ftimictilaub Kftliel aan den tegenwoordigen Onderkoning bevel gezonden had een vaartuig naar Napels te zenden, om het gezin naar Egypte terug te brengen. De Onder koning weigerde aan dat bevel te voldoener had daarop eene briefwisseling tusschen hen plaats en na eenigen tijd bleef de zaaa rusten. Eene maand geleden stierf onverwacht één der vrouwen van den harem en eene dochter van Ismaël-pachadie vrij godsdienstig van aard is, hinderde het zeer, dat het lijk zonaer de gewone godsdienstige vormen gebalsemd moest worden. Deze omstandigheid gevoegd bij het teit dat de beel tenis eener uit den harem ontsnapte vrouw in een winkel ten toon gesteld wasdeed Ismaël pacha be sluiten aan des Sultans bevel te gehoorzamen en zijn gezin naar Egypte over te brengen. De egyptische regeering weigerde echter aan het gevolg van Ismaël- pacha dat het aan land ging, volgens het officiëele blad omdat zoowel de bevolking als het leger er tegen waren, dat iemand, wie ook, in Egypte komt, die de zaak van den afgezetten Onderkoning verdedigt. In verband daarmede is de financiëele agent van Ismaël-pacha zelfs gelast Egypte te verlaten. Men meentdat Ismaël- pacha zeer verstandig heeft gehandeld, omdat alle vrome Muzelmannen in dit geval aan zijne zijde zullen staan. Zij staan toch de leer voor, dat uitstel in de uitvoering der bevelen van den Sultan, den Kalief, eene beleedigmg is van het kalifaat, waartegen in de eerste plaats gewaakt moet worden door hen wier pLcht de strikte opvol ging dier bevelen medebrengt. Er werd eene samenzweering ontdekt tegen het leven van den minister van oorlog Arabi-Bey. 16 Circassisehe officieren werden in hechtenis genomen. Als oorzaak wordt opgegeven ontevredenheid van officieren, die niet bevorderd zijn. Te Amsterdam zijn van 1 November tot 1 April door de policie 3365 processen-verbaal opgemaakt, welk groot aantal inzonderheid veroorzaakt is door overtre dingen der drankwet. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft den 8 het voorstel van den heer 't Hooftom een nader onderzoek in te stellen naar de feiten in verband met den overgang van den jongen Abbel tot de r. c. gods dienst, omtrent welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaaktmet 9 tegen 6 stemmen verworpen. Voorts is besloten af te zien van het aan vankelijk plan tot het bouwen eener eigen gasfabriek en met directeuren der bestaande fabriek eene over- eigene gedachten verdieptvervolgens reden zij naar de stad woonden daar eene muziekuitvoering bij en zagen de jonge dames met hare kleine licht te veroveren Hartjes. De grootendeels blonde, in het oog vallend gefriseerde dameijes vonden Hans Heger als alti d zeer vroolijk en netdoch „de andere," zeiden zij „is zoo mooi en heeft oogen als een dichter, hij is zoo fijn maar stil en nadenkend hij moet verliefd zijn De predikantsche werd van nu af tusschen de beide vrienden niet meer genoemdook kwamen zij van dien zondag af 's avonds minder bij elkander. De jonge ingenieur mocht zich langzamerhand hoe langer hoe meer in de vriendschap van den predikant verheugen omdat hij zoo vlijtig ter kerk ging en met zooveel zorg over gezonde en zieke arbeiders waakte. De preeken van den waardigen man werden tegelijk meer opbeurend en aangrijpend sedert hij zijne zomeravondgesprekken met den ingenieur onder de takken van eenen ouden eik hield Martin zat dan naast de beide mannen en luisterde met groote opmerkzaamheid naar hunne ge sprekken doch de predikantsche zag Boris slechts bij de zieken. De predikant dacht weinig, dat een goed deel van het voorbeeldelooze gedrag van zijnen jongen vriend zijn oorsprong vond in den wensch de predi kantsche zooals zij zich zelf betitelde de vrouw zon der naam te believen doch ook Boris wist nauwelijks, dat hem de lof des predikante hoofdzakelijk slechts daarom verheugdeomdat zij het moest vernemen en ^aardoor aan hem herinnerd werd. j.^Noch de huisheer, noch zijne huisgenoote waren daarom verwonderdtoen op een avondmet den J^Jsten donderslag van een hettig onweder, Boris tegen de reeds gesloten blinden van de pastorie klopte, flp ^przocht of de predikantsche hem ook naar een pfflTV^pde wilde vergezellendie naar den dominó en naaf zijne vriendelijke verpleegster verlangde. Nauwe- lükaU^p minuten later liepen beiden aan zijne zijde nobnos 1 onyx ni ge, waggon op den anderen, en werd hij overreden, zoodat hem in het gasthuis te Amsterdam een been moest afgezet woren. Den 11 sprong een bij Leiden woonachtig tim merman bij Sassenheim uit den stoomtram terwijl deze in volle vaart was. Hij viel en werd door den aehter- steu wagen zoodanig aangereden dat zyn rechterbeen op 2 plaatsen gebroken werd en hij nog andere ern stige wonden bekwam. Den 11 brandde te Bnkhuizen eene schuur af waarbij twee zwijnen in de vlammen zijn omgekomen. De Koning en de Koningin zijn den 11 over den Rijnspoorweg te Amsterdam aangekomen. H. H. M. M. brachten een bezoek aan de Koningin van Zweden in het Amstelhötel alvorens zij zich naar het paleis begaven, op het balcon waarvan zij vervolgens versche nen. De Koningin van Zweden bracht spoedig een tegenbezoek op het paleis. Aan het diner ten hove namen deel de commissaris des Konings in Noord holland de burgemeester en de vice admiraal-comman dant der marine. Den 12 heeft de Koning audiëntie verleend aan mili taire en civiele autoriteiten. De Koningin bracht bezoeken aan de school voor havelooze kinderen in de Bloem- straat de inrichting voor stadsbe-tedelingen en het S. Jacobsgesticht. Later verleende H. M. receptie ten paleize. De leden van Gedeputeerde Staten waren gasten aan 's Konings disch. De Provinciale Stalen van Groningen hebben den 11 besloten eene subsidie te verleenen van 1 50,000 voor den ontworpen locaal-spoorweg UithuizenGronin gen. De gemeenteraad dezer stad heeft daarvoor 25000 toegestaan de andere gemeenten waardoor de lijn zal loopengaven kleinere bijdragen. Over 2 uren gaans van Bedum tot Groningen zal de lijn evenwijdig loopen met den in aanbouw zijnden spoor weg DelfzijlGroningen en over hare volle lengte van 5 uren gaans zal zij te concurreeren hebben met 3 of 4 stoomboo'en die het uitmuntende kanaal van Uithuizen naar Groningen bevaren. Bij besluit van Hoofdingelanden van de Zijpe en Hazepolder, d.d. 12 dezer, zijn met algemeene stem men als Dijkgraaf en Heemraad van dat waterschap her benoemd de heeren T. Rampen en P. Blaauboer Az. De med. doctorandus Haak en de med. candidaat Scheltemabeiden van de utrechtsche hoogeschool zullen deel nemen aan den vijfïien tocht van de Willem Barends. De gemeenteraad van Utrecht heeft een aanzien lijk stuk grondwaarvan de woningen in bet belang der openbare gezondheid waren gesloopt en gelegen in eene groote wijk van minder gegoeden, bestemd tot openbare speelplaats. Het voorstel van B. en W. strekte om de open vlakte tot plantsoen aan te leggen. Tot predikant te Winkel is beroepen ds. de Haas, van Hoornsterzwaag. - Eenige heeren hebben eene vennootschap gevormd met een kapitaal van 600,000 om daarvoor in ons land een twaalftal roomboterfabrieken op te richten te beginnen te Sneek en Bolsward. De heer J. T, Waller, te Anna Paulowna, is met de hoofddirectie belast. Te Amsterdam is op betrekkelijk jeugdigen leef tijd overleden de toonoelspeler J. G. H. Messers. Volgens het Utrechtsch Dagblad is te Amsterdam een 70tal russische joden aangekomen en voorloopig bij geloofsgenooten gehuisvest. Een landbouwer uit Achtkarspelen is naar Ame rica vertrokken de diaconiekas met zich nemende en zijne bemiddelde vrouw achterlatende. De officier van justitie te Haarlem vestigt de aandacht op 2 personen, colporteurs eener amsterdam- sche firmadie in verschillende gemeenten hier en daar onder geleide van den veldwachter, geëmailleerde plaatjes, waarop het woord „vergunning" staat, bij tappers en herbergiers te koop aanbieden en zich den schijn geven als waren zij met eenige kwaliteit bekleed, daar zij zeggen van den burgemeester te komen het welk in zoover waar is, dat zij een bezoek bij den burge meester afleggen alvorens hunne koopwaar aan te bieden. onder de dennen voortdie van den regen dropen bijgelicht door een lantaarn het sprak van zelf dat geen der wandelaars aan het slechte weder dacht. Boris wilde de dame zijn arm bieden maar deze sloeg dit beleefd af. „Gij weetdat ik mij zoo tamelijk op mijne voeten kau verlaten," verklaarde zij. Dit wist Boris en dacht in dit oogenbiik met schrik aan zijne eerste ontmoeting. „Den zieke," ging hij dan voort, zal uwe komst zeer gerust stellen„hij voelt zoo veel te meer uwe vriendelijkheidomdat hij een ontslagen gevangene is en beweert, dat de wereld hem veracht Het licht in de hand van den predikant bewoog zich op onverklaarbare wijze heen en weder terwijl te ge lijkertijd de dame die hem onmiddelijk volgde door hare voeten in den steek werd gelaten en gevallen zou zijn, indien Boris haar niet snel had ondersteund. Hij voelde dat zij anders zoo onverschrokken aan alle leden sidderde. Toen hij haar zijne deelneming wilde betuigen, greep zij hem angstig bij de hand, zoodat hij bijna verschrikt ophield en men niets vernam dan de op het met water gedrenkte voetpad klotsende voet stappen. Wat beduidde dat nu weder? Had de ingenieur misschien in het huis van een gehangene van de strop gesproken Telde de raadselachtige vrouw aan zijne zijde misschien een misdadiger onder hare familie? De zieke arbeiderdie aan een borstziekte leed stierf een uur later in de armen der damegesterkt door de troostwoorden van den predikant. Toen de aatste ademtocht aan zijn mond was ontsnaptdankte de zielenherder God dat hij den doode een waar be rouw geschonken had het was een treffendluid ge bed waaruit zich de spreker als door zijn eigen aan doeningen overweldigd verhiefom in de koele nacht lucht weder meester te worden over zijne aandoeningen. Wordt vervolgd. Tot aanvulling van zijne memorie heeft de gepen sioneerde kapitein Kauffman in een open brief aan den heer de Casembroot eenige verklaringen van indische autoriteitendie gunstig aangaande zijn beheer over de dwangarbeiders getuigenopenbaar gemaakt. Bij den Raad van State is een wetsontwerp aan hangig tot het sluiten van eene 3 p. ets. leening van ongeveer 80 miljoen. Zij moet grootendeels strekken tot dekking van de tekorten der indische begrootingen. Te Steenwijk is, in plaats van wijlen den heer Thomassen a Thuessink v. d. Hoop v. Slochteren, diens zoon luitenant ter zee, met 718 stemmen toe lid der 2e. Kamer verkozen. De liberale candidaatde heer v. Diggelen bekwam 624 stemmen. Van de volksbibliotheek van het departement Oude Niedorp der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is in het afgeloopen leessaizoen een getrouw gebruik ge maakt. In 12 zittingen zijn door de commissie aan 15 lezers 332 boeken afgegeven. B. en W. van Groningen hebben van de gedane inschrijvingen voor de leening alleen die aangenomen welke tegen den koers van 98 p. c. en hooger gedaan zijn. Voor het te kort komend bedrag, ruim f 98000, zullen B. en W. naar andere middelen omzien. In de boschrijke streken van Paterwolde is het eikenloof in brand geraakt, doordat wandelende knapen uit Groningen eene brandende lucifer hadden wegge worpen. Aan de lieden uit den omtrek gelukte het door vereende krachten het vuur te bedwingen doch niet dan nadat verscheidene bunders eik°ntelgen eene prooi der vlammen geworden waren. De knapen die het eerst op een loopen gezet hadden zijn gevat en herkend. Door Godep. Staten van Noordbrabant is aan den heer S. A. Klaassen te Utrecht vergunning ver leend voor stoomtramlijnen van Bergen op Zoom over Steenbergen en Oudenbosch naar Etten, van Ulvenhout naar Baarle-Nassau en van Willemstad over Klundert en Zevenbergen naar Leur. Eene diligence, waarin zich 12 personen bevonden, is op reis van Pieterburen naar Groningen door het schrikken der paarden, te water geraakt. Gelukkig zijn de reizigers er zonder letsel afgekomen. In 1839 ontving de heer J. J. de J. K., burge meester van Ransdorp c. a. en polder- en penning meester van den polder IJdoorn, van dijkgraaf en heem raden van dien polder den last van ten verkoop aangekondigde domeingoederen aan te koopen rietland en slikken langs den Waterlandschen zeedijk. Hij kocht die voor f 800, maar voor zich zeiven. Na zijn overlijden verkochten zijne erfgenamen in 1877 die percee- len aan jr. mr. R. v. R. voor/57000. Het polderbestuur stelde toen eene actie in tegen de erven wegens ge leden schade door het niet voldoen door den erflater aan den hem opgedragen last. De rechtbank te Am sterdam heeft thans deze vordering op grond van ver jaring ontzegd en de eischende partij in de kosten van het geding veroordeeld. Gedep. Staten van Groningen hebben de Erven v. d. Kamp op hun beklag ontheven van den aan slag in het patentrecht als molenaars, voor het gebruik eener stoompers. Ten vorigen jare hadden zij ook de heeren v. Heyningen Bosch Co. zoodanige ontheffing voor eene snelpers verleenddoch genoemde heeren werden door de rechtbank in het ongelijk gesteld. Door wijlen den heer L. v. Kakerken, te Breda, is 10000 gelegateerd aan de Eröbelschool en/10000 aan het oude vrouwenhuis aldaar. De burgemeester van 's Gravenhage heeftals hoofd der gemeente-policie de hoofden der openbare en bijzon dere scholen bij circulaire verzochthunnen zedelijken invloed te gebruikenopdat de bij hen schoolgaande jongens zich van onbehoorlijke gedragingen en ergerlijke vechtpartijen op de openbare straat onthouden. De Credietvereeniging te Amsterdam keert over 1881 aan hare aandeelhouders 6% aan hare crediet genietende leden 5 p. c. uit. Het reservefonds is op 118,405,15 gebracht. De bevolking van Noordholland is in 1881 toe genomen met 19,072 personen en bedroeg op 1 Janu ari j.l. 713,238 zielen. De voornaamste gemeenten telden de volgende aantallen inwoners: Amsterdam 338,047 Haarlem 39,977 Helder 20,199 Nieuweramstel 17.386, Haarlemmermeer 14,400Alkmaar 13,877 Zaandam 13,370 Hoorn 10,442 Hilversum 10,357 Texel 6400, Sloten 6110 Edam 5740Enkhuizen 5702 Velzen 5607 Purmerende 5262, Zijpe 4803 Beemster 4416, Bloemendaal 4089, Wormerveer 4003, Huizen 3893, Aalsmeer 3884, Weesp 3760, Beverwijk 3744, Ter schelling 3558 Heemstede 3433 Assendelft 3361 Schagen 3218. In Zwitserland alwaar hij zich tot herstel van gezondheid bevondis overleden de kapitein ter zee H. v. Goensadjudant des Koningstoegevoegd aan het Huis van den prins v. Oranjewaar hij als hof maarschalk fungeerde. De naamlooze vennootschap tot voortzetting der Kon. Tapijtfabriek te Deventer keert over 188 L een dividend uit van 176 per aandeel van 1280. De tramlijn HarlingenWitmarsum welke den 15 April zou geopend worden is na opneming afge keurd zoodat de opening wel tot Augustus zal worden uitgesteld. Te 's Gravenhage is een adres aan den Koning ter teekening gelegd, waarin het behoud gevraagd wordt van het paleis aan den Kneuterdijk als een van de weinige karakteristieke gebouwen der residentie, waar van het verlies niet te vergoeden is door een blok moderne huizen, en waaraan herinneringen verbonden zijn aan den admiraal Wassenaer v. Obdam, Jacob Cats en Koning Willem II. Het melkmeisje waarvan bericht werd dat zij op de Jodenbreestraat te Amsterdam van een hooge trap was gevallen en onmiddelijk overleed, bevindt zich in het gasthuis en is redelijk wel. Door 21 kerkeraden der Nederl. Herv. Kerk uit de classis Amersfoort is dezer dagen aan den minister van justitie een adres gezonden, houdende 1°. de verze kering hunner belangstelling in en ingenomenheid met eenkomst te treffen ten geTolge waarvan de straatver lichting geleverd wordt tegen cent per uur en per brander en het verder voor de dienst der gemeente benoodigde gas tegen 7 centen per kubieke el. In den nacht van den 8 is eene bouwhoeve nabij het klooster S. Agatha aan dat klooster behoorende, met den inboedel 4 paarden 19 stuks hoornvee en 7 varkens eene prooi der vlammen geworden. Een zieke pater zag uit zijne cel, dat de boerderij in brand stond en deed zoo spoedig zijn toestand het veroor loofde de slapende bewoners wekken, die slechts hun leven konden redden. De gebouwen waren verzekerd, de inboedel slechts voor 1500, het vee niet. Den 8 is door onbekende oorzaak eene opper vlakte van ongeveer 30 bunders heide en boschgrond van de gemeente Emmelonabij Elspeetafgebrand. Den 9 is te Kralingen een aan verstandsverbijs tering lijdend man van het 15 ellen hooge dak zijner woning op de straat gesprongen. In bewusteloozen toe stand werd hij opgenomen en naar het stedelijk zie kenhuis te Rotterdam overgebrachtwaar hij spoedig overleed. Bij eene vechtpartij in den avond van den 10 op het Kwakerspad te Amsterdam tusschen 3 grena diers en eenige burgerswerd een man zoodanig ver wond dat men voor zijn leven vreest. Tusschen Muiderberg en Naarden is den 10 een zaandammer, gehuwd en vader van 5 kinderen, uit den in beweging zijnden stoomtram gesprongen en onder de wagens vermorseld. Onder Naarden viel 's avonds een conducteurbij het overspringen van den eenen

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2