Binnettlanb STAATS LOTERIJ. Dinsdag, «8 Felir., 5e No. 6370 f 5000, No. 12572 en 18254 f 1000, No. 10326, 11098 en 13162 400, No. 5701, 6551 en 19734 f 200, No. 4214, 8316, 10407 11354, 12032, 12155, 12807, 12992, 16705, 16902, 17018, 17820 en 20416 f 100. ffiglsgtrafigyhe ttertchten. I als haar orgaan over hen geen recht kon spreken, zon der schending der wet. Alleen een uit vertegenwoor digers van het volk saamgestelde rechtbank werd door hen als bevoegd erkend. Het bijwonen van het geding is alleen aan enkele bloedverwanten der beschuldigden toegestaan terwijl de russische bladen gedurende den duur daarvan niets openbaar mogen maken. Een aan vankelijk uitgevaardigd verboddat de beschuldigden gedurende het geding niet met elkander of met hunne verdedigers mochten spreken, werd ten slotte ingetrokken. Volgens de Moscou Telegraph behoeft de redevoe ring van generaal Skobeleff geen verwondering te wek ken want hij verkondigt slechts de gevoelens van miljoenen Russen. De regeering heeft uit eigen beweging te Berlijn door haren gezant de meest bevredigende mededeelin- gen laten doen aan prins Bismarck betrekkelijk zoo ovengenoemde redevoering. TUBKIJE. Uit eigen beweging heeft de Sultan om blijk te geven van zijne vriendschappelijke gezind heid jegens Oostenrijk, bevolen dat 13 bataljons naar Novi-Bazar zouden gezonden worden, om het doortrekken van benden opstandelingen te beletten en de uitbreiding der panslavistsche beweging tegen te gaan. ZWITSERLAND. Generaal Skobeleff kwam den 24 des morgens te Genève aan, om den 25 naar St. Peters burg te vertrekken. VEREENIGDE STATEN. Het Huis der Vertegen woordigers nam den 24 een voorstel aan tot benoeming eener rechterlijke commissie die onderzoeken zalof sommige americaansche ministers persoonlijk en op on behoorlijke wijze betrokken waren in de handelszaken van Peru en of zekere daarop betrekkelijke stukken aan het ministerie van buitenlandsche zaken verduis terd zijn. Den 22 werd de 150 geboortedag van Washington feestelijk herdacht. ZUID-AFRIKA. Volgens de tot 31 Januari loopende berichten uit Kaapstad was aller aandacht gevestigd op de betrekkingen met de Basoeto's. De zending van een engelsch commissaris naar hen was evenals in 1880 mislukt. De eisch tot uit'evering der gewe ren had zelfs bij de getrouwe Basoeto's ontevreden- heid veroorzaakt. De heer Hoffmeyr werd nog steeds ge noemd als aanstaand president der Transvaal. De hoofd- rechter Kotzé komt ook in aanmerking. Het eventueel ver trek van Hodmeyr uit de Kaapkolonie zou zeer betreurd worden omdat hij de aangewezen aanvoerder der afri- caansche partij is, die zich meer en meer doet gelden, naar mate zij van engelsche zijde tegengewerkt wordt. De Volksraad in den Oranje-Vrijstaat was buitenge woon bijeengeroepen voor de spoorwegen. In de Transvaal was met genoegen vernomen dat men in Nederland veel belangstelling bleef toonen in de zaken aldaar. STATEN-GENERAAL. De 2e. Kamer heeft den 27 hare werkzaamheden hervat. Behalve reeds vroeger genoemde zijn ingeko men de volgende wetsontwerpen: tot aanvulling der wet van 1858 regelende de benoembaarheid van vreemde lingen tot landsbedieningen tot wijziging der wetten van 9 April 1877 en van 6 Mei 1878, met vaststelling van bepalingen omtrent het personeel der te ontbinden arrond.-rechtbank te Haarlem tot wijziging en verhoo- ging der begrooting voor de Rijksgestichten Ommer- schans en Veenhuizendienst 1881tot onteigening voor eenen spoorweg van Rotterdam naar Maassluis. Door de heeren Sckimmelpenninck v. d. Oye, Vermeu len en Oldenlmis Gratama is verlof gevraagd tot het richten van interpellation aan den minister van water staat de eerste over de vaste brug over den Idsel be neden Deventerde tweede over de invoering der wet op de postpakketten in de provinciën Noordbrabant en Limburg en de derde over het Zwolsche Diep. De pokken-epidemie te Gouda neemt niet toe dank zij het vele gebruik dat gemaakt wordt van de gelegenheid om gratis van het kalf te worden ge vaccineerd. Den 19 werden op het raadhuis ruim 400, den 24 160, den 26 214 personen ingeënt. Te Steenwijk werd den 24 aanbesteed het bouwen eener r. c. kerk met toren; laagste inschrijver daarvoor was de heer Schadewijk te Soesta f 25,390. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft den 24, met 11 tegen 3 stemmen, goedgekeurd de ontwerp overeenkomst met het Rijk, omtrent de verdere ontman teling der vesting. Xn den avond van den 24 is te Grosthuizen een boerenhuis, in tweeën bewoond, geheel afgebrand. Met behulp van de beide brandspuiten der gemeente mocht men slagen in het behoud van het nevengebouw. Ook de spuit van Oudendjjk kwam hulp bieden, welke echter ten gevolge van het stille weder niet vereischt werd. Alles was tegen brandschade verzekerd. Den 25 is door de genie te Helder aanbesteed het verbeteren van de batterij Wierhoofd en het maken van cementbeddingen op deze batterij en op de Oost batterij waarvoor minste inschrijvers waren de heeren Gebr. Janzen voor 79885. De IJsel-stoomtrammaatschappij heeft den 25 toen de heer Treub zijn 40jarig jubile als burgemeester van Voorschoten vierde, op plechtige wijze de eerste rails gelegd van de nieuwe lijn LeidenVoorschoten "Wassenaar (een deel van het groote net dezer maat schappij). Te Heinenoord heeft de ooievaar reeds den 25 zijn nest weder in bezit genomen. Den 25 verloor een verver te Amsterdam, die in de Bloemstraat op een hoogen ladder stond op het hooren van zijnen naam het evenwichtwaardoor hij naar beneden stortte en onmiddelijk dood was. De Vorstin van Waldeck-Pyrmont is den 25 met baar dochtertje van 's Gravenhage naar Arolsen terug gekeerd. Kapitein Bruynsin der tijd bevelhebber van het verongelukte stoomschip Koning der Nederlanden, heeft den 25 de vaart op Indie hervat als kapitein van de Conrad. Schier al de geredde passagiers van zijn vorig schip waren van heinde en verre gekomen om hem tot IJmuiden uitgeleide te doen. Den 26 is uit Rucphen in het huis van arrest te Breda een 14jarige knaap gebrachtdie zooals hij onmiddelijk bekende, de schuur zijner ouders in brand gestoken had, omdat bij hen wel eens had hooren klagen, dat hun huis en schuur zoo slecht werden. Te Haarlem werd aangehouden en naar het huis van arrest overge bracht een 16jarige knaap C. E., die zich den 25 te Alkmaar aan diefstal van een bankbiljet van f 40 had schuldig gemaakt. Zondag morgenbij het aanbreken van den dag, vond men te Haringhuizen (gemeente Barsingerhorn), een paar zwart geverfde klompen aan den kant eener sloot. Het vermoeden dat daar iemand verdronken waswerd spoedig bevestigd in het water vond men het lijk van een onbekend man en op dat lijk een bedrag van f 49,89 en een zakboekje waaruit men echter niets omtrent 's mans herkomst kon ontdekken. Door 13. on W. varu* Amsterdam ia Jon Q7 aanto steed het ten deele verbroeden, ten deele versmallen van den westelijken wal van het Rokin, voor rekening van de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij. De heeren H. Rietsnijder Zoon waren laagste inschrijvers, voor 51,395. Door dijkgraaf en heemraden van Waard en Groet is den 27 tot opzichter van den polder benoemd de heer G. Holwerda te Winkel. Te Ransdorp is, in plaats van wijlen den heer J. J. Jongh Visscher, tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer B. Pauws. Te Groningen is eene afdeeling van den JMulta- patiorsbond opgericht. - In eene vergadering van de afdeeling Barsinger horn van de Holl. Maatschappij van Landbouw is tot eene herhaling in dit jaar van den ploegwedstryd be sloten, zoo mogelijk met medewerking van de afdeelin- gen Waard en Groet, Wieringerwaard en Anna Paulowna. Ook zullen in de eerstvolgende vergadering der afdee ling Barsingerhorn voorstellen worden gedaan om in den a. s. zomer eene afdeelings-tentoonstelling te houden van fok- en melkvee en paarden. Tot hoogleeraar aan de Polytechnische School is vriend Robertson geen bjjzondere aanspraken had dan nu dat is ook maar malligheid gij zoudt toch waarschijnlijk niet met zulk een ruil instemmen .Nog maals welkom op de Mosquito en moogt gij veiff geluk en vreugde in uw nieuw vaderland beleven Hij klom den trap naar de brug op en gaf het beve. om te vertrekken. De schroef begon te werken de Mo?quito wendde en zette koers naar het noordwesten. Tegen de ver schansing stonden Prank en Maggy arm in arm en zagen zwijgend naar de kustdie zij meer en meer uit het gezicht verloren, tot er slechts een smalle streep aan den horizon meer zichtbaar was. Hij boog zich tot haar over en zag haar teder in de betraande oogen. „Zie Maggy," zeide hij, „evenals daar die kust ver dwijnt zoo moet gij ook alles achter je laten wegzinken, wat den laatsten tijd is voorgevallen. Denk dat het een booze droom geweest is en gij nu ontwaakt zijt in het helle vroolijke daglicht. Het verleden is onherroe pelijk voorbij maar vóór ons ligt eene rijke schoone toekomsten wat wij uit het verleden medenemen, moet niets zijn dan onze liefde 1" „Onze liefde," knikte zij zacht, zacht hare armen om hem heen slaande. Hij drukte haar hoofd aan zijne breede borst en kuste haar innig. „En zij zal onze leidsvrouw zijn mijn schat. Ge delgd is de schuld der vaderen en in ons nieuwe vaderland zal een nieuw geluk bloeien dat wij ons zelf scheppen zullen. Ben je tevreden Maggy De klippen van Kitty Hawk waren onder den horizon verdwenen. Zij wendde zich nog een blinkenden traan in de donkere oogen maar een lachje van vroohjk vertrouwen op de lippennaar haren geliefde. „Nu heb ik alleen jou nog, Frank. Bij jou is voortaan mijn toekomst en mijn geluk.' En ik wil beide bewaren met sterke hand zeide hij "innig. „Daarom mijn schat laat ons met frisschen moed bet nieuwe vaderland en het nieuwe leven De strandroovers en smokkelaars op het Albemarle- eiland zijn na de geschilderde gebeurtenissen voor altijd verdwenen doch in het aandenken der zeelieden leven de gestalten van den wilden Zeke Konks en zijne ge zellen voort. En wanneer de schippers m eenen duisteren storm- achtigen nacht de kusten van Noord-Carolina passeeren, dan blikt hun oog vertrouwelijk naar de klippen waar de helle lichten van het station schitteren. Doch de bijgeloovige matroosdie aan de boeg de wacht houdt, ziet nog altijd vol angst naar het verdachte strand en menigeen Wil zelfs in het stille middernachtsuur een licht gezien hebben, dat zich daar heen en weder ^Nagsheadfluisterde hij dan met een doodsbleek S Binnen echter in het vooronder zit de afgeloste wacht te luisteren naar den ouden bootsman die deze wateren reeds bevaren had toen nog geen raensch aan het signaalstation dacht, en dus geene gelegenheid liet voorbijgaan om voor de jonge groenen in het vak zijn garen af te spinnen. En hij vertelt hun de geschie- denis van Zeke Konks die geen rust in zijn graf heeft gevonden en nog altijd met spookachtige gezellen aan het strand komt spoken van het paard met de lan taarn op den kopen hoe menig brave pikbroek door het bedriegelijk licht verloktzijn ondergang gevonden heeft op de riffen van Kitty Hawk, benoemd dr. G. J. Legebeke, leeraar aan 's Rijks hoogere burgerschool te Utrecht. Helena Brunohet in der tijd uit den Haag ver dwenen meisjeis te Grand Rapidsin Michigan ge huwd met W. v. Valkenburg werkzaam in eene meu belfabriek aldaar en bezitter van eene boerderij van 30 acres in Walker township. Nadat de moderDe predikanten der herv. gemeente te Leiden zich vergewist haddendat de ouderlingen zich niet wilden houden aan art. 38 al. 5 van het re glement op het godsdienstonderwijs houdende de ver plichting om de aanneming van lidmaten bij te wonen, hebben zij zich tot den kerkeraad der waalsche gemeente gewendmet verzoek hunne aspirant-lidmaten bij dat kerkgenootschap te doen aannemen. Door de meerder heid van dezen kerkeraad is dit verzoek toegestaan, doch de minderheid is van dit besluit in cassatie gekomen. Te 's Gravenhage is door de policie de hand ge legd op eene dievenbende van 9 straatjongens. De meesten hebben reeds vroeger met de gevangenis ken- nis gemaakt, en één hunner was nauwelijks eene maand geleden op vrije voeten gesteld. Het gemeentebestuur van Schiermonnikoog heeft de aandacht der regeering gevestigd op den zorgelijken toestand der Rijkswerken aan den Hoogen Walenden westkant der duinen en op de verzanding der reede een en ander veroorzaakt door de stormvloeden van October, December en 19 Februari. In de ned.-herv. Kerk waren op 1° Januari 260 predikantsplaatsen vacanten daarvoor slechts 17 can- didaten beschikbaar. Tot heemraad van de Vier Noorder Koggen van wege de Wognummer Kogge, is door den Koning be noemd de heer K. Az. Commandeur. De heer P. Schuurman Sr., sedert bijna 30 jaar burgemeester van Bovencarspelheeft ontslag uit die betrekking gevraagd. Veel goeds is onder zijn bestuur tot stand gekomen. De „Twentsche Stoombleekerij" keert over 1881 een dividend uit van 13 p. c. Over de 6 laatste jaren te zamen hebben de aandeelhouders 119% p. c. genoten. Door de kantoren der Rijks-telegraaf zijn in 1881 verzonden en ontvangen 1,972,158 binnenlandsche tele grammen verzonden 486,727 en ontvangen 570,970 buitenlandsche telegrammen doorgeseind 221,798 tele grammen en gewisseld 30,139 diensttelegrammen. De opbrengst beliep 1,046,074. Door het telegraafkantoor te Hoorn zijn verzonden en ontvangen 23032 telegram men. Het bracht f 3925.73 op. Onze marine bestaat thans uit de volgende pant- serschepen voor de kustverdediging 4 ramschepen 8 rammonitors5 monitors1 stoomkanonneerboot 4 stoomriviervaartuigen voor de algemeene dienst 2 ramtorenschepen dienst doende in Ned. Indie en uit de volgende niet gepantserde schepen voor de verde diging van kusten zeegaten reeden en stroomen 30 ijzeren stoomkanonneerbooten en 1 stalen 22 torpedo vaartuigen, waarvan 2 in aanbouw voor de algemeene dienst 9 schroefstoomschepen le., 2 van de 2e., 1 van de 3e.5 van de 4e. klasse, 1 raderstoomschip ie. kl. ph 1 schooner voor bijzondere diensten 6 wacht- en kostschëpen en 14 instructie- en exerciuie-vaanuigen. De indische militaire marine is samengesteld uit 3 rader stoomschepen der 2e.4 der 3e.5 der 4e. klasse1 schroefstoomschip le. kl.14 der 4e. klasse 1 fregat, 1 korvet1 opnemingsvaartuig en 1 kanonneerboot. Aan elk onzer oorlogschepen zal voortaan een exemplaar worden verstrekt van het boekwerk „Onze voorouders op den Oceaan", door A. Werumeus Buning. De rechtbank te Amsterdam heeft J. Lambeek, gewezen uitdrager thans in gooden doen te 's Graven hage woonachtigter zake van diefstal van een stuk zijde uiteen manufactuurwinkel aan den Nieuwendijk te Amsterdam veroordeeld tot 183 dagen celstraf. 26 Ja ren geleden had hij eene veroordeeling ondergaan en was sedert herhaaldelijk verdacht van het helen van gestolen goederen. De burcht Wijchgelsheim te Schildwolde provin cie Groningenis voor afbraak verkocht en gesloopt en het daarbij behoorende bosch met zijne vijvers lust en oofttuinen geheel uitgeroeid. Beroepen naar Oterleek de heer J. H. Stramrood, pred. te Lutjebroek. Ook de gemeenteraad van Heemskerk heeft den heer Jan Holland vergunning verleend tot het leggen eener stoomtram. 5e Klasse. De uitgevers Hofman Stellenwerff Comp., te Dedemsvaart, hebben het proefnummer verzonden van De Turf- en Steen- industrie. Nieuws- en adverten tieblad voor verveenerssteen- en kalkfabrikanten turf-, steen- en kalkhandelarenschippers scheepsma kelaars en allendie met de turf- en steen-industrie in verbinding staan". De uitvindingen en verbeterin- gen op genoemd gebied zullen in dit weekblad bespro- kingen en toegelicht- worden als ook mededeelingen gegeven omtrent nieuwe middelen van vervoeraan gevraagde en aangeboden kapitalen op gronden ver- koopingen aanbestedingen enz. Per 3 maanden franco per post zal het blad 1 kosten. Webken 28 Febr. De tijdingen uit Zuid-Dalmatie luiden zeer ongunstig; de opstand breidt zich steeds uit en het weder is hoogst ongunstigsneeuwhoogte zes voetde soldaten sterven als muizen. Rotteedam, 28 Febr. In de rechtzaak van het bekende spoorwegongeluk veroordeelde de rechtbank beden den voorman tot 3 maanden celstraf, terwijl de onderstationchef werd vrijgesproken.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2