No. 32. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. WOENSDAG 15 MAART. FEUILLETON. 6> LIEFDE IN DEN OORLOG. Prijs der gewone Advertentiën ÖDfliciëel ©cbccltc. Schuldvorderingen ten laste van het itjjk. BuitcnCanb. LklIAARSCHE COI RtM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0-06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/" 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON De COMMISSARIS des KONINGS van Noordholland herinnert alle autoriteiten en ieder ander die daarbij belang heeft, aan de bepalingen der wet van 8 November 1815 (Staats blad No. 51), en aan den inhoud van art. 29 der wet van 5 October 1841 (Staatsblad No. 40), betreffende de verevening van schuldvorderingen ten laste van het Rijk, met aanbeveling om zoodanige schuldvorderingen zoo spoedig mogelijk immers vóór den 1 Julij aanstaande in te dienen, aangezien aan die wetsbe palingen, zoo nu als in het vervolg, stipt de hand zal worden gehouden. Haarlem, De Commissaris des Konings voorn., 25 Eebr. 1882. SCHORER. KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dat de lijsten, aanwijzende de personen, die bevoegd zijn tot bet kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn vast gesteld, aangeplakt en van heden af, gedurende veertien dagen, op de secretarie dezer gemeente, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure, voor een ieder ter iuzage gelegd, terwijl zij, die zich ten onrechte daarop niet geplaatst vinden, of ver- meenen mochten, dat anderen daarop ten onrechte zijn gebracht, worden uitgenoodigdhunne bezwaren bij ongezegeld verzoek schrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, binnen veertien dagen na heden, aan den Gemeenteraad in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Maart 1882. De Secretaris, NUHüUT VAN DER VEEN. KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen naar aanleiding van het 2e lid van art. 35 der wet van 4 Julij J850 (Staatsblad No. 37) bij deze ter algemeene kennis, dat bij de herziening der lijsten, aanwijzende de perso nen, die bevoegd zijn tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad, de namen der volgende personen wegens het verlie zen van een of meer der gevorderde vereischten oï uithoofde van overlijden daarop zijn geschrapt, als A. WEGENS HET VERLIEZEN VAN EEN 01 MEER DER GEVORDERDE VEREISCHTEN. 1°. Voor de Tweede Kamer der Staten Generaal en de Pro vinciale Staten. C. E. van Steensel van der Aa, W. E. Adolf, G. Balder, H. van den Berg, J. Beugeling, J. Blaauboer, J. H. de Boer, E. H. van den Brink, J. Bruin, A. Cohen, I. D. Cohen, J. Dekker, H. van Dijk, J. Evers Ez., J. Gelder, P. van der Gulik, A. Hartman, R. Hofmeester, C. Jol, K. Koopman Sr., C. Krom, Abr. Pr. de Lange, E. H. Leis, J. W. Lem, A. Levert, J. I. J. Lutterot, H. Manbeim, jhr. N. J. Martini van Geöen, C. Merkx, K. P. Nonhebei, A. Oortmeijer, G, van de Poll, W. Praalder, J. de Raat Az., H. M. M. Rappard, J. Rens, B. H. N. van Reijn, N. Roozendaal, J. W. Ruijs, A. Schouten, J. M. Schuurman, E. Stam, B. Steffens, J. G. Stemler Gz., J. D. Tander, J. M. Verkozen, A. W. Vervloet, P. Visser, C. de Vos, S. Ven, J. H. de Vries, J. M. E. Wel- lan, J. R. Wigersma en E. A. de Witt. 2°. Voor den Gemeenteraad. D. Balder Sr., M. E. Beudeker, J. BeugelingG. E. Bin- neman, J. Bolland, A. van Bommel, J. J. Bottemanne, A. Bruin, K. Bijl, A. Cohen, I. Cohen, P. H. van Daalhoff, S. van Dam, A. Dorregeest, P. Dorreman, H. van Dijk, J. Gelder, T. Groen, C. Grootegoed, L. Habedanck, Jb. Hart, H. Hemmelder, H. Hoekmeijer, J. J. Hofmeester, J. H. J. Hofhuis, G. Hofstee, G. M. Hondius, T. Hulst, H. Kopjansen, H. Kap- teijn, E. Kars, N. van Koningsbrugge, K. Koopman Sr., K. Kos ter, C. Krom, D. Kuijper, J. Landman, Abr. Pr. de Lange, J. W. Lem, R. van Lieshout, J. I. J. Lutterot, F. C. J. Mar- gadant, jhr. N. J. Martini van Geffen, G. van der Meulen, W. Moetwil, K. P. Nonhebei, J. J. Nijman, P. van Ommen, J. Pander, G, van de Pol, E. J. Porck, W. Praalder, H. M. M. Rappard, J. Rens, C. Rensen Jr., B. H. N. van Reijn, R. E. J. Roeterink, J. W. Ruijs, C. Schipper, H. A. Schoenmaker, J. M. Schuurman, J. C. L. Schwarzer, Johs. Smak, Jb. Spaans, P. J. Stalenboeff, B. Steffens, J. G. Stemler Gz„ Jb. Swaab, J. D. Tander, J. A. Thomann, Jb. de Veer, S. Verhoeve, J. M. Verkozen, A. W. Vervloet, B. Velleman, C. Visser, Js. de Visser, S. Ven, J. H. de Vries, J. M. E. Wellan C. D. Westphal, J. R. Wigersma, J. de Wit, P. van Wijngaarden en J. E. de Wijs. B Wegens Overlijden. P. Admiraal, N. Adolf, S. Beekman, M. Bonarius, J. B. Bongee, J. Doorewaard, J. H. A. Ezerman, M. Portuin, S. P. Kapteijn, Jb. de Koning, W. G. ten Houte de Lange, M. I. Manbeim, H. Mensonides, C. Perk, J. P. J. van Rosendael, J. B. Schellinger, J. G. Sclinerr, K. Smit, dr. L. de Sonna- ville, A. J. Stikkel, J. van der Sluijs Veer, mr. E. M. Vonk, E. W. de Vries en T. E. de Vries. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 14 Maart 1882. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn» verzonden gedurende de le. helft der maand Februari. C. Rademaker, J. Kroon, G. de Jong, F. Lansmier, B. J.van Dieren en A. JBarkey, Amsterdammevr. Romijn, Haarlem; N. de Jong, OudesluisA. Knaap, Purmerendj. D. Koote, Winkel; I. Kuiper, F; J. Schoorl, Uit Egmond &/d HoefS. Laan, Binnenwijzend HeiloD. Smal, Amsterdam n Scboorldam P. Wielings, F; Briefkaarten. I. A. Capelle, I. Prins, N. Hobbelman, Amsterdam. DUITSCHLAND. De vaste commissie vau den eco- noinischen raad van Pruisen heeft het regeeringsvoorstel betreffende het tabaksmonopolie in beginsel aangenomen met 16 tegen 9 stemmen onder goedkeuring van eenige amendementen terwijl het kerkelijk-stuatkundig wetsontwerp door de commissie uit het Huis der afge vaardigden verworpen is. Overigens blijft men zich tegen dat voorstel zeer verzetten. ENGELAND. Den 7 werd een lid van het Lager huis benoemd in plaats van den heer Powellconser vatiefomtrent wiens lot men nog steeds in onzeker heid verkeert. Hij is, zooals men zich herinneren zal, met een luchtballon opgestegen en men heeft nimmer iets zekers omtrent die ballon gehoord. De conservatieve candidaat werd 491 tegen 435 stemmen gekozen. In bet Hoogerhuis werd den 10 op eene aan de regeering gedane vraag geantwoord dat de regeering, behalve het door de dagbladen medegedeeldegeene berichten omtrent gevechten op de noordwestelijke grens der Transvaal ontvangen had. Er bestond echter reden om te gelooven dat de boeren die aan die gevechten deelnamen lieden zijn zooals er altijd aan de grenzen gevonden worden steeds gereed om zich in elk gevecht te mengen wier handelingen door de tranvaalsche regeering zeker niet goed gekeurd zouden worden. Maclean, de dader van den aanslag op het leven van Koningin Victoriais naar de assises verwezen be schuldigd van hoogverraad. De leden van het landverbond en de nationale partij in Ierland hebben een nieuw plan gevormd. Zij willen een fonds stichten om daaruit eene vergoeding te geven aan de leden der volkspartij bij de aanstaande algemeene verkiezingen te benoemen. Daar verscheidene iersche afgevaardigden dikwijls bii belangrijke stemmin gen afwezig zijn zeer ten nadeele van de belangen die zij voorstaan, willen zij ieder afgevaardigde ƒ3600 schadeloosstelling gevenmits hij geen enkele zitting verzuime en bovendien zijne verkiezingskosten op ge lijk bedrag geraamdbestrijden. Parnell's vrienden rekenen op de verkiezing van ten minste 75 leden. Ter verkrijging der benoodigde gelden zal eene inschrij ving geopend worden waarbij ieder kiezer of hoofd van een gezin ten minste ,60 zal moeten bijdragen. Op ongeveer 900,000 inschrijvers wordt gerekend wordt dit getal niet verkregen dan zal het bond ten hoogste 240,000 bijdragen. Den 9 werd te Londen door de Vereeniging voor den internationalen muntstandaard eene druk bezochte vergadering gehouden van mannen van beteekenis. De gouverneur der engelsche bankhoewel sprekende als bizonder persoon, verklaarde zich voor den dubbelen standaard. Hij ontkendedat de gouden standaard alleen voor Engeland onmisbaar was. Even goed als de staat de vaste waarde van het goudgeld kan bepalen kan hij dat ook van het zilver doen, alsmede de onderlinge verbonding, zooals iroeger. Op die bijeenkomst werden ten slotte de drie volgende motiën aangenomen 1°. beperking van den geldsomloop, door uitsluiting van zilver als internationaal muntmetaalverdient afkeuring, omdat daardoor de storingen in de waarde van het goud menigvuldiger en sterker worden 2'. Engeland's groote handel met landen die den zilveren standaard hebben doet het voor bet rijk van het hoogste gewicht zijn dat het zilver standaardmetaal blijve 3°. Engeland kan zijne handelsbelangen niet afscheiden van die der overige rijken waarom eene internationale regeling zooals nu door de bijeenkomst te Parijs beproefd wordt, wenschelijk is en ondersteund moet worden. Lagerhuis. Den 10 verklaarde de onder-minister III. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren welke sombere, ontsierende wolk op bet overigens bewondering afdwingend beeld van den oorlog van 1870 een stui tende schaduw wierp. Bjj de ontzagwekkende worste ling van beide strijdende volken gaf men aan weers zijden blijk van de edelste opoffering voor het vaderland, van den heldhaftigsten moedvan ongeloofelijke toe- wijding en geduld in het verdragen van allerlei moeie- lijkheden. De bitterheid, die zich, zooals van zelf spreekt, van de, zonder goeden uitslag, strijdende partij meester maakte, werd door het fanatisme van enkelen aangewend, om de wilde hartstochten der menschelijke natuur te doen losbarsten en de gelukkige tegenstanders met de listige wapenen van het verraad te bestrijden. De moderne beschaving gebiedt door het algemeen aangenomen volkenrecht aan de oorlogvoerende natiën, alleen het leger van den vijand te bestrijden onverde digde steden en dorpen te sparen de huizen van den vijandelijken burger en boer onaangetast te laten. Men eischt echter dan ook met recht, dat zelfs bij volksoor logen de gewapende burger en boer de zoogenaamde landstormzich door uniformen kenbaar maken alleen onder deze voorwaarde kan de overwinnende tegenstan der het wagenmannen in de kracht huns levens in de dorpen van het veroverde land in vrijheid te laten. Vrijscharen waren reeds van oudsher meer een plaag voor het land dat zij moesten beschermendan van werkelijke hulp bij de verdediging er van. Waar zij zich niet als geregelde corpsen bij de legers aansloten, en dus troepen werdenhebben zij in het gunstigste geval alleen weinig geschaad en goede krachten ver spild meestal echter werden zij tengevolge van slechte tucht ot hare samenstelling uit het gemeenste volk een ontzettende plaag voor het land. Er vormden zich in 1870 in Frankrijk verscheidene geregelde vrijcorpsen, zooals bij voorbeeld de Elsassers, „het legioen van de vrienden van Frankrijk de vrij willigers van de Seine, die reeds bij Sedan medevoch- ten, maar al zeer spoedig na het uitroepen der republiek vond de meening ingang dat men het vaderland van dienst waswanneer men heimelijk met te voren ver borgen wapenen kleine afdeelingen van den vijand over viel de gemeenschap tusschen deze stoordeof zich van proviandtransporten meester maakte. Men zocht zich diets te maken dat verraad tegenover den vijand des vaderlands niet alleen veroorloofd was maar de plicht eens patriotsen zoo werden dan die huivering wekkende roof- en moordtooneelen in het leven geroe pen die in het vervolg met. strenge brandschattingen en het afbranden van huizen ja zelfs van geheele dorpen moesten worden gestraft. Het had in het eerste oogenblik den jongen Fabre tegengestaan de hand te leenen tot heimelijke onder nemingen. Voordat de oorlog den keer nam die wei nige verwacht hadden toen de bulletins van Napoleon van eene overwinning bij Saarbrücken spraken, had de familie Fabre nog den duitschers sympathie toegedra gen. Men was vertoornd over het lichtzinnig verwek ken van een oorlog die dit schoonste deel der aarde, de landen aan den Rijn, dreigde te verwoesten; men be klaagde de duitsche landen, waarin de moderne caesar zijne africaansche troepen wilde voeren. Het bluffen van markies Léon dat men eene wandeling naar Ber lijn ging maken en de duitsche geldzakken zou plun deren, zooals in de jaren 1806 tot 1813, stuitte Charles' gevoel, maar even ais bijna alle elsassers, op het oogen blik dat de mare van Weissenburg en Wörth door het land vloogzich evenzeer schaamden als de meest hartstochtelijke franschman zoo was ,'iet ook Charles Fabreals had zijn patriottisch gevoel een slag in het aangezicht gekregen. Edmond Fabre bleef kalmer. De oudere man erkende de heerschende hand van het noodlot en zag de toe komst donker in die de val van het keizerrijk over het land brengen zou. Het spook der omwenteling kwam hem voor den geestdat te Parijs het hoofd opstak dreigender en vreeselijker dan het zwaard der duitschers. Ernstig verbood hij Charleszich bij de militie te voegen en de republiek te dienen; hij geloofde nietdat deze jonge manschappen van Frankrijk aan de legers, door welke de keizerlijke armee was over wonnen noemenswaardigen tegenstand zouden bieden. Hij zag het keizerrijk gevallen en na den spoedig te verwachten val van Parijs, na het sluiten van den vrede, Frankrijk aan den burgeroorlog prijs gegeven; hij hui verde voor eene herhaling van de toestanden van 1793. Charles schikte zich in den wil zijns vaders, en nu werd het Léon te gemakkelijker, om hem voor zijne plannen te winnen. Léon de Monterry verlangde er niet naar, zijn leven voor het vaderland in de waag schaal te stellen maar hij vond nu de gelegenheid gunstig, om een rol te spelen, die hem aanzien in de omstreken en naar hij hoopte bewondering bij Fer nando zou verschaffen. Als voormalig officier en voor naamste edelman der provincie werd hij met de leiding der landsverdediging in de streek belast. Fabre moest het voorstel van alle patriotten volgen en aanzienlijke sommen beschikbaar stellen tot het verschaffen van wapenen en het geruchtdat den Duitschers te Bar- le-Duc ter oore kwam dat op het slot Monterry eene wapenuitdeeling op groote schaal had plaats gehad was gegrond. Léon organiseerde een corps francs-tireurs dat zou optreden op het oogenblik, dat de duitschers Bar-le-Duc zouden bezetten. Fabre's fabriek had een filiaal te Chaumont. Fabre had zijn zoon gaarne vergunning verleenddaarheen te gaan en den zieken chef aldaar te vervangen in de laatste dagen echter had hij argwaan gekregen en

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1