i fiitmenlattb. „kooplieden heden 's avonds 5 uren op het paleis kwa- „men om den Onder-Koning te smeeken, Arabi-pacha „als minister van oorlog te herstellen, omdat het leger „daarop aandrong en hen bedreigde-, als de Onder- „Koning bij zijne weigering volhardde, heeft de Onder- „Koning, op de herhaalde beden der volksvertegeuwoor- „diging de handhaving van orde en rust wenschende, „toegestemd in het herstel van Arabi-pacha. De toe stand is overigens onveranderd." Uit de latere be richten blijktdat dit besluit door buitengewone be dreigingen verkregen werd. Arabi bedreigde de ulema's met den dood en den Onder:koning met afzetting en verklaarde alle telegraafdraden te zullen afsnijden en de bruggen te doen afbreken, werden zijne eischen niet verhoord. Het paleis van den Onder-koning was zelfs door soldaten omringd zoodat hij niet weg had kunnen gaan. Alvorens in zijn ambt hersteld te worden gaf Arabi (die naar de bevolking meentin zijn verzet door den Sultan gesteund wordt, niettegenstaande alle officiëele berichten) aan de vertegenwoordigers van Duitschland Oostenrijk, Italië en Rusland die verklaarden hem aan sprakelijk te stellen voor de veiligheid hunner onderda nen, zeer geruststellende verzekeringen. Den 29 gaf hij zijn verlangen te kennen dat de Onder-Koning introk het schrijvenwaarbij de provinciale overheden ge machtigd werden, het oproepen van het leger te schor sen. Inmiddels ontving de Onder-Koning van den turk- schen groot-vizier de tijding dat eene turksche com missie naar Egypte afgevaardigd was. Volgens de be richten van den 30 noodzaakten de politie-agenten alle klassen der bevolking, een verzoekschrift aan den Sul tan te teekenenwaarin gevraagd worden herroeping van het engelseh-fransche ultimatum, vertrek der vreemde schepenterugroeping van den franschen consul-ge neraal Malet en afzetting van den Onder-Koning ten gunste van een egyptischen prins. Verder deelde Arabi mededat hij van den Sultan eene depeche ontvingdie de benoeming van Qalim-pacha oom van den Onder-Koning aankondigt. De schrik onder de bevolking nam toe en de vlucht der christelijke bevolking uit Caïro en het binnenland near Alexandrië werd algemeen. Ook zou hij reeds verklaard hebben bij het vernemen dat de turksche commissaris in last zou hebben hem naar Konstantinopel te ontbieden, dat hij niet zou gehoorzamen. Den 25 is te 's Gravenhage het 3jarig zoontje van den heer V. gedood door het omvallen van een kast, waaronder de dienstbode bezig was een kleed te leggen. Den 26 heeft menin een gevaarlijken bocht van den stoomtramweg Beverwijk Wijk aan Zee, ge tracht den tram door middel van steenen en planken te doen ontsporen. De machinist ontdekte echter in tijds het gevaar. Op de ontdekking der daders is eene premie van 100 gesteld. Te Donkerbroek gemeente Ooststellingwerf, is den 27 een klein huisje van de wed. Pomper, die het met hare dochter en den man van deze nevens eene door het armbestuur bestede 70jarige vrouw de wed. Klooster bewoonde door laatstgenoemdeuit baat wegens beweerde slechte behandeling, in brand gestoken Op dit oogenblik kwam de kamenier binnen en stelde Edith met een briefje een paar heerlijke rozen ter hand waarop de regendroppels prijkten als schit terende parels. „Van Baron von Honingvoegde zij er bij. „Die goede man 1" zeide Edith half met een lach terwijl zij bet briefje openmaakte. Het bevatte slechts enkele woorden: „Mejuffrouwwetende dat de ongemakkelijkheid en beperkte ruimte eener woning op een badplaats iemand niet verguntgasten bij zich te ontvangen neem ik de vrijheidmij ten minste op deze wijze in uwe herinnering te houden. Schenk den geurigen overbrengers mijner beleefde groeten een vriendelijken blik. Honing." Edith had hardop gelezenMarentia zeide daarop „Indien hij wistover wat voor kamers gij hier te beschikken badtkwam hij dadelijk." „Ja, maar van daag had ik hem toch niet ontvangen, en dan in zulk een toiletantwoordde Edith, op haar ochtendjapon en haarnet wijzende. „Het zal een som bere dag worden, misschien komt juffrouw von Schütz niet eens.'' „Toch welzeide Eranciska, die reeds eenige oogen- blikken in de deur stond. „Ik zou wel eerder zijn binnengekomen maar ik wilde den langen baron niet van de hem toekomende opmerkzaamheid berooven. Is mij dat een weêr. Men weet niet of' men zijn pa- rapluie van boven of van onderen moet gebruiken. Ik ben overtuigddat tante vandaag alleen daarom niet naar het Jordaanmeer gegaan is omdat zij van het venster uit in de plassen op straat kan visschen van gen doet zij toch niets. Hebt ge hoofdpijn bleeke lelie of ligt die doek met azijn slechts tot versiering op uw hoofd „Slechts tot sieraad verzekerde Edith glimlachend, „maar nu gij hier zijtheb ik die azijnversiering niet meer noodig." Toen de beide dames heengingengevoelde Edith zich bijna weder gezond. Zij praatte aan tafelzoo niet vroolijkdan toch opgewekt met Eoderichdie nadat Edith hem omtrent haren toestand voldoende had gerustgesteld den voormiddag met baden en bil- lardspelen had doorgebracht en zich slechts ergerde dat hij het bezoek der beide schilderessen had gemist. Hij vertelde Edithdat hij van verre den baron als een reiger, met zijne lange beenendoor de modder had zien wandelennaar den professor had hij echter te vergeefs gezochtwat hem te meer speetwijl hij gaarne een party schaak met hem had willen spelen. Edith antwoordde kalmdat de regen hem waarschijn lijk, even als haar, van het baden had teruggehouden, en stond van tafel op. Wordt vervolgd. en met den inboedel in de asch gelegd. Niets was verzekerd. Te Nieuw-Appelscha heeft de 19jarige krankzin nige dochter van den veenarbeider J. de Vries den 27 getracht een 5jarig zustertje te verworgen. De moeder snelde op het schreien van het kind toe en wist het te ontrukken aan de handen der krankzinnige, die door de buren aan handen en voeten gebonden en alzoo on schadelijk gemaakt werd. Het leveren en stellen van een gashouderklok met toebebooren, ten behoeve van de gasfabriek te De venter, is den 27 voor f 10,266 besteed aan den min sten inschrijver, den heer M. v. d. Kuyl, te Slikkerveer. Den 28 is een 17jarig jongeling staande tegen de leuning van de hoornsche stoomboot „de Vriend schap", op den tocht naar Amsterdam ter hoogte van Marken in het water gevallen enhoewel hij po gingen deed om de boot na te zwemmen verdronken. Den 28 is in de ringvaart bij de W atergraafsmeer een jongen van 11 jaren, die onder het zwemmen kramp in de beenen kreeg verdronken. De amsterdamsche liedertafël „Zanglust," directeur de heer W. Robert uit Haarlem, heeft bij den interna tionalen zangwedstrijd te Bocbum (Pruisen)den 28 gehouden den tweeden prijs behaald in de tweede af- deeling, en bij den wedstrijd tusscben de 12 bekroonde liedertafels, den 29, den eersten eereprijs gewonnen. De zangers werden den 30 te Amsterdam feestelijk in gehaald. Gedurende de Pinksterdagen heeft het „Algemeen Nederl. Werklieden-Verbond" zijne jaarlijksche alge- meene vergadering te Rotterdam gehouden onder voor zitterschap van den heer B. H. Ileldt. Uit het verslag bleek dat het ledental is toegenomen en ook de financiën in goeden staat verkeeren. De vergadering verklaarde zich ten aanzien van het op te richten pen sioenfonds tegen staats-tus^chenkomst. Voorts werd een adres aan de Tweede Kamer aangenomen in hoofdzaak instemming betuigende met het wetsontwerp betreffende kinderarbeid. Onder de verdere punten der agenda be hoorde ook het zoogenaamde tweekinderstelsel. De vergadering beslootna een uitvoerig debatdat deze zaak geene aanleiding kon geven tot eene stemming over de vraag of het verbond tot verbreiding van dat zoogenaamde stelsel moest medewerken het aan ieder lid overlatende, dat in zijnen kring al of niet te doen. Ook over het algemeene stemrecht werd gesproken het centraal bestuur zoowel als verscheidene afdeelin- gen zullen op het daarover te Utrecht te houden con gres vertegenwoordigd zijn. Nadat de vergadering nog hare verontwaardiging had betuigd over de jodenver volging in Rusland werd zij gesloten. De volgende zal te Zwolle gehouden worden. In den nacht van 2829 Mei is te Amsterdam eene lSjarige dienstbode door haren vrijer, een schoor steenveger, in een aaaval van jalousie, op een eenzaam gedeelte van de Prinsengracht, te water gesmeten, waarna de onverlaat zich niettegenstaande haar ang stig gegilin allerijl verwijderde. Een l'riesch schipper, door het angstgeschrei van het meisje, dat zich aan de achtersteven van zijn vaartuig had vastgeklemd uit den slaap gewektheeft haar gered maar toen zij naar het gasthuis was overgebracht, bleek haar toestand zoo bedenkelijk te zijndat men haar het sacrament der stervenden heeft doen toedienen. De dader is uit zijn bed gelicht en in hechtenis genomen. Gedurende de beide Pinksterdagen zijn aan het station van den Holl. spoorweg te Amsterdam verkocht 17000 kaartjes waarvan alleen op den tweeden dag ruim 5000 naar Haarlem. De Amsterdamsche Omni busmaatschappij vervoerde 90,000de 4 havenstoom- booten ongeveer 10000 de Gooische stoomtram 27000 personen. Het panorama bij het Paleis voor Volksvlijt ontving 1600het Muiderslot den tweeden dag 609 bezoekers. De Haartemsehe Tramwaymaatschappij ver voerde 11382 de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij 66199 personen (waarvan 12504 op de lijn Rotterdam— DelfshavenSchiedam) de Noord Zuidholl. Stoom tramwegmaatschappij (lijn HaarlemLeiden) 5961 de tram 's Gravenhage —Delft 4200, 's Hertogenbosch Vught 5660, BeverwijkWijk aan Zee 254L, de stoombootendienst van den heer Pop Smit 16435 reizigers. Het nieuwe kerkgebouw van de gemeente der „gedoopte christenen" te Groningen is den 29 ingewijd. Den geheelen dag werden godsdienstoefeningen gehou den welke door vele personenvoor het meerendeel van elderszijn bijgewoond. Door het bestuur der Hulp-Zendingvereeniging te Zwolle werd den 29 op de uitspanningsplaats „de Venus", onder Zwollerkerspel, een zendingsfeest in de open lucht gehouden waarbij 4 sprekers optraden en het muziekcorps van het instructie bataljon uit Kampen zich deed hooren. Den 28 's avonds zijn te Wageningen 2 paarden in de weide door den bliksem gedood. Den 29 is op het IJnabij Amsterdameen geladen tjalkschip door de stoomboot „Prins van Oranje" aangevaren zoodat het gedeeltelijk zonk. De 2 opva rende schippers werden spoedig gered het schip werd door eene stoomboot binnen het droge dok gesleept. De Vereeniging voor Volksonderwijs welke den 30 te Amsterdam hare algemeene vergadering hield heeft sedert de vorige vergadering verloren 1184 en aangewonnen 767 leden, zoodat het aantal thans 8076 bedraagt. De rekening heeft een batig saldo van/4642 opgeleverd. Tot leden van het hoofdbestuur zijn her kozen de heeren H. J. E. v. Hoorn en P. R. Hugen- holtz en is gekozen de heer J. Visser, te Sneek. Aan genomen zijn de conclusiën van het rapport betreffende het voorbereidend onderwijs, het voorstel van het hoofd bestuur aangaande het onderwijs van schipperskinderen, en dat van de afdeeling Dedemsvaart, tot het instellen van een onderzoek naar de naleving van het voorschrift nopens het herhalingaonderwijs ingetrokken de voor stellen der afdeelingen Amsterdam en Groningen tot uitbreiding van de bemoeiingen der vereeniging tot het middelbaar onderwijs, en tot het nagaan van den invloed van het vrouwelijk onderwijzend personeel op de scho len en verworpen de voorstellen der afdeelingen Delfzijl, Zuidwesthoek van Friesland en Makkumbetreffende een analytisch verslag van de handelingen der 2e. Kamer, invoering van leerplicht en kosteloos onderwijs, en het niet toelaten van uitzondering voor veldarbeid in de wet op den arbeid van kinderen opgenomen. Eene motie der afdeelingen Leeuwarden en Amsterdam, om warme instemming te betuigen met de poging der regeering tot uitbreiding der toepassing van het beginsel van genoemde wetis met algemeene stemmen aange nomen. Ten aanzien van het Volksblad is aan het hoofdbestuur mogen hare pogingen tot verzekering der uitgaaf niet slagen opgedragen in de volgende vergadering financiëele voorstellen tot instandhouding van dat blad te doen. Den 30 nam de heer T. de Jong eervol ont slagen hoofd der school te Eenigenburg afscheid van de schooljeugd die in zondagsgewaad hem een lied toezong. Van wege de regeering en het gemeentebe stuur zijn den heer de Jong geschenken vereerd als blijken van waardeering der diensten gedurende ruim 56 jaren door hem aan het onderwijs bewezen. Den 30 is een 8jarig jongentje te Heemstede, dat naar school was gezonden in eene watering bij eene zanderij gaan baden en daarbij verdronken. De gemeenteraad van Wageningen heeft den 30, met algemeene stemmen op één na, besloten het gebed bij het begin van elke vergadering af te schaffen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 30 K. Geugjes en J. Schaapvisschers te lipveroordeeld den eerste tot 2 jaren, den tweede tot I jaar celstraf. In den nacht van 3031 Januari in het Havenrak te Broek in Waterland visschende met verboden vischtuig, werden zij verrast door den Rijks-veldwachter Ros. Schaap rukte hem den revolver uit de hand en Geugjes dompelde hem 2 malen onder water. Met moeite be reikte Ros zijn schuitje weder, en met een nachtwacht en den burgemeester zette hij zijne aanranders achterna. Toen deze onder Landsmeer bereikt waren, ontving de burgemeester van Geugjes een slag met een roeispaan, maar de spaan werd gegrepen en daardoor de verdere vlucht onmogelijk gemaaktwaarop de beide visschers zich hebben overgegeven. Het hof nam als verzachtende omstandigheid in aanmerking, dat de veldwachter zich niet in zijne kwaliteit had doen kennen toen hij de visschers Letrapte. Den 30 is te Amsterdam een metselaar van een steiger op de Rozengracht gevallen en op de plaats doodgebleven. In den nacht van 3031 Mei is eene 75jarige vrouw, in de Wijnstraat te Dordrecht, hevig bloedende voor hare woning op de straat gevonden. Toen genees kundige hulp geroepen was bleek zij reeds overleden te zijn. Men vermoedt dat zij die naar men zegt wel eens misbruik van sterken drank maakte, voor een opengeschoven raam harer bovenwoning is gaan zitten, in slaap geraakt en zoodoende naar beneden gevallen is. In de vergadering van aandeelhouders der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij den 31 te Amsterdam gehouden is het dividend bepaald op 9 p. c. en is de directie gemachtigd het kapitaal van 2% tot 5 miljoen uit te breiden wanneer zij nieuwe stoomschepen voor de americaansche vaart noodig heeft. Er werden 252 reizen gedaan 268,604 ton goederen vervoerd en 3,215,176 aan vracht bevaren, tegen 242 reizen, 257,566 ton en 2,854,278 vracht in 1880. Naar Nieuw-York werden vervoerd 10,282 en van daar 337 passagiers. Aanvankelijk was gemeend 17 reizen per jaar naar America te doen, en invloedrijke handelaars hadden zich borg gesteld tot dekking van een geraamd verlies van f LOOOOO 's jaarsmaar sedert Maart 1881 zijn 81 reizen derwaarts gedaan en aan de garan ten is medegedeeld dat voor het eerste jaar van hun geldelijken steun geen gebruik behoeft te worden ge maakt. Aan het departement van waterstaat is den 31 besteed het uitvoeren van herstellingen vernieuwin gen en onderhoud der werken aan den Hoek van Hol land van 1 Mei 1882 tot 30 April 1883, geraamd op 116,700. Minste inschrijvers waren de heeren A. Vol- ker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem voor f 104,900. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 31 af gewezen het voorstel van den heer de Kanter, tot het gebruiken van de Koekamp voor speelplaats. De Koning is den 31 van Arolsen naar Wildun- gen vertrokken. Wegens eeno lichte ongesteldheid van het prinsesje zal de Koningin nog eenige dagen in hare geboorteplaats vertoeven. De minister van financiën heeft benoemd tot voor zitters der commissiën voor de herziening van de belast bare rpbrengst der ongebouwde eigendommen in de schatti ïgsdistricten Schagen, Haarlem en Amsterdam de heeren J. Breebaart Kz., te Winkel, H. S. v. Lennep, te Amsterdam, en H. F. Bultman, te Haarlemmermeer. Uit hier te lande ontvangen berichten uit Pre toria van 11 April blijktdat noch de brieven noch het telegram van de Ned.-Zuidafric. Vereeniging daar ter plaatse aangekomen zijn. De eerste jonge dame die het groot mathesis- examen met goed gevolg heeft afgelegd was niet mej. du Saar daar mej. E. C. M. v. d. Ven uit Haarlem, het reed op 2 Maart j. 1. gedaan had. Te Oirschot is overleden de heer M. G. Tétar v. Elven oud-directeur der Kon. Academie van Beel dende Kunsten te Amsterdam. Het stoomschip Banda derNed.-Ind. Stoomvaart maatschappij is den 20 Maartop reis naar Nieuw- Guineadoor een orkaan beloopen op zijde geworpen en kort daarna gezonken. 5 Personen der inlandsche bemanning zijn den 10 April met visschersprauwen te Bima aangebracht en hebben verklaard dat de kapi tein de eenige europeesche passagier, de 3e machinist, een arabier en 10 man der equipage zich hebben trachten te redden met een sloep, die kort na het zinken der Banda is omgeslagen. Een detachement mineurs is ter beschikking ge steld van den aannemer van den spoorweg Zaandam Hoornom ten deele voor eigen oefening, werkzaam

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2