ISinucttlattb. voor de partij zelve als voor den Staat nadeelig zijn. Eene zwakke regeering zou toch staan tegen eene sterke en verbitterde oppositieterwijl de machtige partij van het Landverbond haar de handen vol zou geven. De Koningin is teruggekeerd. Het verblijf te Men- tone scbijut haar en prinses Beatrice veel goed te heb ben gedaan. Prins Leopold de aanstaande bruidegom, is mede veel beter. FRANKRIJK. Trinquethet lid der commune, die tijdens zijn3 verbanning tot lid van den parijschen gemeenteraad werd verkozen is den 12 overleden. De minister van onderwijs zalzoodra de Kamer weder bijeen is, een crediet van f 30000 vragen voor 40 beurzen aan jongeliedendie zich voor leeraar aan de gymnasiën willen bekwamen. Op de begrooting voor 1882 is reeds voor 100 beurzen f 75000 toegestaan welk bedrag ontoereikend is gebleken om het aantal leeraren in overeenstemming te brengen met de be hoefte daar als regel aangenomen is dat iedere klasse voortaan uit ten hoogste 30 leerlingen zal bestaan. De berichtgever der Times meldt dat de pogingen van Gambetta of zijne vrienden om meester te worden van het dagblad la France, geheel mislukt zijn. Eenige aandeelhouders hadden getracht daartoe eene buiten gewone vergadering der Nationale bank, eene der grootste aandeelhouders, door te drijven ter verkrijging van on beperkte volmacht om het bestuur van dat blad te ver anderen. Op die tegen den 12 belegde bijeenkomst bleven die aandeelhouders, inmiddels bemerkt hebbende dat zij in de minderheid zouden blijven, weg, doch de opgekomen aandeelhoudershiermede niet zeer ingenomen, namen eene motie van vertrouwen in het bestuur aan en be sloten, hen, die het houden deze vergadering doorgezet hadden, in rechten aan te spreken tot schadevergoeding. Genoemd blad blijft Gambetta inmiddels heftig aanvallen; het noemt hem o.a. den Genueesden man van het hedendaagsehe Keizerschap de neigingen aantoonende van zijn geldmakend of bedelend ras den eeuwigen verkooper der huiden van beeren voordat zij gescho ten zijn die de pocherij der zuiderlingen tot een staat kundig stelsei verheft. Ook andere bladen blijven zich over Gambetta niet minder scherp uitlaten. GRIEKENLAND. De ingediende begrooting voor 1882 raamt de inkomsten op 334/s miljoen guldens bijna 9 miljoen hooger dan voor 1881 waaronder bijna 4 miljoen uit de nieuwe provinciën en de uitgaven op bijna 39 miljoenzoodat een tekort ontstaat van ongeveer 5% miljoen guldens dat gedekt kan worden uit bet overschot der in 1881 gesloten leening. De regeering wil eene leening sluiten van 10 miljoen gul dens ter voltooiing van het net dergrieksche wegen. Yoor de betaling van rente en aflossing dezer leening binnen 28 jaren zzl 6*U p.c. per jaar noodig zijn welk bedrag de regeering wil vinden uit de verhooging van alle inkomende rechten met 10 p.c. ITALIË. De Koning van Wurtemberg bracht een bezoek aan den Pausby welke gelegenheid hij met de meeste eerbewijzen ontvangen werd. De Paus kwam den Koning reeds aan de deur van zijne kamer te gemoet. Daarna bezocht de Koning den staats-secre- taris Jacobini. OOSTENRIK-HONGARIJE. Bij de delegatiën is een wetsontwerp ingediend waarbij de regeering een crediet van 23,733,000 florijnen aanvraagtter geheele demping van den opstand die thans onderdrukt is en meer het karakter van rooverij aangenomen heeft. Ter verzekering van de verkregen uitkomsten en ter bescherming van de vreedzame burgersacht de re geering het noodigde aldaar aanwezige troepenmacht voorloopig op de tegenwoordige sterkte te behouden. "Bovendien zijn voorzorgsmaatregelen noodig ter be scherming en verbetering van de openbare wegen van de midelen van verkeer enz. De berekening is, dat het thans aangevraagde bedrag tot het einde van October dezes jaars voldoende zal zijn. De oostenrijksche delegatie werd den 15 geopend door den voorzitter von Schmerling met eene rede zij nu is eene verschijning als de harebewaren hare eigenaardigheden ondanks jaren en lotgevallen en dat zij thans nog al die tegenstrijdige eigenschappen van schuchterheid en dapperheid, trots en berusting, goed heid en achterhoudendheid in zich vereenigt, daarvoor staat mij hare overijlde vlucht over de stelling en het bewogen gelaat van mijn jongen gast hier borg Imogen was eene uit het nest gevallen vogeldie van onder de hoede van den een naar die van een ander was overgegaan, geen van allen recht kon vertrouwen, zelfs mijne bescherming niet, waaraan zij zich toch voor haar geheele leven had overgegeven. Daar Imogen vermogen bezat stond niets onzer verbintenis in den weg. De tijd van ons huwelijk was reeds bepaald, toen men mij per telegraaf in de residentie riep, waar mij werd opge dragen, eenige plannen en ontwerpen voor het ministerie te onderzoeken, die voor een groot werk waren bestemd en waaromtrent zich verschil van meening had opge daan. Daar in Amerika een soortgelijk werk zooals ik wistwas ten uitvoer gebrachtsloeg ik voor een zaakkundige daarheen te zenden tot het doen van een onderzoeken men droeg mij de zorg daarvoor op. Toen ik eens in gedachten verzonken op mijn kantoor zatklonk mij als uit eene andere wereld eene stem in het oor; opziende bemerkte ik den generaal die mij jaren geleden de hand zijner dochter weigerde. Oud en naar lichaam en ziel gebrokenkwntn hij tot mij als een smeekelinghij smeekte mij onder tranen datgene aan te nemen, wat hij mij zeven jaren geleden zoo snood had geweigerd, de band zijner dochterdit maal echter niet voor het levenmaar voor den dood. Het arme meisje was door al die jaren langzamerhand onmerkbaar, daarna zichtbaar en eindelijk vreeselijk snel weggekwijnden hare laatste levensdagen zouden zoo liefelijk kunnen worden verlicht door de vervulling van waarin o a. verklaard werddat de opstand in de Herzegowina en de Crivoscie onderdrukt was dank zij de goede leiding der militaire krijgsbewegingen en de dapperheid der troepenwelke verklaring met toejui chingen begroet werd. Hij sprak de hoop uitdat de orde in de bezette provinciën gehandhaafd zou kunnen worden in afwachting van het tijdstip waarop zij bij het Rijk ingelijfd konden worden. De credietaanvrage werd naar de begrootingscommissie verzonden den af gevaardigde Rusz werd opgedragen zoo spoedig moge lijk haar gevoelen mede te deelen. MEXICO. Met Engeland zijn onderhandelingen aangeknoopt om zoo mogelijk de diplomatieke betrek kingen met dat rijk te herstellen. De regeering tracht het slagen dier onderhandelingen zooveel mogelijk te bevorderen. RUSLAND. Een nader onderzoek heeft aangetoond, dat de moordenaars van generaal Strelnikoff werkelijk de personen geweest, waarvoor zij gehouden werden. De eigenlijke moordenaar was een zoon van den collegiaai- raad Nicolai Schelwakofl. Hij was tot Januari 1881 vrije toehoorder aan de universiteit te St. Petersburg. Zijn medeplichtige was een boer, Stephan Chalturin genaamd die reeds als medeplichtige aan de ontplof fing in het winterpaleis in 1880 2 jaar lang door de politie gezocht werd. Personendie hem van nabij kenden hebben verklaarddat hij zich al dien tijd door valsche passen aan de naeporingen der politie wist te onttrekken en zich te Odessa en Moskou onledig hield met het verspreiden van verderfelijke leeringen onder de werklieden. Baron Jomini is tot staats-secretaris benoemd. EGYPTE. Yier europeesche ambtenaren aan het ministerie van financiën zijn zonder voorafgaande waar schuwing of opgaaf van redenen ontslagen. VEREENIGDE STATEN. De voornaamste ban kiers kooplieden en makelaars van Nieuw-York heb ben den President verzochtelke wet af te keuren welke de uitsluiting der chineezen van het grondgebied der Yereenigde Staten ten doel heeft. Nog nimmer hebben zoovele handelaars een verzoekschrift aan den President onderteekend als bij deze gelegenheid. Het dividend der Twentsche Bankvereeniging over 1881 bedraagt 8, dat der Kasvereeniging 7% p. c. Te Rumptin de Tielerwaard is den 12 de 25 jaren geleden gebouwde pastorie der herv. gemeente verbrand. Den 12 kwamen te Scharwoude terug een man met vrouw en 4 kinderen die naar Noord-America verhuisd maar na een verblijf van slechts 3 dagen te Nieuw-York weder naar het vaderland vertrokken waren. Den 12 geraakte aan de Hulk een paard en rij tuig waarin 2 personen zaten in het water. De rei zigers werden gelukkig gered. Aandeelhouders in de Westfriesche Tramweg- maatschappij den 13 te Hoorn vergaderd hebben tot directeur benoemd den heer J. J. C. Binkhorst, te Leeuwarden. Zoodra deze zich beschikbaar kan stel len zal met de werkzaamheden een begin worden gemaakt. Commissarissen spraken het vertrouwen uit datmet de concessie in de handhet verzet van enkelen tegen den aanleg wel zou wijken voor het be lang van zoo velendie in zulk eene bloeiende en volkrijke streek reikhalzend uitzien naar een beter middel van gemeenschap. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 13 den gewezen commies der posterijen te Zwolle E. A. W. C. schuldig verklaard1°. aan het als agent der hooge regeering verduisteren van bescheidenhem ter zake van zijn post toevertrouwd2°. aan het verduisteren van een geldstuk dat in eene openbare bewaarplaats was gelegd. Hij is veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Namens de ingezetenen van Blokker is aan de commissie uit Ged. Staten, welke den 13 die gemeente bezochteen adres aangeboden, waarbij verzocht wordt de spoorweghalte in het midden der gemeentetevens haren tweeden levensdroom, want die verwezenlijking en haar leven schenen haar zoozeer hetzelfde toedat zij de verre reis van Kaïro naar huis zonder klagen, ja ver heugd, had afgelegd aan het doel der reis wachtte de ge liefde, wachtte eene gelukkige toekomst aan zijne zijde. Haar vader wilde my niet schrijven hij zocht mij op om mij wanneer het moest zijn op zijne knieën om de vervulling van hare wenschen te smeeken. „Excellentie", ik ben verloofd wierp ik hem tegen maar hij was overtuigd dat geen edel vrouwenhart zich onder deze omstandigheden zou verzetten tegen de vervulling der eenige hartewensch eener ter dood gedoemde, liefheb bende vrouw. Ik weerstreefde in den aanvanghoe wel met een bloedend hart en met angstzweet op het voorhoofd, de bedoeling van den grijsaard mijne te genwerpingen werkten niets uittot ik mij ten einde raad nog half onwillig half door een onbestemd ver langen gedreveneindelijk naar het wachtende rijtuig liet meenemen. Ik streed gedurende dien tijd een zwaren strijd het verwijt van den ongelukkigen, ouden man „Wanneer gij mijne bede afwijstdan weet ik dat gij mijne dochter, die uit liefde voor u sterven gaat, nooitnooit hebt lief gehad mocht niet op mij blijven rustenen even onwaardig was aan den anderen kant mijne positie als bruidegom van twee meisjes doch de overtuigingdat Imogen mij begrijpen en recht vaardigen zoudeed mij besluiten tot de zwakheid om de laatste keuze doen. Ik had bovendien geaar zeld totdat het te laat wastot de oude man mij door de mat verlichte voorzalen naar het bed der zieke bracht, waarop zij, engelachtiger dan ooit, met de doodskleur op het gelaatlag uitgestrekt. Ik zonk op de knieën en heete tranen vielen op hare kleine ver magerde hand." Wordt vervolgd. centraalpunt voor de gemeenten Zwaag en Schellinkhout, en niet, zooals het plan is, op het grenspunt van Blok ker en Westwoud te plaatsen. Voor het examen van onderwijzeres zijn den 13 14 en 15 te Amsterdam geslaagd mej. C. A. J. Gote ling Yinnis en A. S. Albarda van Haarlem W. J. Hanneman A. V. Corbelijn A. v. Markenvan Am sterdam A. J. Spruitenburg en M. O. Engelsman van AlkmaarM. O. F. Borman J. M. de Bruyne en A. J. Reinderhofifvan Enkhuizen. In Juli 1881 veroordeelde de rechtbank te Haar lem zekeren M., wegens diefstal van visch uit de fuiken van de gebroeders A. in de Leidschevaart, tot 4 maan den celstraf. In September werd dit vonnis door het hof te Amsterdam bekrachtigd nadat de beklaagde op nieuw door mr. Haas verdedigd was. M. teekende nu cassatie aanmaar terwijl de zaak bij den H. Raad hangende was deed zekere O. v. d. V. aangifte dat bij de bewuste fuiken in den avond van 31 Mei gelicht had. Nadat de voorziening in cassatie van M. verwor pen was werd al het gebeurde op nieuw nauwkeurig onderzochten den 14 aan het oordeel der rechtbank te Haarlem onderworpen. Het O. M. concludeerde tot vrijspraak van v. d. V., wiens bekentenis vermoedelijk onwaar, althans niet bewezen en niet in tegenspraak was met de veroordeeling van M., van wien door 2 getuigen gezien wasdat hij 2 fuiken lichtte terwijl de bestolenen verklaren, dat er 4 fuiken geledigd zijn. Van wege de maatschappij tot verhuring van stoomkracht te Rotterdam, werd den 14 aanbesteed het gedeeltelijk afbreken en het weder opbouwen van haar fabrieksgebouwwaarvoor laagste inschrijvers waren de heeren Tieleman en v. d. Weyden, a f 14,450. De Koning en de Koningin hebben in den avond van den 14 te Amsterdam het concert in Felix Meritis bijgewoond. Den 15 bezochten zij de synagoge der portugeesch-israëlietische gemeente, waar hun de kerk schatten vertoond werden een prachtexemplaar van het door den heer Henriquez de Castro geschreven gedenkboek der gemeente aangeboden door een kinderkoor een godsdienstig lied gezongen en door den voorzanger een gebed voor het vorstelijk Huis gedaan werd. Daarna bezichtigden H. H. M. M., derwaarts gegaan per stoom boot Ceres, aan boord waarvan door Zomerdijk Bussink een dejeuner was aangerecht, de waterververschings- werktuigen te Zeeburg en de Oranjesluizen bij Schelling- woude. Vervolgens werden in „Arti et Amicitiae" de aldaar door leden en vroegere en tegenwoordige pensio- naires des Konings bijeengebrachte kunstwerken in oogenschouw genomen. Aan het diner ten hove waren genoodigd hoofdofficieren van leger en schutterij, leden der rechterlijke macht en de voorzitters van de Nederl. Bank en de Handelmaatschappij, 's Avonds woonden H. H. M. M. de voorstelling in den stadsschouwburg bij waar door bet gezelschap van den schouwburg en door het „Nederlandsch Tooneel" 2 stukjes werden op gevoerd. Den 16 namen zij deel aan de godsdienst oefening in de Nieuwe kerk, onder het gehoor van ds. v. d. Horst, die tot tekst had Joh. 20, 21. Later werd een bezoek gebracht aan de diergaarde. Voorts bezocht de Koning 's namiddags en de Koningin 's avonds weder de Koningin van Zweden. Den 17 keerden H. H. M. M. naar 's Gravenbage terugzijnde door den Koning 2000 aan de algemeeue armen der hoofdstad geschonken. B. en W. van Deventer verkochten den 15 in het openbaar 1624 vierkante ellen (2 perceelen) voor malig vestingterrein voor f 11000. Den 15 is te Deventer de Rijks-kweekschool voor onderwijzers plechtig ingewijd. Aan het bureau der Staatsspoorwegen te Utrecht is den 15 aanbesteed het leggen van sporen en wissels op het station Venloo, waarvan aannemer werd de heer J. Hillen te Grave, voor 34,950. De gemeenteraad van Sneek heeft den 15 beslo ten een adres bij de hooge regeering in te dienen ter terugbekoming van de rechtbank aldaar. Den 16 is te Haarlem in hechtenis genomen een verversknecht, die den vorigen avond een steenhouwers knecht, waarmede hjj over eene vrouw in twist en hand gemeen geraakt was, met een mes eene zeer gevaarlijke verwonding in het onderlijf had toegebracht. Aan het departement van justitie werd den 17 aanbesteed het stichten van gebouwen voor het kan tongerecht te Bolsward en te Geldermalsen. Minste inschrijvers waren voor het eerste de heer R. J. Yelt- man te Jourevoor f 12,990, voor het tweede de heer W. Dusée te Tilburg voor 14,385. Van 17 tot 24 dezer wordt de inschrijving open gesteld op 120 aandeelen van 1000 in het kapitaal van f 150,000 der Loo Apeldoornsche Stoomtramweg- maatschappij. De Geldersche Stoomtramwegmaatschappij stelt den 25 en 26 de inschrijving tegen den koers van 91 p.c. open op eene 4% p.c. leening van f 110,000, in obligatiën van 1000 en f 500, tot uitbreiding van de bestaande lijn DierenDoesburg Doetinchem tot Terborg. Het bestuur der vereeniging van officieren der schutterijen in Nederland heeft een adres aan de 2e. Kamer gezonden, waarin het zijne volkomen instemming betuigt met het wetsontwerp tot regeling der schutte rijen. Met den bond van officieren der schutterij in Noordbrabant juicht het bestuur verder zeer toe dat de gebiedende bepaling betreflende de oefeningen op zondag in het tegenwoordige ontwerp van wet niet is opgenomen. Het panorama in de Plantage te Amsterdam voorstellende het beleg van Haarlem heeft groote ver beteringen ondergaandaar ruim *U van het doek op nieuw beschilderd is door de heeren W. Koekkoek, E. S. Witkamp en N. v. d. Waay, wat de stofleering betreft naar schetsen van den heer Oh. Rochussen. De heer J. H. v. d. Ven te Arnhem heeft voor f 21,390 aangenomen het aanleggen van rioleering besf rating enz. in de nieuw aangelegde straten te Utrecht. Onder de gemeente Yenloo zijn 3 personen gebe ten door een vermoedelijk dollen hond die in Velden tehuis behoort en nog steeds ronddwaalt. 2 Honden moesten bereids afgemaakt worden.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2