BuücuUub. ISittnettlanb- dat de pachterpartij de haar toegestoken hand zou aan nemen maar dat de onverzoenlijken dit goede werk door een schrik verspreidende, verontwaardiging opwek kende en wantrouwen zaaiende gruweldaad hebben willen verstoren. Als het Iersche volk zelf tegen die onverzoenlijken optreedtdan is hun macht gebroken, dan kunnen misschien nog enkele sluipmoorden gepleegd worden want welke voorzorgsmaatregelen kunnen daartegen beveiligen maar zij zullen de goede wer king van wijze maatregelen tot bevrediging des volks niet kunnen verhinderen. Laat ons hopen dat Enge land genoeg zelfbedwang zal bezitten om zich door dezen moord niet van den goeden weg te laten af schrikken. Bedenkelijker zijn ook de beide andere volksbewegin gen geworden, waarvan wij voor acht dagen gewaagden. Nadere berichten uit Rusland stellen de mishandelin gen der Joden in een steeds afschuwelijker lichten zijn voor den goeden naam en de eer van Regeering en politie steeds ongunstiger. Egypte verkeert op nieuw in een tijdperk van revolutie, gelukkig nog zonder rust verstoring of geweldpleging. De Khedive zoekt tegen zijn Ministers hulp bij den Sultan van Turkijeen de Ministers roepen buiten den Khedive om de Notabe len (de Egyptische Volksvertegenwoordigers) bijeen, om in hunne goedkeuring steuD te vinden tegen het wettig hoofd van den Staat. Mogen de Europeesche mogend heden geduld blijven oefenen en wanneer althans niets ergers gebeurtdoor den Sultan van elke cus- schenkomst terug te houden en zich zeiven voorloopig te bepalen tot waakzaam toezichtaan de Egyptenaren de gelegenheid laten om hunne huishoudingmet eer biediging van de rechten van anderen in te richten naar eigen goedvinden 1 BELGIE. Den 10 is in de Kamer de beraadslaging over het rapport der commissie in zake het onderzoek naar de werking der schoolwet geëindigd met de aan neming der volgende motie door de leden der linker zijde daar de rechterzijde zich geheel onttrok aan de stemming „De Kamer, overwegende, dat geen enkele stem zich verheven heeft, om de roomsehe geestelijkheid en de bisschoppen vrij te pleiten van de verfoeielijke handelingen, waaarmede zij getracht hebbende toepassing eener landswet te vertragen het gebruik goedkeuren de, door de commissie van onderzoek gemaakt van de haar door de Kamer overgedragen grondwettelijke bevoegd heid noodigt haar uithare taak voort te zetten en ten einde te brengen." ENGELAND. Het parlementslid Parnellthans te Londen heeft de bizondere bescherming van zijn per soon door de politie gevraagd wegens de talrijke door hem ontvangen brieven met bedreigingen. Lagerhuis. Den 11 werd door minister Harcourt het aangekondigde wetsontwerp tot beteugeling en on derdrukking der misdaden in Ierland ingediend. Het stelt o.a. voor, de regeering te machtigen om in de districten waar wanordelijkheden heerschen, bizondere rechtbanken in te voeren, die uit drie rechters, zonder jury, zullen bestaan. Verder wordt de politie gemach tigd om huiszoeking te doenten einde moordtuigen op te sporen, de personen in hechtenis te nemen, wier handelingen verdacht voorkomen en alle vreemdelingen, wier aanwezigheid de rust van Ierland in gevaar brengt, te doen aanhouden en het land uit te zetten. De On derkoning wordt gemachtigd om kort recht te spreken, alle geheime genootschappen en onwettige bijeenkom sten te ontbinden en de dagbladen, die de onrust aan stoken te schorsen. Deze bepalingen zullen gedurende drie jaren van kracht zijn. De minister voegde er bij, dat het wetsontwerp tot regeling van het vraagstuk der achterstallige pacht binnen kort ingediend zal wor den. Northcote verklaarde dat de oppositie aan de regeering allen mogelijken steun wilde verleenen, maar de verantwoordelijkheid voor de uitvoering dezer wet aan de regeering overliet. De oud-minister Forster keurde het ontwerp goed. Parnell en Dillon kwamen nadrukkelijk op tegen de strenge bepalingen van dit ontwerp, dat, naar hun inzien, nog zekerder schipbreuk zal lijden dan de bestaande beteugelingswet. bleek en zwijgend en ontdekte geen spoor der vroegere in 't oog vallende schoonheidhij vond eene witte zwakke lelie in de plaats der schitterendetrotsche roos. "Wel verre van zich zelf als de oorzaak van deze verandering te beschauwen, trof hem haar uiterlijk toch zichtbaar de hardheid van zijne stem verdween en bijna teeder zeide hij „Gij moet zeer ziek geweest zijn, wat heeft u gescheeld, Edith?" „Niets, waarin gij belang kunt stellen. Ik verzoek u mij alleen te laten antwoordde zij bijtend. Zijn voorhoofd fronste zich. „Gij keert de rollen om 't zou eerder mij passen op "dezen toon te spreken", antwoordde hij op de zelfde wijze. „Ik heb niet u maar gij hebt mij ver laten, en dat nog wel in omstandigheden, waarin ieder ander meisje alle vormen der etiquette zou hebben op zijde gezet om hare plaats in te nemen aan het ziekbed van hare geliefde." „Ik wilde uwe liefste deze plaats niet ontnemen," viel zij hem ijskoud in de rede. „Wie vroeg hij, alsof hij haar niet goed verstaan had. „O ja ik vergeet dat er drie jaren verloopen zijn anderen zullen ook haar wel bij u hebben verdrongen. Ik spreek van mademoiselle Juste." Hij sprong op alsof een adder hem gestoken had. „Gij gij meentstamelde hijna haar eene minuut in stomme verontwaardiging te hebben aange zien maar hij ging niet voort en sloeg zijne beide handen voor de oogenalsof hij het vreeselijk licht dat hem plotseling opgingniet verdragen kon. Daaromdaarom had zij hem verlaten 1 Niet, omdat hij haar, naar den aard der volleerde coquetten begon te vervelen en zij met vreugde iedere gelegenheid aan greep die haar eene reden tot scheiding kon aan de hand doen maar wel degelijk omdat zij zich verraden Het ontwerp werd daarop met 327 tegen 22 stem men voor de eerste maal gelezen. Op eene vraag van den heer Wolff werd namens de regeering geantwoord dat den 11 mededeelingen met de fransehe regeering gewisseld waren over de egyp- tische zaken. Voor do bescherming van het leven en de bezittingen van engelsche onderdanen zou in de eerste plaats gezorgd worden. Ierland. Burke is den 9 te Dublin begraven, terwijl Cavendish in Engeland begraven is op het landgoed zijns vaders den hertog van Devonshire. Vrij algemeen acht men den moord bedreven door amerikaansche Feniansvooreerst omdat de wonden toegebracht zijn met een in Amerika gebruikt wordend mesbowie-mes genaamd en in de tweede plaats omdat het overvallen van iemanddien men ver moorden of bestelen wilin eene kar en daarna hard weg te rijden een americaansch gebruik is. Den 9 werden de personen die de kar gezien haddenin de gelegenheid gesteld alle voerlieden van Dublin te zien doch zonder gunstig gevolg. Een pachter, Barret genaamd die eene hoeve be trokken had, waaruit de vorige pachter gezet was, werd den 11 's avonds toen hij van de markt te huis kwam, doodgeschoten. FRANKRIJK. In de Kamer werd den 11 door den minister-president gezegddat Frankrijk er aan gehecht was, Egypte's onafhankelijkheid te handhaven volgens het door de mogendheden goedgekeurde be sluit. Aan Europa kwam de regeling dezer zaak toe. De Senaat nam dien dag het handelsverdrag met Bel- gie aan. De moord te Dublin wordt door eenige radicale bladen bepaald goedgekeurd. Ook Rochefort vindt dien moord goed. Volgens bem zag Ierland dat men met het land speelde en op die bespotting heeft het met den dolk geantwoord. Deze wijze van antwoorden in Ruslandwaar bloeddorstige ambtenaren tevens dappere mannen zijn misschien nutteloosheeft in Engeland waar de winkeliers die het bewind voeren, geboren lafaards zijn reeds beduidende uitkomsten opgeleverd. De Justice het orgaan van Clémeneeau, heeft alleen een afkeurend artikel. LUXEMBURG. Met 26 tegen 10 stemmen werd den 10 de volgende motie door de Kamer aangenomen de Kamergehoord de meening der commissie van onderzoek en de daarna door de regeering gegeven ophelderingen acht het niet bewezen dat de val der luxemburgsche bank toegeschreven moet worden aan de schuld der regeering en gaat over tot de orde van den dag. 4 Leden bleven buiten stemming. EGYPTE. De Onder-Koning riep den 10 de con suls der groote mogendheden bijeen. Hij had daarna een bizonder onderhoud met de consuls van Frankrijk en Engeland en op hun krachtig aandringen besloot hij niet het antwoord der Porte af te wachten, om vermindering van straf in de zaak der circassische offi cieren uit te spreken. De indruk, daardoor onder de inlandsche bevolking en de vreemdelingen te weeg ge bracht was uitmuntend. Eene tusschenkomst der Porte in deze zaak zou tot wanordelijkheden geleid hebben. De goede verstandhouding tusschen de consuls van Engeland en Frankrijk werd bizonder opgemerkt en hunne geestkracht zeer geroemd. Volgens latere be richten zijn de betrekkingen tusschen den Onder koning en de ministers en tusschen de ministers en de con troleurs-generaal algebroken. De ministers verwerpen het gezag des Onder-konings en rekenen op de onmo gelijkheid eener overeenstemming tusschen de mogend heden en de Portevertrouwendedat de Kamer hunne handelingen zal goedkeuren. Zij wenschen, dat de Kamer aan den Sultan de afzetting van den On derkoning vrage op grond van zijne onbekwaamheid om te regeeren. Inmiddels heeft de Sultan den On der-koning per telegram doen weten dat zijne houding goedgekeurd werd dat hij niets te vreezen had en hij dadelijk in overleg met de mogendheden handelen zou. De toestand is zeer ernstigde consuls van Engeland en Frankrijk vroegen aan hunne regeering hoe te moeten handelen. waande. Dit bewustzijn moest haar zedelijk en licha melijk hebben geknakt ja als hij er goed over dacht, kon wel geene andere dan deze de uitwerking er van zijn bij een meisje als Edith. Maar in plaats dat hem deze ontdekking weeker stemde, dat zij zijn medelijden opwekte, vervulde zij hem met eene zonderlingebijna woeste vreugde mis schien dewijl bij zich bewust was van de kracht om het door een treurig misverstand aangedane onrecht weder goed te maken misschien ook wel omdat bij iederen man van nature zelfzuchtig verder eene zekere vol doening over zulk een zichtbaar bewijs zijner overmacht, dan schrik over hetgeen hij heeft aangerichtwordt opgewekt. En daarom deed hij nietwat iedere vrouw in dit geval zou hebben gedaan hij gaf geene ophel dering maar liet haar veeleer in een waan, waarvan hij de droevige uitwerking toch reeds zoo duidelijk had waargenomen. Neen, lieverzou hij baar laten gelooven wat zij ten onrechte voor de waarheid hield, haar, on danks deze opvatting dwingen deze overigens onver- geefelijke trouweloosheid te vergeten en hem opnieuw haar hart te schenken. O, welk een heerlijk denkbeeld! Hij knielde aan hare voeten neder. „Vergeef mij, Edith," zeide bij. Haastig stond zij opmaar was verplicht zich aan de leuning der bank vast te houden, om op de been te blijven. „Nooitriep zij hartstochtelijk uit. „Maar Edith ik heb u liefondanks alles wat voor gevallen is heb ik nooit opgehouden u te beminnen Laat mij weer goed makenwat ik jegens u misdreven heb." Zij lachte zonderling. Ieder ander zou dit lachen als de doodsteek aan zijne laatète hoop toegebrachtheb ben beschouwdvon Prachs echter niet. Hij stond op. STATEN-GENERAAL. Het den 9 bij de 2e Kamer ingekomen wetsontwerp tot bevordering der verdeeling van de markgronden wil geen inbreuk op het eigendomsrecht, doch dient alleen om met art. 1112 B. W. tot grondslag, de middelen aan te wijzen waardoor men zonder langdurige en kost bare rechtsgedingen op eenvoudige wijze tot de terecht gewenschte en in sommige deeien des lands reeds tot stand gekomen verdeeling der markgronden kan gera ken. De beginselen dezer wetsvoordracht zijn 1°. ter zijdestelling van de gedwongen verdeeling van staats- wegei gelijk die in het besluit van 18 LO was aangegeven, maar eene krachtdadiger bevordering van de vrijwillige verdeeling op aanzoek van een of meer der belangheb benden 2°. toepassing van art. 1112 B. W. zóó, dat ieder des verkiezende door de verdeeling zijner mark zijn aandeel uit de gemeenschap kan verkrijgen in vrijen eigendom3°. vereenvoudiging der wijze van procedeeren, ten einde het in rechten vorderen van ver deeling uitvoerbaar en gemakkelijk te maken. Het ontwerp omvat niet uitsluitend woeste maar alle mark gronden. De bouw der galerij met 50 winkels achter het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam waarvan de aan besteding den 8 heeft plaats gehad is gegund aan de heeren D. Oerlijn Zoon en JA. J. de Haan voor f 409,000. Het stoomschip Nemesis is den 10 van Amster dam naar Nieuw-York vertrokken beladen met stuk goederen en mee 1330 passagiers le. klasse en land verhuizers. De wekelijksche dienst der Kon. Ned stoom bootmaatschappij op America is daarmede geopend. De loge „de Friesche Trouw" te Leeuwarden heeft den 10 haar lOOjarig bestaan gevierd. Ongeveer 200 leden afgevaardigden en grootofficieren van ver schillende loges namen aan de feestelijkheid deel. De brievengaarder C, v. A. te Veere is na een ingesteld onderzoek ten zijnen kantore, geschorst en den 10 in hechtenis genomen en naar Middelburg overgebracht. In den nacht van 1011 Mei is uit het kantoor van den heer Bispinck te Bloemendaaldoor het ver breken van een glasruit en het openbreken van een lessenaar ongeveer 20 waarbij 400 nieuwe centen, ontvreemd. De dader werd spoedig gevathij was den 10 uit de dienst van den lieer B. ontslagen en den 11 als milicien ingedeeld. Ten zijnen huizo werden de nieuwe centen gevonden. Te Herwijnen zijn den 10 in weinige uren 5 flinke gebouwen en 1 schuur, waarvan 4 tegen brand schade verzekerd waren in de asch gelegd. Van de inboedels heeft men het grootste gedeelte kunnen be houden. Voor den op 10 Mei te Rotterdam aanbesteedden onderbouw der Nieuwe Oostbrug was laagste inschrijver de heer B. Voordendag, te Dordrecht, voor ƒ35,900. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 10 met 11 tegen 10 stemmen verworpen het voorstel van den voorzitter om te verklarendat tegen de plaats voor het oprichten van een schouwburg door het co mité tot het stichten van eenen nieuwen schouwburg voorgesteld (het proveniershuis), geen overwegend be zwaar bestond. B. en W. hadden n.l. een voorstel ingediend, minder bezwarend voor de gemeente dan het vorige met versterking der controle van gemeente wege en terugbrenging der leening van 4 op 3 ton. Op 18 Mei 1881 had de raad zich met algemeene stemmen genegen verklaard den grond der gebouwen van het voormalig proveniersbuis tot het bouwen van een schouwburg met winkel- en woonhuizen, op nader overeen te komen voorwaarden, beschikbaar te stellen. Den 11 kwam de vischschuit „de Vrouw Arnbro- zina" te Zandvoort aan met ingedrukte zijde, gescheur- den mastbalk en andere averij, zijnde den 9, tusschen Kamp en Wijk aan Zee, aan de netten liggende door eene engelsche vischschuit aangezeild. Door het prov. bestuur van Noordholland is den 11 aanbesteeed: a. het doen van beplantingen, het stel len van rietschuttingen enz. in de duinen op Texel en „Edith ik voelik weet zeker, dat gij mij nog be mint zeide hij vol overtuiging. Gedurende een paar seconden was zij niet in staat te antwoorden. Welk eene schande hare liefde tot dien man zóó weinig te kunnen verbergen dat zij ze voor de tweede maal dezen morgen van vreemde lippen moest hooren uitspreken, bijna met dezelfde woorden en op denzeltden toon, en nu zelfs uit zijnen eigenen mond. „Neen ik veracht u 1" sprak zij eindelijk met moeite en met bevende stem. „Wel mogelijk, maar toch bemint gij mij nog, want uwe zielEdith was altijd zulk eene getrouwe afspie geling van de mijnedat uw hart mij steeds voorkwam het schoonste deel van mijn eigen binnenste te zijn. Zoo waarlijk ik besloten, wasnog heden af te reizen, zonder u te hebben weergezien, zoo zeker blijf ik thans hier om u terug te winnen door de kracht mijner liefde. En indien gij thans Misdroy zoudt willen verlaten, zou dit voor mij een bewijs zjjn dat gij mij nog bemint en mij daarom ontvlucht." Zij antwoordde niet dadelijk. Na eene poos te heb ben nagedacht zeide zij koel en beleefd alsof zij tot eenen vreemde sprak. „Ik verzoek u, als gij naar het bad terugkeertmijnen broeder hier te zendenik gevoel mij niet in staat alleen naar huis terugtekeeren. Gij weet waar hij woont." „Aangezien gij nog te zeer op mij gebelgd schijnt, om mijnen arm aan te nemen zal ik aan uw verzoek voldoen. Laler zal ik mij het gelukkige voorrecht, u te beschermen door niemand laten ontnemen." Hij nam beleefd den hoed af en liep den berg af. Vernietigd, gebroken, door wanhoop verteerd, staarde Edith hem na. „God, God, laat mij niet zwak worden, laat mij mijn trots behouden 1" bad zij in naamlooze angst. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2