Binnetilanb. mijn gegraven werd die voor een aanslag op het leven van den Keizer bestemd was zoo de moordaanslag op 13 Maart mislukt was. SPANJE. De ministerraad besloot de financiëele wetsontwerpen van minister Camaeho te ondersteunen en af te treden mocht de Kamer ze verwerpen. In de provincie Catalonie heerscht groote ontevre denheid over eene nieuwe onlangs ingevoerde nijver heidsbelasting en over het ontworpen handelsverdrag met Frankrijk. In sommige steden werden winkels en fabrieken gesloten naar het schijnt met het doel om zoowel in Catalonie als in Valencia eene algemeene werkstaking uit te lokken dat niet gelukte. Te Bar celona werden 3 fabrieken gesloten en trokken de werklieden met oproerige kreten door de straten hen bedreigende die de fabrieken niet gesloten hadden waarna zij eenige commiezenhuisjes in brand staken. De minister bevestigde den 30 in de Kamer deze be richten uit Barcelona en schreef die oploopen toe aan de kuiperyen der socialisten en carlisten met het doel om op de regeering invloed uit te oefenen ten aan zien van het handelsverdrag met Frankrijk. Dat ver drag zou volgens verklaring van eigenaars van fabrie ken in Catalonie aan de commissie van onderzoek uit de Kamer oorzaak zijn dat 100,000 werklieden buiten verdiensten geraakten. De staat van beleg werd in laatstgenoemde provincie afgekondigd. ZWITSERLAND. De bondsvergadering is tegen den 17 in buitengewone zitting bijeen geroepen ter behandeling van het handelsverdrag met Frankrijk. SERVIE. Verscheidene leden van den raad van bestuur der eerste in 1874 ten gevolge van de toen heerschende geldnood te gronde gegane servische bank werden dezer dagen gevangen genomen. Deze inhech tenisneming is een gevolg van een gerechtelijk onder zoek naar aanleiding eener ten vorigen jare in de Kamer tot het ministerie gerichte interpellatie over de verantwoordelijkheid van den raad van bestuur inge steld. Onder die personen bevinden zich de burge meester van Belgradoeen hoofdambtenaar aan het ministerie van buitenlandsche zakende schoonvader van den oud minister Ristics, hoofd der oppositie enz. Deze maatregel heeft veel opzien verwektdoch over het algemeen een goeden indruk gemaakt. ZUID-AFRICA. Het Kaapsche parlement verklaarde met algemeene stemmen het gebruik der hollaDdsche taal in zijne vergaderingen geoorloofd. Professor von Baumhauer te Haarlem heeft door hem op 12 October 1881 gemolken koemelk dien dag op eene eigenaardige wijzezonder toevoeging van eenige zelfstandigheid en zonder indamping in flesschen gesloten waarvan er 4 met het stoomschip Prinses Marie de reis naar Indie hebben gemaaktzoodat zij gedurende ruim 5 maanden aan groote verschillen van temperatuur en door de schommelingen van het schip aan een voortdurend karnproces waren onderworpen geweest. Bij de opening van eene dier flesschen op 27 Maart is gebleken dat de melk volkomen zoet en onveranderd is gebleven zonder eenig spoor van schif ting of zuurwording. De directie der Holl. Spoorwegmaatschappij heeft, volgens machtiging der vergadering van deelhebbers van 17 Januaritegen 20 April eene 4 p. ets. leening uitgeschreven van 1% miljoen, a pari, in stukken van f 1000 aan toonder. dagen vergeten hebt. Allen verlangen naar u en uwe lieve begeleidsterik kan ze niet meer troosten. Zulke zieke menschen zijn de grootste egoïstendus tot weerziens goede nachtdominé." Zoo scheidde men twintig schreden verder verhaalde de huichelaar, dat hij reeds dadelijk begrepen had, waarom de predikant zich van den nieuwaangekomene had meester gemaakt en daarom aan alle verdere ver maningen een einde had gemaakt, door te spreken van het verlangen, dat de zieken naar hunnen zielenherder hadden hetgeen inderdaad wel het laatste was waar aan deze woeste troep dacht. „Nude bezoeken der hupsche predikantsche die altijd met volle handen komtlaten zij zich tamelijk goed welgevallen en ik ook 1" eindigde hij lachend. „Hupsch is zij ook al P" vroeg Boris verbaasd „die predikantsche schijnt eene voorbeeld van menschelijke volmaaktheid te zijn, een ware lelie van het veld." „Lelie vroeg de ander aarzelend, „Ze schijnt het te zijn ze heeft daarenboven ook nog vermogen en de manieren en kennis eener vrouw uit den hoogsten stand. Het is geene zonde, dat zij hier sedert jaren leeft, be paald nietmaar zonderling bijna verdacht blijft het toch altijd „Is zij weduwe „Jadaar laat mij mijne kennis omtrent haar in den steek. Men zegtdat zij eenevan haren man gescheiden vrouw is, hetgeen hare verbanning in deze streek onder de hoede des preiikants zou verklaren. Maar genoeg van haar 1 Goed dat ge hier zijtmijn vriend W ij zullen het er goed van nemenvooral wanneer de oude vertrokken is, waut met hem valt niet te gekscheren „Hoe heet die oude „Regeermgsraad van Bruch Een zeer ernstig man, zóó zelfs dat de predikantbij hem vergeleken nog voor een beeld der vroolijkheid kan doorgaan en daar enboven moet hij vroeger een menschenhater geweest zijn „Misschien was hij ziekelijk „Beware neen sterk als ijzerBij stortregens en orkanen staat hij even bedaard en lang bij de brug als bij zomerweer een warmte, die een ander afmat, blijft op hem zonder uitwerkingen zijn zoekend oog ziet alles vooral datgene wat zij niet moesten zien. [Wordt vervolgd.) De Yereeniging tot bevordering der bouwkunst te Schagen heeft den 28 Maart bij den gemeenteraad gedetailleerde ontwerpen en begrooting ingediend voor een kanaal naar het Groot Noordhollandsch Kanaal met een schutsluis in den Westfrieschen dijk en ver zocht die plannen aan een technisch onderzoek te on derwerpen en zoo noodig in overleg met andere be sturen, maatregelen te beramen die tot verwezenlijking kunnen voeren. De gemeenteraad van Arnhem heefc den 27 het voorstel van de heeren Bijleveld en Engelberts, tot het weder heffen van bruggeld voor de brug te Wester voort, waarover de stemming den 18 staakte, op nieuw behandeld en met 12 tegen 11 stemmen verworpen. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft den 28 besloten afwijzend te beschikken op het adres van den heer L. H. Festers c. s. te Heeswijk tot het op richten van een openbaar slachthuis. De Koningin van Zweden, den 30 per spoor van Amsterdam te Haarlem gekomenheeft in een open rijtuig een toer gemaakt door den Hout en naar O ver veen ter bezichtiging der bloembollenvelden. In eene den 30 te Dordrecht gehouden vergade ring van belangstellende ingezetenen is besloten een adres te zenden aan den minister van waterstaaten in afdruk aan de leden der le. en 2e. Kamers, waarbij verzocht wordt omna onderzoek van deskundigen het Hellegat, het kanaal van Voorne, de Dortsche Kil en het Mallegat uit te diepen tot 70 palmen opdat de schepen met ongebroken lading naar Rotterdam en Dordrecht kunnen komen en verhoed wordedat de scheepvaart zich nog meer naar Antwerpen verplaatst. Den 31 is de nieuwe parochie van den H. Boni- facius, te Amsterdam, in de uitbreiding der stad buiten de Muiderpoortingezegend. Het kerkje dat slechts 16000 beeft gekostbevat 700 zitplaatsen. In de op 31 Maart gehouden vergadering van het departement Purmerende der Maatschappij tos Nut van 't Algemeen is de zilveren medalje uitgereikt aan den molenaarsknecht J. Appel voor 40jarige trouwe en eerlijke dienst in dezelfde betrekking. Te Schandelen bij Heerlen zijn den 31 bij den landbouwer H. Vijgen schuur en stallen geheel en het woonhuis gedeeltelijk verbrand. 18 Koeien kwamen daarbij om. Alles was verzekerd. Den 1 April is de dienst van den pakketpost ook met het buitenland geopend volgens de internationale regeling van het vorige jaar. Het zwaarste gewicht dat toegelaten wordt is van 8 ponden geen oppervlak der pakketten mag meer dan 60 vierkante duimen in houden. Het port naar Belgie en Duitschland bedraagt 50 cent naar andere landen meer. Den 1 is het stoomschip Surrey van de Kon. Nederl. Stoomboof maatschappij met 1258 personen, waar onder 1011 landverhuizers, meerendeels duitschers en noren van Amsterdam naar Nieuw-York vertrokken. Van wege de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij werd den 1 aanbesteed het maken van een gebouw ingericht tot stalling voor 84 paarden en bergplaats voor 12 rijtuigen op een terrein nabij het centraalstationlaagste inschrijver was de beer H. Stel wagen voor 20850. Den 1 April is te Helder aanbesteed het eenjarig onderhoud van de kazernegebouwen enz. te Helder en op Texelwaarvoor minste inschrijver was de heer A Bels ad 5635. Den 3 is te Amsterdam door de Holl. Spoorweg maatschappij aanbesteed het maken van eene locomo tieven- en rijtuigenremise met brandstoffen bergplaats en verdere werken op het stations-emplacement te Beverwijk. Minste inschrijver daarvoor was de heer P. Rings Jr te Zandpoortvoor f 9890. De Koning en de Koningin worden den 26 April op het kasteel van Windsor verwacht. Den 27 zal eene buitengewone oproeping der ridders van den Kousen band plaats hebben daar Koningin Victoria dan den Koning tot ridder dezer orde wil slaan. In het Utreehtsch Dagblad (n°. 88) komt eene oproeping voor, onderteekend door de heeren P. Har- ting, C. H. D. Buys Ballot, C. W. Opzoomer en W. Mal- linckrodt. Daarin wordt gewezen op de Jodenvervol gingen in Rusland. Kan het anders, vragen zij o. a., of, wanneer wij thans den blik naar Rusland richten en ontwaren, in welk een treurigen toestand het groote Rijk verkeert, hoe weinig ware beschaving tot het volk is doorgedrongen, hoe zeldzaam de zin is voor waarheid en recht, hoe het ruwe geweld den boventoon voert, of ieder onzer die het wel meent met dat volkdat zulk een aanzienlijk deel der oppervlakte van onze aarde bewoontdat een zich zoo ver uitstrekkenden invloed op de lotgevallen van andere naburige volken kan uitoefenen moet zich met bezorgdheid afvragen Wat zal er van dit volk worden Zal het, zoo voort gaande in weerwil van de beste bedoelingen zijner beheerschers, van de uit het Westen ingevoerde bescha ving alleen haar woeker-uitwas, het afgrijselijk nihilisme, behouden en langzaam maar zeker in de oude bar- baarsehheid terugzinken, waarvan de gruwelijke Joden vervolging als de voorafgaande aankondiging is „Nederland", wordt verder o. a. gezegd, „is de clas- sieke bodem van verdraagzaamheidwaarop Joden en Christenen sedert eeuwen vreedzaam naast elkander leven. Toonen wij aan de werelddat dit nog altijd zoo isniet door luidruchtige vergaderingenzooals in Engeland gehouden zijnniet door heftige openlijke blijken van afkeuring en verontwaardiging, waar veeleer medelijden op hare plaats zou zijn niet enkel met de ongelukkige vervolgden, maar ook met hunne verblinde vervolgers dievoor zoover zij tot de lagere klassen behooren te weinig ontwikkeld zijn om toerekenbaar te worden geacht. Toonen wij dit medelijden op een voudige maar tevens krachtigeecht nederlandsche wijze door gelden samen te brengen bestemd om de verarmde en uit hunne woonplaatsen verdreven russiache Joden te ondersteunen. Wij hopen, dat in alle steden en grootere plaatsen van ons vaderland mannen zullen gevonden worden die evenals wij bij dezen voor Utrecht en zijne omstreken doenzich bereid zullen verklaren gelden voor dat doel in ontvangst te nemen en daardoor te getuigen dat in Nederland boven alle geloofsverschil zich een geest verheftdie al zijne in woners tot een eendrachtig volk verbindtnamelijk: de geest der menschelijkheid." Door den heer J. B. v. Limburg Stirum te Vorden is aan den heer Berenstein opperrabbijn te 's Gravenhagef 300 ten behoeve der in Rusland onterfde israëlieten geschonken met den wensch dat de verlegen herder van dat lijdend volk de lichtbaak erlange der vrije pers met hare openbare meening. De zaken der Kon. Fabriek van Waskaarsen te Amsterdam zijn in het afgeloopen jaar niet vooruitge gaan, hoofdzakelijk omdat een groote voorraad persolie, uit vroegere jaren afkomstig slechts met groot verlies kon worden verwerktwaardoor de fabriek niet flink kon doorwerken. Anders zou het fabricaat allicht genoeg winst hebben opgeleverd om den aandeelhouders een behoorlijk dividend uit te keeren. Eenige der voornaamste kalkbranders in Friesland zijn voornemens om voor gezamenlijke rekening eene schelp-baggermachine te doen vervaardigen welke op de schelpenbanken bij Texel zal werkzaam zijn. De machine van de heeren Dros Co. heeft verleden jaar bijzonder gunstig gewerkt, en nu is weer op de schel penbanken bij de Laan (eene zandbank nabij de z. w. kust van Texel) in werking gebracht. Van diezelfde banken werden ten vorigen jare meermalen 1000 kubieke ellen per dag boven water gehaald. De minister van oorlog heeft bepaald dat voor taan wederom voor de woning van iederen regiments commandant een schildwacht zal worden geplaatst. Tot het benoodigde fonds van f 50000 voor het welslagen der koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling, zijn nog bijdragen toegezegd van f 1000 door de Amst. Pijpgascompagnie en de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, van 500 door de maatschappij het Amstelhótel, van 350 door de heeren Salomonson te Rotterdam, van 300 door de firma Buyn en Bois- sevainvan 200 door den heer E. Meijer Gebr. Ricardo en Brack's Doelenhótelvan f 100 door 23 instellingen en personen. Te Krommenie is met 50 van de 94 uitgebrachte stemmen tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer J. Schut, terwijl voor de tweede vacature herstemd moet worden tusschen de heeren WC. Kaars Sijpesteyn en J. v. Vliet, die 38 en 30 stemmen bekwamen. Door den heer jr. J. L. de Jonge, oud-lid der 2e. Kameris een flink kerkgebouw met bijbehooren en een stuk gronds aan de christ.-geref. gemeente te Zierikzee ten geschenke gegeven. Door wijlen mej. J. M. Bogaers is aan het gesticht „Talitha Kumi" te Zetten een bedrag van 5000, vrij van rechten gelegateerd. De Koning heeft den heer Louis Bouwmeester de groote gouden medalje van verdienste geschonken. De korporaal N. van het 5de regiment infanterie, onlangs gearresteerd als de vermoedelijke dader van den op maandag-vastenavond te 's Hertogenbosch ge- pleegden manslagheeft zijne misdaad bekend. Bij de commissie tot bevordering der stichting eener zelfstandige herv. gemeente te Fijenoord, thans nog kerkelijk tot IJselmonde behoorende is van iemand die onbekend wenscht te blijven eene gift van 5000 ontvangenzijnde het bedrag dat de commissie ter volvoering van haar plan nog te kort kwam. Door wijlen mevr. de wed. E. Rib-Menso is tot verfraaiing der r. c. kerk te Herpen f 1000 vermaakt. Te 's Gravenhage zijn overleden de heeren J. C. A. Jansen oud-referendaris bij de Algemeene Reken kamer oud 80, en W. F. v. Otterloo oud-secretaris en vertrouweling van wijlen prins Frederik, oud 82 jaren. Bij de teraardebestelling van bet stoffelijk overschot van laatstgenoemden den 3 was de prins v. Oranje vertegenwoordigd door zijnen adjudant kapitein Beyer- man en werd het woord gevoerd door ds. v. Koets veld. Op bet lijkkleed prijkten een gekroonde F van witte bloemen van de prinses v. Wied en een krans met de romeinsche cijfers LX van den prins v. Wied. De heer J. W. F. Leveltte Rotterdam, heeft afgezien van zijn verzoek om concessie voor een stoom tram TilburgDongenOosterhouten zulks ten ge volge der door den gemeenteraad van Dongen gestelde bezwarende voorwaarden. De te Slikkerveer voor rekening van het depar tement van marineaangebouwde gaffelzeilschoener Argus is bestemd om dienst te doen tot bescherming onzer visschervloot. De gebouwen der voormalige O. I. Compagnie te Nagasaki (Japan) zjjn den 1 December 1. 1. voor 2000 dollars overgegaan in handen van r. c. missionarissen. Er zijn plannen in bewerking voor eene kortere directe spoorwegverbinding tusschen Amsterdam en Rot terdam door den Haarlemmermeerpolder, met zijtakken van Roelof-Arendsveen over Leiden en Leidschendam naar 's Gravenhage en van Koudekerk langs Gouda over de Lek bij Streefkerk, aansluitende aan den spoor weg van Dordrecht naar Eist bij Baanhoek. De gemeenteraad van Menaldumadeel heeftop verzoek van meer dan 200 ingezetenen van allerlei rich ting besloten maatregelen te nemen ten opzichte van den veldarbeid van kinderen. Die arbeid zal het gansche jaar verboden zijn voor kinderen beneden de 12 jaren. Aan de Kon. Maatschappij „de S:heide''te Ylis- singen is door het departement van koloniën de ver vaardiging opgedragen van 3 stoombooten bestemd voor de havenwerken te Batavia. Te Groningen zal eene gymnastiek-kweekschool worden opgerichtwaarvoor van het Rijk een subsidie van f 5000 wordt verwacht. In eene woning aan de Prinsengracht te Amster dam heeft eene moeder haar kinddat zich niet goed gedragen had zoo mishandeld dat de kleine overleed. De moeder is in hechtenis. De Koning zal van 11 tot 17 April te Amster dam vertoeven. Het jonge prinsesje zal hare ouders niet vergezellen waarom ook de Koningin eenige da gen vóór den Koning naar den Haag terugkeert. De Nederlandsche Bouwmaatschappij te Amster dam keert over het vorige jaar f 32 per aandeel van

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2