No. 75¥. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. tweedil; tat .ad. Z O N I) G 25 J I I. Bij dit nummer behoort het volledis verslag van de gemeenteraadszitting van Vrijdag, 23 Juni. ©ffitiëel (Bebeelte, SCHUTTERIJ. iHtttmilaub QUletrlei. lievtiftten. Al.klH UlSCIIIi (III «VAT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter nlgemeene kennis dat de commissie voor de schutterij op Dinsdag4 Juli aanstaande, 's namiddags ten 6 uur precies, ten raadhuize dezer gemeentezitting zal houden tot het beoordeelen der lichaamsgebreken en verdere reclames tegen de dienst bij de schutterij onder opmerking, dat alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van die dienst kan verleend wordenterwijlwan neer vrijstelling voor broederdienst verlangd wordtbovendien schriftelijke bewijzen ter gemeente-secretarie aan te vragen gevorderd worden. Werkelijk dienstdoende schutters, die vermeenen mochten recht op vrijstelling te hebbenkunnen hunne reclames alsdan tevens doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAENE PONT. 20 Juni 1882. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Ten dienste der staatsspoorwegen op Java is den 22 aan het ministerie van koloniën aanbesteed de le vering van ijzerwerk voor perronoverdekkingen luifels, goederen-, locomotief- en overlandloodsen en wagenre- misesin 3 peroeelen, waarvoor minste inschrijvers wa ren de heeren Nicaise en Delcouvente Lalouvière voor f 26,315, de Union Actiën Gesellschaft te Dordmund voor f 20240, en de heeren Nicaise en Delcouve voor 19260, welke laatste heeren ook eenige inschrijvers waren voor de massa tegen 65,500. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 22 aan genomen liet voorstel van B. en W. tot het sluiten eener 4 p c. leening van 5 miljoenen heeft haar, met algemeene stemme» op één na tegen den koers van 98 p.c. en 13'8 p.c. commissieloon, gegund aan een consortiumbestaande uit de Rotterdauisehe Bank de Amsterdamsche Bank en de firma's Jolles A Co., H. Oyens Zonen, "Wertheim en Gompertz Wurf- bain Zoon. Het gerechtshof te 's Graveubage heeft den 22 M. P., commissionair in manufacturen te Rotterdam wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken en zijne in vrijheidstelling bevolen. Hij was beschuldigd van valsch- heid in geschriftals hebbende eene kwitantie van f 2640 voor geleverde manufacturen ten name van J. v. Raalte en Zoon met de onderteekening van E. v. d. Wal bij de firma Gebr. Chabot betaalbaar ge steld en het bedrag daarvan ontvangen. Daarop was hij over Tilburg en Vlissingen naar Engeland gegaan, en 2 dagen later met dezeifde boot teruggekeerd. Door B. en AV. van Leiden is voorgesteld op de Ruïne te stichten een gebouw voor de hoogere burger school voor meisjes a f 70000, en een voor het gym nasium a 50000, te zamen f 125,000, te vinden door het aangaan eener geldleening. In de raadszitting van den 22 was ingekomen een door 800 ingezetenen getee- kend adres houdende bezwaren tegen het voorgestelde terrein waarop men nog steeds hoopt dat een nieuw academiegebouw zal verrijzen. Na langdurige beraad slaging werd met 15 tegen 8 stemmen besloten de beslissing te verdagenten einde de leden en het publiek in staat te Btellen nader en nauwkeuriger van de betrekkelijke stukken kennis te nemen. De gemeenteraad van Eethen heeft aan den on derwijzer aan de bijzondere school te Genderen de be voegdheid ontzegd tot het verder geven van onderwijs. De Ned.-Indische Spoorwegmaatschappij keert over het vorige jaar een dividend uit van 8 p. c. Aan den Staat wordt f 365,000 en aan rentedragende schuld 333,000 afgelost. De wedioopen te Clingendaal nabij 's Gravenhage zullen op 17 Augustus, in plaats van op 14 Septem ber gehouden worden. Bij een voddenkoopman te Barendrecht zijn de pokken uitgebroken de adjunct inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht verklaarde, dat de ziekte door de lompen was aangebracht en adviseerde tot onteige ning en verb; anding daarvan. Daar hij van den burge meester geen voorschot op de onteigening kon bekomen en leven moest, verkocht de man zijne lompen te Rot terdam. Aan de diaconie der evang. luthersche gemeente te Amsterdam is door wijlen den heer J. H. Wijsman Bz. een legaat van 1000 vermaakt. Voor de 4 p. ets. geldleening der gemeente Zwolle, groot 54000, te storten 1 Juli, is ingeschreven 25000 tegen 28 a 99% p. c 8000 tegen 95 a 97 p. c. en f 12000 tegen 94 p. c. Volgens het aan den gemeenteraad van Deventer overgelegde plan van de brug over de IJselten dienste van de Kon. Ned. Locaalspoorwegmaatschappij, tevens ingericht voor gewoon verkeerzal die brug bestaan uit 3 overspanningen in boogvorm, elk van 65 ellen en 8 overspanningen elk lang 35 ellen. De onderkant van de 207 ellen lange hoofdbrug zal 9 ellen boven den gemiddelden waterstand liggen. Aan den Noordenberg zal voor voetgangers een trap komen van 4 maal 9 treden, en voor rijtuigen een 220 ellen lange oprit. Deze baan wordt voorzien van 2 tunnels één voor de Hoofdstraat en één voor de Zwolschestreat. De beer S. te Gempt, predikant te Vlieland, heeft het beroep naar de-Cocksdorp op Texel aangenomen. De strekking van het door dr. Merens c. s. ge dane voorstel is blijkens de daarbij gevoegde memorie van toelichting de volgende1°. de mogelijkheid te openen dat ook andere dan door de Rijks-universi teiten (en de gemeente-universiteit te Amsterdam) af gegeven diplomata voor het candidaats-examen in de godgeleerdheid geldig worden erkend voor bet examen ter toelating tot de Evangeliebediening 2°. alle maat regelen van dwang, om van de door de Kerk aangebo den gelegenheid tot onderwijs in sommige vakken van godgeleerdheid gebruik te maken, te verwijderen. De dienst der stoombooten van de maatschappij „Zeeland" op Queensborough is thans weder hervat zeer ten gemakke der passagiers die het laatste ge deelte van den tocht in betrekkelijk kalm water kunnen afleggen. De Maatschappij ter bevordering der Toonkunst telt even als het vorige jaar 17 afdeelingen maar thans met 3915 contribuëerende leden, zijnde 153 meer dan in 1881; voorts 110 honoraire leden, 30 corres- pondeerende leden 36 leden van verdienste en 1 bui tengewoon lid (de Koning). De zangvereenigingen tel len 263 leden de muziekscholen 2514 leerlingen. De grootste vermeerdering van laatstgenoemden had plaats te Utrecht, Haarlem, Leiden en Alkmaar. Wegens geringe deelneming wordt de door de afdeeling Enkhuizen der Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde aangekondigde tentoonstelling van groenten, bloemen en vruchten dit jaar niet gehouden. Die der aldeeling Haarlem, op 22—26 Juli, in den Haarlem merhout zal doorgaan hoezeer de noodige gelden nog niet geheel gevonden zijn. Het haagsche comité tot ondersteuning der ver volgde russische israëlieten heeft besloten de in kas zijnde gelden en de nog te ontvangen giften op te zen den naar Brody en Lemberg in Galicie waar drin gende behoefte is aan hulp voor de talrijke daar aan komende vluchtelingen. Onder den bevalligen naam van „Lelie- en Rozen knoppen" geeft de firma Nijgh v. Ditmar te Rot terdam een weekb ad voor jonge meisjes uit, dat zeker evenveel recht van bestaan heeft en evenveel nut kan stichten als een courant voor kinderenjongens en volwassenenmits de redactie aan goede handen is toevertrouwd. Wat dit aangaat, doet ons het toege zonden eerste nummer de gunstigste verwachtingen koesteren. Het is geschreven in onderhoudenden be schaafden toon mej. C. Alberdingk Thijm is blijkbaar voor hare taak berekend en vat die zeer consciencieus op. Het blad zal zich geheel onthouden van politieke of godsdienstige vraagstukken, en bevatten: in hoofd-ar- tikelen karakterstudies deugden van jonge meisjes, haar rol in de maatscliappij enz voorts novellen mededee- lingen van het voor meisjes belangrijks voorkomende op het gebied van het openbaar levenkunst-causeriën, besprekingen van huisehjlsen aard, handwerken, modes, maatschappelijke vormen en van voor beschaafde vrou wen mer kwaardige feiten uit de algemeene geschiedenis en de fabelleer levensbeschrijvingen van beroemde per sonen, die geene bijzondere plaats in de geschiedenis in nemen wetenschappelijke mededeeliugen en verscheiden- beden enz. De heer Sweys te Amsterdam vroeger te Bar- neveld woonachtig heeft aan de herv. gemeente van dat dorp een volledig stel zilveren bekersschalen enz. voor de Avondmaalsviering geschonken. Te Haaftenwaar het nieuwe raadhuis dezer dagen in gebruik genomen isheeft men van den Rijks-ontvanger 75 cent per uur geëischt voor het houden van zitting in een der benedenvertrekken. Hij vond dit wel wat duur en boudt nu zitting in een bierhuis. Bij besluit van den gouverneur-generaal van N. Indie is de residentie Banjoewangi opgeheven en zij als eene afzonderlijke afdeeling ingedeeld bij de residentie Be- zoeki zijn de-eilanden Bali en Lombok met de daarbij bebooreode kleinere eilanden verheven tot eene afzon derlijke residentie en zijn de op Bali gelegen land schappen Boeleleng en Djembrana onder bet recht- streekseh bestuur van het gouvernement gebracht. Te Hondsholredijk is een Rijks-telegraafkantoor, ingericht voor telefoondienst, voor het verkeer geopend. Door de belgische regeering is aan de neder- landscbe justitie uitgeleverd B. Klerks van Maasbracbt, gewezen klerk bij den notaris Milliard te Roermonde. Hij was aangehouden wegens valschheid in geschriften. Door directeuren van de Yereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag is besloten om, in navolging van wat voorbeen te Leiden bestond ook bij de door hen gestichte universiteit een regent voor het hospitium aan te stellen. Daartoe is met den titel van hoogleeraar benoemd de heer dr. A H. de Har- togthans predikant te Rotterdam, aan wien tevens, als doctor in de letteren het geven van enkele colle ges is opgedragen. Mag iemand met zijn behuwdzuster een huwelijk aan gaan In vele Staten van Europa is het geoorloofd in andere wel verbodendoch gelijk volgens ons Burgerlijk Wetboek kan de Koning om gewichtige redenen dat verbod opheffen. In Engeland echter is het verboden wat uit bet Romeinsche en het kano- nieke reebt stamt en zijn oorsprong daarin vindtdat aangetrouwde broeders en zusters met eigen broeders en zusters worden galijk gesteld. Ook in Engeland is evenwel een verandering reeds zeer vele malen aan de wetgevende macht onderworpen. 't Is nu zoowat veertig jaar geleden dat in het finis der Lords voor de eerste maal een wetsontwerp werd inge diend strekkende om het bestaande wettelijk beletsel tegen dergelijke huwelijken uit den weg te ruimen. De verontwaardiging der leden van het huis was om zoo te zeggen grenzeloos. Het einde van het lied "'as spoedig gezongen. De eerste lezing van het ingedienm ontwerp kon zelfs niet doorgaan. De argumentenwaardoor dit resultaat werd verkre gen zijn van zoo zonderlingen aard dat niet aan hun gewichtmaar aan het heerschend vooroordeel de uit slag der stemming moest worden toegeschreven In- tusschen wisten velen die met een zuster in 't huwelijk wenschten te treden zich te helpen mist zij slechts de noodige middelen bezaten om naar een naburig land te gaan waar dergelijke huwelijken geoorloofd zijn. Dezer dagen kwam dergelijke voordrachtdie gedu rende bijna een halve eeuw jaar voor jaar met een steeds toenemend aantal voorstanders is behandeld en ver worpen geworden opnieuw in het Huis der Lords in 1 ehandeling. De voor- en tegenstanders wogen nu reeds ongeveer tegen elkander opwant 128 leden verklaarden zich ter gunste van het ontwerp, terwijl de bestrijders 132 in aantal waren en derhalve de meer derheid tot vier stemmen was ingekrompen ofschoon zij vroeger ongeveer gelijk stond met het totaal der leden van het huis. In de zitting waren ook aanwezig 4 prinsen van het koninklijk huis nl. de prins van Wales en zijn drie broeders de hertogen van EdinburgConnaugttt en Albany, die allen hun stem ter gunste van het ontwerp uitbrachten. Hoogstvermoedelijk zal dus het wettelijk beletsel, 'fc welk men nu gedurende 40 jaren getracht heeft uit den weg te ruimen, binnen korten tijd ophouden te bestaan. Een raadsheer in het hof van Grenoble is voor 2 jaren geschorst omdat hij in een aldaar verschijnend olad heftige artikelen geschreven had tegen het ge meentebestuur en den burgemeester, dien hij zelfs had uitgedaagd. De procureur-generaal had de politie ge waarschuwd en daardoor had het tweegevecht nog tijdig genoeg verhinderd kunnen worden. Het park Monceau een van de fraaiste openbare wandelplaatsen te Parijs, zal verlicht worden met elec- trisch licht volgens het stelsel Jabloisckofi en dan geopend blijven tot 's nachts 2 uren. Zoo deze verlichting goed bevaltzal voor de voornaamste andere wandelplaatsen even zoo gehandeld worden. De algemeen bekende natuuronderzoeker Darwin laat een vermogen van ruim f 1,700,000 na. Aan twee zijner beste vrienden, die hem dikwerf ter zijde stonden, vermaakte hij een legaat van f 12000 voor ieder. De lord-majoor (burgemeester) van Londen vereenigde den 17 aan zijnen disch ongeveer 300 burgemeesters van de voornaamste gemeenten van het rijk. 's Gbavenhage 24 Juni. De geruchten omtrent de vorming van een nieuw ministerie zijn onjuist. De heer Nystlid der 2e Kamer voor Maastricht is aldaar heden overleden. Den 22 had van wege de afdeeling van „Volks onderwijs", daartoe door de bijdragen van vele ingeze tenen in staat gesteld, het jaarlijksche schoolfeest plaats, 's Morgens werden in de meisjes-, burger-, tusschen- en armenscholen 42 getuigschriften en 413 boekgeschenken uitgereikt aan 455 leerlingen, die in den loop van een jaar niet één schooltijd willekeurig verzuimd hadden en 's namiddags kwamen deze leerlingen met nog 232 andere, die minder dan 4 malen verzuimd hadden op het Doelenveld te zamen waar zij met wed- en rr.y- spelen de voorstelling van een goochelaar (L. Knoop) en het aanschouwen van fraaie bengaalsche verlichting bezig gehouden en op koek en limonade onthaald wer den terwijl de muziek van het stedelijk corps de fees telijke stemming verhoogdewaaraan het prachtige weder ook zoozeer bevordelijk was. Het feest werd door zoo groot aantal toeschouwers bijgewoond dat er van gcene verminderde belangstelling bleek al werden er in den laatsten tijd wel eens bezwaren tegen de bier gevolgde wijze van aanmoediging van getrouw schoolbe zoek vernomen. Men moge die bezwaren tot zekere hoogte deelen maar wie ditmaal weder getuige was van der kinderen vreugd zal aan geene bezwaren ge dacht en zich zijne bijdrage niet beklaagd hebben. Van Zaterdag 17 tot en met Vrijdag 23 Juni zijn aan de zwem- en badinrichting alhier genomen 16 bin nen- en 118 buitenbaden. Drukste dag 33 baden. Mr. A. Nuhout van der Veen is benoemd tot hoofdcommies bij het departement van justitie te Batavia. De heeren It. Breijer en G. Bouma zijn op de tentoonstelling door de vereeniging „Nimrod", te 's Hage gehouden voor hunne honden in de aldeeling, niet gevraagde rassenbekroond.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5