Binnenlanb. Y. dreiging hun ontslag te zullen nemen wanneer die ophelderingen niet onmiddelijk werden gegeven aan welken eisch niet voldaan werd. De minister-president verklaardealle gewenschte inlichtingen te kunnen geven maar zulks niet te willen doenwanneer het in dien vorm door de oppositie verlangd werd. De zitting der Kamer is dien tengevolge gesehorst. ZWEDEN. Na eene tweedaagsche beraadslaging werd bet handels- en scheepvaartverdrag met Erankrijk den 16 door den rijksdag goedgekeurd met 197 tegen 112 stemmen. ZWITSERLAND. De landverhuizing, hoofdzakelijk naar Noord-Ameriea, is in de laatste jaren zeer toegeno men. In 1S78 verlieten 4288 personen hun vaderland, in 1880 7255 en in 1881 10935 personen waaronder 2801 kinderen. VEREENIGDE STATEN. Het Huis van volksver tegenwoordigers keurde met 199 tegen 42 stemmen (allen democraten) het door den Senaat aangenomen wetsontwerp tot wering der veelwijverij goed. Verscheidene verzoekschriften zijn aan den President ingediend, om de straf, waartoe sergeant Malou die op Guiteau schootveroordeeld is kwijt te schelden. De wetgevende macht van Ohio besloot, zijn herstel in denzelfden rang bij het leger te vragen. ZUID-AERICA. Bij de opening van het Kaapsche parlement werd door den gouverneur gezegd dat de regeering niet kon aanraden, Basoetoland te laten varen. Zij zou zich onthouden van de kolonie ten prooi te maken van een geschil op groote schaal; zij zou trach ten de wetten te doen naleven terwijl zij er een mi litaire macht van gematigde sterkte op de been zou houden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij de discussie op 20 Maart over de conclusie der com missie voor de verzoekschriften over het adres van genl. v. d. Heyden, bestreed de heer de Casembroot de con clusie; hij achtte eene enquête mogelijk en gewenscht, en stelde als conclusie voor, het adres met de bijgevoegde stukken aan den minister van koloniën te zenden met het verzoek om inlichtingen. De heer Keuchenius on dersteunde deze conclusie en wilde zich bepalen een voudig tot het vragen van inlichtingen. Ook de heer Heydenrijck achtte aanvulling door den minister van diens rede van 18 November noodig. Nadat nog de heer v. d. Feltz voorzitter der commissie voor de ver zoekschriften en de minister het woord hadden ge voerd is de conclusie van de commissie met 32 tegen 24 stemmen verworpen en daarmede die van den heer de Casembroot geacht te zijn aangenomen. Op voor stel van den heer Tak v. Poortvliet voorzitter der commissie van enquête nopens de exploitatie der ne- derlandsche spoorwegen werd de aan die commissie verleende termijn van 1 Mei tot 1 Juli verlengd. Uit het onder beheer van directeuren der Zuid- hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreu kelingen, te Rotterdam, staande weldadig zeemansfonds van mej. I. M. de Raadt, is in 1881 f 3637,50 uitge keerd aan 54 weduwen en andere betrekkingen van in de uitoefening van hun beroep op zee noodlottig om gekomen zeelieden, en ten beboeve der achtergeblevenen van de bemanning der Ioodsbooten 3 en 8 en van vis- schersvaartuigen te Scheveningen en Katwijk aan Zee. Van den heer F. Boogaart te 's Gravenhage werd ont vangen en in een 4 p ets. fonds belegd f 10000, ver moedelijk de door dien heer uitgeloofde en door den heer Musquetier van de hand gewezen premie. De regeering heeft de uitlevering aan Frankrijk toegestaan van den engelschman Edward Jacobsals „Wat zoekt ge hier? Wat wilt gij in onzen tuin? De poort was gesloten." De dreigendeheftige toon deed den zoon van den maire ontstellen. „Ik heb de straf reeds beet ant woordde hij„ik wilde over het staketsel kiimmen het dorre hout brak en ik heb mij verwond." „Ik vraag wat gij hier zoekt drong Fernande. „Ik wilde Martin Lorre spreken." Martin Lorré was de naam van den nachtwaker der fabriek. „Dan hadt gij den rechten weg naar hem moeten kiezen maar niet over heiningen heen. Ik beveel je, terug te keeren en mijns vaders tuin te verlaten." „Juffrouw Fabreik heb een boodschap van uw broeder „Zwijg nu viel Fernande hem heftig in de rede. „Ga heen of ik maak alarm en dan wordt gij door de Pruisen gearresteerd." Collin gehoorzaamde. Olders drukte het moedige meisje de hand. „Ik ga nu met u mede fluisterde hij Fernande toe, toen Collin zich verwijderd had, „er broeit ietsik moet het Metten mededeelen." „En ik verraad misschien mijn eigen vleesch en bloed mompelde Fernande somber. „Gij redt uw vaders naam voor schande. Verraad onteert altijd." Olders versnelde zijne schreden. Het berichtdat hij Metten te brengen hadwas van gewichtvan grooter belang echter was het voor hem om zoo spoe dig mogelijk naar zijne afdeeling terug te keeren. Hij lette er niet op dat Fernande achter bleef, toen hij het huis binnentrad en naar de eetkamer snelde. Allen schrikten toen hij binnen kwam en Metten fluisterend toesprak. De oude Fabre werd zoo bleek als een doek, rede hebbende tot de vrees dat de zaak zijnen zoon betrof. Het gesprek tusschen Olders en Metten duurde lang voor zijn ongeduldige angst. Metten riep den ritmeester tot zich en daarna Boritz. De graaf deelde bevelen uit. Ritmeester von Sacken en luitenant von Boritz verlieten de kamer. „Mijnheer verdacht van in 1878 den diefstal van 210,000 frs. gepleegd te hebben in de bijbank te Rijsel der Fran- sche Bank. In December 1.1. was hij door de recht bank te Rotterdam tot 6 maanden celstraf veroordeeld, wegens medeplichtigheid aan zakkenrollerij. De raad van justitie te Batavia heeft den 11 Februari mr. J. A. Haakman, redacteur van het Bata- viaasch Handelsbladwegens smaad jegens het hoog gerechtshof van Indie veroordeeld tot eene geldboete van f 300. Hij had beweerd dat gencemd gerechtshof Baroe Oedin in hooger beroep had vrijgesproken om te voldoen aan den wensch van een hooggeplaatst regee- ringspersoon. Het O. M. had het misdrijf aangemerkt als laster en eene maand gevangenisstraf geëischt. In den avond van den 14 heeft te Amsterdam een man, op de Nieuwe Prinsengracht bij de We.-sperstraat, eene vrouw, waarmede hij 8 jaren buiten echt geleefd hadmaar waarvan hij in Februari in twist gescheiden was (terwijl zijn eisch tot bekoming van een gedeelte der meubelen' door den kantonrechter was afgewezen), met een mes eene snede in iiet aangezicht toegebracht en haar daarna in het water geworpen. Op haar hulp geroep werd zij door eenige voorbijgangers spoedig op het droge gebrachtde daderdie het ontloopen wilde, werd door een paar burgers gegrepen en aan de poli- cie overgeleverd. Den 15 werd te Zaandam van de openbare en zeer vele particuliere gebouwen gevlagd ter zake van de aanneming door de 2e. Kamer van het wetsontwerp betreffende de verbinding van de Foorzaan met het Noordzeekanaal. De gemeenteraad van Zaandam heoft den 16 aan genomen het voorstel tot het stichten van een locaal voor waag en teekenschool aan de Gedempte gracht, en vastgesteld een adres aan de 2e. Kamer, om het wets ontwerp betreffende de rechterlijke indeeling van Noord holland zoodanig te wijzigen dat het kanton Zaandam wordt gebracht onder het rechtsgebied der rechtbank te Amsterdam. Het uitbaggeren en op diepte- en schoonhouden der buiten- en binnenhavens te Hoorn van 1882 tot en met 1887 den 16 door B. en W. aanbesteed is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer H. Vol- lewens voor 38,870. Den 17 is in 69jarigen ouderdom overleden de hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid mr. J. E. Goudsmit die zich door zijne practijk als advocaat, zijne opstellen in „Themis," zijn „Pandecten-systeem" (vertaald in het fransch engelsch en russisch), en zijn 20jarig acade misch onderricht een grooten naam in het binnen- en buitenland verworven had. Hij was geboren te Leiden, 13 Juni 1813, lid der Kon. Academie en hoofdbestuur der der Maatschappij tot nut der israëlieten in Nederland. Den 17 is een werkman van de Glazenwasscherij te Amsterdam van het dak van het Café Krasnapolsky naar beneden gevallen en den 18 aan de gevolgen overleden. Te Hilversum werd den 17 aanbesteed het bou wen eener openbare school met onderwijzerswoning aan de Langestraat, welk werk gegund is aan den laagsten inschrijver, den heer F. IV. v. Vloten, te Utrecht, voor f 12,769. In den nacht van 17—18 Maart is het huis be woond door H. v. d. Rietin den Groote ljpolder afgebrand. Eene dochter, dienaar men zegtaan toevallen lijdt, was met een lantaarn gevallen en had zoodoende den brand veroorzaakt. Zij werd door een broeder geredterwijl de ouders afwezig waren. De inboedel was verzekerd. The Singer Manufacturing Company heeft haar proces tegen den heer Beek te 's Gravenhage gewon nen. De rechtbank aldaar heeft den 18 beslistdat hij door het te koop aanbieden van „veel verbeterde Singer naaimachines" en vooral van Singers' „naaima chines zich aan onrechtmatige handelingen jegens de eischeres heeft schuldig gemaakten hem veroordeeld tot vergoeding van alle geleden schadenader op te geven bij staaten in de kosten van het proces. Fabrewendde Metten zich eindelijk tot den ouden heer, „luitenant Olders wenscht u een vriendschappe- lijken raad te geven. Het heeft weinig gescheeld of uw zoon was heden gevangen genomen. Hij is nu op het slot Mont rryof in ieder geval weet men daar, waar hij is. Zeg gij hem, dat bij een verradelijken aanval van franc-tireurs uwe fabriek in brand wordt gestoken en dat ik den waker Lorre zooeven liet gevan gen nemen. Een ordonnans zal u indien gij het wenschtdoor de voorposten brengen. „Waarschuw Charles voor eene dwaasheid die de vernieling der fabriek en van het slot ten gevolge zal hebben zeide Oldershet woord nemendeterwijl Metten zich verwijderde. „Al draag ik ook den duitschen uniform, blijf ik toch een vriend van uw huis. Charles mag zich in een eerlijken strijd tegenover ons stellen maar ik vreesdat bij verraad in den zin heeft." De oude heer antwoordde nietdrukte echter haas tig de hem toegestoken hand, als vreesde hij dat iemand het zou zien als werd hij door een onwederstaanbaar gevoel gedrevenhetgeen hij zich schaamdeopenlijk te bekennen. De hand des ouden mans was gloeiend heet en beefde die druk der hand zeide meer dan woorden Fabre was bezorgd over zijn zoon en kon toch niet toestemmen dat hij de verdenking der duit- schers voor gegrond hield. De soldaat stormt in den slag den vijand tegemoet maar hoe verbitterd de strijd ook geweest is na het gevecht deelt hij zijn brood met den gewonden of ge vangen tegenstander hij gevoelt achting voor hem wanneer hij zich dapper gedragen en hardnekkig stand gehouden heeft, het gevoel van haat jegens den vijand, die op hem en zijne kameraden geschoten heeft, is hem vreemd. Wanneer echter de tegenstander niet eerlijk gevochten of verradelijk gehandeld heeft of wanneer de burgerdien men spaartheimelijk een overval voorbereidt of steunt, dan eischt de verbitterde soldaat De stoom-oliemolen van Aalfs te Bedum (Groningen) is den 19 afgebrand. Het gebouw was verzekerd voor f 15000. De schade aan koolzaad enz. bedraagt f 30000. De heer H. Blom deken en kanunnik te Amers foort deed den 19, ter gelegenheid van zijn 50jarig priesterschap, de verpleegden in het oude mannen- en vrouwenhuis der herv. diaconiehet S. Pieters- en Blokland-gasthuis en in het burgerweeshuis voor zijne rekening onthalen. In den nacht van 1920 is de branderij „de Jonge Willem" te Delfshaven voor een groot gedeelte door brand vernield. De heer jr. mr. A. J. Thomassen a Thuessink v. d. Hoop v. Slocbteren, sedert 1881 lid der 2e. Ka mer, is in den nacht van 1920 Maart te Slochteren overleden. Voor het verlagen en verbreeden der bruggen tus schen den Dam en de Vijzelstraatten behoeve der nieuwe tramlijn DamAmsteldijk, den 20 ten raadhuize van Amsterdam aanbesteed was minste inschrijver de heer J. P. Cornelissevoor f 61,993. De Koningin van Zweden heeft den 20 een be zoek gebracht aan den Koning en de Koningin ts 's Gra venhage. Zij werd door H. H. M. M. aan de spoor wegstation opgewacht. Door B. en W. van 's Gravenhage is den 20 aanbesteed de verbouwing van een gedeelte van het stadshuis. Minste inschrijvers waren de heeren Gebr. Vos, voor f 81,700. Te Groningen is in den ouderdom van 78 jaren overleden de tooneelspeler Stoete, die aldaar nog dezen winter opgetreden en in de kracht van zijn leven een zeer verdienstelijk komiek was. Ter verbetering der vroegere opgaaf wordt mede gedeelddat door wijlen mr. J. J. Cremers te Gronin gen de volgende legaten zijn vermaakt i f 100,000 aan de parochie van S. Martinus waarvan de helft ten be hoeve der armen de wederhelft ten behoeve van het maatschappelijk onderwijs f 20000 aan de algemeene armen met uitsluiting der r. eathoüeken f 2000 aan het doofstommen-instituutf 1000 aan het (protest.) gesticht voor pleegzusters en toevluchtsoord voor meis jes alles onder bezwaar van vruchtgebruik van zijne weduwe. Door een landbouwer te Monnikendam is een huis afgestaan voor de vereeniging „de School met den Bijbel". Het paleis van wijlen den prins v. Oranje te 's Gra venhage met de daartoe behoorende galerijen, torens, gothi- sche zaal stallingen en koetsbuizen alles eigendom des Koning», zullen afgebroken en de terreinen daar van ter bebouwing verkocht worden onder zoodanige voorwaarden dat tegenover het koninglyk paleis een plein ontstaat en het Heulstraatje zoodanig verbreed wordt dat tusschen het Noordeinde en het Voorhout een breede verbinding verkregen wordt. Te Zaandam bedraagt het aantal kiezers voor de 2e. Kamer en de Prov. Staten 290, voor den gemeente raad 490. De firma v. Gend en Loos heeft het tarief voor het vervoer van pakketten naar alle plaatsen waar zij kan toren bezit geregeld naar dat der Rijks-postpakketdienst. Ten laste der gemeente Groningen is eene 4 p.ets. geldleening van f 420,000 uitgeschreven. In den Waterlandschen zeedijk is over 80 ellen lengte eene belangrijke verzakking ontstaan vermoede lijk ten gevolge der inpoldering van eene watervlakte, waardoor de steun aan den dijk ontnomen is. Dezer dagen werd op de scheepswerf van de maat schappij „de Maas", te Schoonderloode kiel gelegd van een ijzeren stoomschip te bouwen voor rekening der Crofton Shipping Comp. Lim. te Huil. Door jr. Martini v. Geffen en II andere ingeze tenen van Vught zijn bij den Koning bezwaren inge bracht tegen het besluit van Ged. Staten van Noord brabant tot goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1882, waarbij f 10000 subsidie is uitgetrokken voor den bouw eener nieuwe r. c. kerk terwijl in verschillende gemeentebelangen niet naar behooren wordt voorzien. bloedige wraakdan spaart hij ook na den slag den overwonnene niet, en de krijgswet billijkt niet alleen dit gevoel, maar zij vordert zelfs, dat in zulke gevallen eene voorbeeldige straf schrik inboezemt. Het is zeer gemakkelijk eene ingekwartierde troep verraderlijk te overvallen. De soldaat is vermoeid van de marsch en geniet de rustde wachters en voorpos ten geven slechts veiligheid voor buiten. Hebben nu de dorpsbewoners wapenen weten te verbergen over vallen zij de slapenden en is dan het detachement in de meeste gevallen verloren. Men wacht zich wel tegen dergelijk verraad te be veiligen, door de troepen zoo mogelijk in schuren ouder dak te brengen en ook voor deze wachten te plaatsen maar in den donkeren nacht heeft de aanvaller altijd het voordeeldat hij zijn bloedig werk beginnen kan vóórdat de slaapdronken tegenstander zich verzameld heeft, en dat hij nauwkeurig weet, waar de vijand zich bevindtterwijl deze hem niet ziet. Lóón de Monterry had hierop zijn plan gebouwd de overval en de vernietiging van het duitsche deta chement door zijne franc-tireurs moest hem roem verschaffen. Charles Fabre had zich op Leon's bevel bij den maire verborgen gehouden om zich te vergewissen in welke huizen de troepen werden ingekwartierd en waar men de wachten plaatste. Charles had niet ge vreesd op eenigerlei wijze bij deze spionneering te wor den lastig gevallen daar hij toch in het dorp behoor de hij kon niet vermoeden dat hij een duitsch offi cier ontmoeten zoudie hem kende. Een deel der franc-tireurs was in de nabijheid van het slot in hun veilige schuilplaats gebleven, het andere deel stond in de bosschen marschvaardig vele dorps bewoners en arbeiders der fabriek die van Monterry wapens ontvangen haddenhadden zich deels in het dorp zelf, deels in de nabijheid daarvan deels ook in afgelegen ruimten der fabriek weten te verschuilen het doorzoeken van het dorp door de troepen was ook slechts oppervlakkig geweest. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2