No. 71. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. V R IJ D A G 16 J U N 1. Prijs der gewone Advertentiën ©fliciëel (Scbeclte. ijuitcnUub. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dond©rdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0-06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON Plaatsgebrek belet ons ditmaal de opname van feuilleton BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne op heden ge houden vergadering ingewilligd hebben het verzoek van J. LUT- TEROT, om vergunning tot het oprichten eener goud- en zil versmederij in het perceel aan het Luttik-Oudorp, No. 60. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Juni 1882. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat bij raadsbesluit van 31 Mei j.l. in de artikelen 1, 3 en 4 der verordening op de ge meente-reiniging de volgende bepalingen opgenomen zijn: Het is verbodenna des middags twaalf urenemmers vatenbakken of dergelijke voorwerpendie asch, mest, stroo, biezen vuilnis atvai van groenten of aardappelenschillen in houden of daartoe gebezigd wordenop de stoepenstraten of andere openbare plaatsen neder te zetten of te laten staan. Behalve aan de werklieden der gemeente-reiniging is het verboden, na negen uren des morgens, asch, vuilnis, afval van groenten ot aardappelenschilleD aan de huizen op te halen of te vervoeren. Het is verboden bij het ophalen of vervoeren van asch, vuil nis afval van groenten of aardappelenschillenlangs de straten of wegenvan andere wagens schuiten of voertuigen gebruik te maken, dan die ingericht zijn volgens de voorschriften, door Burgemeester en Wethouders te geven. Zij verzoeken de ingezetenen dringend deze bepalingen na te leven ter voorkoming, dat op hen toegepast worden de op de overtreding daarvan gestelde straffen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 14 Juni 1882. »e Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden. Pieter Slikker, 1. w. BarsingerhornJurrianus Johannes Meijer. BELG1E. De uitslag der op den 13 gehouden ver kiezingen is dat de liberale meerderheid iü de Kamer van 14 tot 16 en in den Senaat van 4 tot 7 geklom men is door welken uitslag die een onbeschrijfelijke geestdrift verwekt, het ministerie behouden is. De Senaat bestaat nu uit 38 liberalen en 31 clericalen en de Kamer uit 78 liberalen en 60 clericalen. Te Gent, welke plaats den doorslag geeft, won de liberale partij met geringe meerderheid. De burgemeester van Ant werpen de heer de Waelwerd daar gekozen met 5698 stemmen tegen 5644 op den clericalen candidaat. DUITSCHLAND. Bij de tweede lezing van het ontwerp op het tabaksmonopolie op den 12 voerde prins Bismarck gedurende twee uren bet woord. Hij verklaarde niet te willen bestrijden het gevoelen dat het tabaksmonopolie een kwaad wasgelijk ieder monopolie. Maar hervor mingen waren voor de rijksregeering en de bondsre- geeringen niet mogelijkindien de middelen daartoe niet verschaft werden. Thans moest beslist worden of die noodig waren of niet. Vooral het pruisische belastingwezen had behoefte aan hervorming. 11 ij wenschte afschaffing der klasienbelasting en toonde aandat door die belastingin verband met de gemeentelijke belastingen een toestand van maatschappelijke ellende geschapen en landverhuizing bevorderd werd. Daarte genover moesten toch de bestendige bedenkingen eener principiëele oppositie verdwijnen, die in de regeering slechts een algemeenen vijand zag. Men verloor de wel willende bedoelingen van het hoofd van den Staat, dat de ellende kent en wil lenigen uit het oog. Het hoofd doel der regeering is, de belastingschuldigen te ontlasten. Aan den pruisischen Landdag zal het „Verwendungs- gesetz" (handelende over het gebruik, dat van het over schot der rijks inkomsten in de duitsche Staten gemaakt wordt) weder voorgesteld worden. Bij verwerping daar van zou de regeering een beroep op de kiezers doen omdat zij te veel vertrouwen in het verstand der kiezers had om niet een beroep op hen te doen. In den Rijksdag wordt het tabaksmonopolie bepaald uit staat kundige beweegredenen der partijen bestreden. Zoo hij desniettemin zijn ambt bleef bekleedendan was het alleen om aan de gelofte getrouw te blijven die hij in 1878 toen hij des Keizers bloed vloeien zag had af gelegd. Zijne hoop rustte voornamelijk op de duitsche stamhuizendie rug aan rug tegen buitenlandsche gevaren en ter verdediging der monarchale rechten de nationale denkbeelden trachtten te handhaven. Duitsch- land heeft vaste verbintenissen met buitenlandsche groote monarchiëen die met Duitschland dezelfde be langen bij den vrede en het instandhouden van het bestaande hebben. Hij geloofde, dat de vereeniging van twee rijkenzooals men die in 1848 en later ge- wenscht heeft, steeds vaster en duidelijker worden en een sterke macht in het midden van Europa zijn zou. Hij eindigde met den wensch dat de staatkundige denkbeelden der partijen weder op den achtergrond mochten treden voor een nationale staatkunde. Den 14 voerde prins Bismarck weder het woord waarop nog nad t zal worden teruggekomen. Artikel 1 werd even wel verworpen met 276 tegen 43 st. Ook te Meiszen is de conservatieve candidaat voor lid van den Rijksdag met 3961 stemmen geslagen door den liberalen candidaatdie 4350 stemmen verkreeg. De sociaal-democraten waren bij deze verkiezing tus- schen beide candidaten verdeeld. ENGELAND. De te Alexandrië voorgevallen on geregeldheden bewijzen volgens de Times en de Daily News zeer duidelijk hoe noodig de mogendheden in Egypte eene krachtige staatkunde moeten volgen. Men moet toch volkomen voorbereid zijn op de mogelijkheid eener samenspanning van den Sultan Arabi-bey Derwisch-pacbaHalim-pacha en vele anderen tegen het toezicht der mogendheden. Een verslaggever der Daily Telegraph had een lang durig onderhoud met Arabi-bey eu eenige andere on tevreden officieren. Aan dat onderhoud worden de volgende bizonderheden ontleend. Arabi verklaarde niets tegen de europeaDen te hebben en er niet aan te denken om hen te kwetsen. Alleen moest Engeland's ver tegenwoordiger, de heer Malethet land verlaten. Hij kende noch de taal noch het land liet zich door anderen steeds leiden en had vooroordeelenwelke hem vaak onredelijk maakten. Hij had niets tegen den franschen vertegenwoordiger. Hij stierf .liever, dan zich met den Onder-koning te verstaan ot het land te verlaten. De Onder-koningvan wien het volk niet hield moest noodzakelijk verwijderd worden want hij had slechte raadgevers en verzette zich steeds tegen de wenschen der nationale partij. De naaste erfgenaam moest hem opvolgen zijn zoon was echter te jong en daarom was Halim de aangewezen persoon. Dat Halim een vriend der franschen was, schrikte hem niet af. De egyptisehe schuld moest betaald worden, en daartoe wilde hij gaarne medewerken, doch niet met den heer Malet. Arabi was niet zoo bepaald vijandig tegen de Engelscben gestemd hij was alleen bang dat de engelschen het land wilden inlijven. Hij werd gesteund door een groot deel van het volk het geheele leger en een deel der Bedouïnen. Werd hij verbannen, dan zouden ernstige ongeregeldheden daaruit voortvloeien want zijne partij is sterker dan men denkt. Hoogerhuis. Met 132 tegen 128 stemmen werd den 12 het wetsontwerp verworpen waarbij bepaald was dat het huwelijk van een mau met de zuster zijner overledene vrouw wettig zou zijn. Ten vorigen jare bedroeg de meerderheid, waarmede het verworpen werd, 11 stemmen. De prins van Wales en zijne 3 broei era stemden o.a. voor. Lagerhuis. Den 12 werd door den onder-minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de wonden der consuls te Alexandrië van weing beteekenis waren. De militairen handhaafden na het oproer de orde. Admi raal Seymour, de bevelhebber van het engelsche eska der, was gemachtigd zoo noodig mariniers aan land te zetten doch hij had getelegrafeerd dat de onlusten geen staatkundig karakter hadden. Iedereen werd op straat onderzocht en ontwapend. Den 13 werd door dienzelfden onder minister verklaard, dat het te Alexan drië zoo rustig mogelijk was. De egyptisehe troepen waren tot 12000 man versterkt en de Onder-Koning had zich met Derwisch-pacha daarheen begeven. Ook de engelsche consul-generaal Malet was gelast zich daarheen te begeven. (Volgens later bericht kwam hij te Alexandrië aan.) Hij hield het er voordat Arabi-bey nog te Cairo was. Wat de veiligheid der europeanen aldaar betrof, onderstelde hij dat, gingen de consuls naar Alexandriëeen groot aantal europea nen volgen zou. De toestand van regeeringloosheid die thans bestond was niet te dulden, doch meer kon hjj niet zeggen. FRANKRIJK. In het departement der Nièvre arrondissement de Cosne heelt den 11 eene verkiezing voor lid der Kamer plaats gehad ten gevolge van het overlijden van den bekenden bonapartist de Bourgoing. Er wordt herstemming gehouden daar geen meerder heid verkregen werd. Gambon een der aanhangers van de Commune bekwam 5395, de conservatieve can didaat de Bouteyne 5268 de republikein Eleury, aan hanger van Gambetta 2873 en nog een andere repu blikein 680 stemmen. Het onderzoek naar de handelingen der politie-agen- ten bij de vroeger vermelde ongeregeldheden in de latijnsche wijk te Parijs met de studenten heeft ten gevolge gehad dat 2 agenten ontslagen werden die zich schuldig gemaakt hadden aan gewelddadigheden jegens gevangen genomen personen. Een derde werd streng gestraft een brigadier in rang verlaagd en vier onder-brigadiers kregen hun pensioen. De President der republiek heeft echter vernietigd de door den ge meenteraad van Parijs ten aanzien van den prefect van politie Camescasse naar aanleiding dier ongeregeldhe den aangenomen motie welk besluit onder de radicale leden zeer veel ongenoegen heeft veroorzaakt. Een der bladen hunner richting geeft den raad, den prefect niet uit te noodigen bij het inwijdingsfeest van het nieuwe stadhuis Er wordt echter verzekerd datzoo de raad hieraan gevolg mocht geven zoowel de presi dent als de ministers en dientengevolge ook de gezanten voor de uitnoodiging zouden bedanken. Senaat. Den 13 werd door den president-minister, in antwoord op eene gedane vraag medegedeeld dat de egyptisehe troepen te Alexandrië langzaam in be weging waren gekomen doch hun plicht hadden ge daan. Sedert waren versterkingen aangekomen en hij hooptedat de rust bewaard zou blijven. 38 europea nen waaronder één franschman waren omgekomen het gebeurde was uit eene toevallige oorzaak niet uit godsdienstige of staatkundige hartstochten ontstaan. Intusschen waren de noodige maatregelen genomen ter bescherming der landgenooten. Kamer. De president-minister deelde den 25 de bij de regeering ontvangen berichten uit Egypte mede en gat de verzekering dat alle maatregelen genomen waren, om Frankrijk en de fransche vlag te doen eerbiedigen en de belangen der landgenooten te beschermen. ITALIË Den 12 werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen de Kamer, met diepe erkentelijkheid vervuld jegens de buitenlandsche staat kundige gewestelijke en gemeentelijke vergaderingen die zich met Italië in den rouw vereenigden, gaat over tot de orde van den dag. Daarna heeft de minister van buitenl. zaken Mancini de staatkunde van het ministerie ten aanzien van het egyptisehe vraagstuk uiteengezet, toen hij door twee leden om inlichtingen gevraagd werd. Dat antwoord kwam hierop neder. De regeering wei gert een gewapende tusschenkomst van de zijde van zekere mogendheden goed te keuren zij is voor het bijeenkomen der mogendheden met een bepaald doel zij handhaaft en bekrachtigt de bevoegdheid van de europeesche eensgezindheid om tot de oplossing mede te werken zij wil den Onder-Koning herstellen in zijn gezag, omdat hij de vrijheidsinstellingen handhaaft, aan de Egyptenaren eens geschonken; zij geeft, zoo gewapende tusschenkomst noodig mocht zijn aan die van Turkije de voorkeurdaar deze van twee kwaden het minste is. Hij verklaarde verder dat de regeering vast besloten wasde overeenstemming niet te ver breken tusschen haar en DuitschlandOostenrijk en Rusland bestaande, daar zij die overeenstemming geluk kig achtte voor Italië en daarvan goede uitkomsten verwachtte. Voor het oogenblik kon hij niet meer zeggen hij vertrouwdedat de Kamer met het nu medegedeelde genoegen zou nemen. Een der vragers verklaarde dat dit met hem het geval niet was. „Gis teren zeide hij„zou hetgeen de Minister ter onzer kennis bracht, mij bevredigd hebben; maar heden is de toestand andersen ik houd het er voordat het oogenblik om te handelen gekomen is. De regeering moet aanspraak maken op het recht van Italiëom rechtstreeks in de zaken van Egypte tusschen beiden te komen.". EGYPTE. De consuls hadden den 12 des ochtends bij den engelschen consul eene bijeenkomst en begaven zich daarna naar Derwisch-pacba. Zij verlangden te wetenwie voor het in ernstig gevaar verkeerende leven der europeanen verantwoordelijk was. Derwisch antwoordde ontwijkend. Des namiddags werden zij bij den Onder-Koning ontbodenbij wien zij Derwisch- pacha en de andere turksche commissarissen, Cberif- pacha en Arabi-bey vereenigd vonden. Arabi verbond zich alle bevelen des Onder-konings getrouw na te komen en te verbieden het prediken in de moskeeën het houden van oproerige vergaderingen en het ver schijnen van vijandige dagbladartikelen. De Onder koning beloofde stappen te zullen doen ter bescherming van het leven en de eigendommen der europeanen terwijl Derwisch-pacha zich bereid verklaarde met Arabi samen de bevelen des Onder-konings te doen uitvoeren. De consuls vaardigden verder den 12 te zamen eene kennisgeving aan de europeanen uitwaarin zij ver maand werden, zich bedaard te houden en vertrouwen te stellen in het egyptisehe leger. Dien dag hadden geene rustverstoringen plaats. De berichten omtrent de ongeregeldheden leveren ten aanzien van de oorspronkelijke daders nog weinig waar borgen voor juistheid. Dit staat echter vastdat om streeks 50 europeanen gedood en 70 gekwetst zijn, ter wijl van de inlanders slechts 5 gedood en 10 gekwetst werden. Arabi-bey wordt voor den aanlegger der onge regeldheden gehouden. SERVIE. Koning Milan ontving dezer dagen eenige afgevaardigden uit de nationale vergadering ten gehoore, bij welke gelegenheid hij met veel lof sprak over het tegenwoordig ministerie en verklaardeden heer Ristics

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 1