Qlücrlci. ®8legtaft0ïh« liertclRctj. Stabs-Cericfilcn. Iflarhi- «u fieutsberictiUu Purmerender Veebericht niet ontvangen. De gewezen bankier v. d. Driesdie zich vóór eenige jaren uit 's Hertogenbosch verwijderd heeft is, ten gevolge van inlichtingen door de rotterdamsche justitie aan den officier te 'a Hertogenbosch verstrekt, te Antwerpen in hechtenis genomen. Baron Sandberg v. Essenburg te Nunspeet heeft de herv. gemeente te Q-ramsbergen 3000 geschonken, ten einde daarmede een gedeelte af te lossen der schuld, aangegaan voor den bouw der nieuwe kerk. Het museum der overijselsche vereeniging voor provinciale welvaart te Zwolle is verrijkt met eene verzameling inlandsche vlinderstorren enz., weten schappelijk gerangschikt in 54 ladenen at komstig van den heer C. W iegers te Leeuwarden. Door wijlen mevr. de wed. dr. P. A. v. d. Bergh Arentden 1 Egbruari te Dordrecht overleden, is aan de ned. herv. diaconie aldaar vermaakt f 6000onder den last van vruchtgebruik; en door wijlen mej. E. J. C. v. d. Berghaldaar den 6 Februari overleden f 5000 aan de vereeniging tot opvoeding en verzorging van weezen te Neerboschf 5000 aan de vereeniging voor christ.-nat. schoolonderwijs te Amsterdam f 4500 aan de ned. geref. diaconiescholen te Rotterdam,/ 4000 aan de vereeniging tot opleiding van predikanten te Doetinchem f 30Ö0 aan de utrechtsche zendingsver- eeniging, f 3000 aan de inrichting voor havelooze kin deren te Rotterdam 3000 aan de herv. diaconie te Dordrecht, f 1000 aan het ned. herv. bestedelingenhuis aldaar, 1000 aan het zendelinggenootschap der broe dergemeente te Zeist, 1000 aan eene vereeniging tot bijbelverspreiding ter keuze van executeuren-testamen tair f 5U0 aan het aoyl Steenbeek 509 aan de ver eeniging tot opbeuring van boetvaardige gevallen vrou wen te Rotterdam, 400 aan de vereeniging „Dorcas" te Dordrecht. Te Medemblik heeft zich eene vrouw, waarschijn lijk in een vlaag van moedeloosheid ten gevolge van huiselijke onaangenaamheden verdronken. Le heer W. C. Kaars iSijpesteyn is met 50 stem men tot lid van den gemeenteraad van Krommenie verkozen. De heer J. v. Vliet bekwam 40 stemmen. De beer mr. VV. M. d'Ablaing, lector aan de universiteit te Leiden is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aldaar. Door den minister van waterstaat is ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat een aanvang is ge maakt met de werken tot afdamming van de rivier de Krabbe (Zuidholland) zoodat deze rivier niet meer als vaarwater tusschen de Oude Maas en de Dordtsche Kil kan worden gebruikt. De korporaal, die te 's Hertogenbosch op Vasten avond een manslag pleegdeis door den militairen rechter gestraft met 2 jaren eenzame opsluiting en degradatie. De domeingoederen, die aan wijlen prins Frede- rik in vruchtgebruik waren afgestaan, zijn dezer dagen weder van staatswege in bezit genomenmaar niet onder het beheer van de ontvangers der registratie ge bracht, hebbende de regeering een afzonderlijk nieuw stel Rijks-ambtenaren benoemd. Voor de nederlandsche expeditie naar Dickson- haven is dezer dagen het schip „Varna" door de firma Lange Sohn te Bremengecharterd voor f 24000 behalve de onkosten, onder voorwaarde, dat, mocht de plaats van bestemming niet kunnen worden bereikt de expeditie gebracht zal worden naar de noordoostpunt van Nova Zembla. De huur van het schip is hooger dan vermoed was. Behalve de te wachten bijdrage van den Staata f 30000 is bij het comité van belang stellenden reeds zooveel ontvangen, dat 34000 bij de heeren Chr. Oortman en Zoon te Utrecht op voordee- lige wijze is vastgezet. Aan de heeren Pompen v. Hoogstraten en Blan ken zijn door den minister van waterstaat de voorwaar den medegedeeld waaronder hun concessie zal worden verleend voor eeuen locaalspoorweg van Eindhoven naar "Weert. Door een SOtal eigenaars of bewoners van huizen te Lemmer staande op de buitenglooiing van den be- staanden dijk en die bij den storm van 1415 October aan eene vloeaboogte van 3 palmen boven dien dijk waren blootgesteld is aan den minister van waterstaat een verzoekschrift tot het verkrijgen van eenen zeedijk langs den zeeoever gericht. Te Nijmegen is een graanhandelaar, die algemeen vertrouwen genootop eigen verzoek in staat van faillissement verklaard. Door eene kassiersfirma tot afrekening opgeroepenwas hij daartoe bereidmee- nende f 16000 te goed te hebben maar hij werd ver rast met eene tegenvordering van f 190,000, die even welop zijne ontkentenis, dadelijk tot 80,000 ver minderd en tot dat bedrag door den eischer gehand haafd werd. Beide firma's hadden denzelfden boekhouder. Eenige meelfabrikanten te Roermonde hebben bij adres aan de 2e. Kamer verzochtter bescherming der binnenlandscha mee -industrie te willen bevorderen de heffing van een invoerrecht van f 1,50 per 100 ponden buitenlandsch meel. In 1881 zijn voor de eerste maal zeebrieven uit gereikt aan 10 stoomschepen 6 barken en 11 andere zeilschepen te zamen metende 53,431 kub. ellen. Uit de vaart zijn getaakt 10 stoomschepen 15 fre gatten 20 barken en 119 andere zeilschepen te zamen metende 134,963 kub. ellen. Ingeklaard zijn 2199 geladen schepen onder neder landsche en 5 „03 onder vreemde vlag tot een geza- menljjken inhoud van 9,902,000 kub. ellen uitgeklaard 3693 geladen schepen onder nederlandsche en 3047 onder vreemde vlag gezamenlijk metende 5,6S8,000 kub. ellen. Voorts zijn ingeklaard 300 en uitgeklaard 3733 schepen in ballast, De kamer van koophandel te Assen heeft de zus- terkamers verzochtmede te willen werken dat door den minister van waterstaat worde toegestaan om rei zigers 3e. klasse te doen opnemen van en naar alle plaatsen waar sneltreinen loopen. Voor het vergrooten der r. c. kerk te Volendam is minste inschrijver de heer H. R. Hendriks, te Oss, voor 36000, Voor het dempen van gedeelten der Nieuwe Ha- vee en Turfmarkt te Gouda is het laagst ingeschreven door den heer H. J. Nederhorsta 16200. Voor het bouwen van een diaconie-gasthuis der ned. herv. gemeente te Groningen zijn laagste inschrijvers, bij oplevering in Maart de heer K. G. Keuningte Ternaard a 63,990bij oplevering in October de heeren Gebr. J. en B. Huizingate Oldehovevoor f 63,200. Op de diamantslijperij van den heer J. S. Metz te Arasterdam is ruim f 900 bijeengebracht voor de vervolgde russische Israëlieten. In Noordbrabant, te Oirschot en te Zes Gehuch ten, zijn in de vorige week 2 gevallen van hondsdolheid opgemerkt. De gemeenteraad van Nieuweramstel heeft de jaarwedde van den te benoemen burgemeester gebracht van f 1200 op f 2000 en die van den secretaris van f 1000 op f 1500 onder beding voor zooveel laatstge noemde betreftdat hij het ambt van brievengaarder nederlegt. De hofstede „Frankendaal" (Linnaeus) is door de gemeente Amsterdam aangekochtmet het doel om daarvan een onderdeel van den Hortus Botanicus te maken. Ten behoeve van hulpbehoevende betrekkingen van verongelukte passagiers van het stoomschip „Koning der Nederlanden"is bij het met de uitdeeling belast genootschap „Liefdadigheid naar Vermogen," te Am sterdam gestort f 800,50 als opbrengst eener op 20 Maart gegeven tooneelvoorstelling. Door den gemeenteraad van Enkhuizen is met 7 tegen 4 stemmen besloten over te gaan tot de verbou wing van de tussehensehool. Aan de station van den Rijnspoorweg te Utrecht is in de laatste wekeD herhaaldelijk brand ontdekt in met houtkrullen gevulde wagens en zelfs eenmaal in de werkplaats. Thans is als stichter van deze branden een löjarigeop een der bureaux werkzame jongen ontdekt, die vermoedelijk eene der premiën wilde ver dienen welke de directie uitlooft aan hen die bij brand het eerst op het terrein aanwezig zijn. De Koning heeft den heer L. Bouwmeester, die hem kwam bedanken voor den geschonken gouden eerepenning, gezegd, dat hij de medewerking van den heer B. tot de vele kunstavonden die de vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" hem had verschaft, zoo mede zijne talenten als tooneelspeler naar verdienste heeft willen beloonen en de hoop te koesteren het laatste woord nog niet gesproken te hebben. De Koning heeft de orde van den Gouden Leeuw van Nassau uitgebreid met eene 5e klasse die van commandeurs. Hoe sommige personen uit rampen munt weten te slaan bewijst de volgende te Weenen voorgevallen ge beurtenis. Onmiddelijk na den brand van den Ring- schouwburg vertrok een vader van een vrij talrijk gezin uit Weenen raar Hongarije, om zijne vrouw en kin keren recht op ondersteuning te geven. Door zijn ge zin werd ten minste beweerd dat hij bij die ramp omgekomen was. Van de Vereeniging tot hulpbetoon aan de nagelaten betrekkingen van ben die bij die ramp omkwamen ontving zijne weduwe dan ook eene som van 400 en vervolgeus de toezegging van een jaarlijkscb inkomen van f 1320 voor haar en hare kinde ren. De politie kreeg achterdocht en op hetzelfde oogen- blik, dat de vrouw op een der politiebureaux outboden werd ontving zij per post een brief van haren man waarin hj klaagde over zijne eenzaamheid m.iar ver klaarde die gaarne te willen dragen nu hij zijn gezin verzorgd wist. De vrouw ging toen naar de gevange nis, terwijl tevens een bevel tot gevangenneming van den man werd uitgevaardigd. De kiuderen bleven aan de zorg van het gemeentebestuur overgelaten. Te Adelaide de hoofdstad der koloni3 Zuid-Austra- lië werd den 12 Januari de hoogste temperatuur sedert het ontstaan der kolonie waargenomen. In de schaduw wees de thermometer aan 112 graden Fahren heit35% Reaumur, en in de zon 180 graden of 66 R. Den 16 des avonds ongeveer 10 uren ontstond in de kleedkamer van den schouwburg te Schwerin bij de voorstelling van Robert en Bertram brand welke zoo toenam, dat binnen korten tijd het geheele gebouw in volle vlam stond. Het publiek dat te rechter tijd van het tooneel met het gevaar bekend kon worden gemaakt kon gemakkelijk den schouwburg verlaten. De Groot-hertog, die de voorstelling bijwoonde, maande tot kalmte aan. Het geheele gebouw is uitgebrand en alleen de ringmuren zijn staande gebleven. Het departement der Seine telt 845 apothekers waarvan alleen te Parijs 721 gevestigd zijn. Te Lucern stierf onlangs een bedelaar. Te zijnen huize vond men na zijn dood een spaarkasboekje, groot f 1360 en f 11,50 aan geld. Te Berlijn bevindt zich sedert k Tten tijd eene jonge, Indische vrouw, Damajante geheetendie het bedrijf van slangenbezweerster uitoefent en het daarin tot een aanmerkelijken trap van volkomenheid heeft gebracht. Zij speelt met kolossale slangenter dikte van een mans dij windt ze om hals, bovenlijf, armen en fcee nenalsof het opgezette nabootsingen van werkelijke slangen waren en maakt op die wijze allerlei sprongen en buitelingen zonder eenige vrees te koesteren dat haar ribben en gebeente in één oogwenk kunnen wor den verbrijzeld. Zijn de slangen van juffrouw Damajante schijnbaar zeer welgemanierd, toch acht men het mogelijk, dat zij booze streken in 't schild voeren want op bevel van den chef der politie zullen de „verrichtingen" der ge noemde kunstenares voortaan moeten geschieden in een soort van groote kooivan stevig gevlochten ijzerdraad vervaardigd. Ten gevolge van eene buitengewone omstandigheid zullen de toeren van Damajante eene nieuwe aantrek kelijkheid erlangen. De bekende handelaar in vreemda dieren de beer Karl Hagenbeek te Hamburg geves tigd heeft dezer dagen een transport slangen ten getale van ruim 400, uit Britsch-Indië ontvangen. On der dit aantal bevindt zich een dozijn exemplaren van buitengewone afmeting slangen zooals men beweert die in Europa nog nooit zijn gezien en die een omvang als een volwassen man en daarbij een lengte van 28 a 30 voet hebben. Van de aankomst dier slangen te Hamburg heeft Nala Damajante onverwijld gebruik gemaakt om haar voorraad te vermeerderen en wel met exemplaren, die volstrekt geen opvoeding hebben genoten. Reeds is zij aan het werk met haar nieuwe leerlingen die in de vrije natuur opgegroeid, aan geen arbeid gewoon zijn en blijkbaar de voordeelen der hoogere beschaving niet weten te waardeeren. Terwijl zij les krijgen gebeurt het menigwerf, dat zij eensklaps op hun staart gaan staan en onder een vervaarlijk sissend misbaar haar leermeesteres in 't gelaat trachten te vliegen. Nauwe lijks heeft Damajante dien toeleg waargenomen, of met eene kleine beweging van het hoofd vallen haar loshan gende haren over 't gelaat en schijnt het gevaar voor dat gedeelte des lichaams te hebben opgehouden; vingers en handen moeten het dan wel eens erg ontgelden. De nieuwe leerlingen van Aala Damajante beboeren niet tot het uitgelezen twaalftalmaar zij hebben toch eene buitengewone groottedit laat zich hiernaar ge makkelijk afmeten dewijl zij ruim 60 ponden wegen. 's Geavenhage18 April. Aan de Tweede Kamer is een ontwerp aangeboden ter voldoening van het eerste perceel voor den bouw eener cellulaire gevange nis te Alkmaar. De leden der Tweede Kamer zijn opgeroepen tegen Dinsdag den 25 ten half drie ure. CORRESPONDENTIE. J. B. Yan tooneelvoorstellingen worden geene ver slagen of beoordeelingen opgenomen dan van de hand der redactie of van door haar tot het geven van ver slag uitgenoodigde personen. Op de den 17 alhier gehouden veemarkt zijn 2255 stuks vee aangevoerd. De handel was vlug en flinke prijzen werden besteed. In den vroegen morgen van den 17 ontstond een begin van brand in het perceel aan de Gedempte Nieu- weslootbewoond door K. Al liet het zich in den beginne vrij dreigend aanzien het mocht evenwel den bewoner met behulp van eenige toegeschoten voorbij gangers spoedig gelukken, de vlam meester te worden. Ten raadhuize werd den 18 aanbesteed het uit voeren van eenig baggerwerk in de Hoevervaart. De uitvoering werd gegund aan den laaysten inschrijver, Hendrik Kuijperaannemer te Sehoorl voor twee en vijftig en een halve cent per stèremakende voor het geheele werk, groot 845 stère, f 443,62%, De raming bedroeg f 591. Donderdag a.s. zalblijkens ach'erstaande adver tentie door de Turnclub „Kracht en Vlugheid", eene uitvoering worden gegeven ouder leiding van den heer H. Tussenbroek. Naar wij vernemen hebben zich voor de betrek king van hoofd der 2e tussehensehool alhier 74 sollici tanten aangemeld. Blijkens achterstaand telegram mag men de be slissing omtrent den bouw eener cellulaire gevangenis alhier, door de Tweede Kamer spoedig te gemoet zien. 6 U R G E 11 L IJ K E STAND. GETROUWD. 16 April Pieter Pronk, en Antje Haasbroek. GEBOREN. 15 April. Fem-ietje, D. van Andries Kieft en Sijbrechtje Houter Jolian Willem, Z. van Jean van den Bogaerde en Gerarda Wendelma van Duffelen. 16 n Maria Johanna, D. van Albertus Johannes Hendricus van den Burg en Maria Elizabeth Johanna Buers 18 Catharina Arendina, D. van Jan de Zeeuw en Catha- rina Zwaay. OVERLEDEN." 15 Cornelis Ploeger, 79 j. Leonardus Babedanck, 35 j. Margaretha Elisabeth Meulebroek, wed. Johannes Ver donk 78 j. 16 April. Johannes Wilhelmus, Z. van Simon Johannes Bernar- dus Blokker en Euphemia Landman, bijna 1 j. Alkmaar 17 April. 2255 Koeien en Ossen, 174 vette Kalve ren 30 a 105, 29 nuchtere Kalveren 4 a 13, 69 vette Var kens 48 a 60 ets. per P. Amsterdam 17 April. 747 Runderen, vette 72 a 92 ets. per Pond, Melk- en Kalf koeien 150 a 290, 212 nucht. Kalveren 5 a 8, 134 Schapen 24 a 37, 374 |vette Varkens 50 a 59 et. per P., 26 Biggen 8 a 12, 1 Paard. Aardappelen: Zeeuwsche sp. jammen 1,60 a 1.90, dito flakeesche 1,30 a 1,70, dito pooters f 0,60 a 0,80, friesche jammen 1,70 a 1,90, dito eng 1 30 a 1,40, gron. jammen 1,10, geld. Thom. 3,10 a 3,20, hamb. ƒ2,10 a 2,30, pr. roode 2. Raap- en Lijnkoeken onveranderd. Peterolie loco /8,62% entr., Sept.-Dec. ƒ9,62% a 9,75 entr. Edam 15 April. Kleine kaas 19 a 28, aangevoerd 11 st- wegende 1623 P. Haarlem 17 April. Roode Tarwe 9,75 a 10, witte dito 8,50 a 10,60, Rogge f 6,75 a 7,50, Gerst 5,60, Haver ƒ3,50 a 4,50, Duivenbooneii 7,05 a 7,90, Paardenboonen 7,25. Krommenie 13 April 437 Pond Boter 1,17 a 1,32% per P., 975 Kippeneieren 3 a 3,50 per 100. Leiden 15 Maart. Boter. 12080 P., per vat le. soort ƒ52 a 58, 2e. 47 a 51. Per P. le. soort 130 a 1,45, 2®. soort 1,17% a 1,27%. Schiedam 17 April. Moutwijn 12, Jenever 17,50 p. vat. Velsen 15 April. Ruim 200 Koeien, goede prijzen bij leven- digen handel. Londen 13 April. 2300 Runderen 4.-5.9, 9000 Schapen en Lammeren 5.4-6 6, 100 Kalveren 4.8-6.8, Varkens 4.-4.9. PER TELEGRAAF. Kleine kaas 35,50, aangevoerd 138 stapels.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3