ISimmtlanb. ST4ATS-LOTER IJ. 4e. kl., 5 Junile. lijst. Nr. 7615 f 1000, Nr. 4554 en 16881 f 400, Nr. 16524 en 18445 200 Nr. 670 22016679, 7356 11729, 13306, 15770 en 15947 f 100. Dinsdag 6 Juni, 8e Ifjst. Nr. 6000 f 25000 Nr. 17245 f 5000 Nr. 3190 1000 Nr. 6969 8626 en 18495 f 400 Nr. 10045 f 200 Nr. 8363 14744 en 16197 f 100. ^Telegrafische liertchten. Jngezauben Plukken. Over slof en nog wat. verkregen. Het ontslag ging vergezeld van een schrij ven van den Keizer, waarin hem op hartelijke en welwil lende wijze dank betuigd werd voor de diensten jaren lang door hem aan den Staat en den Keizer bewezen. SERVIE. De verkiezingen den 28 gehouden voor leden der Kamer, ten gevolge van de weigering van het ministerie om inlichtingen te verstrekken over de verhouding der regeering tot de maatschappij Bon- toux een der betrokkenen in de crisis te Parijs voor een paar maanden hebben tot uitkomst gehad, dat 45 van de 50 radicale leden die hun ontslag namen dadelijk herkozen werden. Deze uitslag is voor het ministerie zeer ernstig. TURKIJE. De Porte gaf aan de verschillende ge zanten kennis dat Derwisch-pacha en Lebib-bey, van volledige volmacht voorzien den 3 naar Egypte ver trekken zouden. De Onder-koning werd met dit ver trek mede in kennis gesteld. De commissarissen heb ben in last een verzoening tot stand te brengen tusschen Arabi-pacha en den Onderkoning en de bevolking tot rust te brengen. Op het voorstel tot het houden eener vergadering te Konstantinopel ter behandeling van het egyptische vraagstuk werd door de Porte geantwoord dat zij de verwezenlijking van dat plan zou willen uitstellen tot na de terugkomst van Derwisch-pachagenoemden naar Egypte vertrokken commissaris. In den nacht van 27 Mei is een man uit Kampen, die met de stoomboot Deventer Pacquet 's avonds uit Amsterdam vertrokken was, over boord gesprongen en verdronken. Omdat de man in staat van dronkenschap verkeerde had de hofmeester geweigerd hem op zijn verlangen sterken drank te schenken. Den 28 zijn 2 knaapjes een van 8 en een van 14 jaren beiden tehuis behoorende in de Wagenaar- straat te Amsterdam, die gewaagd hadden te zwemmen, verdronken. De commissie tot het nazien en onderzoeken van de administratie der Noord-Zuidhcll. Stoomtramweg maatschappij heeft in de op 31 Mei te Hillegom ge houden vergadering medegedeeld, dat de uitgaven voor „weg en werken" (bljjvend bezit) zijn samengesmolten met die voor „oprichtingskosten" (een tijdelijk hoofd) dat de aannemingssom van het ijzerwerk voor den weg met ruim f 20000 is overschreden, omdat bij het doen van een proefrit met de locomotief bleekdat dwars liggers en spoor verbreed moesten worden dat voor de concessiedoor den directeur J. L. J. Jansen in de vennootschap gebracht2 ton (1/4 van het maat schappelijk kapitaal) is uitgetrokken hetwelk volgens het oordeel der commissie hoogstens 1 ton had mogen zijn dat de heer Jansen met dat hoogere bedrag niet bevoordeeld schijnt te zijn maar dat het vermoedelijk gebezigd is om in strijd met de statuten de aandee- len tegen 87% p. c. uit te geven, hoewel de commis saris Nuyens, op eene den 28 Eebruari gedane vraag, verklaard had dat alle aandeelen a pari geplaatst wa ren dat commissarissen terwijl zij aan de vennoot schap belangrijke nadeelen toebrachten toch het volle presentiegeld van f 5000 genoten hadden. De conclusiën van het rapport der commissie om de balans niet goed te keurenwijziging te brengen in de boeking der uitgaven inlichtingen te vragen bij onvoldoendheid daarvan een nieuw bestuur te verkiezende geleden schade op te nemen en op de nalatigen te verhalen zijn met overgroote meerderheid aangenomen. Bij de aanbestediug op 31 Mei te Buiksloot, van het verbetereu en herstellen der school was de heer J. de Vries, te Purmerendelaagste inschrijver voor 7480. Den 31 is door eene commissienamens een aantal amsterdamsche dames, een in de industrieschool voor vrouwelijke jeugd vervaardigd vaandel aangeboden aan het studenten-dispuutcollegie V. O. N. D. E. L. (Voor Onze Nederlandsche Dicht-En Letterkunde). Een bal, door de studenten de schenksters aangeboden, be sloot deze plechtigheid. Op de tentoonstelling van stieren den 1 Juni onder Wijk aan Duin gehoudenwaren 20 stuks aan gevoerd. De eerste prijzen 40) voor 1- en 2jarige Stieren werden toegekend aan H. Velserboer te Assen delft en L. Zonneveld te Oastricum, de tweede prijzen 'f 25) aan C. v. Neete te Velsen en F. Zoontjes te Heemskerk. Bovendien bekwam W. de Wildt Wz. te Wijk aan Duin een bestuursprijs voor een eenjarigen stier. hebben en bij mijnheer von Prachs zou het geval zich kunnen voordoen dat gij de heerschappij met soubret tes deeldet." Edith zou die scherpe woorden niet hebben gezegd indien zij niet had bemerkt, dat de professor zoo stond, dat hem of hij wilde of niet niets van het gesprek had kunnen ontgaan. Een fonkelende blik uit zijne oogen ontmoette de haren. Een paar seconden lang stond zij dien doorzonder dat zich een trek in haar strak en schoon gelaat bewoog daarop keerde zij zich weder naar juffrouw Schiitz die daar zij met den rug naar den professor toestond niets had gezien en ver volgde lachende „Het beste zou zijn wanneer gij uw allerliefst klein persoontje voor u zelf hieldt en u niet door het bedrog van een man van uwe jeugd en uw gelukkig hart liet berooven." „Dat zegt tante mij dagelijks," antwoordde Francisca verheugd, dat zij bij de wending, die het gesprek nam, lachen kon. Het deed haar buitengewoon veel genoe gen dat zij eindelijk, eindelijk had uitgelokt, wat aan de verloving van den professor met Edith een einde had gemaakt. Marentia was onverdragelijk gesloten geweestnu had Edith zichzelf verraden. Dat was het dus I oo mijnheer de professor Wordt vervolgd. Te Lent werd den 1 door de ingezetenen feest gevierd wegens de indienststelling der halte aldaar van den spoorweg ArnhemNijmegen. De oefenings-divisie der marine is den 1 Juni van Smyrna naar Tripoli vertrokken. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 2 met 9 tegen 6 sttmmen besloten den minis ter van financiën een adres van adhaesie te zenden aan het adres der heeren Krelinger Co. en anderen, tot invoering van een uniform suikerrecht. Door B. en W. van Delft werd den 2 aanbesteed het bouwen van eene school en onderwijzerswoning aan de Lakenraamlaan, waarvoor het minst werd ingeschre ven door den heer Teunisse, te 's Gravenhage a f 46,980. De gemeenteraad van Delft heeft den 2 met 17 tegen 3 stemmenverworpen een voorstel van B. en W., om te verklarendat eene aansluiting aan de 's Gravenhaagsche waterleiding de eenige weg is om Delft van duinwater te voorzien. Ten gevolge hiervan zullen ter vaststelling de voorwaarden worden aangeboden waarop eene gunning tot aanleg van eene duinwater leiding ten behoeve der gemeente Delft zal worden verleend. De Floralia-vereeniging te Broek in Waterland heeft den 2 aan 80 personen 400 plantjes ter opkwee king uitgereikt. Den 3 is door de Amsterdamsche Omnibusmaat schappij aanbesteed het dempen van een gedeelte der Roetersloothet maken van een steenen wal en van riool werken. Minste inschrijver was de heer P. West maas voor f 10694. En den 5 door dezelfde maat schappij het bouwen van wagenstallen werkplaats en voorgebouw met bovenwoning, aan de Stadhouderskade nabij de Yondelkade. Hiervoor waren de heeren Peters en Roelofsen minste inschrijvers voor 52,390. De gemeenteraad van Sijbecarspel heeft den 3 tot onderwijzeres aan de school aldaar benoemd mej. Schinkel te Kampen, op eene jaarwedde van 700. Twee jongelingen van 15 en 16 jaren van het wachtschip Anna Paulowna, zijn den 4 in de Maas onder Kralingen met zwemmen verdronken. Den 4 is te Leeuwarden de zevende jaarlijksche vergadering gehouden der Nederlandsche Toonkunste- naarsvereeniging, bij welke gelegenheid der 3 en 4 een muziekfeest is gegeven onder de leiding der heeren Coster, Hageman, Nicolaï, Hol en Heinze, met mede werking o. a. van de dames Poutsma, Hageman-Stoets en Gips en de heeren Blauwaert Bosmans Cramer Dudok en Coenen, alsook, voor de uitvoering van som mige stukken van een koor van 180 kinderen. Het aantal toehoorders beliep omstreeks 1500. Den 3 was er na den afloop van het concert souper bij den com missaris des Konings eerevoorzitter der feestcommissie, waartoe Neerlands eerste toonkunstenaren genoodigd warenen den 4 concert en vuurwerk in den Prin sentuin bijgewoond door meer dan 4500 menschen die ten slotte door een plasregen uiteengejaagd werden. Ten dienste der staatsspoorwegen op Java is den 5 aan het ministerie van koloniën aanbesteed het leve ren van 44 draaischijven van verschillende afmetingen, in 3 perceelen. Voor de 3 perceelen gezamenlijk werd het laagst ingeschreven door de heeren Nicaise en Delcuve te la Louvière voor f 29,120. De algemeene vergadering van Fet Algemeen Nederlandsche Werkliedenverbond, den 29 te Rotter dam bijeengekomen heeft den 5 Juni een adres ge richt aan de 2e Kamer waarbij ingenomenheid wordt betuigd met het bij de Kamer ingediende wetsontwerp tot bet tegengaan van overmatigen arbeid en verwaar- loozing van kinderen welk ontwerp hoezeer beneden de sedert jaren gevoelde behoeften gebleven en beneden de verwachtingen, gewekt door de circulaire met vraag punten den 20 Februari 1877 door den minister van justitie aan een aantal vereenigingen op het gebied van nijverheid en landbouw ter beantwoording gezon den als een goede stap op het gebied van nijverheid en landbouw ter beantwoording gezonden als een goede stap op het gebied der arbeids wetgeving wordt beschouwd, zoodat de onveranderde aanneming, wat de hoofdbepalingen betreftwenschelijk is. Evenwel ver- zoekt de vergadering eene wijzigiging van art. 7 zoo danig dat de werktijd voor kinderen van 12 tot 16 jaren wordt gesteld op hoogstens 8 uren daags en niet moge aanvangen vóór 's morgens 6 en niet mogen ein digen na 's avonds 6 uren zoodat de gelegenheid bestaat om des avonds gebruik te maken van herhalings- voortgezet-industrie-landbouw- of teekenonderwijs. Aan ds. B. Jelgersma Gz., te Oudcarspel, is toe zegging van beroep naar Budel en Gastel gedaan. Ds. P. Damsté te Purmerlaud, heeft het beroep naar Brandwijk aangenomen. Ds. P. H. Versteeg te S. Pancras heeft voor het beroep naar Harderwijk bedanktde candidaat v. d. Hoeven voor dat naar Hem ds. Boekenoogen te Wormer en Jisp voor dat naar de doopsgez. gemeente te Hindeloopen. Dr. v. Hengel te Hilversumschrijft aan het Utrechtsch Dagblad dat hij, den raad van „Sempervi- rens" volgende aan de stammen zijner vruchtboomen eucalyptus-bladen vastgehecht heeften dat 5 dagen daarna alle rupsen verdwenen waren. De hond van den Leer v. V. te Gouda heeft dezer dagen 16 levende jongsn ter wereld gebracht. Dr. W. Pleytete Leiden is benoemd tot lid der Kon. Academie van "Wetenschappen. De Koning heeft dr. J. E. de Vrij oud-inspec teur voor scheikundige onderzoekingen in Ned. Indie die zich zoo verdienstelijk gemaakt heeft jegens de kina cultuur en den 6 den 50en verjaardag van de verwer ving van zijn diploma als apotheker beleeftbenoemd tot ridder van den Ned. Leeuw. Het comité te Tilburg ten behoeve der vervolgde russische israëlieten heeft aan dat te Amsterdam over gemaakt een bedrag van f 608,22. De prins v. Oranje heeft f 300 voor de ongelukkigen doen toekomen aan de haagsche afdeeling van de Alliance Israelite. Te Anna Paulowna is in 1881 bij de spaarbank ingebracht f 1537,78% en teruggehaald 1069,13% en bedroeg op het einde des jaars het tegoed van 96 deelhebbers f 2654,93. De volksbibliotheek van het Nut (322 boekdoelen) reikte in den jongsten winter in 24 zittingen aan 65 lezers 803 nummers uit; de school bibliotheek, verbonden aan school nr. 1 (249 boekdeel tjes) in 25 zittingen aan 81 lezers 1247 nummers. De 6 heeren uitmakende het voorloopig comité voor eene west-indische maildienst, stellen den inschrij vers voorde maatschappij te constituëeren onder voorwaarde, dat het ontbrekend kapitaal gevonden worde door het plaatsen van aandeelen en zoo noodig door het sluiten eener obligatieleening voor het ontbrekende bedrag. Van de vereischte 12 ton is tot nog toe inge schreven f 773,500. De Amstelhótel maatschappij te Amsterdam levert over 1881 een dividend van 5 p.c., de Ned.-Indische Handelsbank een van 6.64 p. c. of 16.60 per aandeel van f 250 op. In de kerk te Kollum zijn muurschilderingen ontdekt en onder de leiding van een deskundige uit 's Gravenhage nog meerdere ontbloot. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft de voor stellen van B. en W. tot het afstaan van een gebouw en het verleenen eener subsidie van f 6000 ter uit breiding der ambachtsschool aangenomen. Even als onze Koning heeft de Koning van Belgie een gouden eerepenning beschikbaar gesteld voor den te Maastricht te houden internationalen wed strijd van rederijkers. Het verichten van grondwerken het leggen van zijspoor met wissels het maken van een houten goe derenloods met bureau enz. op de halte Vlake van den staatsspoorweg is aangenomen door den heer M. Hagenaars te Wouw voor 12,500. De weezeninrichting te Neerbosch heeft ter ge dachtenis eener onlangs in Overijsel overleden jeug dige weezen vriendin 13 stuks buitenlandsche effecten, eene waarde van ruim 10000 vertegenwoordigende ontvangen. In eene te Enkhuizen gehouden vergadering be legd tot verlevendiging der markten aldaar is besloten vooreerst de kaasmarkt ter harte te nemen en eene commissie benoemd om bijdragen te verzamelen ten einde 3 jaren lang door het uitloven van premiën het marktbezoek door kaasmakers en kaaskoopers te bevor deren. In het eerste gedeelte barer taak mag de com missie aanvankelijk vrij goed slagen. Tot heemraad van de Broekermeer is gekozen de heer J. Hoeve Jz. te Broek in Waterland en tot hoofd ingeland te Zunderdorp, in plaats van wijlen den heer H. Pauws de heer S. Groot Jz. Te Bovencarspel is tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer C. Schuurman. Den 4 werd te Kolhorn de nieuw beroepen pre dikant tot de gemeente bevestigd door zijnen ambts broeder te Wieringerwaard. Namiddags predikte Z.Eerw. zijne intrede. Men schrijft ons uit Kolhorn De leerlingen der hoogste klasse van de openbare school te Kolhorn, maakten den 5 dezer een reisje naar Haarlem en omstreken onder geleide van het bestuur „Volksonderwijs Barsingerhorn." Slechts enkelen moes ten tehuis blijven wegens te veel schoolverzuim. Dat dit getal jaarlijks kleiner wordt, kan ais bewijs strekken, dat Volksonderwijs op deze wijze nuttig werkt. Nog een andere feestdagmeer voor jeugdiger kinderen geschikt, wacht de lagere klassen. Door wijlen mej. de wed. P. TeunissenMartz is aan het gesticht „de Voorzienigheid" te Amsterdam f 1000 gelegateerd. De bouw van het centraal spoorwegstation te Amsterdam is aan den minsten inschrijverde firma Philip Holzmann en Co. te Frankfortgegund. De hoofdcommissie der Vereeniging voor chr.-nat. schoolonderwijs heeftingevolge besluit der algemeene vergadering, den 9 Juni 1881 te Rotterdam gehouden, eene instructie vastgesteld voor de districts-raden die elk uit 3 tot 5 leden bestaande het toezicht over het christelijk onderwijs uitoefenen en de belangen daarvan behartigen zullen. Lonben, 6 Juni. Volgens berichten uit Egypte zijn geheime turksche agenten in overleg geweest met Ara- bi-Bey en werden deze ook naar Engelsch-Indie ge zonden om een opstand uit te lokken. De ingezetenen ondervinden dezer dagen weder het verdrietzich niet op straat te kunnen bewegen dan gehuld in wolken van stof, waardoor de oogen en de ademhalingswerktuigen pijnlijk worden aangedaan. Geen wonder: het is ook zoo droog en het waait zoo hard 1 Zou het daaraan alleen te wijten zijn Sedert eenige jaren is men begonnen de bolwerken zoogenaamd te verfraaien. Vroeger bestonden zij uit eene gelukkige afwisseling van lommerrijk hooggeboomte en dicht kreu pelhout waaruit het lustig gezang van den nachtegaal klonk. Overal was schaduw. Men is met het een en ander niet te vreden geweest. Het ho^ge en het kreu pelhout is op vele plaatsen verdwenen en heeft plaats moeten maken voor perken met bloemhoutwaarin de bodem steeds wordt schoon dat is naakt gehouden

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2