Bimieulanb. België ook goed de verdragen met SpanjePortugal en Zwitserland. Tegen dat met Zwitserland dat het eerst in stemming kwam werden 81 sterameu uitge bracht: 156 leden stemden voor. In een aan de tot standkoming der verschillende handelsverdragen gewijd hoofdartikel zegt het Journa des Débats, dat de verwerping van het verdrag door de 2e Kamer der Nederlauden waardoor het ministe rie van Lijnden ten val gebracht ishare zaak isi, maar dat Frankrijk er zich niet meer dan redelijk is over heeft te bekommeren. Die verwerping moet I rank- rijk niet uitermate verontrusten al zou het aangenaam geweest zijn de handelsbetrekkingen op de hartelijk ste wijze te zien voortduren met een land waarmede men zoo lang innig verbonden was. ITALIË. De Senaat keurde den 14 het handels verdrag met Frankrijk met 90 tegen 15 st. goed. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het Huis van Afgevaardigden heeft de heer Lencke den 10 eene interpellatie tot de regeering gericht en gevraagd ot ïij voornemens was, haren invloed in het belang van gerechtigheid en menschenliefde te doen gelden na"r aanleidin" van de gruweldaden aan de oostenrijksch- russische grens tegen de Israëlieten gepleegd en van de moeielijkheden door de talrijke vluchtelingen voor den staat ontstaande. Het toltarief en het wetsontwerp tot invoering daarvan werden den 11 bij 2e lezing aangenomen. Den 12 werd toegestaan het aangevraagde crediet voor het herstel der rust in de Herzegowina en goedgekeurd het scheepvaartverdrag met Servië. Den 11 werd in het hongaatsche Volkshuis de beraad slaging over het toltarief met 184 tegen 116 stemmen gesloten en vervolgens overgegaan tot de behandeling der klassen van dat tarief. Den 12 werd het onveran derd goedgekeurd. TURKIJE. Den 14 werden door den Nederland- schen gezant de versierselen van het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw aan den bultan ter hand gesteld. BULGARIJE. Van de afwezigheid van Vorst Alexan der is gebruik gemaakt om eene samenzweering tegen hem te smeden. De aanvoerder daarvan is de russi- sehe consul-generaal te Sofia, niettegenstaande hem gelast was, zich te onthouden van deelneming aan han delingen tegen den Vorst die zich te Petersburg be vindt De consul-generaal heeft thans zijnen secretaris daarheen gezonden, om zich te verantwoorden. Het Dagblad van Petersburg acht de berichten zeer over dreven gaf de staat van zaken in dit rijk werkelijk reden tot bezorgdheid, dan had de Vorst het niet verlaten. EGYPTE. Engeland en Frankrijk besloten, in ver band met het bestaande geschil tusschen den Onder koning en zijne ministers, ieder een paar oorlogschepen naar Cairo te zenden, welke schepen reeds op weg daarheen zijn. 0 i Inmiddels kwamen de leden der Kamer den 13 bij een na afloop hunner vergadering begaf het bureau der Kamer zich naar den Onder-koningom ten be hoeve van het ministerie tusschen beide te treden. De Onder-koning weigerde en verklaarde niets aan zijne ministers te zeggen te hebben. Volgens bericht van den 14 was Mahmoudpacba als voorzitter van het ministerie afgetreden en vervangen door den minister van buitenlandsche zaken Mustapha-pachadie echter weigerde als zoodanig op te treden. ZUID-AMERICA. In Venezuela is weder een op stand uitgebroken. Eene vooistelling, den 7 aan den Helder gegeven, ten behoeve der vervolgde russisohe israëlielen heeft f 134,92 opgebraeht. In den nacht van 8—9 Mei zijn te 's Gravendeel 2 personen, waarvan I gemaskerd, de woning binnenge- drongen van een alleen wonenden 80jarigen grijsaard dien zij aan handen en voeten bonden en een doek in den mond stopten. Daarna hebben zij den inboedel doorzocht, maar slechts eene kleine som gelds machtig weten te worden. De gemeenteraad van Gouda heeft den 12 met 8 tegen 6 stemmen besloten, de demping van de Blauw- straat welke vroeger bepaald was niet te doen doorgaan. Met 9 tegen 5 stemmen viel een gelijk be- sluit°voor de demping der Nieuwe Haven. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 12, met 11 tegen 10 stemmen verworpen een voorstel van B. en W., om V» der kostenof 5000bij te dragen voor een door de Zandvoortsche Spoorwegmaatschappij te bouwen brug over de Singelgrachttot beteren toe gang van het station aan het bolwerk aldaar aan het welk gedurende de 7 maanden, dat hare lijn in exploi tatie is, niet minder dan 45500 personen zijn in- en uitgestapt. Door den heer M. O. de Kauter werd het voorstel gedaan om de Koekamp, in 13 9 door Hertog Albrecbt van Beieren aan de stad geschonken om ten eeuwigen dage tot een speelveld te blijven liggen tot eene speelplaats voor de jeugd beschikbaar te stellen. De aan W. F. Steiner den 20 April 1881 verleende vergunning tot het plaatsen van annoucebanken is in getrokken aangezien de concessionaris vóór 1 April 1. 1. aan de zaak geene uitvoering heeft gegeven. In den avond van den 12 is in bewusteloozen toestand op de Gedempte Oude gracht te Haarlem gevonden en naar het gasthuis overgebracht een jongmensch, volgens de bij hem gevonden papieren N. G. Walkes, oud 15 jaren, gebcren te Wijouki, in Rusland. Hij was sedert 'kort te" Amsterdam werkzaam bij een diamantslijper en had opzettelijk vitrioololie ingenomen. In den nacht van 13 14 is hij overleden - De liberale kiesvereaniging „Nederland" te Delft heeft den 12 met 17 tegen 6 stemmenverworpen eene motie van prof. Pekelharing, waarbij grondwets herziening ter uitbreiding van het kietrecht noodzakelijk weid verklaard, en met 8 tegen 5 stemmen aangenomen eene motie van den heer v. d. Mandele waarbij ver laging van den census wenschelijk werd geacht omdat de° tijd tof afschaffing vau art. 76 der grondwet nog niet gekomen is. - Den 13 zijn met het stoomschip „Willem I, Ko ning der Nederlanden" uit Mannheim 140 mormo nen" (mannenvrouwen en kinderen) te Rotterdam aangekomen om over Liverpool naar Noord-America te vertrekken. 132 Waren in Zwitserland 8inDuitsch land voor het mormonisme aangeworven. - Het vaartuig van schipper R. Troost, van Dedems vaart met turf bestemd naar Alkmaar, is den 13, in zinkenden staat, door de stoomboot van Deventer op Rotterdam, de haven van Urk binnengesleept. De Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging heeft den 13 aanvaard eene haar gratis aangeboden nieuwe renbaan tusschen den Haag en Wassenaar gelegen. De kosten van het in orde maken en omras teren van het terrein het dempen van slooten en het opslaan eener tribune zullen ongeveer f 12000 bedragen. Benige heeren hebben reeds een waarborgkapitaal van f 5000 gestort, zoodat de vereeniging bij ongunstig slagen van de uitbreiding barer bemoeiingen niet in ongelegenheid zal geraken. Den 13 is door de directie der naamlooze ven nootschap „Weeter-Suikerraffinaderij" te Amsterdam aan besteed het maken van hare fabriekgebouwen aan de Yan-Noordkadewaarvoor minste inschrijver was de heer B. v. Buuren voor f 310,900. De Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen aan den Kadijk te Amsterdam is den 13 in publieke veiling gekocht door den heer J. F. v. Glahn, voor 327,939. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 13 be sloten de prijs van het gas met 1 cent te verlagen en alzoo te brengen op 8 cent per kubieke el. De geschorste en gearresteerde brievengaarder uit Veere C. v. A. is den 13 uit zijne voorioopige gevangenisschap ontslagen en op vrije voeten gesteld gehucht te doen om von Prachs te verwijderenantwoordde zij blozend. „Gij schijnt samen bizonder goede vrienden te zijn geworden voegde zij er bij hare groote door dringende oogen uitvorscbend op hem gevestigd hou dende alsof zij zijne geheimste gedachte wilde raden. Langzaam zette de kapitein zich naast zijne zuster op de bank. „Ja," antwoordde hij lakoniek. Zij keek hem verschrikt aan en bijna was haar het boek uit de hand gegleden. „Ik had ook moeten be denken, dat gij, mannen, op sommige punten verb azend gemakkelijk om te praten zijt," sprak zij eindelijk niet zonder bitterheid. Over dit onderwerp voort te praten was zich wagen op glad ijs. De kapitein kon noch zich zelf, noch den professor verdedigen zonder zijne belofte te schenden. „Gij moest die dingen liever vergeten zusje zeide hij met weerzin. a „Ja, als ik dat kon, mijn beste Rodenchfluisterde „Editht gij zoudt èn hem èn uzelf zoo gelukkig kun nen maken Neen dat kan ik nietzeide zij schijnbaar even kalm als de vraag gedaan werd maar hare oogen be gonnen wonderlijk te gloeien en met al hare kracht beheerschte zij zich om te verhoeden dat zij haren be leedigden trots niet in krachtige bewoordingen verde digde. Hoe toch kon iemand die het waagde baar in vollen ernst zulk een voorstel te doen begrijpen dat de gedachte alleen aan eene hereeniging met dien mandie haar zoo schandelijk bedrogen hadhare vrouwelijke eigenwaarde beleedigde Zon dan niet de minste harer kunne het recht hebben gehad haar met den vinger na te wjjzen, haar, die eerloos genoeg ge weest was zulk eenen smaad te vergeten? 't Was al erg genoeg dat zij von Prachs nog beminde, doch dit was eene kwestie die alleen haar hart aanging hier evenwel stond hare eer op het spelen zij bezat zielskracht genoeg, om beide zaken uit elkander te houden. Toch zag Edith wel in dat geene enkele vrouw veel minder nog een man, gevoelen kon, wat er sedert een paar uren in haar omging en daarom nam zij de on doordachte woorden van baren broeder niet euvel op maar zeide, na hare kalmte herkregen te hebben „Lieve Roderich laat ons nooit weer over deze zaak spreken wij zullen elkaar op dit punt toch nooit be grijpen.'' Maar al te graag beloofde bij dit. Hy was dus, Goddank, van alle bemoeiing in deze ingewikkelde ge schiedenis ontslagen, te meer verheugde hem dit, om dat hij zich altijd van zijne diplomatische onbekwaam heid bewust was geweest. Verlicht sprong hij op en bood zijne zuster den arm aan. Zij leunde zwaar op hem terwijl zij langzaam voortliepen in de richting der villa. Voor het huis kwam hun de schilderes te gemoet. „Ik geloof, dat gij Edith eene extra-kuur wilt doen ondergaan kapitein zeide zij vrij scherp. „Ah ik ben verheugd dat gij mij weer eens een woordje waardig keurt, al is 't nu juist niet zoo vrien delijk gemeend. Neen ik hond mij daarmee niet op, ik laat dat aan deskundigen overantwoordde hij met eenen veelbeteekenenden blik. „Inderdaad, hij heeft al bizonder weinig aanleg om iemand te genezen bevestigde Edith niet zonder spottoen liet zij haren broeder staan na hem vrien delijk voor zijn geleide te hebben bedankt en ging met Marentia naar hare kamer. „Wat is er gebeurd?" vroeg deze bezorgd. „Von Prachs heeft mij verklaard, dat hij hier blijven zalten einde mij tot een huwelijk met hem te nood zaken." „Welnu, en gij?" „Ik?" Zij richtte zich in hare volle lengte op en staarde met zonderlinge blikken door het venster naar de zee. „Ik zou nog liever eenen molensteen om mijnen hals hangen en in zee springen daar, waar zij t diepst is dan zijne vrouw worden antwoordde zij trots. Wordt vervolgd. De heer J. Henning vierde den 15 zijn 25jarig jubilé als hoofdonderwijzer der school van het vereenigd armen- wees en nieuw armhuis te Dordrecht. In een versierd locaal werd hij door de verpleegden met liederen begroet en gelukwenscht en met geschenken vereerd door regenten beambtenoud leerlingen enz. s Na- midddags werden aan de verpleegden volksspelen gege ven en 's avonds werden zij onthaald gedurende de pauze tusschen het opvoeren van tooneelstukjes. Prinses Hendrik heeft zich den 15 naar Pyrmont begeven. De President der Fransche Republiek heeft het door onze 2e. Kamer verworpen handelstractuat inge trokken zoodat onze uitvoerartikelen sedert 15 Mei in Frankrijk onderworpen zijn aan de toepassing van het alTemeene toltarief. Den 16 is te Valkenburg (Limburg) een Ryks- telegraafkantoor geopend. De heeren Ribbink, v. Bork Co., te Amsterdam, hebben in verschillende gemeenten van ons land, o. a. te Utrecht en Haarlem, aanvraag gadaan om vergunning voor den aanleg van een telefoonnet, waarvan men gebruik zal kunnen maken tegen lager abonnementsprijs dan de Ned. Bell-Telephonmaatschappij vordertomdat zij niet gebonden zijn aan overeenkomsten met buiten landsche maatschappijen die hun brevet gebruiken om hunne toestellen op prijs te houden. Zij hebben boven dien een toestel uitgevonden, waardoor, bij een niet te uitgebreid net, een centraal bureau kan gemist worden. De vereenigingen „Algemeen Kies- en Stemrecht te Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht hebben eene circulaire verspreidwaarbij zij vereenigingen en bij zondere personen die met haar willen samenwerken tot het bevorderen van het verkrijgen der kiesbevoegd heid voor alle mannelijke burgers, in het volle genot hunner burgerschapsrechten oproepen tot eene in Juli te Utrecht te houden vergadering, ten einde te be raadslagen over de oprichting van een Nederlandsch Verbond voor Algemeen Kiesrechten over de mid delen die tot uitbreiding der beweging kunnen leiden. Opgaven van deelneming of van bereidverklaring tot financiëelen steun worden vóór 15 Juni verzocht aan het adres van den heer J. A. Fortuyn Jacob van Campenstraatte Amsterdam. De heer Montijn te Gouda heeft aan den ge meenteraad van Rotterdam concessie verzocht voor een paardentram van daar naar Hillegersbergvoor het ge val dat de aan den heer Freericks verleende mocht ver vallen. De IJsel-stooratrammaatschappij heeft den ge meenteraad van Utrecht vergunning gevraagd vooreen stoomtramweg Utrecht- Jutfaas-Vreeswijk—IJselstem, bijaldien de heer Hirschman de gestelde voorwaarden niet aanneemt. Gedep. Staten van Noordbrabant hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeen teraad van Rosmalen, tot opheffing der school in het Hintham. Het vergunningrecht voor den kleinhandel in sterken drank heeft te Utrecht reeds f 20,800 omge bracht. Het aantal verkoopers bedraagt thans 541 zijnde 154 minder dan vroeger, daar 119 geene ver gunning gevraagd hebben en die vau 35 vervallen is. Er heeft een droevig scheepsongeluk in Indië plaats gehad. Het schip de Hollander den 5 Maart 1.1. van Baijoewangie naar Sidney vertrokken, is, waar schijnlijk door zelf-ontbranding van aan boord zijnde niet goed gedroogde kapok in brand geraakt en zoo snel verbrand, dat de opvarenden zonder mondvoorraad in de boot nog nauwelijks den vuurdood ontkwamen De gezagvoerder lag ziek in zijn kooi, en heeft den derden dag in de boot in overspanning zichzelf van kant ge- ma"akt. Den 5den dag zijn de schipbreukelingen waar onder drie europeanen opgenomen door een schip; en na verzorgd en bekomen te zijn en proviand en zeil tuig voor hunne boot gekregen te hebben hebben zy liever dan meê naar de Kaap te gaan weer zee ge kozen en zijn zij na dertien dagen te Banjoewangie goe en wel aangekomen. De Vereenigde Christelijke Gemeente te Dokkum heeft besloten, dat de godsdienstoefening op den Hemel vaartsdag zal vervallen en in het vervolg slechts een maal 's jaars avondmaal za! worden gehouden en wel op den avond van den Goeden Vrijdag. Mej. A. E. Drijver, van Edam is geslaagd voor het door de vereeniging „Tesselschade" uitgeschreven examen in nuttige handwerken. De gezagvoerder van het stoomschip Surrey der Kon. Ned. "stoombootmaatschappij is te Nieuw-York in hechtenis genomen (maar tegen een borgtocht van 5000 dollars weder op vrije voeten gesteld), daar de havenpolicie beweert dat hij 254 personen meer aan boord had dan de americaansche wet vergunt. V olgens deze wet tellen kinderen boven de 6, volgens de neder landsche die van meer dan 12 jaren voor volwassenen. p. Daniels, die, na 15 maanden celstraf te U- trecht ondergaan te hebben wegens diefstal met binnen- en buitenbraak als redacteur was opgetreden van een stichtelijk blaadje „De bode des vredes", is thans wegens 2 valschheden in geschrifte en bet des bewust gebruik maken daarvandoor het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een jaar celstraf. De procureur-generaalfnngeerend directeur der Rijks policie in Noordholland, heeft dezer dagen 2 Rijks veldwachters ontslagen en 2 wegens dronkenschap voor eene maand geschorst. In een der laatste nummers van „de Wekker kwamen niet minder dan 188 aanvragen om onderwij zers en 46 om onderwijzeressen voor. In de vorige week heeft zich te Gouda slechts één nieuw geval van pokken voorgedaanen wel bij een kind van een voorganger der secte die gemoeds bezwaren tegen de vaccine heelt. Gedurende dat tijds verloop zijn 2 personen aan die ziekte overleden. De heer H. J. Kremer med. doctor en arts te Groningen, heeft zich aangemeld voor de nederlandsche noordpool-expeditie (station Dicksonhaven). Hy is reeds de vierde geneesheer die zich beschikbaar stelt. UoK een natuur-historicus heeft zich bereid verklaard aan de expeditie deel te nemen.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2