No. SO. Vier en tachtigste Jaargang 1882. FEUILLETON. WOENSDAG 20 APRIL. Prijs der gewone Advertentiën B|j deze Courant behoort een B{|blad. iSuitcniaub in UMUtltSCMK COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON BELGIE. Het eerste gedeelte van het verslag der commissie van onderzoek naar de werking der wet op het lager onderwijs is bij de Kamer ingediend. Het bevat de verklaringen van 4890 getuigen en aan het einde een beknopt overzichtdat minder vleiend is voor de geestelijkheid in het algemeen. Het eindigt niet met eenig bepaald voorstel. DUITSCHLAND. Te Berlijn hebben zich eenige aanzienlijke burgers, waaronder de opperburgemeester von Forekenbeck vereenigd ter beraadslaging over de middelen, waardoor eene landverhuizing der Israëlieten het best bevorderd zou kunnen worden. De bondsraad heeft den 24 met 36 tegen 22 st. het wetsontwerp betreffende het tabaksmonopoiie aangeno men na verwerping der voorstellen van Bremen en Hamburg. ENGELAND. Het Canadasche Huis der gemeenten besloot met algemeene stemmen aan de Koningin van Engeland een verzoekschrift te zenden waarin een zelfstandig bestuur voor Ierland gevraagd wordt op denzelfden voet als in Canada en aangedrongen op het verleenen van gratie aan de staatkundige gevangenen in Ierland. In den laatsten ministerraad schijnt men niet tot eenstemmigheid te zijn gekomen over den toestand in Ierland. De Times tot nog tegenstander van strenge uitzonderingsmaatregelen slaat thans een anderen toon aan en is het gevoelen toegedaan dat met het oog op den toestand aldaar korte wetten moeten worden gemaakt. Lagerhuis. De schorsing van het iersche lid Redmond had plaats naar aanleiding van de volgende bespreking. Het ierscbe lid Sexton bracht ter sprake eene circulaire, door een inspecteur van politie in het graafschap Clare gezonden aan zijne agenten. Daarin gaf die inspecteur, een aanslag op het leven van den heer Clifford Loyd lid der rechtbankvreezende aan de agenten last om ook bij vermoeden van een aan slag terstond hunno vuurwapenen te gebruiken en zoo bij zulk gebruik vau vuurwapenen een misslag werd begaan door den verkeerden persoon dood te schieten zou hij den agent van alle schuld ontlasten door deze circulaire te vertoonen. De iersche leden noemden dit schrijven gruwelijk. Minister Eorster ont kende iets van de circulaire geweten te hebben eer de heer Sexton aangekondigd had er de aandacht op te zullen vestigen en verklaarde die zinsneden van het stuk zeer af te keuren en terstond werk van de zaak gemaakt te hebben. Gelukkig waren de gevolgen van dat schrijven voor niemand noodlottig en alleen voor den heer Loyd tot nu toe zeer heilzaam geweest, daar de lafhartige schurken, die in Ierland vanachter heggen gewoon zijn te vuren veel te bang voor hun eigen leven zijn dan dat zij zich aan eenig gevaar zouden blootstellen. De iersche leden vielen den mi nister daarop zeer hevig aan en zoo kwam de heer Redmond er toe om te zeggen dat de minister „geen eerlijk man en geen eerlijk staatsman" was. Ieelane. De rentmeester van een der in het graaf schap Limerick gelegen landgoederen is vermoord ge worden. De regeering heeft sedert den eersten 250 verdachte personen uit de gevangenis ontslagen. FRANKRIJK. In de fransche economist komt een artikel vcor van den heer Leroy-Beaulieu over den toestand der geldmiddelen van de gemeenten in het geheele rijk. Daarin deelt hij o. a. mede, dat er 23 departementen zijn, waarin meer dan 90 p.ct. der gemeenten hare jaar- lijksche uitgaven niet zeiven kunnen bestrijden in verscheidene andere departementen is dit met 50 a 80 p.ct. tier gemeenten het geval. In slechts 9 departe- meuten kunnen meer dan 80 p.ct. der gemeenten hunne begrooting behoorlijk in evenwicht houden. Volgens hem verkeeren de fransche gemeenten in den toestand van bedelaarszij leven van aalmoezen het departe ment en de Staat verleenen haar de noodige hulp en die gunsten moeten zij koopen door gedweeheid in het bestuur en onderworpenhe d bij de verkiezingen. Het is een toestand van achteruitgang noodlottig uit een administratie! en misschien nog verderfelijker uit een staatkundig oogpunt. ITALIË. Te Rome is tussehen het gemeentebestuur en den Raad oneenigheid ontstaan. De burgemeester wil tot verfraaiing der stad en verbreeding van eenige stra ten een groot plan van openbare werken doorzetten, en vindt daarin steun bij de hooge regeering maar niet bij den gemeenteraad. De burgemeester beeft daarop in een geschrilt zijne plannen ontwikkeld en verdedigd; naar zijn gevoelen heeft het bedendaagsche Italië groote plichten jegens Rome te vervallen en mag het voor geene offers terugdeinzen. De vertegenwoordiging des lands heeft het hare voor Rome gedaan toen zij in 1881 gelden toestond voor werken van openbaar nut, in twintig jaren uittevoeren en de gemeente behoort nu van haren kant 20 miljoen guldens toe te staan over tien jaren te verdeelen. De leden van den Gemeente raad namen na de openbaarmaking van dit geschrift hun ontslag. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De hongaarsche delegatie van den rijksraad nam met bijna algemeene stemmen het voor Bosnië en de Herzegowina aan°e- vraagde crediet aan. RUSLAND. In de Regeeringsbode wordt een kei zerlijk bevelschrift openbaar gemaakt, waarbij aan mili- tairen verboden wordt in het openbaar staatkundige redevoeringen te houden of oordeelvellingen ten beste te gevendaar zulks in strijd is met den geest der legertucht. Tevens wordt de vroegere verordening be krachtigd, waarbij het ook aan de onder het departement van oorlog behoorende ambtenaren verboden werd, zonder goedkeuring hunner hoofden gedrukte stukken openbaar te maken over de binnen- of buitenlandsche zaken van vreemde Staten. Op voorstel van den minister van justitie is bij kei zerlijk besluit van den 19 dezer bepaald dat alle rechts gedingen betrekkelijk de mishandeling van iraëlitiesche ingezetenenzoowel bij de vrederechters als over het algemeen bij de gerechtshoven, met spoed en vóór alle andere zaken behandeld moeten worden. Op nieuw wordt het gerucht vernomen, dat de kroo ning van den Keizer in Augustus a.s. uitgesteld zal worden. Te Odessa blijven niettegenstaande alle voorzorgs maatregelen rustverstoringen op kleine schaal voorko men. Evenmin is het aan de israëlitiesche apothekers te Petersburg eu Moskou geluktde herroeping te verkrijgen der verordening betreffende de gedwongen opheffing hunner zaken. De verkoop daarvan met groot verlies had reeds een aanvang genomen. Men zegt dat 5000 israëlieten genoodzaakt zijn geworden Moskou te verlaten. In het zuiden hadden vooral op de Paascbdagen ongeregeldheden plaats te Balta waar, volgens som mige berichtenvolstrekt geene voorzorgsmaatregelen waren genomen. Verschillende lezingen omtrent het gebeurde worden vernomen. SPANJE. De Kamer nam met 237 tegen 59 stem men het handelsverdrag met Frankrijk aan. ZWITSERLAND. De Nationale Raad nam den 22 met L04 tegen 20 stemmen het handelsverdrag met Frankrijk aan. VEREENIGDE STATEN. Eene boodschap van den President aan het Congres stelt voor, eene bijeen komst der americaanscbe staten te houden met het doel, om oorlog te voorkomen, in den geest van de uituoo- diging ten vorigen jare door den afgetreden minister Blaine gedaan. In eene andere boodschap wordt ten sterkste aangedrongen op het toestaan van 5,000,000 voor het herstel der Mississippi-dijken en het nemen van maatregelen om dergelijke overstroomingen voortaan onmogelijk te maken. Hoewel voor dit laatste doel 50,000,000 noodig zullen zijn, zoj acht de President die uitgaaf in het belang van den kaloenoogst volkomen gerechtvaardigd. De heer William Doyton is tot gezant te's Graven- hage en do heer Nicholas Fish tot gezant te Brussel benoemd. ALGERIE. Taib-bey is in vrijheid gesteld en heeft den Bey van Tunis daarvoor zijn dank gaan betuigen; hij beloofde de aan den Bey vijandig gezinde personen te zullen verwijderen. Ook zou hij den fransehen mi- nister-resident Cambon een bezoek brengen. SLOT. Zij vertelde mij vooreerst, dat eergisteren de sehoone gravin de dochter van eenen generaaldie tegenover hen woonde gestorven was en dat zij als een engel in haren vollen bruidstooi op haar doodbed lag. „Zij was namelijk zeide de waardin „de bruid van eenen mooien heer en die beiden beminden elkander zoo, dat het niet te beschrijven is, en de bruidegom is zoo ontroostbaarofschoon hij het geheele vermogen van d0 moeder der gravin erft, men zegt, dat het bij de vijftigduizend gulden bedraagt. Het hof en de geheele stad betuigden deelneming in het verlies van den ge neraal, want de gravin was zijn eenig kind. Ja ja haar ontbrak niets en toch stierf ze Het aantal kransen palmtakken en bouquetten, die om haar lijk gelegd zijn is bijna niet te noemen even min als dat der belangstellenden die het lijk kwamen zien het is toch altijd stichtelijk zulk een schoon lijk te beschouwen zij was rijk en voornaam schoon en be mind en tochIk kon het niet langer verdragen, viel haar in de rede, door haar te verzoeken mij een krans te bezorgen omdat ik het lijk ook wilde zien. Zij vond mijne nieuwsgierigheid zeer verklaarbaar de krans was spoedig gehaaldik betaalde en begaf mij naar het huis op de trappen en door de gangen, die getuigen van Hartmuth's geluk geweest waren. Kon hij nu niet juist bij de doode zijn? Neen hij was er nietin het voorvertrek zaten twee lakeien in rouw kleederen de vleugeldeuren die naar de geheel met zwart behangen zaal leiddenwaren geopend en een helder licht kwam mij daaruit tegemoet, daar men het daglicht uitgesloten had. Behalve de twee lusters brand den om het lijk nog reusachtige waskaarsen aan het hoofd en voeteinde van het lijk was een altaar opgericht, rechts en links bevond zich een boscbje van bladplan' ten. Niemand sloeg acht op mij toen ik de lakeien voorbijging en binnen in de zaal was bet leeg. Ik legde mijn krans bij de overigen op de trappen van het altaar en trad nader, om de doode die mij zoo zwaar had doen lijden te zien. O, God, zij was schoon, schoon en lief als een engel! De door de tocht nu en dan bewogen lichten, wierpen hunne stralen op die reine trekken en schenen er leven aan te geven. Het scheen mij toe alsof de fijne lippen zich openden, om te fluisteren! „Vergeef hem, hij moet mij liefhebben - men moet de engel aanbidden en mijn arm hart werd week verzoening hoopdoortintelden hetdaar zag ik opeens iets glinsteren tussehen de bou quet van myrten op haren boezem het was een met diamanten bezet medaillon dat aan een fijne veneti- aansche ketting hing. Ik zuchtte luid, want ik dacht te stikken bij de gedachte: „Daarin is zijn beeld ZÜ houdt hem zelfs in den dood nog vastDe waan zin dreef mij aan ik greep het medailjon trok de ketting stuk en vluchtte, zooals men een vloek ontvlucht. Met onzekere schreden sloeg ik gedachteloos den naasten hoek eener straat om, tot een zware vuist zich op mijn schouder legde. Het wat een der zwarte lakeien uit het sterfhuisalleswat ik daar gezien badstond mij nog voor den geest, zoodat ik hem dadelijk herkende. „Diefeggeriep hij„gij hebt het medailj on van onze gestorven gravin gestolen Ik zag hem meer verwonderd dan verschrikt aan. Diefegge I Ik eene diefegge En waarom zou ik het niet zijnwie op Gods wijde wereld bekommerde er zich om of ik eene diefegge was of niet? Ik zeif, wat had ik nog te ver liezen De lievige lang onderdrukte smart berok kende mij in mijnen opgewonden en smartelijken toe stand eene namelooze eu ongehoorde martelingik stortte mij in den afgrond omdat ik verworpen was. Ik vertoonde den lakei bijna verheugd het medailjon en zeide schijnbaar bedaard: „Ja, ik ben de diefegge, breng mij naar de gevangenis maar Iaat mij eerst de beeltenis in het medailjon zien De man was verbaasd, willigde echter mijn verzoek in ik zag nog eenmaal naar Hartmuths gelaatdat voor mij eens de spiegel van zielegrootheid geweest wastoen herinnerde ik mij, hoe dikwijls de doode zijne beeltenis kon hebben gekust, en stiet het huiverend van mij. Ik geloof, dat de lakei mij gelegenheid wilde geven te ontsnap pen nadat hij het medailjon teruggekregen had, maar ik volgde hem ais verbijsterd ik verlangde ook voor het gerecht geene vermindering van straf, geene verde diging het gestolene had eene groote waarde en lijkberooving werd zeer zwaar gestraft. Mijn voogd schreef mij tijdens mijn gevangenschap, dat was alles. Later hoorde ik dat men op verlangen van den generaal den naam zijner gestorven dochter niet in mijne zaak had gemengdhet heettedat ik wegens ontvreemding van een diamanten medailjon een jaar gevangenisstraf gekregen had en naderhand onder toezicht der politie stond. De papieren, mijne veroordeeling betreffende, gaan hierbij. Na afloop van mijnen straftijd werd ik door de daar wonende predikant aan een ambtsbroeder tegen kost geld besteed. De zieke vrouw van dezen laatsten stond er op, mij onder een anderen naam bekend te maken. Dat is mijne geschiedenis. Imogen. Eerst volgde een oogenblik van stilte toen riep Boris Kempen jubelend uit: „Dus had ik toch geiijk „Ja zeide de regeeringsraad dof, „moge God mij vergeven zij kan het nietterwijl Boris in zijn groote vreugde naar zijn hoed greep en naar buiten in den regen rende. Regen Boris bemerkte er niets vanhij liep en draafde anderhalt uur over den drossigen grond en zag in de keuken der pastorie eerstdat elke zijner schre den een nat spoor achterliet en dat zijn goed onder-

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1