Amsterdam bij wien dezer dagen brand ontstond is verdacht van brandstichting aangehouden. De heer v. d. Gant heeft het geëischt bedrag van f 1250 met de renten en kosten van Jannetje Struik ontvangen. Het beslag werd opgeheven maar onmid- delijk daarna weder gelegd voor het resteerende n. l. f 67,650. Op hare verklaring aan den officier van justitie, dat hare beweringen omtrent groote bezittingen „allemaal gekheid" waren heeft genoemde ambtenaar haar in zeer krachtige bewoordingen onder het oog ge*

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2