No. U\ Vier en tachtigste Jaargang. 1882. ZONDAG 19 MAART. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën Btnnettlanb Uk HUI! SCIIi: COURANT. Deze Coarant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COS TER ZOON. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1881 betreft eene som van 415,225,72 waarvan 3 ton tot aanvulling van den post voor vergoeding aan gemeenten voor de kosten van haar lager onderwijs aangezien de daarvoor toe gestane som van 3 miljoen reeds op 10 Eebr. j.l. met ruim 141,000 was overschreden, terwijl er nog vele wijzigingen van gemeentebegrootingen voor 1881 te wachten zijn Den 16 is ingekomen een wetsontwerp tot teruggave van het waarborgkapitaalgestort voor de ingetrokken concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Rotterdam naar Munster. Mededeeling werd dat benoemd zijn tot rapporteurs over het wetsvoorstel van den heer de Savornin Lobman tot wijziging van art. 4 der wet op het lager onderwijs: de heeieu Keuchenius Scha pman Gleichman de Beau fort en van der Kaay. Op voorstel des voorzitters beslo't de Kamer tot dadelijke behandeling van de wetsontwerpen houd-nde goedkeuring der handels- en consulaire overeenkomst niet Servie17 October 1881 gesloten en van de consulaire overeenkomst, met Portugal in 1880 geslo ten. Beide wetsontwerpen werden aangenomen met algemeene stemmen. Door den heer van der Eeltz werd rapport uitgebracht op het adres van den luitenant-generaal van der Hey- den behandelende zijne verwijdering uit Atchin en hou dende protest tegen de beschuldiging van wreedheden in het onder bem gestelde leger gepleegdmet verzoek, dat de Kamer besluite tot het instellen eener enquête naar wreedheden, hem direct of indirect te last gelegd. Waar de adressant niet klaagt over zijne verwijdering uit Atchin meent de commissie dit punt met stilzwij gen te kunnen voorbijgaan. Anders evenwel denkt zij over het verzoek tot het instellen eener enquête. Af gescheiden van de moeilijkheid om eene zaak als deze na verloop van eenige jaren waarin zoovele personen gehoord zouden moeten worden over verschillende werelddeelen verspreid, alsnog tot klaarheid te brengen, en daargelaten, of het recht van enquête gebezigd moet worden voor persoonlijke grieven van wien dan ook is de commissie van oordeeldat hoe onbeperkt het recht van enquête ook zij ook aan dit gedeelte van het verzoek met kan worden voldaan. Voorts heeft de commissie overwogen, of zij der Ka mer zou voorstellenaan den min. van koloniën in lichtingen te vragen omtrent de door Z. Exc. aan den luit.-gen. v. d. Heyden geweigerde overlegging van stukken die zouden strekken om het goed recht van den generaal te bewijzen. Volgens haar oordeel levert die weigering echter geen grond tot het vragen van inlichtingen. Ten einde den adressant echter te zui veren van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen stelt de commissie voor, het adres van den luitenant- generaal v. d. Heyden te stellen in handen van den minister van koloniën met verzoek om zoo mogelijk zoodanige inlichtingen te verstrekken, als dienen kun nen om de bezwaren van den luitenant-generaal v. d. Heyden weg te nemen. De heer Heydenrijck achtte hetmet het oog op het groote belang dezer uiterst teedere zaakvan het meeste gewichtdat de Kamer geen overhaast besluit nam en gelooide daarom dat het wenschelijk zou zijn bet verslag te doen drukken en ronddeelenopdat de Kamer op een nader te bepalen dag over de conclusie der commissie beslisse. De heer Rutgers verzocht den voorzitter, zijne voor spraak te doen gelden bij den minister, opdat Z.Exc. nogmaals overlegge de stukken betreffende de zaak van Kaufman en de stukken betreffende de zaak van Cenin, alle welke bescheiden in verband met deze aangelegen heid staan. Overeenkomstig het voorstel van den heer Heyden rijck werd besloten het verslag der commissie te doen. drukken en rondeelen terwijl de voorzitter zich bereid verklaardeaan het verzoek van den heer Rutgers te voldoen. In verband met een en ander werd de dag der beraadslaging over deze zaak bepaald op aanst. maandag. In de gemeente Harencarspel (Tutjehorn) is in de afgeloopen week 2 maal brand ontstaan. Eéns in een pasgebouwd, nog onbewoond huis, waarvan de bedstede uitbrandde, een andere maal werd een karwei-stroohoop 's avonds een prooi der vlammen. Naar het gerucht loopt zou dit aan kwaadwiligheid moeten worden toegeschre ven vooral ook omdat enkele personen ongeteekende brieven ontvingen van vreemden inhoud. Den 15 hield de heer Pierson van Zetten te Enkhuizen eene lezing over de schoolkwestie. Van zijn standpunt trachtte hij het onvoldoende der schoolwet van '78 aan te toonen. Hij werd bestreden door de heeren van Es, Dondorff en Stavenisse de Brauw. 4 oor het maken van eene ijzeren perronoverdek- ding en een luifel ten dienste der staatsspoorwegen op Java den 15 aan het mijiifterie van koloniën aanbe steed, waren laagste inschrijvers de heeren Scbretlen Co. te Leiden voor f 14223. De gemeenteraad van den Helder heeft den 15 besloten tot bestrating van de Keizerstraat en eenige straten in deNieuwstad, en tot het aankoopen en afbreken van 2 huisjes aan de Westgracht ter verbinding van deze met de Keizerstraat; eervol ontslag verleend aan den heer D. Dekker als hoofd eener schoolbenoemd tot hoofd der gemeenteschool Nr. 4 den heer K. H. A. Heeromavan Huisduinentot onderwijzeres mej. A. C. Roem. In den nacht van 1516 Maart is een man in zijne woning aan de Koestraat4e Amsterdam van een trap gevallen en weinige uren laterten gevolge daarvan, in het gasthuis overleden. Gelijk den 9 in de kom der gemeente, werd den 16 in de Wouden den nieuwbenoemden burgemeester van Akerslootden heer J. v. d Oord door ingezete nen en schooljeugd een feest bereid. De school was keurig met groen en vlaggen versierd. Met een rijtuig met twee versierde paarden van zijne woning afgehaald, werd hij bij de vlotbrug door de schooljeugd en vele burgers opgewacht. De onderwijzer sprak Z E. Achtb. namens zijne medeburgers toe en werd keurig beant woord. Na een liedje door de schooljeugd gezongen ging de stoet naar de school. Hier werd het feest voortgezet, totdat 's namiddags drie uur de Burgemeester naar huis werd gebracht begeleid door eene eerewacht ie paard. Zoo maakte men een toertje door bijna de geheele gemeente. Teruggekomen werd in de school door de burgers tot in den laten avond prettig en ge- noegelijk 't feest voortgezet. Te Achterberg, bij Reenèn is den 16 de cbef- machinist Erenken bij het repareeren van een loco motief in eene machineioods zoodanig tnsschen de loco motief en den wand beklemd geraakt dat hij bijna oogenblikkelijk den geest gaf. Hij laat eene vrouw en 4 kinderen achter. Te Doornspijk onder de buurt Oostbeek is den 16 eene boerenplaats afgebrand met het hooibijna den geheelen inboedel3 stuks hoornvee, 2 schapen en 1 varken. Een en andermet uitzondering van het vee was verzekerd. De Koningin van Zweden is den 16 weder te Amsterdam aangekomen. In de op 16 dezer gehouden vergadering van het departement Amsterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is met 50 tegen 15 stemmen besloten, om van de aangevraagde vergunning tot verkoop van ster ken drank in het gebouw van het departement gebruik te maken. Op het verzoek der heeren A. L. Feste, te Hees- wijk en J, Godfernauttte Brussel, om vergunning tot het bouwen van een publiek slachthuis te Leeuwar den is in den gemeenteraad aldaar ongunstig geadvi seerd, omdat zij als voorwaarde stellen dat het slachten in particuliere inrichtingen zal worden verboden en B. en W. meenen dat het gemeentebestuur niet be voegd is dergelijk verbod in het leven te roepen. Het gerechtshof te Arnhem heeft zich vereenigd met het gevoelen der rechtbank te Zutfen, dat het ver- koopen van sterken drank aan een jongen beneden de 16 jaren, door dien drank per maat in eene flesch aan dezen ter hand te stellen, niet is toedienen, zooals be doeld en strafbaar gesteld wordt bij art. 17 al. 1 der drankwet. G. H. K., slijter te Deventer, was te dezer zake vervolgd geworden. Uit Atchin zijn particuliere berichten ontvangen, die geenszins gunstig luiden. De toestand is van dien aard dat de gewone bedekkingen die vroeger uit 4 man bestonden, thans op minstens 20 man zijn gebracht, hetgeen den troepen veel inspanning en vermoeienis ver oorzaakt. De gouverneur doet zich op zijne inspectie tochten steeds door een geleide van cavallerie vergezel len. Aanvallen en overrompelingen zijn aan de orde van den dagde atchineezen hebben te Singapore groote scharen besteld, om de versperringen van gevloch ten ijzerdraad te vernielen. Ook trachten zij de soldaten tot desertie over te halen 100 dollars biedende voor eiken overlooper en 250 als hij zijne voile wapenrusting medebrengt. Het onderwijzersgezelschap te Purmerendedat nagenoeg 25 jaren bestaan heeftis ten gevolge der nieuwe regeling van de onderwijzersgezelschappen, ont bonden. Eene soiree gegeven door de leerlingen van het gymnasium en der Rijks hoogere burgerschool te Gro ningen heeft 500 ten behoeve van het nederlandsche noordpoolstation opgebracht. B. en W. van Gouda hebben verzet aangeteekend tegen den door het r. c. kerkbestuur gedanen verkoop van het kerkgebouw aan de Oosthaven waarop zoowel de gemeente als de r. c. kerk eigendomsrecht vermee- nen te hebben. De oude toren „Swycht Utrecht", deel uitmakende van Bracks Doelenhotel te Amsterdam dreigt afgebro ken te worden ten gevolge van voorgenomen herbouw van de aangrenzende gedeelten van het hoteldie hem nog staande houden, hoezeer hij VU el overhelt. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeente raad voor, om te treden in het voorstel van het consortium dat den tuin van het Paleis voor Volks vlijt wil ombouwen met woonhuizen en eene winkelga lerij tot het bouwen van eene br» ter verbinding van het Oosteinde met de overz'jde van den Singel gracht en wegruiming met afstand van den grond van het policiebureau bij de Utrechtsche poort. Het con sortium zal daarvoor betalen ƒ45000, benevens 1000 voor het maken van een tijdelijk hulpbureau vau polici# 52 Personen hebben zich bij de heeren A. en H. Kuipers aangesloten tot vestiging eener kolonie in Da cota. Het eerste daar te stichten dorp zal Steggerda heeten. Aan mr. F. W. C. P. graaf v. Bijlandt is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als Zr. Ms. mi nister-resident te Stockholm. Tot zijnen opvolger is be noemd jr. E. VV. F. Wttewaall v. Stoetwegen thans consul-generaal te Rio de Janeiro. Bij den te West-Grafdijk gehouden tooneelwed- strijd is de gouden medalje behaald door de rederijkers kamer „Amicitia", van Schermerhorn de zilveren door de kamer „de Hoop te Zuidschermer. Tot burgemeester van Venhuizen is herbenoemd de heer Hamakers. De afdeeling Wieringerwaard der Maatschappij van landbouw heeft besloten zooveel als eenigszins mogelijk is uit de kas bij te dragen in de kosten tot het houden der internationale landbouwtentoonstel ling vermoedelijk is het batig slot over 1882 pl. m. ƒ25. Te Groningen is eenige weken geleden opgericht eene „Koemelkersbond'die, om het opjagen der hunr prijzen van landerijen door bod- en hooggelden tegen te gaan beslootdat geen zijner leden een bod zou doen op verhuringenwaar strijkgeld was uitgeloofd. De standvastigheid der leden die zichwat er ook tegen geijverd werd, niet van hun stuk lieten brengen, heeft ten gevolge gehaddat bijna alle verhuringen worden aangekondigd met de bijvoeging „zonder uit- loving van bod- en verhooggeldenin ééne veiling", en dat alleen liefhebbers bieden. Doch het land gaat bijna even duur van de hand. De heer mr. H. Amesholf, president-directeur der Rijnspoorwegmaatschappij, heeft aan alle ambtenaren en bedienden der Maatschappij, ten getale van ruim 2200, wier namen vermeld zijn in het albumhem onlangs ter gelegenheid van zijn 25jarig jubilé aangeboden, zijn photografisch portret doen toekomen. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten tot oprichting van een cursus tot opleiding van onderwij zers en onderwijzeressen ter verkrijging van eene der actenbedoeld by art. 56 der wet op het lager onder wijs en 1000 als toelage verleend aan het depar tement der Maatschappij van Nijverheid ter gelegen heid der algemeene vergadering en tentoonstelling, aldaar in Juli te houden. Te Beek bij Nijmegen is eene vergadering gehou den in het belang eener verbinding van beide plaatsen door middel van een tramweg. De Havenstoombootdienst te Amsterdam keert over 1881 geen dividend uitten gevolge van het on gunstige weder in den nazomer, de vertraagde opening wegens verandering van eene brug der lijn DamPlan tage en het gering verkeer op die lijn. De commissaris van policie in de derde afdeeling te Rotterdam waarschuwt tegen de aldaar onlangs aan de Schoolstraat gevestigde firma Doesburg en Go., welke zegt gelden tegen matige provisie ter leen te verstrekken aan ieder, die voldoenden liefst schrifte- lijken waarborg kan stellen en onmiddelijke toezen ding van 5 voor voorloopige kosten en bemoeiingen eischtmaar, zelfs bij aanbieding van meer dan vol doende zekerheid, het gevraagde niet verstrekt en de 5 niet terugbetaalt. Van de in het Handelsblad geplaatste opstellen over stoomvaart en emigratie naar Zuid-Africa zijn door de voorloopige commissie 3500 afdrukken verzonden naar een groot aantal personen in de Kaap-kolonie Natal, den Oranje-Vrijstaat en de Transvaal, met ver zoek om verspreiding en nauwkeurige inlichting aangaande de daarin behandelde punten. Voor verspreiding hier te lande zijn bij de heeren Ellerman Harms Co. te Amsterdam afdrukken beschikbaar gesteld a 2 cents het exemplaar. Aan de regeering der Transvaal is gevraagd, welke maatregelen door haar zonden kunnen worden genomen om het doel zooveel mogelijk te bevorderen en vooral te helpen zorgen dat personen die derwaarts mochten willen verhuizen behoorlijk hulp en terecht wijzing vinden. Reeds zeer vele personen die meeren- deels voornemens waren naar America te verhuizen

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5