amendementen verbeteren het ontwerp Lohman in zoo verre dat de bijzondere scholen die uit de openbare kassen kunnen worden gesubsidiëerd nu ook onder de preventieve maatregelen zullen vallen. De regeering heelt geantwoord op het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij. De regeering houdt het voorstel vol; door de geslotene overeenkomst wordt de beslissing omtrent den aankoop der spoorwegen door den Staat en omtrent de staats-exploitatie niet gepraejudiciëerd integendeel zal eene beslissing in dien zinzoo daartoe werkelijk aanleiding mocht komener veel gemakkelijker door zijn geworden. Exploitatie van den spoorweg Amster damRotterdam door den Staat acht de regeering on aannemelijk al zou zij mogelijk zijn en dit zoo zijnde blijftzoo de Staat de lijn thans naastgeen andere keus dan haar met den Noordhollandschen Staatsspoor weg aan de Exploitatiemaatschappij ter exploitatie over te geven. De belangen en behoeften van handel en verkeer zouden door de naasting van den Hollandschen IJzeren Spoorweg of door eene splitsing van de lijnen, bij de Maatschappij in beheer, thans zeker niet gebaat, hoogstwaarschijnlijk wel benadeeld worden. De minister van waterstaathandel en nijver heid handhaaft, in zijne nota ter beantwoording van het verslag nopens het wetsontwerp tot afschaffing van den ijk der weegwerktuigen den ijk der gasmeters welke niet met weegwerktuigen zijn gelijk te stellen en welker ijk, blijkens het ingestelde onderzoek, zeer op prijs wordt gesteld. Het facultatieve onderzoek der gasmeters, door de commissie aanbevolen oordeelt de minister niet in het bader eener ijkwet te behooren. De Kamer heeft den 28 aangenomen met 52 tegen 3 stemmen het onteigeningsontwerp ten behoeve van een spoorweg Rotterdam—Maassluis, en met algemeene stemmen de wetsontwerpen totnaturalisatie van 6 personen vaststelling van bepalingen ter voorkoming van aanvaringen of aandrijvingen op zee, aanvulling der wet regelende de benoembaarheid van vreemdelingen tot landsbedieningen, tijdelijke voorziening in geneeskundige hulp bij de marine verhoogiug van hoofdstuk Y der staatsbegrooting voor 1881vaststelling van uitgaven wegens verstrekking door het departement van marine dienst 1882 goedkeuring van het handels- en scheep vaartverdrag met Roumaniebekrachtiging van den onderhandschen verkoop van een gedeelte spoorwegsloot te Amsterdam idem van de overeenkomst met Delfzijl betreffende den afstand van wegen en waterleidingen op de voormalige vestinggrondenidem der overeen komst met de gemeente Nijmegen en L. A. Brouwer te Hees aangaande ruiling en afstand van grond af schaffing van den ijk der weegwerktuigen. Bij het laatste werd met 41 tegen 21 stemmenovereenkomstig het gevoelen des voorzittersbeslistdat het amendement der commissie van rapporteursom ook den ijk der gasmeters af te schaffen niet toegelaten kon worden omdat in den considerans en het dispositief der wet enkel sprake is van weegwerktuigen. De heer v. Kerkwijk bracht hulde aan de verdiensten van wijlen het oud-lid der Kamer den heer Godefroi, en van wij'en het lid den heer Nijst. Op eene vraag van den heer Heydenrijck of de centrale afdeeling reeds beslist had omtrent de vraag of het leeningsontwerp al of niet vóór het uiteengaan der Kamer in de afdee- lingen zou worden onderzocht antwoordde de voor zitter, dat genoemde afdeeling den 26 besloten had het ontwerp voorshands niet te doen onderzoeken zooals de heer Blussé hieraan toevoegde dewijl demi- nister van financiën zelf gezegd heeft dat hij demis sionair iszoodat men zich in gedachtenwisseling zou moeten begeven met een minister, die in de lucbt hangt wiens denkbeelden nopens belastinghervorming niet bekend zijn. Daarna zijn de algemeene beraad slagingen gehouden over het voorstel van den heer de Savornin Lohman dat bestreden werd door de Leeren Lieftinckde Meijier en Bumaen ondersteund of verdedigd door de heeren Vermeulenv. d. Kaay Schaepman en den voorsteller. voer te brengen zijn zoon en opvolger echter, Koning Johanvernieuwde zijne aansprakenwaartegen de Ditmarschers zich echter standvastig bleven verzet ten, Dit was de eigenlijke reden tot den oorlog terwijl de rooverijen en knevelarijendie het kleine boerenvolk ten laste werden gelegd slechts tot voor wendsel dienden. In het begin van het jaar 1500 trok daarom de deensche Koning met een leger van dertig duizend man tegen de Ditmarschers op die dit, voor den toenmaligen tijd zeer groote legerslechts met een hoopje volks ongeveer drie duizend strijdbare mannen, konden tegemoet trekken. De bedreigden bevonden zich daarom in eenen vertwijfelden toestand, en boe dikwijls ook reeds hunne vrijheid was belaagd toch hadden zij nooit met zulk een overmacht te doen gehad. Op eenen voormiddag, tegen het einde van Januari van het jaar 1500hielden de Ditmarschers op de markt te Heide raad de landdag was bijeengeroepen, om over de aanneming of verwerping van de door de beide gezanten overgebrachte voorwaarden die Johan van Denemarken stelde dus over onderwerping aan een vreemd juk of over eenen strijd op leven en dood te beslissen. Uit alle deelen dezes lands waren de mannen bijeengestroomdom te hooren wat hunne afgevaardigden zouden besluiteneene opgewonden stemming heerschte onder de aanwezigen die ondanks sneeuw en koude standvastig op hunne plaatsen ble ven, om de meeniug der meest ervaren en aanzienlijke mannen te vernemen. In de kerk echter baden de vrouwen voor het Mariabeeld om afwending van het gevaar, dat het vaderland bedreigdeen hieven een boet- en smeekzang aan, om den zegen des hemels op de besluiten van de verzamelde raad af te smeeken. Buiten op de marktplaats hadden juist de afgezanten der Ditmarschers Karsten Holm en Wolf Isebrand verslag van hunne zending gedaan meermalen in de rede gevallen door een dof gemompel van de menigte, die telkens hare verontwaardiging over de ontvangst der ge- Terwijl aan 78 der oudste trouwe schoolieren van Barsingerhorn Colhorn en Haringhuizen onlangs een uitstapje naar Haarlem werd verschaftwerd den 23 met p. m. 200 jongere, vervoerd in 40 rijtuigen, een namiddagbezoek aan de kermis te Schagen gebracht. Bij kon. besluiten van den 23 is aan dr. W. G. Brill, met ingang van 19 September, eervol ontslag verleend als hoogieeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan 's Rijksuniversiteit te Utrecht, en zijn met ingang van denzeifden dag in die faculteit tot hoogleeraren benoemd mr. H. E. Moltzer, hoogleer aar te Groningen (voor nederl. taal- en letterkunde en het middelnederlandsch)en dr. J. H. Gallée lector aan de universiteit en leeraar aan het gymnasium te Utrecht (voor het gothisch sanskriet, germaansch angelsaksisch en middelhoogduitsch) zijnde prof. J. A. Wijnne, met wijziging van het besluit van 15 Sept. 1877 belast met het onderwijs in de vaderlandsche geschiedenis. Den 24 heeft een onbekend persoon zich van kant gemaaktdoor zich te Fijenoord neder te leggen op de rails voor een van Rotterdam komenden trein. Het hoofd werd van het lichaam gescheiden. De eerste haringjager is den 24 te Ylaardingen binnengekomen met 10% ton volle en 79lU ton maat jesharing. In de zitting der Kon. Academie van Weten schappen van 24 Juni is behandeld het rapport, uitge bracht op de vragen der regeering betreflende lijkver branding en met 25 tegen 9 stemmen besloten te adviseeren in den zin van de conclusie der minderheid. De rechtbank te Heerenveen heeft den 24 den notaris H. Douma te Gorredijk die in staat van ken nelijk onvermogen is verklaard uit zijn ambt ontzet. De oud-minister mr. M. H. Godefroi is den 25 niet te 's Gravenhage overleden maar te Wiirzburg waar hij onder behandeling was van een der hoogleer aren in de geneeskunde. Zijn lijk wordt naar 's Gra venhage vervoerd. Den 25 werden den heer H. Bitter te Nieuwe- diep keurige geschenken en andere bewijzen van be langstelling aangeboden, ter gelegenheid van zijn 25jarig jubilé als geneesheer aldaar. Den 25 is nabij Dordrecht een aldaar in garni zoen liggend pontonnier, die met enkele zijner kame raden aan het zwemmen was verdronken. In den avond van den 25bij zeer ongunstig weder, zijn de saamgekomenen voor het Landhuishoud- kundig Congres te Wageningen, in den Janushof al daar, door den voorzitterden heer Wanderverwel komd. Nadat de besturen der beide afdeelingen gevormd warengaf de kapel der nijmeegsche schutterij eene uitvoering in de concertzaal. In de 's anderen daags gehouden algemeene vergadering is besloten in het volgende jaar het congres te Veendam te houden. Na de vergadering hielden de leerlingen der Landbouw school onder eene hevige regenbuieen optocht met banierdragers te paard muziek en 2 wagens met de attributen van landbouw en zuivelbereiding, 's Avonds werd weder vergaderd en vervolgens een fraai vocaal- en instrumentaal concert gegevenmet medewerking van de zangvereeniging Cecilia, 's Morgens was eene tentoonstelling van landbouwwerktuigen geopend, den 27 werd ook eene van fokdieren en pluimvee gehouden. De heer Brantjes, van Purmerendebehaalde den tweeden, de heer Wortel, te Beemsterden derden prijs voor springstieren van inlandsch ras geboren in 1880 of vroeger. Dezelfde heer Wortel verwierf ook de eerste tweede en derde prijzen voor melkkoeien van inlandsch ras geboren in 1879 of eerder. Geheel Wageningen is ter eere van het Congres met vlaggen, hier en daar ook met groen versierd. Bij het onweder van den 25 is te Groningen volgens een ander bericht dan het in ons vorig num mer opgenomene, niet één man, maar zijn aldaar 2 man nen en 1 jongeling door den bliksem gedood. 3 Koeien, onder een waarvan eene meid zat te melken en 1 paard trof hetzelfde lot. Ook onder Bornwerd is een man gedood. Te Zuidhorn is eene boerenplaatste Onstwedde eene boerderij te Nieuwolde een watermo. zanten lucht gaf. Toen deze geëindigd hadden ver; hief zich onder de verzamelden een algemeene storm de jonge mannen verlangden op luiden toon eenen strijd tot op den laatsten man tegen de onderdrukkers, terwijl de meer bezonnenen aanrieden de zaken eerst eens bedaard te overleggen en geen overijlde besluiten te nemen. Slechts weinigen der oudsten en meest moedeloozen rieden aan de harde voorwaarden des Konings aan te nemen daar de strijd tegen die vree- selijke overmacht toch geheel vruchteloos zijn zou. Toen sprong de vurige Wolf Isebrand nogmaals op de redenaarstribune en oogenblikkelijk verstomde het geschreeuw. Het vertrouwen zijner landslieden had hem tot de gewichtige zending naar den vijand geroe pen zijne stem moest dus wel veel gewicht in de schaal leggen. „Broeders en strijdmakkersriep hij met zijn volle krachtige stem zoodat het ver over de markt weer klonk „slechts twee wegen blijven ons open een vreeselijke oorlog met den overmachtigen vijand of eene schandelijke onderwerping. De Denen willen zich in onze landen ne telen zij willen schansen bouwen om ons te beteugelen om ons tot lijfeigenen te maken, onze have en goederen aan zich te trekken. Met zweepslagen zullen zij ons drijven naar hunne velden die eens ons eigendom waren tot beklagenswaardige slaven zullen zij ons vernederenonze vrouwen mis handelen onze zonen dwingen voor hunne onderdruk kers de wapenen te dragen. Wie van u lust heeft zich onder zulk een juk te buigen moge het doen ik stem voor den oorlog als moest hij ook onze on dergang zijn. Onze heiligste goederen zijn in gevaar laten wij ons bloed daarvoor storten opdat wij ons niet voor de graven onzer voorvaderen behoeven te schamen omdat wij hunner niet meer waardig zijn Wordt vervolgd len te Leeg-Halen eene nieuwe boerderij te Beilen een molente Uskwert eene kleine boerenhofstede te Anjum eene tuinmanswoning in de asch gelegd. Bij laatstgenoemd dorp werden 2 paarden gedood nabij Paessens 1. Op meer plaatsen zijn personen getroffen zonder doodelijk gevolg en ptrceelen zonder dat zij in brand geraakten. Den 26 is te Amsterdam een in de Wittenburger- straat werkzame timmerman in een beerput gevallen waarin water stond. Ofschoon spoedig er uitgehaald en naar het binnengasthuis gebrachtis hij reeds 's avouds aldaar overleden. De gemeenteraad van üelfshaven heeft den 27 in beginsel besloten, op nader te stellen voorwaarden, aan de Ned. Bell-Telefoonmaatschappij voor den tijd van 15 jaren uitsluitend concessie te verleenen voor eene tele foonverbinding ook met Rotterdam. De commissaris des Konings in Noordholland heeft den 27 een bezoek gebracht aan de gemeenten Koedijk, Egmond aan Zee en Egmond-binnen. Te Egmond aan Zee waar Z.Ed, van 's morgens 11 tot 's namiddags half twee vertoefde, toonde men zijne belangstelling door het uitsteken der vlaggen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 28 goedgekeurd met 14 tegen 12 stemmen de door B. en W. ontworpen regeling met de synodale commissie der ned. herv. Kerk betreffende de benoeming van kerkelijke hoogleeraren aan de universiteit afgewezen het verzoek van den heer Carré om op het Amstelveld een vast circus te mogen bouwen benoemd tot onder wijzeres aan de lagere scholen mej. A. M. E. Swart te Akersloot en tot onderwijzer den heer A. T. de Vries te Assendelft; en besloten tot verhuring van ge deelten der Handelskade, ter breedte van 34,75 ellen, ter lengte van 300 ellen aan de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en van 200 ellen aan Gebr. Scheuer beide voor 10 jaren en 6 maandenvoor eene som opklimmende van 0,50 tot f 2 per vierkante el en per jaar met de bevoegdheid der huurders tot 3 tijds- verlengingen telkens vau 10 jaren doch dan tegen 2,50 per vierk. el en per jaar. De Stoomvaartmaat schappij betaalt bovendien 30 jaren lang 5783 als annuïteit voor eene door de gemeente gebouwde loods. De gemeenteraad van Castricum heeft den 28 beslotenaan den heer Jan Holland vergunning te verleenen voor de exploitatie van een paardentram. Voor het bouwen eener bewaarschool met woning te Rotterdam, aan de Boezemstraat, den 28 door B. en W. aanbesteed was laagste inschrijver de heer W. G. C. Hilkes voor f 33,810. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 28 aan genomen voorstellen tot het verleenen van een crediet van f71000 voor de opleidingsschool, en tot het tot 1 Nov. 1883 voor f 4010 ter beschikking van den minis ter van oorlog stellen van eenige gebouwen aan de Nieuwegrscbten afgewezen een voorslag van den di recteur der HaarlemZandvoortspoorwegmaatschappij, om voor rekening der gemeente eene houten hulpbrug over den Singel te bouwen. (Jit de boekerij van wijlen den heer C. E. de Clercq te Haarlem zijn ruim 1000 werken in bruikleen afgestaan aan de bibliotheek der Rijks-landbouwschool te Wageningen, tot op de vestiging eener neaerland- sche hoogeschool voor landbouw. Een haagsch architect deelt aan de Arnh. Courant mede, dat in de hofstad minstens L500 ledige wonin gen zijn. Van andere zijde wordt beweerd 900 boven- en benedenwoningen. De heer Cramer v. Bau ngarten concessionaris voor stoomtramlijnen van Utrecht naar Baarn en van Hilversum naar Amersfoortheeft het prospectus en inschrijvingsbiljetten verzonden ter verkrijging van het benoodigd kapitaal van 6% ton. Hij wenscht dat be drag te splitsen in 150 oprichtersaandeelen van f 1000, rentende 6 p.c., 3000 gewone aandeelen van f 100 rentende 5 p.c., en 2500 obligatiën van 100 ren tend 4% p.c. Ds. A. Begemann te Schagerbrugheelt het beroep naar Veldhoven aangenomen. Te Warmenhuizen is een achtjarig meisje bij het scheppen van water verdronken voordat het door iemand werd opgemerkt. Te Leimuiden is tot onderwijzer benoemd de de heer J. Koeter van Winkel. De proefneming om bij de cavallerie paarden uit Ierland in gebruik te nemen heeft zulke gunstige resultaten opgeleverd dat dezer dagen wederom door eene daartoe benoemde commissie van officieren der bereden wapens een groot aantal van die paarden aldaar aangekocht en naar Nederland overgezonden is. Door de studentensocietei: „Placet hic requiescere Musis" te Utrecht is besloten een terrein aan de Mariaplaats te koopen, ten einde daar een nieuw gebouw te stichten. Het bestuur' wenscht aanvankelijk eene 3 p. ets. leening van 60000, in aandeelen van f 500, te sluiten en de nog ontbrekende f 70,000 ter ver wezenlijking van het plan vereischt te verkrijgen door eene premieleening. De 12000 israëlietische vluchtelingendie zich thans te Brody bevinden zullen voor de helft over Amsterdam en voor de wederhelft over Rotterdam in groepen van 300 a 500 personen naar America ge zonden worden. Afgevaardigden van het comité te Ber lijn zijn over de verschaffing van huisvesting en voeding, waarvan dat comité het grootste deel der kosten draagt, met de comité's te Amsterdam en te Rotterdam in overleg getreden. Bij het comité te Amsterdam zijn weder vele giften ingekomen waaronder van de comité's te Eindhoven f 450 (behalve 37,50 opbrengst eener collecte door de herv. gemeente) IJselstein f 90,48%; van de israëlieten te Winterswijk f 343 opbrengst eener collecte te Oldenzaal f 147,50. Voor de 4 p. ets. geldleening der gemeente Kam pen, groot f 150,000, is ingeschreven f 117,000, waar van 2000 a 90, 37000 a 95-97, 20000 a 98, 33000 a 99 22000 a 100 en 3000 a 100 1< p.c. Aan de heeren v. d. Bent en Co. te Middelburg is het gelukthet te Terneuzen in averij liggende rus- sische schoenerschip Amanda dicht te maken en naar

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2