No. 78*. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. ZONDAG 2 JULI. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. J3ttittenlatib. STAATSLOTERIJ. 5e. kl., 30 Juni8e. lijst. Nr. 2861 ƒ15000, Nr. 9199 10000, Nr. 9218 1500, Nr. 2171, 10475 en 14309 1000, Nr. 16267 400, Nr. 1248, 4135, 5021, 5416, 6138, 9773, 10699 en 18583 200, Nr. 2577, 2773, 3322, 3677, 11486 11924, 13766, 15323, 16576, 16640, 16757, 16835 en 18909 100. QLlUvUu &tab&~)3ericfitcn. ALK1AARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheole rijk 1, De 3 nummers 0,06. COURANT. -■■■■ I i IJ Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COS TER ZOON. Voor de aanbesteding van het vergrooten der r.c. kerk te Noordscharwoude en eenige bijkomende wer ken op Vrijdag j l., werd ingeschreven door 1°. A. S. Henselmans te Noordscharwoude voor 16300, 2°. J. Bom- hofl'te Helder voor 16100 3°. J. P. Cornelissen te Am sterdam voor 16000 4°. van Berkum te Amsterdam voor 14800, 5». L. van der Zaag te Leeuwarden voor 14684 6°. H. R. Hendriks te Oss voor 14290. De erven van wijlen rar. R. W. Tadama hebben aan de gemeente Zutfen eene belangrijke verzameling van boeken en geschriften, betrekkelijk de geschiedenis van Gelderland in het algemeen en die van Zutfen meer bijzonderten geschenke gegeven. Het overblijfsel der voor eenigen tijd te Enschede afgebrande Twentsche katoenspinnerij is in publieke veiling voor 11000 verkocht aan den heer H. J. Stroink zoodat bet vooruitzicht bestaatdat er weder eene fabriek in gevestigd wordt. Het door B, en W. van Haarlem opgemaakte kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1882 bevat 5545 aanslagen tot een gezamenlijk bedrag van 130,919,53%. In een kersenboomgaard te Montfoort heeft een 8jarige jongen die een geweer meester was geworden, de volle lading in den buik bekomenten gevolge waarvan hij binnen weinige minuten is bezwekeu. Een 67jarige arbeider te Nieuwbildt is van een wagen met hooi gevallen met onraiddelijk doodel jk gevolg. Tot onderwijzer te Nieuw-Hellevoet is benoemd de heer P. H. de Vries, thans te Helder. De gemeenteraad van Nieuweramstel heeft den heer Th. Sanders gunning verleend voor het door die gemeente loopende gedeelte van stoomtramwegen strekkende tot verbinding van Amsterdam met Aals meer, Uithoorn en Ouderkerk. De raad heeft bedon gen, dat jaarlijks een zeker aantal kaarten tegen ver minderden prijs (5 cents) beschikbaar wordt gesteld ten behoeve van onvermogende gemeentenarendie zich voor de eene of andere aangifte ten raadhuize hebben te vervoegen. Tot predikant bij de christ.-géfef. gemeente te Broek op Langedijk is beroepen de heer K. v. Diemen, te Zierikzee Door kerkvoogden der herv. gemeente te Leeuwar den is de inschrijving opengesteld op eene 3 p. ets. leening van 25000 in obligatiën van 100en zulks voor herstellingen en verbeteringen aan de kerk gebouwen waaronder die van het orgel in de Groote kerk begroot op 8000. Aan het gefailleerde bankiershuis te Venloo wareu belangrijke sommen door het armbestuur toevertrouwd. Men verzekert dat in geheime raadsvergadering be sloten is de beheerders der armenfondsen aansprakelijk te stellen. De inschrijving voor de 4 p. ets. leening van 5 miljoen der gemeente Rotterdam wordt tegen den koers van 98% p. c. opengesteld op 5 Juli, die op 440,000 4% p. ets. obligatiën der Stoomvaart-maat schappij „Nederland" op denzelfden dag, die op 9000 obligatiën van 1000, a 3 p. c. der in 1879 besloten leening van 9 miljoen van de Nederl.-Indische Spoor wegmaatschappij ter aflossing der 4% p. ets. obligatiën van 1869, op 10 en 11 Juli, voor de tweede serie, groot ƒ120,000, der door de gemeente Groningen aan te gane 4 p. ets. leening van 420,000 op 13 en 14 Juli voor de 3e. serie (200 aandeelen van 1000) van het kapitaal van 6 ton der Kon. Maatschappij „de Schelde" te Ylissingen op 7 Juli. De te Wijk bij Duurstede nog aanwezige toren van het voormalige kasteel zal vermoedelijk afgebroken worden daar hij sedert den Octoberstorm des vorigen jaars in zeer bouwvalligen toestand verkeert en de kosten van herstelling de krachten der gemeente te boven gaan. Het dividend van den spoorweg AlmelooSalzber- gen is over 1881-82 bepaald op 2% p.c., dat van den Ned. Rijnspoorweg (tweede uitdeeling) op f 8.18 per aandeel van 240. Bij de kweekschool voor onderwijzeressen te Haar lem zijn als interne kweekelingen o. a. toegelaten meju. A. M. Kouwer, van Zaandijk L. G. Eeith, van Beemster, en 1. Pilger, vau Broek in Waterland. Gedurende de eerste 6 maanden dezes jaars zijn te Haarlem 393 personen wegens openbare dronken schap aangehouden. Namens de regeering is aan den heer K. Kater Cz. te Monnikendam, opgedragen het bouwen van een ijzervasten, snelzeilenden botter, dienende voor de amb tenaren belast met het toezicht op de visscherijeu op de Schelde en zeeuwsche stroomen. Het buitenverblijf „Rozenstein" bii Velsen is, ten gevolge van het trekken der 100,000 in de Staats- loterij niet van eigenaars veranderd. Het gelukkige nummer is door de heeren Koster en Bolle gevonden in een der onverkocht gebleven pakketten. Tot heemraad van den Anna Paulownapolder is door den Koning benoemd de heer A. Jz. Kaan. De verkoop van de wereldberoemde verzameling van Hamilton palace neemt op '1 oogenblik in de Londen- sche gesprekken een eerste plaats in. De grootvader van den tegenwoordigen graaf had ten koste van kolos sale geldelijke opofferingen een verzameling bijeenge bracht, die met het volste recht op den naam van eenig aanspraak kan maken. Schilderijen van oude meesters, aardewerk, prachtige bronzen voorwerpen, keurige meu belen en uitgezochte boekwerken dongen naar de kroon. De benijders zelf konden hun lof niet onthouden, doch beweerden toch dat de verzameling van Beekford nog schooner was. Maar toen de graaf daarop de dochter van Beekford ten huwelijk vroeg en later de verzame ling van die familie erfde, werden ook die monden ge snoerd. Het bewonderenswaardig museum trok jarenlang de aandacht van een iederdie de kunst liefhad en zij die het voorrecht smaakten de kostbare en zeldzame schoonheden te mogen bewonderen zullen het zeker diep betreuren dat al die voorwerpen nu over de ge- heele aarde verspreid zullen worden. De zoon van den stichter van al dat schoons had reeds een groot gedeelte van het reusachtig vermogen van zijn vader opgemaakt en de kleinzoon heeft dat werk met zulk eene snelheid voortgezet, dat hij nu de sehoone collectie waarop zijn voorouders den stempel druktenonder den hamer brengtten einde zijne schulden te kunnen betalen en zijn wapenschild mede met goud te kunnen bedekken. Alles zal verkocht worden. De schilderijen van Rubens en Mantegna, de prachtige stukken van Van Dijk en Velassquez de meesterwer ken, waarin BouleRieseuer, Gouthière hun groot ste en edelste krachten hebben ontwikkeld en die de leliën van het vorstelijk huis van Eraukrijk dragen het email van Limogeshet sèvres porselein de prach tige bronzen vazen van onbekende meesters uit Japan en China en ten slotte de twee bibliotheken van Ha milton en Beekforddie de zeldzaamste exemplaren bevatten. De verkooping die 1.1. zaterdag voor een week is be gonnen zal drie dagen in de week plaats hebben en tot het midden van de volgende maand voortduren. Op den eersten dag werden de schilderstukken der Hollandsche en Vlaamsehe school onder den hamer ge bracht. Alle kunstkoopers en kunstliefhebbers uit het vereenigd koninkrijk vele uit Frankrijk Duitschland België en Nederland waren in de zaal-Christie bijeen gekomen, om het een of ander zeldzame stuk te bemach tigen en stonden gereed elkander met bankbiljetten tot de uiterste grens toe te bestrijden. Een portret van de prinses van Pfalzburgzuster van den graaf van Lotharingen door Van Dijck ge schilderd werd door lord Roseberry voor 26,500 gul den gekocht een ander portret door denzelfden schil der gemaakt bracht 2500 op. Een portret van Dii- rer door hem zelf geschilderd 10,000 een Ruysdael 15,000 een Hobbema 52,150 een Rubens werd na een hevigen strijd eindelijk voor f 65,000 het eigen dom van heer Denison. De tachtig schilderstukken welke op dien Zater lag verkocht werden brachten te zamen niet minder dan f 550,000 op. Bij de verkooping van de porseleinen en bronzen voorwerpen en der meubelen was de strijd der koop lustigen zoo het kon nog heviger. Twee chineesche vazen gingen voor 12000, een kistje van Japansch lakwerk dat aan Napoleon 1 be hoord had werd met 10.000 betaald twee vazen van Sèvresdie door Gouthière gemonteerd waren deden f 20,000. Dinsdag werden de voornaamste som men geboden op drie meubels, stijl-Lodewijk XIV die uit de vertrekken van Maria-Antoinette afkomstig waren nl. een schrijftafeleen commode en een secretaire door Riesener gesneden en met koperwerk van Gou thière gemonteerd. Deze keurige proefstukjes der Fran- sche kunst uit vorige eeuw werden afzonderlijk door vele liefhebbers gekochtdie er in volgorde 75,000 58,000 en 51,250 voor betaalden en hiermede zijn deze kunstwerken evenals de overige verspreid. De totale opbrengst der drie eerste dagen was ƒ1,150,000. De schuldeischers van den graaf van Hamil ton kunnen zich dus geruststellen. Goede raad. Een fransch blad geeft den volgenden raad aan de meisjes van onzen tijd: Meer eenvoudigheid en minder valsch haar, meer nuttige bezigheden en minder rammelen op de piano, meer de hand slaan aan den eetpot, minder de hand slaan aan den pomadepot, meer kousen mazen en linnen herstellen dan borduren, als zij trouwen meer den man bijstaan om vooruit te komen dan mopperen over te weinig huishoudgeld en eindelijk tijdens het huwelijk den man even liefhebben als den jongeling in den vrijtijd. In zake de noodige lichaamsoefening op school, waar voor onlangs ook dr. Mezger een lans velde schrijft naar aan de „France liberale" ontleend wordt prof. de Laveleye te Luik o. a.; „In Nederland oefenen de jongelieden hun lichaam nog minder dan bij ons. De krachtigste bewegingwaaraan de studenten zich overgeven (de professor kent onze gymnastiek-gezelschap- pen niet) bestaat daarin dat zij zich in eene koets met vier paarden laten rond rijden. Welk een tegen stelling met de engelsche hoogescholen F Tijdens mijn verblijf te Oxford, zag ik eiken namiddag de studenten iu gy mnastiek-kleeren uit de „colleges" komen om zich aan lichaamsoefeningen of worstelen te wijden. Het gevolg is dat de Engelschen een krachtig volk zijn dat bestand is tegen alle vermoeienissen en alle klima ten. Men ziet er bijna nooit een die corpulent is of die een bril draagt. Zij verbeteren het Angelsaksische ras terwijl wij het onze verslimmeren." De Voltaire verhaalt, dat er in het engelsche graaf schap Essex een oud gebruik bestaatdat wanneer jonggetrouwden gedurende het eerste jaar van hun hu welijk geen enkele maal gekibbeld hebben en geen oogenblik over hun vereeniging berouw hebben gevoeld, zyu aanspraak konden maken op een vet varken en tonnetje bier dat hun dan door den gemeenteraad moest worden aangeboden. Sinds de 16e eeuw is dat nu slechts driemaal voor gekomen nl. eens in 1510, eens in 1777 en eensin den loop dezer maand. Een fransch blad heeft met cijfers de bewering be vestigd dat een spoortrein eigenlijk een der veiligste plaatsen is waar een mensch zich bevinden kan. Volgens de kansrekening moet men, om zijn leven in een spoor trein te verliezen een milliard zes honderd miljoen mijlen afleggen, wat gelijk staat met twintig duizendmaal den omtrek der aarde, voor welken afstand een sneltrein dertig duizend vier en veertig jaar noodig zou hebben. Het aantal van hen, die bij een spoorwegongeluk het leven verliezen en hen, die omkomen met een rijtuig of te paardstaat als 1 tot 20. De tijd dat er menscben leefden die voor geen geld ter wereld in een spoortrein zouden gaan zitten, is dan ook voorbij slechts twee hebben wij er gekend zegt de Arnli. Ct., zij zijn overleden vóór hunne bekeering. Van Zaterdag 24 tot en met Vrijdag 30 Juni zijn aan de zwem- en badinrichting alhier genomen 167 buitenbadenwaarvan 15 door onvermogenden, en 10 binnenbadenalzoo te zamen 177. Drukste dag 24 Juni met 103 baden. Bij kon. besluit van 27 Juni is aan de luitenants ter zee le klasse J. J. Stooker en J. Haremaker ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde van Osmanié4e klasse hun door den Sultan van Turkije geschonken. Bij bet den 30 te Haarlem gehouden toelatings examen voor de kweekschool voor ondei wijzeressen is geslaagd en als interne kweekeling toegelaten mej. G. Holtzalhier. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 2 Juli des avonds te 7 uur. in den Stads Houtde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marsch militaire de l'Opéra Carmen van Bizet. 2. Ouverture Comique van Kelar Bela. 3. „Bluette" Polka de concert pour Cornet a Piston-solo van Hey- mans. 4. Grand Potpourri sur des motifs d'opéra's van Verdi. 5. Ouverture „Ein Morgenein Mittag eind Abend in Wien" van Suppé. 6. Adagio Canta bile de Sonate Pathétique van Beethoven. 7. Grande Fantaisie de l'Opéra „la Gitana" van Balfe. 8. Grand Galop „le Postillon" van Faust.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5