allerlei. iStabg-fiericftten» jflachi- cn ücursberictiien zoowel omdat het den spot dreef met de overdreven romantiek de vele water- en melkpoëten de onder linge bewierooking en de leuterende criticasters dier dagenals omdat de schrijvers zich in een geheim zinnig duister wisten te hullen. Later is er eene bloemlezing uit de beide jaargangen onder den titel van „Bragiana", verschenen, welke aan vele der stukken eene grootere bekendheid heett verschaften zagen er ook „Braga-studiën" bet lichtwaarin eeni- germatemaar niet altijd naar waarheidde sluier werd opgelicht welke over de redactie gespreid lag. De heer Winkler Prins te Veendam, de ontwerper van het tijdschrift en een der medewerkers van den eersten jaargangheeft thans het geheim geheel onthuld de geschiedenis van „Braga", de namen der schrijvers bekend gemaakten zulks in eene inleiding geplaatst voor eene nieuwe uitgaaf van „Braga", welke bij A. ter Gunne te Deventer verschijnt. Als redacteuren leeren wij daaruit kennen eerst de heeren A. Winkler Prins en J. J. L. ten Kate vervolgens den heer J. G. de Hoop Scheffer, als medewerkers de heeren H. Kretzer, P. Leendertz Dronrijp Uges J. Tideman en J. Ker- bert, mannen ten deele reeds overleden, ten deele nog onder de levenden, geacht en geëerd omdat zij gegeven hebben wat hunne jonkheid beloofde. Genoemde in leiding verhoogt het aantrekkelijke der nieuwe uitgaaf, maar ook zonder haar is ons een herdruk welkom van een tijdschriftdat van beteekenis is voor de geschie denis en de latere richting onzer letterkunde; van ver zen die vonkeleu van spotvernuft en geest en te weinig verouderd zijn om niet door het tegenwoordige geslacht begrepen niet met het grootste genoegen ge lezen te worden. Van bet Weekblad voor populaire dierkunde „Eauna", welks proefnummer onlangs door ons met een kort woord werd aangekondigd zijn sedert 3 nummers ver schenen. De lezing heeft ons de overtuiging geschon ken dat de redactie in zeer goede handen is en het blad verdient tot veler woningen toegang te verkrijgen. Wat uit het leven der dieren wordt medegedeeld is zoo onderhoudend, zoo belangrijk, zoo verbazingwek kend vaak dat het de belangstelling prikkelt en den lust tot het beter waarnemen van de dieren en hunne verrichtingen tot het beter waardeeren ook der dieren moet opwekken. Het Weekblad zal waar het binnen treedt spoedig door ouderen en jongeren als een welkome gast beschouwd wordennaar welks verschijning met verlangen wordt uitgezien, omdat zijn onderhoud dege lijk is en onze kennis vermeerdert. Voor een der rechtbanken te Parijs werd dezer dagen de volgende niet dagelijks voorkomende zaak behandeld. Eene 50jarige weduwemet een gerimpeld en perka mentachtig gelaat, bovendien vrij doof, wenschte eeuigen tijd geleden te huwen en begaf zich ter verwezenlijking van dat plan naar een huwelijksbureau. De eigenaar daarvan slaagde niet in het vinden vau een man voor haardat haar zeer verdroot. Zij viel hem daarover herhaaldelijk lastig en om van dien last bevrijd te wor den kwam hij op het denkbeeld zijne zaak aan haar te verkoopen. Hij stelde haar zulks voor en vestigde in het bizonder daarop hare aandacht, dat, zoodra zij aan het hoofd der zaak stond, het haar veel gemakke lijker zou vallen een echtvriend te vinden. De koop werd gesloten en van den koopprijsgroot f 5000, werden onmiddelijk 4000 gestort. De zaak scheen heel spoedig niet goed te gaan zij zelve kon geen man vinden en dagelijks ontving zij van verschillende klanten brieven waarin teruggave van het gestorte geld verzocht werd, omdat geen huwelijk tot stand kwam en allerhatelijkste uitdrukkingen tegen haar ge bezigd werden. Dezen toestand vond de weduwe zoo ondragelijk dat zij zich tot den rechter wendde den eigenaar beschuldigende misbruik te hebben gemaakt Van haar slecht gezicht en van hare doofheid, om haar een stuk te doen teekenen waarin een koopprijs van f 5000 geschreven was, terwijl bij de voorlezing sprake was geweest van 1250. Zij eischte die som terug, daar hij haar opgelicht had, door haar te verkoopen eene zaak zonder klanten waaruit niet het minste voordeel kon worden verkregen. Eindelijk had hij na den verkoop in de nabijheid een nieuw bureau opgericht en was dus een concurrent van haar geworden, dat zij als een lage streek beschouwde. De behandeling dezer zaak wekte bij het talrijke publiek herhaaldelijk den lachlust op. Vooreerst door het uiterlijk dezer trouwlustige weduwe, die bij den aanvang van het verhoor zich zoo doof hielddat de president met moeite de haar gedane vragen beantwoord kreegdoch later niet zoo doof bleek te zijn, toen de tegenpartij zich eene min vleiende uitdrukking jegens haar veroorloofde verder door het ontbreken van eenigen grond voor hare beschuldigin gen en eindelijk door het voorlezen van eenige zeer dwaze huwelijksaanvragen, in het bureau gevonden, door haren advokaat. De eisch werd dan ook dadelijk ontzegd. Te Marseille zijn 3 schouwburgen geslotep, omdat de eigenaars niet voldaan hadden aan de tot hen gerichte aanschrijving om de opgegeven verbeteringen uit te voeren. Het rechtsgeding over de nalatenschap van kardinaal Antonelli zal weder aan de orde komen door de dezer dagen gevallen beslissing van het hof van casaatie waarbij met vernietiging van alle vroegere vonnissen, de eischeresgravin Lambertinidie beweert een on echt kind van den kardinaal te zjn geweestwordt toegelaten om getuigen op te roepen ten bewijze van het vaderschap des kardinaals en het bedrogdat in het doopregister volgens hare beweering gepleegd is. Den 21 had op den Noord-Pacific spoorweg in Ame rica een ongeluk plaats waarbij 8 personen gedood en 22 ernstig gekwetst werden. Een trein derailleerde door het breken van een wiel en stortte daarna door de brugwaarop hij zich juist bevond. Drie wagons werden geheel vernield en een daarvan vloog door den schok in brand één der gekwetsten kwam in de vlam men om doordat men hem niet redden kon. Den 24 overleed te Nieuw-York de dichter Long fellow. Op het in September 1880 te Milaan gehouden internationaal-spoorweg congres werd de opmerking ge maakt dat stokers en machinisten bij spoorweg-maat schappijen na eenige jaren dienst zoo doof werden, dat zij voor hun beroep ongeschikt waren. Eenige duitsche maatschappijen hebben thans een paar honderd machi nisten en stokers geneeskundig doen onderzoeken waarbij gebleken isdat de scherpte van gehoor wel afneemtdoch niet in die mate als gezegd werd. Na gemiddeld 30 jaren dienst zijn zij vrij harthoorend, maar kunnen hunne dienst toch nog voortzetten zonder gevaar voor de veiligheid van het verkeer. Zoolang het gehoor van een dergelijk beambte scherp genoeg isom een gewoon gesprek zonder moeite te volgen kan hij zon der bezwaar in dienst worden gehouden. In Zuid-Tyrol viel den 23 zooveel sneeuw, dat de velden met meer dan een meter dikke laag bedekt waren. De thermometer daalde tevens beneden het vriespunt. Van 1 Januari tot 23 Maart kwamen te New-York 4364Ö landverhuizers aan 13795 meer dan in gelijk tijdvak van 1881. De spoorwegdienst in den grooten tunnel door den St. Gotthard wordt sedert den aanvang dezes jaars zonder eenige stoornis regelmatig voortgezet. Na het vertrek van eiken trein dus viermaal per dag, verlaat een baanwachter Göscheuen en een Airoio om zich te verzekerendat de weg geen schade heeft geleden. Ieder hunner gaat slechts tot aan het middelpunt van den tunnel en keert eerst naar verloop van acht uren terug ter plaatse van waar hij is uitgegaan. Drie uren behoeft hij om de helft van de tunnellengte af te leggen. Daar vertoeft hij gedurende twee uren hij treft aldaar den baanwachter aan, die van de tegenovergestelde zijde van den tunnel is gekomen. Zoodra de rusttijd is verstreken begeven de beide baanwachters zich weder terug. In het contröle-boek, dat ieder hunner met zich voert wordt bet uur van vertrek genoteerd en daarop worden die boeken onder ling verwisseld bij het vertrek van eiken baanwachter is door den stationchef de tijd aangeteekend waarop de houder daarvan het station zal verlaten bij den terugkeer levert ieder baanwachter het contröle-boek in, dat hij van zijn kameraad in ontvang heeft geno men en daarin wordt door den stationchef het uur van ontvangst aangeteekend. Met den eerstvertrekkenden baanwachter gaat het contröle-boek weder naar het tegenovergestelde station terug, zoodat men voortdurend aau de beide stations op de hoogte van den toestand isin de genoemde controle boeken wordt door de baanwachters verder aanteekening gehouden van alle bijzonderheden die zij op hun weg waarnemen. Ten einde bij voorkomende gevallen zich daarvan te bedienen heeft ieder baanwachter een tasch met werk tuigen als hamer, schroevendraaier, enz., voorts de noo- dige middelen om signalen te geven een lantaarn en zoo meer. Ten behoeve van het personeel der loopende treinen zijn genummerde lantaarns op eiken kilometer afstand in den tunnel geplaatst. De geneeskundige bladen te Weenen melden een bijna ongeloofelijk geval. Een zwakke vrouw van onge veer negen-en-veertig jaar werd in het ziekenhuis te Jena opgenomen. Het onderzoek bracht aan het lichtdat zij door een onverteerbare stof bijna geheel verstopt was en toen men haar daarvoor ingaf, bleek het, dat maag en ingewanden aan niet minder dan 235 pruimenpitten een schuilplaats hadden verleend. Na een behandeling van veertien dagen kreeg zij hare krachten weder terug. Eenige dagen geledentoen de trein het slation Altmarkt in het kanton Bazel-Land waar de spoor baan eene kromming beschrijft en tevens aanmerkelijk stijgt, had bereikt en zich naar Waldenburg op weg begafhad da locomotief geen stoom genoeg meer en schoot in hare taak te kort. Zoo boden dan op ver zoek van den conducteur, alle mannelijke reizigers, ten getale van 20, bunne hulp welwillend aau en sleepten of duwden de waggons over de kromming tegen de steilte op, om daarna weêr plaats te nemen en naar Waldenburg door te sporen. Twee jaar geleden kwam een man zijn broeder die in de Webergas^e te Stuttgart woondeeen bezoek brengen en bleef bij hem logeeren. 's Nachts stond hij op en doodde zonder er de minste reden toe te hebben, zijn broeder, diens vrouw entwee kinderen. Het bleekdat de moordenaar krankzinnig was hij werd in het gasthuis opgenomen, waar bij eenige dagen later stierf. Datzelfde huis is weder het tooneel van een vreese- lijke misdaad geworden. Een 19-jarig schrijver, Albert Buck welke bij zijn stiefouders inwoonde stond ver leden week midden in den nacht op en vloog met een scheermes in de hand naar de slaapkamer van een in hetzelfde huis wonend kleermakersgezin waarvan hij den man de vrouw en de zuster op de deerlijkste wijze verwondde. Op het geroep en gejammer der ongelukkigen kwamen de schoenmaker Hoos en zijn vrouw ter hulp gesneld doch werden door Buck met een handbijl insgelijks vreeselijk mishandeld. Ook zijn eigen moeder verwondde hij met een mes. Door de toegesnelden in het nauw gebrachtvloog Buck naar zijn slaapkamer waar hij zonder het raam te openen, door de glazen twintig voet diep naar beneden op de binnenplaats sprong. Hierdoor nog niet tot bedaren gekomen rende hij weder naar bovenwaar hij zich met een broodmes gewapend weder op zijn vervolgers inhakte. Eindelijk trachtte de woestaard zichzelf den hals af te snijden en werd toen nog met moeite gevat en gebonden. De toestand van drie der gewonden en van den dader zelf, is hopeloos. Buck was vroeger een vlijtig en knap jongmensch, leed echter in den laatsten tijd aan melan cholie en verklaarde, toen men hem vroeg waarom hij zoo gehandeld had, dat hij van den vorigen moordenaar gedroomd had doch niets had willen stelen. Het telephoonnet te Berlijn bevat op 't oogenblik reeds ongeveer zestienhonderd kilometer draad. Ook de beurs is daar verbonden't geen aan een groote behoefte schijnt te voldoen. De kamertjeswaarin de te)ephonen zich bevinden, zijn zoo ingerichtdat geen enkel geluid door den wand kan heendringen. De wan den zijn nl. dubbel en met slechte geleiders als asch en zaagsel enz. opgevuld. De negen telephonen die op de beurs aanwezig zijn, staan dan ook gedurende beurs- tijd geen enkel oogenblik stil en de twee openbare telephoonposten waar men voor 50 pf. vijf minuten lang kan spreken worden eveneens druk bezocht. Te Nieuw-Schoonebeek is dezer dagen, naar de Asser Ct. berichteen geval van schijndood voorgekomen. De vrouw van G. Ter Haar overleed De buren ver deelden onder elkander de taak om aanzegging van het overlijden te doen en aan twee hunner werd op gedragen aan 't gemeentehuis de vereischte aangifte te bezorgen. Terwijl men nog bezig was met overleggen, kwamen er weder teekenen van leven in de gewaande doode eindelijk begon deze weder te spreken; zij ver haalde alles wat er gesproken was, wel to hebben ver staan maar 't was haar langen tijd niet mogelijk ge weest een woord uit te brengen. Het aanvankelijk herstel hield echter niet aan en een paar dagen later overleed de vrouw werkelijk. In het Aquarium te Munchen is verleden Vrijdag brand uitgebroken. Een aanmerkelijk deel van het inwendige van het gebouw, benevens vele dieren, voforal vogels en apen kwamen om. De eigenaar had na het gebeurde met de ontvluchte en dood te ruggevonden brilslag al zijne slangen aan het berlijnsch Aquarium overgedaan. Te Port-au-Priuce (Haïti) bezweken 4400 personen aan de pokken. Zondagavond 1.1. is alhier in hechtenis genomen zekere W., beschuldigd van diefstal in de touwslagerij waar hij als knecht werkzaam was, Den 27 heeft zekere Z. in een der buitenwijken woonachtig die dezer dagen wegens zwakheid van geest vermogens onder curateele was gesteld zich in zijne woning door ophanging van het leven beroofd. De luitenant ter zee le klasse J. J. Kraakman, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willems oord wordt met I April geplaatst bij het Kon. Insti tuut voor de Marine aldaar als officier-instructeur. In de vergadering van hoofdingelanden van den polder de Schermeer, den 27 alhier gehouden zijn op de voordracht aan den Koningvoor een heemraad in plaats van den afgetreden heemraad, de heerG.de Jong, geplaatst: de heeren G. de Jong, C. Groot Cz. en M. Groot. Tot hoofdingeland van de LTitwaterende Sluizen voor dien po'der is benoemd de heer W. de Geusterwijl de heer P. v. d. Horst Jr. alhier als penningmeester is herbenoemd. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 28 Maart. 1. G L. B., gedetineerd in het huis van bewaring te Alk maar, diefstal, 14 dagen gev. 2. C. A. B huisvrouw van D. V., te Alkmaar, hoon, f 8 boete, subs. 2 dagen gev 3. J. M. H., huisvrouw van A. S., te Alkmaar, hoon, als boven. 4 G. R. en P. O., beide te Schagen, mishandeling, 2 boeten ieder van 10, subs, voor iedere boete 3 dagen gev. 5. J. S., laatst te Amsterdam, bedelarij, 14 dagen gev. 6. P- B., te Texel, diefstal, 2 jaar gev. 7. B. tL. en J. Hbeide zonder vaste woonplaatsbedelarij in verbindingde eerste 14 dagen de tweede 1 maand gev. 8. A. T., laatst te Helder, desertie45 dagen gev., in een zame opsluiting te ondergaan. 9. J. P. L., laatst te Schagen, bedelarij, 14 dagen gev. 10. C. en J. E. T., beide te Alkmaar, diefstal, beide 2 jaar gev. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 24 Mrt. Jan Willem, Z. van Jan Oudejans en Maria Johanna Huberiina Moetwil. Thérèse, D. van Israël Cohen en Vrouwtje Langedijk. 26 Erederik, Z. van Jacob Swaab en Maria Kruijer. Gerrit, Z. van Wierd Corbié en Johanna Hiiilker. 27 Arend Albertus, Z. van Paulus van der Veen en Maria Antonette Rietberg. Clara Johanna, D. van Johan Wilhelm Welcker en Clara Albertina de Wit. Jo hannes Daniel, Z. van Jacobus Josias Visser en Louisa Carolina Hageman. 28 Jaeob, Z, van Jacob Romijn en Christina Anna Hazes. OVERLEDEN. 25 Mrt. Theodorus Cornells, Z. van Theodorus Cornells Serré en Jacoba Petronella Scheer, 12 w. Trijntje Bute, wede. van Cornelis Dekker, eerder wed", van Gerrit Dekker, 55 j. 26 Petrus Albertus, Z. van Adrianus van der Gulik en Barbara Jacoba Kuitems, 8 m. 27 Jan Zuurbier, 47 j. Alkmaar 27 Maart. 2 Koeien en Ossen 205 a 248, 65 vette Kalveren 40 a 125, 78 nuchtere Kalveren f 4 a 12, 39 vette Varkens 50 a 63 ets. per P. Amsterdam 27 Maart. 741 Runderen, vette 70 a 90 ets per P., Melk- en Kalf koeien 150 a 280, 213 nucht. Kalveren ƒ4 a 8, 95 Schapen 18 a 28, 321 vette Varkens 50 a 60 ct. p. P. Aardappelen: Zeeuwsche sp. jammen 1,20 a 2, dito flak- keesche 1,20 a 1,40, dito pooters ƒ0,90 1, fr. jammen 1,70 a 2,10, dito eng. ƒ1,20 a 1,30, gron. jammen ƒ1,30 a 1,40, geld. Thom. 3,25 a 3,30, hamb. 2,50 a 2,60. pr. roode 1,50 a 2,10. Raap- en Lijnkoeken onveranderd. Peterolie vast, loco 8,75 entr., Maart 8,62 54, entr.J Sept.fi Dec. 9,75 entr. aangeboden.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3