Binttenlaub. gende ontleend wordt. Het overschot der ontvangsten op de begrooting voor 1881, geraamd op 7 miljoen bedroeg 49 miljoen waarvan 6 miljoen door bezuini gingen en 43 miljoen uit verhooging van inkomsten, Het op de begrooting voor 1882 geraamde overschot van 21 miljoen moest terug gebracht worden tot 7 wegens meerdere uitgaven waaronder 12 miljoen voor het ministerie van oorlog. Het land verkeerdeuit een handelsoogpunt beschouwd, in gunstigen toestand: het cijfer der in- en uitvoeren te samen was in 1881 100 miljoen hooger dan in 1880. Hij zette voorts het stelsel uiteen dat gevolgd moest worden om met de hervorming der belastingen voort te gaan. Verminde ring der belasting op het zout was onmogelijk, zoolang de afschaffing der belasting op het gemaal niet volledig isdat eerst in 1884 het geval zal zijn zonder de veerkracht der begrooting te verlammen. Die veerkracht kon behouden blijven, zoo men gedurende eenige jaren niet boven de 200 miljoen ging voor de gewone uit gaven van oorlog, noch het cijfer overschreed, dat voor de buitengewone uitgaven is bepaald. De gunstige toestand van 's lands geldmiddelen en de handelstoestand des lands waarborgden het welslagen van de afschaffing van den gedwongen koers. De rede des ministers werd gunstig opgenomen. SPANJE. Onder de door de regeering aan de Cor tes aangeboden wetsontwerpen behoort eene wet op de drukpers. EGYPTE. De Kamer van notabelen werd den 26 des morgens door den president-minister gesloten. VEREENIGDE STATEN. De chineesche regeering zou voornemens zijn de diplomatieke betrekkingen, met de Vereenigde Staten at te breken mocht het Huis der Vertegenwoordigers het door den Senaat aangeno men wetsontwerp tot wering der chineesche werklieden goedkeuren. Niettegenstaande in dat eollegie heftige tegenstand tegen dat ontwerp bestond werd het den 24 aangenomen met 167 tegen 65 stemmennadat een amendementom den tijd van het verbod van 20 tot 10 jaren terug te brengen met 113 tegen 100 st. verworpen was. De wet tegen de veelwijverij is door den President geteekend. De burgemeester van Nieuw-York heeft tegen 3 April eene groote volksvergadering uitgeschreven om zich te verzetten tegen de willekeurige gevangenneming van americaansche burgers door de engelsche regeering en om de regeering uit te noodigen, hen te beschermen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij een daartoe strekkend wetsontwerp wordt voorge steld aan den len luitenant-kwartiermeester bij het leger in Ned.-Indie Facke kwijt te schelden eene den lande aankomende som van 12,456,77 waarmede hij door de indische Rekenkamer werd belast en betreffende meei endeels niet behoorlijk verantwoorde betalingen welke door hem als administrateur van den gecombi- neerden Raad te Kotta-Radja van 5 tot en met 31 December 1875 zijn gedaan ten behoeve van het corps vrije genie-werklieden en dwangarbeiders te Kampong Een lachje speelde om de lippen der markiezin. „Zij is eene Monterry," zeide zij „Amelie redt onze eer, zij waarschuwt den vijand voor verraad." En zoo was het. Het flinke meisje was alleen in de duisternis naar V. geloopenin hare bezorgdheid om haar ge liefde in haar toorn over haar vader, die zijne oude moeder had gehoond vergat zij toch haar kinderplicht niet. „Halt! Werda riep de duitsche schildwacht. „Eene boodschap van de markiezin Monterry," luidde het antwoord van het moedige meisje. „Onze bedien den zijn weggeloopen franc-tireurs bedreigen het slot, wij vragen bescherming „Wilt gij niet dichterbij komen F" zeide luitenant von Boritzdie zich bij de voorposten bevond en juist in de nabijheid was. „Wie zijt gij F" „Laat mijals 't belieftgaan antwoordde Amé- lie „ik heb mijn boodschap verricht." Daarop snelde zij terug De huzaren patrouilles brachten kort daarna het be richt dat men eenige franc-tireurs had gevangen ge nomen dat echter eene grooter schaar zich bij hunne nadering ijlings in de bosschen had teruggetrokken. Graaf Metten die in de boodschap die van Monterry was gekomen de uitwerking der vermanende woorden van den ouden Eabre zaggaf Boritz bevel met eene afdeeling infanterie tot aan het slot vooruit te gaan indien hij ten minste op geen vijand stuitte. Edmond Eabre kwam met zijnen zoon de afdeeling tegemoet. Beiden konden de verzekering gevendat ook hier de franc-tireurs zich hadden teruggetrokken want de verdwenen bedienden van het slot waren weder teruggekomen. De naché ging rustig voorbijhet detachement kreeg in den vroegen morgen bevel in westelijke richting naar R. voort te rukken en dit dorp te bezetten daar het leger van Bar-le-Due was opgebroken, om V. te bezetten. Door den bevelhebber werd een onder zoek naar het gebeurde in den nacht ingesteld en aan het dorp V. eene belangrijke schatting tot straf opgelegddaar het bleekdat het meerendeel der dorpsbewoners tot de franc-tireursbende van Monterry had behoord. Eene huzarenpatrouille had het lijk van den markies in het bosch gevonden vermoedelijk was hij door zijne eigen lieden vermoordwien het verdacht was voorgekomen dat hij zijne afdeelingen in de steek gelaten had en dat men hem eerst des nachts te zien kreegdoor de bosschen naar Chaumont vluchtende. Voor Charles was het een zeer vernederend gevoel dat hij het alleen aan Olders te danken haddat het onderzoek zich niet tot hem uitstrekte. (iWordt vervolgd.) Gedah. Genoemd bedrag wordt ruimschoots gedekt door de belangrijke sommen, welke als over bevonden gelden bij de administratie van hetzelfde corps werden verant woord zoodat elke gedachte aan fraude moet worden ter zijde gesteld. In verband met de ongunstige omstandigheden, waar onder de zooveel omvattende administratie door den luitenant Facke is gevoerd komt het den min. van koloniën billijk voorde gevraagde kwijtschelding te verleenen. Ingevolge art. 11 der comptabiliteitswet voor Ned.- Indie wordt door de regeering by wetsontwerp eene som van ƒ57,752,15% aangevraagd, tot voldoening van vorde ringen, welke, ofschoon binnen deu bij de wet bepaalden termijn ingediend, niet zijn verevend vóór de afsluiting van de diensten waartoe zij behooren. Onder de onvol daan gebleven vorderingen bevinden er zich ook nog verscheidene, die buiten behandeling zijn gebleven door de nalatigheid van een europeeschen ambtenaar die sedert uit 's lands dienst is verwijderd. Te Rotterdam genoten op 1 Januari 14991 kin deren van 6 tot 12 jaren onderwijs terwijl 4816 kin deren daarvan verstoken waren. Bij kon. besluit van den 16 is vernietigd een be sluit van den gemeenteraad van Vlissingen van 23 September 1881 waarbij bepaald werddat eene te benoemen hoofdonderwijzeres bij het aangaan van een huwelijk zou geacht worden ontslag uit hare betrekking te nemen. De vernietiging is hierop gegrond dat ont slag slechts wordt verleend op eigen verzoek of op voordracht van den districts-schoolopzienergeenszins ten gevolge van een te voren aangewezen feit. Eene weldadigheidsvoorstolling den 20 in den schouwburg van den heer v. Lier te Amsterdam ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der veronge lukten van het stoomschip „Koning der Nederlanden" gegeven heeft f 1390 opgeleverd. De arbeiders te Castricum voor de zandtreinen ten behoeve van den spoorweg ZaandamHoorn zijn door den aannemer ontslagenomdat zij het werk den 20 niet wilden hervatten tenzij toegestaan werd des zaterdags-middags niet meer te werken Ten gevolge hiervan moesten ook de arbeiders te Zaandamzeer tegen hun zin, den 20 ontslagen worden. Den 21 ver zochten die te Castricum het werk op de oude voor waarden te hervatten maar dit kon niet toegestaan worden, omdat de aannemer der bruggen in genoemde lijn alsnu eerst den opzettoestel onder de draaibrug over de Nagouw moest stellen, waartoe een paar weken vereischt worden. De daghuurder W. v. Yelzen te Heerde wilde den 21 een projectiel afkomstig uit het kamp te 01- denbroek, achter zijne woning met een bijl stuk slaan; toen hem dat niet geluktebezigde hij daartoe een gloeiende tang, waarop de projectiel met zooveel kracht uiteensloegdat hem beide beenen werden verbrijzeld en zijn linkeroog erg verminkt werd. De stukken van het projectiel sloegen door de deur heen in den koestal. Den 23 is te Middelburg eene machinale brood fabriek geopend ten gevolge waarvan de gezamenlijke bakkers de broodprijzen dadelijk met 2 centen verlaagd hebben. Den 24 is te Arnhem een duitscher in hechtenis genomen die zich aldaar aan bevordering der onzede lijkheid zou hebben schuldig gemaakt, door den handel in jonge meisjes, waartegen thans internationale maat regelen worden beraamd. De Nederl. Harddraverij- en Renvereeniging heeft den 25 besloten f .'000 uit te loven voor de in Juni nabij Nijmegen te houden wedrennen mits de leden der vereeniging daar vrijen toegang verkrijgen. Den 25 werden door den oud-minister Enderlein, namens de hoofden en grooten van Oleh-leh en Kota Radjaden luitenant generaal v. d. Heyden een zilve ren coupe, dessermand en andere serviesstukken aange boden als blijk van dankbaarheid voor hetgeen de generaal als gouverneur van Atchin en onderhoorig- heden voor hen had gedaan. Den 25 heeft te Parijs de onderteekening plaats gehad van een nieuw verdrag van handel en scheepvaart. Nederland heeft zich de bevoegdheid voorbehouden om den uitvoer van steenkolen te verbiedenen aan de fransche producten in Neèrlandsch Indie de behandeling van die der meest begunstigde natie toegestaan. B. en W. van Groningen hebben den gemeente raad voorgesteld om nevens de Rijks hoogere burger school met 5jarigen cursus eene gemeentelijke hoogere burgerschool met 3jarigen cursus op te richten en zulks tot vervanging van de slecht aan de bedoeling beantwoordende burgerdagschool. De gemeenteraad heeft zich den 25 met dit voorstel vereenigd en tevens besloten tot het oprichten van eene dagschool voor herhalings- en voortzettings-onderwijs. De raad heeft aan jr. G. Alberda v. Menkema en mede concessiona rissen voor een spoorweg van Uithuizen langs Zande- -^weer, Kantens Middelstum Onderdendam Bedum Noord- en Zuidwolde tot Groningen de gevraagde subsidie van 25000 toegestaan mits de lijn 1 Mei 1885 in exploitatie wordt gebracht en één jaar nadat zij zal geopend zijn. In den vooravond van den 26 is bezuiden Zand- voort omgeslagen de scheveninger vischbom „Onbesten dig", schipper Hoogveld van den reeder A. P. Crul met het treurig gevolg dat de geheele bemanning daarbij is omgekomen. Den 27 is te Amsterdam aanbesteed het bouwen van eene fabriek met kantoorwoning en stalling ten behoeve van de maatschappij de Nederl. Biscuit fabriek. Minste inschrijver was de heer F. "W. v.Vlo- ten te Utrecht voor 58,600. Bij de den 27 te Amsterdam plaats gehad hebbende veiling van 45 erven of bouwterreinen ter gezamenlijke grootte van ruim 55 roeden aan de de-Ruyter;>ade op het midden-stationseilandis slechts één der erven124 vierk. ellen grootverkocht voor f 10,050. Alle ove rigen zijn opgehouden. De Noord Zuid-hollandsche Stoomtramwegmaat schappij schrijft tegen 30 en 31 Maart eene 5 p. ets. hypothecaire geldleening uit van f 150,000verdeeld in 150 certificaten van f 1000, aflosbaar pari in 30 jaren. Tot lid van den gemeenteraad te Schellinkhout is gekozen de heer K. Stam in de plaats van den heer T. Blokdijk Sr. die, wegens vertrek, als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Uit de provincie Groningen zijn door de heeren Goldsmit en Zoon 407 stuks koeien en jong vee naar Rusland en Oostenrijk uitgevoerd om daar als fokvee te dienen. Kerdijk de vroegere compagnon van Pincoffs, is dezer dagen, na tweejarige gevangenisstraf, uit de cel lulaire gevangenis te Utrecht ontslagen. Hij is met zijne vrouw naar Meehelen vertrokken. Om het buitensporig schoolverzuim tegen te gaan heeft de gemeenteraad van Oyen c. a. eene verordening vastgesteldwaarbij alle veldarbeid voor schoolgaande kinderen gedurende de schooluren verboden wordt. Het fregat Evertsen, te Nieuwediep, bestemd om de 600 zeemiliciens te herbergen, is geheel vertimmerd. De longroom is nu achter in het schip, naast de kajuit, en in den kuil zijn 14 zeer ruime hutten voor de offi cieren gemaakt. Het schip zal door gas verlicht worden. De geneeskundige raad van Friesland en Gronin gen heeft den inspecteur van het lager onderwijs voor de noordelijke provinciën om medewerking verzocht, tot algemeene invoering van gymnastiekonderwijs in de lagere school, te geven niet buiten de schooluren, maar tusschen de lesuren in. De Rotterdamscho Lloyd is vojrnemens hare vloot, nu bestaande uit 7 stoomschepen, te vermeerderen met 4en dus het aantal reizen met 9 zoodat ook van Rotterdam eene veertiendaagsche dienst op Java zal bestaan. Als zij 26 reizen per jaar gaat doen maakt dit met de 35 reizen der maatschappij „Nederland" 61 gelegenheden per jaar om goederen in een groot stoom schip naar Indie te verzenden. De heer mr. J. C. de Marez Oyens, advocaat en plaatsvervangend kantonrechter te Amsterdam, is be noemd tot referendaris bij het departement van koloniën. De heer D. Stokman te Lobith heeft den ge- heelen winter 12 ossen op zijne weilanden doen verblij ven, zonder dat het noodig was bijvoeder aan te voeren. Te Enkhuizen is aangespoeld en opgevischt het in staat van ontbinding verkeerende lijk van een mans persoon waarschijnlijk een volendammer visscber. Te Hoogcarspel heeft zich iemand van 't leven beroofd door zich op den zolder van zijn buurman op te hangen. De gymnastiekvereenigingen „Gruno" en „Achilles" te Groningen beide met een groot getal leden heb ben bij den gemeenteraad een verzoek ingezonden om een vrijwillige brandweer te mogen vormen. De gemeenteraad van Vlissingen heeft B. en W. gemachtigd om onder nadere goedkeuring van Gedep. Staten, de vestinggrouden van de r "geering te koopen. Bij de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen bestaat het voornemen ombehoudens goedkeuring der regeering binnen kort tot eene ver laging der prijzen voor abonnementskaarten voor han delsreizigers en andere personen over te gaan. Een schaap van den heer H. Cats te Beetster- zwaag heeft 6 lamineren ter wereld gebracht. De aangevraagde vergunningen voor een stoom tramweg SehagenHoorn zijn door de betrokken ge meentebesturen alle verleend behalve door dat van Opmeer voor 1000 ellen weg. De heer Krieger, de ondernemer, heeft echter den gemeenteraad van Seha gen kennis gegeven dat hij behoudens nadere voor waarden voor die gemeente, de zaak evenwel denkt door te zetten. De heer K. Edel Jz. is door hoofdingelanden van het waterschap de Beemster op nieuw voor 6 jaren tot heemraad benoemd. Ook de zaanlandsche kamer van koophandel heeft de 2e. Kamer bij adres verzocht, dat de rechtbank te Haarlem zal gevestigd blijven, of dat het kanton Zaan dam met Amsterdam worde vereenigd. De gemeenteraad van Beemster heeftmet het oog op de vernieuwing en vergrooting van 2 scholen, besloten eene geldleening van f 33000 aan te gaan. Om het onderwijs geene vertraging te doen ondervinden, zal er op een door den heer J. Kooy belangeloos afge staan stuk land aan den Yolgerweg een hulplocaal worden opgericht. De heer v. Heteren te Randwijk vierde in de vorige week zijn 91en verjaardagin tegenwoordigheid van 10 broeders, zusters en zwagers, die te zamen 790 jaren telden. Hunne leeftijden liepen tusschen de 70 en 89 jaren. Op grond van den slechten gang van zaken en willekeurige handelingen welke de directie der Ned. Tramwegraaatschappij zich veroorloofd heeft tijdens den aanleg van den tram op den mac-adamweg van Sneek naar Bolsward waarover nog dagelijks klachten inko men heeft de gemeenteraad van Wijmbritseradeel be sloten, de verdere correspondentie met genoemde maat schappij over het plan tot den aanleg van een tram van Sneek naar Joure te schorseD. De koninglijke goedkeuring is verleend op de statuten der naamlooze vennootschap „Hollandia," te 's Gravenhageten doel hebbende het bereiden en verkoopen van gecondenseerde en geconserveerde melk, en dergelijke producten alsmede van zuivel. Het ka pitaal van f 180,000 is in 180 aandeelen geheel ge plaatst. Dr. Gantzte Londen is er in geslaagd de 40 te bekomen, noodig om bij Queensbench in appèl te komen tegen het vonniswaarbij zijne uitlevering aan onze regeering gelast is. Yeertig jaren geleden verschenen eerst in weke- lijkschespoedig daarop in maandelijksche afleveringen, twee jaargangen van een geheel berijmd tijdschrift onder den naam van „Bragaden scandinavischen Apollo dat duchtig den geesel der satyre zwaaide door zijne vrijmoedigheid en geestigheid bij het jongere geslacht grooten bijval vond en druk besproken werd

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2