Groote Koemarkt No. 41 Vier en tachtigste Jaargang. 1882. WOENSDAG 5 APRIL. te Alkmaar, FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën ©fTtctccl (Scbccltc. 17 1882. BuitenlAnb. ALK1HAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dond.6rd.ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/" 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van N. DEK KER, om vergunning tot het oprichten van eene spekrookerij, in het perceel aan den Dijk, wijk Cn°. 7, en dat op Maan dag, 17 April 1882 's middags te 12 uren, ten raadkuize ge legenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die spek rookerij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 April 1882. De Secretaris NUHOUT vak der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene kennis, dat zij in hunne vergadering van 3 April 1882 gunstig hebben beschikt: a. op het verzoek van JSMIT, tot het oprichten eener schil derswerkplaats in het perceel aan het Luttik-Oudorp Nos. 94 en 95 b. op het verzoek van S. WIT, tot het plaatsen eener eest in het perceel aan de KooltuinNo. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 April 1882. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELG-IE. Nadat de Kamer den 30 de begrooting van onderwijs met 60 tegen 36 stemmen had aange nomen deed zij den 31 die van financien en buiten!, zaken geheel af, om daarna uiteen te gaan tot 18 April. Den 25 April wordt de beraadslaging geopend over het rapport der commissiedie een onderzoek heeft" ingesteld naar de werking der wet op het lager onderwijs. De behandeling dezer zaak gaat dus juist aan de verkiezingen vooraf. DUITSCHLAND. De heer Nachtigal is voorloopig tot duitsch consul te Tunis benoemd. Deze benoeming moet aan Frankrijk zeer aangenaam zijn en als een nieuw bewijs van de goede betrekkingen tusschen beide rijken beschouwd worden. Het pruisische Huis der afgevaardigden ging den 31 tot den 18 uiteen. Prins Bismarck vierde den 1 in den kring zijner familie te Friedrichsrub zijn 67en verjaardag. ENGELAND. In het Hoogerhuis werd den 81 door de regeering verklaard dat geen voorstel tot schorsing 2) Toen de waardin daarop met hare zware klompen naar de deur stampte, hield de jonge man haar nog eens terug met de vraag: „Is er geen brief voor mij aangekomen „Een brief? Neen!" „Of misschien een boodschap De waardin verjoeg nog eens nadenkend de vlie gen van het glas toen Elsbeen nogmaals door de deur riep „Moeder, de ingenieur, die de nieuwe sluis maakt, heeft laten zeggen dat hij van avond hier zou komen, want hij kan niet komen voor het dagwerk is afge- loopen 1" „Maar ik zou dadelijk naar hem toe kunnen gaan riep de vreemdeling. „Jadat zoudt gij kunnen doen zeker kon dat Elsbeen ga nu naar de pastorie De weg naar de sluis liep langs den door dennen beschaduwden oever van het kanaal. Het was drukkend heetin het riet dansten de schoenlappers en allerlei insecten. Terwijl Boris Kempen op den met dennennaalden bestrooiden grond onhoorbaar voortliep naderden hem even stil twee andere voetgangers en hij ont stelde bijnatoen hij plotseling eene donkere figuur voor zich zag staan die zelfs hem die toch van eene meer dan middelbare lengte wasnog over het hoofd zag. De kleeding van den anderen verraadde den geeste lijken stand, 't Was een breede figuur, van ongeveer vijf enveertig jaar. Het volle donkere haar hing hier en daar reeds vercrijsd, vrij onordelijk op het breede voor hoofd het gelaat was scherp geteekend en het voor hoofd door zorgen gerimpeld; maar toch had dat gelaat der wetgeving omtrent de rechtspraak der gezworenen in Ierland gedaan zou worden en dat zij volstrekt niet voornemens was nieuwe wetsontwerpen in te dienen met het oog op de iersche toestanden. Het ging tot den 20 uiteen. Lagerhuis. Minister Gladstone kondigde den 31 aan dat hij den 2-1 April de begrooting zou indienen en gaf bij de voortgezette beraadslaging over het voorstel tot wijziging van het reglement van orde te kennen dat de regeering in dat voorstel geene verandering zou brengen. FRANKRIJK. Den 30 besloot de ministerraad de beraadslaging over het voorstel tot hervorming van het bestuur in Tunis te verdagentot dat de nieuwe resi dent Gambon die reeds daarheen vertrokken is het noodige onderzoek ingesteld en verslag uitgebracht zal hebben. Den 1 werd in den Senaat behandeld de crediet- aanvraag van 4 miljoen gulden voor de bezeiting van Tunis voor het 2e kwartaal. Zij werd door den hertog de Broglie bestreden. De minister-president antwoordde, dat het aantal troepen in Tunis, dat thans nog noodig was en ongeveer 35000 man bedroeglangzamerhand verminderd zou worden. Verder dat de oorlogsschat tingen aan den Bey ter hand gesteld moesten worden, omdat de franschen zich in het land van een bondge noot niet in dat van een vijand bevonden. Met aige meene stemmen werd het crediet daarop toegestaan. Na aanneming van het handelsverdrag met Italië ging de Senaat tot 2 Mei uiteen. Men zegt, dat Gambetta tot voorzitter der commissie voor de legerhervorming zal benoemd worden. De Kamer nam den 31 zonder beraadslaging achter eenvolgend aan de handelsverdragen gesloten met Zweden ZwitserlandSpanje en Oostenrijk en het scheepvaartverdrag met Engeland. De ministerraad had de Kamer verdocht, voor haar uiteengaan deze verdra gen af te handelen. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingediend tot in voering van bons voor het overmaken van kleine som men zoo als in Engeland in gebruik zijn. Deze bons, geldig voor ten hoogste tien guldenzouden evenals postzegels verkrijgbaar gesteld worden men behoeft ze slechts in te vullen met den naam van hem voor wien zij bestemd zijn en ze dan als gewonen brief toe te zenden. De ontvanger kan ze doen inwisselen aan het postkantoor zijner woonplaats. Deza bons zullen kosten 0,02 voor bedragen beneden f 2,50 f 0,05 beneden f 5 enz. Men zegt, dat Gambetta verscheidene bladen heeft aangekocht de directeuren van sommige bladen ver klaren echter, dat, al is Gambetta eigenaar van het aandeelenkapitaal geworden zij niet afzien van de bestrijding zijner staatkundige gevoelens daar zij zich, krachtens nog geruimen tijd loopende overeenkomsten, hunne zelfstandigheid voorbehouden hebben. GRIEKENLAND. Den 31 werd in de Kamer eene motie ingediend tot afkeuring der staatkunde van den afgetreden minister Coumoundouros betreflende de grensregeling met Turkije. Na de paaschvaeautie zal zij behandeld worden. LUXEMBURG. De commissie uit de Kamer van afgevaardigdenbelast met het onderzoek naar den val der Nationale Bank, heeft een verslag uitgebracht, waaruit blijktdat het gevoelen daaromtrent ver deeld was. De meerderheid schreef dien val hoofdzakelijk toe aan: 1°. het niet storten van kapitaal dat in plaats van 3lU miljoen guldens, slechts werkelijk 300000 bedroeg; 2». handelingen in strijd met de statuten der bank 3°. de tusschenkomst der regeering om Philippart gemakkelijker in de gelegenheid te stellen tot het ver krijgen van 16000 aandeelen der bank door middel van gelden der bank zelve 4>°. eene ontijdige kapitaalsvermindering, op het oogen- blik dat de hulpbronnen der bank reeds uitgeput waren; 5°. verkeerde handelingen der beheerders bij gebrek aan toezicht van regeeringswege. De minderheid schrijft den val alleen toe aan het slechte beheer van het bankbestunr zelf. De regeering vroeg een onbepaalden termijn om een en ander te beantwoordenin verband waarmede de zitting verdaagd werd tot 2 Mei. RUSLAND. Den 39 's avonds half zes zat generaal Strelnikoff te Odessadaarheen gezonden tot het in stellen van een onderzoek in verband met een gewich tig staatkundig geding op eene bank op den boulevard aan het strand toen hij door een revolverkogel in den hals getroffen werd. Do kogel drong door het hoofd en kwam aan het voorhoofd er weder uit. 2 Minuten later was bij een lijk. De twee personen die zich aan dezen moord schuldig gemaakt hadden vlucht ten naar de staanplaats der rijtuigen, alwaar zij, in een rijtuig reeds gezeten gevangen genomen werden na nog aan 3 personen die hen grependolksteken te hebben toegebracht. Zij zijn jongelieden en weigerden hunne namen te noemen. Een onderzoek werd dadelijk ingesteld. Den 2 werd aan de moordenaars de acte van beschuldiging ter hand gesteld en des avonds tegen 9 uren kwam de krijgsraad bijeen om de zaak in be handeling te nemen. Den 3, des voormiddags te 9% uren werd het lijk van den generaal onder den toeloop eener ontzaglijk groote volksmenigte met militaire eer ter aarde besteld. Volgens de Golos is iedere dorpsgemeente uitgenoo- digd een vertegenwoordiger te zenden naar Moskou bij gelegenheid van de krooning des Keizers. Daardoor alleen komen ongeveer 30000 boeren bijeen. Ook wordt gemeld dat de politie er eindelijk in geslaagd is, den nihilist Koboseff gevangen te nemen die de houder was van den melkwinkel in de Tuinstraat waar de ondanks zijne strenge uitdrukking veel aantrekkelijks. Het was een Beethoven-kop. In de groote hand van den predikant lag die van een opgeschoten knaap lichtblond, bijna grauw haar omlijstte het smalle kinder gezicht met de blauwe oogen, het hoofd was een weinig voorover gebogen, hetgeen bij zwakke, leergierige kin deren meer het geval schijnt te zijn. „Gij zijt zonder twijfel de ingenieur, die den bouw der spoorwegbrug leiden zal „Juist, ik heet Boris Kempen „Gij schijnt nog zeer jong mijnheer Kempen voor zulk een belangrijk werk „Och mijnheer wetenschap en kunst zijn noeh oud noch jonghet is dus hetzelfde door wie zij worden voorgestaan I" De predikant trok zachtjes de schouders op. „Ik moet u spreken mijnheer Kempen, en zal u een eind weegs vergezellen. GijMartinkunt hier op mij wachten en intusschen de planten uit uw botaniseer trommel rangschikkenbinnen tien minuten ben ik weder terug De knaap deed gehoorzaam, wat hem bevolen werd. Toen de beide mannen een poos geloopen hadden, ver brak Boris het eerst het stilzwijgen terwijl hij zijnen begeleider een sigaar aanbood. „Ik rook niet, reeds lang niet meer", zeide deze af werend. „Gij kunt natuurlijk wel raden waarover ik met u spreken wil, wij zullen elkander hierin tegemoet komen." Nu werd het Boris duidelijk, dat de predikant hem over het leenen van bed en meubelen spreken wilde en hij zeide dus haastig„Het geheele dorp is zoo vol van de goedheid en vriendelijkheid van uwe huishoud ster dat Een eigenaardige afwerende bijna ver stoorde blikeen toornig optrekken der wenkbrauwen van zijnen begeleideralsof Boris eene gewonde plaats had getroffen deden hem hier ophouden. „Vergeef mij misschien waren het niet de matrassen en de stoelwaarover gij spreken wildet „Neenik weet niets van die dingenzeide de geestelijkezich herstellende„het was mijn plan u de ware verantwoordelijkheid onder het oog te brengen, die op u rustnu gij weldra aan het hoofd zult staan van eene groote meerendeels verwaarloosde troep ar beiders „Maar, mijnheer," riep Boris„gij kunt toch niet in ernst verlangen dat ik mij met de zorg voor de zielen mijner arbeiders belasten zalIk geloof mijn plicht te kennenen ik zalzooveel in mijn macht staat, de menschen goed behandelen, maar gij verlangt het onmogelijke 1" De predikant zag in gedachten verdiept voor zich uitdaarna zeide hij langzaam „Hoe grooter het ver trouwen is des te omvangrijker de plicht, die op u rustde zon en de liefde meten haar licht nimmer uit 1" Een lichte blos vloog over het gelaat van den inge nieur, het hinderde hem dat hij zich niet geheel aan den indruk kon onttrekken dien deze woorden op hem maakten. Maar terwijl hij over een passend ant woord op de vermanende woorden van den geestelijke nadacht, klonk een luid jubelend „Hoera, Boris, oude jongen ben je daar eindelijk 1" als het vroolijke slaan van een vogel door de stilte van den avond. De aldus toegesprokene ijlde een blonden man in een eenigzins verwarde zomerkleeding tegemoet, met wien hij krachtige handdrukken wisselde. De beide inge nieurs waren academievrienden, wier beroep hen hier in deze woeste eenzame heidestreek bij elkander bracht tot het uitvoeren van twee belangrijke bouwwerken van eene sluis die de verbinding tusschen het kanaal en de rivier moest vormen en van een spoorbrug over de zelfde rivier. Boris werd verzocht de in aanbouw zijnde sluis dadelijk te bezichtigen en Hans Heger, zijn vriend, nam den hoed af voor den begeleider van zijnen vriend, terwijl hij met zijn heldere stem uitriep „Waarde dominé, goed dat ik u hier aantrefreeds was ik boos op u, dat gij mijne arme, zieke arbeiders reeds sedert twee

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1