33imtcttlanb. STAATSLOTERIJ. Dinsdag 4 Juli, 9® l(Jst. Nr. 16190 1500, Nr. 1517, 3550 en 8101 J 1000, Nr. 840 2681, 6180, 6846, 7854, 9131, 11748 en 19628 f 400 Nr. 14120 f 200 Nr. 1183 4519, 5388, 5792, 10337, 13613, 13921 en 17462 f 100. zoodat het vlot afloopt. Precies om 12 uur moet ik opgehangen worden. Bij den ontvang van een ruiker zijner zuster barstte hij in tranen uitmaar herstelde zich dadelijk zeggende dat past geen man die op het punt staat zijnen God te ontmoeten omdat hij Gods wil volbracht. Bij tes tament heeft bij zijn lichaam vermaakt aan genoemden predikantonder beding dat daarmede geen geldbe jag gedreven zou worden. Die predikant moet ook zijne levensbeschrijving uitgeven. Den 2 9 nam hij af- Bcheid van zijn broer en zuster, van tijd tot tijd zich zeer heftig uitlatende tegen president Arthur en de ellendelingen die hem als een hond op het schavot hadden gedreven. In den nacht van 29 op 30 sliep hij vrij rustig en na een stevig ontbijt las hij in den ochtend van den 30 een door hem gemaakt gedicht getiteld eenvoud of godsdienstige kinderkoutdat hij ook trachtte te zingen. Om 10 uur verzocht hij een bad daarna schreef hij een gebed voor het schavot. Zijne zuster wilde hij niet meer zien hij kleedde zich netjes (zijne laarzen moesten goed blinken) en te half twaalf gebruikte hij een stevig maal. Toen omstreeks dien tijd de soldaten kwamen schrikte hij bij het afzetten der geweren en barstte hij in hartstochtelijk wee- nen uitdat later weder bedaarde. Met vast ge bonden armen beklom hij met Hinken stap het schavot waarop de predikant het gebed deed en bij het zijne voorlasdat echter hoofdzakelijk uit wei nig welwillende woorden jegens zijne rechters en den president bestond. Het slot luidde Vadergij kent mijmaar de wereld heeft mij niet gekend en nu ga ik tot tt en mijnen zaligmakerzonder den geringsten wrok tegen eenig menschtlijk wezen. Vaartwelgij menschen dezer aarde. Gedurende het omleggen van den strop was hij kalm een oogenblik later herhaalde hij nogmaals zijn gedicht en zeide hij ten slotte ik heb mijne partij en mijn land geredhalleluja maar zij hebben mij er om vermoord en daarom ga ik naar den lieven Heer halleluja halleluja lk ga naar den lieven Heer ik ben zoo blijde. Het luik viel toen en hij was dadelijk dood. De rond om de gevangenis staande talrijke menigte juichte zoodra zij de voltrekking van de straf vernam. Zijn lijk zou door verscheidene geneeskundigen geschouwd worden. Den 27 zijn de paarden van een wagen waar mede eene vracht van Schagen naar de Stolpen was gebrachtbij het rijden over de brug te Schagerbrug op hol geraakt en een eind verder in eene sloot te recht gekomen. De voerman kreeg een der wielen over arm en borst zoodat hij met gebroken arm en ernstig bezeerd naar Schagen moest vervoerd worden. Het rijtuig was onbruikbaar geworden. Den 29 geraakte de zoon van de wed. P. S., bij het afrijden van dezelfde brugdoor het breken van een der leidselste water met een wagen met 142 kazen en met de beide daarvoor gespannen paarden. Door spoedige hulp werden voerman en paarden weldra aan wal gebrachtdoch van de kaas is bijna niets behouden. Bij kon. besluit van 27 Juni is ingesteld eene commissie voor de vertegenwoordiging van Nederland op de internationale visscherij-tentoonstelling te Londen in 1883. Den 28 is uit den Amstel te Amsterdam, nabij den steiger van de Havenstoombootdienst, aan de Utrechtsche zijde opgehaald een drenkeling van ongeveer 30jarigen leeftijd. Het lijk was geheel naaktbehalve een kous en een schoen aan een been het andere been en een arm ontbrakende borst was met wonden overdekt gevaar maakt wantrouwendmen zou mjj tot het einde van den oorlog gevangen gehouden hebben." „Hebt gij reden uw volk te haten hunnen onder gang te wenschen „Ik ben geen geboren Ditmarscher ofschoon ik se dert vele jaren daar woon maar mijn wieg stond hier over de grenzen. Ik heb een aardig vermogen ver worven en hieraan dank ik het aanzien dat ik geniet, de verschillende eereambten die men mij opdroeg. Dit alles heeft echter den haat, die ik dat domme, aan matigende volk toedraag, niet kunnen verminderen, dat volk dat zich verstout een groote naburige staat overmoedig bet hoofd te bieden, dat, ondanks de kleine uitgestrektheid landdie het bezitzich vermeet an dere volken te brandschatten, omdat het, door natuur lijke gebeurtenissen geholpen uit verscheidene gevech ten als overwinnaar te voorschijn kwam." „Nu, eenmaal zal ook hun laatste uur hebben gesla gen en wanneer alles ons niet bedriegt zeer spoe dig," meende Frederik, meer tot zich zelf dan tot den andere sprekende. „Gij haat dit volk, zijt er misschien door beleedigd of benadeeld en toch zijt gij in hun land gebleven een zonderlinge tegenstrijdigheid ging de hertog na een oogenblik van stilte voort, ter wijl hij den molenaar met wantrouwende blikken aanzag. „De macht der omstandigheden is dikwijls machtiger dan onze wil genadige heer," antwoordde Holm ook ik moest mij daarin schikken. Toen voor twintig jaren de Ditmarschers in Holstein vielen om zich over het wegnemen hunner schepen die op hunne kusten van deensche koopvaarders op onrechtvaardige wijze tol geheven haddente wrekenwas het in de eerste plaats mijn vaderland dat als ofïer van hun toorn viel. Ik was toenmaals nog een zeer jonge knaap, maar dien verschrikkelijken nacht zal ik nooit vergeten, 's Avonds laat overrompelde een bende gewapende boeren ons dorp joeg de menschen uit hunne woningen en staken de roode haan in de huizen van de weerloozen, jammerende eigenaars. Zij lieten hun wel is waar het leven maar zij dreven al het vee weg om zooals zij zeiden zich voor de weggenomen schepen schadeloos te stellenen toen de morgen aanbrak stonden de inwoners handenwringend bij de rookende puinhoopen van hunne huizen die eene nacht had hen tot den bedelstaf gebracht." Wordt vervolgd. de schedel beschadigd. Of hier aan eene gruwelijke misdaad moet worden gedacht dan wel of de ongeluk kige verdronken en door eene stoomboot zoo gehavend is, is nog niet uitgemaakt. Den 28, 's avonds laat, is de boerenplaats van den heer T. F. Boerlage te Zuiderwoudebewoond door D. Grootin korten tijd geheel afgebrand. De bewoners hebben zich met moeite kunnen redden en zelfs niet den tijd gehad om eenig schoeisel aan te trekken. Alles was verzekerd. De thans 376 leden en begunstigers tellende werk- mansvereeniging „Vooruit" te Purmerende vierde den 28 haar 12% jarig bestaan, 's Namiddags te 5 uren hield de voorzitter der feestcommissie de heer Apken, eene feestrede. Daarna hielden de leden een optocht door de stad, met de vaandels van de afdeelingen „Zorg voor den winter", „Steun in ziekte", „Weduwfonds"en „School voor huisarbeid", en met de muziek van het 2e. regiment vesting-artillerie, 's Avonds te S uren had eene feestelijke samenkomst van de leden met hunne vrouwen in de versierde localen van den Doelen plaats, waarbij ook de uit Kampen overgekomen heer J. Schuitemaker, den stichter der vereeniging tegenwoordig was. Tusschen muziek zang en toespraken werd den heer P. Klin- kert, len secretaris, door de afdeeling „Steun in ziekte," ten blijke van waardeering zijner belangelooze moeite eene fraaie mahoniehouten tafel aangeboden en ont vingen de 5 beste leerlingen der stads-teekenschool keurige prijzen. Het feest, waarbij geen sterkedrank gebruikt werd, is met een opgewekt bal besloten. Den 28 hebben de werklieden in de katoendruk kerij en den 30 in de katoenspinnerij van de firma de Heider Co. te Leiden, ten getale van ongeveer 700, den arbeid gestaakt ten gevolge van loonvermindering en ingehouden boeten en zelfs den zoon van den pa troon deerlijk mishandeld. Daar de policie den 30 alle moeite had om de orde te handhaven, is den 1 Juli eene afdeeling cavallerio naar de fabriek uitgerukt. Een voormalig bediende der Gorinchemsche Bank is den 29onder verdenking van ongeveer f 8000 verduisterd te hebben gearresteerd. Ofschoon hij aan vankelijk bleef ontkennenheeft hij echter bij het on derzoek in loco aan den rechter-commissaris eene volle dige bekentenis afgelegd. 's Lands schroefstoomstoomschip Marnix is den 29 te Alexandrie aangekomen. De gemeenteraad van Delft heeft den 30 besloten tot het aangaan eener 4 p. ets. geldleening van/60000, in aandeelen van f 500 te storten vóór of op 1 Au gustus a.s. Den 1 Juli is op het IJ te Amsterdam de jaar- lijksche wedstrijd gehouden der K~n. Nederl. Zeil- en Roeivereeniging. Blijkens een op 1 Juli bij een particulier ontvangen telegram hebben in de residentiën Soerabaya, Kedirie en Madioen op Java hevige overstroomingen plaats gehad. De gemeenteraad van Leiden heeft den 1 de voor stellen van B. en W., tot het stichten van gebouwen voor de hoogere burgerschool voor meisjes en voor het gymnasium op het Ruïne aan de Raamstraathet eene 70000 en het andere ƒ55000 zullende kosten met 16 tegen 6 en met 21 tegen 1 stem aangenomen en vervolgens met 21 tegen 1 stem ook datom tot dekking dezer kosten eene leening van 125,000 te sluiten. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 1 Juli F. S., uit Dordrechtdie terecht stond wegens verwonding zijner huisvrouw met aanneming van het bestaan van den wil om te dooden, schuldig verklaard aan poging tot moedwilligen doodslag met voorbedach ten rade, welke hare uitwerking gemist heeft door om standigheden onafhankelijk van zijnen wil. Hij werd veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Den 1 Juli is op de Heide bij Ilmuiden eene oude boerderij bewoond door 2 gezinnenmet het meerendeel der inboedels afgebrand. Het perceel was verzekerd. Achter 's Rijks werf, in de zoogenaamde Pijp, te Amsterdam is den 2 een 17jarig jongeling die met 3 andere knapen aan het zwemmen was verdronken. Den 2 is door B. en W. van Amsterdam aanbe steed het maken, onderhouden en weder opruimen van eene noodbrug over den Amstel bij de Hoogesluis. Min ste inschrijver was de heer B. Jansen voor 16,915. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft den 2 A. Kievits en A. Hamer, branders, handelende onder de firma Kievits en Hamer schuldig verklaard aan a. het hebben eener geheime afleiding in de slang b. bij afstoking bevonden overmaaten c. het hebben eener verborgen neerlaagen deswege veroordeeld in eene boete van f 5425,82% of 1 jaar en 7 dagen celstraf. In de op 4 Juli geopende zomervergadering der Prov. Staten van Noordholland worden de volgende onderwerpen behandeld de rekening der enkel prov. en huish. inkomsten en uitgaven over 1881; de begroo ting der kosten van het prov. bestuur voor zooveel het Rijksbestuur isvoor 1883de prov. begrooting voor 1883; een voorstel tot heffing van opcenten; een suppletoire begrooting van het gesticht Meerenberg voor 1882 de rekening van dat gesticht over 1881 de be grooting van dat gesticht voor 1883 voorstellen van Ged. Staten tot herstelling en verder onderhoud der kapel bij de Herv. kerk te Veenhuizen, waarin zich de graftombe bevindt van Reinout van Brederode, tot toekenning van verhoogd subsidie voor de teekenschool, verbonden aan het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem tot het verleenen van subsidiën ten be hoeve der Ambachts-teekensohool te Amsterdam der Tuinbouwschool van de Maatsch. „Linnaeus" te Water graafsmeer, der Zeevaartkundige School in het Zeemans huis te Amsterdam en tot verhooging van het subsidie, toegezegd voor de verbetering der haven te Volendam; aanvragen om subsidie ten behoeve der Tooneelschool en der Machinistenschool te Amsterdam een rapport van Ged. Staten omtrent den toestand der vaarten tus schen Edam en Hoorn ontwerpen van bestuurs-regle- menten voor den Vennerpolder en voor den Bennebroe- kerpolder; eindelijk voorstellen tot wijziging der bestuurs reglementen voor den Overamstelscben polderder Sloter-Binnen- en Middelveldsche gecombineerde polders, den Binnendijkschen-Buitenvelderschen polder der Vroonermeer, den Oosterpolder in Dreehterlandder 30 gemeenschappelijke polders op Texel, den Óver- weerschen polder, den polder Geestmerambacht (Ooster- dijk en Molengeerzen) en den Waarlandspoider. Om bovengenoemde graftombe werd in 1846 voor rekening der provincie eene kapel gebouwd, welke in 1861, bij den herbouw der kerk wederom voor provinciale reke ning vernieuwd ismaar thans in zoo ongunstigen toestand verkeertdat voor het herstel f 500 en voor het jaarlijksch onderhoud dat het kerkbestuur niet bij machte is te betalen f 42 noodig is. Gedep. Staten stellen voor, deze kosten voor rekening der provincie te nemen en de aandacht der hooge regeering te vestigen op de noodzakelijke herstelling van het monu ment waarvoor nog f 700 zal noodig zijn. Voor het hoofdonderwijzers-examen zijn te Amster dam geslaagd de heeren L. Scholten van Amsterdam, B. Demmer, van Edam, en E. A. Wallin, van Haarlem. Blijkent het jaarverslag der Prins-Hendrikstichting te Egmond aan Zee, is het kapitaal voor de sinds lang noodig geworden uitbreidingbegroot op ongeveer 11000, thans bijeen. Het aantal verpleegden is ver meerderd met 3, dat der leden met 31 en dat der be gunstigers met 64 zoodat het aantal van beide laatst genoemden thans 91 en 441 bedraagt. Op de tentoonstelling te Wageningen is een tweede prijs toegekend aan W. Wissekerke te Anna Paulownavoor eene vervoerbare tweepaards-dorsch- machine. In het Passantenhuis aan de Lauriergracht te Amsterdam zijn thans geherbergd 240 russisch-israë- lietische vluchtelingen die vooreerst niet naar America gezonden worden omdat de berichten van daar voor deze emigratie niet bemoedigend zijn. De bewoners der Jordaan toonen hun medelijden door het zenden ven tal van kleinigheden versnaperingen enz. Het comité te Amsterdam heeftbij de moeilijkheid om voor de emigranten geschikt werk in de Yereenigde Staten te vinden een schrijven gericht aan het israëlietisch kerkbestuur in Suriname om mocht het blijken dat daar gelegenheid tot werkverschaffing zoo door het planten van suikerriet cacao en bananen als door goud- delving bestaatzich tot een comité te vormen om de ongelukkigen bij hunne aankomst in Suriname te ontvangen bij te staan en vooral bij het sluiten van contracten de behulpzame band te bieden. De heer G. P. v. Vladeraeken heeft zijn ontslag genomen als lid der commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, voor het schattingsdistrict Haarlem onderdeel Beem- ster; in zijne plaats is benoemd de heer H. Scheringa Az., thans plaatsvervangend liden tot plaatsvervan gend lid de heer P. Glijnis te Oterleek. Te Veenhuizen is een verpleegde, die geheel blind was ongemerkt te water geraakt en verdronken. Ds. v. Stein Callenfels predikant te S. Laurens, heeft bedankt voor het beroep naar Monnikendam. In het laatst van Mei heerschte in N. Indie de cholera in vrij hevigen graad in Djoejocarta, Cheribon, Banjoemas en Padang. In de door paggers afgesloten veelooze streek op Java waardoor het gelukt is het voortschrijden der veepest te keeren heerscht veel el lende, daar de bevolking zonder buffels hare akkers niet kan bewerken en de voor het vee gegeven ver goeding reeds lang verteerd is. De lieden zijn door honger en gebrek zoo ontzenuwd en verstompt, dat zij van de door europeanen aangeboden gelegenheid om voor 70 centen daags te werkenniet eens gebruik maken. Koedijkden 1 Juli. 't Was heden 40 jaren geleden dat onze hoofdonderwijzer, de heer A. Hart- landzijne betrekking in deze gemeente aanvaardde. Hoewel de jubilaris wars van alle drukte, had te ken nen gegeven dat hij dezen dag 't liefst zonder veel ophef wenschte door te brengenhad zich toch eene commissie gevormddie meende met het oog op de groote verdiensten van den heer Hartland, hem een blijk van de achting en de toegenegenheid der ingeze tenen te moeten geven. Algemeen was de deelneming, en aldus was de commissie in staat om een prachtig cadeaubestaande in twee lithographiën (omlijst) en een keurig bewerkten bloemenstandaard, aan te bieden. Ook de collega's van den jubilaris gaven in hartelijke bewoordingen, onder 't overreiken van een sierlijk album, de blijken hunner innige sympathie. Van verreweg het meerendeel der ingezetenen van Koedijk ontving de heer Hartland in den loop van den dag de bewijzen van hartelijke deelneming in zijne feestvreugde, en des avonds vereenigden zich velenzoo uit de gemeente als van elders in het schoolgebouw alwaar men in gulle en gepaste vroolijkheid eenige uren doorbracht. Natuur lijk ontbrak het ook hier niet aan hartelijke toespra ken waaruit de jubilaris op nieuw mocht ervaren dat de liefde van velen ruimschoots zijn deel is. De vreugde van den dag werd inzonderheid verhoogd door de schooljeugd, welke onder de leiding van den 2en onder wijzer, den heer Nottelman, en van de onderwijzeres mej. Wijbenga, in de school feest vierde en bij monde van den oudsten leering den geliefden onderwijzer hare gelukwenschen aanbood. Wij eindigen dit uit den aard der zaak in vele opzichten onvolledig verslag met den wensch, dat het den heer Hartland en zyne echtgenoote wel moge gaan, en dat het hem gegeven worde om nog langen tijd tot zegen der gemeente Koedijk werkzaam te wezen. 5e. Klasse.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2