No. 37* Vier en tachtigste Jaargang. 1882. Z O N l) G 26 MAART. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. iatmiculaub ALKM4ARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk ƒ1, De 3 nummers 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMa. COS TER ZOON. Bij de spaarbank te Oostgraftdijk werd m 1881 ingebracht 853,31 teruggehaald 21,19 aan rente bijgeschreven 21,63. Op ult°. December hadden de inleggers een gezamenlijk tegoed van 1910.34. De Amslerdamsche Omnibusmaatsciiappij keert over 1881 een dividend uit van 10 p. c. Aan de ge meente is uitgekeerd 41,412,66, benevens 8282 extra wegens dividend boven 8 p. c. -- De landman P. F. te "Warmenhuizen heeft den 21 zes melkkoeien in de weide gedaan en zulks niet ten gevolge van gebrek aan hooi, doch door overvloed van gras. Te Aalten zijn den -21 drie huizen in de asch gelegd bewoond door 7 gezinnen. Den 21 zijn te Rotterdam ongeveer 150 iersche aremontepaarden aangevoerd, bestemd voor onze 3 caval- lerie-regimenten eerstdaags komt nog eene gelijke be zending. In de Starnmeer zijn den 21 reeds kievitseieren gevonden. De landman R. van Driebuizen, dec 21 naar Purmerende rijdende, is, daar zijn paard door het fluiten eener stoomboot verschriktebij de brug te Spijkerboor met paard en kar te water geraakt. Geluk kig kwam hij met den schrik vrij het kostte nog al moeite het p aard op het droge te balen. Een bekende boef, Hendrik Duren, oud 53 jaren, geboren in Pruisen heeft in den nacht van 2122 Maart uit eene scbuur in de Haarlemmermeer 2 scha- peD gestolen. Daarmede op weg naar Haarlem werd hij aangehouden en in liet huis van arrest aldaar gebracht. Den 22 werd te Haarlem nok gevankelijk uit JLeiden aan gebracht de beruchte dief Jan Geilvoet, die reeds een aantal vonnissen ondergaan en in de vorige week weder 4 gerookte hammen uit den schoorsteen van een landbouwer te Haarlemmermeer ontvreemd had. - Het schoonste vee van Limburg werd den 22 op het kasteel Osen bij Roermondepubliek verkocht. Het was ten deele rechtstreeks uit Engeland herkom stig en met zeldzame bekwaamheid zuiver en in kruising voortgefokt. Een eenjarige stier bracht f 460een ander van 8 maanden 380, een driejarige koe f 400 op. De geheale opbrengst van 68 stuks vee was ƒ16,815. De gemeenteraad van Schagen heeft den 22 eer- -vol ontslag verleend aan den heer J. H. W. Slangen als hoofd der schoolonder dankbetuiging voor zijne gedurende 30 jaren bewezen diensten afgewezen het verzoek der gymnastiekvereniging Lycurgusom «voor hare oefeningen gebruik te mogen maken van het gymnastieklocual der gemeentebesloten bij den heer Beider te Amsterdam aan te koopen 2 handspui ten Nr. 2; en de bezoldiging van het onderwijzend per soneel geregeld als volgthoofd der schoolmet acten voor fransch ea wiskunde 1500, verdere onderwijzers (3 mann. en 4 vrouwel.) ieder 700, zij die fransch en engelsch onderwijzen ieder 100 meeren zij die voor het onderwijs aan de herhalingsschool aangewezen worden ieder f SO meer. De tollen op 's Rijks groote wegen in Noord holland, den 22 te Amsterdam voorden tijd van 6 jaren verpachthebben 34,037 per jaar opgebracht. Den 23 is te Amsterdam een schipperdie op het Spui zijne goederen in een pakhuis laadde in het water gevallen en verdronken. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 23 afgewezen het verzoek der heeren A. L. Feste te Heeswijk en J. Godfernautt te Brussel, om vergunning tot het stichten van een publiek slachthuis. Den 23 is brand ontstaan in een der nieuwge bouwde huizen aan de Overamsfcelstraatgemeente Nieuweramstelmet het droevig gevolg dat een kind er het leven bij verloor. Den 23 vierde de heer L. J. Veltman te Am sterdam zijne 35jarige tooneeldienst. Als Jago in Otello opgetreden, werd hij door het publiek daverend begroet en met kransen beschonken door het gezelschap van den stadsschouwburg, de vereeniging „hetNeder- landsch Tooneelden heer v. L er, mevr. de wed. de Vries-Bia, den duitschen acteur Possart enz. Aan het slot der voorstelling werden hem aangeboden door eenige vrienden en kunstvereerders een kostbare zilve ren lauwerkrans, op in goud geborduurd rood fluwee- len kussen vergezeld van een fraai gebonden album door andere kunstvrienden de prachtuitgaaf van Von dels werken en door het personeel van den schouw burg eene marmeren pendule met coupes. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 23 met algemeene stemmen aan de bestaande strafverordening een artikel toegevoegd waarbij aan B. en W. de ge zondheidscommissie gehoordhet recht wordt gegeven om te bevelen tot het overdekken overwulven of door I een riool vervangen van slootenaan particulieren toebehoorende. De modderpoelen in de nieuwe stad maakten zoodanige bepaling hoogst noodig. Den 23 is te Smilde van de scheepstimmerwerf van den heer Osselmet den sterken arm te water gelaten het schip van schipper Coehoornover welks at levering na ondergane herstelling verschil bestond tusschen den bouwmeester en den eigenaar. De officier van justitie13 werkliedeneene afdeeling soldaten van 36 man met 1 kapitein en '2 luitenants en eenige Rijksveldwachters waren daartoe uit Assen over gekomen. De eigenaar der werf deed geen verzet en de senipper verwijderde zich dadelijk met zijn vaartuig. Donderdag 1.1. werd aan de schooljeugd te Zuid- Schermeer door den nieuw benoemden burgemeester den heer J. v. d. Oord, een genoegelijk feest bereid, 's Morgens te 10% uur door de kinderen en een aantal belangstellende burgers bij den Bloemendaalder weg opgewacht, werd hij door den onderwijzer toegesproken, hetgeen door den burgemeester hartelijk werd beant woord. De schooljeugd zong vervolgens een welkomst lied waarop allen zich naar het versierde scboollocaal begaven met het zingen van eenige liederen en het gebruiken van versnaperingen werd daar de tijd hoogst aangenaam doorgebracht. Tot den avond duurde het feest voortdat bij allen nog lang in herinnering zal blijven. Door het waterschap Hunsingo werd den 24 aan besteed het uitbaggeren van het Boterdiep van Bedum tot Groningen. Het werk werd gegund aan den heer L. Brand Dz. te Giessendam voor 46,490. De landbouwer P. Rus van Bergenden 24 's avonds van de tentoonstelling te Alkmaar, waar hij als keurmeester zijne diensten had verleend huiswaarts keerende is, in de nabijheid zijner woning ten gevolge van het storten van zijn paard uit zijn kar springende, ccmiddolijk dood gebleven. Hij laat eene weduwe met 6 nog zeer jonge kinderen na. Den 24 is te Winkel brand uitgebarsten bij een kleedermaker wiens perceel geheel werd vernield be nevens de daarnaast staande herberg van D. Stapel waarvan alleen de kolfbaan is gespaard gebleven. Door de Maatschappij tot exploitatie van bet Noordzeebad te Wijk aan Zee werd den 24 te Amster dam aanbesteed: het bouwen van een café-restaurant tegenover het badhótel te Wijk aan Zee, waarvoor laagste inschrijver bleek de heer V. P. Braun te Beverwijk voor 12,660. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 24 den bijna 22jarigen K., die op 14 Augustus de publieke vrouw M. J., waarmede hij op de kermis te Haarlem had kennis ge maakt en in een bordeel te Leiden woonde toen zij ver klaarde hem te willen verlaten, op den grond wierp en met een revolverschot doodde tot 10 jaren tucht huisstraf veroordeeld. Hij was te Amsterdam met eene dochter van niet onbemiddelde ouders gehuwd maar zijne vrouw had hem verlaten, toen zij bemerkte dat hij ongeoorloofde betrekkingen met M. J. onderhield. Na den moord had hij zich zelf een schot door de borst gejaagdwaarvan de kogel nog niet verwijderd is. Tot in Januari werd hij in het ziekenhuis te Leiden verpleegd. Te Oostgraftdijk hebben 2 van de 3 gepatenteer- den voor den kleinhandel in sterken drank vergunning gevraagd tot het voortzetten van dat bedrijf. Te Hoogwoud heeft eene vrouw haren man ver rast door de geboorte van 3 dochters. De gemeenteraad van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde heeft met 9 tegen 2 stemmen afgewezen het verzoek van B. Draayer c. s., om de schoolgeldhef fing af te schaffen. Wijlen de heer H. v. d. Ham heeft aan da herv. diaconiën te Voorthuizen Kootwijk en Garderen, alle onder de gemeente Barneveld, elk 1000 gelegateerd. De stoomvaartmaatschappij „Insulinde" te Amster dam stelt den 29 de insehrijving open op de 1800 no» ongeplaatste barer 2400 aandeelen van t 1000. De directie wenscht nog 4 booten, van 300 a 400 tonnen meer ruimte dan de „Fellinger", in de vaart te brengen en zich hoofdzakelijk te bepalen tot de vrachtvaart zonder de kostbare inrichting der passagiersbooten noo dig te hebben en zonder aan vaste tijden van varen verbonden te zijn zoodat bij schaarsche vrachten op Java de lading te Penang Singapore, Calcutta enz. kan worden aangevuld. De gemeenteraad van Haarlem heeft voor de zon dagschool van den Protestantenbond een locaal der op- leidingschool beschikbaar gesteld. Door het kantongerecht te Gouda is de houdster eener naaischool tot 5 boete of één dag gevangenis straf veroordeeld omdat zij meisjes in hare school bad toegelaten zonder het bewijs van inenting. Te Hypolitushoef op Wieringen heeft zich eene commissie gevormd tot oprichting van eene bewaar- of voorbereidende school. Van den Koning is vergunning verkregen om ten behoeve van zoodanige instelling eene verloting van voorwerpen van kunst en smaak te houden J. de R. te Rotterdam en N. N. te Amsterdam hebben ieder aan de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin 1000 geschonken. De hoofdelijke omslag in de gemeente Lemster- land is voor het loopende jaar bepaald op 4,20 per 100 inkomen. De gemeenteraad van Landsmeer heeft besloten aan de 2e. Kamer bij adres te verzoeken bij eventu- eele opheffing der rechtbank te Haarlem ingedeeld te worden bij het arrondissement Amsterdam en niet bij Hoorn zooals door de regeering is voorgesteld. Tot voorzitter der hoofdcommissie voor de herzie ning van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen is benoemd jr. G. F. v. Tets oud lid van Ge- dep. Staten van Noordholland. Volgens de Framjiis heeft de Koningin aan hare zuster de aanstaande hertogin v. Albany eene prach tige arreslede geschonken den vorm hebbende van een zwaan van binnen met blauw satijn gevoerd en van buiten in den trant van Watteau beschilderd. Jr. mr. A. J. Rethaan Macaró, subst.-officier van justitie te Haarlem, betoogt in het Weekblad van het Rechtdat de gemeenteraden niet bevoegd zijn bij plaatselijke verördening maatregelen te nemen tot voor koming van brand in schouwburgen omdat dit onder werp geregeld is bij eenenooit ingetrokken speciale wet van het Directoire hier te lande van kracht ver klaard bij keizerlijke decreten van 8 November 1810 en 6 Januari 1811. Uit Warmenhuizen wordt gemeld: Tot vóór korten tijd kwam hier slechts eenmaal per dag een post. Door langdurigen aandrang der ingezetenen van deze en eenige omliggende gemeenten werd eindelijk eene tweede gele genheid geopend door middel van een stoombootje varende tusschen Amsterdam en Nieuwediép dat te Alkmaar de brieven opneemt Hoe langzaam het post verkeer hier nog gaatkan blijken uit de omstandig heid dat een brief uit Groningen meer dan 36 uur behoeft om hier te komen en met den aanstaanden zomerdienst van het stoombootje een brief, des morgens met den eersten trein uit Rotterdam gezonden niet op denzelfden dag zijne bestemming kan bereiken of schoon er te 3 uur 's namiddags nog een post aankomt. Dat de verzending per stoombootje daarbij onzeker is, ondervond men den 22, toen er 's middags in het ge heel geen pakket aankwam. Wanneer wij hier nog bij voegen dat telkens brieven of drukwerken voor hier bestemd blijkens de stempels terechtkomen in de pak ketten voor Schermerhorn en Rustenburg, en tenge volge daarvan nog 24 uur onder weg blijven, dan mogen wij zeker wel beweren dat bet postverkeer in deze omstreken nog te wenschen overlaat. Te Amsterdam bij Scheltema en Holkemais ver schenen het den 7 December 1.1., door den heer T. J. Waller uitgebracht verslag d r tweede proefneming op het gebied der zuivelbereiding in den zomer van 1881 in de Wieringerwaard gedaan docr de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier. Deze proef moest dienen tot vergelijking der boterbereiding volgens de delf'tsche methode, de deensche methode en die van ontrooming door middel van den separator. Hiertoe werden in dienst genomen de heer Carstens, candidaat in de landbouwkunde te Flensburg, G. Beets en echtgenoot en W. v. Schagen en echtge noot. De samenwerking dezer personen viel niet te prijzen: de hoilanders meenden, dat het er op toegelegd was om de voortreffelijkheid der deensche wijze in het licht te stellen, zoodat de commissie verplicht was ieder uitsluitend op eigen gebied te laten en meerdere hulp van personeel te verschaffen, dan waarop gerekend was. Ook andere omstandigheden werkten ongunstig en deden het financiëel resultaat der proefneming te meer uit de hand vallen. Het tekort beliep ƒ3387,58, waarvan/1600 gedekt door het aangewezen bedrag der Vereeniging, 1500 door het waarborgfonds. De melk van 46 koeien werd verwerkt, waarvan 33746 ponden voor de delftsche, 32511 voor de ijs- en 25594 voor de separator-methode. Behalve magere kaas, werden door de eerste 749,72, door de tweede 805,75, door de derde 625,5 ponden boter ver kregen alzoo respectievelijk 2,22 2,44 en 2,44 p. e., welke boter verkocht werd gemiddeld voor/1,54,1,52 en 1,56% per pond toen de tweede soort voldoende be kendheid had bekomen steeg de prijs tot 1,80. De conclusiën waartoe de rapporteur komt zijn de vol gende 1°. niet lichtvaardig ingrijpende veranderingen te maken in het bedrijf, waarvan de moeilijkheden niet te ontveinzen en waartoe een vaste wil en voldoende middelen noodig zijn; 2°. geene boterbereiding op groote schaal te ondernemen, waar niet eene behoorlijke hoe veelheid zoet water beschikbaar is3°. financiëel gun stige resultaten zijn van eene proefneming in den tijd van een half jaar niet te verkrijgen4°. ook zonder toepassing der melkafkoeling door ijs zijn nog groote verbeteringen in de boterbereiding aan te brengen; 5°. scholen voor zuivelbereiding zijn wenschelijk6°. het

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5