Bimtetilaub. heeft. De regeering koestert dus zeer duidelijk de hoopdat de gematigde en verzoenende taal van hen, die het landverbond uitmaken de nieuwe in de iersche landwet te brengen bepalingen en de terugkomst der uit de gevangenis ontslagen parlementsleden de ieren tot betere gedachten tot orde en rust en eerbiediging van leven en eigendommen zullen brengen. Dit noemt dat blad een groot waagstuk en het zal weldra blijken, of de uitkomst het rechtvaardigt. De conservatieve bladen spreken in denzelfden geestdoch op heftiger toon. Volgens hen heeft de regeering zich voor het eerst in de engelsche geschiedenis onvoorwaardelijk geschikt naar de vertegenwoordigers der iersche denk beelden. De Standard meent zelfsdat de regeering nu hare staatkunde tegenover Ierland zoo zeer mislukt is en zij dit moest erkennen door het volk had moe ten laten beslissenof zij nog aan het bewind kon blijven. De Dailij News, die altijd op de vrijlating der gevangenen aangedrongen en de iersche dwangwet af gekeurd had is met de houding der regeering zeer ingenomen. Young die in een brief van de Koningin geld eischte, onder bedreiging van moord zal voor dat feit voor het Hof van assises te recht staan. Met 36 tegen 5 stemmen heeft de Senaat van Canada goedgekeurd de door het Lagerhuis aangenomen motie om aan de Koningin van Engeland een adres in te dienen, waarbij gevraagd wordt een zelfstandig bestuur voor Ierland en vrijlating der staatkundige gevangenen. In eene den 5 gehouden vergadering der conservatieve partij is met algemeene stemmen beslotendat, mocht de verdere uiteenzetting van het programma der regee ring op de vragen der conservatieve afgevaardigden onbevredigend zijn, eene motie van afkeuring zou wor den voorgesteld. De moord op de iersche regeeringspersonen maakte in den ministerraad van den 7, waarbij minister Har- tingtonde broeder van den vermoorden minister, alleen afwezig was, een punt van bespreking uit. De voornaamste leden van het vorige ministerie kwamen dien dag mede bijeen en besloten aan de regeering hare deelneming te betuigen en haar met al hunne krachten te ondersteunen bij het onderdrukken van het stelselmatig moorden in Ierland zoo de regeering daartoe mocht besluiten. Vooraf had Northcote een onderhoud met minister Gladstone gehad. Ook de pas afgetreden minister Torster verklaarde zich bereid de regeering te ondersteunen. Lagerhuis. Den 5 kondigde het lid Hicks Beach (de minister voor Ierland onder Beaeonsfield) aandat bij den 8 eene motie zou voorstellen waarbij de regeering uitgenoodigd wordt, haar geheele plan van staatsbeleid ten aanzien van Ierland aan het parlement mede te deelen. Minister Gladstone stemde toe in de behandeling dier motie op dien dag. Op voorstel van de regeering, waarmede de oppositie instemdewerd den 8 de zitting als een bewijs van hulde aan de vermoorden onmiddelijk opgeheven. Ierland. Graat Spencer, de nieuw benoemde Onder- Koning kwam den 6 met den mede pas benoemden eersten secretaris lord Frederick Cavendish (den op volger van Forster) te Dublin aan. Laatstgenoemde, wiens benoeming met groote ontevredenheid vernomen en van verschillende zijden dan ook afgekeurd was, Cham berlain schijnt de verlangde persoon te zijn geweest), wandelde in den avond van dien dag met den heer Tho mas H. Burke, onder-secretaris voor Ierland en volgens sommigen de persoon in wiens handen bij den nu afgetreden Onder-Koning het gezag lag in het Phoe- nix-park te Dublin toen een rijtuig naderde, waaruit twee personen traden die onverwachts beide heeren aanvielen en met verscheidene dolksteken na eenen wanhopigen strijd vermoordden. De daders vluchtten en aanvankelijk werd van hen geen spoor ontdekt. Een knaap zag uit de verte de worsteling. Hij verklaart eenige vechtende menschen gezien te hebbenhij dacht dat het gemeene kerels waren die met elkander twist hadden. Hij zag twee mannen vallen en vier mannen in een gereed staand rijtuig snel wegrijden. De lijken werden gevonden door twee velocipede rijders, die de heeren in het buiten Dublin des avonds weinig bezochte park hadden zien wandelen zonder hen te kennen. Het uiterlijk van Cavendish toonde aan dat hij weinigdat van Burke daarentegen dat hij veel lenofschoon wij toch reeds drie volle weken dagelijks bijna vier en twintig uren bij elkander zijn Ik moest eigenlijk boos op u zijn. Ik heb mij geheel en al in u bedrogen Ik dacht bij mij zeiven ,dat loopt uit verveling maar wat te brommenalleen om zich een zeker air te geven, alsof zij wonder wat had onder vonden', en nu blijkt het dat gij uw deel in de tegen spoeden dezer aarde reeds ruimschoots hebt genoten dat gij hebt geleden en gestreden, hetgeen ieder ander meisje van uwe jaren stellig geen drie dagen voor zich had kunnen houden. Edith Edith moet ik u bewon deren of beknorren „Ik zal u alles zeggensnikte Edith. „Ach Merentia ik heb zooveel geleden Een onvoorzichtig koopman gelijk, had ik al 't mijne, mijn geluk, mijn toekomst op een broos vaartig geladen en toen de storm losbrak, wierpen de woedende golven het scheepje omde lading verdween in de diepte en ik stond wanhopend aan den oever als een arme bedelares. Hulpeloos bleef ik achter, want ik mocht niemand den omvang mijner ellende kenbaar maken en arm want niets, niets, bleef mij over. Ik ben zonder troost, zonder hoop zonder krachtalleen rijk aan smart en zwakheid Gij hebt mij onlangs nog vergeleken bij een uitgebranden vulkaan. Het was juist, maar is 't niet meer. Op 't oogenblik heeft het inwendige vuur de dikke aschlaag doen barsten de gloed dringt naar buiten en de vlammen woeden om mij heen O hoe heb ik dien man lief gehad Voor mij was hij de verpersoon lijking van het heerlijkste op deez' aarde, ja, nog meer, hij was voor mij een godheid Ik liet het hem niet blijkenmaar iedere blik zijner oogeniedere adem tocht uit zijnen mond deed mij zalig aan zijne woor den waren mijn evangelie zijne inzichten het richtsnoer geleden had. De longen van eerstgenoemde waren 4 keer doorstoken van laatstgenoemde was de keel half afgesneden. Dit de papieren in hunne zak zagen zij wie de vermoorden waren. De geldswaarden die zij bij zich droegen hadden de moordenaars onaangeroerd gelaten. Het gerucht, dat de Onderkoning, na het vernemen van den moorddadelijk verklaard zou heb ben zijn ontslag te zullen vragen is niet bevestigd. Aan alle politie-bureaui werd dadelijk van den moord kennis gegeven en op alle vertrekkende stoombooten wordt een waakzaam oog gehouden. Dat deze moord een ontzettenden indruk maakte, laat zich verklaren. Het landverbond richtte naar aanleiding van den moord eene door ParnellDillon en Davitt (inmiddels mede los gelaten) onderteekende kennisgeving tot het iersche volk waarin gezegd wordtOp den avond voor het aanbreken eener gelukkige toekomst voor het ramp zalige Ierland waarnaar sedert eeuwen is gestreefd wordt onze hoop door een noodlottigen slag getroffen. Het verbond betuigt zijne oprechte deelneming aan het iersche volk en aan hen die ter elfder ure tot eene staatkunde van verzoening hadden besloten. Het hoopt, dat het geheele ieische volk door zijne houdingen zijne daden zal bewijzen dat het een afschuw heeft van misdaad en doodslag en dat het door al wat in zijn vermogen is zijne verachting van dien gruwel aan den dag zal leggen en zijne deelneming aan de in rouw gedompelde familiëu betuigen. De naam van het gast vrij Ierland is geschandvlekt door eene laaghartige daad en de smet zal daarop blijven totdat de moordenaars aan de justitie zijn overgeleverd. ITALIË. De Senaat heeft den 4 met 126 tegen 71 st. het wetsontwerp tot invoering van groote kiesdistric ten aangenomen. De burgemeester van Home heeft zijn ontslag ge nomen. De door hem aan de burgerij gerichte openbare brief, waarin aangedrongen werd op onverwijlde uit voering der openbare werken ter verbetering en ver fraaiing der hoofdstad, verscheidene jaren geleden door de Kamers goedgekeurd, waarvan onlangs mededeeling geschiedde werd door het dagelijksch bestuur aange merkt als eene miskenning zijner bevoegdheid, waarom het zijn ontslag nam. Den 1 bracht de burgemeester de zaak voor den raad, waarna eene levendige beraad slaging volgde, waarbij met 31 tegen 6 stemmen het gevraagd ontslag der leden van het dagelijksch bestuur geweigerd werd onder goedkeuring der door hen aan gevoerde gronden. Van daar de stap des burgemeesters. Uit verschillende deelen der stad waren werklieden uit den aard der zaak op de hand des burgemeesters, gedurende de beraadslaging om het Kapitool samenge schoold. Zij werden eindelijk door de politie en de gewapende macht uiteengedreven. De Koning heeft de benoeming van den heer Nigra, gezant te Petersburg tot gezant te Parijs bekrachtigd. De Paus zond aan de bisschoppen in alle landen waar israëlieten vervolgd worden een schrijven waarin hij hun aanbeveelt, hunne beste pogingen aan te wen den om die vervolgingen tegen te gaan of althans te zorgen dat katholieken zich van zulke gruwelen ont houden. In denzelfden geest richtte hij een schrijven aan de Keizers van Duitschland, Rusland en Oosten rijk. Den 5 ontving hij eenige iersche afgevaardig den bij welke gelegenheid hij eene redevoering uit sprak waarin hij de trouw der katholieke bevolking van Ierland en de wijsheid der iersche bisschoppen prees. Hij vermaande de ieren alleen wettige midde len te gebruiken om den toestand van hun land te verbeteren. RUSLAND. Van het revolutionaire blad Narodnaja Wolja is weder een nummer verschenen, waarin o. a. gezegd wordt, dat generaal Strelnikoff, als de aanklager in staatkundige gedingen, de zedelijke verantwoordelijk heid droeg voor alle veroordeelingen te Kiew en dat hij krachtens eene veroordeeling van het uitvoerend bewind daarom ter dood was gebracht. Het voegt daaraan toe dat 't niet het eerste vonnis is dat aan de beulsknechten van den Keizer voltrokken is en ook wel niet het laatste zal zijn. TURKIJE. De nieuw benoemde le minister Abder- rhaman is een kundig staatsman. Zijn optreden wordt gezegd een bewijs van des Sultans geneigdheid te zijn tot het spoedig invoeren van noodzakelijke hervormingen. van mijn doen en laten. Ik beminde hem zondig, want ik vergat in zijne nabijheid zelfs mijn God. Indien hij een bedelaar ware geweest zoude ik barrevoets met hem door weer en wind hebben gezworven En hij verliet mij verliet mij voor een anderToen ik mij eindelijk van deze ongeloofelijke waarheid bewust was, meende ik dood te zijn en dacht dat mijn lichaam nog als een onheilspellend spook onder de levenden ronddoolde. Waarom ben ik toen niet gestorven? Waarom moest ik, nadat mijn ellendig levenslicht bijna was uitgebluscht met geweld tot het werkelijke leven worden teruggebracht? Ik ben slechts eene schaduw meer van wat ik vroeger was!" Marentia had met angst toegeluisterd. Wel had zij Edith gehouden voor een fijngevoelig meisje, maar dat hare ziel in staat was zulk eene hartstocht te be vatten als zij zelf zooeven had geschilderd dat trof haar toch. Haar kunstenaarshart voelde zich door zulk een aantal van machtige ervaringen als 't ware mede- gesleept zij vergat te troosten zóózeer bewonderde zij dat zwakke teere schepseltje dat zulk eene edele ziel bleek te bezitten. Edith richtte zich op en streek met haren kanten zakdoek over oogen en wangen. „Ik dacht, dat het treurspel was afgespeeld," ging zij voort„en nu komt er nog zulk een onverwacht nastuk. Het noodlod heeft somtijds wreede luimen. Voor zoover ik Ot den heer von Prachs ken, ver trekt hij, na deze ontmoeting nog heden morgen; indien hij echter, tegen mijne verwachting, hier mocht blijven, smeek ik u mij te willen helpen daar ik niet zeker ben mijne rol goed te zullen spelen. Want ik moet blijven, mijn onverwacht vertrek van hier zou een al te ellendig denkbeeld geven van mijne zwakheid tegenover hem." ZWITSERLAND. De Nationale raad ging uiteen, na aanneming met 86 tegen 30 stemmen eener motie, houdende verklaring, dat art. 17 der grondwet, voor schrijvende, dat alle kantons verplicht zijn aan de kin deren kosteloos eerstbeginnend onderwijs te geven stipt uitgevoerd behoort te worden. ZUID-AFRICA. De wetgevende vergadering nam met 14 tegen 6 stemmen een besluit waarin de wen- schelijkheid uitgesproken wordt, dat de Kaapsche regee ring Basoetoland ontruime en de regeering van het moederland de verantwoordelijkheid voor het bestuur van dat land op zich neme. STATEN-GENERAAL. De le. Kamer heeft den 8 goedgekeurd met alge meene stemmen de ontwerpen tot onteigening voor de verbeterde waterloozing in den Willem-Hendrikpolder en voor den aanleg van eenen kunstweg Aalst- Waalre, tot wijziging en verhooging der begrooting van uitga ven voor de Rijbsgestichten Ommerschans en Veenhui- zen dienst 1881, tot bekrachtiging van den kosteloo- zen afstand van 7 kribben in de Maas, tot goedkeuring der overeenkomst met Servie en van eenige artikelen der overeenkomst met Portugal tot vaststelling van de rechten voorrechten en vrijdommen van wederzijd- sehe consulsen met 27 tegen 4 stemmen dat tot aanvulling der wet van 9 April 1875 tot regeling van de dienst en het gebruik der spoorwegen. In de 2e. Kamer werd beraadslaagd over het nieuwe handelstractaat met Frankrijk. Yoor de goedkeuring daarvan werd gesproken door de heeren Gleichman Bastert en Meestegen door de heeren Keuchenius Borgesius Heydenrijck Kops en v. Dedem (Zwolle). In eene avondzitting is het tractaat verworpen met 43 tegen 37 stemmen. Den 4 heeft op onderscheidene plaatsen in Fries land en Groningen een zwaar onweder gewoed, verge- veld van zulk een geweldigen hagelslagdat aan glas ruiten en te veld staande gewassen groote schade werd toegebracht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 4 beves tigd de uitspraak der rechtbank aldaar waarbij de kerkelijke commissie der ned. herv. gemeente is veroor deeld tot eene jaarlijksche uitkeering van f 800 aan regenten van fcet burgerweesbuis, ter vervanging van het vroeger genoten recht op eene collecte in de Nieuwe kerk. In 1817 was tusschen den gemeenteraad en de kerkelijke commissie deze uitkeering bepaald zonder dat daarvoor opneming van diaconie-weezen bedongen werd, hoezeer uit vroegere stukken blijkt, dat die op neming de grond der schikking was. Ofschoon nu de geprivilegiëerde plaatsing der kinderen in het gesticht is vervallen, is het voordeel der plaatsing gebleven, en mitsdien ook de rechtsgrond tot de uitkeering blijven bestaan. Den 5 is in het fort Kijkduin een tunnel gedeel telijk ingestortwaardoor de 2e. luitenant-ingenieur B. J. Bolemey onder het puin bedolven geraakte. Na de ontdekking van het onheil heeft men ijlings pogingen aangewend om den ongelukkige te bevrijden, doch men vond een lijk. Aan het bureau der Ned. Tramway-maatschappij te Utrecht werd den 5 aanbesteed het maken van een gebouw, ingericht voor rijtuigen- en locomotieven-remise, woning, wachtkamer, kantoor enz. op het emplacement te Gorredijk. Minste inschrijvers waren de heeren H. Janssen en W. Altena te Leeuwarden, voor f 14,282. Door B. en W. van Zwolle is den 6 aanbesteed het bouwen van een gemeente-ziekenhuis met afzonderlijk gebouw voor lijders aan besmettelijke zieken. Dit werk werd aan den laagsten inschrijver, den heer K. A. v. d. Berg gegund voor 57,847. Den 6 is in den gevel van het geheel verbouwde huis van den heer C. Gautschaan de Leliegracht te Amsterdam een gedenksteen en eene buste geplaatst van Potgieter, die bijna 20 jaren in dat huis gewoond heeft. Ten gevolge van den herbouw van het perceel was de vorige gedenksteen onbruikbaar geworden. Den 6 heeft te 's Gravenhage de onderteekeuing plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland, Belgie, Groot-Brittanje en Ierland, Denemarken, Duitsch- „En dus bemint gij hem nog?" riep de schilderes met innige overtuiging uit. Edith zweeg een poo3daarna vroeg zij met eenen pijnlijken lach: „Begrijpt gij thans, waarom ik dood wensch te zijn Het is zoo ellendig te Jeven en zich zelf te moeten verachten." „Arm arm kind zeide Marentia terwijl zij eenen hartelijken kus op de golvende blonde lokken van het jonge meisje drukte. „Van harte gaarne zal ik u met raad en daad bijstaan waar ik het vermag mijne hulp zal echter niet veel bizonders zijn want ik versta van hartsgeheimen al heel weinig en meestal bemoei ik mij ook niet met dergelijke zaken maar de troost die eene vriendin u schenken kan zult gij in ieder geval ten allen tijde bij mij vinden." „Ik dank u lieve En nu ga ik weer naar boven ik hoor den stap van Roderich en hij behoeft niette weten dat ik zoo vroeg al bij u ben geweest." „Ach foei!" riep Marentia verstoord uit, „het was een domme streek van uwen broeder zelf dien heer bij u te brengen." „Hij wist immers nietwie hij was." „Dat doet niets ter zake hij moest dat hebben geweten „Wees wat toegeeflijker voor Roderich." De schilderes haalde de schouders op, waarmede zij wilde te kennen geven dat genoemde heer zulks vol strekt niet verdiende en zeide ontwijkend „Ik ga misschien zoo aanstonds den Brandberg op, om het vergezicht te schetsen gaat gij mede „Ik blijf van morgen liever alleen ik ga onze klip nog eens opzoekenantwoordde Edith met eenen veelbeteekenenden handdruk en verliet de kamer. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2