iSitmenlftttb. zich verheugende in de voltooiing van den St. Gothard tunneldat grootsche gewrocht der beschaving brengt het werkdadig aandeel in herinneringdoor de itali- aansche vertegenwoordigingde regeering en het volk daaraan genomenspreekt hare erkentelijkheid uit jegens allen, die dat werk begunstigden en voltooiden en gaat over tot de orde van den dag. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Heerenhuis stond den 23 zonder beraadslaging het aangevraagde krediet voor Bosnië en de Herzegowina toe 'en keurde het nieuwe tarief van in uit- en doorvoervrachten overeen komstig het regeeringsvoorstel goed en dus met ver werping van de door het huis van afgevaardigden aan genomen wijzigingen. Den 24 nam het met 68 tegen 53 stemmen het ontwerp op de hervorming van het kiesrecht aan in den door het Huis van afgevaardigden aangenomen vorm. RUSLAND. De regeeringsbode maakt op bevel des Keizers bekend dat de regeering vast besloten is alle gewelddadigheden jegens den persoon en den eigendom der israëlieten te straffen, staande zij ook onder de be scherming van de voor oude onderdanen geldende wet ten. Aan de overheden is opgedragenonder hare persoonlijke verantwoordelijkheid tijdig maatregelen daar tegen te nemen. Iedere nalatigheid van overheden te dien aanzien zal met ontslag uit den dienst gestraft worden. SPANJE. De kamer verwierp met 181 tegen 155 st., terwijl 45 leden zich onthielden, een op het regee- ringsontwerp betreffende het strafproces ingediend amendementwaarin aangedrongen werd op de weder invoering van de rechtspraak door gezworenen. TURKIJE. De minister van buitenlandsche zaken Saïd-pacha vroeg namens den Sultan aan de gezanten van Erankrijk en Engeland de terugroeping der eska ders uit Egypte omdat de orde aldaar hersteld was. De gezanten brachten dit verzoek terstond aan hunne regeeringen over. ZWITSERLAND. 78894 burgers hebben aan den bondsraad verzocht eene volkstemming te houden over de wet betreffende maatregelen tot beteugeling van voor het algemeen gevaarlijke epidemische ziekten tegen welke wet groote bezwaren bestaan. Op 30 Juli zal die stemming plaats hebben. EGI.JPTE. De onderhandelingen tusschen de mi nisters en de fransche en engelsche consuls schijnen niet naar wensch te gaan. Volgens sommige berichten zouden de ministers voortgaan met het maken van mi litaire toebereidselen. Alle egyptische officieren wer den gedwongen te zweren dat zij de regeering tegen eene tusschenkomst zouden verdedigen. Arabi-pachi zou o.a. verklaard hebben dat het land voor hem was en een krachitg verzet zou ondersteunen. VEREENIGDE STATEN. De Raad der feniansche broederschap vaardigde een kennisgeving uit waarin afgekeurd wordtdat de ieren de misdaad te Dublin moord noemen. Noem het veeleer den toorn Gods zoo zegt dat stuk welke de onderdrukking op den voet volgt. Laten wij ons kleeden in rouwgewaad ja in zak en aseh gaan om onze eigen dooden niet om die van onzen vijand. Na Burke een onzalig werktuig te hebben genoemd dat niet anders verdiendedan zijn leven te verliezen, eindigt dat stuk aldus: „Aan onze broederen van alle geheime iersche revolutionaire genootschappen verklaren wij plechtig dat het wacht woord des oogenbliks is uitgegaaa en wij verbinden ons om met verdubbelde krachtsinspanning en toewij dingja, met eene grimmigheid, die van onzen aartsvijand evenarende, al onze hulpmiddelen te ge bruiken tot het groote werk dat ons roepten wij brengen aan al onze broederen in het moederland en hier met aandrang de noodzakelijkheid onder het oog om alle beschikbare kracht te bevestigen en van harte samen te werken tot het gemeene doelde verdelging en uitroeiing van het engelsche gezag in Ierland." STATEN-GENERAAL. Bij de 2e. Kamer zijn wetsontwerpen ingekomen tot wijziging der begrooting van marine voor 1881, zonder IX. Und dieser Gegematz von Freud und Leid, Von Löehstcr Lust und tiefster Traurigkeit Begegnet mir auf allen meinen Batmen. Julius Sturm. „Hoe is u de wandeling van gisteren bekomen vroeg Edith toen juffrouw von Schütz den volgenden dag den hoek van het huis omkwam. „Beter dan uwant gij hebt van daag nog meer van eene lelie dan gisteren." „Odie .bleekheid' is mijne gewone huiskleur, antwoordde Edith glimlachend „overigens ben ik zoo sterk als een boerenmeid." „Dat moet wel zoo zijnanders hadt gij dien moe digen daad niet kunnen „In Gods naambegin daar niet mee Men zou er mij nog toe brengen om alle onnadenkende jongens die ik zou kunnen redden te laten verdrinken." „Ik zwijg reeds. Professor Prachs verzoekt mij zijne groeten aan de dames over te brengen." „Hebt gij hem gesproken?" vroeg Edith, terwijl een donker rood haar bleek gelaat verhelderde. „Ik ontmoette hem op de wandeling en hij verge zelde mij tot hier. Hij is een hoogst beminnelijk belangwekkend man antwoordde juffrouw von Schütz vol geestdriftterwijl een schalksche trek haar om den mond speelde. „Wel, wel, gij schijnt bizonder met hem ingenomen. Was hij het ook die u dezen zonderlingen ruiker van distelen en sparretakken gaf, dien gij al dien tijd zoo krampachtig in de handen houdt vroeg Marentia hoofdschuddende. „Mijn hemeldien had ik bijna geheel vergeten verandering van het eindcijferen tot het verleenen aan het departement van oorlog van de beschikking op de dienst van 1882 over f 161,048,18% zijnde de op brengst van gedane verstrekkingen. De gepensioneerde kapitein der infanterie bij het indische leger en gewezen beweerder der dwangarbeiders in Atchin O. P. J. Kauffmanu heeft bij de 2e. Kamer eene memorie van verdediging ingediend met verzoek dat deze in de Kamer worde voorgelezenomdat de minister van koloniën in de zitting van 17 November een rapport heeft voorgelezen een van den procureur- generaal bij het hooggerechtshof in N. Indie, waarin hem wreedheden en gruwelen jegens de dwangarbeiders ten laste zijn gelegd en hij als een onmensch is ge brandmerkt. Volgens een particulier schrijven uit Atchin, d. d. 21 Aprilheeft de gouverneur naar men meent ten gevolge van bevelen uit Batavia, om, zoo noodig, krach tig op te treden de lijdelijke houding laten varen, en is dan ook eindelijk op 15 April een militaire tocht naar Monroë ondernomen, waar de oproerige bevolking werd getuchtigd. Onze macht van 350 man onder aanvoering van majoor Barthelemy, werd gedurende 4 uren beschoten welke vijandelijkheden beantwoord werden met het vernielen van eenige kampongs. De atchineezen wierpen zich toen in een versterkten mis- sigitwelke stormenderhand ingenomen en in brand gestoken werd. Ons verlies bedroeg 2 dooden en 3 gewonden dat des vyands was vrij groot. De contro leur der 22 moekims heeft vervolgens bij proclamatie, elke kampong, waaruit vijandelijkheden bedreven wor den met boete en bij wanbetaling met vernieling bedreigd. Voor het afbreken van de bestaande en het bou wen van eene nieuwe kaaswaag te Purmerendeden 12 Mei aanbesteed, was minste inschrijver de heer L. v. Zon voor 21649. Het werk is niet gegund. Te Gilze is een 21jarige timmermansknecht in hechtenis genomendie den 19, uit baldadigheidop het Vijf huizenheike, door het werpen van een branden den lucifer, brand had gesticht in een perceel löjarig dennenhout van den landbouwer J. B. Armen. De gemeenteraad van 't Gravenhage heeft den 22 besloten tot het aanbrengen van verschillende verbete ringen in den stads schouwburgter vo rkomiug en vermindering van brandgevaar. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft den 22 te Amsterdam aanbesteedten behoeve der spoorwegen van Amsterdam naar Helder en van Haarlem naar Uit geest het schoonmaken uitdiepen en verbreeden van bermslooten minste inschrijver voor de 3 perccelen J. Schreuderte Colhorn, voor 3600 het uitvoeren van metsel-, voeg-, wit-, saus-, pleister- en straatwerk, m. i. voor perc. 1 J. A. Wennekes Jr., te Haarlem, a 2013, voor perc. 2 en 3 L. Kokte IJmuiden, het uitvoeren van timmerwerk m. i. voor perc. 1 C. N. Vlaming te Schagena f 644voor perc. 2 en 3 L. Kok het uivoeren van verf-,behang- en teerwerkvoor perc. 1 J. Sterk te Bodegraven a f 992 voor perc. 2 en 3 L. Kok, te zamen met de 4 andere perceelen a 6674. Den 22 is de molen aan den Veerschen weg bij Middelburg door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Menschen en inboedel zijn gered. Het dak der luthersche kerk te Bergen op Zoom en een heeren huis nabij die stad zijn getroffen maar niet in brand geraakt. Den 23 werden door den bliksem gedood een huiswaarts keerende arbeider onder Voorhout een bak kersknecht tusschen Hansweert en Kruiningen en 4 menschen in een turfveld in de limburgsche gemeente Ottersum alwaar ook een huis ten gevolge van het onweder is afgebrand. In den nacht van 2223 Mei is het koffiehuis van A. Duister te Haarlemmermeer met den inboedel afgebrand. Er schijnt reden om aan kwaadwilligheid te denken. Den 5 April was een begin van brand ont dekt op dezelfde plaats waar nu de brand begonnen schijnt te zijn. De Neuerlandsch-Zuidafricaansche Vereeniging heeft in hare den 23 te Amsterdam gehouden ver gadering besloten omaangezien hare brieven en telegrammen aan het bestuur der Zuid-Africaansche Republiek niet waren terechtgekomenalthans niet beantwoord een of meer vertegenwoordigers naar de Transvaal te zenden. Neengeachte collegadien legt de kapitein door mijne tusschenkomst aan uwe voeten neer," zeide het jonge meisje met pathos en legde den ruiker voor de schilderes op den grond. „Laat hij daar maar blijven liggenzeide zij ge- ergerd. „Waar ter wereld, hebt gij dan nu reeds den kapitein gezien „Voor mijn huis. Hij stond met den ruiker aan ons tuinhek en keek diepzinnig naar bovennaar mijn neergelaten gordijn antwoordde het kleine schep seltje en ditmaal schoot zij toch zelf bijna in den lach. „Gij hebt bepaald bij Roderich eene verovering ge maakt riep Edith met een plagenden blik op Ma rentia. Deze zeide nietsmaar was bezig om den distelbouquet met den voet nog een eind verder te schuiven totdat hij goed in het oog vallend midden op het pad lag. „He waar waar denkt gij aan zeide juffrouw von Schütz met goed gespeelde gemaaktheid terwijl zij de oogen neersloeg en verlegen op het tuinstoeltje heen en weer schoof. „Zoo'n Kobold zoo'n Uilenspiegelriep Edith har telijk lachend. „Schakespeare zou bepaald nog een nieuw karakter in dit soort gevormd hebben indien hij u had gekend." „Dat geloof ik ook. Daarom is het de bitterste smart mijns levensdat ik 300 jaren te laat geboren ben. Nu weet gij wat mij zoo zwaarmoedig maakt. Vaarwel," zeide zij met theatrale neerslachtigheidstak Edith de band toe en trok haar arm door dien van juffrouw Schmidt deze daardoor nopendehaar een eind weegs te vergezellen. Wordt vervolgd. Den 23 zijn te Amsterdam 188,96,10 bunder grond in de drooggemaakte Legmeerplassen onder de gemeenten Nieuwer-amstel en Uithoorn verkocht voor f 198,113,83%. De hoogste prijs per bunder bedroeg 1325. Werden ten vorige jare van de drie in de gemeente Hoogwoud bestaande schoolgebouwen twee aanzienlijk veranderd en naar de nieuwe wet ingerichtvoor de derde is thans een geheel nieuw locaal met onderwijzers woning in aanbouw, terwijl op 23 dezer de aanbesteding heeft plaats gehad van een vierdeaan de Langereis in gemeenschap met de gemeente Nieuwe Niedorp te bevolken en te bekostigen waarvoor 9 biljetten werden ingeleverd. De laagste inschrijver was j. Re- zelman te Nieuwe Niedorp, voor f 13,389. Aan het ministerie van waterstaat is den 24 aan besteed het maken van het hoofdgebouw op het cen traal personenstation te Amsterdam op de reeds ge legde fundeering. Minste inschrijvers daarvoor waren de heeren P. Holsmann en Co., te Frankfort aan den Main, voor f 1,275,000. Een boerenmeid van Mattinge naar Ballinge gemeente Westerbork gaande, schijnt in haren weg gestuit te zijn op het brandende boekweitveen en het gewaagd te hebben daar dwars doorheen te loopen waardoor hare kleederen in brand geraakt zijn en zij- zelve verbrand is. Volgens het haagsche Dagblad is de tijding on juist als zouden de ministers besloten hebben voor- loopig aan te blijven tot de Koning uit het buitenland is teruggekeerd. Te Koog a. d. Zaan zal een postkantoor gevestigd worden onder de benaming Koog-Zaandijk. Met ingang van 1 Juni worden te Assen en te Voorburg Rijks-telegraafkantoren geopend. Het bouwen eener school voor 400 kinderen, met overdekte speelplaatste Tholen is gegund aan den minsten inschrijver, den heer W. J. v. Weert, te Goes, voor f 45,290. De burgemeester van 's Gravenhage jr. Gevers Dey- noot heeft zijn or.tslag genomen de Koning heeft hem benoemd tot ridder 2e. kl. der Gouden Leeuw van Nassau, en hem zijn leedwezen doen betuigen over zijne aftreding. Te Westerblokker is tot tweeden hulponderwijzer benoemd de heer K. Ruyterman te Beemster, gewe zen kweekeling der Rijks-normaalschool te Edam tot onderwijzer aan een der openbare scholen te Amster dam de beer P. H. Barriel te Purmerende. Het leidsche comité tot ondersteuning der hulp behoevende vervolgde russische israëlieten heeft bij het amsterdamsche fG 10,10 gestort, hetedamsche f 164,84, het weesper 125,16. De bouw van de protestantsche kerk aan de Stad houderskade bij het Vondelpark, te Amsterdam, die in eigen beheer wordt uitgevoerdis gestaakt, daar de tot voltooiing noodige gelden nog niet gevonden zijn. De boerenhofstede „Weltevreden", grenzende aan het aangelegd wordende Willemspark, nabij Amsterdam, is uit de hand verkocht voor 4i7,500. Voor het maken van den onderbouw eener draai brug over het Reitdiep door het gemeentebestuur van Groningen aanbesteed was minste inschrijver de heer G. Hazelhoffte Oude Pekela voor 1 18,222. Te Helden (Limburg) is door de landbouwers een razende hond doodgeslagen. De Rijks-veearts constateerde hondsdolheid in de hoogste mate. Het dier was met verscheidene andere honden in aanraking geweest. Bij de doopsgezinde gemeenten van Hindeloopen en Koudum is beroepen ds. Boekenoogenvan Wor- mer en Jisp; bij de christ.-geref. gemeente te Vrijhoeve- Capelle ds. L. Lindeboom van Zaandam. In bet Museum van Kunstnijverheid, op het Pavil joen te Haarlem, is den 20 onthuld een door het hoofd bestuur der Maatschappij van Nijverheid aangeboden en door den heer E. Colinet vervaardigd borstbeeld van den heer dr. A. Vrolik door wiens krachtigen invloed het mnseum is gesticht. De kapitein van het stoomschip Surrey is te Nieuw-Vork van alle boete en verdere vervolging vrij gesproken, daar het gebleken is, dat het aantal overge brachte landverhuizers niet te groot was. Op de door Gedep. Staten van Noordholland vast gestelde lijst der 226 hoogstaangeslagenen in die pro vincie komen 172 personen voor te Amsterdam 17 te Haarlem, 6 te Heemstede, 6 te Bloemendaal, 3 te Vel- zen2 te Koog aan de Zaan, en 1 te Alkmaar, A ven- horn Barsingerhorn Beemster Bennebroek Bergen, 's Graveland Haarlemmermeer Helder Heyloo, Hil versum Hoorn Huisen Krommenie Purmerende Schoten, Sijbecarspel, Weesp, Wormerveer en Zaandam. Door de le-rlingen der Rijks Landbouwschool te Wageningen wordttegen het aanstaande aldaar te houden Landhuishoudkundig Congres een optocht te paard georganiseerd, waarbij eene allegorische voorstel ling van landbouw en veeteelt zal worden gevoegd. De Staats-Courant bevat de statuten der naamlooze vennootschap „Maatschappij tot exploitatie van onroe rende goederen te Amsterdam", onder directie der heeren J. L. M. v. Gorkum te Baarnen L. Boas te Am sterdam. Het kapitaal is aanvankelijk vastgesteld op 1 miljoen verdeeld in 10Ö0 aandeelen van f 1000. Te Amsterdam zijn in 1881 954 bestaande huizen verbeterd of vernieuwd, 753 nieuwe huizen voltooiden 720 nieuwe onder handen genomen. De bevolking ver meerderde met 1L,851 zielen. De verlichting kostte nagenoeg 100000, de policie 522,000, de brandweer bijna f 160,000, het onderwijs ruim 7 ton. Het gym nasium werd bezocht door 189 leerlingen, de universi teit door 586 studenten. Het aantal branden was 1091. Het bedrag der stedelijke schuld was op 1 Jan. j. 1. f 43,875,500, met eene verplichte jaarlijksche aflossing van 199,000. De Africaansche Handelsvennootschap te Rotter dam keert over 1881 een dividend uit van 17 p. c. Toen dezer dagen te Bellingwolde het vergelijkend examen voor de benoeming van een hoofd der school zou aanvangenbedankten al de sollicitanten. De voorwerpen, door de Nederlandsche Vereeni ging van het Roode Kruis gezonden naar de tentoon-

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2