QUlcrlci. {Eelegvafischi Usvtdhtem ü>tabö~fiericfiUn. Jilfisrhi- eu üeuYsberictusu De brigadier-Rijksveldwachter te Roermonde staat terecht wegens het maken van nachtelijk burengerucht, en is bovendien aangeklaagd wegens mishandeling van een arrestant. De veldwachter v. Maasniel aldaar werd door den commissaris van policie bekeurd wegens open bare dronkenschap, en op zijne weigering om naar huis te gaan voor een nacht in bewaring genomen. Door de heeren A. Roggeveen en A. G. Peetoom, beiden van S. Maartenis met goed gevolg het staats examen afgelegd ter bekoming van het diploma als derde stuurman voor de groote vaart. De beetwortelsuikerfabriek op den huize Zwanen burg, te Halfweg Haarlem en Amsterdam, in October in openbare veiling verkocht en dezer dagen aan den kooper overgedragen zal door den nieuwen eigenaar den heer A. v. Rossem, die in Gelderland meer suiker fabrieken heeftweder geheel voor suikerfabriek wor den ingericht. 115 Firma's te Tilburg hebben een adres aan de 2e. Kamer gezondenwaarin aangezien de meeste buitenlandscbe markten door hooge rechten voor hun fabricaat gesloten zijn en de invoer van elders hier te lande onbelemmerd is, in het belang der bukskin-in dustrie verzocht wordt, geen ander handelstractaat met Frankrijk goed te keuren dan hetwelk berust op de behandeling als meest begunstigde mogendheid. Door wijlen den heer J. Verhagen geboren te Venloo en overleden te Heusden is aan het r. c. St. Josephs-gasthuis in zijne geboorteplaats f 3000 vermaakt. De londensche rechtbank heeft beslist, dat Gantz, die, onder den naam van Weyprecht, te Rotterdam zich aan allerlei oplichtingen heeft schuldig gemaakt aan Nederland zal uitgeleverd worden. Hij wil bij Queensbench in appèl komenmaar is niet in staat de daarvoor noodige 40 te storten. De minister van oorlog heeft, op het uitdrukkelijk verzoek van den Koningafgezien van zijn plan om een gedeelte van het Alexandersplein (in de nabijheid van een der voornaamste wijken van 's Gravenhage) met 101 woningen voor gehuwde onderofficieren te bebouwen. Het gat van 40 ellen lengte en 2 ellen diepte in October geslagen in den verbindingsdam tusschen Ameland en den vasten wal is door het stormweder in Februari vergroot tot 150 ellen lengte en 4 tot 6 ellen diepte. De gemeente Valkenburg is aangewezen als stand plaats van een postkantoor. Aan den heer D. van Nievelt i?, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervan- ger te Purmerende. Gedep. Staten van Zeeland hebben zich in hooger beroep vereenigd met de meening van den gemeente raad van Goes, dat de heer J. Risseeuw als permanent plaatsvervanger van den gemeente ontvanger moet be schouwd en dus niet als lid van den gemeenteraad kan toegelaten wordenomdat hij bij beschikking van B. en W., op voordracht van den ontvangerals geagre- ëerd is aangesteld zoodat hij ook zonder vergunning van het dagelijksch bestuurdiens functiën mag ver vullen. De heer Risseeuw zal nu in hooger beroep komen bij den Koning. De landerijen waarin de bekende Bonifacius-put bij Dokkum is gelegen zijn door de gemeente Dok- kum aangekocht. Twee 17jarige knapen uit Midwoud en Twisk zijn heimelijk naar America vertrokken. Men verhaaltdat te Zwaag een wonderdadige bron ontdekt en door het gebruik van het water daar van eene vrouw van eene tweejarige blindheid gene zen is. Tot onderwijzers aan de gemeentescholen te Beem- ster zijn benoemd de heeren O. de Boer te Purmerende, L. Zeilmaker te Zaandam en J. ter Zwege te Workum. Ds. J. Krayenbelt te Rotterdam heeft bedankt voor het beroep naar de ned. herv. gemeente te Amster dam, ds. Roskott te Hendrik-Ido-ambacht voor dat naar Monnikendam. Door 70 peisonsn van verschillende kwaliteit en in verschillende plaatsen gevestigd is eene circulaire verspreid waarin zij opwekken tot het bijeen brengen van een kapitaal, om den schrijver van Max Havelaar, E. Douwes Dekker, die ruim 25 jaren geleden zijn ontslag nam als assistent-resident van Lebak om de belangen der javaansche bevolking te kunnen voorstaan, in staat te stellen zonder geldelijke zorgen zijne ver dere levensjaren te slijten. De voor een paar jaren te Meppel gestichte re- monstrantsche gemeentebij welke de predikbeurten worden vervuld door elders wonende predikanten zal nu een eigen leeraar beroepen. Te Groningen is overleden de hoogleeraar in de rechten mr. W. Modderman. De heer Meng te Rotterdam heeft zijne lezingen hervat welke voortaan uitgaan van een daartoe opge richt genootschap in hetzelfde gebouw als vroeger doch nu des zondags-avonds. De bijwoning wordt slechts vergund aan hen die van een bewijs van toegang voorzien zijn. Wijlen de heer H. v. d. Ham in leven wethou der te Barneveld heeft gelegateerd aan de herv. kerk f 8000, de zondagschool f 4000, de herv. diaconie f 2000 de bewaarschool f 300 de naai- en breischool 200 en aan het Bijbelgenootschap f C0J. Te Ter Apel (Groningen) zal door den heer Stru- vinga in vereeniging met een paar ondernemers uit Duitscblandeene fabriek tot vermolming van turf worden opgerichtgelijk reeds in Oldenburg bestaan waar lichte turf tot vezels wordt uitgeplozen om tot strooisel in de veestallen te dienen. Een lid der jury, die weigerde den eed af te leggen voor het Hof der Seineomdat zijn geweten hem zulks verbood is door dat Hof veroordeeld tot het betalen eener schadevergoeding van 150 aan den beschuldigde, omdat door die weigering in den afloop der strafzaak vertraging ontstaan en zijne voorloopige aanhouding daardoor verlengd was. De schouwburgzaal van het glazen paleis te Marseille is van Yrijdag op Zaterdagnacht afgebrand. De brand barstte ongeveer te één ure uittoen nog enkele too- neelspeiers in de kleedkamers waren om van kleeding te veranderen. Met moeite ontkwamen zij daar de brand die onder het tooneel ontstaan was dadelijk een grooten omvang verkreeg. Te half twee stond het geheele gebouw in vlam en weinige oogenblikken later stortte het dak in een deel der muren medeslepende. Het geheele gebouw, dat 300000 gekost had, is een puinhoop geworden. Een jong mensch bekwam bij het blusschen ernstige brandwonden. Een der medewerkers van de Figaro wandelde te Parijs toen iemand stil achter hem kwam en een mas ker van carton, dat met teer gevuld was op het hoofd wilde drukken. Hij kon gelukkig bij tijds aan het gevaar ontsnappen. Eenige dagen vroeger was het zelfde aan eeneu medewerker van een ander blad over komen. Den 18 ontstond tijdens de voorstelling in de Livadia- schouwburg te Petersburg brand. Het geheele gebouw brandde afpersoonlijke ongelukken hadden geen plaats. Te Lyon is men door het gevangen nemen van 2 valsche munters op het spoor gekomen van eene ge heele bende valsche munsters. Een notaris te Bollezeele (Frankrijk), Blankaut ge naamd is in hechtenis genomen. Er bestond bij hem een tekort van ongeveer 700,000zijne schuldeischers, ten getale van 1200, zijn hoofdzakelijk landbouwers. Hij was bekend om zijne clericale gevoelens. Een iersch pachter in de omstreken van Limerick werd dezer dagen des nachts door eenige personen in zijne woning overvallen en van zijne tanden beroofd omdat hij zijne pacht betaald had. Laatstleden Yrijdag namiddag is te Bern het zeven jarig zoontje van den heer Burki-Mureuard door eene vrouw uit de school gehaald onder voorwendseldat zijne moeder hem in een rijtuig op het Weeshuisplein wachtte. Aldaar stond werkelijk eene droschke, waarin de vrouw met het jongetje plaats nam en wegreed. Een paar uren later ontving de heer Burki-Marcuard door een besteller een brief, waarin hem werd mede gedeeld dat zijn zoontje goed bezorgd was maar dat hij bet kind niet levend zou terugzien wanneer hij niet op een daartoe aangegeven plaats eene som van 50,000 francs bezorgde. De koetsier der droschke en de be steller zijn in hechtenis genomen. Zij schenen niets naders te kunnen mededeelen dan dat de vrouw met het knaapje op een uur afstand van de stad was afge stapt en heengegaan. Het spreekt van zelf dat het onderzoek wordt voortgezet. Zaterdag is te üahlerbrück in Pruisen eene bus kruitfabriek in de lucht gevlogen. De overdekking die op den spoorweg was gemaakt om het overvliegen van vonken der locomotief naar die fabriek te beletten, is vernield. Dit gedeelte spoorweg was daardoor on bruikbaar. De trein naar Hagen bleef in een tunnel naast de overdekking steken. Daar het 's avonds 10 ure en stikdonker was, hadden de reizigers veel moeite om uit den tunnel te komen. Toen zij bij de vernielde overdekking waren gekomen vlogen er nog twee bus- kruitbewaarplaatsen in de luchttengevolge waarvan alle reizigers tegen den grond sloegen. Gelukkig is niemand ernstig gekwetst. Te Rijssel viel den 14 bij den aanvang der voor stelling in de Groote Schouwburg een toeschouwer van de vierde galerij in de bak. Gelukkig kwam hij tus- gchen twee banken te rechtwelke nog niet geheel jjezet waren. Hij bleef ongedeerd en ging onmiddelijk eder naar zijne plaats op de galerij. Gedurende het jaar 1879 zijn in de landen tot de post-unie behoorende verzonden 3886 miljoen brieven, 649 miljoen briefkaarten 3 miljoen briefkaarten met antwoord betaald1983 miljoen nieuwsbladen 1023 miljoen andere drukwerken04 miljoen monsters 96 miljoen postwissels tot een bedrag van 6045 mil joen fr., en 98 miljoen pakjes. Dagelijks worden over de geheele aarde meer dan 13 miljoen brieven en briefkaarten bezorgd; zondert men drukwerk uit dan komen op Europa 3418 miljoenop America 1246 op Azië 175 op Australië 36 en op Africa 11 miljoen brieven 's jaars of 3.5 brief voor ieder mensch groot en klein. Een zachte winter zooals er nu geweest is behoort tot de zeldzaamheden. Het akkerwerk heeft dan ook bijna niet stilgestaan. Dientengevolge is men te Fre- deriksoord en omstreken reeds algemeen bezig om aardappelen te poten en de tuinen in orde te maken. Want zelfs Maart, die anders den naam heeft van „zijn staart te roeren" schijnt nu het zijne te willen bijdragen om de maat van „een zachten winter" vol te meten. Wel vriest het bijna eiken nachtmaar zeer weinig, zoodat als de zon een paar uren op is, er geen spoor meer van zichtbaar is. Het jonge gras lijdt er weinig van. De roggedie dezen winter haar kleur niet geheel heeft verloren, begint re.ds goed te groeien. Zonder bijkomende omstandigheden mag een gunstig voorjaar voor land- en tuinbouw verwacht worden. Eenige weken geleden is te Groningen eene veree niging ontstaan die eerst veel beweging veroorzaakte, doch ten slotte haar doel bereikt heeftzij is een bewijs te meer van hetgeen men met vereende kracht te weeg kan brengen. Het is de koemelkersbond dieom het opjagen der huurprijzen van wei- en hooi land voor bod- en hooggelden tegen te gaan besloot, dat geen zijner leden een bod zou doen op verhurin gen waar strijkgeld werd uitgeloofd. De bond gaf hiervan aan de notarissen bericht. Menig dagbladar tikel zag het licht. De koemelkers werden gewezen op de straffen gesteld op het samenspannen opruien en dergelijke. Zij bleven echter op hun stuk staan en gaven zeer stellig' te kennen daarvan niet te zullen afwijken. Het gevolg is, dat bijna alle verhuringen thans worden aangekondigd met de bijvoeging „zonder uitloving van bod- en verhooggelden in ééne veiling. Een tweede gevolg is, dat alleen liefhebbers bieden, doch het land bijna even duur van de hand gaat. Men schrijft aan het Handelsblad Alhoewel de rubriek „Allerlei" wel het allerminst ge schikt is voor tegenspraak, moet ik toch een opmerking maken over de mededeeling in uw nummer van Zater dagavond „ter Berlijnsche markt wordt sedert eenigen tijd een nieuw artikel aangewendheden uitsluitend voor de keuken der lekkerbekken, bestaande in kikker hammetjes." Reeds sedert jaren vindt men dit artikel in Frankrijk, zoowel in de huishouding als in de restau- ratiën. Of dit het geval is in de restauratiën der lek kerbekken weet ik nietmijne beurs veroorloofde mij tot nu toe niet die gelegenheden te bezoeken maar in de restaurants „a prix fixe" b. v. Diner Europeen maakte ik dikwerf en reeds in 1874 met dien schotel kennis. Bewijs dat reeds in 1874 dit artikel geen nieuwtje meer was en in Parijs alreeds tot de keuken der petites bourses was doorgedrongen." De operette gaat met den tijd meê. Twintig jaren geleden daalden Jupiter en de zijnen in Offenbach's Orpheus te voet naar de onderwereld. Thans gaan ze in de veel vermeerderde editie die in Frascatie der hee ren Prot aardig wordt opgevoerd per tram naar be neden. Een behoorlijke lijn Olympus-hel is in exploi tatie en met een heusch paard voor den tramwagen aanvaard het gansche hof de reis. Er is trouwens nog meer nieuws in deze allerliefst gemonteerde herhaling waarin de goede smaak en het decoreertalent der heeren Prot weêr op 't eenvoudigst uitkomen. Mercurius zingt een lied dat Offenbach in 1877 bij de partituur voegdeeven als een soort van recitatief van Pluto en andere melodiën in het derde bedrijf. Het gezelschap kwijt zich con amore in den nieuwen Orpheus en het publiek heeft er bijzonderen schik in. Tweede Kamer. Aangenomen werden de ontwerpen tot verhooging der begrooting voor de rijksgestichten en de onteigening voor den tramweg Lichtenvoorde Groenlowaarr.a de Kamer op reces is gescheiden zullende na terugkomst de conclusie in de conversie kwestie aan de orde zijn. De 20 zijn op de bordestrap van het stadshuis ge steld de 4 nieuwe schildhoudende leeuwen die een goed figuur maken en trap en gevel grooteliiks tot sieraad strekken. Binnen weinige dagen zal ook bej; nieuwe beeld der gerechtigheid geplaatst worden in de nis boven de poort, die toegang verleent tot het bin nenplein. Indien dan nog een boogschuttersbeeld zijne oude plaats tegen den toren herneemt en het boven gedeelte van den arkel boven den hoofdingang in vroe- geren stijl hersteld wordt, zal Alkmaar zich mogen be roemen het oude gedeelte van het fraaie en eerwaar dige raadhuis den vorigen luister hergeven te hebben. Onze stadgenoot, de heer N. T. v. d. Tak, is bevorderd tot len. luitenant der infanterie van het O. I. leger. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 21 Maart. 1. J. E., te Hoorn, mishandeling en diefstal, 4 maanden gev. en 2 boeten ieder van f 8, subs, voor iedere boete 1 dag gev., alles in eenzame opsluiting te ondergaan. 2. J. V., te Hoorn, politie-overtreding, vrijgesproken. 3. W. T. en W. B., beide te Hoorn, overtreding der visch- wet, ieder 6 boelen, 3 van 10 en 3 van f 5, subs, voor de boeten van f 10 3 dagen en voor die van f5 2 dagen gev. 4. T. O., te Koedijk, mishandeling,/1 boete, subs. 1 dag gev. 5. F. V. en C. S., laatst zonder vaste woonplaats, bedelarij in verbinding, de eerste tot 4 maanden en de tweede tot 14 dagen gev. 6. M. van der Z. en B. K., beide laatst te Beverwijk, bede larij in verbinding, ieder 14 dagen gev. 7. J- S, huisvrouw van W. B„ te Egmond binnen mis handeling, f 3 boete subs. 1 dag gev. 8. P. K„ te Midwoud, verbreking van sluiting, f 8 boete, subs. 2 dagen gev 9. P. R, te Helder, mishandeling, 2 boeten, ieder van 8, subs. 2 dagen gev. 10. K. R. en D. R., beide te Hoogwoud, mishandeling, de eerste f 15 boete. subs. 4 dagen gev., de tweede vrijgesproken. 11. J. Z, te Alkmaar, openbare schennis der eerbaarheid, 6 maanden gev. en 8 boete subs. 1 dag gev., alles in een zame opsluiting te ondergaan. 12. J. H. en H. B., beide te Alkmaar, openbare schennis der eerbaarheid, ieder 6 maanden gev. en 18 boete, subs. 1 dag gev., alles in eenzame opsluiting te ondergaan. B U R G E It L IJ K E STAND. ONDERTROUWD. 18 Mrt. Jan Smit, alhier, en Johanna Franeijna van der Wees, te Heusden. GEBOREN. 18 Mrt. Matthias Constantinus, Z. van Jan Dingerdis en Elisa beth Wilhelmina Rooders. OVERLEDEN. 17 Mrt. Johanna Henrietta DiderikaD. van Willem Ouwel van der Sluijs Veer en Johanna Frederika Rosenquist, 13 maanden. 18 Jan, Z, van Jan Breed en Ariaantje van Duin, 3 d. 20 Joannes Bruijn, 74 j. en 11 m. Adrianus, Z. van Gerrit Roodenberg en Maggeltje Groeneveld, rui.u 14 m. Teunis Admiraal, 64 j. Alkmaar 20 Maart. 7 Koeien en Ossen f ISO a 240, 68 vette Kalveren 40 a 130, 70 nuchtere Kalveren 4 a 10, 37 vette Varkens 50 a 60 ets. per P. Amsterdam 20 Maart. 782 Runderen, vette 66 a 87 ets per P., Melk- en Kalf koeien f 150 a 290, 1 Graskalf, 203 nucht. Kalveren 3 a '7, 108 Schapen 17 a 26, vette Varkens 48 a 60 ct. per P. '4

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3