ISimtenlatib. iTAATS-LOTERIJ. 5e. kl., 21 Juni, 3e. lijst. Nr. 12026, 20338 en 20894 1000, Nr. 1861, 8366, 15623 en 18415 f 1500, Nr. 1600, 9329, 9433, 13791, 137941543818353 en 18482 f 200Nr. 1660, 2407, 2777, 4362, 5852, 6979, 6985, 7867, 8594, 11911, 14525, 16053 en'20798 100. Donderdag S3 Juni, 4» lijst. Nr. 1337, 11947 en 15972 1000, Nr. 4431 en 4793 400, Nr. 224, 4934, 6169, 8701, 16490 en 20874 f 200, Nr. 821 2138, 5178, 5491, 6842 12285, 12514, 14161, 14399, 15741, 16457, 17646, 18863 en 19770 f 100. Jngezotibeu Sdukfccu. QlUerlei. en minister van buitenlandsche zaken Achmed-Rachid- pacha binnenlandscbe zaken Arabi-bey oorlog Ali Ibrahim pacha justitie; Mahmoud Falaki-pacha open- bare werken Suleiman-pacha-abaza onderwjjs; Hussan- pacha-Cheree eeredienst. EGYPTE. Dat bij de ongeregeldheden van den 11 zoovele docden meer gevallen zijn dan aanvankelijk werd opgegeven (hoewel volgens opgave der consuls minder groot), wordt daardoor verklaard dat de moordenaars verscheidene lijken in zee hebben gewor pen dat eerst bleektoen de lijken met den vloed op strand werden gespoeld. Het feitdat de meesten hunner door bajonetsteken gewond waren bevestigt het vermoeden dat de egyptisehe soldaten met de oproer lingen het eenB zijn geweest. De europeanen blijven voortdurend in groot aantal bet land verlaten. De vrees voor nieuwe ongeregeldheden wordt te recht grooter, nu door het vertrek van zoovele europeanen duizenden uit de lagere klassen der inlandsche bevol king buiten verdiensten zijn geraakt en rondzwerven aan gebrek en ellende ten prooi. De europeesche controleurs zijn zeer ongerust wegens de vermindering van de voor den dienst der schuld be stemde inkomsten. VEREENIGDE STATEN. De stoomvaartmaatschap pijen zijn den 17 gedwongen geworden 50 centen te betalen voor iederen landverhuizer, die bij Castle Gar den ontscheept wordt. De voldoening dier belasting was nog steeds geweigerd doch den 16 besloot de landverhuizerscommissie niet toe te laten de schepen der maatschappijen die dat recht weigerden te betalen. 13 Maatschappijen gaven dadelijk toe en men verwachtte, dat de anderen wel spoedig zouden volgen. Het Huis der volksvertegenwoordigers en de Senaat namen een wetsontwerp aanwaarbij maatregelen voor geschreven worden ter betere verzorging van landver huizers aan boord. De stichter van het iersche landverbond Michael Davitt is den 18 te Nieuw-York aangekomen. Hij zal op de voornaamste plaateen redevoeringen uitspreken om de beweging te gunste van Ierland weder aan te wakkeren. Den 15 legde de heer J. A. de Ruyter sedert 1859 hoofd der school te Rustenburg zijne betrekking neder. Verschillende autoriteiten en belangstellenden waren daarbij tegenwoordig o. a. de burgemeester die in eene hartelijke toespraak de verdiensten deed uit komen van den heer d. R., die, van zijne zijde, in eene korte afscheidsrede zijnen dank betuigde voor de steeds ondervonden welwillendheid. De leerlingen wisselden een en ander af met zangstukjes, werden op chocolade, krentebrood en koek onthaald en ontvingen ieder tot aandenken een boekje. Den 16 is het zoontje van den kastelein Beuken kamp in de Heerhugowaard (gemeente Oudcarspel), in het water gevallen en verdronken. Den 16 werd aan de meestgevorderde leerlingen der school te IJrsem een aangename rijtoer naar Ber gen en Egmond en Zee verschaft. Een dergelijke tochtover Schoorl in de heen-Heyloo Alkmaar en Schoorldam in de terugreisis ook gemaakt door 75 trouwe bezoekers van de school te Pettenwaartoe vele ingezetenen van dat dorp en van de Zuid-Zijpe gel delijke bijdragen verleend en kosteloos 19 rijtuigen verschaft hadden. Zeer tevreden kwamen de 's mor gens te 8 uur vertrokkene 's avonds te 8 uren terug. In het vorige jaar waren slechts 53 kinderen tot een uitstapje gerechtigd geweest. In den nacht van 16—17 Juni is te Amsterdam ingebroken in het kantoor van de stoombooten „Alk maar Packet," aan het Westerhoofd. De dader, die reeds eenige kleedingstukken en geld vermeesterd had, werd op heeterdaad betrapt. De predikant W. C. H. Koeken die zulk een werkzaam aandeel heeft genomen in de kerkelijke be roering, welke de gemeente te Moerdijk geruimen tijd in onrust heeft gehouden is den 17 in het krankzinni gengesticht te Dordrecht overleden. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 1 7 be en ik heb het ook daaraan gemerkt dat hij mij boven andere meisjes voortrektvertelde Telse. „Waarom zou hij toch met Bertha Petersen gebroken hebben „De oude Petersen mocht Wolf gaarne en Bertha zou hem zeker wel genomen hebben," meende Reimer, „maar de vader verlangt, dat zij met het huwelijk nog een jaar zou wachten omdat het niet goed was in dezen tijd te huwen. Dat is Isebrand echter te lang wiens goed vrouwelijk toezicht noodig heeft." „Maar waarom zouden zij niet huwen vroeg Telse angstig. „De ambtman in Meldorf heeft Petersen verhaald dat de bom spoedig zou losbreken de Holsteinsche ridders zijn reeds weder vergetendat wij vrije Dit- marschers willen blijven en geen lust hebben voor hen heerendiensten te doen. Koning Johan van Denemar ken ondersteunt de Holsteiners en verlangt voor zich het recht, in ons land vestingen aan te leggen en een jaarlijksche schatting van ons te hellen." »En gij mannen wat wilt gij daartegen doen vroeg Telse met van ontroering bevende stem. „Wij willen de Holsteiner Jonkers en de Deensche gorteters met onze lansen kittelen dat hun hooren en zien vergaatriep de jongeling heftig terwijl hij met den voet stampte. „Zoolang nog een Ditmarscher de lans in de vuist houden kan, laten wij ons geen burch ten met vreemd krijgsvolk op den hals schuiven." Telse antwoordde niets, maar de warme krachtige handdrukdie Reimer voeldezeide hem meer dan alle schoone woorden. Ook de oogen van den grijsaard flikkerden van moed, toen hij zijnen toekomstigen schoon zoon zoo hoorde spreken. Wordt vervolgd. sloten de oude kraan aan de Waalkade een toren achtig gevaarte te doen afbreken. De zeilclub „Johanna" te Zaandam heeft den 19 een zeilwedstrijd gehouden van vaartuigen, aan de Zaan te huis behoorende. Het aantal deelnemers in 4 toch ten beliep 14. De Hooge Raad heeft den 19 verworpen het be roep van P. G. Paschier ingesteld tegen het arrest waarbij hij ter zake van verschillende inbraken veroor deeld is tot 12 jaren tuchthuisstraf. Den 19 is te Wijk aan Zee een oppassend werk man van een in aanbouw zijnd koffiehuis ter hoogte van 6 ellen neergevallen en op de plaats dood gebleven. Hij laat eene weduwe met 6 kinderen achter. Bij het lichten op 19 Juni van het in den storm van 14 October in de Waal bij Brakel gezonken vaar tuig is in de roef het lijkje van het vermiste kindje van 5 maanden gevonden. Het werd den 20 bijgezet in hetzelfde grafwaarin de lijken van moeder en broertje toen eveneens omgekomenbegraven waren. Aan de harddraverij van wege den Koning en de Koningin den 19 te Leeuwarden gehouden hebben 31 paarden deelgenomen. De gouden zweep is gewon nen door de Nette, van den heer L. J. Olivier te Stiens, gereden door den heer H. Hijlkema het gouden oor ijzer door Nette, van den beer R. Kramer, te Wolsum, gereden door den heer H. H. Mulder. Het feestmaal op den 19 in het locaal Plancius te Amsterdam werd bijgewoond door 160 reünisten en eenige genoodigden. Het studentencorps bood 's avonds den ingezetenen een concert aan in het Vondelpark. Na afloop daarvan vereenigden zich vele reünisten en studenten in de fraai geïllumineerde studentensociëteit. De academische feesten zijn den 20 en 21 onder be gunstiging van beter weder voortgezet. Den 20 togen de leden en oud-leden van het doopsgezind studenten gezelschap E. T. E. B. O. N. per stoomtram naar „Jan Tabak" en het Paviljoen te Blaricum tot het houden van eene algemeene vergadering en een gezamenlijken maaltijd. Te 2 uren werd te Amsterdam in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt, eene druk bezochte ma tinee musicale gegeven door de kapel van het 7e westfaal- sche infanterie-regimentte gelijk met een volksconcert in het Vondelpark door de Vereenigde Toonkunstena ren. 's Avonds gaven de studenten een concert door de kapel van bet regiment grenadiers en jagers in de fraai versierde zaal van het Paleis voor Volksvlijt, ge volg door een vuurwerk van den heer A. Gall te Rotterdam en een bal. Den 21 hadden op het Am- stelveld van wege het studenten-gymnastiek- en scherm- gezelschap Thor volksspelen plaatswaaraan 200 personen deel namen en waarbij de kapel van Sonnenman zich deed hooren. De senaat van het studentencorps bood den vertegenwoordigers der bevriende studenten corpsen een diner aan ten huize van den heer Zomerdijk Bussink. Aan het ministerie van financiën zijn den 20 in het openbaar bij inschrijving verkocht 36,500,000 tot versmelting bestemde centen wegende ongeveer 130,400 ponden. Van de 8 ingekomen aanbiedingen was de hoogste die der heeren Gebr. Abrahams te 's Gra- hage a 74 de 100 ponden. Den 20 is te Sijbercarspel een joDg menseh be hulpzaam bij het rietdekken van een dak gevallen en kort daarna bezweken. - Te Rotterdam was den 21 laagste inschrijver voor het bouwen van eene school met woning aan de Baan de heer P. A. A. v. Regenmortervoor 33,760. De burgemeester van Beverwijk jr. Boreelden 21 van zijne huwelijksreis terugkeerendewerd met zijne echtgenoot feestelijk ingehaald. Aan de grens der gemeente werd hij door eene commissie met eene eere- wacht van ongeveer 50 personen en het muziekcorps der haarlemsche schutterij opgewacht. De president der commissie heette de teruggekeerden welkom, een meisje bood een toepasselijk versje voordragende namens de kinderen van 3 scholen een bloemruiker aan 3 andere meisjes, met het. genoemde in een rijtuig gezeten, strooiden bloemen in het rijtuig des burgemeesters. De stoet trok door de plaats, waar een eerepoort opgericht en het raadhuis versierd was en vele ingezetenen de vlaggen hadden uitgestoken, naar Westerhout, de woon plaats van jr. Boreelwaarvan de oprijlaan met groen, vlaggen en guirlandes prijkte en waar de kinderen der chr. school eenige liederen zongen. Aan de openbare lagere school te Egmond aan Zee is benoemd tot onderwijzer de heer C. Timmerman, te Ameide en tot onderwijzeres mede voor de nuttige handwerken mej. Das te Maastricht. Als een bijzonderheid wordt uit Egmond aan Zee gemeld dat aldaar een kind is geboren van het vrouwe lijk geslachthetwelk de buitengewone zwaarte heeft van ruim 8 (ned.) ponden. De heer P. Stolp Jr.arts te Castricum verleende de noodige assistentie. De gemeenteraad van Amersfoort heeft met 9 van de 14 stemmen tot directeur van de hoogere bur gerschool benoemd dr. J. Campert te Leiden. Blijkens het jaarboek der Maatschappij tot Nut van it Algemeen hebben de ontvangsten in het laatste maatschappelijk jaar bedragen f 41,737 waaronder de contributie a f 1,60 van 16802 gewone en 11 algemeene leden. Bij het einde des jaars bezat de Maatschappij 155,400 reëel ingeschreven op het Grootboek, f 24,000 belegd in prolongatieeene gift van 4000 en een kassaldo van f 5678. Het aantal departementen bedroeg 335. Deze hadden 7 scholen voor lager onderwijs (te 's Gravenhage met 371, te Breda met 300, te Rotter dam met 220 te Zwolle met 185 leerlingen)19 her- halings-, 22 zang-, 17 gymnastiek-, 26 teeken- en 65 naaischolen. Voor het bouwen van 32 arbeiderswoningen te Nijmegen voor rekening van den heer J. Jacobs was minste inschrijver de heer A. T. Opsommer a 28240. Voor het examen als apothekers-bediende zijn te Middelburg geslaagd mejn. J. v. Londen, van Zaandam, en M. J. Schipper van Zaandijk. Te Venloo heeft een groot bankiershuis zijne be talingen voorloopig geschorst. Er heerscht onder de vele daarbij betrokkenen groote ontsteltenis. Volgens het Hb. woont de miljoenen-jufirouw nog steeds te Amsterdam zoodat de Maasbode die haar te Rotterdam deed vertoeven verkeerd was ingelicht. Bij het comité te Amsterdam tot ondersteuning der vervolgde russische israëlieten is ontvangen van de comité's: te Hoogeveen f 448,55, te Wormerveer f 370, te Borne f 418,95 te Druten f 50 opbrengst eener schaalcollecte te Hellevoetsluis 58,31inzamelingen te Numansdorp 95,42 Klaaswaal 73,30 Zuid-Bei erland 44,60. Het aanleggen van den stoomtramweg Gouda Schoonhoven is door den concessionaris den heer A. Kaptijnopgedragen aan de firma Reymers en Cie. Door den heer J. Hofsteehoofd der school te Koegras gemeente Helderis tegen Juli eervol ont slag aangevraagdwaarop echter afwijzend is beschikt, omdat nog geen plaatsvervanger is benoemd. B. en W. van Rotterdam hebben een voorstel bij den gemeenteraad ingediend tot het aangaan eener 4 p. ets. leening van 5 miljoentot betaling van den aankoop der werken van de Handelsvereeniging op Pijenoord en voorts tot voorziening in eenige buitenge wone behoeften. De renten zouden uit de opbrengst dier werken en verder uit de gewone middelen betaald wor den en de aflossing a pari in 69 jaren geschieden, te beginnen in 1886 met minstens f 10000 en te eindigen in 1951 met 50,000. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft het voorgedragen crediet van f 1000 als bijdrage in de kosten der onder Wassenaar te houden wedrennen verleend. De r. c, gemeente van Woensdrecht heeft hare kerk te Hoogerheidewaarvan vele leden ruim drie kwartier verwijderd zijn. Toen er onlangs sprake was om die kerk te vergrooten, verzochten de woensdrech- ters een eigen kerk te mogen bouwen waardoor ge noemde vergrooting onnoodig zou worden. De kerke lijke overheid wees dit verzoek van de hand maar de verzoekers hebben toch 14000 bijeengebracht en zijn dezer dagen den bouw van een kerkje begonnen. De gemeenteraad van Winschoten heeft f 1500 beschikbaar gesteld voor het eventuëel daar te houden landhuishoudkundig congres in het volgende jaar. Lo gementhouders hebben voor hetzelfde doel reeds onge veer f 1000 bijeengebracht. De straatverlichting in de gemeente Helder zal met 1° September a.s. met 25 lantarens uitgebreid worden. De gemeenteraad van Sneek heeft afwijzend be schikt op een verzoek der Zeilvereeniging om een sub sidie van 300 uit de gemeentekas. Mijnheer de Eedacteur! In uw hier in den omtrek veelgelezen bladlas ik in het nummer van 18 Juni 1.1., 2e blad, iets over den Rijks-ontvanger te N. Niedorp, n.L, dat het gemeente bestuur te Warmenbuizen den heer ontvanger geen geschikt locaal voor ZEd.'s maandelijksche zittingen wist aan te wijzen dat hij de laatste maal zitting in zijn rijtuig heelt gehoudenen dat ZEd. nu voor de vol gende zitting een vertrek te Schoorldam heeft gehuurd. Vergun mij deze zaak even toe te lichten. De heer ontvanger kan hier in de kom der gemeente zeer goed een geschikt locaal voor zijne maandelijksche zittingen krijgen natuurlijk tegen billijke vergoeding. En niet éénmaar meer dan één. En dat zal UEd. ook wel weten, daar hij met de localiteit van de meeste huizen hier bekend is. Maar ZEd. doet niet de minste moeite. Hij is juist bij één persoon wezen vragen of hij een vertrek gebruiken mocht. Als het jaar om was, zou ZEd. den eigenaar „een cadeau" geven. De man had liever contanten en zoo liep het mis. Zoo goed als ZEd. nu te Schoorldam huurt, kan hij te Warmenhuizen ook huren, en dan doet hij nog niets meer dan zijn plicht die hem gebiedt te Warmen huizen zitdag te houden. Was er te Warmenhuizen geen vertrek te krijgen dan was 't wat anders. Trou wens de reis van N. Niedorp naar Schoorldam is wei zoo gemakkelijk als naar W. ZEx. de Minister zal stellig ook geen toestemming geven om te Schoorldam zitdag te houdenwanneer hij ingelicht is omtrent de ware toedracht der zaak. U dankende voor de plaatsing dezer regelenheb ik de eer te zijn W., 21 Juni 1882. Dw Correspondent. De tegenwoordige beheerscher van het perzische rijk, Nasr-Eddin, dus leest men in bet Handelsblad, die bijna vier jaren in het Rijk der Zon doorbracht Padischa en afstammeling uit het geslacht der Kadscharen, is nu 52 jaar oud. Zijn vader hield niet van hem en liet hem ver van het hof op alles behalve zorgvuldige wijze opvoeden. Eerst op rijperen leeftijd wanneer bij alle Perzen de physieke en moreele kracht reeds begint af te nemen trachtte Nasr-Eddin door zich op verschil lende wetenschappen toe te leggen het verzuimde in te halen. Maar nog meer dan zijne studie leerden hem de met zooveel moeite ondernomen reizen naar Europa, dat de toestand van zijn rijk volstrekt niet zoo volmaakt

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2