iSinttettlattb. QUIerlei. &tab0~I3ericüten. nooit en tot geen prijs weder aan het gezag te zullen roepen. Zijne houding veroorzaakte in het binnenland onlusten en bracht Servie's betrekkingen met de bui- tenlandsche mogendheden in gevaar. Den 13 was te Maastricht nauwelijks een rijtuig te krijgen in de naburige belgische dorpen deden zij dienst om de kiezers naar de stembus te brengen. Den 13 werd de gemeente de Rijp met een be zoek vereerd van den commissaris des Konings in Noordholland. Z.Exc. arriveerde met gevolg te 10 uren, per stoombarge „de Rijp," van Wormerveer. Yan de aanlegplaats werden de hooge bezoekers door den burgemeester naar diens woning geleid. Te 12 uren hield Z.Exc. receptie ten raadhuize, welke tot ongeveer half twee aanhield. Daarna werden met blijkbare be langstelling eenige openbare gebouwen bezocht, en te 3 uren vertrok de commissaris per vigilante naar Groot schermer en vervolgens naar Alkmaar. De ingezetenen toonden hunne belangstelling door het allerwege uit steken der vlaggen. De wisselwachter aan het station van den zuid ooster spoorweg te Rosmalen J. v. Lent is den 13 's avonds onder een goederentrein geraakt waardoor hem de beide beenen werden afgereden. Hij bezweek weinige oogenblikken daarna eene vrouw met 4 jeug dige kinderen achterlatende. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 13 den 24jarigen smid aldaar G. v. d. Kodde die op 17 Fe bruari na in dronkenschap zijne vrouw te hebben mishandeld een geteerd zeildoek dienende tot be kleedsel van eene houten schutting, in den keuken van een door hem en andere gezinnen bewoond perceel aan de Spaarndammerstraat had in brand gestoken (welke brand spoedig gebluscht werd), onder aanneming van verzach tende omstandighedeu veroordeeld tot 18 maanden celstraf. Ten gevolge van het onweder van den 13 zijn verbrandte Oosthuizen 2 molenste Hillegersberg de papiermolen en lompenscbuur van den heer C. v. d. Gilse te Steenwijkerwold een watermolen. De koren molen aan de Westvest te Delft geraakte mede in brandmaar het gelukte den knecht het vuur spoedig te blusschen. S. Loozenkootschoenmaker te Eist nabij Rhenen, heeft den 13 zijnen 24jarigen zoonin een hevigen twistmet een mes 2 z_,o ernstige steken toegebracht, dat deze in weerwil van spoedig verleende geneeskun dige hulp enkele uren later onder hevige pijnen be zweken is. De dader is in hechtenis genomen. Den 13 is een timmerman van het dak van het aan de Oude Turfmarkt te Amsterdam in aanbouw zijnde S. Bernardusgesticht naar beneden gestort en een uur later in het gasthuis overleden. Aan de harddraverij den 14 te Utrechtuitge schreven door de plaatselijke Harddraverij-vereeniging, werd door 10 paarden deelgenomen. De prijseen gouden zweep is gewonnen door Prinses van P. Smit, te Rotterdam pikeur P. v. Santen de premie 2 met zilver gemonteerde hoofdstellen door Snijboon van W. H. J. Brom, te Utrecht, pikeur A. Bos. Op het Damrak Se Amsterdam is den 14 eene vrouw door een tramwagen overredenzoodat zij het bestrief. De op 14 Juni te Amsterdam gehouden vergade ring van bezitters van spaansche fondsen heeftop voorstel van het bestuur der Vereeniging voor den Ef fectenhandel de conversie aangenomen. Aan het departement van waterstaat is den 14 aanbesteed het maken van a. 2 lmdhoofden voor den overgang van den Rijnspoorweg en een gedeelte spoor weg tussdien den Rijnspoorweg en den Slaperdijk nabij Veenendaa!b. een hoofdgebouw op de station Sneek ten behoeve van den spoorweg Stavoren—Leeuwarden; c. hoofdgebouwen op de stations Boxmeer en Venray; d. gebouwen en eenige werken op de halten Cuyk en Mook. Minste inschrijvers waren de heeren a. W. T. Wijers, te Tilburg, voor 197,000 (raming f 247,000), l. B. H. Trooster, te Zwolle, voor f 73,497, c. H. C. Jansen te Maasbrachtvoor 58,950, d. L. de Roog, te 's Gravenhage, voor f 91,450. Dr. v. Hengel te Hilversum schrijft aan het U. Dagblad dat zijne proef om vruchtboomen door het aanbinden van eucalyptus-bladen tegen rupsen te be schermen niet langer dan 13 dagen gebaat heeft. Toen de bladen verdroogd waren keerden de rupsen terug zoodat dus de reuk der verscbe bladen het on gedierte terughoudt. Hij heeft thans bevonden, dat bij de tuinbazen Knoppers en Zonen te Hilversum die verscheidene eucalyptus-planten uit zaden gewonnen hebben al de in de nabijheid van die planten aanwe zige vruchtboomen vrij van ongedierte blijven. De raad van beheer der Holl. Spoorwegmaat schappij heeft op hare lijnen aan schoolgaande kinderen en kinderen van weeshuizen of gestichten onder geleide, eene vermindering van vracht toegestaan Twee kinde ren beneden de 15 jaren kunnen op één retourkaart reizen. Yoor kinderen boven de 15 jaren moet de volle vracht betaald worden. Aan het centraal-spoorwegstation te Rotterdam zal voortaan de dienst op het telegraafkantoor en op het bureau voor de afgifte van plaatskaartjes uitsluitend aan vrouwelijke ambtenaren worden opgedragen. Door wijlen den heer A. A. H. v. d. Reyt te Teteringen is aan de algemeene armen aldaar vermaakt f 1000, vrij van rechten. In September zal te Yenloo een standbeeld verrij zen ter nagedachtenis van den aldaar geboren belgischen kapitein H. Belletable die in 1840 de „Aartsbroeder schap der H. Familie" grondvestte. Van wege het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zijn afgietsels vervaardigd ten behoeve der teekenscholen te ArnhemLeeuwarden, Breda, Nijkerk en Terschelling. Te Haarlem is op 63jarigen leeftijd overleden de kunstschilder J. J. H. Joosten. Ongeveer 3/4 uur benoorden Noordwijk aan Zee is een jonge walvisch omstreeks 36 voeten lang, aange spoeld. Hij verkeerde reeds in staat van ontbinding. Een makelaar te Beverwijkdieeven als in andere plaatsen het geval is 3 maal per week vóór het vertrek der stoombooten naar Amsterdam in het openbaar groenten vruchten en bloemen verkochtis daarin verhinderd door den ontvanger der registratie die meende, dat ook deze soort van verkoopingen niet zonder rechterlijken bijstand kunnen plaats hebben. De verkoopingen zijn alsnu voorloopig gestaakt. Te Zijpe brengt het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank dit jaar f 840 op. De Koning heeft benoemd tot dijkgraaf van Sa terland den heer J. Prins Jr. en tot hoogheemraden van dat waterschap de heeren J. Slegt en A. Wijhenke. Z, M. heeft onderwijzers-pensioenen verleend aan de heeren G. Zwart te Volendam a f 663 en J. D. Kruyerte Oterleek a 509. De erfgenamen van wijlen prins Frederik hebben het Nederlandsche paleis te Berlijn voor 1% miljoen gulden aan den pruisischen Staat verkocht. Aan de grenzen der provincie Drenthe is eene hut door een wolkbreuk verpletterd. Een vijfjarig kind kreeg een balk op het hoofd en is ten gevolge daar van overledeD. Volgens het jaarverslag der Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen wordt voorgesteld een dividend uit te deelen van f 13,45 per aandeel. De 500 aandeelen van 1000uitmakende de eerste serie der op te richten Utrechtsche Hypotheek bank, zijn reeds alle geplaatst. De minister van binn. zaken heeft aan de ver eeniging tot inwendige herstelling van het Muiderslot vergund haar voornemen te volvoerenen tevens om ter bekostiging daarvan 5 jaren lang van eiken bezoeker van dat slot 50 cent te heffen moetende indien het werk binnen 5 jaren niet voltooid is, het dan nog on verwerkte overschot van die heffing in 's Rijks schat kist gestort worden. Door wijlen jr. J. C. W. Fabricius v. Leyenburg, wiens voorouders uit Haarlem afkomstig waren is aan het Stedelijk Museum aldaar vermaakt den ver guld-zilveren beker, door de Staten van Holland en Westfriesland vereerd aan eenen Fabricius tot een aandenken aan het beleg van Ostende een aantal fami lieportretten schilderijen en wapenkaarten voorts na het overlijden zijner jongste dochter 57 schilderijen en een zestal familieportretten een en ander aanwezig in het huis Houdringe en het kasteel Loenen en Wolferen. Bij het amsterdamsche comité voor de russische israëlieteu is ingekomen van de comité's te Schiedam 720,58%, Venloo f 225, Enschede 412,80, Beilen f 60 Zaandam f 467,85 Assen 200van de com missie van het israël. kerkbestuur te Roermonde f 363; opbrengst van inzamelingen te Oosterhout f 203,18J, Broek in Waterland f 39,61. In de herv. kerk te Egmond aan Zee is ten gevolge der bemoeiingen van ds. Mouthaaneen ge schikt orgel geplaatstzijnde een te Amsterdam voor ongeveer f 600 naar americaansch model vervaardigd bureau-orgel. Te Tilburg is een olieslagersknechtdie, toen de molen bij gebrek aan wind eenige oogenblikken stilstond, de as wilde smeren maar verzuimde het gaande werk vast te zetten, door de ijzeren pennen van de as in de kleederen gegrepen rondgeslingerd en verpletterd. B. en W. van Amsterdam hebben den gemeente raad voorgesteld afwijzend te beschikken op het ver zoek van den heer Carré om hem een gedeelte van het Amstelveld (in ruil van zijn terrein aan den Binnen- Amstel, af te staan, ten einde daarop een vast circus te bouwen. Een bazar te Zaandam ten voordeele der christ.- nat. school aldaar gehouden heeft ruim 300 opge bracht. Mejuffrouwen A. P. Perzoon Broskij en J. W. J. de Winter, te Hasselt, zijn benoemd tot onderwijze ressen de eerste te Lirnmen de tweede te Dirkshorn. Een werkman aan den dijk tusschen Spijkerboor en Knollendam is door het blok eener heistelling zwaar gekneusd en kort daarna gestorven. De vleeschhouwer D. v. G., te Amersfoortis door de rechtbank te Utrecht tot f 100 boete of 100 dagen gevangenisstraf veroordeeldomdat hij geweigerd had zijnen winkel te laten visiteeren door Rijks-ambtenaren der belastingen. Bij de verbouwing van het Odéon te Zwolle is een kind van een der werklieden onder een omvallend kozijn geraaktzwaar gekneusd en aan de gevolgen overleden. De gemeenteraad van Castricum heeft zich bij meerderheid van stemmen tegen een stoomtram ver klaard, en aan de heeren C. de Groot c. s. te Egmond aan Zee concessie voor een paardentram verleend. Een schoenmakersknecht, die omstreeks Pinkster te Zuidscharwoude zich door diefstal en oplichting in het bezit had gesteld van eenige kleedingstukken schoeisel en een horloge is te Amsterdam door de policie opgespoord en gevankelijk gevoerd naar Alkmaar, waar het horloge verpand en sedert in beslag geno men was. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht heeft de localen voor de openbare burgerscholen te Kuilenburg afgekeurd. Het gemeentebestuur is hierop bij Gedep. Staten in hooger beroep gekomen op grond, dat ongeveer 200 kinderen van onderwijs verstoken zullen worden en bij den gemeenteraad reeds plannen voor nieuwen schoolbouw aanhangig zijn. Gedep. Staten hebben gelast datin afwachting niet meer leerlin gen in de school mogen toegelaten worden dan er plaatsen zijn volgens het kon. besluit van 1 Mei 1882. Aan dezen last is uitvoering gegeven door eiken dag een gedeelte der kinderen vacantie te geven. Te Pittsburg is eene bijeenkomst gehouden van 70 personen vertegenwoordigende de grootste ijzerfabrie- ben dier streeb| Zij besloten eene vereeniging van patroons op te richten ter hunner bescherming tegen de eischen der werkliedenvereenigingen. De werkstakers zullen den 17 eene groote bijeenkomst houden. Yictor Hugo schreef voor f 500 in voor een stand beeld van Garibaldiwaarvoor de inschrijving door eenige republikeinsche bladen geopend is. Zeer belangrijke proeven op verschillende dieren zijn voor eenigen tijd te Parijs door eenige geneeskundigen genomen. Men heeft n.l. honden katten en andere dieren gevoed met zeer sterk trichinehoudend vleesch, met het zonderlinge gevolg dat deze dieren er hoege naamd geen nadeelige gevolgen van ondervonden. Zelfs waren de trichinen bij de operatie niet terug te vinden en dus inderdaad verteerd. Een kostgangerhoudster te Nieuw-York ontving van een harer kostgangers geen geld. Daar zij geen geld wilde uitgeven om de juffrouw uit haar huis te laten zet ten, kwam zij op den inval, om in haar bed een groote kikvorsch te leggen. Haar man leverde kikvorschen aan geneeskundige instellingen en zij had ze dus bij de hand. De kostganger vond dit niets aardig en klaagde haar aau omdat zij drie malen in haar bed een kikvorsch had gevonden. Voor den rechter gekomen werd aan de aangeklaagde gevraagd of het middel geholpen had en de schuld betaald was Het antwoord luiddeneen na de 3e kikvorsch is zij echter weg gegaan. De rechter lachte hartelijk doch moest haar toch veroordeelen tot f 7,50 boete. Den 10 werd te Londen eene schilderij van Meisso- nier, voorstellende Napoleon I, gezeten op een schimmel, verkocht voor f 72000. De eigenaar, de schotsche hoogleeraar Ruskin had haar voor 12 jaren gekocht voor f 10000. Den 11, den 53 trouwdag van Keizer Wilhelm, is te Potsdam met groote plechtigheid de op 7 Mei 1.1. geboren zoon van prins Wilhelm gedoopt. Ke zer Wilhelm hield zelf dien achterkleinzoon ten doop, die de namen ontving van Friedrich Wilhelm Victor Au gust Ernst. De Keizer heeft eene photographic laten maken van zich zeiven, van den kroonprins, van diens oudsten zoon en van den jong geboren prins, alzoo de regeerende vorst met drie troonopvolgers in rechte lijn. De erfgenamen van prins Frederik der Nederlanden hebben het bekende nederlandsche paleis te Berlijn aan den staat verkocht voor f 1,500,000. In eene den 10 te 's Gravenhage door een groot aantal letterkundigen en uitgevers biigewoonde verga dering is de vraag besproken op weïfee wijze men aan mevrouw Bosboom-Toussaint de hulde van haar vader land zou kunnen brengen op 16 September e.k., den dag waarop zij 70 jaren geleden alhier werd geboren. Algemeen vond het denkbeeld instemmingbaar een marmeren borstbeeld en een album aan te bieden. In de vergadering van leden der afdeeling Alk maar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, op 12 Juni alhier gehouden is tot candidsat gesteld voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur (uit Noord holland) ter vervanging van den heer S. F. Sieuwerts wegens het verlaten der provincie genoodzaakt af te tre den, de heer jhr. mr. P. van Foreest, te Heyloo. Yerder is besloten, dat de zomervergadering zal gehouden worden te Bergen op Woensdag, 26 Juli, terwijl ten slotte dispensatie is verleend van art. 1 van het reglement ten gevolge waarvan dit jaar geene verloting zal gehou den worden. De policie heeft in de laatste dagen verscheidene nasporingen en arrestatiën te doen gehad ter zake van diefstallen. Gevangengenomen zijn de papierkoopman H., die in den avond van den 10 uit een winkel waar men van zijne negotie niet gediend beliefde een kruikje kaaskleursel ontvreemd had F. B., die den 12 aan een landman bij het helpen afladen van kalveren van diens wagen een portemonnaie had ontfutseld en 2 perso nen als schrijver en brenger van een in den avond van den 13 aan de heer B., buiten de Kennemerpoort ge- brachten dreigbrief. Nog zijn processen-verbaal opge maakt tegen den bekenden dief van een den 12 in beslag genomen partijtje touw en tegen een persoon die beticht wordt een horloge weggenomen te hebben uit eene woning alhierwaar hij 's wekelijks gelden kwam ophalen. Hij had het verkocht en beweert het van eene der huisgenooten gekregen te hebben hetgeen door laatstgenoemde echter ontkend wordt. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 11 Juni. Jacobus Z. van wijlen Jacob de Koning en van Guur- fje Groenveld. 13 r NeeltjeD. van Simon Kleymeer en Eva Hoevelaar. MarianneD. van Alexander Trompetter en Rosetta Muller. 14 Simon, Z. van Simon Jut, en Geertje Bos. Aagje, D. van Jan Wilbrink en Maartje Houtkooper. Her man, Z. van Jan van der Oord en Antje Boes. OVERLEDEN. 14 Juni. Gerrit Storm Sr., 77 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 13 Juni. Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. I. Winkelhuis (Koek- en Banketbakkerij), N.z. Verdronkenoord, sectie B, 592. Str. J. Schotvanger Pz. 3815, Verhoogd door denzelfde met15, 2. Pakhuis, N.z. Keizerstraat, 2178. Str. T. J. Amersbeek 1200, Opgehouden. 1 en 2 gecomb., niet verhoogd. 3. Huis, w. z. Nieuwesloot. 1699. Str. J.J. Boogh 500, Verhoogd door P. T. Portegies met 60, Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Winkelhuis (Goud- en Zilverkashouderij), z. z. Venisse, B 1694. Str. E. A. v. Gelder8050, Verhoogd door denzelfde met 1950,—

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2