iSitutettlanb EGYPTE. De Onderkoning heeft in een gesprek met Reuter's verslaggever verzekerd dat hij niet voor nemens wasafstand van de regeering te doen, zooals gezegd was. De stadsreiniging te Leeuwarden heeft in 1881 eene uitgaaf gevorderd van f 39,436,65, doch aan com post en puin verkocht voor f 47,427,14%. Het perso neel bestond uit den directeur, 2 opzichters, 1 hulp opzichter en 60 man. Aan werkloonen werd 22,498,36% uitbetaald. De rechtbank te Amsterdam heeft den 21 de eigenaars der engelsche stoomboot Dazertwegens schade door aanvaring van het lichterschip Castor, van Gebr. Goedkoop, in October 1879 op het IJ nabij Am sterdam veroordeeld tot betaling aan de eischers van 1325,89. Den 22 is te Burgerbrug in de Zijpe het 2%jarig kind van den heer W. Marees spelende in het water geraakt en verdronken. In de buurtschap "Wapenvelde zijn den 23 twee woningen eene bakkerij en eene boerenwoning ver brand. Men heeft zoo goed als niets kunnen redden; ook zijn een paar varkens en eenige biggen omgekomen. Een en ander was gedeeltelijk verzekerd. Den 23 heeft zich te Andijk terwijl zijne kinde ren ter kerk waren een man door ophanging van het leven beroofd. In de op 24 April gehouden vergadering der ver- eeniging „Het Nederlandsche Rundveestamboek" is be sloten toe te treden tot de Algemeene Stamboekver- eeniging voor Duitschland en naburige Rijken tegen eene storting in eens van 150 mark; het stamboek der vereeniging in de engelsche, fransche en duitsche talen uit te geven, mits de kosten 100 niet te boven gaan, en mede te werken tot het welslagen der internationale landbouwtentoonstelling in 1883 op de wijze door het bestuur te bepalen tot een maximum van 200. In de plaats van de commissarissen V. Scholten v. Aschat, die aftrad, en J. L. Hilarides, die zich niet herkiesbaar stelde, werden de heeren H. D. S. Hasselman en Sloet van Harksveld gekozen. Een concertden 24 te Amsterdam door de liedertafel „Oefening baart kunst," met medewerking van de solisten mej. A. Lenaertz en de beeren v. d. M. en Carl Körner (violist) en van het Park-orkest ten behoeve der vervolgde russische israëlieten gegeven, heeft bruto 1900 opgebracht. Een wagentjewaarin 3 kinderen geraakte den 24met het kindermeisje dat het bestuurde in de Brouwersgracht te Amsterdam. Een der kinderen ver loor bij dit ongeval het leven. Den 24 is de heer J. Ebbeler Sr., van Amsterdam, die van de begrafenis zijner dochter te Hilversum huis waarts keerde ter hoogte van de Yinkebrug door den gooischen stoomtram overreden zoodat hij kort daarna den geest gaf. Den 24 is te Amsterdam eene vergadering van belangstellenden uit alle oorden des landsonder bet voorzitterschap van mr. W. H. de Beaufort, gehouden, om te beraadslagen over de oprichting van een „alge meen nederlandsch pensioenfonds voor werklieden". De discussie liep voornamelijk over de door prof. v. Geer berekende tarieven, alsmede over de vraag, of eigen hulp dan wel pbilantropie op den voorgrond zou staan. Ten slotte werd eene commissie van 20 personen be noemd welke de noodige stappen zal doen om het reservefonds bijeen te brengende grondslagen voor het pensioenfonds vaststellen en een rapport harer werk zaamheden uitbrengen zal. Den 24 werd aan de Kreil nabij Kolhorn een nog jeugdig echtpaar dood gevonden de vrouw Ver dronken in eene sloot achter hunne woning en de man in huis opgehangen. Het waren lieden uit den arbei dersstand 2 a 3 jaren gehuwd en aangezien het hu welijk niet tot de gelukkigste kon worden gerekend gist men dat de vrouw zich verdronken en de man daarna zich in wanhoop het leven benomen heeft. een verdriet in dit leven ik wil het niet langer verdragen Dorus riep zij den binnentredenden knaap met steeds klimmende verontwaardiging toe, hoe dik wijls heb ik u niet verzocht, vermaand, ja, bevolen, de planken vloer niet zoo gruwelijk met inkt te be morsen. Zie me nu zulk een schandaal eens aan «Ik zweer u, juffröuw «Hij zweertkwam Wichtelman vergoelijkend tus- schenbeiden. Hoort ge het, Susantjehij zweert!" De kleine muziekmeester bij de kachel had zich ge durende deze strafpredicatiën vergenoegd de handen gewreven en nu en dan een blik geslagen op de flad derende roode lintendie bij de heftige gebaren harer bezitster pis razend heen en weer woeien. De vork zat namelijk aldus in den steelJuffrouw Wichtelman was ongetwijfeld de braafste vrouw, drie mijlen in den omtrek, maar helaas maar al te zeer geneigd om toe te geven aan de luimen van een opge wonden temperament. Niet juist omdat ze er behagen m schepte om hare omgeving te kwellen, integendeel, haar geheele leven was één aanhoudend streven, om anderen genoegen te doenmaar ze was gvaag boos ja zelfsze rekende het zich tot een der heiligste plich ten eener goede huisvrouw, om zich zoo nauwgezet mogelijk over allerlei kleinigheden geëergerd tebetoonen, en dat wel des te heviger, naarmate hare huisgenooten de beweegredenen tot dergelijke verstoordheid minder gegrond vonden. Het merkwaardigste hierbij was on getwijfeld de onfeilbare zekerheid waarmede juffrouw feusanne de barometer van haar humeur liet rijzen en dalenmerkwaardig tevens de wijzewaarop zij den stand van haar hartstochten-weerglas aan hare omge ving wist kenbaar te maken. Een enkel voorval besliste vaak over het lot van een geheelen dag. Zij bezat mutsenin alle kleuren opgemaaktvan hét zachtste rosé tot aan het schreeuwendste rood, en nooit vergistte zij zich in de keus der kleur, evenmin als iemand uit hare omgeving deze eenvoudige teekenen ooit verkeerd begreep. Op dezen avond stond de mutsen-barometer dus op zwaar stormweer", en dienovereenkomstig hield dan ook juffrouw Wichtelman niet op met brommen, terwijl Voor bet examen als onderwijzer zijn den 24 en 25 te Amsterdam geslaagd L. B. Mölman van Amster dam P. H. Silvester, P Nuyens A. M. v. d. Voort en W. N. Boelhouwer van Haarlem, T. Bruyn van Edam. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 24 be- vestigd het vonnis der rechtbank te Alkmaar van 8 Maart waarbij de aannemer M. G., te Hoorn, was vrijgesproken van de aanklacht wegens manslag door onvoorzichtigheid (het den dood veroorzaken van een op een ladder werkenden verversknechtdoor gebrek aan de noodige zorg bij het vellen van een boom). Van de op 24 April te Amsterdam gedane in schrijving van 2252 schatkistpromessen, elk groot 10000, zijn aan de hoogste inschrijvers toegewezen 1000 stuks, tot een gemiddeld bedrag van f 9891,15. De Koning en de Koningin zijn den 25 meteen buitengewonen trein van 's Gravenhage naar Vlissingen vertrokken waar zij te 5 uren aankwamen en door den commissaris des Konings in Zeeland (wiens echt genoot de Koningin eene bloemruiker aanbood) en den burgemeester verwelkomd werden, en zich vervolgens aan°boord begaven van het stoomschip „Valk", begroet door de muziek der mariniers. Na het diner werd te 8 uren de tocht naar Engeland aanvaard. Na een zeer onstuimige reis kwam het schip in den vroegen morgen van den 26 te Queeusborough aan van waar onmiddel'jk de reis naar Londen werd voortgezet. Aan het station werden H. H. M. M. opgewacht door den prins vanW ales, den hertog van Connaught (vertegenwoordiger der Ko ningin) en alle prinsen van den bloede die allen de Militaire "Willemsorde droegen. De burgemeester bood den Koning, namens de burgerij een welkomstadres aan terwijl zijne dochter aan H. M. een prachtig bou quet overhandigde. Aan het kasteel van Windsor kwam Koningin Victoria de vorstelijke gasten reeds op het voorplein te gemoet. Daarna diner ten hove. Overal waar onze Koning en Koningin zich vertoonden heerschte groote geestdrift. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 25 met 32 tegen 5 stemmen het voorstel van de heeren Muller c. s. aangenomen, tot aanbieding van 4 miljoen voor de werken der Rotterdamsche Handelsvereeniging op Pijenoord. Een vroeger bod van 3% miljoen was vruchteloos geweest, de Handelsvereeniging eischte 4% miljoen. In de op 25 April gehouden vergadering der tuinbouw maatschappij-Linnaeus" zijn op voorstel van het bestuur het terrein opstand enz. voor f 350,000 in eigendom overgedragen aan de heeren G. P. Wester man, A. v. Lennep en W. v. Vliet, onder voorwaarde, dat het doel der Maatschappij behouden blijve en het onderwijs worde uitgebreid, Er bestaat plan om de school van gemeentewege in te richten naar de eischen des tijds, en haar dienstbaar te maken aan het univer sitair onderwijs. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 25 beslo ten van het Rijk voor f 18000 over te nemen 45 roeden, door het omleggen van den mond der Willems vaart in verbinding met de stadsgracht ongebruikten grond, mits teruggenomen worde de gestelde voorwaar de „dat de raad zich onvoorwaardelijk zou verbinden tot betaling der toegezegde bijdrage van 145,000 voor de verbetering van den waterweg van Zwolle naar zee. Prinses Hendrik is den 26 uit het buitenland in de residentie teruggekeerd. De kleine prinses Wilhel- mina is den 26 door hare gouvernante naar het Loo begeleid. Den 26 is te Nieuw-Loosdrecbt een door 3 ge zinnen bewoond en vervolgens ook een daarnevens staand huis afgebrand. Daar de bewoners afwezig wa ren, kon van de inboedels niets gered worden. Weinig of niets was ervan verzekerd. Het schoolgebouw te Kamperveen is den 26 met de onderwijzerswoning en het meubilair van beide ge bouwen in de asch gelegd. Bij de op den 26 aan het departement van water staat gehouden aanbestedingen was de heer B. A. Wie- het gezelschap zich om de ronde tafel schikte en zij zelf met meesterlijke hand den gebraden vogel voorsneed. «Verbeeld u"Wichtelman, dat die liederlijke student van hier achter mij bijna tegen het lijf liepzonder mij met den minsten groet te verwaardigendie af schuwelijke dronken lap! Ben ik dan zijne hospita niet, ben ik dan uwe vrouw nietWichtelman Heb ik dan het recht niet om door uwe huurders met achting be handeld te worden Spreekwaarmede heb ik het recht, om door die lieden fatsoenlijk behandeld te wordenverbeurd «Door niets mijn hartje mijn boutje Ik zal hem morgen de huur opzeggen, hij verdient het ten volle Leg onderwijl dat overheerlijke kluifje op mijn bord lieve. "Wilt ge?" «Gij eet maar gelaten voort als wijlen vader Job terwijl mij van spijt en ergernis bijna de keel wordt toegeschroefd «Bij het woord «keel" valt mij opeens in, dat op zekeren dag de beroemde Grisi «Mijnheer Ebel, mag ik u verzoeken, mij de schaal met aardappelen eens aan te gevenviel hier Dorus, die een leeuwenhonger had, zijnen dweependen buur man in de rede. «Ik ken niets, dat mij lekkerder smaakt dan gebraden gans met roode kool «Dorusafvallige riep de heer Wichtelman met een vollen motid. «Hebt ge uw fluit vergeten? De menseh moet zich niet verladen tot een slaafschen die naar van het stoffelijke. Ge moet namelijk weten vriendjealdus wendde hij zich tot den muziekdirec teur, «Dorus heeft zich in stilte op het fluitblazen toe gelegd om eerlang te kunnen deelnemen aan onze muzikale uitvoeringen." «Wat hoor ik?.... Voortreffelijk, uitmuntend," prees Elbe den schuchteren, blozenden jongeling, toen opeens na een kort kloppen de kamerdeur openging en een slankejonge man den drempel overschreed. «Ha, eindelijk!" riep Elbe, zich haastig den vetten mond afvegend met zijn servet en zijne^ kleine vrou wenhand aan zijnen neef toestekend. «Welnu, vriend, hoe gaat het? Waarom zoo laat?" Arnold Elbe brak deze onmuzikale ontboezeming van cherink te Groenloo voor f 98,200 minste inschrijver voor het voltooien van den bovenbouw en het maken van eenige andere werken voor het gedeelte Maashees Blerick van den spoorweg NijmegenVenloo, geraamd op f 121,000; de heer G. D. v. Doorn, te Amsterdam, voor f 14.400 voor het onderhoud van de werken bij den staats spoorweg en de heer P. v. Essen te Houtrijk en Pola- nen voor 5977 voor het onderhoud der bestrating enz., een en ander op het spoorwgterrein te Amsterdam. Naar aanleiding van een schrijven van mr. Amers- foordt in het Nieuws v. d. Dag heeft de kamer van koophandel te Kampen met algemeene stemmen beslo ten den minister van buit. zaken to verzoekenalle mogelijke pogingen in het werk te stellen bij het brit- sche gouvernementten einde den invoer van neder landsch melkvee in Groot-Brittanje en Ierland weder toegestaan te krijgen. De Utrechtsche Meel- en Broodfabriek geeft over 1881 een dividend van 12, de Gooische stoomtrammaat schappij van 12%, de Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen van 5%, de Almelooscbe Stoomspinnerij, weverij en ververij van 7% p. c. Het beroep naar Wijdenes is aangenomen door ds. v. d. Scheer te Surhuisterveen. Te Monnikendam is als predikant beroepen ds. J. H. E. Gangel, van Aalten. Tot plaatsvervangende kantonrechters zijn benoemd in het kanton Haarlem de heeren E. L. Kist en mr. T. de Haan Hugenholtz Zaandam de heer C. Hondius, Purmerende de heer L. N. HeylMedemblik de heer D. M. Alewijn Schagen de heeren C. Boonacker en C. E. Perk, Helder de heeren J. W. Hattinga Raven, D. C. Loman en P. Maats. Uit het bij Texel verongelukte schip Robert Paul zijn reeds meer dan 400 vaten wijn geborgen. De beroemde kostschool van wijlen den heer P. de Raad „Noorthey," te Veur, wordt met 1°. Mei a s. opgeheven. Zijn de geruchten juistdan heeft de erf later den Staat het belangrijk landgoed vermaaktzoo dra de school te niet mocht gaan. Door B. W. van Amsterdam is aan den gemeen teraad voorgesteld om de thans door de hoofden der openbare scholen genoten restitutie van de 3 eerste grondslagen der personeele belasting te doen vervallen, en met het bedrag daarvan de jaarwedde van ieder hunner te verhoogenomdat de regeering bezwaar heeft gemaakt 30 p.c. restitutie uit te keeren over die toelagen. Te 's Gravenhage is in 70jarigen ouderdom over leden de heer F. Botgorschek geboren te Weenen in 1840 aangesteld als solo-fluitist van Koning Willem Ilater leeraar aan de kon. muziekschool en lid van het haagsche opera-orkesten tal van jaren directeur van het bad-orkest te Scheveningen. De Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Rot terdam deelt over het vorige jaar 7 de Eriesche Han delsbank te Leeuwarden 8 p. c. dividend uit. De verhuring van het grasgewas langs de wegen en bermen van Rijnland heeft dit jaar ongeveer V» min der opgebracht dan het vorige jaar. Nabij het sedert lang bestaande kerkgebouw der christelijk-afgescheidenen in de gemeente Haarlemmer meer bij Halfwegwordt thans voor den beroepen predikant eene pastorie gebouwd. De stoombootmaatschappij Insulinde heeft aan de Kon. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam opgedragen het bouwen van 2 schroef- stoomschepen elk lang 310, wijd 37 en hol 27 en gelsche voeten met een draagvermogen van ongeveer 3500 ton en met compound-machines van 1250 indica- teur-paardenkracht. Te Zandvoort zijn de eerste badgasten reeds aan gekomen. De Koning heeft het aanbod van den gemeente raad van 's Gravenhageom het paleis van wijlen den prins v. Oranje en aanhoorigheden voor f 500,000 aan de gemeente over te doen aangenomen. Voor de leening der provincie Friesland groot 4% ton, a 4 p c is ingeschreven tot een bedrag van zijnen oom af, door zich te beijverenhet gezelschap te begroeten en zijn aandeel in het feestgebraad van dezen avond met graagte in ontvangst te nemen. Do rus drukte hem hartelijk en veel beteekenend onder tafel door de hand. «Lieve God, wat hebt ge daar een schram op het voorhoofd riep de vrouw des huizes plotseling uit. «Zijt ge gevallenof zijt ge misschien dr Zij zag hem wantrouwend aan, zonder den zin te voleindigen. De jonge man lachte. «Ja, ja, ik ben in een klem duelletje gewikkeld geweestechter geheel en al buiten mijn schuld. De repetitie had mij namelijk heden bui tengewoon vermoeidverklaarde de jonge musicus die, ondanks zijne jeugd, reeds zeer gezien was bij de hofkapel, «en ik brandde van verlangen om mij met een glas kruidenwijn te verfrisschen. Reeds bij het binnenkomen van het café drong mij een woest ge schreeuw in de ooreri van een groot aantal knijpvrien- den, die daar hunnen oudejaarsavond vierden. Terwijl ik mij in een verwijderden hoek op een stoel liet neer vallenhad ik niet bemerkt, dat ik op een uniform- mutsje was gaan zitten. Plotseling stond eene lange, waggelende gestalte op en stoof op mij losmij in lompe bewoordingen de les lezend over de onheusche behandeling van zijn hoofddeksel. Zoo kwam het eene woord uit "het andereook scheen ik den ruziezoeker niet onbekend te zijn, zooals hij aan mij. «Ha, kijk eens aan," schreeuwde hij mij toe, «dat is de piotege mijner huistirannen! Komaan, kameraden die snuiter komt ons juist van pas." «Hemeldaaraan erken ik onzen liederlijken student, den dronkaard van hier achter!" riep juffrouw Suzanne ontsteld. «Een duel was onvermijdelijk," ging de jonge man glimlachend voort, «en toen hield ik het voor plicht- maiig er zoo dapper mogelijk op los te slaan, alvorens te scheiden. Maar zeg mij toch eens, wien gij in dien ruwen knaap herbergt «Een verloopen suiet, dat een paar jaren gestudeerd heeften nu op de meest onbegrijpelijke manier het leven genietzeide de heer Wichtelman. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2