iSinncnlanb. keukenmeid, die een verkleed manspersoon bleek te zijn gevangen genomen. Generaal majoor Orsehewsky, hoofd van het gendar merie-district Warschau, is benoemd tot adjunct van den minister van binnenlandsche zaken. Geruchten, dat de minister van financiën voornemens zou zjjn den uitvoer van graan naar het buitenland met een uitvoerrecht te belasten, zijn door dien minister tegengesproken. Wel is de zegelverordening gewijzigd. Als gevolg daarvan zijn voortaan o. a. russische aau- deelbewijzen schuldbrieven, depositobewijzen en nieuwe couponswanneer deze van de daartoe behoorende stukken afgescheiden worden gegeven aan zegelrecht onderhevig. Voorloopig zijn van dat zegelrecht vrijge steld verzoekschriften of berichten van vreemdelingen, uit het buitenland inkomende, betreffende het leveren van levensmiddelen voor Eusland's leger en vloot. Op voorstel van den gouverneur-generaal van Odessa zijn den 16 door de synode aan 32 orthodoxe priesters en kerkdienaars in de zuid-russische provinciën die zich bij het tegengaan der gruwelen tegen de Israë lieten bizonder verdienstelijk maaktenbelooningen toegekend. SPANJE. De regeering heeft een wetsontwerp in gediend tot verlaging der invoerrechten van steenkolen, wol en andere grondstoffen voor de nijverheid. TURKIJE. Den 23 werd de bijeenkomst der mogend heden te Konstantinopel geopend. De italiaansche ge zant, graaf Corti, was voorzitter. De leden verbonden zich tot de stengste geheimhouding. Er werd geen secretaris benoemd. De dag voor de volgende zitting zou vastge steld worden, zoodra de gezanten nadere berichten hun ner regeeringen ontvangen hadden. De Porte hand haafde hare bezwaren tegen deze bijeenkomst, waarvan de tot stand koming aan haar werd medegedeeld. Den 24 heeft genoemde voorzitter in voldoening aan het in de eerste zitting beslotene aan de Porte zijn leedwezen betuigd dat zij geen deel nam aan de bij eenkomst en de hoop uitgesproken dat zij dit alsnog doen zou. Die bijeenkomst zou zoowel voor Turkije als de mogendheden de beste gevolgen hebben. Zij rachtte de doelmatigste middelen te vinden ter voor koming van verwikkelingen. Zij was niet vijandig aan Turkije. Konstantinopel was tot de plaats harer ver gaderingen gekozen omdat zij dan het gemakkelijkst met de inzichten der Porte bekend worden en punt voor punt op vriendschappelijke wijze regelen kon. Deze mededeeling scheen een gunstigen indruk gemaakt te hebben en men verwachtdat hierop een verzoenend antwoord zal volgen. Den 25 kwamen de gezanten weder bijeen en spraken over de souvereiniteitsrechten van den Sultan over Egyptewaaraan recht van bestaan toegekend werd. Den 27 wordt de beraadslaging voortgezet. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde den 23 in een onderhoud met den verslaggever der Daily Telegraph te Konstantinopel, dat de europeesche tus- schenkomst in de egyptische zaken in hare gevolgen gevaarlijk kon zijn. De westersche mogendheden moesten tegenover Turkije openhartiger handelen. Het oproer van li Junidat hij geheel als straatrumoer beschouwdezou niet voorgevallen zijnwas geene verbittering onder de bevolking ontstaan door de komst der fransohe en engelsche oorlogschepen. Derwisch- pacha had gemelddat afgevaardigden van het leger de verzekering hunner trouw aan den Sultan en zijnen plaatsvervanger en hunner gehoorzaamheid aan de uit te vaardigen bevelen gegeven hadden. Hij beschouwde dit feit als eene belangrijke gebeurtenis het egyptische vraagstuk was feitelijk nu geregeld en alleen punten van ondergeschikt belang bleven ter afdoening over, tenzij Europatusschen beiden tredende den goeden uitslag des Sultans maatregelen vernietigde. BULGARIJE. Vorst Alexander is van zijne buiten landsche reis te Sofia teruggekomen. Hij werd overal met veel hartelijkheid door de bevolking begroet. gij deze voorwaarden zoo zullen wij ze met de wapenen in de hand ten uitvoer brengen en dan behouden wij ons voor, ze »aar goeddunken te verscherpen." De afgezanten zagen elkander een oogenblik aan waarna de oudste voor den koning trad en op vasten toon antwoordde „Onze voorvaderen hebben van de vroegste tijden af de vrijheid als het hoogste goed beschouwd en haar in heete gevechten met hun bloed gekochtgestrenge heer. Wij zouden niet waardig zijn, den naam van Ditmarschers te voeren wanneer wij ons lafhartig aan eenen vreemden vorst onderwierpen zoolang nog een mannenvuist het zwaard vermag te voeren. Onze vrou wen zouden ons verachten en de dijken op onze kusten doorsteken en de sluizen onzer kanalen openzetten, om ons land en onze verloren eer onder de aandringende golven te begraven. Wat kan u, genadige heer, u, die over drie koninkrijken heerschtaan een paar dozijn gehuchten en dorpen gelegen zijn die ons volk bewo nen. Wij boeren zijn toch waarlijk geen tegenstanders voor zulke voorname en edele riddersen de roem ons overwonnen te hebbenzou toch waarlijk gering zijn. Daarom keert met uwe krijgslieden terug en laat ons in vrede ons land bebouwen het is voor u eene grooter eer gerechtigheid te oefenen, dan met eene hon derdmaal sterkere macht in onze velden te dringen en ons te dwingen de zeis met zwaard en lans te ver wisselen." „Geen haar zal u gekrenkt worden wanneer gij onze voorwaarden aanneemt antwoordde de Koning, op harden toon. „Ga nu heen en zegt dat uwen land- genooten maar vergeet niet er bij te voegen dat wij binnen acht en veertig uren antwoord wachten blijft dat uitdan kan ons niets meer terug houden ons geduld is ten einde." Hij maakte eene beweging met de hand als om den afgezanten te beduidendat zij vertrekken konden maar de jongste nam nog eenmaal het woord. Wordt vervolgd. EGYPTE. De Sultan schonk aan Arabi-bey de orde van de Medjedie le. klasse en aan den Onder- Koning een aandenken in diamanten. Op het verzoek van den heer de Lesseps aan de egyptische regeering om de veiligheid en het ongestoord verkeer op het Suezkanaal te waarborgen, antwoordde minister Ragheb pacha dat de regeering het tot hare plicht rekentoveral in Egypte en vooral in de nabijheid van het kanaal de rust te handhaven. Men kon dus verzekerd zijn van de veiligheid op het kanaal. In weerwil van die verklaring heerscht aan de oevers van dat kanaal ongerustheidomdat men in de laatste dagen een troep gewapende bedouïnen op kameelen gezeten opgemerkt had. De Onder-koning schreef een brief aan Ragheb-pacha, waarin bij wijst op de betreurenswaardige gevolgen der wanordelijkheden van den 11, namelijk de overhaaste vlucht van talrijke vreemdelingenzoowel handelaars als werklieden ondanks de kennisgeving dat de rust hersteld was. Door de staking van den handel de verdwijning van het krediet en het opvorderen van kapitalen uit de bank en andere inrichtingen is aan het land zeer belangrijk nadeel toegebracht. Hij dringt op een krachtig onderzoek aan en zegtdat de wan ordelijkheden nimmer zóó ernstig geworden zoudeu zijn, indien men ze van den aanvang af gestuit had. Hij vraagt opgave van de namen der aanstokers en mede plichtigen om de schuldigen streng te kunnen straffen. Hij acht het nemen van afdoende maatregelen dringend noodig om de openbare orde en veiligheid te herstellen, den handel te doen herleven en de vroegere vriend schappelijke betrekkingen tusschen inboorlingen en eu- ropeanen te herstellen. Hij rekent op 's ministers geestkrachtom zoodanige maatregelen te nemen als geschikt zijn om een einde te maken aan den in Egypte voorbeeldeloozen toestand. De fransche vertegenwoordiger, de heer Sienkiewicz, is in het belang der dienst terug geroepen. Deze te rugroeping beteekent echter niet, dat Frankrijk's staat kunde veranderd was. STATEN-GENERAAL. Bij de 2e. Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen 1°. tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van een etuk grond te Katwijk aan Zee aan C. v. d. Oever aldaar voor 823,50 tot bekrachtiging eener overeenkomst met de gemeente Bergen op Zoom, hou dende kosteloozen afstand van grond op de nog onge- slechte deelen der voormalige vestinggronden voor den aanleg van wandelplaats en haventerreinen, en den ver koop voor 10,170 van 3 stukken grond tot uitbrei ding der gemeentelijke gasfabriek en voor den bouw van 2 openbare scholen 3o. tot bekrachtiging van ere- dieten ter somme van 8,009,450verleend boven de indische begrooting voor 1880 (waarvan bijna de helft voor de bestrijding der veepest en ongeveer 14 ton voor Atcnin). De minister deelt mede dat de reke ning van 1880 niettegenstaande de credietopeningen boven de met een tekort afgesloten begrooting nog een voordeelig saldo heeft opgeleverd van 70,000; 4°. tot bekrachtiging van 2 credieten boven de indische begrooting voor 1881 en een boven die van 1882 ge zamenlijk ten bedrage van 4,700,000 noodig geweest voor de maatregelen ter voorkoming of beteugeling van besmettelijke veeziekte voor welke een memoriepost op de begrootingen was uitgetrokken. De 2e. Kamer is den 26 weder bijeengekomen. De minister van financiën deelde mede dat de ministe- riëeie crisis niet geëindigdmaar eene nieuwe phase ingetreden is. De Koning had den heer van Lijnden persoonlijk belast met eene nieuwe kabinetsformatie, zij het ook met behoud of reconstructie van het tegen woordig kabinet. Ofschoon de minister zal trachten de oplossing te bespoedigen kan daarmede eenige tijd verloopen daarom heeft hij oproeping der Kamer ver zocht ter afdoening van dringende ontwerpen en het afdeelingsonderzoek van het leeningsontwerp. Aan de Kamer is medegedeeld dat de heer v. Hou ten de door hem op 9 Mei voorgestelde motie heeft ingetrokken. In de Staatscourant van 10 dezer kwam de mede deeling voordat een russisch kolonel die officiëel de begrafenis van prins Erederik had bijgewoond benoemd was tot ridder 3e klasse der Militaire Willemsorde bij besluit van 2 October 1881 dus ruim 8 maanden ge leden. Het trekt de aandacht, dat, in afwijking van de gewoonte aan een buitenlandsch vertegenwoordiger bij eene begrafenisplechtigheid in het vorstelijk Huis, niet de orde van de Eikenkroon of den Gouden Leeuw van Nassau, of des noods die van den Ned. Leeuw, werd uitgereiktmaar de zuiver militaire Willemsorde waar van de 3e klasse eene belooning is voor dapperheid en beleid waarover men in dit geval in het onzekere verkeert maar ook ditdat de 3e klasse is ge schonken aan iemand die niet reeds tot de 4e behoorde, hetgeen toch volgens het reglement het geval moest zijn. Bij deze gelegenheid wordt er ook de aan dacht op gevestigddat het bekende beeld der II. Maagd te Loretto versierd is met het kostbare groot kruis van den Ned. Leeuw, daaraan met zijne andere ordeteekenen vermaakt door wijlen mgr. Vecchiotti, ge wezen pauselijken nuncius te 's Gravenbage terwijl volgens de statuten van genoemde orde, de versierselen na het overlijden van den bezitter behooren terug te keeren aan den Staat. Den 22 heeft te Anna Paulowna een 17jarig jon geling zich door ophanging van het leven beroofd. - De minister van binn. zaken heeftbij beschik king van 22 Junide commissarissen des Konings ge machtigd onder een aantal voorgeschreven voorwaarden, vergunning te verleenen tot invoer van slachtvee uit Duitschland en Belgie bestemd voor vleeschhouwers in plaatsen waar spoorwegstations zijn woonachtig. Den 23 hebben ongeveer 300 amsterdamsche studenten en reünisten een feesttocht per stoomboot gemaakt naar Huizen waar zij door don burgemeester verwelkomd werden. Per stoomtram werd de reis voort gezet naar het Paviljon te Blaricum waar Sonnemans kapel zich deed hooren. Den 24 gaven de studenten een slotfeest te Zandvoortmet diner van 230 aanzit- tenden in de Kurzaal concert van de Vereenigde Toonkunstenarenaangeboden door de dispuutgezel schappen en vuurwerk. Breda is den 23 ten huize van J. W. G. die afwezig wasdoor iuklimming ontvreemd een les senaartje waarin o. a. een lederen portefeuille met bank- en muntpapier ter waarde van ƒ1010. Het les senaartje is ledig terug gevonden in den tuin achter het gasthuis de portefeuille in het water. De gemeenteraad van Groningen heeft den 24 met 16 tegen 10 stemmen besloten tot het bouwen van 2 houten hulpscholen waarvan de kosten begroot zijn op 30,000. Men rekent dat er voor 800 kinde ren ruimte te weinig is in de bestaande scholen. Bij het onweder, dat in den vroegen morgen van den 24 boven Kampen woedde is de visscher A. Wil- derdijk bezig met visschen aan de Ketel door den bliksem gedood. Hij laat eene vrouw met 7 kinderen na. De heer mr. Y. Nijstsedert 1880 lid der 2e Kamer voor Maastrichtis aldaar den 24 plotseling overleden. Den 24 vierde R. Bierdrager te Broek in Water- land gedecoreerde met het Metalen Kruis en de Cita del medalje, zijn gouden bruiloft. Door eenige ingeze tenen was aan hem en zijne vrouw een aangename dag bereid. Den 25 werd in de bad- en zweminrichting aan de de-Ruyterkade te Amsterdam een nationale wedstrijd gehouden, uitgeschreven door de Amsterdamsche Zwem- club waaraan 161 liefhebbers uit Amsterdam, Rotter dam den Haag, Utrecht, Leiden, Arnhem, Haarlem, Delft en Aalsmeer deel namen. In de Houthaven te Amsterdam is den 25 een knaapje onder het zwemmen verdronken. Te Gorredijk werd den 25 een der roeden van een in aanbouw zijnden molen door den bliksem ge troffen en tegen den grond geworpen. Te Groningen, waar het onweder allerhevigst was is een man die zich op het geslechte vestingterrein te slapen had ge legd, bij het opstaan door den bliksem getroffen en gedood. In de weide werden 2 koeien gedood en aan den Heerenweg is een zware iepeboom gespleten. Het engelsche stoomschip Ethelwin van Bilbao met ijzererts naar Rotterdam, is den 25, bij het opstoo- men van de Maas door het afkomende engelsche stoom schip Ottawa aangevaren en bij het eiland Rozenburg gezonken. Het volk werd gered. De Ottawa bekwam eenige schade en is naar Rotterdam teruggekeerd. Mr. M. H. Godefroivan 1848 tot 1881toen hij om redenen van gezondheid zijn mandaat nederlegde, lid der 2e. Kamer voor Amsterdam vele jaren raads heer in het gerechtshof van Noordholland en van 1860 tot 1862 minister van justitieis den 26 te 's Graven bage overleden. De minister van financiën heeft het p'an der 310' staats-loterij vastgesteld. Zij zal bestaan uit 21000 lo ten 10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op 24 Juli en gesloten op 5 Augustus de trek king begint op 21 Augustus een eindigt den 11 November. Het amsterdamsche ccmité tot ondersteuning der vervolgde en hulpbehoevende russische israëlieten heeft ontvangen van de comité's te Veghel 138,50 Alk maar f 207,70, Almeloo 804,09, Borculoo ƒ113,80, Purmerende 131,02, Meppel f 694,51. De gemeenteraad van Opmeer heeft besloten de bestaande school in te richten tot gemeentehuis de vertrekken, tot nu toe bij de gemeente in gebruik, aan het hoofd der school ter bewoning te geven en eeue nieuwe school met 2 localen te stichten. Tevens is besloten, te volharden bij het eenmaal genomen besluit, om het leggen van een stoomtramweg door de gemeente (lijn SchagenHoorn) niet te vergunnen. Te Deventer worden met veel kans van slagen, pogingen aangewend om een stedelijk muziekcorps op te richten. Tot directeur is op eene jaarwedde van 1000, benoemd de heer G. Couwenhoven onderwijzer aan de muziekschool te Leiden. Bij de Rijks-postspaarbank is in de maand Mei ingebracht 168,535,40% en terugbetaald ƒ86,627,34. Op het einde der maand waren er 33,815 boekjes in omloop, tot een totaal van 1,313,703.57. Mevr. Catharina Beersmans heeft hare verbinte nis aan de at'deeling Rotterdam der vereeniging „Het Nederlandseh Tooneel" voor eenige jaren verlengd. Onder de gemeente Winsum zijn onlangs, bij het afgraven van eene wierde op eene diepte van 12 voe ten overblijfselen van paalwoningen aangetroffen. De minister van waterstaat heeft afwijiend be schikt op het door de gemeente Bergen op Zoom gedaan verzoek om van Rijkswege maatregelen te nemen tot verbreeding en verdieping van de haven aldaar. Ds. D. Rijnders te Middelburg heeft bedankt voor het beroep naar Groningen. Tot hoofd der nieuw opgerichte meisjesschool te Twisk is benoemd mej. A. Yrendenberg, onderwijzeres te Deventer. Tot binnenvader en moeder in het gast- en pro veniershuis te Purmerende zijn uit de 168 solicitatiën benoemd de echtlieden J. M. Raap van 's Gravenhage. Een onkekende te Maastricht heeft aan de school commissie te Houtbem 8000 postzegels van 1 cent doen toekomen om als bijdrage in de postspaarbank te die nen voor arme kinderen aldaar die geregeld de school bezoeken en zich door een goed gedrag onderscheiden. In het Eriesch Rundveestamboek zijn thans in geschreven 120 stieren en 664 koeien. Bij een te Buitenpost gehouden maaiwedstrijd van 6 voortreffelijke engelsche en americaansche werk tuigen hebben de keurmeesters den prijs van 75 eenparig toegekend aan de door de firma Boeke en Huidekoper te Groningen ingezonden verbeterde Buckeye van Aultman. Aan den tweedaagschen kolfwedstrijd te Bolsward is door 48 personen waarvan 22 uit andere plaatsen deel genomen. De uitslag wasle prijs, zilveren koffie-

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2