lainnettlanb. van binnenlandsche zaken, dat den gezant te Belgrado opgedragen was, Koning Milan geluk te wensehen met het aanvaarden van den titel van Koning van Servie. FRANKRIJK. Uit de bij de begrooting voor 1883 overgelegde stukken ia gebleken dat de waarde der on roerende goederen in de doode hand van 22 miljoen gulden op 31 Januari 1852 in 10 jaren geklommen is tot 210 miljoen en dat zij op 31 December 1880 350 miljoen gulden waard waren. De waarde der roerende goederen ia niet te berekenen. De Kamer beeft den 9 na langdurige beraadslaging over de interpellatie van het lid der uiterste linkerzijde de Lanessan betreffende het zenden van troepen naar som mige plaatsen in het departement du Gard, waar werk stakingen plaats hadden met 357 tegen 48 stemmen eene motie aangenomen tot goedkeuring der handelingen en verklaringen van de regeering. De minister van binnenlandsche zaken had verklaard, dat het zenden van troepen onvermijdelijk was geweest ter voorkoming van gevreesde ongeregeldheden daar door de opruiing van sommige lieden de beweging een oogenblik 'een dreigend karakter had aangenomen. Men had te doen gehad met eene staatkundige beweging, niet met eene onbillijke behandeling van werklieden door werkgevers. De regeering zou de vrijheid van vereeniging niet alleen handhaven, maar tevens hen beschermen die van werkstaking niets wilden weten en vooral aan de open bare meening waar die gevaar liep hare vrije uiting waarborgen. De afgevaardigde uit het betrokken depar tement meende, dat de regeering met de beste bedoe lingen op een dwaalspoor was geraakt. De toestand was niet bedenkelijk geweest de werklieden waren alleen gedwongen geworden, den arbeid te hervatten en zich op genade of ongenade aan de werkgevers over te gevendie de republikeinschgezinden onder hen niet weder hadden aangenomen. Ten slotte riep hij uit, dat de republiek sociaal-democratisch of in het geheel niet zou zijn. Andere leden, waaronder de heer de Lanessan, beweerden, dat het ministerie met meer hardheid tegen over de werklieden was opgetreden, dan eenig ministerie onder het keizerrijk. Des ministers meening deed den ken aan eene dictatuur. De regeering had hare grond beginselen met voeten getreden en opgehouden het haar geschonken vertrouwen te verdienen. Deze laatste woorden deden een geweldig leven ontstaan. Nadat de orde hersteld was, verdedigde Clémenceau de houding der uiterste linkerzyde op het stuk van werkstakingen en verweet der regeering, dat zij steeds voor de patroons en tegen de werklieden partij trok. De motie tot at keuring van het gedrag der regeering werd met 386 tegen 70 stemmen verworpen. Het opmerkelijke van deze be raadslaging is, dat in 1870 Gambetta tegen bet keizer lijke ministerie Ollivier dezelfde grieven aanvoerde wegens het zenden van troepen naar plaats gehad heb bende werkstakingen als thans aangevoerd zijn tegen het republikeinsche ministerie. De Senaat verwierp den 11 bij de behandeling van het wetsontwerp op het verplicht lager onderwijs uit sluitend door leeken, met 167 tegen 123 stemmen het amendement van Jules Simon om den onderwijzers op te dragende leerlingen te wijzen op hunne plichten jegens God en het vaderland. Den 12 Juli 1881 was een amendement van dezelfde strekking aangenomen doch de Kamer had zich daarmede niet vereeuigd. De regeering had den afloop der verkiezingen voor den Senaat afgewacht, om dit wetsontwerp weder in be handeling te brengen, omdat zij hoopte, dat dan het amendement verworpen zou worden. Haar wensch is dus vervuld. De ministerraad besloot den 9 de oorlogsvergoedingen voor Tunis niet te storten in de fransche schatkist maar in die van den Beijmet wien de transchen slechts als bondgenooten gehandeld hadden. GRIEKENLAND. Door de verkiezing van den candidaat der oppositie Spiridion Valorite tot voor zitter der Kamer, met 127 tegen 76 stemmen nam het ministerie zijn ontslag en werd de heer Tricoupis door den Koning belast met de samenstelling van een nieuw ministerie. vreesde hij dat zijn zoon hem misleiddedat hij met Léon heimelijk in connectie stond en zijn voorslag om den chef te vervangen slechts als voorwendsel diende, om zijn doen en laten aan de opmerkzaamheid zijns vaders te ontrekken. Men was gisteren begonnen levensmiddelen uit V te verwijderen gewapende franc-tireurs hadden deswege bevelen te V. gegeven en onderscheidene arbeiders uit de fabriek verdwenen plotseling als ware de zaak reeds lang afgesproken. Dezen morgen, toen het werk beginnen zou ontbrak het overige deel der mannen die nog in staat waren wapenen te dragenen toen Edmond Eabre verklaarde naar het slot te zullen gaan en den markies een en ander onder het oog te brengen bekende Eernande hem kleurende dat Leon gisteren avond van haar afscheid genomen hadmet de opmerking dat hij iets grootsch voornemens was dat hij bij zijn terugkeer de trofeën eener overwinning zou medebrengen. Ernstig en onderzoekend zag Eabre zijne dochter in het gelaat de schaduw, die de zorgen der laatste dagen op zijn gelaat wierp, was heden scherper dan anders. „Gij zijt dus reeds zoo vertrouwd met elkander," zeide hij „dat gij dingen voor mij verbergtdie hij heimelijk in mijn huis verricht ik mocht het niet we ten dat mijne fabriek heden het werk zou moeten staken Eernande kleurde meer en meer. „Vergeef mij, vader," vleide zij„niet om zijnentwille gebeurde het. Tracht het niet uit te vorschen. Laat mij mijn geheim, tot dat ik u alles mag zeggen." Eabre's trekken werden hoe langer hoe somberder. „God geve mompelde hij „dat gij niet te laatmaar dan met ontzettingontwaaktCharles is bij de franc- tireurs hij heeft mij bedrogen en gij hebt hem geholpen!" Wordt vervolgd. RUSLAND. Generaal Skobeleff bad een onderhoud met den minister van oorlog, waarin hem gezegd werd, dat hij terug geroepen was wegens inbreuk op de krijgs tucht door het veroorzaken van zooveel verwarring en beweging op zijne buitenlandsche reis. Graaf Ignatiefl moet hem gezegd hebbendat de Keizer hem niets bizonders had mede te deelendaar het feitdat hem geene officiëele zending naar het buitenland opgedragen wasal het daar door hem als bizonder persoon ge sprokene van alle staatkundige beteekenis beroofde. Hij had zich tegen de militaire krijgstucht vergrepen en niets anders. De Golog bevat een artikel, waarin de oorlogsgezinde partij met nadruk wordt bestreden. Volgens dat blad bestaat er geen aannemelijke reden voor oorlog. Die partij doet niets anders dan de gemoederen ophitsen. De overleden Keizer droeg er toe bij om Duitsehlands eenheid te bevestigen en onderhield met Duitschland vriendschappelijke betrekkingen terwijl hij een oorlog tusschen Duitschland en Rusland voor een groot onge luk hield. De tegenwoordige regeering volgt dezelfde staatkunde. Daarom hoopt het, dat het streven zonder gevolg zal blijven. Het hoopt zulks in naam van de gerechtigheid en het gezond mensehenverstand en uit liefde voor het volk, dat tegen zijn wil onder de 700gdjj van het panslavisme zou gebracht worden. Het wil vredevóór alles vrede met Duitschland. Een oorlog zou zelfs aan de zegevierende partij duur te staan komen. Het Dagblad van St. Petersburg weêrspreekt de las teringen der buitenlandsche pers met betrekking tot de jongste veroordeelingen van nihilistenmet name het door een telegram uit Krakau verspreide bericht van eene botsing tusschen studenten en politie, ten gevolge dezer veroordeelingen en verder de beweringen van Victor Hugo dat de beschuldigden de verhandelingen van het gerechtshof niet hebben bijgewoond en zonder verdedigers gebleven waren. Al deze beweringen zijn louter verzinsels. Wegens de onlangs te Warschau tegen do israëüeten voorgevallen ongeregeldheden zijn 149 personen tot hooge geldboeten 848 tot hechtenis van ten hoogste 14 dagen en 77 tot meer of minder langdurige gevan genisstraf veroordeeld. Den 13 is de Keizer van Gotschina te St. Peters burg teruggekeerd. SPANJE. De inwoners van Gibraltar hadden on geveer een jaar geleden geweigerd hunnen nieuwen bisschop te ontvangen voorgevende dat lnj benoemd was door den steun en met de toestemming van het engelsche gouvernement. Dezer dagen is de bisschop er eerst in geslaagd, zijn zetel met geweld in bezit ta nemen. De deuren der kerk waren zoodanig gebarri cadeerd dat de militaire macht ze heeft moeten open breken. TURKIJE. De naar Siberie bestemde russische atoomboot Moskwa met duizend soldaten en krijgs voorraad aan boord was dezer dagen zonder vergun ning der Porte den Bosporus binnen geloopenover welk feit de Porte aan den russischen gezant een schrij ven verzond waarin zij tegen die onregelmatigheid opkwam hoewel zij gelijktijdig aan die stoomboot ver gunning verleende hare reis voort te zetten. SERVIE. De Vorst heeft den titel aangenomen van Koning Milan Obrenowics I, terwijl het leger den eed van getrouwheid aan den Koning reeds heeft afgelegd. De Servische bladen zijn bijna eenparig met de verhef fing van Servie tot koningrijk ingenomen. Ook de be volking schijnt met dat besluit niet minder ingenomen te zijn althans op den dag der afkondiging was de hoofdstad luisterrijk verlicht en gingen tal van inwoners met fakkellicht naar het paleis, om den nieuwen Koning te begroeten. De Koning vaardigde eene proclamatie uit, waarin hij verklaart, volgens den wil van zijn volk de Ko ningskroon te aanvaarden en zijn leven te zullen wijden aan Serviels geluk. Door geheel Europa ondersteund dat hij met een diep gevoel van dankbaarheid erkende, ging Servië eene veilige toekomst te gemoet. Hij hoopte verder, dat het nieuw ingetreden tijdvak allen met vaderlandsliefde zou vervullen en dat de nieuwe door het koningrijk ingenomen stelling zich zou ken merken door de liefde der burgers voor gerechtigheid vooruitgang vrijheid en orde. Verder is aan verschei dene veroordeelden kwijtschelding van straf verleend, Den 25 Juni zal zijne krooning plaats hebben. De oostenrijksche gezant was onder de eersten, die den Koning geluk wenschten, wel een bewijs, dat Oostenrijk- Hongarije met deze verandering ingenomen is. De Ko ning heeft dien gezant op zijne gelukwenschen geant woord, dat Servie door zijne staatkundige houding steeds het bewijs zou leveren, dat het nieuwe koningrijk orde vrede, vooruitgang en beschaving wilde bevorderen en voorstaan. ALGERIE. Op Maroccaansch grondgebied had tus schen Arabieren en Eranschen nabij Eiguig een gevecht plaats. De fransche troepen haddenzonder het te weten de grens overschreden. De bevelhebber der afdeeling ontving daarvoor eene berisping terwijl be paalde voorschriften werden gegeven ter voorkoming eener herhaling van dergelijke vergissingen. Een afdeeling ruiterij te Kairoean achterhaalde de bedrijvers van den onlangs op 7 europeanen gepleegden moordeen paar sneuvelden en de anderen werden gevangen genomen. EGYPTE. Het ontslag van den franschen contro leur-generaal de Blignières is door den franschen mi nister van buitenlandsche zaken aangenomen: de heer Credifhoofdambtenaar bij het ministerie van financiën te Parijsis als waarnemend controleur opgetreden. ZUID-AMERICA. Tusschen Chili en Bolivia is een wapenstilstand gesloten. De bladen van de republiek Bolivia wensehen het sluiten van den vrede en de re geering is evenzeer geneigd aan den oorlog een einde te maken. Waarschijnlijk zouden de generaals Cama- cho en Juan Corillo volledig gemachtigd worden tot het onderhandelen over den vrede. Generaal Campero bevond zich te. Cruzo doch het leger bleef werkeloos. ZUID-AERICA. Den 8 werd de buitengewone zit ting van den Volksraad in den Oranje-Vrijstaat geopend. Den 9 weigerde de Volksraad den staats president ver gunning om het grootkruis der Orde van Michael en George, hem door de engelsche regeering aangeboden, aan te nemen. Volgens de Daily News zou de transvaalsche regee ring de ongeregeldheden aan de westelijke grenzen der Transvaal onderdrukt hebben. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 13 is de openbare behandeling aangevangen van het ontwerp tot wijziging der wet op het recht van zegel. Art. 1 (verlaging van het recht van plakzegels ook voor onderhandsehe kwitantiën tot 5 cents) werd aangenomen met 50 tegen 2 stemmen, na verwerping, met 48 tegen 3 stemmen van een amendement van den heer Corver Hooft, om te doen vervallen de alinea van dit artikel, volgens welke de bepaling niet toepasselijk is op de kwitantiën over betaalde Rijks-, provinciale of plaatse lijke belastingen polder-, dijk-, molen- en sluisgelden, waaromtrent de bestaande bepalingen blijven gelden. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot herziening der wet van 18 April 1874 tot regeling en voltooiing van het vestingstelsel; tot vaststelling van het slot der kolo niale rekening van Curasao over 1878 en tot wijziging van hoofdstuk IX der staatsbegroting voor 1882 tot bekrachtiging van den verkoop van een gedeelte spoor- wegsloot te Amsterdam tot verhooging van hooldstuk V der staatsbegroting voor 1881. In zijne woning aan de Noorderdwarsstraat te Amsterdam is den 10 een man van de tiappen geval len en zoo beleedigd dat hij den volgenden morgen in het gasthuis overleed. Deu 10 heef;: een 26jarig man, J. A. Eock, hout- vletter van beroep, thans zonder werk, gehuwd en vader van 2 kinderen wonende op een paar bovenka mers aan de Czaar-Peterstraat te Amsterdam, zijne 25- jarige zwangere vrouw met een mes eene hevige wonde in den hals toegebracht. Toen de buren op haar gegil naar boven vlogen, had zij hem bet mes reeds ontwor steld en had hij zich naar den keuken begeven maar hij keerde terug en bracht haareer men het beletten kon, met «en bijl een slag op het hootd toe. De vrouw is naar het gasthuis vervoerd en aldaar ontijdig maar voorspoedig bevallen van eene dochter. De dader trachtte niet te ontvluchten maar bleef rustig wachten tot de policie hem arresteerde. Man en vrouw stonden als oppassend bekend hadden geen omgang met de naaste omgeving en gingen trouw ter kerke. Vermoedelijk moet het misdrijf aan godsdienstwaanzin toegeschreven worden. In tegenwoordigheid van de ministers van water staat en van buit. zaken zijn den 11, in de zaal der le. Kamerte 's Gravenhagede te Melbourne ue- haalde eereblijken aan de bekroonden ter tentoon tel ling aldaar uitgereikt. De heer J. M. v. d. Made, direc teur der fabriek van stoom- en andere werken te Amsterdam, is hij die gelegenheid benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw. Door de directie der Ned. Tramwaymaatschappij is den 10 te Utrecht aanbesteed het bouwen eener rij tuigen- en locomotieven-remise met woning wachtka mer, goederen-bergplaats enz., op het emplacement Heerenveen. Minste inschrijvers waren de heeren S. Stieustra en H. Lammerstra, te Bolsward, voor/18,286. In cie op 11 Maart te Zwolle gehouden door ruim 60 personen bijgewoonde algemeene vergadering der vereeniging „De eerste nederlandsche volksplanting Kuipers City in DakotaNoord-Atnerica" zijn de sta tuten vastgesteld en is een definitief bestuur verkozen. Tevens zijn de heeren H. en A. Kuipers en H. Spyk- man aangewezen om met een bouwkundige vooruit te trekken, ten einde eenige toebereidselen te maken voor de ontvangst der landverhuizers die den 8 April van Amsterdam zullen vertrekken. In den vroegen morgen van den 11 is te Arnhem door insluiping een zeer belangrijke diefstal van gou den en zilveren sieraden gepleegd waaronder 5 gou den horlogiën. Als dader wordt verdacht zekere G. Nijssenafkomstig uit Venloo, eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen. Den 11 heeft eene vrouw, aan het Oetgerspad te Amsterdam hare buurvrouw waarmede zij getwist had met een ketel kokend water opgewacht en zoo over hoofd en hals gegoten, dat deze deerlijke brandwon den bekwam. In den nacht van 11—12 Maart is de uitgebreide, nog geen jaar geleden in werking gestelde stoomrijst- pellerij van de heeren v. Waveren Dekker Co., te Koog aan de Zaan met eene zeer groote hoeveelheid rijst door een feilen brand in de asch gelegd. Te Kolhorn is den 12 een geschikt locaal in ge bruik genomen voor de godsdienstoefeningen der christ.- geref. gemeente. Tot dusver waren de samenkomsten in een particulier woonhuisje gehouden. Den 13 is de nieuwgebouwde korenbeurs te Nij megen plechtig ingewijd met aansprakeneerewijn versieringen muziek en kanonschoten. Achter de bierbrouwerij „de Valk" te Amsterdam is den 13 een man van eene moutschuit gevallen en verdronken. Tot onderwijzeres aan een der gemeentescholen te Leeuwarden is benoemd mej. L. Postmate Anna Paulowna. Te Krommenie is bij herstemming, met 44 stem men tegen 36 op den heer W. C. Kaars Sijpesteyn, tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer H. Reyne Kz. Door zekeren Sebastiaan, secretaris van een dorp in Limburg, is bij den officier van justitie te Maastricht eene klacht ingediend tegen den schrijver van een feuilleton in eene te Sittard verschenen vastenavond courant, omdat deze daarin de opvoering van een too- neelstukje in een dorp beschrijft en daarbij een dorps-

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2