iSituiettUnb. Sultan wenschte. Is dit niet het gevaldan zal het gevolg der turksehe tusschenkomst niets anders zijn dan dat Egypte aan de willekeur van den dwingeland en van Turkije overgeleverd en dus voor europeanen onbewoonbaar wordt. Mocht de Porte in overeenstem ming met de mogendheden zich werkelijk tegen Arabi- bey verzettendan z„u hij vermoedelijk Turkije zelfs trotseeren. De leerlingen der breischool te Westgraftdijk maakten den 29 Juni per stoomboot een pleiziertochtje naar Haarlem. Het prachtige weder, de vele versnape ringen 't vele nieuws waren oorzaak, dat de vreugde geen einde nam. Op de veemarkt te Leeuwarden bevond zich den 30 eene dolle koe. Zij werd op last van het gemeente bestuur doodgeschoten. Den 30 werd de landman P. P van Warmen- huizen met rijtuig van de markt te Alkmaar huiswaarts keerende nabij het dorp in hinderlaag opgewacht door C. J., die hem plotseling met een piek trachtte te treflen P. P. ontweek door zich ter zijde te laten vallen den stoot grootendeelsmaar werd toch inwen dig zoo verwond dst geneeskundige hulp moest inge roepen worden. De dader is spoedig gearresteerd en gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Den 1 Juli heeft de heer E. J. Jansen te Limmen zijn 25jarig hoofdonderwijzerschap aldaar gevierd. De vlaggen van de meeste woningen de geuite gelukwen- Bchen en aangeboden geschenken getuigden van de algemeene belangstelling. De schooljeugd vereerde den feestvierende een zilveren inktkoker en een paar bron zen beelden en werd in het schoollocaal op wijn en koek onthaald. Ds. Pareau te Anna Paulowna heeft den 2 zijne 25jarige ambsbediening aldaar kerkelijk herdacht, spre kende voor eene overgroote schare belangstellenden naar aanleiding van Matth. 6: 10. Aan de op 2 Juli te Westerblokker gehouden harddraverij hebben 10 paarden deelgenomen. De prijs werd behaald door Prinses Paulina, van den heer J. J. Postte Binnenwijzendberijder J. Koster, de premie door Nobel van den heer T. Schilder, te Spierdijk berijder J. Schilder. Ter gelegenheid van het 40jarig doctoraat in de geneeskunde, op 2 Juli, van den heer D. Lubach inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Over- ijsel en Drenthe te Kampen werden hem aangeboden: zijn portret in olieverfgeschilderd door den heer A. E. Reicher te 's Gravenhageeene schrijftafeleen stoel een boekenkasteene zilveren medalje door de Nederl. Gymnastiekvereniging een album met zilve- veren plaat en inscriptiebevattende protretten der gevers odz. Door de kamper gymnastiekverenigingen „Mavors" en „Hercules" en gymnasten van elders met het stedelijk muziekcorps werd hem eene serenade met fakkellicht gebracht. Den 3 is te Vlaardingen de tweede haringjager -^B€K^^S3a-,-tS«t-HHastêu"m-3ö,ixJÖ"itiiki"8teur- haring. De zeeuwsche tentoonstelling van kunsttoege past op nijverheid te Goes is den 3 in tegenwoordig heid van den commissaris des Konings in Zeeland en andere autoriteiten geopend. Er zijn 515 voorwerpen ingezonden. Aan 's Rijks-universiteit te Leiden is den 3 tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer A. Grafl- dijk geboren te Beemster. Prinses Hendrik is den 4 uit Pyrmont op het lustslot Soestdijk aangekomen. In den nacht van 34 Juli is te Lith de woning met den inboedel verbrand van een klompenmaker die afwezig was. Zijne vrouw had juist nog tijd haren ouden vader te wekken, die door een zijraam ontkwam; maar hare kleederen geraakten daarbij in vlam en zij moest in eene sloot springen om het vuur te blus- schen. Zij had allervreeselijkste brandwonden bekomen en zal daaraan waarschijnlijk wel bezwijken. Het 19e christ.-nat. zendingsfeest op het landgoed Nijenburg te Heyloo is den 4 ingeleid met een bidstond, bij welken het woord gevoerd werd door de heeren Hoogerzeil van Amsterdam Buytendijk van IJsel- stein en Wildeboer, van Heyloo. Het feest op den 5 werd bijgewoond door eene overgroote menigte (naar voor- loopige raming ongeveer 12000 personen) en opgeluisterd „Uw verzoek is u toegestaan en daarenboven zult gij nog een buidel goud ontvangen wanneer alles voorbij isantwoordde de broeder des Konings. „Om echter zekerheid te hebben dat gij ons niet verraden zultblijft gij tot aan het einde van den oorlog hier op Melbeck in verzekerde bewaringmijn vorstelijk woord er op, dat ik u levend laat vierendeelenwan neer gij verraad pleegt." „Ik ben in uwe machtgenadige heeren vrijwillig heb ik u opgezochtik had even goed thuis bij den warmen haard kunnen blijven. Maar denk er wel aan, dat wanneer ik niet terugkeer, de Ditmarschers argwaan zullen krijgen en dadelijk hun plan veranderenwat er dan gebeuren zal kan ik niet zeggen mij kunt gij dan niet voor de gevolgen verantwoordelijk stellen." Erederik was opgestaan en liep met groote schreden het vertrek op en neer. Hij was besluiteloosaan den eenen kant moest hij den molenaar gelijk geven doch aan den anderen vertrouwde hij dezen niet genoeg. Het was waar, de man kwam ongevraagd niemand had hem kunnen dwingen de plannen zijner landslieden aan den vijand te verraden. Maar de hertog wist ook dat dat kleine heldhaftige volk door gloeiende vaderlandsliefde werd bezield, en het voor zijne onafhankelijkheid tot den laatsten man zou strijden het was daarom wel mogelijk, dat de molenaar hierheen gezonden wasom de Denen op een dwaalspoor te brengen. Eindelijk bleef de her tog voor den Ditmarscher staan en zijn oog rustte uit- vorschend op diens gelaatals wilde hij daarop lezen, wat er in het binnenste van den man omging. door het muziekcorps der marine van Nieuwediep dat de zangen begeleidde en zich bovendien meermalen deed hooren. Het weder was aanvankelijk ongunstig daar het schier aanhoudend regendemaar met den middag verhief zich de wind en kwam de zonneschijn het feestelijk samenzijn in het schoone bosch verleven digen. De noodige inrichtingen op het terrein waren zeer net en veel verbeterd sedert in 1870 het zevende zendingsfeest ter zelfde plaatse gehouden werd. De logeerkamers in het hotel Paulez te 's Gra venhage waren den 4 in grooten getale besproken door een reisgezelschap van 70 americanen waaronder ten minste 50 dames die onder leiding van een geneesheer een tocht door Europa doen. Zij bezochten gezamen lijk de merkwaardigheden der residentie, alsmede Sche- veningen en vertrokken den 5 naar Belgie. Den 4 zijn te Hellevoetsluis 5 knapen die zich vermaakten in een vierkanten bakin een der gegra ven putten tusschen de kanaalhaven en de hoofdgracht, door het omslaan van dien bak te water geraakt en 2 hunner verdronken. De le. Kamer der Staten-Generaa! heeft den 4 hare werkzaamheden hervat. Aan het departement van marine is den 4 aan besteed het gereedmaken en leveren van a. het hout en ijzerwerk en b. het hardsteenwerk voor het etablis sement bestemd voor de verlichting op Mendanao (Stolzestraat). Minste inschrijvers waren: voora.de Kon. Grofsmederij te Leiden a f 10200 voor b. de heer L. Binger te Amsterdam a 2650. In den nacht van 45 Juli heeft een dief, door het verbreken van eene glasruitzich toegang verschaft in de villa van den heer C. Prinsin het Frederiks- park te Haarlem. De heer Prins die onraad bemerkte, deelde dit spoedig mede aan een agent van policie die zich in de nabjjkeid bevond en aan wien het ge lukte den dief te Sassenheim, nog in het bezit van het gestolene, te arresteeren. De dader geeft op genaamd te zijn J. v. Reenen en moet reeds eenige jaren ge vangen hebben gezeten. Den 5 is een der muren van het afgebroken wordende Hotel Lieth aan de Prins-Hendrikkade te Amsterdam, ingestort, vermoedelijk doordien de balken, in dien muur bevestigd niet meer geheel gaaf waren. Twee mannen werden daarbij gekwetst en zijn naar het gasthuis vervoerd. Den 5 is de nederlandsche expeditie voor Dick- sonhaven aan boord van de Varna vertrokken, door tal van belangstellenden met de stoomboot Mercurius uitgeleid tot IJmuiden waar de vertrekkenden harte lijk door prof. Kan en vervolgens ook door ds. v. An- rooy, uit Kampen, en prof. Buys Ballot vaarwel gezegd, een goeden uitslag op hunne moedige onderneming en eene behouden tehuiskomst toegewenscht werden. Onder een luid gejuich en de muziek van Sonnemans kapel stak de Varna in zee. 's Avonds te voren had bet nederlandsch comité den staf der expeditie een diner in het Amstelhótel te Amsterdam aangeboden. Verschillende gemeentebesturen en vele ingezete nen van Opmeer hebben adressen aan de hooge regee ring ^Gzondenem hare medewerking te verkrijgen voor het tot stand komen van den stoomtramweg Scha- genHoorn waartegen de meerderheid van den ge meenteraad van Opmeer zich blijft verzetten. Aangezien het grondgebied dier gemeente slechts over eene lengte van 1000 ellen door de lijn doorsneden zou worden, zal men door toepassing der onteigeningswet het bestaan de bezwaar kunnen te boven komen. Op de tentoonstelling van aardbeziën te Aalsmeer waren door den heer A. M. Eveleens niet minder dan 91 soorten ingezonden. De Koningin van Engeland heeft aan ieder der hofdamesdie met onze Koningin naar Engeland zijn geweest, een grooten zilveren gedenkpenning gezonden. Aan de eene zijde prijkt het dubbele borstbeeld van prins Leopold en zijne gemalin op de keerzijde staat de datum van den huwelijksdag. Het kapitaal der Westlandsche Tramwegmaat schappij, ad f 400,000, is volteekend. Voor den aan leg ter verbinding van Loosduinen, Paddijk, Naaldwijk, Monster en 's Gravesande met den Haag is gunning verkregen en de overeenkomst gesloten. Het spoor wordt op normale wijdte gebrachtter verbinding met den tramweg, welke door de Holl. Spoorweg maatschappij wordt aangelegd welke maatschappij met de exploitatie is belast en het rollend materiëel inbrengt. Nog f 260,000 is voorhanden ter voltooiing van het „Goed dan Karaten Holmkeert naar huis terug," zeide hij langzaam en met nadruk „maar vergeet niet, dat ik u zal weten te vinden wanneer gij mij bedriegt, al hadt gij u ook in den versten hoek dor aarde ver borgen. Niet alleen u Holm het geheele volk treft in geval van verraad mijn wraak ik zal u vernietigen te vuur en te zwaard en uwe steden en dorpen met den aardbodem gelijk maken." „Doe datgenadige heer," antwoordde de molenaar van Heide gelaten. „Wanneer gij mij echter gewapend tegen de uwen ziet strijden bedenk dandat ik ten minste in schijn mijn plicht moet vervullen zooals ik dat ook deed toen ik als afgezant voor u verscheen. Misschien was het dan in uw eigen voordeelwanneer gij mij niet dooden maar gevangennemen lietwie weet of ik u nog niet van nut kon zijn." „Wanneer ik het verhinderen kan zal u geen haar gekrenkt wordenKarsten Holm al was het alleen ter wille van mijn wraak verzekerde Erederik. „Doch ga nu heen opdat gij nog tijdig genoeg, zonder opzien te baren naar huis kunt komen Een krachtige bries woei over de sneeuwvelden en hulde de gestalte van den dicht in zijn mantel gewik- kelden man in een wolk van sneeuw. Hoofdschuddend bleef de molenaar staan. „De wind komt van den kant der Elbe, dat beduidt dooi weder," zeide hij tot zich zelf. „Daaraan heeft zeker niemand gedacht dat kan alles bederven Wordt vervolgd. net tot NaaldwijkMonster en 's Gravesande. De kor- teling aangevangen exploitatie tot Loosduinen levert zeer gunstige resultaten op. Het onlangs door den burgemeester van Wijlré in de openbare school aldaar opgehangen kruisbeeld is op last der hooge regeering weggenomen en over gebracht naar het gemeentehuis. De werkstaking in de katoenweverij en drukkerij van de firma De Heyde te Leiden is een gevolg ge weest van de weigering der eigenaars om toe te geven aan den plotselingen eiscb van het werkvolk der weverij om 10 p.c. loonsverhooging. De netto-ontvangsten van den Zuidooster-spoor- weg (Tilburg's HertogenboschNijmegen) over 1881 32,529 en de rente der door den Staat gewaarborgde leening f 68,667 bedragendeheeft de Staat bij te betalen een bedrag van 35,138. De heer A. IJpes te Hallum is benoemd tot on derwijzer te Purm erende. In de te Baarn gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van gasfabrikanten in Nederland is met overgroote meerderheid de wenschelijkbeid uitge sproken van het behoud van den verplichten ijk der gasmeters doch met die veranderingen welke door de ondervinding noodig zijn bevonden. Door den heer Eranfois, directeur der gemeentelijke gasfabriek te Dordrechtwerd de oprichting van gasfabrieken in groote steden met het oog op de vorderingen der electrische verlichting, eene hoogst speculatieve onder neming genoemd. Ten behoeve der vervolgde russische israëlieten is bij het comité te Rotterdam tot nog toe ingekomen f 13500, bij dat te Breda 1046. Bij het comité te Amsterdam is, blijkens de twintigste opgaaf, o.a. ont vangen collecte te Oudewater 133,66te Yledder f 42,20, te Zaandijk 52,88%, te Ouderamstel f 82,56%, te Ha-lingen 269.40 en van de israëlieten aldaar f 145van de comité's te Amersfoort363,62, Letn- sterland f 195, Uithoorn 100. Mevrouw HoetinkStruik (de miljoenenjuffrouw) te Amsterdam roept bij advertentiën allen die van haar iets te vorderen hebben op om vóór 15 Augus tus hunne rekeningen in te zenden zullende die vóór 15 September door baar betaald worden. Door wijlen mevr. v. Dam Isseltgeb. v. Barne- veldis aan de armen van Geldermalsen een legaat van f 4000 vermaakt. Door de gemeente Dordrecht is uitgeschreven de tweede reeks a f 295,000 der 4 p. ets. geldleening van 5 ton. De inschrijvingen kunnen geschieden op 17 dezer in aandeelen van f 1000 f 500 of 100. B. en W. van Amsterdam hebben den gemeente raad ter goedkeuring aangeboden eene suppletoire be grooting B. voor de dienst 1881in ontvang f 883,874,80 en in uitgaaf 883.690,24% bedragende. Onder de ontvangsten komt voor een post van ruim f 424,000 wegens verkochte, niet rentegevende eigendommen voor namelijk gronden waarvan f 245,000 werden bestemd voor het aanleggen van werken en wegen ruim 100,000 voor den aankoop van terreinen en ongeveer f 65000 werden bestemd voor schulddelging. Aan de volgende hoofdonderwijzers zijn Rijks-pen sioenen verleend W. Heyman te Zaandam 1000, J. H. W. Slangen te Schagen f 867J. de Ruiter, te Rustenburg 730. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft afwij zend beschikt op het verzoek van den heer J. Holland te Amsterdam om concessie voor een stoomtram naar Haarlem. Op zijne aanvraag bij den gemeenteraad van Purmerendeom vergunning voor een stoomtram van de Beemsterbrug langs de Kanaal kade naar de Amster- damsche poort en van daar over Ilpendam en Water gang naar Amsterdam is besloten de inzending van een meer omschreven plan te vragen. De heer W. v. d. Horstin de Schermeer, is benoemd tot gemeente-ontvanger te Akersloot. Tot onderwijzeres te Groetgemeente Schoorl is benoemd mej. L. K. v. d. Brand van Haarlem. Het aan de gemeente Groningen toebehoorende kweldergras in den Rciderwolderpolder aan den Dol- lard is voor dit jaar verkocht voor 9100,20zijnde f 2478,35 meer dan in het vorige jaar. Aan de zuidzijde van het park Honingen te Kra lingen zal eene christelijke school voor 300 leerlingen gebouwd worden. De weduwe Willemse te Barneveld, heeft haren 104en verjaardag gevierd bij hare familie in het een uur van daar gelegen dorp Lunteren werwaarts zij zich te voet begeven had, na het afslaan van een aan bod om haar per as daar te brengen. De bij de 2e. Kamer ingediende wetsontwerpen tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop van partijen duingrond betreffen het in het leven roepen van badinrichtingen te Loosduinen en Noordwijk en de regelmatige uitbreiding van het dorp Katwijk aan Zee. Het station van den Hollandschen spoorweg te Delft zal verplaatst worden waarschijnlijk naar den Leeuwenhoeksingel. De middelen van bestaan te Cocksdorp op Texel, door het te niet gaan der schelpenvisscherij, afnemende, zoodat reeds verscheidene ingezetenen naar America trekken zoo wil de heer P. Koninggesteund door een paar anderentrachten eene visscherijvereeniging te stichten en woningen te bouwen aan het Horntje nabij den Prins-Hendrikpolder, van waar het visscherij- bedrijf het gansche jaar door kan uitgeoefend worden. De Yereeniging voor Yolksvermaken te Hoorn heeft tegen 2 Augustus uitgeschreven een nationalen schietwedstrijd en daarvoor uitgeloofd voor corpsprijzen 4 groote medaljesin goud verguld-zilver, zilver en brons, en voor wedstrijd op vaste en vrije baan ver scheidene fraaie voorwerpen van kunst en smaak.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2