ISimtcttlatsb. STAATS-LOTERIJ. 5e. kl., 8 Maart, 10e. lijst. No. 15269 f 15000, No. 2115, 2620, 5338, 6208 6828, 16237 en 18514 f 1000 No. 1708, 7046, 17308 en 20972 400 No. 10840, 11744, 13915 en 14205 200, No. 1531, 3880,4006,4367,8614.12433,14499, 18817, 19241, 17570 en 18046 f 100. Donderdag, 9 Haart, He lijst. No. 890, 3533, 8285, 11367, 18064, 18492, 18831 en 192 44 ieder f 1000 No. 2148 en 19543 400 No. 267, 6628 en 18562 ƒ200, No. 441, 1210, 185 4, 3945, 4871, 4926, 5222, 13405 en 16005 f 100. aturUi". STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In de ontwerpen betreffende de zegel- en registratie belastingen zijn door de regeering nog verschillende wijzigingen gebracht. Eene daarvan is dat de ver mindering van het recht op ruiling van onroerend goed van 2 tot 1/4 p.c. wordt beperkt tot landerijen daar de verlaging in het belang van den landbouw is ge wenscht. De wetgeving op de registratie zal vóór 1 Januari 188(5 aan eene algeheele herziening worden onderworpen. Den 7 is het amendement van de heeren Yiruly en Gratama op art. 3 der ijkwet waarmede de minister zich vereenigdemet 34 tegen 21 stemmen verworpen, en met 40 tegen 22 stemmen aangenomen een door den heer van Houten en den minister bestreden amendement van den heer Bastert op art. 4, strekkende om niet straf baar te stellen het gebruiken in aankondigingen van voetmaat enz. door timmerlui, van fusten, ankers enz. door wijnkoopers. De minister heeft daarop verzocht de beraadslaging over het ontwerp te schorsenten einde hem gelegenheid te geven tot nader beraad. Het ontwerp om tot verbetering van den Ouden IJsel een subsidie van 6 ton (de provincie geeft 3 ton) te verleenen is met 62 tegen 9 stemmen aangenomen en wel met eenmet 37 tegen 34 stemmen goedge keurd amendement van den heer v. d. Sleyden om de toezegging van betaling door het Rijk der schade aan de werken te ontstaan door buitengewonen toevoer van water uit Pruisen zoodanig te omschrijven dat de toevoer veroorzaakt moet zijn door een doorbraak van den Rijndijk op pruisisch gebied. Den 8 is het voorstel van de heeren Roell c. s., tot gewijzigde behandeling der militie- en schutterij wetten in de afdeelingen na verwerping van een drietal amen dementen, met 48 tegen 21 stemmen aangenomen. Daarna zijn door de afdeelingen tot leden der commis sie voor deze wetten verkozen de heeren SeretKool v. d. Eeltz, Wichers en Corver Hooft, zullende de 5 andere leden door den voorzitter worden aangewezen. De beraadslagingen werden begonnen over het ontwerp tot wijziging der registratie-belasting. De Hollandsche Hypotheekbank keert over 1881 een dividend uit van 28 de Zuider Stoomtramweg maatschappij een van 3% de stearine-kaarsenfabriek „Gouda" te Gouda een van 20 p. c. De spaarbank te Andijk en Wervershoof had op 1 Januari j.l. eene bezitting van f 28432,67. Zij was aan de deelhebbers verschuldigd f 26076,65. Het saldo bedroeg dus f 2356,12. In Januari is bij de Rijks-postspaarbank ingebracht 195,522,05%, terugbetaald 59,860,06. De som der inlagen bedroeg op 31 Januari ƒ994,314,33, verdeeld over 26714 boekjes. De landbouwer A. v. d. Heuvel, van "Wijngaarden den 3 met paard en wagen naar de markt te Dordrecht rijdende is door het schichtig worden van zijn paard van den wagen gevallen en zoo geweldig door het paard tegen een boom gedrongen dat hij bijna onmiddelijk den geest gaf. Hij laat eene weduwe met 6 kinderen na. In de op 4 Maart door de heeien Kuipers te Zwolle gehouden bespreking van het plan tot vestiging eener nederlandsche kolonie in Dakotazijn 30 perso nen als deelnemers toegetreden en is vervolgens een voorloopig bestuur gekozen. Den 11 wordt aldaar eene tweede en laatste vergadering gehouden tot vaststel ling der door het voorloopig bestuur ontworpen sta tuten voor de volkplanting „Kuipers-city tot verkiezing van een definitief bestuur en van eene commissie om vooruit te trekken naar de nieuwe woonplaats en tot bepaling van den dag van vertrek uit Amsterdam. Den 4 vierden tweelingzusters te Almelo haren 91sten verjaardag. Het stoomschip „Amsterdam" is den 4 met on geveer 1000 passagiers van Rotterdam naar Nieuw-York vertrokken. Alleen uit 't Bildt vertrokken 60 perso nen onder welke eene vrouw van 80 jaren. Léon had slechts zeer zelden Parijs verlatenom zijn moeder en dochter een vluchtig bezoek te brengen en had zich dan in Y. gedragen alsof hij nog over een vorstelijk inkomen beschikte. Hij bezocht alleen de voornaamste edellieden in de omstreken en verwaardigde de bewoners met geen blik. Men verhaaldedat hij leefde in de hoop van Amélie aan een rijk en voornaam man uit te huwelijken en hij aan zijne dochter reeds verscheidene voorslagen tot dit doel had gedaan men beklaagde Charles Eabredie eene hopelooze liefde voor het meisje koesterde. Juist in den tijd, toen Olders te Y. woonde verspreidde zich het gerucht, dat Léon eene buitensporig hooge som bij het spel verloren had aan zijne moeder had gezworen nu rustig te gaan leven en van plan wasmoeder en dochter naar Parijs mede te nemen en daar eene huishouding in te richten. Edmond Fabre had over dit gerucht geglimlacht en schouderophalend gezegddat een speler een speler bleef. Was hij van meening veranderd? Yertrouwde hij op de voorgenomen beterschap van den ouden rouésinds deze het plan had opgevatFernande markiezin te maken. Fabre's vrouw was eene geboren v. Brissaczij stamde af van een der beroemdste adelijke geslach ten van Frankrijk al was het ook uit een verarmden zijtak daarvan maar het behoorde tot Fabre's zwak aan iederen gast den stamboom zijner vrouw en allerlei zaken met het geborduurde of geschilderde wapen der v. Brissac's even gaarne te laten zien als de oude erfstukken der familie Fabre. Was het dan onwaar schijnlijk dat de gedachteeen wapenkroon op het portier van het rijtuig zijner dochter te zienhem het brein beneveld had Wordt vervolgd. Den 4 werd den heer D. Roggeveen Sr. door het gemeentebestuur van Schagen een zilveren schrijf- garnituur met inscriptie aangeboden naar aanleiding van zijn in Juli van het vorige jaar vervuld 25jarig secretariaat dier gemeente. De tooneelwedstrijd te Westgraftdijk is den 5 besloten met de opvoering van „Een toornig oogenblik" en „De huwelijkskandidaten", door de rederijkerskamer „Amicitia" van Schermerhorn. De uitspraak der jury zal nader bekend gemaakt worden. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 5 ingevolge het verzoek van 12 hoofdonderwijzers met 8 tegen 6 stemmen besloten tot oprichting van een cursus ter opleiding van onderwijzers tot hoofdonder wijzers. Door de directie der Ned. Tramwaymaatschappij is den 6 te Utrecht aanbesteed het maken van eene draaibrug en 2 vaste overspanningen over de Blauw poortsgracht te Bolsward waarvoor minste inschrijvers waren de heeren S. Stienstra en H. Lammerstra te Bolsward a 6344. 2 Knapen werkzaam in eene beschuitfabriek te Amsterdam, zijn den 7 tusschen de stoommachine ge raakt en deerlijk gewond vervoerd naar het gasthuis waar van een hunner een hand moest worden afgezet. Den 7 is te Hengeloo een machinist-leerling door een misstap onder den trein geraakt. Zijne beide han den werden verbrijzeld. In eene den 7 te Amsterdam gehouden vergade ring is besloten tot oprichting eener naamlooze vennoot schap met een kapitaal van 400,000, tot het bouwen van eene muziekzaal voor 600 a 700 uitvoerenden en ongeveer 2200 toehoorders, benevens eene kleinere zaal voor minder omvangrijke uitvoeringen op een terrein van 8000 vierkante ellen, aan da Verleugde Yan- baerlestraatachter hef nieuwe Museum, deels van de staddeels van de vereeniging Willemspark aan te koopen. 1000 Vierkante ellen van het terrein zouden tot tuin bestemd worden. In den nacht van 78 Maart is de smederij behoorende tot het magazijn van den heer Goverste Nieuwediep, uitgebrand. Uit de pastorie der Mozes- en Aaronkerk te Amsterdam zijn den 9 's avonds door een onbekend manspersoon die verzocht had bij den pastoor te worden toegelaten en zich daarna heimelijk verwijderde, 2 kostbare koorkleeden gestolen. Reeds een uur daarna bevond de dader zich in handen der justitie die in hem een vroegeren tucbteling herkende. Te Westgraftdijk is door 5 personen vergunning gevraagd voor den kleinhandel in sterken drank. Bij de ned. herv. gemeente te Amsterdam is be roepen ds. J. Kraijenbeltte Rotterdam. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd tot onderzoek der kansen van eene emigratie naar de Transvaal en andere deelen van Zuid-Africa waarvan de heer D. H. SchmullRapenburg 87, secretaris is. Blijkt haar, dat daarvoor en tot het zenden van goe deren naar Zuid-Africa lust bij ons volk bestaatdan zal zij trachten het tot stand komen eener stoomvaart verbinding te bevorderen. Zij wenscht voorloopig op gaven te ontvangen en voor zooveel zij kan inlichtingen te geven. De gemeenteraad van Hoorn heeft besloten tot het aanleggen eener nieuwe marktplaats op het aange plempte terrein van de Buitengrachtingericht op de zelfde wijze als te Leeuwarden, met eene overdekte plaats voor de vette kalveren. De gemeenteraad van Heemskerk heeft den heer J. Holland vergunning verleend voor zooveel die ge meente betreftvoor een stoomtram CastricumHeems kerkBeverwijkVelsen. Het beroep naar Koedijk is aangenomen door ds. Onnekeste Pingjum. Door de reederij van de stoomboot Earl of Ro- seberry, die in October 1881 den lootskotter Nr. 3 in het Engelsch Kanaal in den grond liep, waarbij de loodsen Polsvan Brielle en Droog van Hellevoet- sluis het leven verloren, is f 8500 beschikbaar gesteld, namelijk 6000 voor de weduwe Pols en f 2500 voor de weduwe Droog. Te Eenrum provincie Groningen is eene vrouw overleden ten gevolge van het gebruik van chocolade melk die in een koperen ketel gekooktdaarin tot den volgenden dag was blijven staan. 2 Andere per sonen zijn door geneeskundige hulp behouden. Het tweede perceel der werken tot verbetering van den binnenlandschen waterstaat van Friesland is niet gegund aan de laagste inschrijvers a f 168,400 maar aan de heeren J. J. Bekker, te Lenten A. D. Seters Cie., te Nijmegen voor 183,700. De heer B. Jelgersma Gz., predikant te Oudcar- spel heeft bedankt voor het beroep naar Bergeik (cl. Eindhoven). Te Andijk heeftnaar men verhaalteene onge trouwde vrouw hare moeder, die haar onderhield over hare zwangerschap in hare drift willen verworgen maar werd zij daarin door een buurman verhinderd. Een poosje later gaf de dochter het leven aan tweelingen. B. en W. van Gouda hebben den gemeenteraad voorgesteld 1°. den heer A. Kapteyn concessie te ver leenen voor een stoomtram naar Schoonhoven, niet door de stad maar langs de singels gaande2°. uit de ge meentekas 13380 voor te schieten tot voortzetting der restauratie van het stadshuiswelke gelden later uit het subsidie van het Rijk worden terugbetaald f 3588 te bestemmen tot bestrijding der uitgaven voor kostelooze inëntingontsmetting en aanschaffing der barak voor poklijders. Tot auditeur bij den schuttersraad te Hoorn is benoemd de heer mr. G. H. Bast. De heer A. W. Hopman, te Amsterdam, heeft aan 's Rijks Museum aldaar geschonken een portret van Joh. Putkamer, priester te Utrecht, op zijn parade beddoor H. Bloemaert, 1671. De minister van oorlog heeft bepaalddat man schappen diena in de klasse van discipline geplaatst te zijn geweestzichmet het kennelijk doel om te worden weggezonden weder ernstig misdragen niet weggezonden maar voor de tweede en derde maal aan de strenge krijgstucht onderworpen zullen worden. Bij wangedrag in de klasse wordt de opneming daarin verlengd bij uitmuntend gedrag wordt overplaatsing naar een ander wapen vergund indien zulks door den betrokken persoon verlangd is. De nieuwe gemeente der „Gedoopte Christenen" te Groningen behoort tot de „Unie der gemeenten van Gedoopte Christenen in Nederland", welke reeds 10 ge meenten en 608 leden in ons land telt. In Engeland en Americawaar zij baptisten genoemd worden, be loopt hun aantal meer dan 2% miljoen. De grond slag vroeger verkeerdelijk opgegeven is dat zij gelooven in God die zich heeft geopenbaard door de natuur, de geschiedenis en het geweten in het bijzon der door Mozes en de Profeten in het allerbijzonderst door Jezus Christus en zijne Apostelen. De doop wordt door onderdompeling toegediend. Bij den burgemeester van Amsterdam is onder de letters N. N. f 2000 ingekomen ten behoeve der alge- meene armen. Door den heer J. Smit en zijne echtgenoote te Nieuw-Lekkerland is bij gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest 1000 geschonken ten behoeve der alge- meene armen aldaar om daarvan eene buitengewone uitdeeling te doen van aardappelenspek en molton dekens. Op 30 Januari 1877 zonk op het Fluessermeer, in Friesland, de stoomboot Willem III, waarbij vele passagiers het leven verloren. Onder hen waren er van wie men wist dat zij belangrijke geldsommen bij zich hadden, maar te vergeefs werd daarnaar gezocht. Thans verneemt men dat op een of twee der geredden de verdenking rustde stervenden of de lijken te hebben bestolen. De zaak is reeds in handen der justitie Het slot Friesema State te Idaard bewoond ge weest door wijlen den heer mr. C. Bergsmaburge meester van Idaarderadeel is door zijne erfgenamen voor afbraak verkocht. Met de sloping is reeds een begin gemaakt. Ten laste der gemeente Zaandam zal eene geld- leening worden aangegaan groot f 30000, rentende 4 p. c, De inschrijvingen op de door de vereeniging Rot- terdamsche Schouwburg uitgegeven leening met pre- miën zijn ten volle toegewezen. Het bestuur van het 35ste Landhuishoudkundig Congres, te Wageningeu te houden, heeft het eene week later gesteld dan vroeger bepaald waszoodat het dus zal geopend warden op 26 Juni. Aan den heer J. P. de Zwaanburgemeester van Wijk aan Zee en Duin is door den Koning vergund om tot 1 November zijue woonplaats te Beverwijk te vestigen. Gepasseerden Zondag gaf de zangvereeniging te Dirkshorn eene uitvoering. Van alle zijden waren nieuwsgierigen opgekomen. Van het programma nam „De klok" een groot deel in. Het daarop volgende „Morgenlied" klonk prachtig. Gedachtig aan het gezegde, dat niets op dit ondermaansche volmaakt is, bleef toch de indruk zeer bevredigend. De wenschdoor eenige heeren na den afloop geuit, dat deze zangvereeniging nog meermalen het publiek te genieten zal geven, zooals ze dat onder deflioke leiding van haar ijverigen directeur vermag, was stellig in ieders hart opgekomen.Een genoeglijk bijeenzijn besloot den avond. Wij roepen den zangers en zangeressen van Dirkshorn een welgemeend „Tot weerziens 1" toe. Ingezonden Leon Peltzer de vermoedelijke moordenaar van den advocaat Bernaijs te Antwerpen, werd den 7 te Keulen in hechtenis genomen. Den 6 was een substituut-officier van justitie met een politie-agent te Keulen gekomen met het bericht, dat men zijn verblijf aldaar vermoedde. Een bediende van het buffet in het stationsgebouw en een arbeider herinnerden zich, Peltzer aan dat gebouw gezien te hebben toen hun zijn portret vertoond werd. Den 7 kwam Peltzer weder aldaar en vroegof een telegram, dat hij wachtte, nog niet gekomen was. Bij dat bezoek werd hij dadelijk herkend, niettegenstaande hij sedert zijn eerste bezoek zijn baard afgeschoren had en een bril droeg. Hij werd verzocht een oogenblik te wachten terwijl een man gezonden werd om die telegram te halen. Inmiddels begon hij vreeselijk te beven en liep hij eenige oogenblikken later onrustig naar het perron zeggende zelf het telegram te zullen halen. Hij nam evenwel plaats in een wagon van den gereed staande markttrein naar Bonn. De bediende uit het buffet achtervolgde hem en riep den aldaar vertoevenden brusselschen politie-agent, zoodra hij Pelt zer zag instappen. Deze liet hem weder uit den wagen stappen en zeer spoedig daarop waren de belgische substi tuut-officier van justitie en het hoofd der politie van Keu len aanwezigom hem gevangen te nemen. Men zegt, dat hij dadelijk bekende, den advocaat Bernaijs gedood te hebbenzonder het te willenhij had hem een revolver laten zien en bij die gelegenheid was het schot bij ongeluk afgegaan. Zijn broeder James was den 5 des avonds ook nog- gevangen genomen doch den vol genden dag weder vrijgelaten. Hij was evenwel onder bewaking der politie gebleven. Die gevangenneming had plaats gehad naar aanleiding van het volgende voorval. Een zijner vrienden, de geneesheer Lavisé,

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2