No. 46. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. ZONDAG 16 APRIL. FEUILLETON. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaai uit twee bladen. EERSTE BLAD. ©fltciccl (Ocbccltc. i3uitettlAttb. iSititicnlanb. ALkMAARSCHE COURANT. het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels /0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON Tengevolge van het niet doorgaan der benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes te Alkmaar op 1200,jaarwedde is aan die inrichting thans vacant de betrekking van ONDERWIJZERES, op 1000, jaarwedde, waarvoor gevorderd wordt bezit der hoofdacte en acte voor duitsch. Bezit van meerdere acten zal tot aanbeveling strekken. Aan diezelfde inrichting is mede vacant de betrekking van ONDERWIJZERES op f 650,jaarwedde, waarvoor gevor derd wordt bezit der acte voor fransch. Sollicitanten worden verzocht zich onder overlegging van stukken vrachtvrij aan te melden bij het Gemeentebestuur vóór 30 April 1882. De INLIJVING van MANSCHAPPEN voor de Militie uit deze gemeente, is door de Gedeputeerde Staten van Noordholland bepaald op DIN GS DAG 2 Mei iR82, te Helder. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende gevondene voorhanden een oude handwagen zonder veereneen gouden medaljon; een gouden vingerring, een jonge, gele kanarievogeleen zilver oorbelletje, voorzien van een steentje, een jong wit bokje, een tortelduif; een goud kruisje; een gouden vingerring met haar, voorzien van een plaatje, waarop twee letters; een huissleuteltwee zwarte zijden kwasteneen onderstukje van een goud belletje. DUITSCHLAND, De bondsraad kwam den 12 bijeen. ENGELAND. Bij de opening eener nieuwe conser vatieve club te Liverpool hield lord Salisbury eene redevoering waarin hij de zwakheid en de aarzeling der regeering afkeurdewaardoor achtereenvolgens allerlei gunsten aan de onruststokers in Ierland waren bewezen. De agrarische wet zou nooit het land bevre digen. Het eenige middel om rust en tevredenheid te herstellen was, den aankoop van hoeven door de pach ters gemakkelijk te maken deze eigenaars geworden zouden tevens verdedigers worden van de goede orde en het eigendomsrecht. De Koningin vertrek den 12 's morgens uit Men- tone regelrecht naar Cherbourg. Het huwelijk van prins Leopold met de zuster van de Koningin der Nederlanden zal toch op den aanvan kelijk bepaalden tijd den 27 doorgaan. Iebland. Uit de latere berichten blijkt, datParnell, het iersche parlementslid niet onvoorwaardelijk in vrij heid is geste'd maar slechts voor een dag of tien op zijn eerewoord uit de gevangenis ontslagen is om de begrafenis van den eenigen zoon zijner zuster aan wien hij zeer gehecht was te Parijs bij te wonen. De in sommige plaatsen voorgenomen feestviering ter eere zijner vrijlating vieltoen dit bekend werdin duigen. Inmiddels wordt door bladen van allerlei richting aangedrongen op het nemen van stren gere maatregelenten gevolge van de vermeerdering van het aantal agrarische moorden. Sommige bladen zijn van oordeeldat verbetering van den toestand alleen te wachten is van tijdelijke afschaffing der jury en van instelling van bizondere rechtbanken, opdat er voor den moordenaar zekerheid besta, dat hij ge straft wordt. Den tegenwoordigen toestand achten zij onhoudbaar, want alle veroordeeling wordt onmogelijk door het afleggen van valsche verklaringen door de ge tuigen en door de uitspraken der jury'sdie tegen beter weten in uit vrees alleen vrijspreken. Nog een der americaansche in October 1.1. gevangen genomen onderdanen is op vrije voeten gesteld. FRANKRIJK. De verdeeldheid in de elericale partij omtrent de aan te nemen houding tegenover de nieuwe onderwijswet neemt toe. De Univers wil den strijd tot het uiterste doorzetten en dat men zich onttrekt aan eenige commissie enz. De bisschop van Angers, het kamerlid Freppelstaat daarentegen de meening voor, dat men zich niet onttrekken moet, maar deel moet uit maken der schooleommissiën zoo men benoemd wordt, om zooveel mogelijk goed te doen of kwaad te keeren. Uit het aannemen dezer houding volgt volstrekt niet dat men geacht kan worden, met de wet zelve in te stemmen. OOSTENRIJK-HONGARI.IE. De benoeming van den nieuwen russischen minister van buitenlandsche zaken is ;te Weenen met niet minder ingenomenheid ontvangen dan te Berlijn. Algemeen zien zij in den opgetreden minister von Giers een man die voorstan der is van den vrede en een tegenstander van graaf Ignatieff, wiens herhaaldelijk genoemd optreden een sein tot oorlog zou zijn geweest. Het laatste toevluchtsoord der groote benden op standelingen is door de oostenrijksohe troepen bezet. RUSLAND. Om de ontwikkeling der handelsbetrek kingen met andere landen te verbeteren is besloten tot het ontwerpen van een nieuw wetboek van koophandel. De vervolgingen der Israëlieten gaan steeds voort. Zoo bevat de Regeeringsbode een bericht van den Gou verneur van Padolië volgens hetwelk hij zich onrnid- delijk na den ontvang der tijding van de te Bulta tegen de Israëlieten uitgebarsten beweging in persoon daar heen had begeven tot het herstellen der rust. De on lusten duurden tot den 11 's avonds 10 uren voort, toen ze door de militaire macht werden bedwongen, 's Nachts evenwel herhaalden zich ondanks de op wacht gestelde postende ongeregeldheden die den 12 door de aangerukte troepen weder bedwongen werden. De buitensporigheden werden door bewoners van ge noemde stad en door landlieden bedreven. De procu reur van het gerecht is tot het instellen van een on derzoek aangekomen. Den 13 was Bulta rustig. Den 12 's avonds te 5 urenovervielen de inwoners van de plaats Letstchewo de woningen der Israëlieten aldaar. De militaire macht herstelde de ordezonder van hare wapenen gebruik te maken. De schuldigen werden in hecLtenis genomen. SPANJE. Het handelsverdrag met Frankrijk werd den 10 door de Kamer in behandeling genomen. In die zitting viel niets bizonders voor. De minister van binnenlandsche zaken gaf aan eene commissie uit den gemeenteraad van Barcelona te ken nen, dat onmogelijk veranderingen in dat verdrag kon den gemaakt worden en als antwoord op de door haar uitgesproken vrees over het verdrag met Engeland dat die mogendheid op dit oogenblik hare handen met Ierland vol had en dat er voorloopig niets te zeggen vielhetzij over de voorwaarden van dat verdrag hetzij over het tijdstip waarop de onderhande lingen daarover zouden kunnen geopend worden. In ieder geval zouden die onderhandelingen voorloopig alleen over de rechten op de wijnen loopen. EGYPTE. Van regeeringswege werd omtrent de samenzweering tegen Arabi bey de volgende lezing open baar gemaakt. De regeering droeg sedert een tiental dagen kennis van ontevredenheid onder de circassische officierenwaarvan er in het geheel niet meer dan veertig bij het leger zijn. Zij waren ontevreden, omdat zij niet bevorderd werden en voornemens daarover een verzoekschrift aan het gouvernement aan te bieden; zij zoudenindien hun verzoek niet werd ingewilligd Arabi-bey vermoord hebben. Eén hunner verraadde de samenzweering waarop 19 hunner onder verschillende voorwendsels gevangen werden genomen. Zij droegen op verborgen wijze wapenen en bijna allen erkennen hunne medeplichtigheid. In andere berichten wordt gezegd dat ook eenige arabieren bij de samenzweering betrokken zijn geweest. Den 13 werd in den ministerraad besloton een krijgs raad te benoemen met een circassisch generaal tot voorzitter, om vonnis te vellen over de deelnemers aan dezen moordaanslagdie volgens sommigen alleen door Arabi-Bey verzonnen zou zijn, om de noodzakelijkheid aan te toonen zijner benoeming tot raadsheer van den Onder-koning met verblijf op het paleis. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Volgens het voorloopig verslag betreffende het ont werp tot overdracht aan den Staat van de bezittingen en lasten der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij, ver klaarde de meerderheid zich bereid, aan de voorgestelde regeling haren steun te geven wegens het groote nu en belang van het Noordzeekanaal voor het geheel'' Zijne begeleiders volgden hem. „Ik dank u in naam van mijzelf en van den dooden zeide Boris. „Danken mij O Godhij was immers mijn broederantwoordde zij. „Dat woord doet u eer aan sprak Boris warm. „O, kondet gij gevoelen, hoe uwe nabijheid, uw voor beeld het mij tot een lichte en aangename taak maken, miju plicht te doen en braaf en onzelfzuchtig te zijn Hare ademhaling ging snel en moeielijk, Boris hoorde dat in de stilte van den nacht, maar zij antwoordde niet, „Het doet mij zoo goed, zoo innig goed," ging Boris voort„u de schutsgodin van alle noodlijdenden een liefhebbend beschermend vriend te kunnen zijnen gij zoudt mij overgelukkig maken wanneer gij mij het recht wildet gevenuw toekomstig leven met al de kracht mijner ziel vroolijk en gelukkig te makenHet zware onrechtdat u de wereld aandoet op mijne stevige schouders te laden o, ik weet niet, welk on recht het ismaar voor mij is het genoeg de heilige overtuiging te bezittendat u onrecht geschiedt 1" „Gij zondigt óf tegen mij óf tegen u zelf 1" antwoordde zij na eenige seconden met eene diepebevende stem. „Daar ik u niet in staat acht mij te willen bespotten, moet ik gelooven, dat gij vergeten hebt, wat Hartmuth von Bruck u van mij vertelde van mij vertellen moest om de stem van zijn geweten te versmoren. Wanneer gij wist, dat ik in de pastorie met geweld tot demoed gedwongen wordt, wanneer gij gehoord haddat dominé zooeven God om berouw en boetvaardigheid smeekte niet voor die woeste mannen in het hospitaalniet voor u met uw edelliefhebbend hart, niet voor zich- zelfhij die zich bewust isdat hij zich voor zijn overtuiging zonder morren zou laten vierendeelen neen voor mij de laatste de ellendigste omdat ik mijn zielenrustmijne rechtvaardiging niet langs den voorgeschreven weg zoek Ik heb niets van dit alles vergeten of over het hoofd gezien," nam Boris ernstig het woord, „in eene groote stad opgevoed konden mij de afdwalingen van den menschelijken natuur geen geheim blijvenen toch wat anderen ook van u zeggen mogen wat gij u zeiven moogt wijsmaken ik geloof aan de reinheid van uw hart, aan de eerlijkheid van uw karakterik weetdat gij vroom demoedig zijn zoudt, wanneer u een zonnestraal van vrede en geluk werd gegund „O God!" riep zij overstelpt door hare aandoeningen. „O God laat mij nu sterven Eene menschelijke stem heeft het gezegd een braaf hart heeft het ondervon den Imogen is trotsch en geen hoop blijft haar meer over maar zij is vlekkeloos 1 Vlekkeloos niet voor God maar ik zou het voor hen zijn die mij eenmaal richtten en verbanden uit het aardsch geluk Neen neen raak mijne hand niet aan ik zou eerder over de zee vluchten dan u die eene medelijdende, edele ziel hebtin mijn ongeluk te doen deelenmaar ik klaag en mor niet meer, ik wil geloovendat mijn brekend oog een laatste verzoenende afscheidsblik op deze smartvolle aarde werpt want er leeft een mensch een man van eer, die mij vrijgesproken heeft? Hoort dan ook wat ik aan geen menschelijk oor ooit weder zal mededeelen de geschiedenis van mijn ongeluk, ik kan u voor uw edelmoedigheid niets aanbieden dan een onbegrensd vertrouwenZij liep eenige minuten haastig vooruitdan stond zij weder stil en sprak somber: „Neen niet heden niet op dezen voor mij zoo betee- kenisvollen dagna jaren van wanhoop. Ik zal niet tot u spreken maar u liever schrijven opdat de vloed mijner herinneringen mij niet overstelpe daar is dominé viel zij zich zelf in de redeals het ware ineenkrim pende „wij beiden zijn elkander tot kwelling en ver driet en toch leven wij onder één dak De predikant scheen op ben te wachten zij sloten zich bij hem aan en vervolgden hun weg met des te meer haastdaar de regen op nieuw met stroomen begon te vallen. Terwijl Boris Kempen zich de daaropvolgende dagen alle moeite gaf om de stormen in zijn binnenste te doen bedaren zonder het toch recht met zichzelf eens te kunnen worden of het medelijden of liefde was wat hem tot Imogen aantrok, of het hem geruststelde, dat hij door het afwijzen zijner liefde tallooze verdrietelijk heden en waarschijnlijk eene vredebreuk met zijne fa milie ontging, of hij het betreurde, dat die schoone en romantische vrouw zijne ridderlijke liefde versmaadde! toen kwamen hem de omstandigheden te hulp. Door den sterken regen zwol de oogenschijnlijk zoo kalme en bedachtzame stroom zoo geducht, dat een goed deel der fondamenten der brug vernield werd en het per soneel hare opmerkzaamheid en kracht noodig had, om grootere schade te verhoeden. Aan den voortbouw was niet eerder te denkenvoordat de waterstand lager geworden was. Ook Hans Heger had met den vloed te strijden ofschoon niet zoo erg als Boris, daar de sluis bijna gereed was. Eens op een avond zat Boris zeer ontstemd in zijn kamertje en zag naar den nedervallenden regen die tusschen hem en zijne eerste lauweren in zijn beroep uit de wolken stroomde toen zijn vriend binnentrad de druipende regenmantel en zuidwester op een stoel wierp en lachend uitriep „Wij arme slokkers verdrinken hier nog in deze liefe lijke zandstreken ik heb reeds het geheele alphabet doorgevloekt's nachts lig ik met opgestoken parapluie in bed en het behoort niet tot de onmogelijkheden dat ik eens met huis en al de waterval afdrijf, als een moderne vader Noacb, al is het dan ook zonder duiven en ander gedierte. Yriend en lotgenoot, mij doet zelfs geen wonder meer verbaasd staan, werkelijk niet, raadt eens wie er van daag bij mij binnen kwam regenen mijn oude 1 Hg had zich zelf van den stand der dingen willen overtuigenzooals hij zeideofschoon ik het

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1