SjTelcgvafiavttc tiertchteu. allerlei. Jngezmibett Stukken. tab 0~ücr icfit cu. Bkussel, 4 Juli. Bij de verkiezing te Namen, be haalden de liberalen met 58 stemmen de meerderheid daardoor stijgt hunne Kamermeerderheid tot 18. Londen 4 Juli. Engeland heeft voorgesteld dat de turksche bezetting van Egypte een maand zal duren en slechts verlengd zal worden op verzoek van den Khe dive en met toestemming der mogendheden. Moord van Veere. Weldra komt voor het gerechtshof te 's Gravenhage de zoogenaamde „moord van Veere" voor waarvan Louis Joseph Jacobus Eoland verdacht wordt. Ziehier de hoofdpunten der acte van beschuldiging: In het op zichzelf reeds zoo eenzaam plaatsje Veere leefde, nog eenzamer dan wellichteenig ander ingezetene, de verslagene Cornelis Hendrik Snijderseen weduw naar van 66 jaren die in den vollen zin des woords een zonderling mocht genaamd worden. Tijdens zijn huwelijk te Middelburg wonende, waar hy ook geboren was, verliet hij die plaats na het overlijden zijner vrouw om zich te Veere te gaan vestigen. Daar bewoonde hij geheel alleen een vrij ontredderd huis aan de Kade met achter een open erfdat door middel van een poortje in den 2 ellen hoogen muur toegang geeft tot de Kwartierstraatook genaamd het Achterstraatje. Bezoeken ontving hij zelden en alle huiselijke bezig heden zelfs het koken verrichtte hij zelfalleen om de straat te reinigen riep hij soms de hulp in van eene buurvrouw die ook wel eens de krant voor hem aan nam, als, b. v. 's Zondags, zijne deur gesloten bleef, hoe er ook gescheld werd. Zondagden 2 October 1881 overreikte die buur vrouw over het muurtje dat tusschen hunne erven in was en waartegen te harent een laddertje stond hem ook nog een courant en sedert heeft zij hem niet meer levend gezien want 's Maandags morgens bleef haar herhaald roepen onbeantwoord. Dit verwonderde natuurlijk. Den vorigen middag omstreeks half vier had zij ook reeds een slag of ge- stoot gehoord tegen den gangmuur van Snijders welke haar woonkamer begrensde een oogenblik had zij aan het afgesproken noodsignaal gedachttoen 't gerucht zich niet herhaalde had zij zich niet verder bezorgd gemaakt. Toen de politie zich echter 's Maandags, op waarschuwing van haren man toegang tot de woning verschaftebleek hetdat zij zich niet vergist had. Daar lag het door 12 wonden misvormd lijk van Snij ders in een grooten plas bloed de rug half verband de kleederen met peterolie bestreken en een doosje lucifers er bij. Naast het lijk lag een groot mes met afgebroken punt. Verscheidene voorwerpen in huis waren met bloed bevlektblijkbaar had de moordenaar het niet bij den moord gelaten maar was hij ook op buit belust geweestwant men vond o. a. een papie ren omslag waarin nog één effect. Een groot gouden horlogedat men wist dat Snij ders bezatwerd echter niet meer gevonden evenmin als een gouden bril, en het zijn juist deze voorwerpen, welke op den beschuldigde Eoland de zwaarste vermoe dens hebben geworpen. Eoland is de zoon eener geachte weduwe die te Veere een fatsoenlijk logement houdt. Zyn gedrag liet steeds veel te wenschen over en hij berokkende aan zijne moeder heel wat leed. Nergens kon hij bet als banketbakkersbediende lang uithouden en meer dan dan eens had hij zich ook reeds aan diefstal bezondigd. Met 1 October of den tweeden of derden zou hij in dienst komen bij een bakker te Bergen op Zoom. In den avond van Zondag 2 October verscheen hij plotseling bij eene hem bekende familie te Veere met een koffertje in de hand. Bij het binnenkomen stak hij zijne linkerhand toe, daar de rechter was verwond. Ook waren zijne kleederen met bloed bespat. Als oor zaak gaf hij op dat hij met zekeren Pos (een matroos, die reeds lang weêr in zee was) een stokje had gesne den in de duinen. Den volgenden morgen te twee uren vertrok hij echter niet naar Bergen op Zoom maar naar Antwerpen waar hij zich bij eene weduwe in den ko3t besteedde. Te Antwerpen verbocht hij den bril en het horloge en trachtte hij door middel van een matroos plaatsing op een schip naar America te krijgen hetgeen de matroos beloofde maar niet na kwam. Den 17 November deelde iemand hem mede, dat in een dagblad een verhaal van den moord te Veere voorkwam waarbij zekere E. als van de misdaad ver dacht werd genoemd. Eoland ontstelde hevig en 's avonds beschonken tehuiskomendeging hij als een waanzinnige te werk en was hij aan wanhoop ten prooi. Twee dagen later werd hij gearresteerd. De acte van beschuldiging bevat een uitvoerig relaas van Eoeland's doen en laten kort voor en na den moord, zooals hij zelf dit vertelt en zooals dit uit mededeelin- gen van getuigen blijkt. Eoland blijft alle schuld ont kennen. Echter is o. a. den 4 Februari in het hui3 van arrest te Middelburg een brief van hem aaD zijne moeder onderscheptwaarin hij vroeg hem mede te deelen, hoe laat de misdaad te Veere gepleegd en hoe laat de brand bij Snijders uitgebarsten was en zulks terwijl hij onschuldig zijnde van dien brand niets weten kon. Niettegenstaande zijn halsstarig ontkennen wordt hij beschuldigd van manslag met voorbedachten rade al thans vergezeld van twee andere misdrijven die res pectievelijk gediend hebben om het plegen van den diefstal gemakkelijk te maken en de ontdekking van diefstal en manslag te voorkomen diefstal met behulp van geweldoefening, die sporen van kwetsing heeft ach tergelaten brandstichting in een gebouw waarbij te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebracht. Het Openbaar Ministerie zal bij de behandeling dezer zaak worden waargenomen door den procureur-generaal van den Bergh de beschuldigde zal worden ver- door den advocaat mr. C. W. Vollgraff. duigen zullen worden gehoord. Het onderstaande in de raadsvergadering van giste ren door mij ter tafel gebrachtals zijnde protest mogt niet in de notulen worden opgenomen van daar deze plaatsing. In de vergadering van 23 Juni 11. heeft de heer mr. A. P. de Lange zich eene zinsnede veroorloofd ten mijnen laste namelijk dat ik gezegd zou hebben in de vergadering van 31 Mei „Burgemeester en Wet houders moesten maar eens vriendelijk zeggen aan de compagnie welke verbeteringen de gemeente verlangde enz"; ik heb dat gezegde toen gelaten voor hetgeen het was om die vergadering niet te verlengen doch aangezien ik het woordelijk in de Alkmaarsche courant van 25 Juni weergegeven heb gevonden, protesteer ik daar thans tegendaar ik die uitdrukking niet gebezigd heb ik heb wel gezegd: „laten Burgemeester en Wethouders in overleg treden met de directie der Alkmaarsche Pijpgascompagnie en de verlangde wijzi gingen in de overeenkonst trachten te verkrijgen"wat mijns inziens zonder opzegging kon geschieden zonder dat Burgemeester en Wethouders daarom eene onder geschikte rol behoefden te spelen zooals de heer de Lange te kennen geeften waarvan de notulen der vergadering van 31 Mei ook niet gewagen. Alkmaar, 4 Juli 1882. H. J. BEUINYIS. Het eindesamen aan de kweekschool voor zee vaart te Amsterdam is met goed gevolg afgelegd door den heer JbMetz. Tegen D. M. en A. H. is door de policie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het plegen van onna tuurlijke ontucht op den openbaren weg te Alkmaar. GEMEENTERAAD. No. 8. Zitting van Maandag 3 Juli 1882, 's namiddags 123/., uren. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig met kennisgeving de hee- ren Stoel en Conijn. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering' worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter verwijst den heer H. J. Bruinvis, die alsnog een protest in de notulen opgenomen wensckte te zien naar art. 8 van het reglement van orde waarbij voorgeschreven is dat geene protesten van leden in de notulen opgenomen worden. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. 2. Brief van Gedep. Staten ten geleide van ket goedgekeurde raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijvingen in de ge- meente-grooting voor 1881. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Rapport van Burg. en Wetk. op ket verzoek van den heer E. J. Pannekoek, architect, om vergunning tot het leggen van een buizennet in deze gemeente ten dienste eener tweede gas fabriek met daarbij bekoorende inrichting. Burg. en Weth. wijzen er op, dat bij art. 30 der met de Alkmaarsche pijpgas compagnie gesloten overeenkomst betreffende de gemeente-ver lichting uitdrukkelijk bepaald is, dat die overeenkomst aangegaan wordt onder voorwaarde, dat door het gemeente-bestuur van Alkmaar tijdens haren duur aan niemand vergunning worde verleend tot opneming der straten om voor eene gasfabriek pijpen te leggen. Alleen aan het gemeente-bestuur is dat recht toege kend voor eene eventuëel voor gemeente-rekening op te richten en met het einde der overeenkomst in exploitatie te brengen fabriek. De gemeente zou dus, afgescheiden van de vraag, of inwilliging van dit verzoek wenschelijk zou zijnin strijd met dat artikel handelen, willigde zij dit verzoek in. Burg. en Weth. kunnen dus niet anders doen, dan voorstellen, afwijzend op het verzoek te beschikken. Ter lezing gelegd. 4. Voorstel der commissie van toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs om te bepalen, dat het onderwijs aan de burgeravondschool zal worden gegeven op alle werkdagen, behalve des Zaterdags, 's avonds van 7 tot half tien uur. Het doel dezer wijziging is, om de eerste les van 78, de tweede van 88'/4 en de derde van 83/4 tot 9& uur te doen plaats hebben, hetgeen der commissie, evenals den directeur en den leeraren in het belang van de leerlingen en het onderwijs als zeer wenschelijk voorkomt, omdat 1°. het gebiedend noodzake lijk moet worden geacht, dat jongelieden van den leeftijd der leerlingen dezer inrichting, als zij zich den gebeelen dag, dik wijls nog tot 6 uur, met handen-arbeid bezig houden, te 10 uren naar bed gaan2°. door het verkorten der twee laatste lesuren met een kwartier spoediger afwisseling gegeven en dus meer de aandacht bevorderd wordt, terwijl de ondervinding geleerd heeft, dat de meeste leerlingen in de latere avonduren slaperig worden natuurlijk het sterkst in het laatste half uur, waarvan het gevolg is, dat onder de tegenwoordige omstandigheden de uitkomsten in het laatste half uur verkregen onbeduidend zijn. De com missie hoopt vóór het einde des jaars gevolg te kunnen geven aan haar vroeger medegedeeld voornemen om een voorstel van meer ingrijpenden aard tot verbetering van den min gunstigen toestand der burgeravondschool te kunnen indienen, waarvan bij aanneming herziening van het reglement het gevolg zou zijn. Mocht de raad het in verband daarmede beter achten, de voorgestelde wijziging voorloopig achterwege te laten en liever alleen vergunning te verleenen om die wijziging bij wijze van proef in werking te brengen gedurende den cursus 1882/83, dan neemt de commissie daar volkomen genoegen mede, doch zij zou er prijs op stellen, de voorgestelde verbetering, zoo de raad zich met de zienswijze van commissie, directeur en leer aren vereenigt, bij den aanvang van den cursus in September a.s. te kunnen invoeren. Gesteld in handen van den Inspecteur van het middelbaar onderwijs om bericht en raad. 5. Brief van den directeur der Alkmaarsche pijpgas-com- pagnie, waarbij de ontvang bericht wordt van de opzegging namens de gemeente Alkmaar van de overeenkomst betreffende de gemeente-verlichting tegen J Juli 1883. De directeur voegt daarbij, dat hij niet kan ontveinzen, dat hij van dat besluit met bevreemding kennis namdaar zijne maatschappij door de toe lichting der voormalige gas-commissie omtrent art. 1 der over eenkomst, rakende de bedoeling van het recht tot opzegging der gemeente, zich daarvoor gevrijwaard achtte, aangezien de gronden tot opzegging, in dat schrijven genoemd, voor alsnog ontbreken. Desniettemin, betreurende den loop der zaak, ver klaart hij zich namens de compagnie bereidin overweging te nemen om die veranderingen en wijzigingen, welke op aanwij zing vin deskundigen mochten noodig geacht worden, in de overeenkomst te brengen en daarover met het gemeentebestuur te onderhandelen. Op voorstel van den Voorzitter gesteld in handen eener speciale commissie van 3 leden uit den Raad, met het recht zich door deskundigen te laten voorlichten. Tot de benoeming dier commissie wordt dadelijk overgegaan. Bij de eerste stem ming wordt benoemd de heer Mr. A. P. de Lange met 9 st.j verder waren uitgebracht op den heer Bosman 6 op den heer C. W. Bruinvis 5op de heeren Verhoef! en Vonk ieder 4 op de heeren Bruinvis de Lange en Kraakman ieder 3op de heeren J. C. Koorn en Stoel ieder 2 stemmen en op den heer Comjn 1 stem. Bij de daarop gevolgde herstemming voor twee leden tusschen de 4 leden die de meeste stemmen bekwamen worden benoemd de heeren Bosman en Verhoeff met 9 en 8 stemmende heer C. W. Bruinvis bekwam 6 en de heer Vonk (die vóór de stemming met het oog op eene voorgenomen af wezigheid uit de gemeente voor ongeveer 2 maanden verzocht had buiten aanmerking te blijven) 2 stemmen. Daarna stelt de heer Mr. A. P. de Lange voor, aan die commissie een crediet te verleenen tot een zeker bedragin verband met het haar gegeven recht tot het hooren van des kundigen. Nadat de Voorzitter verklaard had het moeijelijk te vinden om daarvoor een bepaald bedrag beschikbaar te stel len, als afhankelijk van verschillende omstandigheden, stelt de heer Kraakman die het beschikbaar stellen van eene bepaalde som mede zeer wenschelijk achtvoor, daarvoor ten hoogste f 500,toe te staan. Daar sommige leden die som veel te hoog achtenbrengt de Voorzitter het voorstel in hoofdelijke stemming, dat daarbij aangenomen wordt met 8 tegen 5 stem men van de heeren J. C. Koorn, Vonk, H. J. Bruinvis, Hellin? en den Voorzitter 6. Verzoek van Jan Holland, vergunning aangevraagd heb bende tot het aanleggen en exploiteeren eener tram, hetzij paar den-, stoom- of electriscbe, van Velsen naar Beverwijk, Castri- cum via Heemskerk LimmenHeilo naar Alkmaar zijtak Castricum, Egmond-hinnen, Egmond a'd Zee met het plan later door te gaan van Velsen naar Sandpoort en Haarlem, om ver gunning tot het volgen van dezen weg in de gemeente Alk maar van Heilo naar Alkmaar, weg en berm nader aan te duiden, tot aan de Heiioërpoort, aldaar vdór de brug ombui gende, links om naar de boekelaan, die laan te vervolgen tot aan den Westerweg, verder dien weg tot en door de Wog- numsche buurt naar het station te Alkmaar, aldaar aansluitende aan zijne tramlijn BergenAlkmaar, waarvoor ffoeger concessie gevraagd is. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad in verband met de andere aanhangige aanvragen. 7. Nader adres van E. A. de Witt, vroeger koffiehuishouder, thans zonder beroep alhier, waarbij hij nogmaals vraagt intrek king van de raadsbesluiten van 20 October en 29 November 1880, wegneming van de schutting voor zijn perceel in den Hout en vergunning tot het maken van een uitweg van zijn erf over den gemeentegrond naar den openbaren weg ter lengte van 6% en ter breedte van 2 meter, zijnde bereid zich schrif telijk te verbinden, in dat pand noch het beroep van herbergier, noch dat van koffiehuishouder uit te oefenen. De Voorzitter stelt voor, over te gaan tot de orde van den dag. Na eenige bespreking over een voorstel van den heer mr. A. P. de Lange, om het gevoelen in te winnen van de vaste commissie voor de strafverordeningen, op wier advies indertijd de schutting gesteld is, omtrent de vraag of het ook mogelijk is eenige voorwaarden vast te stellen, waaronder dit verzoek met uitdrukkelijke uitsluiting van alle anderen verzoe ken van dergelijken aard ingewilligd zou kunnen worden en na het houden eener vergadering met gesloten deuren, tot het hou den waarvan met 9 tegen 4 stemmen van de heeren J. C. Koorn, Vonk, mr. A. P. de Lange en Kraakman besloten was, wordt des Voorzitters voorstel verworpen met 5 tegen 8 stemmen, (vóór stemden de heeren Verhoeff, T. L. Koorn, J. C. Koorn, Vonk en de Voorzitter) waardoor het voorstel van den heer de Lange geacht werd te zijn aangenomen. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van Burg. en Weth. 8. Voorstel tot opheffing der betrekking van ambtenaar, be last met het toezicht op de invordering der alhier geheven wordende gemeente-belastingen met 1 Juli 1882, nu onlangs door P. van Wijngaarden bekleed, als indertijd meer in het leven geroepen om den door de afschaffing der accijnsen buiten dienst geraakten gemeente-ambtenaar J. Verhoeve, een gemak kelijk waar te nemen werkkring te verschaffen, dan wel omdat het zoo dringend noodig was, het toezicht op die invordering uit te breiden en later bestendigd om eeDe reorganisatie van het op de graan- en zaadmarkt werkzame personeel mogelijk te maken. Van Wijngaarden, mede oud-commies, was toen marktmeester op die markt. Behoud dezer betrekking is ge heel overbodig. Aangenomen. 9. Rapport op de in de vorige vergadering ingediende bezwaar schriften tegen het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1882. Uit een overgelegd uittreksel van het kohier blijkt, dat de aanslagen van J. H. C. Haase, de wed. R. Venema, M. H. E. de Wild en R. Keuter Az. naar de huurwaarde van de door hen bewoonde perceelen en hun mobilair goed berekend zijn. Dat de aanslag der drie eersten hooger is dan in 1881 is een gevolg daarvan, dat zij hun mobilair in 1880 lieten schat ten en in 1881 volgens tarief aangaven. De aanslag van laatst genoemde is hooger door zijne verhuizing van een perceel, huurwaarde 7 240 en mobilair f 765 naar een met f 425 huurwaarde en f 1740 mobilair. Het voorstel strekt om afwij zend op die verzoeken te beschikken. Het bezwaarschrift van P. J. Stalenhoeff is gegrondals gehuwd had hij aanspraak op 7350 korting en niet op 7250, zooals in het kohier staat. Daarom wordt voorgesteld zijn aanslag met f 1.40 te verminderen. Ge lijke vermindering wordt voorgesteld in den aanslag van Me vrouw de wed. Nolthenius, aan wie mede slechts 7 250 kor ting is toegekend, in plaats van f 350 en in den aanslag van J. Sonnevelt, in de berekening waarvan eene fout gemaakt is door 7 100 te weinig af te trekken. Aangenomen. 10. Het rapport der commissie omtrent het voorstel van Burg. en Weth. tot onbewoonbaarverklaring van het perceel van den heer Klaverweyden, hoek Kooltuin en Luttik-Oudorp. Daar de slooping en weder opbouw van dat perceel reeds plaats had, trekken Burg. en Weth. hun voorstel in en wordt het rapport der commissie, onder dankzegging aan haar, voor kennisgeving aangenomen. 11. De verordening op de hondenbelasting wordt tot eene vol gende vergadering aangehouden. De heer mr. A. P. de Lange verlaat de vergadering. 12. Is overgegaan tot het benoemen van: a. een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in plaats van den heer J. Simon vertrokken. Aanbevolen worden de heeren Mr. M. Büchner, J. W, Welc- ker, Mr. P. W. Scholten en Mr. E. H. G. van der Hoeven. Benoemd de heer Büchner met 12 stemmen; b. vijf leden der commissie die onderzoeken zal de in te dienen gemeenterekening over 1881 met de daartoe behoorende be scheiden. Daartoe worden benoemd de heeren J. C. Koorn, HellingPreijer, H. J. Bruinvis en Kraakman. 13. Staken de stemmen (6 voor en 6 tegen) over een door den Voorzitter namens Burg. en Weth. gedaan voorstel om nog over te gaan tot de benoeming van twee onderwijzeressen uit daartoe aangeboden wordende voordrachtenten einde geschikte sollicitanten, die zich aangemeld hadden, te kunnen benoemen, doch waartegen bezwaar gemaakt werd, omdat geene oproeping van sollicitanten plaats had gehad. Tegen stemden de heeren H. J. Bruinvis, T. L. Koorn, Bosman, C. W. Bruinvis, J. C. Koorn en Kraakman. 14. Op voorstel van den Voorzitter gaat de vergadering over in eene zitting met gesloten deurenna heropening waar van de vergadering gesloten wordtdaar niemand iets in het midden had te brengen. KANTONGERECHT. Zitting van 4 Juli. 1. J. L., te Alkmaar, diefstal, 5 dagen gev. 2. J. van H., te Helder, het verkoopen van drank zonder vergunning, 2 boeten van 5, subs 1 dag gev. voor iedere boete.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3