STAATS-LOTEB IJ. 5e. kl., 28 Juni. 6e. lijst. Nr. 11878 en 15336 /1000, Nr. 5152, 5206, 10183, 12251, 13322 14516 en 16862 f 400, Nr. 154, 258, 1524, 6014 en 11934 f 200, Nr. 616, 3810, 7870, 14061, 16049, 16612, 18315 en 18832 f 100. Donderdag 99 Juni, 7e lijst. Nr. 16906 100,000, Nr. 1704, 10348 en 20705 f 1000, Nr. 3013, 10354, 11349, 11891 en 18882 f 400, Nr. 6234, 7505 en 16105 f 200, Nr. 605, 5046 5377 5644 12014 12939 17219 19406 en 20161 100. gTelegvafigciie inrichten. Clllcvlci. Jngesmibett j&twkfeett. &taÖ0~13ericfitett. het droge dok te Middelburg te doen sleepen. Daar voor was 600 bedongen. Bij den gemeenteraad van Leeuwarden ia inge komen een verzoek van de Ned. Bell-Telephoonmaat- schappij om de voorwaarden te vernemen waarop zij vergunning kan bekomen tot het aanleggen van tele- phonisehe verbindingen aldaar. In 1881 werden in Limburg gedolven 80,144 ton steenkolen zijnde 4412 ton meer dan in 1880. De zuivere winst voor de ontginners beliep 93,496,11%!. De Crediet- en Depoaitokas te Utrecht heeft het dividend bepaald op 10 p. c. voor de aandeelhoudera en t>\ p. c. voor de crediettrekkende leden. De besturen van de departementen der Maatschap pijen tot Nut van 't Algemeen en van Nijverheid te Utrecht hebben den gemeenteraad om de noodige loca- liteit verzocht tot voorloopige vestiging van een museum van kunstnijverheid in afwachting om later met reeds verkregen en nog te verwachten toelagen een eigen ge bouw te stichten. De Prov. Staten van Drenthe zullen in de zomer- zitting te behandelen hebben een adres om de toege kende 50000 voor den aanleg van eenen stoomtram weg AssenStadskanaal te verhoogen tot f 125,000, en tevens om den termijn voor het in exploitatie brengen van dien weg te verlengen. Aan het Utrechtsch Dagblad wordt nopens het grootkruis van den Ned. Leeuw van wijlen mgr. Vecchi- otti, dat het beeld van O. L V. te Loretto zou versie renbericht, dat de kosten van dat eereteeken niet meer dan 80 bedragen en zelfs niet altijd gemaakt worden daar meermalen aan de begiftigden slechts eene afteekening wordt gezonden, het hun vrij latende het voor eigen rekening zoo mooi te laten maken als zij verlangen. Volgens Het Vaderland heeft de ragee- ring indertijd wel de ordeteekenen van mr. Vecchiotti opgevraagd maar ze niet terug kunnen bekomen. Ten aanzien der late bekendmaking van het verleenen van de Militaire Willemsorde aan een russiach kolonel wordt medegedeeld, dat de bekendmaking der begiftiging van eenen vreemdeling eerst geschiedtnadat bet bericht van de aanneming is ontvangen, hetgeen in het bespro ken geval langer dan gewoonlijk geduurd heelt. Tot hoofd der christ.-nat. school te Deventer is benoemd de heer W. J. Vollendgoed hoofd der chris telijke school te Beverwijk. ln eene te Brielle gehouden vergadering van ge committeerden uit de gemeenten der eilanden Voorne en Putten is besloten een adres tot de regeering te richten, ten einde den bouw van eene brug over de Oude Maas, bij Spijkenisse geschikt voor een stoomtram te vra gen ter verbinding van genoemde eilanden met den vasten wal. Het gemeentebestuur van Valkenburg heeft den minister van waterstaat gunning gevraagd voor den aan leg van een stoomtram ValkenburgKlimmenHeer len welke lijn zou loopen door verschillende voor ont ginning vatbare kolenvelden. Tot predikant bij de herv. gemeente te Monni kendam is beroepen ds. S. L. v. Stein Callenfels te S. Lourens. De heer G. A. Swart is benoemd tot burgemees ter der gemeente Oostzaan. Aan J. Visser, gewezen brievengaarder te Barsin- gerhornis een Rijks-pensioen verleend van f 162 's jaars. In de veenderij bij Haaksbergen is een man onder een omvallende kar met turf geraakt en gestikt. De aangebrachte hulp kwam te laat. Te Werkendam is een arbeider van 21 jaren bij het zwemmen verdronken. Dezer dagen werden op het Huis de Pauw, van wijlen prins Prederik eenige planten verkocht waar voor ook liefhebbers uit het buitenland waren overge komen. 2 Groote camellia's brachten f 360een rhododendron f 330 het geheel p. m. 5000 op. Te Wijnbergen bij Doetinchem zijn 2 arbeiders woningen afgebrand en is daarbij een 65jarig man omge komen. Tot hoofd der openbare lagere school te Callants- oog is benoemd de heer J. Vis te Nieuwe Niedorp. Ds. J. D. H. van Setten te Noordscharwoude is beroepen te Bakkeveen. Te Anna Paulowna heeft de algemeen geachte predi kant, ds. A. H.Pareau, het gedachtenisfeest gevierd zijner 25jarige onvermoeide en zegenrijke werkzaamheid in die gemee'nte welke van hare ingenomenheid en belangstel ling in deze gebeurtenis op hartelijke wijze blijk gaf o. a. door de aanbieding van een geschenk bij monde van den heer burgemeesteer. Het kerkgebouw was smaakvol versierd en de feestelijk uitgedoschte kinderen zongen daarin den beminden leeraar eenige liederen toe. Blijkens het programma van het op het landgoed Nijenburg te Heyloo te houden 19e christelijk-nationaal zendingsfeest (te Alkmaar voor 40 cents tot 3 Juli te bekomen bij de heeren L. D. C. van Dobben en J.J. Schrieke), wordt niemand zonder dat programma op het feestterrein toegelaten zullen 7 leesttreinen do bezoekers aaubrengen van 's morgens 6 u. 50 m. tot 10 u. 20 m. en 's avonds vertrekken van 5 u. 40 in. tot 8 u. 40 m.; zullen er 4 spreekplaatsen zijn aan de beide einden van de groote laan tegenover de bui tenplaats en nabij de beide hekken van het westelijk deel van het landgoed vangen de spreekbeurten aan des voormiddags te 10 u. 30 m. en worden de beide slotredenen in de groote laan gehouden te 4 u. 30 m. en te 5 u 30 m. zal er op elke spreekplaats 2 maal gecollecteerd worden ten behoeve der 16 verschillende zendingsvereenigingen hier te lande is het rooken bij de toespraken het wegwerpen van brandende sigaren en het gebruiken van sterke dranken verboden; en zijn ververschingen tegen billijke prijzen te bekomente betalen in kaartjes of penningen, in eene afzonderlijke tent tegen 5 cents verkrijgbaar. Op den avond vóór het feest te 7 uren zal aan de spreekplaats tegen over de buitenplaats een bidstond worden gehouden waartoe iedereen vrijen toegang heeft. Wij maken onze lezers opmerkzaam, dat niet tot 4 Julizooals in de vorige advertenties betreffende het zendingsfeest abusievelijk stond maar slechts tot den 3 Juli gelegenheid bestaat tot het bekomen aan de stations van plaatsbiljetten en programma's. 's Geayenhage 29 Juni. Tweede Kamer. Heden is het wetsvoorstel van den heer Lobman tot wijziging van artt. 4 en 5 der schoolwet aangenomen met 46 tegen 24 stemmen na aanneming met 45 tegen 25 stemmen van het amendement van de heeren Beau fort c.s., dat voor gesubsidieerde bijzondere scholen de mogelijkheid van preventief toezicht openstelt. Eveneens aangenomen de wijzigingswet betreffende het onderwijs aan de militaire academie en tal van andere ontwerpen. Verworpen werd de conclusie der meerderheidaan dringende op herziening van den maatstaf van het we- duwenpensioen voor zeeofficieren. Na vaststelling van de huishoudelijke raming in comité is de Kamer op recès gescheiden. Na een officieren-diner en eene soiree ten Stadhuize op woensdag verliet de Gouverneur van Suriname don - derdag Cayenne „in het hart der geheele bevolking en bizonderlijk van hendie gelukkig genoeg waren geweest om bem te naderen, een diep gevoel van leed wezen achterlatende", gelijk de Réveil de la Guyane getuigt. Al de troepen bewezen hem militaire eer en 21 saluutschoten werden op het oogenblikdat hij zich inscheepte gelost. De Kanunnik Bernard, die uit Belgie met de bisschop pelijke kas van Doornik verdween, schijnt te Havannah gevat te zijn. De schouwburg te Riga is den 26 dea voormid dags te half twaalf door eene onbekende oorzaak in brand geraakt en uitgebrand. In het midden der vorige maand heeft de Gouver neur van Surinamejhr. C. A. van Sypesteijneen officieel bezoek gebracht aan Cayennede hoofdstad van Eransch Guyana. De moniteur dezer kolonie had den 6 dier maand een breedvoerig programma van ontvangst openbaar gemaakt. Vrijdagochtend den 12 Mei te 8 ure stevende de Gouverneur de reede van Cayenne binnen en onmiddelijk begaf zich de aide-de- camp van den Gouverneur der Iransche kolonie de heer Lacouture met een ordonnans-officier aan boord om Z. E. te verwelkomen de troepen van het garnizoen kwa men onder de wapenen en een uur later stapte de heer van Sypesteyn met de beeren Schimmelpennick v. d. Oye, administrateur van financiën, en Juda, president van het Hof van Justitie, en zijn aide-de-camp aan wal en werd hij door den burgemeester ontvangen met eene toe spraak waarop Z. E. kortelijk antwoordde. Eene op gewonden menigte was in weerwil van de groote hitte toegestroomd om van hare sympathie voor de neder- landsche zusterkolonie te doen blijken en overal was de nederlandsche vlag uitgestoken. Des avonds ont ving Z. E. eene deputatie van den gemeenteraad en verschillende vereenigingen den volgenden ochtend werd eene groote parade ter eere van den voornamen gast gehouden wederom gevolgd door eene reeks van officiëele receptiën. Des avonds van den 13 had een luisterrijk officieel diner plaatsaan het begin waarvan de heer Lacouture den nederlandscben Gouverneur welkom heette met een dronk op Z. M. den Koning Willem III, bij weikin dronk 21 kanonschoten werden gelost. „Ik drink (zeide de heer Lacouture) op den souve rein dier bevriende natie met welk ons dierbaar vader land verbonden is door de banden van wederkeerig vertrouwen en genegenheidop het doorluchtig Hoofd van dat landhetwelk door de talrijke uitne mende mannen wien het het levenslicht schonk zoo terecht den naam verdiend beeft van het classieke land der wetenschap en der beschaving, en welks levendige sympathie zich telkens voor ons geliefd Erankrijk heeft lucht gegeven, zoowel in zijne dagen van grooten voor spoed als ten tijde zijner droefheid en zijner smartelijke beproevingen De heer van Sypesteyn antwoordde hierop met eene hartelijke dankbetuiging en een dronk op de Eransche Republiek en haar President. Aan het einde voerde de gastheer, drinkende op zijne gast, diens familie en zijn gevolg nogmaals het woord uitweidende over de hartelijke betrekkingen tusschen de besturen der beide koloniënen den nederlandscben Gouverneur dank be tuigende voor hetgeen hij ter bevordering daarvan ver richt had. Ook daarop antwoordde de heer van Sype steyn een dronk instellende op den heer Lacouture en. zijne echtgenoote en zijne ingenomenheid met Fran krijk volgenderwijs uitsprekende „Mijne sympathie voor Frankrijk en de Eranschen, welke reeds zoo groot was is nog levendiger geworden toen ik zaghoe dit volk na ongehoorde rampen na voorbeeldelooze onheilen zich door zijne geestkracht en zijnen moed weder ophiefop zulk eene wijze dat het geheel Europa een voorbeeld ter navolging en een gedrag ter bewondering gegeven heeft." Des zondags avonds (14 Mei) had er bij den Gouver neur eene schitterende soirée plaats en den dag daarop werd de heer van Sijpesteijn door de Vrijmetselaarsloge France équinoxiale aan een souper ontvangen. De gevel van haar gebouw was schitterend verlicht, de trap met vlaggen en groen versierd en de zaal met hare bronzen beeldon fontein bloemslingers enz. in een feeën-tuin herschapen. De „Vénérable", de heer le Blond heette den nederlandscben Gouverneurdie met zijne V rij- metsslaars ordeteeken versierd waswelkom. Aan het souper ontbrak het natuurlijk aan redevoeringen niet en het feest duurde den geheelen nacht door. Den volgenden Dinsdag was de heer van Sypesteyn tegenwoordig bij een „lunch" in de marine-societeit en des avonds bij een „punch" in de „Cercle Cayennais." De voorzitter dezer laatste, St. Philippe, gewaagde in een toespraak van de Nederlanders als eene natie, welke klein in getal onmetelijk groot was door ze delijke grootheid ten toon gespreid tot in den strijd der Boeren toe die zeide hij, aan overgeërfde deugden een meer dan roemrijken vrede dankten. Mijn mederaadslid mr. A. P. de Lange heeft mij even onbevoegd verklaard als zichzelf om over technische zaken betreffende gasverlichting te oordeelen. Het zij zoo. Maar wie heeft het eerst het veld der technische zaken betreden? Niemand andera dan de zich onbe voegd achtende mr. de Lange en wel in de toelichting of ondersteuning van zijn voorstel tot opzegging van het contract. Ik ben hem nolens volens op dat veld gevolgd, omdat Lij mij eene kwestie van hoogere orde in het spel was. Waarop grondt nu de heer d. L. mijne onbevoegd heid? Hierop, dat ik gezegd heb, dat het water in den manometer 2% duim door den gasdruk moet rijzen, en ik wetenschappelijk had behooren te verklaren„dat de druk van het gas zoo groot moet zijn dat het gelaten in het eene been van den manometer, in welks beide beenen het water evenwicht maakte dat water in bovengenoemd been omlaag drukt en gevolgelijk in het andere been doet rijzen, zoover, dat uit de op de schaal staande cijfers een verschil van 2% duim tusschen de beide wateroppervlakten kan afgelezen worden." Ik wist dit reeds lange jaren vóór mr. de Lange. Waarom ik dan eene gebruikelijke uitdrukking gebezigd heb Omdat ik mij niet in het Physica maar in den gemeen teraad bevond en anders gevaar zou hebben geloopen niet begrepen te worden evenmin als de gansch niet onbevattelijke steller van het raadsverslag in de Alkm. Courant ditmaal den heer d. L. begrepen heeft, zoodat de laatste zelfs eene rectificatie heeft noodig geacht. Had nu de heer d. L. geen ander bewijs voor mijne onbevoegdheid en blijkens zijn terugkomen erop hecht hij er nog al waarde aan dan was hij inder daad zeer naïef, al gelukte het hem een oogenblik daarmede de hilariteit van het publiek (dat hem zeker volkomen begreep) ten mijnen koste te wekken. Ten overvloede wil ik den heer d. L. nog berichten, dat hij mijne onwetenschappelijke bewering des noods naar den letter kan nemen. Zal do gasfabriek op de manometers in de verwijderde deelen der stad een niveau-verschil van 2£ duim veroorzaken, dan moet zij, aan het begin harer pijpleiding, werkelijk eene drukking van 5 duimen verschaffen en alzoo het water in den manometer aldaar 2% duim doen rijzen. C. W. BRUINVIS. Bij het eindexamen der Polytechnische school te Delft is het diploma van burgerlijk ingenieur verwor ven door den heer W. K. Ducroix alhier. Bij een ingezeten hier ter stede doet zich het merkwaardige verschijnsel voor dat een peereboom met reeds half rijpe vruchten tergelijkertijd weder in vol len bloei staat. In de algemeene classicale vergadering, den 28 alhier gehouden zijn benoemd de heeren tot scriba G. E. Bron, tot sicundus dr. S. P. Heringa tot ouder lingen van het classicaal bertuurmr. C. R. H. van Lelijveld te Alkmaar en dr. D. Hellema te Helder tot seeunaiVisscher, te Wieringerwaard en E. Voer man, te Schermerhorntotfsecundus van het lid ds. H. G. Kist, ds. J. D. H. van Setten, te Noordscharwoude, tot secundus van het lid ds. A. G. Pareau ds. A. J. van Oobten te de Rijp. Het feestelijk bijeenzijn der Vereeniging van officieren der schutterij in Nederland werd aanvankelijk niet door het weder begunstigd. Hevige regen en wind maakten Dinsdag tot een droevigen dag maar weini gen waagden hen hunne vlag uit te steken. Vermoe delijk door het weder was de opkomst van de leden der Vereeniging ver van talrijk. Het bestuur werd 's namiddags door burgemeester en wethouders verwel komd en 's avonds werden de opgekomenen in de zaal van den heer Switzar ontvangen waarin ook de kapel der schutterij haar concert gaf, omdat het weder ver hinderde van het Doelenveld gebruik te maken. Woens dagmorgen was hetzoo geen zomer, toch droog. Het aantal vlaggen werd wat vermeerderd, en in en onder duin te Bergen, op de terreinen van den heer v. Ree- nen was het wel uit te houden zoodat dan ook vele bezoekers van hier en elders zich derwaarts begaven om schietwedstrijd en matinee musicale van 'net schut- termuziekcorps bij te wonen. De wedstrijd waarbij de minister van oorlog zich liet vertegenwoordigen door den generaal-majoor W. M. Camp, en de minister van binnenlandsche zaken door den heer J. van Reijerdam, referendaris, chef der afdeeling militie en schutterij, had den volgenden uitslag zooals wij die reeds kortelijk des middags na afloop onze lezers in de stad, per bulletin, bekend maakten voor geweer, eereprijs zilveren me- daljeaangeboden door de Vereeniging 2e luit. C. v. d. Bergh van Amsterdom 50 punten le prijs, bron zen medaljebenevens zilveren pièce de milieu met truitschalenaangeboden door de gemeente Alkmaar, 2e luit. S. J. v. Bergh van 's Gravenhage 50 pun ten 2e prijs, 2 schenkkannen, aangeboden door den heer mr. J. J. H. van Reenen te Bergen kapt. H. Goejaard van 's Gravenhage 49 punten 3e prijs een zilveren medalje aangeboden door het bond der rustende schutterij in Zuidholland, le luit. E. Prins,

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3