No. 31. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. FEUILLETON. ZONDAG 12 MAART. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE ¥LAD. 5) LIEFDE IN DEN OORLOD. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën Oebcclte. Bttiteufaub. ALKMAARSCHE De 3 nummers 0.06. COURANT. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letterB naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagenvan J. SMIT, om vergunning tot bet, oprigten van eene v e r w e r ij in het perceel aan het Luttik-Oudorp, wijk C, n°. 95, en dat op Za terdag, 25 Maart 18S2 's middags t.e 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die ver- werij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Maart 1882. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALK MAAR brengt ter algemeene kennis, dat het Rijks-depót voor den verkoop van postzegelsten huize van den heer G. A. BOSSERT, tabakshandelaar, Voordam is OPGEHEVEN. De Directeur voornoemd GOUWE. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden als: een wollen boezelaar; een brood mes met zwartbeen heft; een gouden kinder oorbelletje; een witbonte doek; een fransch leerboekje; een knot drooglijn; een roodsteenen oorbelletje met zilver gemonteerd; een zilveren vingerhoed, waarop vier letterseen zwart boezelaar; een por- temonnaie met eenige centeneen R.C. kerkboekjeeen knip- mesje met beenen heft en een partijtje oude planken van den 1.1. verkoop achter gebleven. DUITSCHLAND. Het pruisische Huis der afge vaardigden nam den 9 bij tweede lezing het wetsont werp betreffende den aankoop van verscheidene bizon- dere spoorwegen aan. ENGELAND Het Lagerhuis vereenigde zich den 9 met 303 tegen 235 stemmen met het voorstel van minister Gladstone om afkeuring uit te spreken over het onderzoek dat het Hoogerkuis naar de werking der iersche landwet gelast heeft. Vooraf was met 303 tegen 219 stemmen verworpen het voorstel Gibson, om het niet in overweging te nemen. Het radicale lid Labouchère kondigde den 7 eene motie aan, om te verklaren, dat het Hoogerhuis onnoo- dig belemmerend en gevaarlijk was. Minister Eorster doet thans 'eene reis door het ge deelte van Ierland waar het verzet het grootst is, om zich zelt van den toestand te overtuigen en te toonen, dat hij niet bang is, zich te bewegen onder eene tegen hem opgeruide bevolking. Te Sullatnore hield hij o.a. eene rede tot het voor zijn logement bijeen gekomen „Is de markies dus nn op het slot Bezocht hij het huis van mijnheer Fabre P" vroeg Olders met bevende stem meer om maar iets te zeggen. „Hij was op het slot. Hij is een te warm patriot en te weinig meester over zijne hartstochten dan dat hij in staat zou zijn de vijanden van Frankrijk op zijn slot te ontvangen. Hij is heden vertrokken toen het naderen der Pruisen werd bemerkten heeft Charles Fabre de zorg voor de zijnen opgedragen. De oude markiezin wilde hem niet volgen en daarom is ook freule Amélie gebleven. Charles Fabre was juist bij mij om mij mede te deelen dat hij bij voorkomende omstandigheden den markies vervingtoen gij het dorp binnenruktet. Gij zult nu begrijpen waarom hij u ontweek toen hij u herkende." „Dat begrijp ik juist nietantwoordde Olders wien bij het berichtdat Léon het slot verlaten de gedachte invieldat hij wel eens voorbarig kon geweest zijn met borg te spreken voor de markiezin „Mijnheer Gharles Fabre weetwelke verplichtingen ik jegens zijne familie heben dat het mij genoegen zou doenhem binnen de grenzen mijner plichtde taak die hij op zich had genomen gemakkelijk te maken. Wij zullen hier en in den ganschen omtrek levensmiddelen moeten opeischen en waar men ons tegemoet komtkunnen wij des te rechtvaardiger en met te meer toegevendheid te werk gaan." Collin glimlachte op eene eigenaardige wijze. „Het is hoogst prijzenswaardig, dat gij zoo denkt," antwoordde hij „maar neem mij niet kwalijk ik geloof, dat het mijnheer Fabre niet aangenaam zon zijn, bij zijne lands lieden onder verdenking te komen, van te heulen met volk waarin bij een beroep op de bevolking deed, otn de misdaden en aanslagen tegen te gaan en te kennen gaf, dat zoodra de agrarische misdrijven ophielden de in hechtenis genomen personen in vrijheid zouden ge steld worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 8 bezetten de troepen Vratlo-Ubli. De opstandelingen namen op alle punten de vluchtzonder eenigen tegenstand te bieden 10 hunner werden gevangen genomen. Ook is Ulok verraeesterd geworden dat bij den onlangs plaats gehad hebbende aanval op Zagorje van 4 zijden tegelijk niet bereikt kon worden door den inmiddels ingevallen sneeuwstorm. Het oostenrijksche leger in de Herzegowina en Cri- voscie verloor van 16 Januari tot 18 Febr. 26 dooden waaronder 4 officieren 8 verdwenen 53 waaronder 2 officieren werden zwaar en 34, waaronder 4 offi cieren licht gewoud .alzoo te zamen 10 officieren en 106 manschappen. De Weener bladen vellen allen een gunstig oordeel over Servie's verheffing tot een koningrijk waartoe zeker niet is overgegaan dan nadat de regeering zich overtuigd had dat de mogendheden het zouden erken nen. En de mogendheden zouden daartoe zeker niet zijn overgegaan, als zij niet vertrouwden, dat het nieuwe koningrijk geene avontuurlijke staatkunde wilde volgen. In Servie's verheffing ligt een waarborg voor het be houd van den vrede in het Oosten. ZUID-AFRIKA. Uit Durban wordt gemeld dat eene afdeeling boeren met eenige inlanders en 3 stuk ken geschut den 21 Februari de legerplaats van Montvisa aantastten. Montvisa deed een uitval, sloeg de boeren volkomen terug en maakte zich meester van hun vee. Bj een den 25 hernieuwden aanval vielen de boeren in eene hinderlaag waarbij zij hun aauvoerder en 38 man verloren. Het verlie3 van Montvisa was gering. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het wetsontwerp tot wijziging der registratiebelas ting is den 9 goedgekeurd met 57 tegen 1 stem en zulks met eenmet 37 tegen 22 stemmen goedge keurd amendement van den heer v. Houten om van huwelijksche voorwaarden bij eerste huwelijk 15 maar bij volgend huwelijk slechts 5 te heften; zijnde art. 21 eenjarige verhuring van landerijen gelijkstellende met verkoop van veldvruchten door den miuister te ruggenomen. Op art. 7 het recht van overbedeeling vervangende door een evenredig recht van 15 centen per f 100 op de scheidingsacten van roerende en on roerende goederen stelde de heer v. d. Kaay voor, het recht tot 5 centen te verlagenmaar hij trok zijn amendement in naar aanleiding der door den minister Frankrijk's vijanden. Uwe huiszoekingen zullen boven dien te vergeefs zijn zooals ik reeds aan den kapitein heb verzekerdwij hebben al onze voorraad aan het comité tot landsverdediging afgegeven. Indien de kapi tein zooals hij zegt, huiszoeking wil doen, zal hij zich noodelooze moeite geven." De persoonlijkheid van Collin boezemde alles behalve vertrouwen in wat dus in zijne gezegden niet volko men met elkander overeenstemdemoeBt wantrouwen wekken. Het scheen hoogst tegenstrijdig, dat Collin eerst beweerde, met den jongen Fabre te hebben afge sproken dat deze in Chaumont zou heeten te zijn terwijl hij nu verklaarde, dat Charles den markies ver ving. Afgescheiden daarvandat Charles Fabre een zeer hartstochtelijk karakter had getoond _en dus weinig geschiktheid verried om iemand te vervangen, die zelf zich voor onderhandelingen met den vijand niet be daard genoeg vondhad Charles Fabreindien Collin de waarheid sprakde hem opgedragen taak moeten beginnenmet zich aan Metten voor te stellen als plaatsvervanger van den markiesnietmet zich te verbergen en te trachten heimelijk te vluchten. Olders achtte het overbodig, den maire op deze tegen strijdigheid opmerkzaam te maken het was hem zelfs welkom het gesprek op een ander onderwerp te kun nen brengen. „Gij zijt zeer vriendelijkzeide hij Collin vorschend aanziende, „om ons nuttelooze moeite te willen besparen maar zijt gij er wel geheel zeker van dat de bewoners van het dorp u niet misleid hebben en hunne voorraad, of wapenen misschien ver borgen hebben Als oude bekende geef ik u den goe den raadmet zulke beweringen voorzichtig te zijn. Onze lieden hebben fijne neuzen en waar verborgen voorraad wordt gevonden wordt het verbeurd verklaard, terwijl bovendien zware boete moet betaald worden." Het binnentreden van een ordonnans brak hier het gesprek af. Deze overhandigde Olders een briefje. Collin die zichtbaar ontstelde bij de ernstige woor den van den officierkeek ter sluiks met nieuws- gemaakte bezwaren en in afwachting van de aanstaande geheele herziening der registratiewet. Ook een amen dement van den heer Clercx op hetzelfde artikel be doelende om scheiding bij verkoop tot stand gekomen, te doen deelen in de gunstige bepalingen die voor overbedeeling gelden werd ingetrokken. 2 Amende menten van denzelfdestrekkende om de kosten van rechtsgedingen te doen dragen door de verliezende partijen de ambtenarendie verplicht zijn registra tierecht voor te schieten bevoegd te verklaren de ten onrechte voorgeschoten gelden zoo in als buiten rechten terug te vorderen werden met 33 tegen 24 stemmen buiten behandeling gelaten. Ten gevolge van de met 1 Januari 1883 in te voeren wijzigingen vervallen de obligatie- en overbedeelingsrechten en wordt het mu- tatierecht bij verkoop van hetzelfde perceel binnen het jaar tot 1 p. c. verminderd terwijl van acten van op richting en ontbinding van naamlooze vennootschappen 15 van contracten van plaatsvervanging 30 recht zal moeten betaald worden. Den 10 is het ontwerp tot aanvulling der wet tot regeling van de dienst en het gebruik van spoorwegen (voorkoming van spoorwegbranden) met 45 tegen 5 stem men aangenomen. De kantonrechter te Almeloo heeft den 25 Fe bruari aan kerkvoogden der herv. gemeente aldaar hunnen eisch ontzegdwat betreft de betaling van 8,75 als kerkelijken hoofdelijken omslag en zulks op grond dat men wel door geboortedoop of belijdenis lid is der Ned. Herv. Kerk doch dat deze Kerk niet met publiek-rechterlijke macht bekleed door haar al gemeen reglement geene civiel-rechtelijke verplichtingen in het leven kan roepon. Hare reglementen kunnen niet te kort doen aan het gemeene recht. Geboorte is geene overeenkomst, en de wet knoopt daaraan gaene civiel-rechtelijke verplichtingen vast. Het lidmaatschap, door een minderjarige aanvaard heeft evenmin rechts kracht indien de verbintenis na de meerderjarigheid niet wordt bekrachtigd. Te Zevenaar werd zekere B. den 4 driemaal be keurd wegens openbare dronkenschap en wel 's mor gens te 10, 's middags te 2 en 's avonds te 6 uren. P. Muller, die bij de pogingen om zijne bejaarde moeder te redden uit den brand op 5 Maart te Rot terdam hevige brandwonden bekwam is aan de gevolgen daarvan in het ziekenhuis overleden. Het tjakschip „Jonge Pieter", schipper J. de Waard, van Texei met eene lading schelpen naar Has selt bestemd is den 7 op de zandbank de Zeug, nabij Wieringen, gestrand. De opvarenden brachten een ge vaarlijken nacht door en werden den volgenden morgen door enkhuizer visschers gered en te Enkhuizen aan wal gebracht. Het schip, dat te Amsterdam verzekerd was, zal hoogstwaarschijnlijk niet afgebracht kunnen worden De leerling-machinist S., die den 7 te Hengeloo. onder den trein was geraakt waardoor hem beide ar- gierige blikken naar het papier, maar Olders gaf hem zijn afscheid voordat hij het open maakte. De maire moest den wensch van den officier gehoorzamen en hem alleen laten. „Waarde Olders," zoo luidde het met potlood ge schreven briefje van Metten„ik laat aan u over om aan het diner in de fabriek deel te nemen en de met u bevriende familie te begroeten indien gij meent het dorp te kunnen verlaten zonder den dienstzaken te schaden. Mijnheer Fabre schijnt zich uwer in vriend schap te herinnerenhij maakt den indruk van een man van eer, maar veel komt mij verdacht voor. Hij gaf mij eveneens de verzekering dat gij u vergist moest hebben want dat zijn zoon sinds weken in Chaumont was. Het scheen mij toedat hij zeer bezorgd was en hij koestert misschien niet ten onrechte, de vrees, dat zijn zoon heimelijk domme zetten begaatwant ik ontving daar juist het berichtdat de zoon van Fabre zich aan Boritz die eene huiszoeking in het slot Mon- terry deed had voorgesteld als de plaatsvervanger van den markies Léon de Monterry." Het bericht, dat Charles zich niet naar zijns vaders huis maar naar het slot had begeven versterkte het vermoedendat hij buiten weten zijns vaders zich met gevaarlijke ondernemingen inliet en ofschoon de geheele inhoud van het briefje beweesdat Metten de uitnoo- diging slechts uit kameraadschap deedmaar stellig verwachtte een weigerend antwoord te zullen krijgen, besloot de jonge officier echter naar de fabriek te gaan. Olders kon te eerder tot dit besluit komendaar door de mededeelingen van den mairezijn vurig ver langen om dat huis te betredenmerkelijk bekoeld was. Zelfs de wensch kwam niet in hem op om zich over Fernande's gevoelens voldoende zekerheid te ver schaffen. Hij begreep dat hij geen slechter tijd had kunnen uitkiezen dan dezen dag, waarop zij den eersten indruk ontving der door den oorlog te voorschijn ge roepen verhoudingen en zijne kameraden als heeren en meesters haars vaders huis zag betreden. Al had zij slechts

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1