OP VERKEERDE PADEN. No. 51. Vier en tachtigste Jaargang 1882. V 11 IJ I) A G 28 APRIL. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën ©flicicel ©ebeclte. IJ rank iv c ButUnlAttb. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. COURANT. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/1 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 28 April 1882 aan henwien vergunning is verleend tot het in het klein verkoopen van sterken drank, zal worden uitgereikt de schrif telijke mededeeling, waarop door den schatter der gemeente, den heer D. POLL. de huurwaarde der lokaliteit, waarop die ver gunning betrekking heeft, geschat is dat tegen die huurwaarde binnen 5 dagen daarna door den belanghebbende bezwaren aan Burg. en Weth. kunnen worden ingediend, met. verzoek tot, eene herschatting en onder aanwijzing van een persoon, om daarbij als deskundige op te treden: dat als persoon, om bij de herschat tingen voor de gemeente op te treden, aangewezen is de heer H. POST, deurwaarder bij de Arrondissements-llechtbank te Alkmaar, en dat de Ontvanger der Rijks directe belastingen voor dit jaar tot herschatter benoemd heeft, den heer J. J. POLL, koster der Kapelkerk alhier; dat de herschatters voor elke her schatting ieder een loon van 2,50 'ontvangen, welke kosten door den belanghebbende moeten worden betaaldwanneer de herschatting geene aanleiding geeft tot vermindering van het verschuldigde vergunningsrecht en door de gemeente, wanneer dat recht door de hersehatting verminderd wordtzijnde de belanghebbende in ieder geval verplicht aan Burg. en Weth. de verschuldigde kosten bij de indiening van zijn verzoek ter hand te stellen, dat bij verzuim als niet gedaan wordt beschouwd. Ten slotte herinneren zij, dat, zoolang het vergunningsrecht niet betaald isde vergunning tot het in het klein verkoopen van sterken drank niet van kracht is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 April 1882. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DENEMARKEN. De Eerste Kamer heeft den 22 bij de vierde lezing der staatsbegrooting met 14 tegen 11 stemmen alle posten welke door de Tweede Kamer geschrapt waren weder daarop gebracht. Eene com missie van 30 leden uit beide Kamers waartoe ieder 15 benoemt, moet thans trachten zoo mogelijk eene schikking tot stand te brengen. De Tweede Ka mer nam met 37 tegen 21 stemmen eene voor de re geering gunstige motie aan op het wetsontwerp betref fende 's lands verdediging. DUITSCHLAND. De commissie van het pruisische Heerenhuis heeft het kerkelijk-staatkundig wetsontwerp met 8 tegen 4 stemmen goedgekeurd. Minister von Goszler verklaardedat het van de oorspronkelijke regeeringsvoordracht overgeblevene hem toch nog altijd liever was, dan dat niets tot stand kwam. Men denkt algemeen dat het wetsvoorstel wei in dezen vorm zal worden aangenomen maar velen houden het er voor, dat de regeering de wet niet zal bekrachtigen, vóórdat de behandeling van het voorstel betreffende het tabaks monopolie in den Rijksdag afgeioopen en de regeering met de stemming van het centrum bekend is. Men Naar het Hoogduitsch van GEORG HARTWIG. Ie Afdeeling. I. Het was oudejaarsavond. Het oude jaar liep met reuzenschreden ten einde, op zijn haastigen tocht door een hevigen sneeuwstorm vergezelden de gierende wind zong, op zijne eigene wijze, eentonige, wanlui dende melodiën er bij. Schaarsch klonken voetstappen over de bevroren wegennoch zeldzamer vertoonde zich onverwacht een slede om den hoek eener straat, want in de nauwebedompte straten en stegen der voorstad waren geen schitterende winkels, geen pracht, geen heerlijkheden te bewonderen; zonder eenige sier lijkheid stond liet eene huis naast het andere, door de mat verlichte vensters zag men hier en daar de treurige overblijfselen van den kerstboom schitteren in hunnen laatsten glans maar langzamerhand ging het eene licht voor en het andere na uitook deze laatste herinnering aan het oude scheidende jaar ver dween en begeerig en vol hoop zag een ieder het nieuwe te gemoet. Midden in de Rosemarinstraat stond een ouderwetsch gebouw van twee verdiepingenvan welks dak geheele hoopen sneeuw naar beneden stortten, die een vrouwe lijke hand over de goot heen wegveegde. De huisdeur stond op een kier en verleende een blik in den slecht verlichten gang terwijlin tegenstelling hiermede ait den speelgoedwinkel aan de linkerhand het heldere licht eener gasvlam naar buiten stroomde, om de koo- pers binnen te lokken. Hier heerschte en zetelde de eigenaar van het huisde heer Eduard Wichtelman. Op dit uur wasdank zij het gewicht van den avond het publiek van de straat verdwenen, maar desniette- acht het nog altijd mogelijk hoewel niet waarschijnlijk, dat in den Rijksdag eene kleine meerderheid voor het tabaksmonopolie te vinden zou wezen indien ongeveer de helft der eentrumsleden vóór stemde de overig? deelen der aldus met hen te vormen meerderheid zouden dan uit de twee aaneengesloten conservatieve partijende Elzassersde Poien en eenige liberalen bestaan. De beiersche Eerste Kamer heeft verworpen de door de uUramontaansche meerderheid der Tweede Kamer genomen besluiten, dat het onderwijs confessioneel moest zijn en dat de gemengde onderwijzers kweekschool in eene confessioneel katholieke inrichting veranderd moest worden. ENGELAND. De heer Thomasson zal als amende ment op de bekende tegen liet Hoogerhuis gerichte motie van het lid van het Lagerhuis Labouchère voor stellen dat het erfelijk karakter van het Hoogerhuis schadelijk is voor den invloed van dat B uis en voor de belangen der bevolking van het Vereenigd Koningrijk. Lagerhuis. Minister Gladstone diende den 24 de staatsbegrooting in en lichtte haar toe. Hij verklaarde o.a., dat de uitgaven sedert de laatste 3 jaren toegenomen waren en de ontvangsten vrij wel op dezelfde hoogte bleven, hoewel de algemeene staat van den handel niet onbevredigend was. Het batig saldo over het afgeioopen dienstjaar bedroeg 4,224,000de staatsschuld was met bijna 86,000,000 verminderd. Voor het loopende jaar werden de ontvangsten geraamd op ongeveer f 1,000,000,000 en de uitgaven op onge veer f 3,700,000 minder. Hij zeide verder, dat hij onmogelijk in deze zitting een wetsontwerp op de dis- tricts-regeling bon indienen j om de toegezegde ver mindering van gemeente-belastingen echter mogelijk te maken stelde hij verhooging der rij-tuigbelasting voor. Onder de ontvangsten wenschte hij op te nemen f 2,040,000 voor teruggave van de Kaapkolonie we gens kosten van den Trans vaaloorlog en f 3,000,000 van Natal voor den Zoeloeoorlog. Ook stelde hij voor toe lating van den invoer van koffie, met suikerij vermengd, maar alle andere koffievermenging te verbieden. Na eene korte beraadslaging werden deze verschillende voorstellen bij eerste lezing aangenomen. De onder-minister van buitenlandsche zaken verklaarde het geruchtdat de onderhandelingen met Frankrijk over een handelsverdrag hervat waren ongegrond. Ierland. In de maand Maart werden 531 agrari sche misdrijven bedreventegen 407 in Februari. Parnell keerde den 24 's avonds in de gevangenis van Kilmainbam terug. FRANKRIJK. Den 22 werden in den ministerraad door den President Grevy onderteekend de besluiten waarbij de verschillende takken van bestuur in Tunis onder de verschillende ministers van Frankrijk worden gesteld. De minister-resident te Tunis zal rechtstreeks met de ministers de zaken behandelen. genstaande zat de kleine korpulente man nog altijd op de tabouret voor de toonbankterwijl hij zich den tijd kortte met het lezen van een zeer versleten deeltje van Schiller's en Goethe's werken want "Wichtelman was een hartstochtelijk liefhebber der letterkunde en eerst nadat de klok acht had geslagen, kondigde hij zijnen winkeljongen, Dorus, zijn eersten dag vrij af aan. Bijna te gelijker tijd trad door de openstaande win keldeur een kleinegeheel omhulde gestalte het win kellokaal binnenwelke de sneeuw als 't ware in een sneeuwpop veranderd had, en in den beginne zou men waarlijk niet hebben kunnen uitmaken of ze tot het mannelijk dan wel tot het vrouwelijk geslacht behoorde. Eerst toen ze de pelsmuts afnam en de sneeuw van den zwaren bonten mantel afschuddevertoonden zich de in Wichtelman's huis welbekende gelaatstrekken van den muziekdirecteur Elbe. De oude huisvriend begroette den winkelier en Dorus, die zich beijverde om hem den pelsjas uit te trekken daarop beval Wichtelman zijnen knechthet winkel raam en de deur te sluiten en ging zijnen bezoeker voor naar de woonvertrekken van het huister viering van den oudejaarsavond. Zij liepen den donkeren gang ten einde en traden toen de huiskamer binnen. Een aangename warmte nog vermengd met den heerlijken geur van een ge- reedstaanden punch-bowlstroomde hen reeds op den drempel te gemoet. «SusanneSusanneriep de heer Wichtelman luid keels, terwijl de muziekdirecteur naar de kachel liep en beurtelings de beide natte voeten warmde. »Waar zit ge toch Susanne «Jongens jongens buurman deze wijze van roepen komt mij bedenkelijk voor," bracht de kleine muziek liefhebber in het midden. «Hoe zou 't van daag «St., St., men moet den slapenden leeuw niet wekken." «Mag ik vragenwelke muts van daag aan de beurt is?" fluisterde Elbe zacht. «Hoogrood." «Dat zegt veelknikte Elbe bedenkelijk. «Zeer veelgalmde de andere hem treurig na. Op dit oogenblik maakten onzichtbare handen de ka ïn 1870 werd door het rijk voor het onderwijs f 12,141,660 uitgegeven; na den val van het Keizer rijk zijn die uitgaven steeds toegenomen en voor 1883 thsns geraamd op 58,418,183. De zittingen der algemeene raden zijn weder gesloten. In slechts 6 van de 20 a 25 raden waarin de cleri- calen de meerderheid hebben, is de wensch geuit, dat de nieuwe schoolwet ingetrokken of veranderd mocht worden. GRIEKENLAND. Den 25 nam de Kamer zonder hoofdelijke stemming eene motie aan waarbij zij hare afkeuring uitsprak jegens het afgetreden ministerie Koumoundouros wegens het onderteekenen der over eenkomst met Turkije. ITALIË. Den 22 vroeg de heer Massari in de Ka mer aan de regeering overlegging der diplomatieke stukken betrekking hebbende op de baai van Assub. De regeering verklaarde daarin geen bezwaar te zien wanneer de betrokken regeeringen daarvan slechts vooraf verwittigd waren. De Paus wordt gezegd ongesteld te zijn. RUSLAND. Volgens de Golos zijn te Balta een stad met 20000 israëlitiesche ingezetenen zijn dan 15000 personen geheel ongelukkig gemaakt, terwijl er 2 gedood 40 ernstig en 100 liebt gekwetst zijn. Generaal Ignatieff schijnt als minister van binneB- landsebe zaken ontslag gevraagd te hebben. In den nacht van 25 op 26 brandden tal van winkels en andere huizen van Israëlieten te Kameretz (Podolsk) af. De schade wordt begroot op een half miljoen. SPANJE. Den 25 verklaarde de minister van bin- nenlandsche zaken in antwoord op eene interpellatie dat hij aan de engelsche regeering inlichtingen gevraagd had omtrent de aanhouding van een spaansch scheeps kapitein te Singapore en dat de moord door een en- gebch soldaat te Gibraltar op een Spanjaard gepleegd, waar wasdoch dat hij hooptedat daarvoor volkomen genoegdoening zou worden gegeven. Naar aanleiding van dezen moord zeide hij verder, dat geheel Spanje het levendig verlangen koesterdedat Engeland Gi braltar mocht terug geven. Eene motie van wantrouwen in het beleid van den minister van financiën werd verworpen. TURKIJE. De door den Sultan benoemde com missie tot het onderzoeken der in Klein-Azië in te voeren hervormingen hield ded 24onder voorzitter schap van Moukhtar-pachahare eerste zitting. Zij zal in de eerste plaats onderzoeken welke openbare wer ken aldaar dadelijk noodig zijn. Zij stelde een plan voor een spoorweg naar Bagdad vast. ZWEDEN. Het voorstel tot uitbreiding van het stemrecht werd met groote meerderheid van stemmen door de 2e Kamer den 19 aangenomen. merdeur open en juffrouw Wichtelman's breede, ont zagwekkende figuur verscheen op den drempel. Op een grooten schotel droeg zij het heerlijk riekend gan- zengebraadnaar gebruik van het land, terwijl eene dienstmeid haar met een hoog opgestapelde schotel pankoeken op den voet volgde. «Ik wensch u allen een zalig uiteindebromde de laatsteterwijl juffrouw Susanne met hoog opgericht hoofd haren dampenden last op de tafel plaatste. «Ja, ja, .t is een boos weertje, en dat op oudejaarsavond ik heb al driemaal de sneeuw weggeveegd." «Ik herinner mij levendig, dat Angelika Catalani, de onvergelijkelijke Catalani «Mijnheer Elbewees zoo goed een weinig van de kachel weg te gaanKaroline moet er de pankoeken op zetten. Zoo is 't goed, dank u; uw neef is er nog nietzooals ik ziehij zal evenwel wel spoedig komen, denk ik. Kom hier, Wichtelman, houd de lamp vastZoo nu kunt ge gaanKaroline «Ik heb eene zuster gehad, die groentevrouw was op het Schillerplein, die bakte hare pankoeken volgens hetzelfde recept als wijgichelde de oude meid. «Die goede, medelijdende ziel verbeeld u, het was ook op oudejaarsavondtoen op eens de deur opensprong en «Schillerplein riep de heer AVichtelman op een toon van de diepste verontwaardiging. »'t Is ongehoord! Moet dat misschien een eer beteekenen voor den dich ter der Maria Stuart", dat men zijnen roemvollen naam schenkt aan straten, waar snaterende oude wijven hunne vuile koolbladen aan den man brengen? Maar wat praat ik ook 1 De groote dichter heeft het immers zelf voorspeld, toen hij schreef: ,Es liebt die Welt das Strahlende zu schwartzen.' «Mijne zuster kon niet gelooven, dat iemand op dat late uur haar nog zou komen bezoeken «Wij hebben thans geen lust om uw versleten ver telseltjes aan te hooren aldus sneed juffrouw Susanne den woordenvloed van de oude dienstbode met groote beslistheid af. «En gijAVichtelmanmoest ook ver standiger zijn, en dergelijk zouteloos gebabbel niet aanhooren. Neen maar! wat heeft een mensch toch

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1